Op de Raadstribune. Met uitzondering van een bijna twee Utir lange geheime zitting, die de tastbare resultaten bracht aan het eind van de agenda, was het een raadszitting j.l. Maandag, die geen ver rassingen bracht, zelfs niet in punt 15 dat aangehouden is geworden. Of zit er toch nog een verrassing in dat waschbureau? Gaf de agenda zelf geen verrassing zelfs niet deze, dat de wisseling van hoofd van de school Paul Kruger- straat er op wijst, dat eerlang deze school opgeheven zal moeten worden, ook niet, dat de Raad met algemeene stemmen no. 1 der voordracht tot Di recteur der Gemeentewerken benoem de, de aankoop van de gronden ach ter het nieuwe ziekenhuis was d e groote verrassing. De gemeenteraad is in die grond- aankoopen steeds onberekenbaar. Er schijnt zoo iets van een vast plan te bestaan, maar dat wordt zorgvuldig geheim gehouden. Allerlei fantasti sche verhalen deden reeds lang de ronde over het aanleggen van een park nabij de Vogelbuurt ten Westen van den Rijnsburgerweg. Zouden ze nu werkelijkheid worden? Intusschen wordt onze schuldenlast weer een kleine twee ton grooter. Laat ons hopen, dat het een rendabele aan koop zal blijken te zijn. Dat het goed is. dat wij een medicus in den raad hebben, bleek uit de vra gen en het antwoord op de vragen van den heer Van Es. Onze al te ijve rige Geneeskundige Dienst tastte in zijn ijver de bewegingsvrijheid van de ingezetenen aan. Formeel moge het geval niet zoo erg zijn, principieel gaat het niet aan, de ingezetenen op deze wijze te forceeren tot een ge neeskundig ingrijpen. Was er ernstig gevaar voor de algemeene gezondheid, dan ware het nog iets anders geweest ofschoon ook dan de Raad dient in te grijpen. Daarin geven wij Dr. Van Es volkomen gelijk. Wij twijfelen ook of on2e geneeskundigen hier ter stede zich voetstoots neerleggen zullen bij de bewering, dat zij technisch niet zoo vertrouwd zijn met de inenting, zoo dat dit aan den Geneesk. Dienst moest worden overgelaten. Een tikje bemoei zucht komt er dunkt ons wel bij. Daar om was de opgestoken hand van den medicus-raadslid zeer te pas. Jammer, dat de Sociaal Democraten en de Vrijzinnig Democraat zich niet zoo hoog konden verheffen boven het lage bankje waarop ze steeds zitten, om het Burgemeesterssalaris weer op het oude peil te brengen. Dat de grens van het salaris in een stad als Leiden persé bij 6000 op houdt, is wel een zonderlinge rede neering. Zonderling om de redenen door den heer Parmentier genoemd. Maar ook en vooral zonderling, om dat men dan genoodzaakt is ook over al zekere grenzen te stellen. Geldt de grens 6000 voor de hoogste ambten, dan moet er ook een grens zijn voor de tweederangs en derderangs, voor de werklieden en de ambtenaren. Wij betwijfelen zeer. of de Sociaal Democraten bereid zouden zijn hier een grens aan te geven, die hetzelfde peil houdt als 6000 voor den Burge meester UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad de;er gemeente vergader- Wv gisterenmiddag te 2 uur onder voorzitterschap van Dr. H. J. Loviuk, Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering met ge bed, herdenkt de Voorzitter meteeni- ge woerden het onverwacht overlijden •van den heer A. Hildernisse, directeur der water- en lichtbedrjjjven. De heer Hildernisse kwam in De cember 1904 als hoofd der bedrijven jn dienst der gemeente en in die 23 iaar heeft hij de bedrijven onder zijn leiding zien uitgroeien tot een oihvang als zij 'hans hebben bereikt. Hij heeit getooi d opgewassen te zijn tegen de vele moeilijkheden aan dit ambt ver bonden en hij heeft zijn beste krach ten er aan gegeven. Namens den Raad hebben B. en iW., aldas deelt de Voorz. mee, de weduwe en kinderen schriftelijk rouw beklag gezonden. Deze woorden wer den door de raadsleden staande aan gehoord De Voorz. doet hierna mededee- ling van verschillende door Ged. St. goi-dgek. raadsbesluiten, terwijl voor lezing wordt gedaan van dje antwoor den van B. en W. op eenige door sommige raadsleden gestelde vragen Hierna is de agenda aan de orde: 1. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan besturen van Bijz. Scholen over jaar 1925. (Dit punt is in de vorige vergadering aangehouden). De heer Ten Cate Brouwer is B. en W. dankbaar dat dit college (deze- zaak grondig heeft onderzocht jUit do rapporten blijkt wel dat het nuttig geweest is om deze zaak uit te stellen. Het spijt spr. evenwel dat ,uit deze rapporten niet blijkt dat B. en W. van meening zijn dat de kos tenberekening dient herzien te wor den. Spr. meent dat dit wel degelijk noodig is en zou graag de verschil lende posten gesplitst zien. Spr. maakt verder aanmerking op verschillende posten, zoo b.v. de post verwarming. Daarvoor wordt aan de Chr. scholen een bedrag betaald van f20.000, uotaal dus wel een bedrag dat er ftnhangt; en spr. gelooft dat men met minder coke3 ook wel toe zou komen, terwijl de gemeente ook veel meer betaalt als een particulier, die bij kleine partijtjes inslaat. Spr. vraigt of daar niets aan te doen is, en zou graag willen dat B. en W. deze zaak eens grondig onder oogen zagen. De heer van Dijk vindt de voor beelden, die de heir ten Cate Brouwer noemt, ook werkelijk absurd, en zou eveneens gaarne willen dat B. en W. een grondig onderzoek naai" deze zaak instellen. De Voorzitter antwoordt dat B. <en W. met bijzondere zorg de opmer kingen van den heer ten Cate Brou wer onder de oogen zullen zien. Het voorstel wordt daarna aangeno men, terwijl de heeren ten Caie trou wer en v. Dijk wenschen te wordea geacht tegen te hebben gestemd. 2. oorstei van B. en VV. to. vast stelling et nor verordening, regelend.3 het vtihaal \an pensioen;bg rag na e bedeeld in art. 156, ie lid, tweeden volzin, dei- Pensioenwet 1922. Aangenomen. 3. \oorste van B. en W. naar aan leiding van het adres van het bestuui van den Zuid- en Nocrdeindcrpolder houdende verzoek om een gemeente lijk subsidie te verle-enen in de kos ten van herstel nabij bet stoomgemaa ,JSTeptunus". B. en W. stellen voor op het adres afwijzend te beschikken. De heer Ru ting licht de geschie denis van deze zaak nader toe. Het polderbestuur heeft gemeend dat de sluis daar ter plaatse verbeterd moet worden, en dat de gemeente hierin zou willen bijdragen, omdat het be lang van Aar lander veen aan den Raad toch zeker ter harte zal gaan. De heer Coks sluit zich bij deze woorden aan. Eveneens de heer den Hertog. Spr. had het echter tactischer gevonden wanneer het polderbestuur eerst B. en W. gepolst had, alvorens met de uit voering van he« werk aan te vangen. ^Overigens is spr. het geheel met den heer Kuting eens. De Voorzitter licht het voorste] van B. en W. nader toe. De heer Herngreen is tegen het toestaan van de subsidie, maar wan neer zij toegestaan wordt, geeft spr. B. en VV. in overweging, aan deze subsidie voorwaarden te verbinden, om dat het toch niet aangaat een derge lijke subsidie te veneenen wanneer men er heelemaal niets voor in de plaats krijgt. De heer 1' en C a t e B ro u w e r geeft den heer Rüting in overweging voor deze zaak btj de provincie aan te kloppen, omdat deze er inderdaad be lang bj] heeft. Na n og oenige discussie wordt het voorstel in stemming gebracht en t er worpen met 11 tegen 6 stemmen. B. en W. zullen thans de zaak na der onder oogen zien. 4. Voorste; van B. en W. tot aan koop van een perceeltje grond am de Hortenslastr. van de bouwt trecn. „V'oLs fcemng' alhier. Aangenomen. 5. "Voorstel van B. en W. om aan S. Scheliingerhout en C. Lepelaar tc verhuren de noodwoningen aan de Verlengde Aarkade nos. 10 en 2, Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot ver huur van de boerderij „Florahoeve" en van de boerd rijBijdorp" en van enkele ptrceeien weiland. Aangenomen. 7. Voorstel van B.« en W. tot ver huur van een peroerttje weiland aan den heer P. van Leeuwen Rzn. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot ver lenging met drie maande n van demel de Coöperatieve Boe renle.nlank „Al pien aan den Rijn en Ornstr." aang >ga ne kasgeldleening. Aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de Gem.begrooting, dienst 1927. Aangenomen. Wordt vervolgd). OEGSTGEEST. Bij de herstemming voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier werden gekozen: in de vacature-Kamsteeg; de heer A._ Verhaar; in de vac.-Vletter: de heer L. K. v. d. Ven; in de vac.-v. d. Voet: de heer P Oud?hoom; in de vac.-v. Donkelaar: de heerL Kort. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den heer J. A. Bakhuizen, burgemeester, vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den door den secretaris voorgelezen, en goedgekeurd en onder dankzegging aan den secretaris geteekend. De voorzitter doet o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: 1. Missives van Ged. Staten waarbij en kele raadsbesluiten tot wijziging der ge- meentebegrooting 1927 worden goedge keurd. 2. Een schrijven van den Bond tegen het schenden door vloeken van Gods hei ligen naam,, waarin verzocht wordt door opneming van een strafbepaling in de plaatselijke politieverordening dit kwaad tegen te gaan. Namens B. en W. stelt de voorzitter voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. hebben zich op 't standpunt geplaatst, dat tegengaan van hei vloeken niet op 't terrein van de gemeentelijke overheid ligt. Indien het op Overheidsgebied zou lig gen, dan zou van regeeringswege moeten worden ingegrepen. De heer v. d. Zwan vindt wel, dat de gemeentelijke overheid verplicht i9 een dergelijk ingeworteld kwaad tegen te gaan. De voorzitter zegt, dat het opnemen van een dergelijke bepaling in de politie verordening geen practise!) nut zal heb ben De heer Compeer zegt, dat hij geheel de meening van den burgemeester en wethouders is toegedaan. Persoonlijk ini tiatief zal hier veel meer doen. als 't straf baar stellen van een dergelijk feit. De voorzitter Vraagt, of de heer v. d. Zwan nog met een voorstel wil komen aangezien hij bier echter het nut niet van inziet, besluit de raad het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De raad besluit daarna den post ach terstallige uitgaven betreffende vorige dienstjaren van de begrooting 1927 met ƒ359.76 te verhoogen, zulks in verband met een missive van den Minister van O., K. en \V„ waaruit blijkt, dat de pen sioensbijdragen voor de onderwijzers over het dienstjaar 1925 nog gestort moeten worden. Maandstaat aangevende de stand van de kas bij den gemeente-ontvanger, op 15 Nov. 1927. Op dezen staat is reeds duidelijk merk baar, dat de toestand der financiën aan het verbeteren is. Schrijven van den gemeente-ontvanger, waarin deze op een duidelijke wijze uit eenzet, dat door het verminderen van het nadeelig saldo van den dienst. 1925, er op den dienst 1926 thans een tekort zal ont staan. De raad besluit de reeds voorloopig vast gestelde gemeenterekening dienst 1926, in dier voege nader vast te stellen. Namens het college van B. en W. biedt de voorzitter aan den raad aan de ge- meentebegrooting dienst 1928. Deze sluit in ontvangsten en uitgaven met ƒ24.106.80. De heer v. d. Knijff, Disseldorp en Com peer, die lot leden der begrootingscom- missie worden aangewezen, nemen hunne benoeming aan. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W., door den raad aan P. van Rijn, ontheffing verleend van zijn aanslag in de verlichtingsbelasting, dienstjaar 1927. Hoewel een en ander nog niet ter spra ke is geweest in de vergadering van B. en W., stelt de voorzitter voor toch de op- centen-heffing op "de personeele be.asting opnieuw te regelen. Door wijziging van de wet op de perso neele belasting en van de gemeentewet, moet het aantal opcenten, wil de gemeen te niet in het gedrang komen, verhoogd worden. De raad besluit nu voor het dienstjaar 1928 11U opcenten te heffen op alle aan slagen der personeele belasting. Van Mej. de Moor, onderwijzeres te N, Wetering is een schrijven ingofcomen, waarin zij mededeelt, dat zij door omstan digheden, de benoeming tot onderwijzeres aan de U.L.-school niet kan aannemen. De voorzitter doet op verzoek van den heer van Tol eenige mededeelingen over de wijze waarop thans in do vaca ture voorzien wordt. Burgemeester en Wethouders zijw thans weer op zoek naar een wachtgelder De heeren Compeer en van Tol bespre ken bij de rondvraag nog den toestand waarin zich de wegen bevinden. Verbete ring is dringend noodzakelijk. De raad machtigt daarna B. en W. tot bet treffen van de noodige maatregelen om aan dezen toestand' een einde te ma ken. Daarna sluiting. VOORSCHOTEN. 20-jarig bestaan Gem. Gasbedrijf. 20 jaar is het alweer geleden dat onze tanige petroleumlamp werd vervangen door de moderne gaslamp. Was het toen: Heeft u al gaslicht? nu 2U jaar later hoort men: Heeft u nog gaslicht? en wordt de gasltous al meer verdrongen door de draadlamp. De tentoonstelling die thans gehouden wordt, bedoelt dan ook niet zoozeer de propaganda van gas voor licht, dan wel ,voor koken en voor ver warming. Dinsdagmorgen werd de tentoonstelling in het gymnastiekgebouw door den bur gemeester, de heer E. Vernède, geopend in tegenwoordigheid van verschillende gem. autoriteiten, w.o. de heer C. Eggink Sr., Wethouder de chef van het Bedrijf, de heer D. J. Brinks, Ir. G. A. v. Klinkenburg directeur, en E. J. Schoo, chef Algem. za ken van het Gasbedrijf te Leiden. De voorzitter schetste het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf geduren de deze 2U jaar en bracht dank aan den chef, den heer Brinks en den heer L. A. Mooten voor hun trouwe, ijverige dien sten, al deze jaren aan de gemeente be wezen. Onder dank aan allen, die hebben me degewerkt aan de organisatie, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. De heer P. Kaaijk luisterde de opening met radiomuziek op, terwijl ververschin- gen werden rondgediend. GEMENGD NIEUWS. Ernstige aanrijding. Gisteren is nabij het Posthuis Bosscheweg onder Tilburg een landbouwer uit Berkel, oud 70 jaar, door een auto van de lederfabriek Oister- wijk aangereden. De man werd doodelijk gewond. De geneesheer constateerde ver bloeding in de hersenen. De oorzaak van het ongeval moet, vol gens de „N. T. C."geweten worden aan het feit, dat de oude man van den hoofd weg een zijweg insloeg, juist op het mo ment, dat de auto passeerde en hij we gens doofheid de signalen van dezen niet heeft gehoord. De naam van het slachtoffer is Pijnen burg, Moordaanslag. Zondagavond te elf uur, het sluitingsuur der café's heeft naar de „'s-Hert. Crt." meldt, in den Wiemel- hoek op den Eindhovenschen Steenweg te Boxtel een moordaanslag plaats gehad. Zekere Sch. en van H. wachtten daar toen zekeren v. d. S. op, die met zijn broer huiswaarts ging. Toen deze genaderd wa ren, heeft Sch. op zeer korten afstand eenige schoten uit een browning gelost. F. v. d. S. werd in den linkerschouder ge troffen, terwijl zijn broer een schot in het rechterdijbeen opliep, v. H. verloor bij dat gevecht een stuk van zijn neus, dat den volgenden dag door de politie op het ge vechtsterrein werd teruggevonden. Sch. en v. H. zijn in arrest gesteld. Ergerlijke nalatigheid. Naar de „Nieuwe Nijkerksche Crt." meldt, ver scheen vorige week op de algemeene be graafplaats te Nijkerk een lijkstoet toen bleek, dat geen graf gegraven was voor de teraardebestelling van het meegevoer de stoffelijke overschot. Men was genood zaakt zoolang te wachten totdat de dood graver gewaarschuwd was en een graf was gegraven. Het moet niet de eerste maal zijn, dat zoo iets in Nijkerk voor valt. Inbraken. Gisternacht is ingebroken in het kantoor der Reedersvereeniging aan de Middenhavenstraat (Zuidzijde Vis- schershaven^ te IJmulden. Verschillende laden en kasten, waaruit behalve de post- zegelkas ook verschillende goederen ver dwenen zijn, werden opengebroken ge vonden. Vermoedelijk zijn de daders in hun werk gestoord, daar de brandkasten onaangeroerd bleven. Onvoorzichtigheid van een scholier. Gisteravond wilde op het station te Haar lem een leerling der middelbare techni sche school aldaar, zekere B. uit Koog a. d. Zaan, op een reeds in beweging zijnden electrischen trein springen. Hij stante mis kwam tusschen twee wagens in en werd overreden. Een toevallig op het station vertoevende geneesheer uit Amsterdam verleende de eerste hulp, waarna B. naar het gasthuis te Haarlem werd vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. O.m. had hij een schedelfractuur beko men en wonden aan de beenen. Inbraak in een kerk. In de St. Ja- cobskerk te 's-Hertogenbosch is door over- klimming van een muur en het uitboren van een slot ingebroken. Een offerblok werd gelicht. Door een drijfriem gegrepen. De hulpstoker P. aan de gasfabriek te Was senaar had gisteren het ongeluk met zijn kleederen ie dicht te naderen tot een drijf riem. Hij werd begrepen en eenige malen in het rond geslingerd. Toen hij door het ter hulp gesneld personeel werd verlost, bleken zijn kleederen van het lijf ge scheurd, terwijl beide armen ernstig wa ren verwond. Doodelijke val. Te Eecloo (B.) is de here D. Commerge uit Breskens uit een raam der tweede verdieping van een ho tel gevallen en gedood. Aan groot gevaar ontsnapt.' Men meldt uit Woudenberg aan het „U. D.": De autobusondernemer ter Br. is hier bij het passeeren van een overweg Wou denbergScher euzeel, een „bewaakte" nog wel, aan een groot gevaar ontsnapt. Bij het passeeren werd zijn auto nog even door een trein gegrepen, doch hij ontglip te. De boomen waren open. en dus zou een groot ongeluk gebeurd kunnen zijn, door nalatigheid van den overwegwach ter. De kwestie is in onderzoek. Het vreemde geval te Tegelen. Vee arts F. Q. schrijft in de „L. K." dat be-, treffende het vreemde geval te Bemèl'en, waar op één stal binnen enkele dagen acht paarden plotseling stierven, dat hier wel degelijk aan vergiftiging (botulismus) moet worden gedacht. Het staat vrijwel vast, dat het schade lijk agens hier zijn geliefkoosde verblijf plaats zoekt in muffe, schimmelige haver en hooi, (geen schimmelvergiftiging) rot te bietekoppen, slecht drinkwater; en speciaal in cadavers van ratten en katten kan voorkomen. Deze ziekte heeft zich reeds enkele ma len hier in ons land, o.a. Zeeland, voor gedaan. is echter meer bekend in Ameri ka en Zuid-Afrika (prof. Teiler) z.g. Fo rage poisoning. Wanneer men nu weet, dat het incuba- tie-tijdperk (tijd die er verloopt tusschen opname van smetstof en uitbreken der ziekte-verschijnselen) pl.m. 12 dagen be draagt, mag het niemand verwonderen, dat na het uitbreken der ziekte bij eer sten patiënt niettegenstaande alle mo gelijke denkbare bronnen van besmet ting worden stopgezet meerdere dieren reeds kunnen besmet zijn, en gezien het snelle verloop der ziekte, men alsnog niet te veel heil van eene behandeling der zie ke dieren mag verwachten. Het verloop der ziekte zelf is zeer snel, zonder voorafgaande kenteekenen: ';>o.a. dieren hebben goeden eetlust, geen koorts (zeer typisch in deze) noch vóór, nóch tij dens de ziekte; terwijl men de dieren en kele uren nadien vrijwel verlamd terneer vindt liggen, om binnen 12 uur te sterven. Door professor Dr. Wester, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit (faculteit Vee artsenijkunde) die patiënten mede heeft onderzocht, wordt het onderzoek verder nog voortgezet. Botsing tnsschen twee auto's. Maan dagavond omstreeks 8 uur is op den Rot- terdamschen weg te Delft een auto van den heer van den Heuvel uit Rotterdam in botsing gekomen met een vrachtauto van de fa. Kool te Overschie. Eerstbedoelde auto werd nagenoeg ver splinterd de chauffeur en een jongen die naast hem zat, hebben geen letsel beko men. De heer de Graaf heeft het wrak van den auto met behulp van een bergingsauto opgeruimd. Ongeval. De schipper van een aan den toeristensteiger te IJmuiden gemeerd liggende motorboot, welke uit het stoom schip Batara de goederen zou laden van de gelande passagiers, stond op den stei ger te kijken, toen het stoomschip met zoodanige kracht tegen den steiger voer, dat hij zijn evenwicht, verloor. Na eerst op een balk te zijn gevallen, stortte hij op den rand van het luik der motorboot, waar hij zwaar inwendig gekneusd werd opgenomen. Later is hij met een auto naar zijn wo ning te Amsterdam vervoerd. Aangehouden. De marechaussee te Hoensbroek heeft gearresteerd zekeren v. d, I., uit Heerlen afkomstig, die èn in de Limburgsche mijnstreek èn in Belgisch- Limburg in de omgeving van Maeseyck, een 20-tal rijwielen had gestolen. Door de politie is te Zeist gearres teerd zekere P„ die op Zondag 20 No vember j.l. in een woning aan de F. W. Reitzstraat te Gouda, diefstal met braak had gepleegd. Een gedeelte van het ontvreemde geld is door de politie in beslag genomen. De man is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld. De oubewaakte overwegen. De heer v. d. Linden, die hij het ongeluk op den onbewaakten overweg bij Alphen (N.-B.) Maandagavond levensgevaarlijk werd ge wond, is gisteren in het Gasthuis te Til burg aan de gevolgen overleden. De heer v. fisch, die bij de aanrijding terstond ge dood werd, was gehuwd en had vier kin deren. Door een machine gegrepen. Maan dagmiddag was in den graanmolen van de boerenhoeve „Huis Terborg" te Schim men, de hakselmachine in werking ge steld. De jas van het 14-jarig knechtje S. werd op een zeker oogenblik door de as gegrepen. Hoe dikwijls rlp ongelukkige jongen in de hoogte is geslingerrl en tegen <1« n grond is gesmakt, is onbekend, daar nie mand iets heeft gehoord. F,en bestuurder van pen vnnrhilrtldon- «ien auto zag den knnnn met dp ns rond vliegen en waarschuwde onmiddellijk den molenaar. Het wiel werd daarop terstond tot stilstand gebracht. Van den armen knaap was niets dan een misvormd lijk over. Het vergaan van de „Georgia". Naar Eremeld wordt, is gistermorgen de heer Kissing, kanitpin van het. tankschip „Geor gia" van de N.V. Frans TTovnk's Scheep vaart Kapfoor welk srhip de vorige week op de En eel sch e klist is vergaan, te Am sterdam terugeekp°rd Alleen de' eerste stuurman en de derdp stuurman van de „Georgia" zijn nog in Engeland. Dierenmishandeling. In de eergister avond gehouden vergadering van de ver- eeniging Dierenbescherming te Utrecht, heeft een lid. naar het Utr Dagblad meldt, het volgende meegedeeld Tlef trok zijn aandacht, dat op een Za terdagmiddag jongens vlieg-rs op lieten langs den kanaaldijk nabij da Eiesbosch. De jeugd laat. dan herhaaldelijk papie ren ringen langs het vliegertouw omhoog cirkelen, z.g. „telegrammen", die door den wind tot tegen den in de lucht siaanden vlieger worden opgestuwd. Het bleek eyenwel, dat hier voor dit doei geen na pieren ringen werden gebruikt, maar le vende kikkers, die men, met touwtjes aan de pooten vastgebonden, omhoog liet dwarrelen langs de vliegertouwen. De jeugd vond het een kostelijk vermaak. Toen de ouders over deze meer dan er gerlijke mishrndeling werden aangespro ken, was een onverschillig schouderopha len het antwoord. .AVas dat nu zóó erg?" VISSCHERIJBERICHTEN. Gisteren aangekomen aan den rijksaf slag te IJmuiden 17 stoomtrawlers, 5 drijf net vaartuigen en 30 kustvisscbers. De prijzen waren: Tarbot f\866, griet 2643, per 50 K.g,; groote tong 1.5(11.80, middel tong 1.50 1.80, kleine tong 1.30—1.55 per 50 Kg., groote schol 30— 42, middel dito 4042, zet- schol 4447, kleine schol 7.5028, schar 516, alles per kist van 50 kg.; rog 13 26 per 20 stuks, vleet 0.60—3.40 per stuk, pieterman poontjes 1112, groote schel- visch 3946, middel dito 30—40, kleinmid- del dito 2024, kleine schelvisch 13—21 per kist van 5U kg.; kabeljauw 3959 per kist van 125 kg groote gullen 12—19, kleine ditoö9 50, per kist van 50' kg.; leng O.SO2.75, heilbot 1.60 per stuk, wij ting 9—12 per kist van 50 kg.; koolvisch 0.37—1.70, kreeft 1—2.50 per stuk, makreel" 24 per kist van 50 kg.; 148 kantjes volle haring 21.35—22.85, 167 kantjes steurha- ring 18è80—19.05, 4 kantjes ijleharing 18 per kantje, 550 manden versche haring 7.50—11, 142 manden gezouten haring 5.30 —6.30 per mand van 42 kg. Van de IJmuider stoomtreilers kwa men er 17 aan de markt. De besommin gen waren: MM 51 met ƒ2744, IJM 176 met 2540, IJM 48 met 3276, IJM 41 met 3105, IJM 232 met 2923, IJM 74 met 2706, IJM 152 met 2488, IJM 146 met 2140, IJM 4 met 2802, IJM 26 met 2727, IJM 180 m?t 3912, IJM 324 met '.546 IJM 503 met 3128, IJM 9 met 2805, IJM 126 met 1837, IJM 127 met 2774 en IJM 49 met 4023, Van de Katwijker Haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk wor den verscheept, kwamen in de haringha ven binnen de KW 110 met 211 kantjes; KW 60 met 314 kantjes; KW 82 met 34 kantjes en KW 9 met 60 kantjes pekel haring, Van de IJmuider haringvloot kwam binnen de stoomlogger Marten Bernardus 2 IJM 406 met 21 last pekelharing. Van de versch haringvisschcrij kwamen bin nen de Engelsche stoomloggers LT 240 met 162 manden en LT 53 met 128 man den versche haring. De besommingen der haringschepen waren gisteren: IJM 149 met ƒ9155 (2de gedeelte) aan pekelharing; IJM 390 met 1439, IJM 35 met 2005, IJM 325 met 1897, LF 171 met 3672, LF 78 met 2978, LF 1150 met 3556, LF 1185 met 2054 en LF 330 met 2873 aan versche haring. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIHA-LIJN. LOCHMONAR, Vancr. n. Rott., via Li verpool, 28 ZW. v. Valentia. EDAM, N. Orleans n. Rott., 29 te Ha vana. NEBRASKA. Vancr, n. Rott., 28 v. Se attle. CARDIGANSHIRE, Vancr. n. Rott., 27 v. Los Angeles. WESTERDIJK. Rott. n. N. York, pass. 28 Lizard. BINNENDIJK, Rott. n. Baltimore, p. 28 Scilly. DINTELDIJK, Rott. n. Vancr., 27 te Los Angeles. BURGERDIJK, 29 v. Baltimore te Rot. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN 28 v. Rott. te Hamb. GRIJPSKERK. 29 v. Rott. te Hamb. RIJPERKERK, thuisr., 29 te Das es Salaam. HEEMSKERK, thuisr., 29 v. Aden. GIEKERK. uitr.. 29 te E. London. BILLITON, thuisr., 28 te Marseille. MELISKERK, uitr., 28 v. Antwerpen. ZENADA. thuisr., 27 te Durban. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALCHIBA, 29 v. Amst. te Hamburg. HELDER, ujtr,, pass. 28 Ouessant. KON. HOLLANDSGHE LLOYD. aDR ECHTER LAND, uitr.. 28 te Buenos Avres. WATERLAND, thuisr., 29 v. Buenos Ayres. ROTTERBAMSCHE LLOYD. BLITAR, uitr., p. 29 Ouessant. MENADO. thuisr., p. 29 Suez. PATRIA, uitr.. 29 te Sabang. KERTOSONO, 29 v. Rott. te Hamb. JACATRA. 29 v. Rott. te Hamburg. SITOEBONDO, 29 v. Bat. te Rott. GAROET thuisr., 2S v. Colombo. SIANTAR, uitr., 28 Z.O. v. Niton, STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". RONDO, uitr., p. 29 Ouessant. SALEIER. thuisr.. p. 29 Gibraltar. GROTIUS, uitr., 29 v. Algiers. PRINS DER NED., uitr., p. 27 Perlm. RIOLTW, Uitr.. 26 v. Sabang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6