NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gewijde en Ongewijde Historie. AAN HET ZOEKLICHT. van WOENSDAG 30 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. JOZEFS CRISISPOLITIEK. Malaise en economische crisis zijn in den modernen tijd verschijnselen die samenhangen met onze huidige productiewijze. Zij zijn het gevolg van overproductie of van ondercon sumptie: er is te veel voortgebracht, niet gerekend naar de behoeften maar naar de koopkracht. In den na- oorlogschen tijd dien wij thans bele ven is dit grootendeels een gevolg van de uitputting en verarming na den wereldoorlog. In den ouden tijd, toen de maat schappij nog' veel eenvoudiger en pri mitiever was ingericht, kwamen der gelijke economische crisissen niet in dëiizelfden zin als thans voor. Dat komt omdat men toen niet voor de markt doch voor de directe behoefte produceerde. Toch behoorde wat wij tegenwoor dig malaise zouden noemen ook toen niet tot de onbekende dingen, doch dan stond zij meer rechtstreeks met het natuurgebeuren in verband. In Egypte was een dergelijke tijd van duurte en hongersnood een gevolg van het uitblijven der overstroomin gen van den Nijl. Van zulk een hongersnood, die ze ven jaar duurde, verhaalt een Egyp tische tekst, welke op een der rotsen van het Nijl-eiland Sehel gegrift 9taat. Wel is dit opschrift volgens de onderzoekingen der geleerden eerst Uit den tijd dér Ptolemeeën afkom stig (enkele eeuwen vóór Chr.) doch het is waarschijnlijk, dat het een her innering uit oeroude tijden bevat Dat opschrift laat Farao Zosen uit de derde dynastie (vóór 3000 v. Chr.) aan den gouwvorst van Elefantine kla gen: „Ik ben in groote zorg over de bewoners van het paleis. Mijn hart is zeer bekommerd over de ramp, dat tijdens mijn regeering de Nijl nu reeds zeven jaren niet buiten zijn oevers is getreden. Er zijn weinig veldvruchten, ook ontbreekt het aan gras, ja aan alles wat eetbaar is. Iedereen bosteelt zjjn ï.aaste. De kin deren huilen, het hart der ouden is gebogen, hun knieën knikken, hun armen hangen slap. De hovelingen zijn, radeloos, de voorraadschuren zijn geopend, maar alles wat er in was is opgeteerd". Aan de zeven magere jaren gingen zeven jaren van overvloedigen oogst vooraf. In die jaren van hoogconjunc tuur produceerde Egypte veel meer graan dan het zelf behoefde, zoodat het soms groote hoeveelheden uit voerde. Zoo heet het van Farao Mer- neptah (12251215 vóór Chr.) in een opschrift, dat hij per schip graan le vérde aan de Hethieten. Jozef, door Gods Geest voorgelicht, Wist dat op de rijke jaren jaren van gébrek en hongersnood zouden vol gen; daarom nam hij maatregelen om pet graan in voorraadschuren op te leggen. Tóen het land in de zeven jaren van den overvloed volop voortbracht, verhaalt Gen. 41 47 e.v., verzamelde Jozef gedurende dien tijd allerlei le vensmiddelen, en legde hij mond voorraad op in de steden; in elke stad legde hij de opbrengst van het veld, dat er rondom lag. Zoo verzamelde Jozef graan als het zand aan de zee, in zoo groote hoeveelheden, dat men ophield het te meten, omdat er geen getal meer was om de hoeveelheid te berekenen. Toen dan ook de hongersnood aan brak, was er in geheel Egypteland nog brood voorhanden. Toen de be volking gebrek begon te lijden en het vólk tot den farao om brood riep, zei- de de farao tot alle Egyptenaren: „Gaat tot Jozef 1 Wat hij u zeggen zal moet gij doen!" Toen opende Jozef alle opslagplaat sen van koren, en verkocht koren aan de Egyptenaren. Hoe Jozef bij dit verkoopen van koren te werk ging, verhaalt Gen. 47 vs. 13—2fi. Eerst gaven de Egyptena ren hun geld om daarvoor koren te koopen, vervolgens hun vee, daarna huh akkers en zichzelf. Jozef nam hun voorstel aan ,doch gaf hun deze akkers weer in erfpacht terug onder voorwaarde dat 20 pCt. van de op brengst voor den farao zou zijn. Wij in onzen tijd zouden zeggen: zij moesten 20 pCt. aan den fiscus offeren Hoe moeten wij over deze crisispo- litiek van Jozef oordeelen? Naar onze moderne begrippen zou het oordeel niet zeer gunstig luiden en het is dan ook begrijpelijk, dat er geleerden zijn geweest die deze maatregelen schan delijk genoemd hebben. Toch is dit niet juist. Want wij moeten bij onze oordeelvellingen re kening houden met den tijd en de plaats en de omstandigheden en kun nen het Egypte van 35 eeuwen gele den niet meten met onzen 20ste- eeuwschen Westerschen maatstaf. Bovendien moet men in het oog houden, dat de farao als de eigen lijke bezitter van allen grond in Egyp te beschouwd werd, dat de afdrach ten aan den farao in verband ston den met den oogst dien elk jaar op bracht alsmede dat deze oogst in nor male tijden zeer overvloedig was, dank zij de groote vruchtbaarheid van het Nijldal, en dan zal men over Jo zefs politiek wel gunstiger oordeelen dan men volgens den eersten indruk doen zou. Eén categorie der bevolking vorm de een uitzondering op den regel; dat waren de priesters. Het land der priesters Kocht Jozef niet, verhaalt Gen. 47 22. Dezen verkeerden n.l. in veel gunstieer omstandigheden dan de overige Egyptenaren: voor hun on derhoud as, zooals de Ejyptische geschiedenis leert, goed gezorgd, zoo dat zij niet in denzelfden nood toestand kwamen als de anderen. De temnelg beschikten over belangrijke bezittingen aan akkers, die ten tijde van Bamses III naar 't schijnt meer dan 15 pCt. van de bebouwbare op- "vlakte uitmaakten. Bovendien ee- noten de nriesters nog andere voor- deelen: zij hadden een „bescheiden", d. w. z. een bepaald deel van den fa rao en aten daarvan. Het was alzoo riet noodie dat de tempeleoederen aan den farao verkocht werden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te 's-Grevelduin-Capelle, W. Rijnsburger, cand. te Utrecht. Te De Wilp (toez.) H Bax, cand. te 's Graven- hage. Aangenomen: Naar Randwijk, F. v. Asch, te Den Haan. B e d a n k t:. Voor Gramsbergen. J. P. v. Leusden, te Steenwijk. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Middelburg, W. H. den Houtirig. te Huizum. Bedankt: Voor Anna Jacobapolder en Andel, Giessen Rijswijk, B. Telder, te Via CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Dokkum, B. Oosthoek te Soest. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. H. Ph. Ingwersen hoopt* Zondag 1 Jan. as. afscheid te nemen van de Geref. kerk te Nijkerk om Zondag 8 Jan. d a v. intrede te doen te Katwijk aan Zee. Be vestiger is Ds. H Meijering te Katwijk a. d. Rijn. Na een ruim 7-jarig verblijf nam Ds. J H. Telkamp, wegens vertrek naar Utrecht, waar hij de vacature van wijlen Dr. J. C. de Moor gaat vervullen, Zondag avond in een gewonen dienst in de Noor- derkerk afscheid van ile Geref. kerk van Middelburg. Ds. Telkamp preekte over Jes. 50 10 en 11. Aan zijn verzoek orn zelf ook niet te worden toegesproken werd in zooverre voldaan dat alleen ouderling C. Weeda aan het einde van den dienst namens den kerkeraad een sober woord van dank sprak. Hij gaf een overzicht van het in die 7 jaren tot stand gekomene, daarvoor den scheidenden predikant erkentelijkheid betuigend. De gemeente zona Ds. Telkamp hierna staande de zegenbede toe uit Ps. 121. Ds T'lkamp zal Zondag 11 Dec as. te Utrecht door Ds. P. Ch. v. d. Vliet wor den bevestigd en dan Donderdag 15 Dec. aldaar Zijn intrede doen. Ds. J. DEKKER. Ds. J Dekker. Geref. Predikant te Lex- mond, hield naar aanleiding van Ps. 118 23 voor zijn gemeente een gedachtenisre de in verband met zijn 35 jarig ambtsju bileum. Na afloop sprak ouderling Bikker nog eenige waardeerende woorden nn liet door de gemeente staande de zegenbede uit Ps. 134 toezingen. Door de gemeente was aan haar leeraar tot aandenken geschon ken een gouden horloge. OUDERLINGENCONFERENTIE. Te Den Haag zal in de Westerkerk he denavond (7 uur) een conferentie plaats hebben van ouderlingen der Geref. Ker ken in de classis Den Haag. Als referent hóópt op te treden de heer W. F. Oldert, van Sche veilingen, met het onderwerp: „Het huisbezoek en de jeugd". KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Bij de verkiezing van notabelen voor de Ned. Herv. Gemeente te Harderwijk zijn de candidaten van de afd. van den Gereformeerden bond gekozen. De VRIJE GEM. TE AMSTERDAM. Heden bestaat de Vrije Gemeente te Am sterdam een halve eeuw. Zij werd gesticht 30 November 1877 door een aantal moder nen, die den strijd tegen de orthodoxie in de Ned. Herv. Kerk moe waren. Voorgan gers dezer gemeente waren achtereenvol gens Ds. P. H. Hueenholz en Mr. H. Ro gaar, terwijl Ds. H. G. van Wijngaarden in 1917 als zoodanig optrad. VOOR DE ZUIDERZEE ARBEIDERS. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Me- demblik heeft het catechisatielokaal be schikbaar gesteld voor de Zuiderzeebewer- kers. Zij maken hiervan 's Zaterdagsmid dags een druk gebruik. Gelegenheid tot bekoming van koffie en thee wordt aan geboden. Voorts is lectuur aanwezig. KRISHNAMURTI. Dat de heer Krishnamurti, het hoofd van de Orde van de Ster, toch wel anders over zijn positie denkt, dan zijn volgelin gen doen, of althans hebben gedaan, blijkt uit een belangwekkend geschriftje, van den heer K. zelf. Het bevat niet anders dan een toespraak van den heer K„ die hij dezen zomer te Ommen in het Kamp beeft gehouden (2 Aug.) maar ze zal voor buitenstaanders toch vrij veel nieuws brengen na wat omtrent de zending van den heer K. in de wereld gezegd was. Het geschrift komt hierop neer, dat het hoofd van de orde van de Ster in dit boekje uiteenzet, hoe hij zich heeft los gemaakt van hetgeen anderen hem ver zekerden met betrekking tot den Wereld leeraar, en de ról, "die hij in verband lot den Wereldleeraar zóu hebben te vervul len. Schr. wenscht ook anderen los te maken van vooropgezette meeningen. Hij schrikt térug voor elke scherpe definitie en voor elke organisatie, omdat zijn er varingen zich niet in woorden laten vast leggen en zijn werk niet aan individuen gebonden mag worden. Dan schrijft hij verder o.m.: „Veronderstelt dat iemand in staat >\as u te zeggen dat ik de Wereldleeraar ben, op welke wijze zou dat u helpen en hoe zou dat dé waarheid veranderen? Op welke wijze zou inzicht komen tot uw hart en kennis tot uw hoofd? Indien gij afhankelijk zijt, van gezag, zult gij uw grondvesten bouwen op het zand en de golven van de smart zullen komen en ze wegspoelen. Maar als*gij uw grondslagen bouwt op de rots. op.de rots van uw eigen leed- en smart; indien gij in staat zijt daarop uw huis teN bouwen, steen na steen, ervaring na ervaring, dan zult gij in staat zijn anderen te overtuigen". De heer Krishnamurti noemt thans Zich zelf wel Leeraar, maar alleen omdat hij een is geworden met den Oorsprong en het Doel van het leven. Hij heeft, zoo schrijft hij, het geluk en de bevrijding ge vonden, omdat hij een is met den Gelief de; de Geliefde (goeroe), die is in de kla re hemelen, elke bloem, elk menschelijk wezen; de Geliefde, die men kan noemen met den naam Christus, Boeddha, Lord Maitreya, Shri Krishna of welken ande ren ook. Door deze vereeniging met den Geliefde heeft hij zijn bestemming be reikt. zooals het naar zijn inzicht ons al ler bestemming is. daardoor bevrijd te worden van alle beperking, alle zorgen, alle smart. Ontdaan van alle theosofische omsluie ringen blijkt hieruit toch dat de heer K. meent d e groote Leeraar te kunnen zijn. Maar tevens schrikt hij terug voor de consequenties. Intusschen is hetgeen in Augustus reeds afschrikken of verrassen zij gaven Ebba een wondervol gevoel van een troostrijke bescherming. Wel verdween dit gevoel aanmerke lijk, toen zij den volgenden morgen op zijn dierbare trekken het stempel ier ziekte maar al te duidelijk zag. Maar toch was haar geheele wezen als opge heven door moed en kracht. De arbeid der verpleging, nauwkeurig door voor schriften geregeld, viel haar zeer licht. Zij gevoelde zich dadelijk op haar plaats en bewoog zich zoo zeker als ware zij altijd ziekenverpleegster geweest. De oude man glimlachte gelukkig, toen hij zijn dochter herkende. „Mooi", fluisterde hij, .,mooi dat je er weer bent". Over Zijn toestand scheen hij niet te denken. En als hij geen koorts had ijlde hij niet. Het was al9of de besehei denheid van zijn bestaan hem ook niet in zijn ziekte verliet. 's Nachts zat Ebba naast hem, half sluimerend als hij sliep. Maar altijd, met een verwonderlijk instinct van de verloopen tijdruimte, altijd vloog zij uit den zachten, ouden leunstoel op, als het oogenblik voor het drank je of den kouden omslag was geko men. Over dag zat zij meestal voor het raam. Buiten was de hemel hel der en strak. Men kon er niet in zien zonder met de oogen te knippen. De sneeuw lag twee voet hoog. De strui ken van het voortuintje staken zwart boven het witte kleed uit. Op de groo te takken der linden lagen in de hol- RECLAME Vrouwenhanden welke huishoudelijken arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-50, Tube 80 ct PURO door ons gezegd werd duidelijk, dat het woord van Christus waarheid is dat de menschen de leugen liever hebben dan het licht. De theosofie blijft propageeren de komst van Christus in langzaam wor dende gedaante terwijl Gods Woord, Christus zelf ons leert, dat hij zal komen als de bliksem geheel onverwachts. Zal koinen op de wolken des hemels in groote majesteit. HET RAADSEL VAN KONNERSREUTH. In de Frankf. Ztg. schrijft dr. Richard Stephan, directeur van de Kliniek van het Malariaziekenhuis te Frankfort, eeni ge feuilletons over Therese Neumann. Dr. Stephan heeft op last der bisschoppelijke overheid Therese Neumann onderzocht en de verschijnselen langen tijd waargeno men. Hij acht bedrog ten eenenmale uit gesloten. De symptomen der stigmatisee ring heeft hij geconstateerd; zoo ook de merkwaardige stofwisselingsverschijnse len. Zijn slotsom is, dat alle verschijnse len, ook die der wonderbaarlijke stofwis seling. tot natuurlijke oorzaken te herlei den zijn en dat er geen reden is om te spreken van een „verbreken van de na tuurwetten." Hij acht Therese Neumann hysterisch (dit woord zuiver wetenschap pelijk zonder eenige deprecieerende mo- reele bijbeteekenis opgevat) te zijn en ook stofwisselingsverschijnselen als het mini male voedselgebruik e.d. stelt hij op één lijn met hysterische verlamming en blind heid. Onjuist is de meening, dat het meis je niet vermagerd zou zijn. Wel degelijk is 'n aanzienlijke vermagering ingetreden, maar volgens dr. Stephan kan ook dit pro ces nog lang duren. De invloed dien1 The- iese Neumann op haar omgeving oefent is z.i. niet zoozeer in haar lichamelijke ver schijnselen gelegen als wel in het merk waardige, dat dit eenvoudige boerenmeis je een intensiteit van geloof bezit, die slechts zelden wordt gevonden. Inmiddels is, alweer volgens het „B. T.", in de „Deutsche Medizinische Wo- chenschrift" een opstel verschenen van dr. J. Neuburger, die mededeelt, in het ziekenhuis te Zehlendorf een man in ob servatie te hebben gehad, die ook stig mata vertoonde, en wel onder invloed van wil en voorstelling, die werden gewekt door de berichten over Thesere Neumann; eerst onbewust, uit kracht van de voor stelling, later door een bewusten wil. GIFTEN EN LEGATEN. De Geref. Kerk van Vriezenveen ont ving een gift van 1000. BINNENLAND. DE KONINGIN NAAR AMERSFOORT Het staat thans vast, dat de Konin gin a.s. Donderdag- te Amersfoort de feestelijkheden ter herdenking van het 70-jarig bestaan der Rijschool zal bijwonen. Koningin en Prins zullen daartoe a.s. Donderdagochtend per gewonen Staatsspoortrein ten 11 u. 29 's mor gens uit Den Haag naar Amersfoort reizen, waar zij te 1 uur aankomen. Aan het station Amersfoort zullen de vorstelijke personen per auto naar de Rijschool rijden waar d aankomst te 2 uur plaats heeft. Uit Amersfoort wordt naar Den Haag teruggekeerd des namiddags ten 4 u. 38 min. aankomst te Den Haag ten 6 u. 20 min. Koningin en Prins zullen bij het be zoek aan de Rijschool vergezeld wor den door Jonkvrouwe vaj Swinderen, eerste Hofdame; Hr. Ms. eerste-stal- meester, baron Bentinck; majoor jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant van Hare Majesteit; den adjudant van Prins Hendrik, maj. jhr. Laman Trip en den ordonnance-officier der Konin gin, le luitenant baron Sirtema van Grovestins. EURGEMEEST7R VAN HOOGEVEEN Naar wij vernemen is met ingang van 1 December benoemd tot burge meester van Hoogeveen de heer J. Tjalma, thans burgemeester van Ge- nemuide DE BOTSING BIJ RIJSWIJK. Wij vernemen, dat de commissie- Van der Vegt, door den Minister van ten heele nestjes van sneeuw. In de kale takken had het ravenvolkje het druk met af- en aanvliegen, met het krassen en slaan met de Vleugels. Op den staatweg vloog de jeugd heen en weer. Het kijkje in deze kleine wintersche wereld deed vriendelijk en goed aan. Men kon nu ook over de boomtoppen van het stadspark heenzien, die blauw achtig bruin tegen den horizont af staken. Daar buiten lag z ij n huis, z ij n werkplaats. Of hij wel gehoord had, dat haar vader zwaar ziek was? Dat zij zelf thuis gekomen was? Niemand sprak tot haar over hem. Dat was natuurlijk. Er was iets pijn lijks in. De goede juffrouw Moller toonde tamelijk duidelijk, dat zij medelijden met Ebba had. Dat deed wel pijn. Maar Ebba nam het de voortreffelijke vrouw niet kwalijk. Het was immers goed gemeend. En niet iedereen is in staat zijn medelijden te verbergen. Daartoe behoort een groote hoeveel heid fijn gevoel. lederen dag kwam Helene twee maal. Zij reed in een equipage voor. Dan stond zij, in haar kostbaren pels en met een fluweelen baret op, door een prachtige veer versierd, een beet je onbeholpen in het portaal voor Eb ba, en informeerde fluisterend hoe het ging. Zij bracht iederen dag bij haar morgenbezoek iets mee; 'n flesch Tokayer, fijne cakes of bloemen, Daar lag de gelijkmatigheid in van een pro- Leiden. 30 Nov. 1927 De concurrentie speelt toch maar een groote rol in de wereld. En dat niet slechts ln den handel doch ook in de politiek. Vooral de socialisten, die in 't ge wone leven de concurrentie beschou wen als een der uitwassen van het „kapitalistische stelsel", doen er in het parlement dapper aan mee. Zelfs ten opzichte van den heer Braat. Deze laatste heeft in de Kamer al meermalen het pleit gevoerd voor de belangen der ouden van dagen. En steeds hadden de socialisten voor zijn optreden niets anders dan verachting en spot. Doch thans komt de heer Sannes, SJJ.A.P.'er, die er den Minister op wijst, dat hij ver beneden zijn taak blijft indien hij geen maatregelen neemt om in den nood der ouden van dagen te voorzien. En hij besloot met de gebruikelijke indiening eener motie Zie zoo, nu weten de ouden van da gen dat de S.D.A.P. waakt en blaakt voor hun belangen. „Het vanouds bekende adres, min zaam aanbevelend", had de heer San- nes er aan toe kunnen voegen. Of de goe-gemeente 't slikken zal? OBSERVATOR. Waterstaat belast met bet onderzoek inzake de nachtelijke botsing tusschen twee electrische treinen nabij Rijswijk dezer dagen in de werkplaatsen te Leidschendam zich op de hoogte heeft gesteld van de inrichting van het rollend materieel van den electri- schen spoorwegdienst. Daarna heeft zij proefritten gemaakt om van het uitzicht op de baan ook in het don ker, indrukken te verkrijgen. Heden zou de commissie opnieuw Lijeenkomen. MINISTER WASZINK NAAR DE KIVIERA. De Minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, Mr. Waszink, is gisterochtend tot herstel van ge zondheid voor eenigen tijd naar de Ri viera vertrokken. DE ZAAK VAN DER STEL. Bij de Haagsche Rechtbank is ëen civiel geding aanhangig, waarbij A. van der Stel, vroeger gasdirecteur, van de Vereeniging van Gasfabrikan- tcn schadevergoeding vordert op grond dat hij is geroyeerd als lid dier Ver eniging. In deze zaak zullen de pleidooien worden gehouden voor de 1ste Kamer der Haagsche Rechtbank op Vrijdag 9 December a.s. DE VACCINATIEDWANG. De Ned. Vereeniging voor kinder geneeskunde heeft aan de Tweede Ka mer een adres verzonden, waarin het den leden van de Volksvertegenwoor diging nadrukkelijk verzoekt óm te bewerkstelligen, dat niet overgegaan worde tot een tijdelijke opheffing van den indirecten vaccinatiedwang door tot 1 Januari 1931 buiten werking te stellen het hierop betrekking hebben de wetsartikel. Adressante is van oordeel, dat de stand van zaken op dit oogenblik niet een dergelijken volgens haar mee ning overijlden maatregel recht vaardigt, maar dat eerst dienen te worden afgewacht de resultaten van het onderzoek der docr den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in gestelde, wetenschappelijke studie commissie. Adressante voorziet ook van een slechts tijdelijke afschaffing van den indirecten vaccinatiedwang groote gevaren voor de volksgezond heid en zij acht deze gevaren grooter dan die, zelfs op dit oogenblik aan de inenting verbonden, Zij acht het wen- schelijk, dat, behoudens voor dringen de gevallen, de verstrekking van koe pokstof op dit oogenblik wordt ge staakt tot op het tijdstip, waarop een, door de studiecommissie gesanctio neerde koepokstof in omloop gebracht kan worden. gramma. Maar Ebba voelde zich daarover niet gekwetst. Zij voelde den angstigen handdruk, zag den vorschenden blik. Zij wist, als er in Helene's ziekelijke ziel iets van liefde leefde, het den goe den man gold. die op zijn manier een vader voor haar geweest was. Het ont brak Helena nu eenmaal aan de vrou welijke eigenschap, zich nuttig te ma ken. Zij wartn om zoo te zeggen on vruchtbaar, deze mooie, lange, blan ke handen. Ook Richard kwam iederen dag aan Het was voor hem een plicht, naar den pleegvader zijner vrouw te infor- moeren. Hij vervulde deze plicht op de meest correcte wijze. Ebba had altijd medelijden met hem. Zijn blik ontweek haar, zijn-ge- laat was kleurloos geworden. Maar zij voelde fijn genoeg, om dit medelijden te verbergen. Het was haar zelf ook bijna onverklaarbaar. Tante Louise liet het niet bij der gelijke bezoeken blijven. Zij kwam ge regeld, trad op de teenen en met rui- schende kleeren in de ziekenkamer, en had verscheidene dagen noodig, voor zij geloofde wat zij zag, dat Eh- ba een voorbeeldige ziekenverpleeg ster was. Ook bracht zij vaak iets mee soep, gevogelte, of aspic van kuikens. „Heb je ook geld?" vroeg zij menig maal. en voegde er dan dadelijk bij: „Anders moet je liever een effect ver koopen". (Wordt vervolgd). FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 57. "y —o— „Lijdt papa veel?" vroeg Ebba. „Nu, zoo iets is altijd pijnlijk; koorts benauwdheid en steken. Ik dacht dan ook. dat je de naa9te was om de ver pleging over te nemen". Het rijtuig stond stil. Toen Ebba uitstapte, sneeuwde het. De groote, witte vlokken zweefden •til door de lucht, en om de gaslan taarn zag het er vroolijk uit. Juffrouw Moller, rillend met haar gehaakten doek om de schouders, kwam reeds aanloopen. „Ach. juffrouw Ebba, goed dat u er bent!" Zij omhelsde en kuste het jonge meisje.. In de benedenkamer, bij het schijn sel van de lamp, die altijd nog voor dezelfden blanken reflector schitterde, drukte de hoofdonderwijzer haar her haaldelijk de hand, terwijl zijn lorg net afviel. En toen de trap zoo klein bij de eindelooze treden in het Berlijnsche huis en zoo helder en zij kraakte altijd nog een beetje. En boven het nauwe portaal met de geelbruin geaderde deuren, die in de woonkamers uitkwamen. En in de open keukendeur stond vrouw Vosz met een groote. witte schort over de grij9 lustre japon en op de keuken kachel nog de blauw-witte theepot Ja, wa9 het mogelijk? dat alles weer te zien gaf een heerlijk gevoel van thuis te zijn en nog wel, waar zooveel bange zorg om het leven van haar vader de vreugde neerdrukte. Ebba weende. Het waren goede, ge lukkige tranen. Zij had een gevoel, dat haar vader niet sterven kon. Zij was immers weer thuis! Toen stond zij voor zijn bed. Hij lag in de schaduw en scheen te sluime ren. Slechts onduidelijk zag men hem Zijn oud. rond kindergezicht was ver hit, de grijze lokken, door het kussen naar voren gedrongen, bedekten zijn ooren. Voor de lamp op de tafel deed een opengeslagen foliant als lichtscherm dienst. Als hij dat eens bemerkt had! Een van zijn geliefde, oude boeken! En daarnaast, stil glanzend in het schijn sel der lamp, een medicijnfleschje. Het papie:ren vlaggetje eraan, stond vormelijk steil overeind. Een zilveren lepel in het glas leek gebroken aan de oppervlakte van het water. Op water en zilver brandden de reflex-stralen als vonken. De oude, afgetrapte pan toffels van den professor stonden onder zijn bed. Over een stoelleuning, dicht bij de kachel, was de grijze ka merjapon geworpen; het eene einde van het koord sleepte op den grond, en nog altijd ontbrak de kwast er aan. En al deze kleinigheden, getuigende wel is waar van ziekte, maar toch ook van het zacht voortgaande, alledaag- sche leven, niets behelzende, dat kon

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5