NIEUWE LEIDSCHE COURANT medelijden en medevoelcn aan den po- pulairen predik~nt en zijn gezin wijden, voegen wij gaarne de onze, schrijft „Het Vaderland". Gemeenteraad Leiden. (Slot). Te vier uur wordt de openbare ver gadering heropend. 1. Benoeming van een Directeur der Gemeentewerken. Voorgedragen zijn de heeren A. M. Blauw, te Leiden en H. B. J. Aikema, te Schiedam. Benoemd wordt met 32 (algemeene) stemmen de heer De Blauw. De Voorzitter feliciteert den Raad met deze benoeming; er is daarmede een goede keuze gedaan. 2. Benoeming van een lid der Plaat selijke Schoolcommissie. Aanbevolen zijn de heeren A. B. Mulder en R. IJntema. Benoemd wordt de heer A. B. Mulder met algemeene stemmen. 3. Benoeming van een lid van het College van Vrouwen-Kraammoeders. Aanbevolen worden Mevr. M. A. Kokvan Bladeren en Mevr. A. W. Blanken'van de Laar. Benoemd wordt Mevr. Kokvan Bladeren met algemeene stemmen. 4. Voorstel inzake de bestemming en aanduiding van de nieuwe school aan de Driftstraat tot opleidingsschool voor uitgebreid lager onderwijs, toe gankelijk voor jongens en meisjes. Aangenomen. 5. Voorstel tot overplaatsing: a. van het hoofd der school Paul Krugerstraat B naar de opleidings school voor U. L. O. aan den Mare- singel A; b. van het hoofd der school Medusa straat B naar de opleidingsschool voor U. L. O. aan de Driftstraat. De heer V erwey (S.D.) merkt op, dat bij dit punt en andere punten, de ingestelde Commissie is gepasseerd. Spr. acht dit daarom verkeerd, omdat hij meent dat deze overplaatsing de kiem in zich draagt van de opheffing van een dezer scholen. Voorts vraagt Spr. hoe is de praktijk hier, wie geeft advies? Wethouder T e p e deelt mede, dat het College meent dat deze zaken, die geregeld worden door B. en W. en den Inspecteur, niet in de Comm. ge bracht kunnen worden. Of deze over plaatsing een heenwijzing is naar de opheffing van de school aan de Paul Krugerstraat kan Spr. niet zeggen. De mogelijkheid bestaat, dat is be kend. Maar een vooruitgrijpen is het niet. Alleen dat dit hoofd straks al licht voor overplaatsing in aanmer king komt. Dit hoofd moet vervangen worden. Andere sollicitanten zijn bij deze overplaatsing niet in aanmer king gekomen. De hr. Verw e y (S.D.) zegt dus juist gezien te hebben. Spr. zal daar niet op ingaan. Voör het onderwerp van punt 12 is de Comm. wel gehoord, waarom dan hier niet? Spr vraagt ook de onderwijzers gelegenheid tot solli- citeeren te geven. De heer Meijnen (C.-H.) meent dat de werkwijze van het College juist is. omdat anciënniteit dan in acht ge nomen wordt. Wethouder T e p e merkt nog op dat ook een ander hoofd gesolliciteerd heeft doch deze trok zich terug Aangenomen. 6. Voorstel tot overplaatsing van Mej. J. J. de Bruin van de school Ha- verstraat A naar de opleidingsschool voor Gymnasium en Hoogere Burger school. De heer Kooistra (S.D.) merkt op dat de toestemming van den Mi nister niet bij de stukken was. Wethouder T e p e deelt mede. dat de toestemming er is. Aangenomen. 7. Praeauvies op het verzoek van Mej. C. Korsse, om eervol ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aangenomen. 8. Praeadvies op het verzoek van Prof. Mr. A. J, Blok, om eervol ontslag als regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Aangenomen. 9. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen de Stadsge hoorzaal tegen verminderd tarief af AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 29 Nov 1927. Ons strafstelsel is voor velen nog de wrijfpaal, omdat het toch nog altijd het element bestraffing" handhaaft. Zeker bestraffing kan met liefde en humaniteit gepaard gaan. Slechts ontaarde vaders of moeders 'straffen de kinderen met wreedheid. Maar de straf mag wel verdriet brengen, moet dat brengen. Voor de Volksuniversiteit heeft gisteravond in de H. B. S. aan den Nieuwen Duinweg in Den Haag Dr. L. A. Rademaker zijn bekende bezwaren tegen het celstelsel, aan de hand van Mullens' film ontwikkeld. Spr. wees er op. hoe Engeland, Belgi, Duitschland, enz. langzamer hand door de recidive van het eertijds met zoo groote geestdrift begroette cel- stelsel zijn terug gekomen, omdat men inzag dat het is: onrechtvaardig, te gennatuurlijk, zenuwmoordend, dege lijk vakonderwijs belettend en den mensch eerder bedervend dan verbe terend en dat blijft, trots de her haaldelijk uitgebreide verzachtingen. Daartegenover stelde hij de Open luchtgevangenis, welke, hoewel voor definitief oordeel de proeftijd nog te kort is, onder de goede leiding van directeur Franck reeds de hoopge- vendste resultaten gaf. Spr. eindigde met 'n warmen oproep, den Nieuwen Geest, die van den ge vangene opvoedeling en van den ci pier opvoeder wil maken, te steunen. Nu ontmoet ik in dit verslag vele sympathieke denkbeelden, doch slechts een denkbeeld mis ik en dat is het voornaamste naar mijn beschei den meening en dat is: De Overheid is een wreekster tot straf dengene die kwaad doet. OBSERVATOR. te staan aan de Leidsche Pluimvee- Vereeniging. Aangenomen. 10. Praeadvies op hei verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij om vergunning tot het uitbreiden van hare werkplaatsen en haar magazijn aan de Haverzaklaan No. 13a. De heer S c h 11 e r (S.D.) merkt op, dat door B. en W. een speciale bouwvergunning is gegeven om hoo- ger te bouwen dan de verordening toelaat, die vergunning is er niet bij. De Voorzitter zegt dat die zaak ook niet aan de orde is, dat behoort tot de taak van B. en W. Aangenomen. 11. Voorstel om te besluiten tot het indienen van bezwaren tegen een aan slag in de Forensenbelasting in een andere gemeente. v De heer Gr.oeneveld (S.D.) merkt op dat reeds geruimen tijd ge leden ook een beslissing is genomen. Waarom komen en W. daar nu- nog mee. Wethouder Goslinga deelt me de, dat dit een aanslag over het jaar 1925/1926 betrof. 12. Voorstel: a. tot het verleenen van medewer king aan- het bestuur van de Vereeni- ging voor Christelijk onderwijs, tot aanschaffing van leermiddelen voor de le klasse der school voor U. L. O. aan het Noordeinde No. 40; b. tot beschikbaarstelling van de voor de aanschaffing der sub a be doelde leermiddelen benoodigde gel den. Aangenomen. 13. Praeadvies op het verzoek van de Buurtcommissie „Centrumbelang", inzake den aanleg van een tegeltrot toir op het gedeelte van den Nieuwen Rijn, gelegen tusschen Burgsteeg en Vischbrug. Aangenomen. 14. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen het noodige te verrichten ter verkrijging door mid del van onteigening: a. van het perceel Sectie I No. 2306 ten behoeve van den bouw van een gymnastieklokaal voor de bijzondere scholen aan de Hooglandsche Kerk- gracht No. 20a; b. van de perceelen Sectie I Nos. 2206 en 122, ten behoeve van de uit breiding van de Kaasmarkt. De heer Manders (R.-K.) heeft van DINSDAG 29 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. VERBLINDENDE VERLICHTING. In het gewijzigde Motor- en Rijwiel reglement, aldus een mededeeling van den Amst. Hoofdcomm. van Politie is, in art. 19 o.m. het voorschrift opge nomen, dat het aan bestuurders van auto's en motorrijwielen verboden is, verblindende verlichting te voerenj wanneer zij andere motorrijtuigen, rij wielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren, of vee tegenkomen, van af het oogenblik, dat zij tot op'100 M. afstand genaderd zijn, tot het oogen blik der ontmoeting. Volgens den hoofdcommissaris van politie moet de in dit artikel gekozen redactie aldus worden opgevat, dat bij het tegenkomen van de hiervoren ge noemde categorieën van weggebrui kers niet het bezigen van elke ver blindende verlichting is verboden, doch alleen slechts van dezulke, waar bij verblinding kan worden veroor zaakt door het tegemoetkomende ver keer, voorzoover dit verkeer de voor geschreven d.i. de rechterzijde van den weg berijdt. Hieruit volgt, dat het gebruik van een zoeklicht (spotlight) zooals men deze veelvuldig op auto's en motorrij wielen aantreft, als geoorloofd moet worden beschouwd, mits de lichtbun del op de juiste wijze is gericht, d.w.z. in schuine, benedenwaartsche rich ting op den weg, Zoodat een z.g. tegen ligger daarvan geen verblinding ]£an ondervinden. TOEZICHT OP NOTARISSEN. Het toezicht op notarissen heeft den wetgever reeds vele zorgen gebaard, zegt Minister Donner in zijn M. v. A., inzake de begrooting van Justitie. De vraag is nu, of een betere oplossing is te vinden. De in den laatsten tijd voor gekomen déconfitüres moeten naar 't oordeel van den minister er wel toe leiden, deze vraag, en meer in het al gemeen die, welke waarborgen tegen dergelijke déconfitures en der/.elver gevolgen zouden kunnen worden ge troffen, onder de oogen te zien. De minister is ter zake déligent. PERSONEELE- EN GRONDBELASTING. Het streven van minister De Geer is blijkens zijn Memorie van Antw. inzake' de staatsbegrooting er op ge zicht, dat de herziening van de clas sificatie der gemeenten voor de Per- soneele belasting vóór 1 Januari 1929 tot stand zal kunnen komen. De minister is niet voornemens een voorstel te doen tot schrapping van het tweede lid van art. 59 der Wet op de grondbelasting. MAGAZIJNMEESTER ONSLAGEN. In een vergadering van B. en W. van Rotterdam van de vorige week is de magazijnmeester van het gas bedrijf alhier, zekere V., wegens het aahnemen van retourcommissies, ont slagen. V. was geruimen tijd, terwijl zijn zaak in onderzoek was, met zie kenverlof. Gebleken is, dat V. jaren achtereen bedragen van 4000 en meer van de' leveranciers heeft ontvangen. Het onderzoek tegen enkele lagere ambtenaren wordt voortgezet. AAN HET FRANSCHE FRONT GEVALLEN NEDERLANDERS. De N. R. C. correspondent te Parijs schrijft d.d. 26 November: Gisteren heeft France-Hollande. de Nederlandsche afdeeling van 1' Idéé francaise 1' étranger, de jaarlijksche vergadering gehouden. Het voornaamste punt op de agenla was bespreking van de al meer be handelde oprichting van een gedenk- teeken voor de in vden oorlog aan Fransche zijde gevallen Nederlanders. In. ons land is hiertoe een comité ge- vormd. onder voorzitterschap van Mr: M. W. F. Treub, met Dr. de Hartcg FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 56. —o De mannen hadden zeker te veel ge dronken. Nu ging het tegen de vrouw. Het scheen, dat een van de gasten voor haar partij trok. Scheldwoorden werden uitgeschreeuwd. De vrouw huilde. Toen kraakten de deuren en het werd stil. Sidderend luisterde Ebba nog lang aan de deur. Was zij nu geheel alleen in huis? Had men werkelijk ook ge sloten? Hoe nu, als een van de dron ken mannen achtergebleven was? Zij sloot haar deuren en kroop stil in bed. Hoe de volgende dagen voorbij gin gen. wist ze eigenlijk later niet, Waar schijnlijk in een stomme berusting, in een matte onverschilligheid over alles. Maar toen op een morgen kwam Trude weer, vlug en stil. als was zij maar een oogenblik weg geweest. Zij zeidè, dat zij onder het eten van baar feestdagen vertellen zou en begon toen haar mantel nauwelijks aan den kapstok hing, dadelijk Ebba Latijn- sehe les geven, alsof zij niet den ge- heelen nacht doorgereisd had. Zij werden gestoord. Er kwam etn telegram voor Ebba. Toen zij het in de hand hield, wist zij. dat het niet anders dan een on- als ondervoorzitter en Mr. Cappeyne van de Coppello als secretaris. De bedoeling is, in het vaderland en bij de hier gevestigde Nederlan ders de noodige gelden bijeen te bren gen, al gaat het initiatief officieel van het genootschap 1' idéé francaise a 1' étranger uit. De gedachte zit voor, dat het monu ment op het domein van liet bekende boschrestaurant Pré catelan te laten verrijzen als herinnering aan het Ne derlandsche hospitaal, dat daar tij dens den oorlog was. Maar van over heidswege moet hiertoe verlof worden verleend. Dit verlof kan slechts gege ven worden, als het ontwerp is voor gelegd. Daar echter de beeldhouwer, wien de opdracht zou worden ver strekt nog niet gekozen is, konden in deze richting nog geen definitieve stappen worden gedaan. In elk geval wil men een Nederlandsch kunste naar in aanmerking laten komen. CONFERENTIE VOOR INTERNATIONAAL PRIVAATRECHT Op Woensdag 6 Januari wordt in het Vredespaleis in Den Haag de 6de zitting van de Haagsche conferentie voor internationaal privaatrecht ge opend. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Puttershoek, H. Ewotd, te Raamsdonk. Tè De Wilp (Gr.) (toez.), cand. H. Bak, te 's-Gravenhage. Te Utrecht (vac. dr. Woudstra), J. H. Grolle, te Hil-' legom. Aangenomen: Naar Tienhoven (U.) W. Okken, te Urk. Bedankt: Voor Puriüerend en War- menhuizen, E. D. Spelberg, te Egmond— Binnen c.a. Voor Parrega c.a., W. Okken te Urk. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Poortvliet, V. de Vries te Oostzaan. Te Zoutkamp, T. Boersma, te Huizum. Te Dmchtster Compagnie, Th. Boersma, cand. te Huizum. Aangenomen: Naar Doorn, J. W. Esselink, te Eindhoven. GEREF. KERKEN IN H. V. Aangenomen: Naar Baarn, C. Ver- maat, te Makkum. CHR. GEREF. KERK. 3 e d a n k t: Voor Dordrecht, H. Biesma te Groningen. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Het afscheid van Ds. .1. J. C. Karres van de Ned. Herv. Kerk te Oosthem is naaer bepaald op Zondag 29 Jan. a.s. en de be vestiging en intrede te Apeldoorn resp., op 5 en 8 Febr. d.a.v. Als bevestiger zfel o- treden Ds. G. Bolkestein van Apeldoorn. De beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Edam, cand. .E. Smilde, hoopt Zondag 11 December intrede te doen. Deze! datum was eerst vastgesteld op 4 De cember. Na' des ochtends door prof. M. van Rijn, uit Utrecht, té zijn" bevestigd, heeft Zondagmiddag de heer I. Faber, cand. t. d. H. D. zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente te Schoonoord gedaan. Vele au toriteiten en belangstellenden waren aan wezig en verschillende .toespraken wer den gehouden. Gisteren heeft ds. N. Zwiep, van: Oostzaan, zijn intredè gedaan als derde: predikant bij .de Ned. Herv. gemeente -te Hoorn; des ochtends werd hij bevestigd, door ds. W. Klaassen, oudsten predikant bij de Ned. Herv. Kerk aldaar. In een druk bezochte godsdienst oefening heeft Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Aalten ds. J. W. Dippel zijn in treerede gehoudea naar aanleiding van. Psalm 122 9, na door zijn vader. ds. J. L.; Dippel, te Kamperveen te zijn bevestigd.. Ds. H: Prins, overgekomen van Oos- té.rzee en Ëestruni heeft Zondag zijn in trede gedaan als predikant der Ned. Herv. gemeente le Lutj.egast, die vacant werd, doordat bare predikant dr. B. Gemser, een benoeming als professor in Zuid-Afri- ka aannam. In den morgendienst werd ds. Prins bevestigd door zijn ambtsbroeder dr.M. Kramer te Gorinchem. Ds. W. DE JAGER. Ds. W. de Jager, predikant der Ned. Herv. Gemeente, te De Krim, is ongesteld. Op geneeskundig advies moet bij eenige weken volstrekte rust houden. DE BESLUTJEN VAN AS^EN. In de laatst gehouden vergadering van de classis Winschoten der Geref. Kerken werd een voorstal van de Kerk van Oost- wólcï orn li et besluit dor vorige vergade ring. om aan de ambtsdragers binnen de classis een vprklaring voor ,te leggen, hou dende betuiging van instemming met de besluiten der Asser Synode in te trek ken, verworpen. Dé classis, besloot echter tefwille van eonscientiebe: aren van de sterke minderheid daartegen, dit besluit n i e t' uit te voeren. DE NED. HERV. GEM TE MAARSSEN. Bij de gehouden verkiezing van een Kerkvoogd in de Ned. Herv. Gem. te Maarssen werd door het. college van No tabelen in de vacature wegens periodieke aftreding van eén confessioneel Kerk voogd (de stemmen staakten, waarna het lot beschikte) een Kerkvoogd van de Ge ref. bondsrichting. In verband hiermede hebben alle. Kerkvoogden besloten af te treden. DE GEREFORMEERDEN IN DAVOS. Dezer dagen vergaderde te Utrecht een klein comité, onder voorzitterschap van Dr. W. G. Harrenstein, te Amsterdam, ter bespreking van de belangen der Gerefor meerde patiënten in Davos. Besloten werd pogingen aan te wenden om financieele steun van de Geref. Ker ken tè ontvangen teneinde zoo mogelijk door prediking en bezoek van Geref. pre dikanten uit ons land, de patiënten, die daar verpleegd worden en leden zijn der Geref. Kerk, van geestelijke verzorging te voorzien. „HET CONVENT". Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen te U- trecht en Ds. J. Severijn te Dordrecht, re dacteuren van het maandblad „Het Con vent" deelen hierin mede, dat, „ziende op den toestand en overwegende, "dat het Mo- deramen zijn correspondentie ook zonder het maandblad kan voeren, de redactie ge meend heeft, dat met ingang van 1 Ja nuari '1928, de regelmatige verschijning van het maandblad gevoeglijk kan wor den gestaakt, 'tot tijd en wijle, dat andere toestanden mochten intreden". G. A. BOSCH f In den ouderdom van 76 jaar is te Go rinchem overleden de heer G. A. Bosch, oud-districtsschoolopziener. Op den 14en September 1870 aanvaard de de heer Bosch de betrekking van on derwijzer aan de C.hr. school te Oostwol- de. Van Oostwolde leidde hem zijn weg over Doesburg en Groningen naar Leiden. Vandaar vertrok hij naar Engeland, maar na enkele mac den riep het vaderland hem reeds terug en werd hij hoofdonder wijzer van een instituut aan den Nieuwen- dijk. Vandaar vertrok hij naar Baarn. waar hij een eigen kostschool oprichtte, die hij tot 1890 beheerde. Van toen af vervulde hij „en taak bij het rijksschooltoezicht. Het arrondisse ment Ommen, waarvoor hij aanvankelijk was benoemd, verwisselde hij weldra met Hoogeveen. Hier was hij 10 jaren werk zaam. Toen werd hij benoemd tot school opziener in het district Zwolle. In deze betrekking is de heer Bosch werkzaam gebleven, tot hij bij de invoering der nieu we Onderwijswet zijn taak moest, neer leggen. De. begrafenis van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op Bergklooster a.s. Donderdagmiddag. MEVROUW C. 0. VAN GHEEL GILDEMEESTER t Het is een zeer zware slag, welke den oudsten dienstdoenden predikant der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage heeft ge troffen. nu, de vrouw met wie hij zoo* lang in clen gelukkigsten echt mocht samen leven, hem door den dood is ontvallen. Zij was niet alleen zijn echtgenoote, maar ook dé vennoote in- het vele, Christelijk- sociale werk door dén altijd werkenden pastor tot. stand gebracht. Hem kent iedereen, haar kennen er minder, maar talloos velen in Den Haag hebben beiden véél te.danken. Zij was de ernstige, bezonken aanvulling van den altijd' schertsenden 'geeStig^n predikant, maar beiden vormden zij -er allergeluk kigst geheel. Zoowel in vreugde als in de smart, welke ook dit harmonieuze ge zin;'niet. bespaard bleef. En'voor wie het nog- piet weten, zij 'thans meegedeeld, dat zij de stille kracht was, welke zat achter den nooit rustenden ijver van den predi kant, maar ook de verzorgende liefde, welke.dr. v. Gheel Gildèmeester tot op de zen dag den jeugdigen grijsaard hield. 't Was een vreesefljke kwaal, welke het leven van Mevr. v. Gheel Gildeineester eindeliik heeft gesloopt en we moeten er dankbaar voor zijn, dat aan haar aard- sche; taak een einde werd gesteld, 't Dreig de te zwaar te worden. Dat haar oudste dochter na een zeer eervol volbrachte taak als verpleegster in Indië, nog tijdig mocht terugkeeren en haar moeder een tijd .verplegen is een 'zeer groote verlich ting van het ziekbed geweest. Bij de velen, dié een gedachte van diep Eri dan kwam Ebba zeker werkelijk gauw terug! „Hij zal stellig gauw beter worden. Zulke naturen zijn taai", zeide zij •echter zoo overtuigend mogelijk. Ebba weende steeds harder. „Zal ik met je meegaan, je naar Lunstedt vergezellen?" „Neen, neen!" „Maar als je mij noodig hebt?" „Ja, dan roep ik je...." Zoo scheidden zij in liefde en vrede. Ook Fausta was het hart zwaar, toen zij naast Trude op het perron stond, terwijl Ebba uit het raampje van den vertrekkenden trein knikte, met een saamgeknepen. zakdoekje, nat van tra nen. voor mond en neus. „Dat arme kind!" zeide Trude; „zij had juist eindelijk de noodige gelijk matige kracht om te arbeiden gevon den en nu deze stoornis. Dat zal wat •kosten, voordat zij later weer tot rust gekomen is". Ach, Trudelehen, die komt nooit tot rust. Die blijft altijd een slecht sol daat in ons leger." Tante Louise zat in het rijtuig naast Ebba en sprak voortdurend tot haar. Ebba verstond in hoofdzaak slechts, dat haar vader wel is waar levensge vaarlijk, maar volstrekt niet hopeloos was. „Drie dagen geleden is hij 's mor gens nog gaan wandelen. Het ijzelde een weinig, weet je. zooals wanneer de nevel boven in de lucht bevriest en naar beneden komt. En je vader ver gat weer zijn jas aan te trekken. Wel zegt Lubbers, dat dat op zichzelf niets beteekent, influenza krijgt men niet van kouvatten. Dat is een bacil. Maar tegenwoordig komt alles van bacillen, dat is mode. Ik geloof, dat mijn goede man zaliger daarmede den spot zou hebben gedreven. Nu, als hij dan ook influenza van een bacil heeft dat de longen aangedaan zijn, is toch de schuld van de jas, dat laat ik me niet uit het hoofd praten; En juffrouw Moller, inplaats van om mij te zen den, zendt zij naar de Kunowsky's. Helene kwam ook dat^lijk. Ach, aan goeden wil heeft het tenslotte niet ont broken! Maar je weet. hoe onhandig zij is. Niet in staat een kouden omslag te maken of een kussen op te schud den. Ook kan zij de lucht van een zie kenkamer niet verdragen, en zij kreeg het te kwaad waar zij niets tegen doen kan. En Richard, dadelijk in angst, dat zijn prinses besmet kon worden of zich overspannen zou. „Nu, den tweeden dag hoorde ik het van hem. Ja, als de menschen iets van iemand willen, kunnen zij het altijd van hem gedaan krijgen. Denk eens aan, Richard heeft haar een kostbaar bontwerk geschonken! Hoe vindt je dat? Aan zoo'n jonge vrouwI Ik heb met mijn 54 jaren nog nooit zoo'n pels bezeten, ofschoon ik eigenlijk niet weet, waarom ik voor luchthartige erfgenamen zal sparen". (Wordt vervolgd). geluk vermelden kon. „Uw vader zeer ziek, overkomst ge- wenscht. Tante Louise". Ebba stond stijf en stom, rillend en met blauwe lippen en starende oogen.. Zij kon in het geheel niet spreken. Trude bedacht zich niet lang Zij haalde uit haar handkoffer, voor het uitpakken waarvan zij zich nog geen tijd gegund had, een klein spoorboek je. Na twee minuten zeide zij. haar horloge in de hand: „Je kunt den sneltrein naar Ham burg om 1 uur 10 nemen. In Ham burg heb je dadelijk aansluiting, wel is waar slechts met een locaaltrein, maar je bent toch om 7 uur in Lun stedt, Nu is hét bij tienen. Dus over vloed van tijd. We kunnen de les best vervolgen. „Ik kan niet", murmelde Ebba. Trude had dat verwacht. Zij had het alleen maar voorgesteld uit een ge voel van orde. „Wat kan het hem schelen?' vroeg Ebba sidderend. Dit korte telegram was pijnigend 1 Voor 20 pfeimingen meer had tante Louise wat meer licht kunnen geven. Was hij misschien al dood? Met Kerstmis had hij echter nog geschreven, kort, liefdevol als altijd. Mee te deelen had hij niets dan altij l het eene feit. dat hij trouw aan naar dacht. Van een ziekie of zelfs van n lichte ongesteldheid, stoiui niets in dien brief. Het versteende, vale gezich van Eb ba wekte medelijden bij Trude. „Zai ik het een en ander voor je bij elkaar pakken? Je moet liever wat meenemen Voor een langeren tijd", zeide ze, en ging al in de slaapkamer! Na eén paar minuten kwam ze al terug. Ebba stond nog altijd voor het raam en staarde naar buiten. „Hoe is het met het geld? Met a.s nieuwjaar zullen toch de rekeningen van je leermeesters komen?" Trude dacht dadelijk aan alles. Het jonge meisje haalde een sleutel uit haar zak. „Daar je weet wel heelemaal onder in de sluitmand onder het witte goed reken alles maar uit neem maar alles En plotseling riep zij: „Ik wil naar Fausta". Zij snelde weg, op de trap nog haar mantel dichtknoopende. Zij kwam hij Fausta aan, ademloos, evenals voor drie weken, toen zij met haar breken wilde zonder bezinnen als toen maar zonder moed, zonder toorn slechts gejaagd, krachteloos. In tranen, in de diepste smart ween de zij aan Fausta's horst en stamelde: „Dank, dank voor alles". „Nu, je komt wel terug", sprak Fausta geruststellend, „zeker, je komt terug. De oude man zal stervende zijn, dacht zij, want anders zou tante Lou ise niet zöo getelegrafeerd hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5