NIEUWE LEIDSCHE COURANT Vrijdagmiddag werd het Raadhuis te Heiloo in tegenwoordig heid van den Commissaris van de Koningin, Jhr. Mr. Dr. Roëll (inzet) officieel geopend. Het gebouw. van MAANDAG 28 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. VACCINATIE. i. Tegenwoordig kan men zoo af en toe in de dagbladen lezen een bericht over Inenting tegen de pokken en de gevolgen daarvan. In de „Nieuwe Leidsche" van 21 No vember komt zelfs een driestar voor over hersenziekten en inenting. Hieronder volgt een beschouwing over inenting te gen de pokken. Het is niet de bedoeling, een actie aan te gaan tot het vóór of te gen de vaccine-dwang, noch beschouwin gen over gemoedsbezwaren naar voren te brengen, doch meer een overzicht te ge ven in het algemeen. De aandacht voor dit maatschappelijk vraagstuk wordt door de bladen in bree- de kringen wakker geschud. Het gaat dan ook over de zeer gevreesde ziekte, de pokkenziekte. Deze ziekte is niet nieuw, doch sinds vele eeuwen bekend. Met zekerheid heeft men niet kunnen vaststellen hoe lang, want in oude tijden sprak men ook van pest en zwarte dood. Of men daarmede op het oog had de pest. zooals wi>" die te genwoordig kennen, dan wel vlektyphus of een andere besmettelijke ziekte, is evenmin bekend. Een feit is het. dat in Hindoestan de pokken bekend waren, de Hindoes had den immers een pokkengodin, genaamd Sittala, de echtgenoote van Yamah, de god des doods. Zeer waarschijnlijk is, dat Indië de broedplaats van de pok ken was, vanwaar zij door Arabische scheepvaarders overgebracht is geworden naar andere landen. In en om de Arabi sche havens heerschte dan ook omstreeks het jaar 569 een pokken-epidemie en in dé 10e eeuw werd men in Engeland ook de pokken gewaar, terwijl omstreeks 1517 in Mexico een ontzettende pokkenepide mie uitbrak, wat aan duizenden menschen het leven kostte. In Oost-Afrika is er nog steeds een groo- te kweekplaats van pokken. Daar sterven nog jaarlijks zeer veel zwarten aan deze gevreesde ziekte. In overoude tijden had men bemerkt, dat iemajri, die eenmaal de pokken had gehad, bijna nooit voor een tweede maal werd aangetast. Daarom is men toen op het denkbeeld gekomen, wanneer zich lichte pokkengê- vallen voordeden, andere menschen daar mede te besmetten. Hiervoor hadden zij verschillende vor men van werkwijze. De Chineezen verwerkten de pokken- •chilvers tot poeder, waarmede dan een deel van de huid werd ingevreven. Bij de Hindoes namen de priesters een draad, gedrenkt met pokken etter en werden de ze draden met zekere ceremoniën op een insnildinit in den arm vastgebonden. Weer elders gingen de moeders „pok ken koopen", zij brachten n.l. hun kinde ren bij een kind, dat lichte pokken had, of lieten hun kind slapen bij een ander kind, dat aan deze ziekte leed. Na ver loop van tijd zag men evenwel het ver keerde van deze werkwijze in. Wanneer is nu de koepokinenting ont dekt geworden? Edward Jenner, een Engelsche genees heer heeft hieromtrent in 1796 onderzoe kingen gedaan en de beschermende koe pokken overgebracht van mensch op mensch. In dat jaar entte Jenner een jon gen met den inhoud van een koepokpuist én nadat deze jongen daarvan was gene zen, werd hij andermaal ingeënt met menschenpokstof en.... bleef gezond. De ze proef op een mensch zou door ons als niet geoorloofd worden beschouwd, doch vroeger dacht men daar zeker anders over. Na deze handelwijze zijn er later ver schillende betere ontdekt, totdat het bleek dat het mogelijk was met koepok stof van een kalf ook andere kalveren te enten, zoodat op die wijze een ruime voorraad pokstof werd verkregen. Deze koepokstof (dierlijke vaccine) wordt dus verkregen uit kunstmatig bij kalve ren opgewekte pokken en men moet er kennen, dat deze dieren lang niet te be nijden zijn. Een klein overzicht moge hieraan toegevoegd worden. De kalveren worden op de buikvlakte voor de enting geschoren en daarna met pokstof geënt. Van de verwekte pokken wordt opnieuw de pokstof genomen, waar Tia het dier wordt afgeslacht om na te kunnen gaan of het hiervoor gebezigde kalf voor het doel gezond is, waarna de verkregen pokstof mag worden gebruikt. Ik wil nu hier niet van dierenmishan deling spreken, want als men eens na FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 55. o Wat weet hij van mij? Hij kent mij immers in het geheel niet? Hoe kan een man zich aanmatigen een vrouw te willen kennen en veroordeelen, met wie hij zich in eén korten roes van jeugdliefde samen bevond? Dat is on zin! Hij weet niets van mijn werk, tnijn doel, mijn ontwikkeling. Hij weet alleen, dat ik mooie oogen had en dor stige lippen. Een mensch kent den ander pas. als hij hem in zijn werk nauwkeurig gadeslaat, volgt, begrijpt. Dus, mijnheer de doctor Andreas Alte- neck kent mij niet". „Maar toch gij alleen ja stel lig, was ik niet tot u gegaan, dan had hij nog getracht mij terug te winnen!" „Ach, is het zoo gesteld?" zeide Fausta. Zij stond op, liep nadenkend heen en weer, en dacht steeds: „Arm kind arm kind!" Ten laatste lachte zij een beetje me lancholiek in zichzelf. ,,Er is geen verleden', dacht zij; „zooals ik altijd zeg: alles wat be stond behoudt altijd de kracht eener tegenwoordigheid en staat altijd weer op". Zij trad nader bij Ebba en legde een hand op haar schouder. gaat, welke voordeelen het geeft tegen de gevreesde pokkenziekte, dan is hier toch wel een redelijk doel (artikel 254 lid 1 van het Wetb. van Strafrecht) aanwezig. Maar toch, duizend en ineer entprikjes of schrapjes aangebracht op de huid van zoo n dier, zoodat de heele buik één rau we wondvlakte is, zal toch wel niet pijn loos kunnen gebeuren, al wordt dit door de medici als zeer waarschijnlijk aange nomen. Een dierenarts heeft het mij wel anders verteld. Een jaarverslag van de Rijksinrichting tot het kweeken Van koe pokstof te Utrecht spreekt van gemiddeld ongeveer 1200 entsteekjes. Het grootste aantal per kalf bedroeg ongeveer 1600.... Dieren beschermen is menschen bescha ven. Een machtige spreuk, waarmede men wel eens de spot drijft. Toch is zij juist. De lezer oordeele zelf. Waaruit bestaat nu de vaccine-dwang? Uit het voorschrift van artikel 17 en 17b van het K.B. van 17 Juli 1911 (Staatsblad no. 208) luidende: Onderwijzers, onderwijzeressen, leerlin gen worden in de scholen slechts toege laten, indien wordt overgelegd eene ver klaring van een geneeskundige, dat zij met goed gevolg of meer dan eens de in enting tegen de pokken hebben onder gaan of aan de natuurlijke kinderpokken hebben geleden. Onderwijzers, onderwijzeressen én leer lingen evenwel, die eene onderteekende en gedagteekende verklaring overleggen van een geneeskundige, dat zij zonder goed gevolg eenmaal de inenting tegen de pokken hebben ondergaan, worden ge durende een jaar te rekenen van den dag, waarop de inenting geschied is, in de scholen toegelaten. Met afwijking van het bovenstaande, wordt een onderwijzer, eene onderwijzeres of een leerling in eene school mede toe gelaten, indien wordt overlegd eene on derteekende, gedagteekende en met rede nen omkleede verklaring van twee ge neeskundigen, dat van de inenting tegen de pokken voor de gezondheid van den persoon, te wiens behoeve de verklaring wordt overgelegd, bijzonder gevaar is te duchten. Zoodanige verklaring blijft gedurende drie jaren na de afgifte van kracht. Woubrugge. TERHORST. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Scheveningen (vac. H. J. de Zwart), J. H. Koningsberger te Amster dam over het IJ; G D. Oskamp te Win terswijk; C. I. van Paassen, te Zutfen; J. W. P. Ie Roy, te Sloterdijk, P. G. de Veij Mestdagh, te Rotterdam, en G. B. Westen- burg, te Feijenoord. Aangenomen: Naar Genderen (N.B.), Dr. E. D. G. v. d, Horst, te Hoek van Hol land. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Paessens, J. Hettinga te Wijckel. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Baarn, A. H. Hilbers, te Enschede. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Aagtekerke (2), H. A. Minderman, te Lisse. DE ROEPSTEM. Onder redactie van ds. H. Knoop, te Gouda en den Amsterdamschen straatpre diker N. Baas. zal een nieuw Geref. evan gelisatieblad het lichi zien, onder den naam van De Roepstem. CONFERENTIE VAN OUDERLINGEN EN DIAKENEN DER GER. KERKEN IN NEDERLAND (H. V.). Zaterdag had de eerste vergadering de zer conferentie plaats in de Kerkeraads- kamer der Parkkerk (Ger. Brandtstraat) te Amsterdam. De voorzitter der voorbereidende com missie, opende de vergadering te ruim tien uur met een openingswoord, waarin hij het kerkelijk conflict memoreerde en de droeve scheiding van de andere broe ders. die daarvan het gevolg is geweest, en er zijn vreugde over uitsprak, dat reeds zoo spoedig de behoefte aan een confe rentie naar voren is gekomen. Daarna licht hij het doel der conferentie, het be vorderen van broederlijke gemeenschap, teneinde elkander geestelijk en practisch op te bouwen, nader toe. Een voorloopige huishoudelijke regeling wordt vastgesteld. De leden der voorloo pige commissie werden alle tot leden van het moderamen gekozen. Vervolgens leidt Ds. H. C. van den Brink van Zandvoort het onderwerp in: De praktijk van het ouderlingenambt. Spr. behandelt deze op de kerkeraadsvergaderingen, in de sa menkomsten der gemeente en in huisbe zoek. Over deze drieërlei werkzaamheid „Ik begrijp volkomen wat er in je omgaat. Dus vaarwel! Weet alleen dat wanneer het je eens heel slecht gaat, dan geen nuttelooze hoogmoed. Ik denk nog lang in de Kurfürstenstrasse 36III te blijven wonen". „Fausta. „Het is goed. Vaarwel Het verlangen was gestild. Een jam merlijk gevoel bleef over, Trude sloeg de handen boven het hoofd in elkaar en wilde dadelijk den weg banen tot een verzoening. Maar het was Ebba te kinderachtig, nu om vergiffenis te vragen. Op het oogenblik, toen Fausta glimlachend en weemoedig zeide, dat zij nog lang in Kurfürstenstrasse 36 dacht te blijven wonen, zat haar reeds het verzoek, neen de kreet: „Vergeef me!" in de keel. Maar slechts op dat oogenblik, plotseling, kon hij uitge roepen worden. Tenslotte begreep Tru de dat, en had zij ook het gevoel, dat Fausta misschien zich voor een poos je ongenaakbaar wilde toonen, en zij zeide alleen nog: „Je berooft jezelf van je vrienden!" „Ja. dat doe ik altijd', dacht Ebba. Kerstmis kwam, en Trude reisde werkelijk naar haar broeder. Tot een uur voor het vertrek van den trein werkte ze nog met Ebba en pakte toen vlug wat linnengoed en een japon ni haar handkoffer, en opeens was ze weg. Nu was Ebba alleen. Ze had een heelen hoop \verk voor de vacantie- van den ouderling worden behartenswaar- dige wenken gegeven, waarbij spr. gele genheid vindt om de schoonheid, maar ook de moeilijkheid van dit ambt in het licht te stellen en het gebed als het voor naamste werk om dit ambt naar behoo- ren te kunnen vervullen, naar voren *e brengen. Op dit referaat volgt een zeer uitvoerige en leerrijke bespreking, waar aan veel aanwezigen deelnemen. Besloten wordt om nog omstreeks half April weder samen te komen te Am sterdam en dan het huisbezoek te behan delen. EEN BENOEMING. Men schijft uit Hoorn aan het Han delsblad": De minister van Justitie heeft tot Pro- testantsch godsdienstleraar aan de Rijks- Werkinrichting te Hoorn benoemd ds. Wesbonk. den onlangs aldaar gevestigden Geref. predikant Doordat genoemde functie steeds zonder eenige aanmerking vervuld werd door een van de predikanten der Ned. Herv. Gem. te Hoorn, heeft deze benoeming, die naar verluidt geheel is ingegaan tegen de aanbeveling van het colh-ge van re genten van genoemde inrichting, bij den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Hoorn ontstemming gewekt. HET NED. GODSDIENSTIG TRACTA ATGENOOTSCHAP. Zooals gemeld, is Zaterdag te Amster dam een samenkomst gehouden ter her denking van het honderdjarig bestaan van het Ned. Godsdienstig Tractaat Ge nootschap en den Bijbelschen Almanak. In de middagvergadering, die door den voorzifter van het genootschap, den heer J. L. van Wijk, werd geleid, sprak deze een kort openingswoord. Speciaal welkom heette spr. Rev. Irwin, vertegenwoordiger van Religious Tract So ciety te Londen, het Genootschap, dat eigenlijk in 1821 initiatief heeft genomen door de stichting van het Ned. Genoot schap. Ds. Klinkhamer Bredius deelde hierna mede, dat aan jubileumgiften tot nu toe 2700 is ingekomen, een resultaat, waar voor het bestuur dankbaar doch niet vol daan is. Rev. Irwin bracht hierna in 't Hol- landsch (wat hem een applaus der aan wezigen bezorgde) de groeten en geluk- wenschen van het Genootschap te Lon den over. Tegen 4 'uur werd de vergadering door ds. de Jong, van Amsterdam, met dank gebed gesloten. Daarna hield het bestuur van het Genootschap receptie, waar door afgevaardigden van verschillende corpo raties hartelijke woorden werden gespro ken. Op deze gedachtenisviering in kleine re.. kring volgde des avonds een gedach tenisviering in de groote Luthersche kerk aan het Spui. Ds. M. J. A. de Vrijer, Ned. Herv. pre dikant te Amsterdam, opende deze sa menkomst met Schriftlezing en gebed en sprak daarna over „De geschiedenis van het Genootschap". Nadat de organist, de heer Jac. Bonset, een „Melodie" van Alex Guilmont ten ge- hoore had gebracht, sprak ds. D. E. Boecke, secretaris van het Ned. Bijbelge nootschap, over „De zegen van het ge schreven woord in den loop der eeuwen". dagen: een groot Duitsch opstel, Goe- te's leven en werken van 1776 af; een uiteenzetting over de ontwikkeling der hiërarchie; Fransche metrische vertalingen en vooral Latijnsche en Grieksche opgaven. Uit Lunstedt kwamen twee kisten aan. Een van tante Louise, die stof voor eèn japon, een dozijn zakdoeken en wat zelfgebakken koekjes bevatte, en een van Helene, met parfum, zeep, cofifituren en een kostbaar glas. Ebba wist niet. of ze lachen of hui len moest: de japonstof en de zakdoe ken waren van goede, stevige kwali teit, zooals tante Louise ze ook voor haar keukenmeid kocht; tante had zeker gedacht, dat het nu meer aan kwam op degelijkheid, dan op smaak. Heienes zending echter paste voor de behoeften van een zeer luxurieüse dame. „Mijn lieve tante heeft den juisten maatstaf voor mij verloren", dacht ze en wilde het van de komische zijde bezien. Maar Ze brak in tranen uit. Ze zeide tot zichzelf, dat hei senti mentaliteit was, dat vandaag het al leen-zijn haar zoo zwaar viel. Er wa ren duizend eenzamen, die het ook niet beter hadden. Het beste was zoo hard te werken, dat de uren omvlogen Ebba zat bij de lamp en schreef Maar het deed haar zoo aan, dat het arme, bleeke, hoofdpijnachtige gelaat van Trude Edlessen zich niet over de Tal van interessante lichtbeelden wer den hierbij vertoond. Nadat de heer Bonset nog „Sterren- zang", een eigen compositie ten gehoore had gebracht, sprak dr. P. Stegenga Azn. een slotwoord. Herinnerend aan het pas in het Nederlandsch verschenen ontroe rend werk van Stanley Jame9: ..Christus op den heirweg door het Oosten", zeide spr.. dat Christus ook nog gaat óp dien heirweg door het Wester Ook door de tractaatjes en de Bijbel- sche Almanak gaat Zijn weg en God weet hoeveel triomfen het Evangelie door deze middelen heeft behaald. De samenkomst, die drukker bezocht had kunnen zijn. is hierna op de gebrui kelijke wijze gesloten. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. De vereeniging Chr. Nationaal Zen- dingsfeest heeft Zaterdag hare jaarlijk- sche vergadering te Utrecht gehouden, on der presidium van ds. Joh. Raauws. Met dankbaarheid werd teruggezien op het goed geslaagde zendingsfeest op „Raap horst". onder Wassenaar, welk landgoed door de Koningin welwillend ter beschik king was gesteld. De exploitatie maakte het mogelijk het reservefonds te verhoo- gen. De rekening van den penningmeester, den heer J. J. Voortman, werd goedgé- keurd._ In ontvangst en uitgaaf bedraagt zij 4534.19. De collecte ten bedrage van 1926.28 werd naar evenredigheid onder de verschillende zendingscorporaties ver deeld. Uit hef Weduwen- en Wèezenfonds, on der beheer van ds. A. Drost, te Arnhem, kon aan enkele weduwen en weezen van zendelingen onderstand worden verleend Ook de rekening van dit fonds werd goedgekeurd. De regelings-commissie werd onder dankbetuiging voor haren arbeid herbe noemd. Het voornemen bestaat ook op het zendingsfeest van 1928 met welks organi satie een aanvang gemaakt werd, een spe- cialen jeugddienst te organiseeren. Tot eerelid der vereeniging werd be noemd' ds. J. L. Blanson Henkemans, em. pred. te Renkum, die zich in vroeger ja ren zeer verdienstelijk gemaakt heeft. Als leden der vereeniging werden her benoemd dr. C. W. Th. Baron van Boet- zelaer van Dubbeldam te De Bilt, de heer U. J. Breyer te Arnhem, ds. W. Breuke laar te Zaandam, ds. J. T. van Bruggen te Amsterdam, ds. A. Drost te Arnhem, ds. B. J. C. Rijnders, te Rotterdam en de heer J. H. van Weizen te Leiden. Waar het zendingsfeest van 1928 wordt gehouden, zal nader worden 'medegedeeld. KERKELIJKE MOEILIJKHEDEN. De classis 's-Gravenhage der Geref. Ker ken heeft zich in haar laatste vergade ring wederom bezig gehouden met de moeilijkheden in de Geref. Kerk van Wa teringen, nadat daarover aan haar rap port was uitgebracht. In verband met deze zaak waren niet minder dan 14 brie ven van verschillende leden dezer kerk ingekomen. Een breede bespreking werd gevoerd, deels in afwezigheid deels in het bijzijn van de broeders uit W. welke be spreking ook een stuk van de middag vergadering in beslag nam. Een week later wijdde de classis een voortgezette vergadering aan deze zaak. tafel heenboog. In het huis was het druk en een gekruide lucht drong door de reten van de deur. De vrouw kookte voor haar man en twee van zijn vrienden karpers in bier, en het scheen heden louter eendracht en eensgezindheid tusschen de echtgenooten. De aan staande eet- en drinkpartij maakte de gemoederen vredig. Opeens kwam het Ebba grotesk voor dat zij hier zat, en nadacht over deze gewone menschen. Haar geheele Ber- lijnsche leven kwam haar grotesk voor. Wat had zij eigenlijk gewild? Was zij daarom met overijlde overwin- ningszucht le wereld ingegaan, om zulk een arbeidzaam, verborgen leven te leiden? Had niet iets voor haar ge zweefd van glans, feesten en roern? Zij wilde werken, zeker. Maar niet zoo in stilte en nood. Zij had gemeend dat de erkennning en bewondering van haar streven gelijken tred zou houden met haar inspanning. De moeilijkheid van den weg was haar niet duidelijk geweest. Zij had een „vrij" leven verwacht, zonder zich daarbij iets bepaalds voor te stellen. Nu wist zij het sinds lang dat Tf-ude gelijk had: „Het geheele verschil is, dat de moderne vrouw niet alleen het recht, maar ook den plicht heeft, om te arbeiden. Overi- gensblijft een vrouw vrouw. heden net als voor drie duizend jaren. Er is waarbij aanwezig was Ds. M. Meyering van Katwijk aan den Rijn als deputaat namens de provincie. Tensjotte vond op -deze vergadering de verzoening plaats en stelde de classis nog enkele maatregelen voor, die op het doorwerken dezer verzoening eericht zijn waarmede de broeders uit W. accoord gingen. DE NED. HERV. GEM. TE BUSSUTKL Het comité tot stichting van een twee de predikantsplaats in de Ned. Herv. Kerk te Bussum heeft aan inschrijvingen voor dit doel toezegging van 4800 per jaar, gedurende vijf jaren. De Kerkeraad heeft daarna tot stich ting der tweede predikantsplaats besloten met ingang van 1 Januari a.s. Tevens worden er pogingen in t werk gesteld om een vast fond3 bijeen te bren gen. dat voor deze tweede plaats de fi- nancieele basis zal moeten vormen, opdat de jaarlijksche bijdragen, zoo mogelijk, zullen kunnen vervallen. Een der middelen om tot dit blijvende fonds te komen zal zijn het organiseeren van een bezaar, in het as. voorjaar ie houden. GIFTEN EN LEGATEN. Noar de Standaard verneemt, is bil de kerkeraden der Geref. Kerken van 's Gra- venhage-Oost en West ingekomen °en no tarieel schrijven met een afschrift van het testament van wijlen Mevr. de Wed. C. Maliepaard, aldaar, waaruit blijkt, dat de Diaconieën dezer kerken elk voor de helft erfgenaam zijn harer nalatenschap na aftrek van eenige legaten en met be paling dat deze erfstellineen moeten strek ken ter ondersteuning van ouden van da gen, die niet voldoende middelen bezit ten om geheel in hun onderhoud te voor- Deze nalatenschap is niet onbelangrijk. Voor de inrichting van het nieuw te bouwen vereenigings- en jeugdgebouw te Treebeek, werd een gift van 5U0 en een gift van 1000 ontvangen. VARIA. Men verzoekt aan de Standaard mede te deelen, dat Ds. P. Prins, Geref. predi kant te Oostwilde (Old.) beroepen is door de Ger. Kerken van Hoornsterzwaag en Hemrik. met steun van Deputaten voor de Evangelisatie in den Zuid-Uosthoek van Schoterland. Dit laatste omdat een belangrijk deel van den arbeid van den predikant zal bestaan in Evangelisatie- arbeid. UIT ONZE INDIEN. AANKLAÜHT TEGEN RESIPEN. TIERECHTER EN GRIFFIER. Aan het A.I.D. wordt uit Padang geseind: Een aanklacht is ingediend hij den offic. v. justitie tegen den residentie- rechter en tegen den griffier van het residentiegerecht te Fort de Koek we gens het opmaken van valsche proces- „en-verbaal in een echtscheidings procedure. waarbij de echtscheiding is uitgesproken ,.op verzoek der vrouw'. De vrouw beweert, nimmer op dracht te hebben gegeven aan den ad vocaat en ook voor d. residentie-rech ter te hebben verklaard, dat zij niet wilde scheiden. De residentie-rechter is thans met Europeesch verlof en de griffier is in volle confessie. De betrokken echtgenoot verklaart, dat zijn vrouw niet wilde scheiden. MILITAIRE BEGRAFENISSEN. Het Alg. Ind. Dagbl. meldt, volgens Aneta, dat de regeering een voorstel van het legerbestuur goedkeurde tot volledig herstel van het ceremonieel bij militaire begrafenissen, waaraan is toegevoegd, dat de muziek zal aan wezig zijn bij elke teraardebestelling van elk militair, ongeacht den rang, in en door den dienst gestorven. Ook de gepensionneerden zullen weder met militaire honneurs hegraven wor den. DE MOHAMMEDAANSCHE HUWELIJKEN. Aan de hoofden van gewestelijk be stuur is een rondschrijven gericht, waarin van hen geëischt wordt, dat zij tegen verschillende met name ge noemde misbruiken bij het sluiten van Mohammedaansche huwelijken zul len optreden. geen nieuwe zedeleer, daar er geen nieuwe natuurwet is". Alleen een Fausta. in de koenheid van het genie eener kunstenares, die mannelijke vrijheid en vrouwelijke fijnheid in zich vereenigde, kon met die door haar „stokoud" genoemde wetten spotten! Maar neen, ook zij spotte niet. Zij stelde het alleen als de eeuwige waar heid voor. Zij. die het leven van alfe zijden, ook mischien van de donkore, kende. Dus werk, slechts werk, altijd werk! En het was Ebba in de treurige stilte van dezen kerstavond, als behoorde zij zichzelf niet meer toe. Zij was in een verschikkelijk mechanisme inge voegd. Om haar heen dreef en stamp te en rolde en zwoegde het leven voor waarts. voorwaarts, en toch bleef het steeds op dezelfde plaats, als in doffe droomen, als de geest zich tot een snel ondernemen voelt aangezet, en het zware lichaam als lood daar ue- derligt en de uitvoering verhindert. Zij was als de misdadiger, die »n zijn cel maar steeds in de holten stapt die zich onder zijn voeten in den bo den. vormen; hij weet. dat hij in een tredmolen werkt, maar hij ziet de vrceselijke machine niet, evenmin als de vrucht van zijn arbeid. Hij weet slechts, dat hij voor zijn aandeel 3tap pen moet, altijd maar stappen Ebba schrikte uit haar gedachten op; beneden werd het erg rumoerig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5