WAALS, Bij Boodschappen doen, geen PUrtüL verge.en. Zaterdagavond werden de bekende Nederlandsehe artisten J. L.Pisuisse en zijn echtgenoot (Jenny Gilliams) door een zekere T. Kuiper in het plantsoen van het Rembrandtplein, op weg naar Mille Colonnes doodgeschoten. Op de plaats waar de moordaanslag plaats vond. DAG-AGENDA. Maandag 28 Nov., 'n av. acht uur. „Prediker", Janvossensteeg: Openb. feestvergadering der Chr. 'Oranjever. Maandag 28 Nov., 's avonds acht u. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: de heer J. Sevensma, uit Amerika. Dinsdag 29 Nov-, 's av. acht uur Stadsgehoorzaal: Symphonie-Concert door de Haarl. Orkest-Ver. Dinsdag, 29 Nov, 's avonds acht u. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: de, heer J. Sevensma, uit Amerika. Woensdag 30 Nov. Catechisatie lokaal Hooigracht: Gezellige samen komst der Geref. Meisjesvereeniging „Voor onzen Koning". Oegstgeest Woensdag 30 November, 's av. acht uur. Rehoboth-kapel, W. de Zwijgerlaan: Ds. G. R. Kuijper van Dén Haag over: „Hoséa, de profeet .der beleedigde liefde". 30 November2 December. Chr. School, Morsch: Bazaar. Geopend: 2 6 en 711 uur. Donderdag 1 Dec-, 's av. acht uur. Oosterkerk: Zendingsbidstond. Ds. S. va n Dorp van Den Haag. Vrijdag, 2 Dec., 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal: 17e Concert v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". Woensdag 7 Dec-, 's av. acht uur: „Prediker", Janvossensteeg: Dr. W. Boissevain over „Onze houding tegen over Rome". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Nov. tot en met Zondag 4 Dec. a.s. waargenomen door de apotueek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. lederen Woensdagavond 8.30—9.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. jaren gepleegd. Te achterhalen is deze vordering echter niet meer. Het is de commissie verder geble ken, dat er geen reden aanwezig is om tegen de hoogere leiding van het Rotterdamsch gasbedrijf wantrouwen te koesteren. Het is evenwel noodza kelijk blijkt het onderzoek voort te zetten. PIET HEIN HERDACHT TE DELFS- HAVEN. Zaterdagavond werden de feeste lijkheden ter gelegenheid van de Piet Heinherdenking voortgezet. Ongeveer halfacht werd aan het Heemraadtplein te Delfsh^ven een stoet geformeerd, voornamelijk uit Oranje- en buurt verenigingen. In optocht ging het naar het Piet Heinmonument, waar zich een vrij grootemenschenmeriigte verzameld had. Daar werd het woord gevoerd door den voorzitter van het comité, den heer J. van Mechelen, die ten slotte een krans aan het mo nument hechtte. Vervolgens spraken de heeren Abr. van der Hoeven, voor zitter van het Rotterdamsch comité ter behartiging van Nationale belan- gij, de heer Thijssen, secretaris van het A. N. V. en de heer Van Capelle, terwijl allen kransen aan het monu ment hechtten! De feestelijkheden werden besloten met een défilé van verschillende veteenigingen met ba nieren. HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den hoofd-conducteur J. A. Verbeek uit Rotterdam, die in deze functie dienst deed op den Haagschen trein, die, gelijk men weet. op ver keerd spoor in Rijswijk in botsing kwam met een Rotterdamschen trein. GIETHOORN. Te Giethoorn is men begonnen met het kappen van hoornen langs de vaart en het plaatsen van reclamebor den op aangelegen erven. Vele bewo ners van Giethoorn zijn hierover zeer ontstemd. Geen wonder, daardoor verliest Holland's Venetië een deel zijner be koring. UIT DE GASBEDRIJVEN. De gemeenteraad van Zierikzee heeft met 8 tegen 5 stemmen een mo tie aangenomen, B. en W. verzoeken de, een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van den vorigen di recteur van de gasfabriek tijdens zijn functie. De heer H. Noorman heeft om ge zondheidsredenen eervol ontslag ge vraagd als directeur van de gemeen tegasfabriek te Ede. Van de oprichting van de fabriek af heeft hij deze func tie bekleed. De directeur van de gasfabriek te Wassenaar heeft, naar de Tel. meldt, als zoodanig ontslag gevraagd De gemeenteraad van Steenwijk heeft besloten het tot nu to^ verleende subsidie aan de vereeniging van gas- fabrikanten in te trekken en, wat mo gelijke corruptie betreft, het gerechte lijk onderzoek af te wachten. HET BESTE JONGENSBOEK EN HET BESTE MEISJESBOEK. De jury voor den 1000-gulden prijs vraag, de heeren C. Joh. Kieviet, Theo J. Thijssen en A. B. van Tienhoven, heeft den prijs voor het beste jongens boek toegekend aan Marie C. van Zeg gelen voor het jongensboek „Averij". De jury voor den 1000-gulden prijs vraag, de dames Anna van Gogh Kaulbach, Top Naeff en J. P. Zoomers Vermeer heeft den prijs voor het meisjesboek toegekend aan Tine Cool voor het meisjesboek „Wij met ons vijven in Rome". Beide boeken zullen in het voorjaar van 1928 bij Van Holkema en Waren- dorf's Uitgevers Maatschappij ver schijnen. GEREF. EMIGRATIE-VEREENIGING Woensdag zijn te Amsterdam be sprekingen gevoerd om te komen tot stichting van een Gerei. Emigratie- vereeniging. Deze besprekingen heb ben tot resultaat gehad, dat opgericht staat te worden een Geref. Emigratie- vereeniging, die voorlichting en lei ding wil geven aan emigranten naar Canada in godsdienstig en economisch opzicht en die steun wil bieden aan hetgeen in Canada geschiedt tot be waring en uitbreiding van de Geref. beginselen. Contact zal worden gezocht met de „Holland Reformed Immigrant Afd. Society for Canada" waarvan Dr. H. Beets directeur is. Aan een commissie, bestaande uit de heeren: Prof. Dr. A. A. van Schel ven te Haarlem, Chr. v. d. Heuvel te Haarlemmermeer ,J Douwes te Am sterdam, A. Wamaar te Sassenheim en T. Cnossen te Rotterdam, werd op gedragen concept-statuten te ontwer pen. Voor Kerstmis zal opnieuw een bij eenkomst worden gehouden. LUCHTVAART. NOODLANDING POSTVLIEGTUIG- Uit Rijsel wordt d.d. 23 dezer door Belga geseind: Een vliegtuig op de luchtlijn Parijs Amsterdam heeft in den mist den weg verloren en is genoodzaakt ge worden een landing te doen te Mon- ceau St. Vaast bij Aulnoye. De be stuurder werd licht gewond. De ba gage is per spoortrein verzonden. RECLAME Wegens St. Nicolaasdrükte zijn onze Magazijnen vanaf heden tot 's avonds 10 uur geopend. Haarlemmerstr. 114-130-136. BUITENLAND. DE A.S. ONTWAPENINGS CONFERENTIE. De Russen te Genève. Litwinoff en zijn medeleden der Sovjet-delegatie naar de zitting der voorbereidende commissie voor de ontwapeningsconferentie zijn Zater dagmiddag te vijf uur te Genève aan gekomen in een salonrijtuig, dat de Zwitsersche spoorweg ter beschikking van de Russen had gesteld. Een groot aantal journalisten en politieagenten in. burgerkleeding was bij de aankomst op het perron aan wezig. Incidenten deden zich in 't geheel niet voor en Litwinoff weigerde de pers iets anders te verklaren dan dat zijn vroege aankomst te Genève een gevolg was van zijn verlangen om rustig ter plaatse zelf zich op de hoog te te kunnen stellen van den ontwa- peningsarbeid, die tot dusverre reeds te Genève was verricht. Er zijn omvangrijke maatregelen getroffen om de sovjet-gedelegeerden te beschermen en ieder incident te voorkomen. De perrons van" het sta tion waren afgezet en niemand werd toegelaten, die zich niet kon legiti- meeren. Een bijzondere bewakings dienst is georganiseerd voor het ho tel. waar de delegatie vertoeft. Het hotel wordt dag en nacht bewaakt, terwijl het personeel gefotografeerd en van identiteitskaarten is voorzien. EEN MOORDAANSLAG OP Dr. SEITZ. De Weensche burgemeester ongedeerd Zaterdagmiddag om half een is een aanslag gepleegd op den Weenschen burgemeester Dr. Seitz. toen deze van een openingsplechtigheid terugkeerde en in zijn auto stapte. De dader vuurde op Seitz eeni^e schoten af; die echter alle misten. Daarop nam hij de vlucht en sprong op een tram, waar hij door agenten werd gearresteerd. De beweegredenen voor den aan slag zijn nog niet bekend. Er gaan ge ruchten, volgens welke de dader tot de communistische partij behoort. Seitz is, zooals bekend, een der lei ders der sociaal-democraten in Oos tenrijk. HET POOLSCH-LITAUSCH CONFLICT. Een onafhankelijke Wilna-regeering? De „Daily Mail verneemt uit Riga, dat volgens berichten uit Poolsche bron reke ning gehouden wordt met de spoedige vor ming van een Onafhankelijke regeering te Wilna, welke regeering onder bescher ming van Polen volledige .onafhankelijk heid zou genieten. Men hoopt, dat hierop spoedig de val van het kabinet Woldema- ras zal volgen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Express" wijst er op, dat er sedert de gebeurtenissen van 15KU -tusschen Li- tauen en Polen eigenlijk eeg. oorlogstoe stand bestaat. Op dezen onbloedigen oor log kan zeer goed een gewapend conflict volgen Ook de Daily News spreekt van oorlogs gevaar tusschen Polen en Lilauen. liet gevaar wordt hug grooier, doordat bij een gewapend conflict sovjet-Rusland een wuordje zal willen medespreken, wat mo gelijk onoverzienbare gevolgen zou kun nen hebben. De alarmeerende berichten uit het Oosten hebben in het algëmeen de overtuiging versterkt, dat de oplossing van het vraagstuk van Wilna in de a.s. bijeenkomst van den Volkenbond noodza kelijk is, daar het oorlogsgevaar anders blijlt voortbestaan zoolang de-strubbelin gen om Wilna tusschen Warschau en Kowno aanhouden. Een staatsgreep te Kowno? Te Warschau loopen geruchten over een staatsgreep in Kowno. Een officieele bevestiging is nog niet ontvangen. HET'NIEUWE BELGISCHE KABINET. De komende regeeringsverklaring. De leden van bet nieuwe kabinet Jaspar vergaderden Zaterdag onder voorzitter schap van den minister-president en wer den net eens over de voorloopige redactie van de regeeringsverklaring, welke Dins dag door Jaspar in de Kamer zal worden afgelegd. Hoewel geen der ministers een woord wilde loslaten over den inhoud-dezer ver klaring, meent men tóch te weten, dat daarin zal wordên gehandeld over de vrij spoedige oplossing van het militaire vraagstuk, waarbij rekening zou gehou den worden met sommige Vlaaihscbe taal- eischen en het principe der gewestelijke indeeling, ook zou eén eventueele vermin dering van den diensttijd in het vooruit zicht worden gesteld. De politiek van het financieel herstel en het evenwicht in de begrooting zal met kracht wórden voortgezet; belastingvermindering in een niet al te ver verwijderde toekbrüst is niet uitgesloten. Wat de buitenlandsche verhoudingen betreft, zal gestreefd worden na&r verbe tering van de oeconömischë betrekkingen terwijl ook in een geest van vriendschap pelijke samenwerking getracht zal wor den een herziening Van de tractaten van 1839 te verkrijgen, welke België de ge- wenschte verbindingen met zee rhoet ge ven. In de regeeringsverklaring zal geen sprako zijn van amnestie of vernederland- schink van de universiteit te Gent; het is de bedoeling, hoewel de Vlaamsche leden van het kabinet anders wenschen, dat zoo wel in de Kamer als in den Senaat de ver klaring alleen in de Fransche taal zal ge lezen worden dpor den minister-president en den minister van Justitie »n niet zoo als de grondwet en de door latere aan vullende wetten gewaarborgde taalgelijk- heid het willen, ih beide groote landsta len, of dan toch ten minste in het Fransch in de ééne en in net Nederlandsch in de andere wetgevende vergadering. Aan de Vlaamsche pers zal een N,ederlandsche vertaling worden verstrekt. TREINONGELUK IN BELGIë. Gistermorgen is de expres-trein Brussel Calais met groote snelheid rijdende, na bij Ath (Henegouwen) ontspoord. Vijf wa gens kantelden op de rails. Eén kind is gedood, acht reizigers wer den ernstig gewond. OVERSTROOMING IN ALGERIJE. Verbindingen verbroken. Tengevolge van hevige regens zijn in het gebied van Dran overstroomingen ver oorzaakt. In de streek yan Mostaganem werden vijftig huizen medegesleurd eri vonden vijftig personen den dood. - In de streek van Peregaux werd de dijk van de wed Sergoes stukgeslagen, waar door het water hét gebied binnenstroom de. Troepen handhaven de orde en orga- niseeren de hulpverleening. De verbindingen OranAlgiers en Oran Mostaganem zijn verbïoken. Violette, de gouverneur-generaal, is op weg naar het tooneel van de ramp. KORTE BERICHTEN. Het aantaL. ondersteunde werkloozen in Duitschland is in den tijd van 31 Oct. tot 15 Nov. van 456.0UO tot 518.UU0 geste- gen. In een vergadering der parlementai re meerderheid, verklaarde Vintila Bra- tianu, dat de regeering in alle opzichten het program zal volgen, dat door Joan Bratianü is uitgestippeld. Het blad 1' Europe Nouvelle deelt me de, dat de autonomisten in den Elzas aan den Paus gevraagd hebben, ten behoeve van hun eischen tusschenbeide te komen. Begin December zullen te Berlijn de besprekingen tusschen Duitsche en Pool sche vertegenwoordigers van de industrie en den landbouw beginnen in verband met de a.s. onderhandelingen over het handelsverdrag. Tusschen Turkije en Griekenland heeft zich een grensincident voorgedaan. Stalin heeft op het partijcongres te Moskou een scherpe rede gehouden tegen de oppositie. RECLAME. U kunt het bekomen bij Apöth. en Drogisten in doozen ran 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct UIT ONZE INDIEN. FEDERATIE VAN INLANDSCHE VEREENIGINGEN. Aan het A. I. D. wórdt gemeld, dat de federatie-plannen van Inlandsche vereenigingen ingang hebben gevon den in de kringen van Boedi Oetomo. De voorzitter van het B. O.-hoofdbe- stuur, de heer Koesoemo Oetojo, sprak zelfs als zijn meening uit, dat thans de tijd gekomen is, dat de In donesiërs zich vereenigen en als één geheel optreden. De eenheids-gedachte is hem zeer sympathiek, waarom hij oök het congres, dat Bandoeng zal worden gehouden, zal bijwonen. B. O. zr.l zich echter afzijdig houden, wan neer er beslissingen mochten worden genomen, welke tegen de regëering gericht zijn. Verder ligt het in de bedoeling, dat een besluit slechts dan geldig is voor alle vereenigingen, wanneer het met algemeene stemmen goedgekeurd wordt. Wordt een besluit met meer derheid van stemmen aangenomen, dan geldt dit siechts voor die vereeni gingen, die er mee instemden; de an dere blijven er dan buiten. DE DOERIAN. Er blijktliefhebberij te bestaan voor bet importeeren van den doeFian uit Indië, schrijft het Hbld. Weet men wat een doerian is? Men denke, wat zijn uiterlijk betreft, aan den bolster van de wilde kastanje, maar dan langwerpig en een dertig tot veertig maal grooter. Binnenin is hij in gelijkvormige parten verdeeld, die uitwendig wit zijn, maar gevuld met een roomkleurige, breiachtige massa. In elk der parten ligt midden in een paar als stuiters zoo groote roomgele pitten. Wie nu meent, dat hij weet wat een doerian is. vergist zich. Iemand heeft eens geschreven ,dat Indië geen land is, maar een klimaat. Zoo zou men met evenveel recht van den doerian kunnen zeggen, dat het geen vrucht is, maar eenlucht. De doerian, eerlijk gezegd, stinkt, stinkt ont zaglijk, walgingwekkend. De Chinees, de Inlander en veel Europea nen echter zijn verzot op den doerian. In doeriantijd kan men de straten in vele Inlandsche steden dan ook be dekt vinden met de bolsters en pitten, die de straatconsument van de vrucht- brei ongeneerd wegwerpt. Wie het on geluk heeft niet van deze vrucht te houden, voor hem is deze tijd een be zoeking. Men kan dan ook menige Europeaan met krampachtig dicht geknepen neus langs de straat zien ij 1 e n. En nochtans is de doerian een Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. HUIZEN, (N.-H.;, 1840 M, Na 8 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draad 1. Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereen. 6.15 Vierde lezing van de serie Li- benaire voordrachten door .Dr. Ph. Lansberg te Zeist: „Do gouden eeuw"' 7.00 Instituut Schoevers: Cursus Enge'sche conversatie. 7.30 Declamatie do r den he rSyl s Paulus Akkerman le Oldeboorn. S.00 I e i/g- en liederen .avond'.. Sprekerr Ds.' L.'D. Poop.Nëd, ïïerv Prei te -Haarlem. Onderwérp éV.t Gid gesproken?" Verdere medewerking van: Mej. Fr'ed* Mooy, Lied 'rèn-Cyv'P1^ de i heer H.' Ykelenstam-,viool érujdfen leer Jan Vogel. piano ëri orgel.v /d' Hierna persberichten van Vaz Dl?2 HILVERSUM. 1060 M.' Alg. Ntd Radio-Omroep. 440S-55 Kinderuurtje. 6.00 Muziek. - 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.10 Zang. 9.00 Praatjes over Indië. Spreker;/J. Koning, onderwerp: „Over Indische steden: Soerabaia". 9.30 Populair concert. v" io.oö Pers- en nicuwsberich' eii; 1010 Popular concert. (Vervolg).' KÖNTOWUSTERH., 1300 M. 6.20 Muziek en zang. - LANGEN BEKG 4 8,8 M. 5.20 Piano- en viool sonaten. 7.35 Conceru Daarna laatste berichten, sportte richten en muziek. DA VEN Ut 1600 M. 6.20 Muziek. 7.35 De grundslagen der muziek. 8.05 Volksliederen. C; 8.20 Muz.ek. 9.35 Concert. Jg 11.20 Muziek. - PARUS (Radio) 175° M. 5.05 Littérair en muzika 1 programma 8.50 Concert. uiterst pikante lekkernij, ook voor Europeanen, die het Oosten in al zijn uitingen willen medemaken. Voor heb gaat de vrucht boven de lucht. UIT DE OMGEVING' KATWIJK AAN DEN RIJN. De tweede sam -• nkermst," uitgaande van de classis Leiden van de. Gerei. Kerken,* 0111 hall acht aanvangende, stoi.d eveneens onder leiding van Du Koers, in adat, gemeenschappelijk c-eii paar liederen waren gezongen, ging p.Eerwv voor in geued en legde daar na in zijn openingswoord er- den na druk op, dat de zending een arbeid is voor allen, groot eu; klein.- Vervol gens zong he. zangkoor uit Rijnsbufg, onder leiuing van naren directeur, den heer D. Scuoneveld, op zeer verdien stelijke wijze een tweetal zendingshV deren. Hierna was het woord aan Ds. Poé van Djokja. Deze behandelde achtereenvolgend de beteekeais van de hulpdiensten in het werk der zending, n.l. de ho'spf- talen, het onderwijs op de scholen öp de- colportage en toonde met tal .van treilende voorbeelden den rijken zegeh hiervan aan. Nadat vervolgens gezongen en ge collecteerd was, sprak Ds. Metering een kort woord, waarin hij zijn blijp- schap over deze samenkomsten uit sprak, omdat zij de zeiiding orts: nader brengen en meer als een eigen arbeid doen beseffen. Hierop liet zich nog maals het zangkoor hooren, waarna da voorzitter dank bracht aan allen, die tot 't welslagen van deze bijeen komsten hadden medegewerkt, ter wij Ds. Broeksira van Rgnsburg op 'zijn verzoek, met dankzegging sloot. De Deputaten kunnen over deze bi jenkomsten tevreden zijn. In deze ïe samenkomst was het kerkgebouw gehee gevuld, en de aanwezigen hebben w.e genoten. LEIDERDORP. De Leiderdórpsche aid. van „Pa trimonium" houdt een led a n v eEgadé- ring op Dinsdag 29 Nov.,. 'savonds 7.30 uur, in het gebouw „Irene". De heer A. Kpek zal inleiden, So ciaal Democratie en Christendom. MOORD WIJK. De gem raad heeft de geirurekening over f926 vastgesteld niet een batjg saldo van f 101^364,56. De kapitaab •dienst wijst een nadeelig saldo .aan; van f68.279,49. Het gasbedrijf had een voordeelig saldo van f f2.891,88, de kapitaal* dienst een nadeelig saldo van f 71.339,5 Het waterleidingbedrijf wijst een voor-» deelig saldo aan van f 0.031,47, de kapitaaldienst een voordeelig saldo van f55.745,50. Het electriciteitsbedrqf sluit met een voordeelig saldo van f 5.332 05 de kapitaaldienst met een nadeelig said 1 van f5.743,15. 0 De gemeen tebegrooting voor 1920 werd vastgesteld op een bedrag van f5I6-373,62 aan ontvangsten en uit gaven, de kapitaaldienst op f 170.626,93 aan inkomsten, f170.166 aan uitgaven ROELOFARENDS VEEN. Vrijdagavond werd in café Bak ker een vergadering van Bloemeutrék- kers gehouden. Zooals bekend was .eet' commissie benoemd om voor het a;.B. seizoen gegevens te verzamelen. inzak< de w^ze van verwerking, verkooper

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2