ia epat^cren tot 130ft. tprw'M i't op 1 Oc tober 19°6 alerhta ƒ995 bedrnp»?. T>p collectp Vunnpri w» -kar panhpvp- len, ppzipn fle nuttisre wüzp vnn b°atprlin£r dpr gelden. n.l. pprsoneplp steun door ziekte, zwakte, of anderszins noodig ge worden. Gelukkig die geven kan; laat iets van dankbaarheid over dit voorrecht uitko men in uw gave. In den tuin van Irene i9 een beur9 met inhoud gevonden. Inlichtingen btj Mevr. van Riessen. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van de twee vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet daarna mededeeling van de ingekomen stukken. Een adres van Mej. M. Zandbergen, schoonmaakster van 't raadhuis om haar vergoeding met 100 te verhoogen, in verband met meerdere werkzaamheden. Wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. Verder zijn ingekomen van Ged Staten enkele missives inhoudende dat de be slissing op enkele raadsbesluiten wordt verdaagd. Van de financieele commissie voor het Oranjefeest is ingekomen een schrijven, waarin gevraagd wordt een bedrag van ƒ50 tot gedeeltelijke dekking van het te kort van de kinderfeesten. B. en W. stellen voor dit bedrag toe te staan. Aangenomen. Verder is ingekomen een verzoek van den keuringsveearts om zijn salaris met ƒ500 te verhoogen. Van de gemeente Kat wijk is in verband hiermede een adres ingekomen waarin voorgesteld wordt om het salaris van ƒ1600—ƒ2000 te brengen op ƒ2000 tot 2400, wat aan de gemeente Rijnsburg ongeveer 125 zal kosten. De heer K r a 11 vraagt of de keurings veearts tot tevredenheid werkt, waarop de voorzitter toestemmend antwoordt. Besloten wordt conform het voorstel der gemeente Katwijk. Dan komen aan de orde de begrootin- g'en voor de bedrijven, in de eerste plaats de begrooting voor het waterleidingbe- drijf. De heer v. d. Gugten vraagt of reeds thans te zien is of de huur van de me ters nog verlaagd kan worden, want over de kosten daarvan wordt algemeen ge klaagd. De voorzitter zal dit nader onder oogen zien. De heer v. d. V ij v e r vraagt waarom den leden van den raad de begrootingen van de bedrijven niet zijn toegezonden. De voorzitter antwoordt, dat biervoor geen tijd was in verband met het zeer laat komen van den verificateur. Een vol gend jaar zullen echter ook deze begroo tingen aan de leden van den Raad wor den toegezonden. De begrooting wordt daarna vastgesteld, sluitend wat betreft den gewonen dienst, met een bedrag van 768U, kapitaaldienst 1479.90. Daarna wordt vastgesteld de begrooting van het electriciteitsbedrijf. sluitend in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst met 18400, kapitaaldiennst 3120. Vervolgens wordt vastgesteld de begroo- ting voor het gasbedrijf in ontvang en uitgaaf gewone dienst 64930, kapitaal- dienst 6000. De heer K r a 11 vraagt of bet alsnog niet mogelijk is dat de leden van den raad een toelichting krijgen op de be grooting. Besloten wordt alsnog een afschrift te maken van de begrootingen en memo- rieën van toelichting en deze aan de le den van den raad toe te zenden. De heer v. d. Vijver wil naar aanlei ding van de bedrijven nog eenige opmer kingen maken. Spr. wijst er op. d^t het electriciteitsbedrijf op allerlei manier in verschillende behoeften voorziet en gaat daarna in het kort de voorgeschiedenis na van het feit, dat men er toe gekomen is om die bedrijven in eigen beheer te ne men. Verschillende malen is geprobeerd, om het tarief van Leiden verlaagd te krij gen, maar dat is niet mogen gelukken. Dat is het motief geweest, dat men ertoe overgegaan is om het bedrijf in eigen be heer te nemen. Daaraan was natuurlijk veel risico verbonden. Men moet hier on derscheiden de technische en commerci- eele leiding. Wat het eerste betreft, merkt spr. op, dat ze aan hooge eischen voldoet. Over het tweede kan nog niet geoordeeld worden, maar spr. dringt er op aan, dat de waarde daarvan niet onderschat wordt en dat de technische en commercieele lei ding hand aan hand zullen gaan. Verder gelooft spr., dat B. en W. niet het starre standpunt moeten innemen van overheid, maar veelmeer van leve rancier. Dan is er groote kans op succes, wat spr. aan B. en W. en de commissie van harte toewenscht. De voorzitter dankt den heer v. d. Vijver voor zijn woorden. De heer v. d. V ij v e r vraagt nog, of het niet beter geweest was om de post voor de straatverlichting die door het ne men fn eigen beheer van bet bedriif hp langrilk verminderd is. on de bp^rnotint* van het bedrijf on hetzelfde bedrn<? te houden, omdat dan de winst van hel ho- drUf zuiver wordt weergegeven. De voorzitter zegt met deze wensch rekening te zullen houden. Daarna komt in behandeling de ge- meentcbegrooting dienst 1928. De raad gaat over in geheime zitting. Na opening der deuren heeft de arli- kelsgewijze behandeling plaats. De heer Kralt vraagt of de salaris sen van de wethouders op de begrooting geplaatst ziin in de overtuiging, dat ze voldoende zijn. De voorzitter antwoordt, dat bin nenkort een regeling van Ged. Staten te wachten is en spr. gelooft dat het het best is die af te wachten. De heer Kralt kan zich daarmede wel vereenigen. Overigens gelooft spr. dat hpt salaris voor iemand die midden in zijn bedrijf zit, te laag is. In verband met de electrische instal latie van het Raadhuis vraagt Dr. Jonker' .om de lampen die aangebracht zullen worden in overeenstemming te brengen met de waardigheid van het gebouw. De voorzitter zal hiermede reke ning houden. De heer v. d. Gugten, vraagt of er niet in voorzien kan worden, dat bij trouwplechtigheden een voldoende aantal zitplaatsen aanwezig is. De heer v. d. V ij v e r wil daarmede thans nog wachten omdat reeds zoovele verbeteringen worden aangebracht dit jaar. Weth. Schoneveld voelt er veel yoor maar is het overigens met den heer v. d; Vijver eens. De heer v. d. Gugten laat het aan B. en W. over. Dr. Jonker vraagt of de huisnumme- ring verplichtend is en wanneer dat zoo is, of het dan geen aanbeveling verdient eens na te gaan in hoeverre men daarbij in gebreke is gebleven. De v o o r z i 11 e r'antwoordt dat-dit in derdaad verplicht is en zal met deze op-, merking rekening houden. '1 Dr. Jonker stelt voor om het waar schuwingsbord bij de Langevaart weg te nemen en daarvoor in de plaats twee dui delijke borden te plaatsen, links en rechts van de Langevaart. Aldus wordt besloten. Door den lieer v. d. V ij v e r wordt aan merking gemaakt op den toestand bij rie wissel van de N.Z.H.T.M. bij de Sandi- laan. Weth. Schoneveld zegt, dat dit grond is van de tramvvegmaatschappij. Maar er zal nogmaals over gecorrespon deerd worden. De heer v. d. Gugten dringt aan op verbetering van de schoeiing bij het Kat- wijkereind. De heer Kralt dringt aan op verbete ring van de vaart in de Vl'et nabij de Bakkersbrug. De heer v. d. V ij v e r dringt aan op verbetering van de berm langs den Kat- wijkerweg die successievelijk in de vaart terecht komt. De voorzitter zal met deze v>én- schen rekening houden. De heer v. d. Gugten zegt, dal,wat betreft de krankzinnigenverpleging van de familie, wanneer zij daartoe in staat is, een bijdrage kan worden gevorderd.. De vo o r z i 11 e r zegt, dat daarmede reeds rekening wordt gehouden. De begrooting onderging overigens op verschillende punten een groote verande ring waartoe blijkbaar in principe was besloten in de geheime vergadering-. De begrooting wordt daarna vastgesteld. Vervolgens werd nog besloten op voor stel van B. en W., om achter het eigen dom van den heer Voórthuizer. een-ma gazijn enz. voor de bedrijven te bouwen, 8K X 5 M. groot, wal ongeveer ëeïi be drag van 2750 zal vergen. Be de rondvraag vraagt de heer K n ij f f of er geen verbetering kan wórden aan gebracht in den toestand vfch den. -Bui tenweg. De voorzitter zal deze zaak-nader onder oogen adem De heer K r a I t vraagt een einde te maken aan het melksiijten des Zondags onder kerktijd. Het gebeurt ditwijls. dat de melkslijters tusschen de kerkgangers doorloopen met hun karren. De voorzitter zal de politie opdracht geven er op te letten. De heer Zandbergen klaagt over de herrie die in het dorp wordt gemaakt door kwajongens. De voorzitter zal hierop doen letten. De heer v. d. Gugten vraagt nogmaals of Mej. v. d. Zwart nog vergoeding krijgt uit hoofde van het ongeval, dat zij on langs heeft gehad, bij haar werkzaamhe den in de O.L. school, voor loonderving e.d. De voorzitter heeft deze zaak nog niet onderzocht, maai- zal een en ander nader onder oogen zien. Daarna sluiting te kwart over twaalf ongeveer. RIJNZATERWOUDE. De inlevering van Rijksgoederen, door de grootverlofgangers der lichting 191$, zal voor deze gemeente plaats heb ben op Vrijdag 16 December a.s. des v.m. te 11 uur, in het gemeentehuis te Alke made. Aan hef einde der Week Wanneer wij hier te lande een ka binetscrisis hebben, duurt 't gewoon lijk weken en nog eens weken, eer we zoo gelukkig zijn, dat we ons weer in 't bezit van een volledig stel Ministers kunnen verheugen. Bij onze Zuidelijke buren gaat dat vlugger. Den eenen dag stond het be richt in de krant dat het kabinet- Jaspar zijn ontslag had aangeboden en reeds den volgenden dag was er een nieuw kabinet-Jaspar gevormd. De kwestie, waarover men gestrui keld was, was het wetsontwerp be treffende de vermindering van den diensttijd. De socialisten wenschten onverwijlde indiening van dit ont werp. en toen zij hun zin niet krijgen konden, lokten zij een kabinetscrisis uit, daarmee tegelijk voldoende aan den op hen geoefenden druk van hun partijgenooten in de Kamer en buiten de Kamer. Het nieuwe Kabinet bestaat uit li beralen en katholieken en deze laat ste van de bude groepen, zoowel con servatieven als democraten. Het kost te eerst wel eenige moeite de laatstcn tot ïnedewerking over te halen, en naar het schijnt waren vooral de Vla mingen daar niet voor te vinden. Trouwens het geheele thans ge vormde kabinet is weer tamelijk Fransch georiënteerd, een zaak die ook van belang is voor de onderhan delingen met ons land over de han gende kwesties. Zoo is de tegenwoor dige Minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Hymans, een in de na tionalistische kringen zeer geziene fi guur: Het staat te bezien of de nieuwe re geering veel levensvatbaarheid zal blijken te bezitten, doch het schijnt dat men geen nieuwe verkiezingen aandurfde, na een crisis, waarbij het ging om de militaire kwestie, en daar om maar holderdebolder een nieuw kabinet gevormd heeft. Ook Roemenië heeft een nieuwe re geering gekregen, zij het ook nog slechts een voorloopige, en wel tenge volge van het overlijden van den mi nister-president Bratianu. Dit heeft grooter beteekenis dan in andere lan den het heengaan van het hoofd van een regeering en een meerderheids partij, dat spoedig door een ander ver vangen kan worden. In de verwarde Roemeensche partij-politiek spelen de personen die de partijen leiden, een veel grooter rol dan de partijprogram ma's en de partij-beginselen en in Bratianu's handen liepen de krachtig aangetrokken teugels van een auto cratisch bewind samen dat met straf fe maatregelen werkte om het land in zijn geest te besturen. Bratianu is wel genoemd de „onge kroonde koning" van zijn land. Zijn politiek in de Balkan-oorlogen bracht de Dobroedzja aan Roemenië. Hij bewerkte voorts Roemenië's intre de in de grooten oorlog aan den kant van de Entente, waardoor het met nieuwe, sterk uitgebreide gren zen uit den strijd is gekomen. Een zwak punt vormt echter Bessarabië, door het oude Rusland aan Roemenië ontfutseld en door het nieuwe Rus land betwist aan dit land. Welken invloed het heengaan van Bratianu op den politieken toestand van Roemenië zal hebben is nog niet te zfggen, doch het is vrij waarschijn lijk, dat nieuwe beroeringen voor de deur staan, vooral in verband met de troonopvolgingskwestie. Vöor Prins Carol zijn de kansen gestegen. De toestand op den Balkan blijft steeds de aandacht trekken, vooral ook omdat Italië begeerige blikken daarheen geslagen heeft om er zijn invloedssfeer uit te breiden, waarbij het als tegenstander op zijn weg vindt Frankrijk. Sloot de vorig© week Joego-Slavië met Frankrijk een verdrag, waarvan direct gemompeld werd, dat het tegen Italië gericht zou zün, deze week kwam het bericht, da Italië met Albanië een defensief verbond heeft gesloten. Zoo gaat het alweer in dezelfde richting als vóór den Wereldoorlog, men heeft niets geleerd. OUze Tweede Kamer ging deze week door met de behandeling der begrooting, waarbij vooral de Minister van Arbeid het vrij zwaar te verant woorden had. Het lijdt evenwel geen twijfel of het kabinet zal er zonder kleerscheuren afkomen. De Prov. Staten van Zuid-Holland maakten een aanvang met de behan deling van het wegenplan. Een zeer Leidsche Penkrassen. Amice, Ik had het verleden week over on ze vergaderingen, dat die soms zoo verschillende indruk kunnen achter laten. Ik moet daar nog even op te rug komen. Amice. Men heeft het mij kwalijk geno men, dat ik daarin praatte van Domi- né's en Ouderlingen. Nu 't was me volstrekt er niet om te doen om een bepaalde categorie aan te duiden. In tegendeel ik wil gaarne geheel onze kring daarin betrekken. Hoe meer ik verschillende kringen leer kennen, hoe duidelijker het mij wordt dat bet zelfde kwaad allen heeft aangestoken. Wij moeten terugkeeren, Amice l-Niet onze juridische vragen voorop. Het is niet in de eerste plaats de vraag of we gelijk hebben of niet. Veel meer is het de vraag of we bedoelen onzen naaste en de gemeenschap te stichten met onze voorstellen en onze critiek. Daarbij is het zoowel de vorm als het wezen welke wij moeten in acht ne men. Stel je voor, Amice, dat ik een be paalde zaak meen te moeten afkeu- hp1an«?rülro pu zeer ur"-pn+p *«ak. waarvan het fp horten is dat ?n mot voortvarendheid tot een goed pinde zal worden gebracht. UIT DE OMGEVING. HILLEGOM. Volgende week wordt begonnen met het afbreken der kosterswoning der Ge- ref. Kerk. Deze woning wordt weder opgebouwd achter de nieuwe kerk. met het front naar de in de toekomst te maken weg van Stationsweg naar Weeresteinstraat. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat de Chr. Bibliotheekvereeniging. tot zoo lang dat de nieuwe kerk gereed is, gehuisvest is in de Boaz-school aan de v. d. Endelaan. Het uitreiken van boeken vindt plaats op denzelfden dag en uur n.l. Dinsdags avonds van 78 uur. Ds. van. Herksen ontving door mid del van een tweetal zusters ƒ77.50 uit Bennebroek-Vogelenzang voor de stoffee ring der nieuwe kerk. Tevens werd hem door een br. en zus ter voor hetzelfde doel ter hand gesteld een gift van 100. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. van der Werf en G. E M. Diedloff. Getrouwd: J. J. Voges en C. E. Blaauw- berg; A. C. Slobbe en W. M. Kapiteijn; Th. M. Mooijekind en G. C. Blom; P. C. Kops en P. van der Westen; R. Hartkamp en J. Verbeek; A. van dér Zwan en P. Tromp; H. G. van Teijüngen en A. H. En gel; C. Jansen en M. B. van Tiggelen. Bevallen: A. M. Steenyoorden—van der Weijden, Z.; C. van de Loode Rooij, D.; A. M. Hoogervorstvan der Plas, Z.; C. P. H. M. Peddemavan der Wal, D.; M. C. van Rooden—van der Linden, Z. OverledenG. H. van Leeuwen, vr. 24 j.; J. L. Custers, m. 20 j.; F. B. Berbiers, m. 53 j.; J. Staats, m. 74 J. LEIDERDORP. Gisteren had een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders in de Brugge- straat, hoek Dorpsstraat. Vanuit de Dorpsstraat kwam een onbe kende wielrijder, toen van den tegenover- gestelden kant de wielrijder v. R. aan den Hoogen Rijndijk woonachtig, den hoek omreed en die geheel rechts hield en voldoende belde. De onbekende wielrijder hield links in plaats rechts. Een aanrijding was onver mijdelijk. Het rijwiel van den onbekenden wielrijder was totaal onberijdbaar en had een verbogen voorwiel. LEIMUIDEN. De meeste menschen zijn blijde, dat de koude die de laatste dagen zoo nijpend was, weer tot het verleden behoort, niet alzoo is het gesteld met de jagers op ge vogelte. Door den alhier bekenden jager Th. v. d. Voort, werden de laatste dagen niet minder dan 150 wilde eenden geschoten, op de Westpias onder deze gemeente. De inlevering van rijksgoederen, door de grootverlofgangers der lichting 1912, die op 1 October j.l. zijn overgegaan naar de aanvullingsreserve, zal voor deze ge meente plaats hebben in het gemeente huis te Alkemade op 16 December a.s. des v.m. te 11 uur. Naar wij uit goede bron vernemen, is zoowel deze gemeente, als de gemeente Rijnzaterwoude opgenomen in het z.g. tiengemeentenplan, strekkende tot voor ziening in de behoefte aan goed drinkwa ter in Noord-Oostelijk Zuid-Holland. LISSE. Gisteren vergaderden de leden van de H.B.G.-veiling alhier in jaarvergade ring. De voorz. Warmerdam opent de verga dering met een woord van welkom waar na hij een en ander van het afgeloopen veilingseizoen memoreert. Gehouden werden 80 veilingen met een totaalopbrengst van 1.275.027.95. een ver meerdering bij verleden jaar van ruim 3 ton. De Hyac.-veilingen brachten p.m. 2 ton op; daar de helft van dit bedrag vol doende was voor de dekking der exploi tatie van de nieuwe loods, was dit een prachtig resultaat. Terwijl de omzet het vorig jaar was ƒ952.504.48, zoodat er tot op het oogen- blik voor ƒ322.523.47 meer verveild is als het vorig jaar. Onze Hyac.-veilingen overtroffen verre onze verwachtingen, 67 verschillende fir ma's zonden Hyacinthen ter veiling in, met een opbrengst van plm. 200.000, Dar- winen werden niet minder aangevoerd dan 13.234.550 stuks. Grootste aanvoer per veiling was 5 Aug. in totaal 10.026 colli's, opbrengst was 95.000. Grootste opbrengst per veiling was op 12 Aug. n.m. 115.732. Op de veiling van 29 Juli was de aan voer 3000 mand minder als de grootste van het vorig jaar, met een opbrengst van /30ÜU meer, n.m. dit jaar ƒ72.000, tegen 68.000 vorig jaar. Deze veiling bestond de aanvoer het meest uit vroege tulpen en crocussen. Over het loodspersoneel zoowel als over ren. Dan is het mijn plicht om dat in de eerste plaats onder vier oogen te doen. Zoo heeft Christus zelf ons den broederlijken omgang geleerd. Maar dan moet ik dat ook uitstrekken van organisatie tot organisatie. Waarom zou in het verkeer van organlaties een andere regel gelden dan in het verkeer van personen. Maar wat zie ik nu zoo vaak. Inste- de van een onder het oog brengen per brief, of vertrouwelijke samenspre- king, wordt in de min of meer open bare vergadering een beslissing uit gelokt. Natuurlijk lokt dat ih de an dere organisatie weer een beslissing uit en daar heb je het gegooi in de glazen. Dat is een zonde tegen den vorm. Een andere zonde tegen den vorm is een fitten op bijkomstigheden. De een of andere uitdrukking die iemand ontvalt wordt onmiddellijk opgeraapt. Instede van dadelijk de broederhand toe te steken en die niet los te laten voordat het verzoenende woord ge sproken is, wordt dan een betoog op gezet van voor en tegen. Eindelijk als de golven der discussie hoog gaan en het scheepje dreigen te overstroo- men, dan moet er de olie der liefde hpt Vantoorpersonepl hppft de voorz. vepl lof Alles Is zoo gnód vprloonen als dit maar fp verwachten Is In een periode, waar altiid alles op alles móet gaan. De principalen waren allen tevreden en op 't oogenblik i9 er met niet één on aangenaamheid; hun aantal nam met ruim 150 toe. Na een woord van algemeene opwek king tot steun aan dë eigen veiling, ver klaart de voorz. de vergadering voor ge opend. Ne notulen worden gelezen en ongewij zigd vastgesteld, waarna de hoofdzaken uit het accountantsrapport worden voor gelezen, gevolgd door het rapport der door de vergadering benoemde controle commissie. Deze rapporten worden aangenomen en als gevolg daarvan de rekening en de ba lans vastgesteld Meegedeeld wordt dat de risico der aansprakelijkheid van de leden is veras- sureerd bij de Nationale Borg Mij. te Am sterdam De November-betalihgen waren reeds op 3 November geschiedt. Na de rondvraag die niets belangrijks oplevert, voert de heer Tanis het woord, waarin hij het bestuur en speciaal de commissarissen een woord van hulde toe brengt voor hetgeen werd gepresteerd, wat, door den heer Lèfeber wordt beant woord met een woord van, dank aan be stuur en kantoor- en loodspersoneel. De voorz. brengt de heeren Raaphorst en de Vries nog bijzonder dank, waarna de vergadering gesloten wordt. OEGSTGEEST. Jaarvergadering der J.V. op G.G. „De Heere is onze Banier". Deze vereeniging vergaderde in de Re- hobothkapel op 24 dezer des avonds om 8 uur onder voorzitterschap van den heer W. Anholst. De vergadering wordt ge opend met het zingen van Fs. 68 vers 10 de voorz. gaat vervolgens voor in gebed, waarna gelezen wordt Pred. 3 1—13. Hierna spreekt hij een kort openings woord, waarin hij dank brengt aan allen die de vereeniging dit jaar gesteund heb ben. De secretaris, W. Boer, leest zijn keu rig jaarverslag, waaruit o.ra. blijkt dat in de plaats van inwoning nog vele jon gelingen te bewerken zijn voor de ver eeniging. Het bestuur is als volgt samen gesteld: G. de Wolf, voorzitter (de heer Anholst stelde zich niet meer beschik baar), secretaris-penningmeester W. Boer, alg secretaris van Dijk, en als lid van Werkhoven. Uit het kasverslag blijkt, dat er een ba tig saldo is. De bibliotheek heeft een flinke aanvulling gekregen, vooral wat bronnen betreft. Na dit verslag krijgt G. de Wolf gele genheid een inleiding te houden over de Anti-Christ. De uitgebreidheid van dit on derwerp eischt, dat spreker slechts een onderdeel kan behandelen. Op dit mooie referaat, dat aandachtig gevolgd werd, volgden verschillende vra gen. De dames van Esch gaven vervol gens eenige muzieknumrhers te hooren, waarna verschillende afgevaardigden het woord verkrijgen om hun groeten en fe licitaties over te brengen. Aan den reci- teerwedstrijd werd door verschillende le den deelgenomen. Hij was verdeeld in „ernst" en „luim". In de pauze makeri de dames de zaal tot een consumptiezaal en het kopje thee met een koekje ging er gretig in, terwijl de muziek de stemming bevorderde. De voorzitter Anholst draagt de leiding over aan den heer de Wolf, de vereeni ging en hem zelf feliciteerend met zijn benoeming als voorzitter en spreekt een kort afscheidswoord als lid en voorzit ter der vereeniging. De heer de Wolf spreekt hierna een zeer waardeerend woord tot den aftredenden voorzitter en brengt henj de dank der vereeniging over, voor alles wat bij in het belang der ver eeniging heeft gedaan sedert de oprich ting. Als blijk van blijvende waardeering wordt hem het Dagboek van Ds. Knap aangeboden „De Lendenen omgord". Na eenige voordrachten en enkele mu zieknummers, verkrijgt de oud-voorzitter Anholst het woord om een inleiding te houden over: Vereenigingsdoel en Ver- eenigings^ractijk" wat een propagandis tische strekking had. Spr. zet duidelijk het doel der J.V. op G.G. uiteen, waarbij verschillende practische wenken worden gegeven. Met belangstelling werd deze keurige uiteenzetting gevolgd. Hierna een samenspraak „Stotteraars in soorten", welke veel bijval oogstte. De jury voor de reciteerclub deelt mede, bij monde van Ds. Schilder, dat voor „ernst" de prijs toekomt aan E. P. Brakels en voor „luim" W. Vletfer. De voorz. brengt een bijzonder woord van dank aan de dames die het muzi kale gedeelte verzorgd hebben en die de consumptie voor hare rekening hadden genomen. Ds Schilder sluit de vergadering met dankzegging. Deze drukbezochte vergadering was leerzaam en gezellig. In de week van 28 Nov.4 December a.s. houdt de Diaconie der Ned. Herv. Ge meente haar najaarscollecte. De rekening 1927 opende met een tekort van 1926 met ƒ193.62 wat op 1 October jl. bijkomen. Geloof gerust, Amice, dat het dan heel wat meer olie kost dan wanneer men het aanstonds had ge daan. Omgekeerd wordt ook wel eens het wezen opgeofferd aan den vorm. Wij zijn en terecht o zoo bang voor de beginselen van de sociaal democraten en de communisten. Maar dat mag toch nooit zoover gaan dat wij ook in den vorm steeds anders willen doen dan zij dom. Nu is b.v. een bekend gebruik, vooral in den kring der sociaal-democraten, om zoo dra zij de lucht krijgen van een of an der voornemen van regeei'ingspersonen of colleges, om dien overwogen maat regel in een verzoekschrift te vragen. Dat is dan reclame ^oor de partij. De goegemeente komt dan in den waan dat de organisatie, dat dit actieve be stuur toch maar uitermate flink is. Nu is er aan onze zijde wel eens een overdreven zucht om dat alles te ontwijken en bovenmate af te keu ren. 't Gevolg is dat we daarmede niet bestrijden maar juist aanmoedi gen. Een vader die met z n jongens wandelt en andere jongens ziet vech- tei moet niet zijn kinderen daarop wijzen en zeggen: zoo ondeugend zijn nu die jongens. Veel beter is, hun aan dacht bij het goede te bepalen en van dat gevecht, als van het kwade, af te leiden. Daarmede wordt beter dat kwaad bestreden dan door tegenstel ling te maken. Zoo ook bij ons. Wij moeten rustig onzen gang gaan, onverschillig of wij daarmede de methoden van anderen toepassen of niet. In het algemeen. Amice, lijkt mij het 'gevaar om door de zuiging van het socialisme te worden meegesleurd, veel grooter in het wezen in de be ginselen. dan in de vormen, de strijd- methode. Wij moeten niet vergeten, dat een reclame-makencle partij, die met slechts een klein percentage van de bevolking tot zijn overtuigde leden tellende, '.och een vijfde deel van de volksvertegenwoordiging en het bij na een derde deel van onze vroed schap bezet, een groote zuigkracht uit oefend. Daarom moeten wij niet in de eer ste plaats op het uitwendige letten maar veel meer de aandacht vesti gen op het beginselverschil. Niet dat de vorm niet ter zake zou doen, inte- gen-lael, bij een thetische strijdwijze, d. w. z. een strijdwijze waarbij wij uitsluitend letten op het standpunt waarop wij staan, zonder tegenstelling te maken, zal het krachtigst partij ge kozen worden en komt do vorm door het beginsel tot zijn recht. Die zuigkracht van het socialisme is zoo groot dat menigmaal het kwaad niet eens meer onderkend wordt. Er zijn broeders in onzen kring die o zoo bang zijn voor de uitwendige vormen van het socialisme maar die in hun hart dapper den klassenstrijd voeren. Socialist te zijn, het is de grootste gruwel in hun oogen, maar een broeder-kapitalist onvoorwaarde lijk de hand geven en over kleine ver schillen heen stappen, neen dat gaat niet, dan zouden ze toch waarlijk het beginsel prijs geven 1 Ik maak opzettelijk hier deze scher pe tegenstelling om te doen uitkomen hoe wij voorzichtig moeten zijn om niet door te strak op den vorm te letten het beginsel te verliezen. En de vorm èn het beginsel beide moeten wij dienen, maar het beginsel gaat voorop. Door het beginsel komt de vorm vanzelf terecht. VERITAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6