CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. NUMMER 2291 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gereatigd zijn Per kwartaal. f 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Postbox 20 Postgiro 58936 Telefoonnummer 2778 Aangesloten op het Streeknet Lisse EERSTE BLAD. V De Inlandsche meerderheid Er wordt op dit oogenblik in Indiö of eigenlijk alleen op Java, een stivjd gestreden, die meer waarde heeft voor de toekomst en om zijn politieke be- teekenis, dan om zijn oogenblikkelijk belang. Het gaat in dezen strijd om Ti wijziging van de Indische Staatsrege ling. meer in het bijzonder om de toe kenning van een grooter aantal zetels in den Volksraad aan de Inlandsche groep. Het gaat hier. om het aantal van 25 te brengen op 30 en dat van de Europeanen van 30 op 25. Toen de tegenwoordige wet in Indië aan de orde was. was de getalsverhou ding daarin opgenomen, zooals nu voorgesteld. Zoo is het ontwerp ook door den Volksraad aangenomen. Toen deze wet in de Staten-Gene- raal aanhangig was, vond de Minister ook geen aanleiding om deze getals verhouding te wijzigen. Het was een amendement van het Tweede Kamer lid, de heer Feber, die langen tijd in Indië vertoefde, dat de wijziging bracht van 25 Europeanen op 30 en omgekeerd van de Inlanders van 30 op 25. In enkele vooraanstaande Inlandsche kringen is dit toen dadelijk als een achteruitzetting gevoeld, maar over het algemeen heeft men er weinig aan dacht aan geschonken. Betrekkelijk kort na het optreden van G. G. de Graeff. heeft deze zich uitgelaten, dat een politiek van ver zoening zijn streven zou zijn. Als zoo danig wordt ook meermalen dit voor stel aangemerkt. Geheel juist is dat niet, omdat ook andere motieven voor dezen stap be staan. In elk geval is echter deze kwestie er eene waar tot in het oneindige over getwist kan worden. Reeds nu zien we in Indië een geweldige actie voor en tegen opkomen. In den Volksraad zal straks die strijd worden uitgestreden. Geen wonder dat men vraagt, of het thans de tijd is voor een dergelijke strijd. Er komen stemmen op, die vra gen om uitstel van deze kwestie. In dien geest schrijft ook de Locomotief, in Indië nog steeds een toonaangevend orgaan. „Het criterium voor een goed be wind zoo schrijft dit blad ligt niet in de toekenning van telkens rui mer politieke rechten. De indruk, al3 ware dit wel het geval, is van het ont werp tot wijziging der zetelvet-houding in den Volksraad het ongewild en on- gewenscht gevolg. Vrijheid baat niet. zoo de kracht ont breekt. Velen vergeten, dat de stoffelijke en economische ontwikkeling dezer vol ken voor hun staatkundige vrijheden den onmisbaren grondslag moeten vor men. Een Inlandsche meerderheid in den Volksraad zou met dit axioma echter niet meer in strijd zijn, dan,... de Volksraad zelf, waarvan negen tiende der bevolking het bestaan zelfs niet vermoedt. De Inlandsche meerderheid'' is noch gevaarlijk, noch begeerlijk, doch zij is thans onmogelijk. Het ontwerp voert geen stap verder op den weg naar zelfbestuur, en voor hen. die dezen weg willen betreden, is de practisch-politieke waarde denk beeldig. Keurden zij de zaak op haar wezenlijke beteekenis. dan zouden zij begrijpen, dat deze „meerderheid'' hun wel promessen, doch geen contanten brengt. Het ontwerp kan en mag niet langer beoordeeld worden naar zijn practisch belang en zijn werkelijke strekking. Ware dit het geval, men zou. even als enkele jaren geleden het voorste! kunnen aanvaarden, zonder schade en zonder gevaar. Thans moet men reke ning houden met andere factoren. Thans zien Inlandsche kringen, ten onrechte maar daarom niet minder stellig, de „inlandsche meerderheid" als prijs voor het vertrouwen; thans zien Europeesche kringen daarin ^een symptoom van gezagsverzwakkin.i Deze werkelijkheid moet ons oordeel bepalen, ook al is het de realiteit van het sentiment. Zij moet beslissend zijn voor de verdere gedragslijn van Regee ring en Volksraad. Want het ontwerp, dat Indië ver zoening brengen moest, heeft thans een strijd ontketend als deze landen slechts zelden hebben gekend. Daar is een atmosfeer van scherpte, wrevel en verdeeldheid ontstaan, zóó schade lijk en dermate belemmerend voor het groote en goede werk, dat te verrich ten is, dat daaraan vóór alles een ein de gemaakt moet worden. Het handhaven en aannemen van het voorstel zou den geest van onrust en Ijf'zorgdheid die in alle Europee sche kringen heersckt. bestendigen; 't. handhaven en verwerpen zou diepe teleurstelling wekken ook in die In landsche kringen, op wier samenwer king prijs moet worden gesteld. De Indische regeering kan land en volk een dienst bewijzen, indien zij de behandeling van dit voorstel, dat toch eerst in 1931 uitgevoerd zou worden, uitstelt totdat die kan geschieden in een kalmer en zuiverder atmosfeer". Bij deze conclusie kunnen wij ons van heeler harte aansluiten. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op iMaandag 28 November 1927. des namiddags twee uur. Te behandelen onderwerpen; 1. Benoeming van een Directeur der Gemeentewerken. 2. Benoeming van een lid der Plaat selijlce Schoolcommissie. 3. Benoeming van een lid van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 4. Voorstel inzake de bestemming en aanduiding van de nieuwe school aan de Driftstraat tot opleidingsschool voor uitgebreid lager onderwijs, toe gankelijk voor jongens en meisjes. 5. Voorstel tot overplaatsing: a. van het hoofd der school Paul Krugerstraat B naar de opleidings school voor U. L. O. aan den Mare- singel A; b. van het hoofd der school Medusa- straat B naar de opleidingsschool voor U. L. O. aan de Driftstraat. 6. Voorstel tot overplaatsing van Mej. J. J. de Bruin van de school Ha- verstraat A naar de opleidingsschool voor Gymnasium en Hoogere Burger school. 7. Praeauvies op het verzoek van Mej. C. Korsse, om eervol ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. 8. Praeadvies op het verzoek van Prof. Mr. A. J. Blok, om eervol ontslag als regent van het Geref. Minne- oi Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuls. 9. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen de Stadsge hoorzaal tegen verminderd tarief af te staan aan de Leidsche Pluimvee- Vereeniging. 10. Praeadvies op hei verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij om vergunning tot het uitbreiden van hare werkplaatsen en haar magazijn aan de Haverzaklaan No. 13a. 11. Voorstel om te besluiten tot het indienen van bezwaren tegen een aan slag in de Forensenbelasting in een andere gemeen ie. 12. Voorstel: a. tot het verleenen van medewer king aan het bestuur van de Vereeni- ging voor Christelijk onderwijs, tot aanschaffing van leermiddelen voor de le klasse der school voor U. L. O. aan het Noordeinde No. 40; b. tot beschikbaarstelling van de voor de aanschaffing der sub a be doelde leermiddelen benoodigde gel- den. 13. Praeadvies op het verzoek van de Buurtcommissie „Centrumbelang inzake den aanleg van een tegeltrot toir op liet gedeelte van den Nieuwen Rijn, gelegen tussGhen Burgsteeg en Vischbrug. 14. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen het noodige te verrichten ter verkrijging door mid del, van onteigening; a. van het perceel Sectie I No. 2306 ten behoeve van den bouw van een gymnastieklokaal voor de bijzondere scholen aan de Hooglandsche Kerk- gracht No. 20a; b. van de perceelen Sectie I Nis. 2206 en 122. ten behoeve van de uit breiding van de Kaasmarkt. 15. Voortzetting van de behandeling van het voorstel; a. inzake het verleenen van een voor schot aan de V/oningbouwvereeniging De Goede Woning, ten behoeve van de voltooiing van haar gebouw aan de Gasstraat, oorspronkelijk bestemd voor Badhuis en van een bijdrage in het exploitatietekort van dat gebouw; b. inzake het huren van het sub a bedoeld gebouw, teneinde daarin het tijdelijk Gemeentelijk Waschbureau te vestigen; e. tot vaststelling van den desbe- treffenden begrootingsstaat. ANTI REV. KIESVEREENIGÏNG. Hedenavond 8 uur, komt in het ge bouw „Prediker", Janvossensteeg, de A. R. Kiesvereeniging bijeen. Na het opwekkend woord tot bijwo ning van deze vergadering, door den secretaris, de heer Mr. A. F. van dei- Tas, in ons nummer van j.'l. Zater dag geplaatst, mag het overbodig wor den geacht, nogmaals de aandacht der leden te vestigen op deze belangrijke vergadering. Alle meelevende Antirevolutionairen zijn natuurlijk hedenavond in „Predi ker"' aanwezig. De raadsleden Van Es en Gosling» zullen het woord voeren; er moet voor zien worden in een bestuursvacature In behandeling komt een voorstel be treffende de eandidaatstelling voor leden der Tweede Kamer, enz., enz. Altemaal zaken, die de belangstel ling ten volle waard zijn. HET .SCHANDAAL". Het Haagsche Volle komt terug op wat wij schreven over het geval met een ondersteunde familie door het Burg. Armbest.. Aan het slot van het relaas, waarin geen nieuw gezichtspunt wordt aan gewezen. komt het volgende:: „De Nieuwe Leidsche Courant kan ook tendentieus zijn en noemt een be drag aan inkomen dat de ouders van den man zouden hebben, dat kant noch wal raakt. De bedoeling is daarmede op den plicht der familie te wijzen, om het getroffen gezin te steunen. De Chr. redactie kan gerust zijn. Voor zoover mogelijk, wordt geholpen Ware dat niet het geval en was het gezin aangewezen op het B. A. alleen, we zouden het diep beklagen". Prachtig! Daar moeten wij zijn! Als de familie helpen kan, moet niet- het B. A. worden aangesproken. DR. RIEMENS EN DE S. D. A. P. Van de lezing, die Dr. Kiemens Maan dagavond hieid in het Volksgebouw voor Arbeidersontwikkeling vermeldt Het Volk het volgende; „De groote zaal van ons Volksge bouw was Maandagavond, toen Ds. Riemens, rechtzinnig predikant alhier, sprak over; „Rechtsbesef en Socialis me", nog te klein. Een deel van de koffiekamer moest worden bijgetrok ken. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd door een zestal aan wezigen gebruik gemaakt. Natuurlijk werd niet verzuimd er op te wijzen, dat de kerk. door zich achter het be houd te scharen, zelf heeft gemaakt, dat de arbeiders zich van haar afkeer den. De heer R. nam dat niet in bescher ming, hij had het oog op het levende christendom 't Is dunnetjes' EET IJZEÉGEVAAR VOOR DE EDECTR. TREINEN. Wij vernemen, dat de Ned. Spoorwe gen nog deze week de vraag nader on der de oogen zullen zien. op welke wijze in het vervolg treinstoringen op het electrisch net, ten gevolge van den ijzel voorkomen kunnen worden. LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Men verzoekt ons te berichten, dat de N. Z. H. Tram Mij. op de concert avonden van de Leidsche Kunstkring een extra tram zal laten rijden, die te 7.45 va., de halte Endegeest zal ver trekken. PROF. MR. A. J. BLOK. Prof. Mr. A. J. Blok, hoogleeraar in het strafrecht en de strafvordering aan de Leidsche Universiteit, die zich heeft overwerkt en op medisch advies geruimen tijd rust heeft moeten ne men, is thans zoozeer in beterschap toegenomen, dat hij na de Kerstvacan- tie zijn colleges zal kunnen hervatten. INDISCHE EESTUURSOPLEIDING EN DE INDOLOGENVEREENIGING. I-Iet is dit jaar 25 jaar geleden, dat de opleiding voor Indische bestuurs ambtenaren aan de Leidsche Univer siteit werd gevestigd. Prof. Mr. J. E. Heeres was de eerste, die in verband met de vestiging van deze opleiding aan de Leidsche universiteit tot hoog leeraar werd benoemd. Later, nadat er meerdere hoogleeraren waren be noemd, heeft zich voor deze opleiding een nieuwe faculteit gevormd, name lijk die van de Vereenigde Faculteiten voor Rechten en Letteren, welke thans bestaat uit de Hoogleeraren Van Vol lenhoven, André de la Porte, Nieuwon- huis, De Visser, Hazeu, Von Ron kei, Krom en Wensinck. Voor zijn aftre den kort geleden maakte Prof. Snouck Hurgronje deel uit van de Vereenigde Faculteiten, al blijft deze met de toe passing van art. 93 der H. O.-wet on derwijs geven in het Atjehsch en het Arabisch. Voorts zijn aan deze Facul teit als lector verbonden de heeren Duyvendak en Kramers. Reeds kort na de vestiging van deze bestuursopleiding aan de Leidsche Universiteit, werd door de studenten van deze opleiding een vereeniging op gericht, namelijk de Indologenvereeni- ging. Deze bestaat den 3Jen December 25 jaar. Er zijn plannen in voorberei ding, om dit vijfde lustrum op feeste lijke wijze te vieren. OPENBARE LES VAN DR. A. GANS. Dr. A Gans, geneesheer aan het Pro vinciaal ziekenhuis bij Santpoort, be noemd als lector aan de Leidsche Uni versiteit, om onderwijs te geven in de neurologie, heeft heden Donderdag middag zijn college geopend met het houden van een openbare les in het groot auditorium over: „Organen en symptomen in het zenuwstelsel van den mensch". Spr. ving zijn rede aan met op te mer ken, dat de wetenschap, die om de beperktheid van ons bewustzijn haar objecten denkend of daadwerkelijk ont leedt, door haar analyse wel onder scheiden deelen vormt, die een of meer van hun eigenschappen gemeen heb ben. Daardoor 'kan zij vele objecten, of hun deelen als leden van natuurlij ke groepen rangschikken en als ze eenheden zijn, in hun werkelijke sa menhang begrijpen. In zijn rede zette spr. verder uiteen, dat de opbouw der levende wezens uit vele, zeer verschillende wezens haar noopt tot analytisch onderzoek, de groote verscheidenheid van liun vor men tot systematische, hun organi sche eenheid tot synthetische overwe gingen en dat niets haar daartoe zoo zeer dringt als de ongeëveraarde rijk dom van het zenuwstelsel van den mensch aan hoog gedifferentieerde elementen, welke in bewonde'ringwek- kende organische hiërarchie zijn ge centraliseerd. Spr. besloot zijn rede met de gebrui kelijke toespraken. V/EER EEN GESTRANDE TREIN Trein no. 1898. die gistermiddag om 3.53 uur uit Amsterdam vertrok en om 4.39 uur te Leiden moest aankomen, is door een defect aan den motor on der Noordwijkerhout gestrand. Na een half uur kwam de volgende trein, die te 4.15 uit Amsterdam vertrokken was bij den stilstaanden trein aan. Beide treinen werden toen aan elkaar ge koppeld, waarna de reis kon worden voortgezet. Met een vertraging van drie kwartier kwam de onderweg ver dubbelde trein alhier aan. HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. Dinsdag 29 November a.s. geeft tl o H. O. V. haar vierde concert onder jci- ding van den dirigent Eduard van Bei- num. Als solist zal ditmaal optreden de violist Zoltan Székely met het vi oolconcert A-moll van Alexander Gla- zounow. Orkestwerken zijn: Ouverture Le roi d' Ys van Eduard Lalo, en Sympho nie en Ré-mineur van César Franck. BLONDE GEERT. Gisteravond trad voor de twee ie maal de Chr. Zangvereeniging „L. E. D. A. G. O. H." voor een goed gevulde zaal in de Graanbeurs met haar Zang spel „Blonde Geert" op. De directeur, J. YV. Snel Jr. opende met het laten xmgen van Ps. 150 1 e i een kort ojioiiingswoord, I on oei zicht van het spel olaais- ten wij reeds gisteravond in ons blad. Alleen 1-urmen wij hieraan n\$ toe voegen, dat het spel op een hooger peil stond, dan de eerste opvoering. Aan het e>i c van de verga Wring werd Blonde Geert en haar Grootje en ■ie pianiste icn bloemenhulde -»n i n directeur een bewijs van erkvil.dik heid aangeboden. Ook dient nog vermeld te worden, dat door de Chr. Muziekvereeniging „Polyhymnia" een zangstuk werd aan geboden. Na een kort slotwoord van den di recteur, om als lid tot de Chr. Zang vereeniging „L. E. D. A. G. O. H. toe toe te treden, werd de goed geslaagde avond gesloten met het zingen van den Avondzang. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Gisteravond moest de hulpbest-el- ler der Posterijen, v. B., zooals ge woonlijk per rijwiel een zak postpak ketten van Zoeterwoude naar het post kantoor alhier vervoeren. Daar aan gekomen. werd geconstateerd, dat uit een ongesloten zak een gesloten zak, inhoudende 2200.aan bankpapier, verdwenen was. Over de oorzaak hier van kon de besteller absoluut geen in lichtingen verstrekken. De politie werd in de zaak gemengd, doch deze heeft v. d. B., die gunstig bekend staat na verhoor vrijgelaten. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. WINTERLEZING. Op verzoek herinneren wij nog even aan de eerste winterlezing, op morgen avond in de Oosterkerk Heerengracht, alwaar Ds. J. J. Buskes van Amster dam zal optreden. GEMEENTEZAKEN. Lid Plaatselijke Schoolcommissie- De Schoolcommissie beveelt thans in de vacature Goslinga ter benoe ming aan, het tweetal A. B. Mulder en R. Yntema. Onderwijzers Opleidingsschool. In de vacature Mej. Sagehuele aan de opleidingsschool stellen B. en W. Belansrijksle nieuws in dit Nummer. B*rn®n1and. Behandeling wegenplan in de Prov. Strfen. De brand in de mijn „Emma". Buitenleed De Duitsch-Poolsche eocnomische on derhandelingen. Critiek van Rakofski op het Sovjet-be» leid. Stormen op de kusten van Denemarken. Bezoek van Pilscedski aan Weenen. Rede van Lloyd George over de bewa pening. voor door overplaatsing te voorzien. Naar hun meening komt daarvoor in aanmerking Mej. J. J. de Bruin, on derwijzeres aan school A in de Ha- vers traat. Huur Gehoorzaal voor de Pluim- vDatentoonstelling. B. eh> W. geven den Raad in over weging hun te machtigen voor een tentoonstelling in Januari a.s. de lo kalen van de Stadsgehoorzaal aan tie Leidsche Pluimveevereeniging, gedu rende dagen voor 125 ai te staan. Voor "n kostelooze beschikbaarstelling achten zij ook nu geen termen aan wezig. Onteigening bij Üe Kaasmarkt. De scholen van de Geref. Schoolyer- eeniging aan de Hooglandsche Kerk- gracht bezitten geen localiteit voor lichamelijke oefening. Het bestuur deed reeds lang geleden een verzoek om een gedeelte van het terrein thans voor kaasmarkt gebruikt, van de ge meente te mogen koopen, of wanneer dat niet ging een der gebouwen zoo hoog op te trekken, dat daarboven een gymnastieklokaal voor deze scho len kon komen. Geen van beide ver zoeken achten B. en VV. voor inwilli ging vatbaar. Daarna ooogde de ver eeniging een terrein te koopen van den heer Labree, maar deze vraagt teveel. Daarom stelt het Bestuur voor van gemeentewege tot onteigening over te gaan. Deze gelegenheid grijpen B. en \V. aan om tevens voor te stellen een ter rein, bebouwd met pakhuizen, even eens grenzende aan de Kaasmarkt en ook het eigendom van den heer La bree, te onteigenen, aangezien dit ter rein noodig is voor de exploitatie van de Kaasmarkt o.a. plaats voor een weeggebouw. De heer Labree vraagt slechts 15000,— 4000,b f G000,sa men 25000, Lid Burgerlijk Armbestuur. Mej. C. Korsse vraagt, wegens hui selijke aangelegenheden en weinig contact met de buitenwereld, ontslag als lid van het Burgerlijk Armbe stuur. B. en W. stellen voor dit onder dankbetuiging te verleenen. Regent Geref. Minnehuis. Eveneens werd door B. en W. voor gesteld in te willigen onder dankbe tuiging, het verzoek van Prof. Mr. A. J. Blok, om ontslag als Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen en Vrouwenhuis.- Eeroep tegen aanslag als forens elders. B. en W. geven in overweging legen den aanslag in de forensenbelasting van een Leidsch ingezetene elders, bij Gedep. Staten in beroep te komen. Benoeming Directeur Gemeente werken. Gedrukt stuk 250 meldt tliahs de voordracht van B. en W. voor Direc teur Gemeentewerken 1. A. M. de Blauw, Adjunct-Directeur Gemeen tewerken, alhier en 2. H. B. J. Aike- ma, Adj.-Directeur te Schiedam. Lid College Vrouwen Kraammoeder^. Het College van Vrouwen Kraam- nioeders beveelt ter voorziening in de vacature van Mevr. WisseVer buigt aan het dubbeltal: 1. Mevr. M. A. KokVan Bladeren; 2. Mevr. A. W. Blanken—van de Laar. Uibreiding gebouwen Duinwater- Maatschappij. De Leidsche Duinwater Maatsch. vraagt toestemming tot uitbreiding van haar magazijn en werkplaa sen aan de Hav.rzaklaan, voor verrui ming van werkplaats en magazijn en voor de plaatsing van nog een hoog- reservoir. B. en W. geven in overwe ging die toestemming te verleenen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. In de op 23 November j.l. alhier ge houden Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd o.a. mededeeling gedaan van de

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1