CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8»'« JAARGANG NUMMER 2289 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal.1 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknei Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adverteatiên per regel 22'/« cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Provisie. De gaslucht, door den heer Van der Stel aangeblazen, heeft reeds heel wat rust in onrust verkeerd. Het mouei van uen neer Van der Stel moge beneden cniieK zijn, en voor al de wijze, waarop nij druppelsgewij ze zijn wraakgevoelens noi viert, is zeer af te keuren, het is goed dat rot te toestanden worden bloot gelegd en w eggenomen. Zoo hier en daar schijnt wen door deze corruptiegevallen geheel uit het evenwicht geslagen. Zoo meldt de Hoiterd. liet volgende; „Volgens mededeelingen zou het Haagscne gemeentebestuur, op ad vies van de directie van de Gasiabriek aan de firma Wilson in den laatsten tiju opdrachien hehhen onthouden. En het gevolg daarvan moet weer zijn, dat reeds ruim 40 arbeiders zijn ontslagen, terwijl voor anderen door inkrimping van de werkweek het loon wet J 4 a 5 is verminderd. Het onthouden van werk is nu wel een zeer gemakkelijke methode om ie straffen, maar of het de juiste is, valt te betwijfelen. Is de lirma Wilson zoo zedelijk min derwaardig geworden, dat zij niet meer mag leveren, dan moet eik con tract afgebroken worden. Met kleine rancune-maatregelen treft men wel enkele arbeiders, maar niet de werk geefster". Zoo eenvoudig is het echter niet, zegt het blad en vraagt dan terecht, of de firma is gewaarschuwd geworuen en oi zij inderdaad de prijzen met de bedragen der provisie heeit verhoogd. Inderdaad, üat gaat te vqr. Het ge volg moet niet zijn, dat de werkloos heid nog grooter wordt. In andere gemeenten kwam het voorstel ter tafel, om den heer VtfïT der Stel of diens raadsman, Mr. Nothorn in de commissie van onder zoek te benoemen. Zeker gedachtig aan het spreekwoord, dat men dieven het best met dieven vangt. Dat is ech ter de manier niet. Gelukkig daarom, dat in de voorgekomen gevallen dal voorstel als onzedelijk werd verwor pen. in het Weekblad van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren komt een inzender. of is het de redactie zelf met een betoog, dat inderdaad de aandacht verdient. Hij wijst er op. dat het geven van provisie op menigerlei wijze ook in het particuliere gebrui kelijk is. Hij noemt tuinlieden en cnauffeurs, maar er zijn natuurlijk nog veel an dere te noemen. Dat wijst er op, dat het geven van zoogenaamde provisie eigenlijk het groote kwaad is, dat helaas in het leven is ingeburgerd. Daartegen moet worden opgetreden. In de eerste plaats door een verbod aan de ambtenaren. Maar ook. door van Overheidswege bij de correspon dentie met leverende firma's er op te wijzen dat het aanbieden van provisie en geschenken leiden zal tot het niet voortzetten van zaken. Eerst dan, wanneer die twee handen in elkaar grijpen, kan van een gron dige verbetering 9prake zijn. Maar ook in het particuliere moet die strijd medegestreden worden. Dan alleen komt er verbetering. De veiligheid op den spoorweg Het openbaar onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk bij Rijswijk in den nacht van 15 op lö October j.l., waarbij, zo.oals men zich herinneren zal, twee electrische trei nen op elkaar liepen, en verscheidene passagiers werden gewond, ving gis termorgen in een der bovenzalen van „Diligentia" te 's Gravenhage aan. Bij vernieuwing bleek gisteren, de eerste dag reeds, hoe ontzettend ge vaarlijk of het drukke verkeer op on ze hoofdlijn is. Zoo verklaarde de hoofdconducteur, die dienst deed op den trein uit Den Haag, dat in de maand September 493 en in de maand October 643 aanschrijvingen over den treinenloop en de baan het personeel bereikten. Deze aanschrijvingen be- hooren gelezen te kunnen worden en moeten ook gelezen worden, maar wat te denken, als dezelfde ver antwoordelijke persoon moet verkla ren; „Het was zoo donker, dat ik ter plaatse niet kon lezen". Voeg hierbij dat een ander getuige, de dienstdoende wisselwachter, op een opmerking, dat hij de voorschriften toch moest kennen, terwijl hij erken de. ze niet geheel te kennen, antwoord de; ,,Ja mijnheer, maar wij werken meer op de ondervinding", dan is het begrijpelijk, dat een aanschrijving niet steeds de aandacht ontvangt, die ze behoeft. Hier is een schakel in den keten, die niet sluit. Van boven af worden aanschrijvin gen en orders gegeven, die men aan neemt, dat stipt woordelijk worden op gevolgd, terwijl de practijk met de omstandigheden rekent en de meerde re veiligheid, die een maatregel steeds omgeeft, menigmaal met gelukkige uitkomst hanteert. Die twee moeten in elkaar grijpen. De aanschrijvingen moeten met de practijk rekenen en omgekeerd moet de praktijk zich stipt aan den voorge schreven regel houden. Dat is op zoo n drukke lijn tusschen A dam en Rot terdam de eerste materieele voorwaar de. Ook al wordt deze stipt opgevolgd dan zijn er nog physische en zielkundige factoren van persoonlijken aard ge noeg, die de veiligheid in gevaar kun nen brengen. STADSNIEUWS. PRINSES JULIANA. H. K. II. Prinses Juliana zal heden avond in de Stadsgehoorzaal de ver tooning bijwonen van de eerste Pro- testantsche zeridingsfilm Waerta Sari. UITBOUW VRIJE UNIVERSITEIT. Gisteravond vergaderde het Comité van Actie voor Uitbouw van de Vrije Universiteit in het catechisatielokaal van Ds. Thomas aan de Hooigracht. Na het zingen van Ps. 75 1 en gebed heet de voorzitter, Ds. Thomas, de nieuwe leden welkom en constateert een nagenoeg complete kring van wer kers. Slechts een enkele, die door bij zondere omstandigheden verhinderd was, ontbrak. Geen wonder, dat er een blijde stem ming heerschte. Maar toch ook niet alleen daarom. Er was nog meer reden voor verheu ging over het feit, dat er bij den aan vang in zoo'n rijke mate succes is bij de verzameling van bijdragen. Nage noeg elk sub-comité rapporteerde van zijn werk; Geen enkele weigering ont moet. Zie. da} vooral stemde tot blijden jubel! Er waren groote giften toegezegd, maar ook giften bij de week, uit ge zinnen waar de winter noodzaakt elk dubbeltje tweemaal om te keeren. Zie, dat is nog eens offervaardigheid! De Vrije Universiteit wordt uitge bouwd, dat is voor wat Leiden aan gaat verzekerd! Wij zijn er nog» niet, het gestelde be drag is ruim voor de helft bijeen. Maar er is ook nog zeker de helft van onzen kring nog niet afgewerkt. Het Comité gaat op den ingeslagen weg voort. Bij deze 1600 komt de volgende ook terecht. Het Comité blijft bij ieder aandrin gen om. wanneer het hart tot daden dringt, niet te wachten, tot het voor genomen bezoek gebracht wordt, maar reeds nu een gift toe te zeggen. Het hoeft dezen keer geen bedelpartij te zijn. Heel veel bijdragen komen per week en per maand binnen. De men- schen redeneeren zoo; zes maal een rijksdaalder gaat makkelijker, dan een keer tien gulden en het is 50 pet. meer. Bravo! Kuyper heeft goed gezien, toen hij zeide; „Wat verbazing zal wekken is, dat de uitgroeiing zal plaats hebben gehad". Voor wat Leiden aangaat zijn wij met het Comité daarvan verzekerd. De milde gevers naast God dank daar voor. DR. RIEMENS OVER RECHTSBESEF EN SOCIALISME. Voor een vergadering, belegd door het Instituut voor Volksontwikkeling sprak gisteravond Dr. J. Riemens over „Rechtsbesef en Socialisme". De zaal was stampvol. Nadat de voorzitter, de heer J. Tjals ma, de vergadering geopend had en allen een hartelijk welkom had toege roepen, daarbij dankende voor de groo te opkomst, en er op gewezen had, dat het Instituut met instemming heeft begroet de bereidwilligheid van Dr. Riemens om zich dezen avond beschik baar te stellen verkreeg deze 't woord tot het houden van zijn referaat. De hoofdgedachte van den spreker was, dat het socialisme, door de toe standen van de vorige eeuwen, als kin derarbeid e.d., geboren is als een kind van wrevel en rechtsbesef. De 19de eeuw is begonnen met een schan delijke fout van het kapitalisme. De industrieelen hebben vergeten dat de men9ch, de arbeider, nog iets meer waard i9 dan een baal katoen. Dat was geen economie, maar barbarendom. Spr. wijst er dan verder op, dat het rechtsbesef van het socialisme domi neert in de Angel-Saksische landen, de wrevel meer in Duitschland. Otis, land heeft langen tijd geluisterd naar Marx en minder naar Kingsley e.d., en dat is volgens spr. een fout. Éen der zeere plekken, die in Rusland openge reten zijn, is geweest, dat men dacht door geweld den wereldvrede te kun nen bereiken, uoor het Marxisme wordt het zoo voorgesteld, alsof de arbeider zich schaapachtig zoet moet houden, of door geweld uit wrok en wrevel, tot zijn recht trachten te geraken. Het Marxisme komt voort uit de wrevel. Spr. noemt verschillen de consekwenties daarvan. Een andere fout van het Marxisme is de materia listische onderhouw van zijn stelsel, waarin alle ethiek onvindbaar is. Waar ligt dan het recht van den mensch vast. Waarom is altruïsme beter dan egoisme, waarom wat ais goed wordt beschouwd beter dan kwaad? Het is de zedelijke natuur in de menschheid en daarvan is Jezus Christus het geweien. Als men socia list is, dan mag men wijzen op de fou ten van het 'Weslersche Christendom, maar al het edele en goede komt van Jezus Christus. Niet het Christendom brengt spr. dezen avond, maar den Christus. Bij Mem is het rechtsbesef zonder wrevel. De hemel mag niet ver laagd worden tot een dooddoener voor wie minder bedeeld zijn. maar het Christus-geweten is noodig voor het juiste rechtsbesef. Spr. noemt enkele voorbeelden, waaruit blijkt, dat Jezus de Zijnen heeft voorgehouden dat de materie niets is. Zoover het socialisme uit het rechtsbesef is voortgekomen, heeft 't niets goeds tot stand gebracht er. hoopt spr., dat het door zal gaan en tot veel goede dingen zal medewer ken, met name tot den wereldvrede. Het socialisme echter, dat uit wrevel spruit, leidt licht tot excessen en daar tegen moet gewaakt worden. Nadat vervolgens eenige oogenblik- ken was gepauzeerd, was er gelegen heid tot debat, waaraan een vijftal aanwezigen deelnamen. Hierbij kwam onder meer ter sprake de figuur van Marx als mensch, waar hij Dr. Riemens opmerkte, dat hij er van overtuigd was, dat zijn persoon beier was dan zijn dogmatiek. Verder w erd scherp naar voren gebracht door de debaters dat het officieele Chris tendom dikwijls met het kapitalisme hand aan hand is gegaan, terwijl ook als gedachte werd uitgesproken, dat de godsdienst privaatzaak is. Wat het eerste betreft merkte Dr. Riemens op, dai het echte Christendom hierin be staat, dat men zich richt naar Jezus Cl'iistus. Anders is men geen Chris ten en wanneer dan 46 kerkelijken te gen het kinderwetje van Van Houten gestemd hebben, dan mag men dat niet als norm voor het Christendom nemen, De godsdienst als privaatzaak is voor spr. een onmogelijkheid. Hij moet in het sociale leven de kern zijn. De voorzitter zei, dat z.i. het socia lisme en het Christendom hij elkaar hooren zooals een der partijgenooten het gezegd heeft: Naast het Krui9 .le Roode Vaan. Tenslote dankte spr. nog maals Dr. Riemens en alle aanwezigen en sloot daarna de vergadering. DE HEER MADRIAGA OVER ONTWAPENING. Op uitnoodiging van de Leidsche Vereeniiging voor Wetenschappelijke Voordrachten en van de Studenten vereniging voor den Volkenbond, heeft gisteravond de heer Madriaga, van den Volkenbond te Genève, in het klein auditorium gesproken over; Ontwapening, haar hinderpalen, haar resultaten en haar perspectieven. Na een korte inleiding van prof. Byvanck, ving de heer Madriaga aan met op te merken, dat de Volkeunond reeds sedert haar stichting aan ont wapening arbeidt. kan moeilijk zeggen dat men op dit gebied reeds ver is gevorderd. De critiek is echter gemakkelijk wanneer zij geïnspireerd wordt door een minder goede gezind heid. Wie echter deze aangelegenheid van nabij beschouwt, zal erkennen, dat men hi§r met een ingewikkeld vraagstuk té doen heeft. Spreker onderscheidt dan twee ca tegorieën van hinderpalen, n.l. die welke het probleem zelf biedt op een wijze, welke samenhangt met de na tuur ervan, en de uitwendige. Spreker staat dan eerst stil bij de uitwendige hinderpalen. Als zooda nig noemde hij o.a. den toestand, waarin de geheele wereld op dit oogenhlik verkeert. De ontwapening zou de naiuurlij'ke consequentie zijn van een staat, waar vrede en rust heerscht: Duitschland en Rusland. Voorts noemt hij Amerika, waar een ernstig vraagstuk wordt gesteld: die van het evenwicht tusschen de twee vijandige beschavingen en Azië, waur de oorspronkelijke Europeesche twee dracht in de massa's Oostersche ras sen voortwerkt. Men ziet het, overal heerscht onrust. Spr. noemde verder als hinderpaal voor de ontwapening de voortdurende veranderingen in de nationale poli tiek, welke de harmonieuze ontwik keling van den Volkenbond ernstig belemmeren, zooals spr. nader uiteen zet. Vervolgens komt hij tot de inwen dige belemmeringen. Allereerst wijst hij daarbij op de twee categorieën van ontwapening: nationale en in ternationale. De school voor internationale ont wapening denkt, dat het de wapenen zijn, die den oorlog veroorzaken. Er is, van zeker standpunt bezien, voor deze opvatting wel iets te zeggen, zooals spr. nader uiteen zet. Omtrent deze school komt spr. tot de slotsom, dat zij de ontwapening aanprijst als het beste middel om den vrede te ver zekeren. Na dez« conclusie nader te hebben gemotiveerd, komt hij tot de tweede school, welke van meening is, dat het de oorlogen zijn, dat wil zeggen de vrees voor de oorlogen, die de oor zaak voor de bewapening zijn. Spr. onderwerpt ook deze opvatting aan een beschouwing, waarna hij uiteen zet, dat het Pact in wezen bestaat uit een systeem, dat er op gebaseerd is aan het vraagstuk een vreedzame op lossing te brengen. Vervolgens gaf hij een overzicht van de resultaten, welke de Volken bond reeds met betrekking tot de ontwapening heeft bereikt. Hij onder scheidde daarbij de directe en de in directe methode. Komende tot de perspectieven in de toekomst, zeide spr., dat deze voor namelijk afhangen van de uitwerking, welke de openbare meening op het werk van den Volkenhond kan heh hen. 't Is nutteloos te hopen op merk bare resultaten zoolang er niet een grondige verandering in de openbare ineening ontstaat. Men moet echter tweeërlei methoden toepassen. De in directe methode om de vermeerdering der bewapening tegen te gaan: trach ten een internationale regelir.g te krij gen voor haar begrenzing en de op voeding van de publieke opinie te be vorderen door het volhardende werk over deze kwesties. De indirecte methode besprekende, zegt spr., dat deze alleen kan uitloo- pen op een resultaat, den Volkenbond waardig. Dit resultaat kan echter slechts verkregen worden indien de ontwapening stevig gegrondvest is in een internationale stad met een in ternationale justitie, die over de ge heele wereld gerespecteerd wordt. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Leiden. Wij vernemen, dat de afdeeling Leiden van de Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst zich voorstelt dit jaar uit te voeren op 9 December „Hongaarsche Psalm" van Kodaly, met het wereldsehe Oratorium „Acis und Galathea" van Han del, en op 28 April 1928 „Die Matthiius Passion" van J. S. Bach, onder leiding van haren directeur, den heer Anton Tierie, en met medewerking van het Re sidentieorkest. Als solisten zullen optie den in het eerste concert Mevrouw Jo v. IJzer-Vincent en de heeren Louis van Tulder en Willem Herckenrath en bij de tweede uitvoering o.a. Mevrouw A. Noor- dewier-Reddingius en de heer Loui9 van Tulder. Het bestuur rekent er op de belangstel ling van het Leidsche publiek en van dat der omliggende gemeenten te mogen blij-, ven ondervinden, ten einde in staat te zijn deze aloude Leidsche afdeeling met haar zoo bekend koor, dat een der beste gemengde koren uit. het land is, en dat voor Leiden moet geacht worden een zeer te waardeëren bezit te zijn, in stand te houden. Zooals bekend, mag worden veronder steld, heeft een lid dezer afdeeling toe gang tot alle concerten der 39 afdeelingen der Maatschappij, waarvan de program ma's steeds worden bekend gemaakt, en zijn de diploma's, alhoewel op naam uit geschreven, in geval van verhindering van den houder, niet persoonlijk vooj? de uitvoeringen te Leiden. HERSTEL VAN HET DOOR BRAND VERNIELDE KADASTER IN HET WEENSCHE PALEIS VAN JUSTITIE. Het üostenrijksche Gezantschap in Den Haag heeft aan de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland te Lei den het volgende bericht gezonden. Door den brand in het Paleis van Jus titie te Weenen zijn vernield het kadas ter van de gemeente Weenen, wat betreft sectie I tot IX en XX, verder het kadaster van Neder-Oostenrijk, het „Eisenbahn- buch" en het „Bergbuch" met bijbehoo- rende documenten. Het Landesgericht für Zivilrechtssa- chen, Wien I, Herrengasse 17, heeft van ambtswege het herstel van het archief ter hand genomen. Alle eigendoms- en andere burgerlijke rechten, in 't bijzonder de hypothecaire rechten, zullen vseer worden geregistreerd voor zoover zij door gerechtelijke akten, kadastrale uittreksels of andere dergelij ke documenten kunnen worden bewezen. Niettemin wurdt aan belanghebbenden Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland, Mevr. Roland Holst is uit de C. P. getreden. Verschillende gevolgen van den ijzel en laag water. Het onderzoek naar h6t spoorweg ongeluk bij Rijswijk. Bnltenland Kabinetscrisis in België. De verdediging van het gebied bij Luik. Italiaansche ontstemming tegen Joego-Slavië. Mijnwerkersonlusten in Colorado. aanbevolen hun rechten, en in 't bijzon der hun hypothecaire verorderingen, bij het gerechtshof voornoemd kenbaar te maken, zoo mogelijk onder overlegging van de noodige documenten. Bovengenoemde kennisgevingen met bijbehourende bijlagen zijn vrij van zegel. Dit bericht is van belang zoowel voor de binnens- als voor de buitenslands wonende vreemde en Oostenrijksche recht hebbenden. PROF. VAN EYSINGA. Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar in het volken recht aan de Universiteit alhier, die ens land heeft vertegenwoordigd op de dezer dagen te Straatsburg ge houden Rijnvaartconferentie, is giste ren hier ter stede teruggekeerd. POLITIECURSUS VOOR INDOLOGEN De Indologenvereeniging alhier heeft den minister van koloniën verzocht om een politiecursus voor Indologen in te stellen, en wel naar aanleiding van een excursie, die de Indologische studenten hebben gemaakt naar het Haagsche Politiecorps. LOCARBITS. Dit woord heeft men reeds enkele malen in onze advertentiekolommen kunnen lezen. Hedenmorgen omstreeks tien uur werd in de stad onze aandacht ge trokken door een pakkende reclame van de „London Caramel Works", fa brikanten van de bekende „Locarbits- Groene Kruis Hoestbonbons", be staande uit een kleinen optocht. Voor op ging een ruiter, gekleed in de geel groene kleuren van dit artikel, ge volgd door twee dames onder een parapluie van dezelfde kleur, waar- tusschen een groene-kruis-verpleeg ster. Daarachter reden nog twee re clamewagens, waarvan in de eerste twee poppen (manspersonen) zich be vonden, die het publiek de „Locarbits" aanboden. Wij wenschen de fabrikanten van dit artikel veel succes met deze re clame. JUBILEUM. De haltechef van de N. Z. H. T. M. D. Bol, vierde gisteren zijn zilveren jubileum in dienst der maatschappij. Gistermorgen te 11 uur werden de jubilaris, zijn echtgenoote en kinderen in het kantoorgebouw ontvangen, waar ambtenaren en beambten waren samengekomen om hem te huldigen. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Ir. Modderman, chef van de exploitatie. Deze wees er op, hoe Bol een buitengewoon gelukkige carrière achter den rug heeft; van wegwerker bij de Ned. Spoorwegen is hij opgeklommen tot wagenvoerdèr. tot remise-chef, en bij zijn jongste pro motie tot haltechef le klas. Deze po sitie bereikt men niet, wanneer men daartoe niet de capaciteiten bezit en niet stipt zijn plicht betracht heeft. Spr. wen9chte hem geluk namens de directie en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Namens het geheele personeel werd het woord gevoerd door den heer Mul, die eveneens den feesteling geluk wenschte met de kwarteeuw, waarin hij met zooveel voldoening zijn taak heeft vervuld. De jubilaris heeft zich door plichtsbetrachting in gelukkige omstandigheden geplaatst. De moei lijkste tijd, de eerste 25 jaren van zijn loopbaan, heeft hij thans met succes beëindigd, de moeilijke jaren van be ambte en huisvader, waarin hij zich zoowel de achting zijner superieuren als de vriendschap van het personeel moest verzekeren. Daarin is hij dank zijn aangename persoonlijkheid, ge heel geslaagd. Van alle kanten was spontane belangstelling voor de vie ring van dit feest, en de feestcommis sie, de heeren L. Smits, afrekenaar, en H. v. d. Berg, controleur, had over de medewerking geen klagen. Namens het geheele personeel bood spr. aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1