CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8»«* JAARGANG MAANDAG 21 NOVEMBER ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pei kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 ADVERTENTIE-PRIJS Gewon* Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentlên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Postbox 20 Postgiro 58936 Telefoonnummer 2778 Aangesloten op het Streeknet Lisse Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Hersenziekten en inenting. Opmerkelijk is, dat, terwijl tot voor kort de meeste medici met geen woord repten van het gevaar dat met inen ting tegen pokken gepaard gaat. nu ineens velen dat gevaar aanwijzen. In het Ned. Tijdschr. v. Geneeskun de schrijft nu weer de arts P. M. G. de Feyfer te Geldermalsen: „In verband met de besprekingen aan bovenstaand onderwerp gewijd, doet zich de vraag voor of vroeger tij dens het heerschen van pokken zich ook verschijnselen voordeden, die aan encephalitis deden denken. Wanneer men de geschiedenis raad pleegt, vindt men in de verhandeling over pokken van Thomas Sydenham, den Engelschen Hippocrates, sympto men beschreven, die er zeker aan doen denken. Zoo vermeldt hij epileptische toevallen, slikstoornissen en een slaap toestand ,bij welken de patiënt bijna nooit ontwaakt, tenzij men hem her haaldelijk schudt. In he: geneeskun dig volksboek van Marsehall (1792) vindt men eveneens stuiptrekkingen en slaapzucht vermeld. Trousseau, die in hoofdzaak Sydenham volgt, noemt nog paraplegieën. Het blijkt dus wel, dat encephaliti- sche verschijnselen zich bij „natuur lijke" pokken kunnen voordoen; waar om dan niet bij kunstmatig verwekte? Met het oog op bovenstaande komt het mij het waarschijnlijkst voor, dat de virulentie van de pokstof, door welke oorzaak dan ook, ten kwade veranderd is; ik geloof niet dat het pokkenvirus met encephalitiskiemen besmet is. Men zal moeten trachten een goedaardig virus te verkrijgen, daar de kans op hersenverschijnselen zal toenemen met de virulentie der pokstof. Ook de smetstoffen van an dere infectieziekten krijgen neurotro- pe eigenschappen, wanneer haar viru lentie toeneemt (o.a. diphtherie, wa terpokken e.a.)". In hetzelfde tijdschrift gaat dr. J. Th. Terburgh, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, de rechtsgeschiede nis na van het ziektegeval na inenting tegen pokken dat zich in 1903 te St. Nicolaasga heeft voorgedaan. Na uitvoerig dit geval beschreven te hebben, zegt hij „Dit geval te St. Nicolaasga is echter een aansporing tot het instellen van een retrospectief onderzoek, waarbij wellicht nog meer gevallen ontdekt zullen worden". Hier past op zijn minst de vraag: Hoe is het mogelijk dat zoover in het verleden de zekerheid van het gevaar zelfs als heel gewoon werd voorgesteld en toch in later ja ren de behandeling als beslist ge vaarloos woidt voorgesteld? En in de tweede plaats de vraag: Waarom jerst in 1927 een geval dat in 1903 zich voordeed, aanleiding kan geven tot een onderzoek in het verle den? STADSNIEUWS. 5AME2L IESKRING „LEIDEN Het bestuur \an den Kamerkies kring „Leiden" hoopt Zaterdag 26 Nov. a.s. in vergadering bijeen te komen. De agenda voor deze vergadering bevat de vogende punten- 1. Ingekomen stukken. 2. Mededeelingen inzake de voor stellen van den Kamerkieskring „Lei den", ingediend bij het Centraal Co mité. 3. Bespreking van een voorstel tot bijeenroeping van den geheelen Kies- krmg. 4. Mededeelingen van den Penning meester. 5. Bestuursvacature. 6. Rondvraag. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Aan de Muziekschool der Maat- si Lapp ij voor Toonkunst alhier is be noemd tot leeraar voor piano, theorie- onderwijs en muziekgeschiedenis ,de heer H. Geirnaert, gediplomeerd door het Kon. Conservatorium te 's-Gra- venhage. GEREFORMEERDE .GEMEENTE Naar wij vernemen zal op Donder dag 24 November a.s. des avonds 7 H uur in het Kerkgebouw der Gerefor meerde gemeente aan den Nieuwen Rijn een stemming plaats hebben voor de beroeping van een predikant uit het tweetal Ds. M. Hofman, te Krab- bendijke en Ds. J. Overduin, te Wer kendam. 20-JARIG BESTAAN „D. O. S." Naar wij vernemen heeft de Chr. Symnastiekvereeniging „D.O.S ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan het volgende programma ontworpen: 3 en 10 Maart 1928 Gymnastiekwed- strijden voor de Leidsche Vereemgin- gen, in het gymnastieklokaal Pieter«- kerkgracht. 14 Maart 1928. Eereavond in de Stadsgehoorzaal. Uit te voeren num mers aan te bieden door de Leidsche Vereenigingen. 9 April 1928. Nieuwjaarsavond. Voor de leden der Vereeniging in de Thee tuin Witte Singel. 11 April 1928. Opvoering van de D.O.S.-Revue voor leden en ouders der leden en donateurs, in de Graanbeurs. 12 April 1928. Opvoering van de D.O.S.-Revue voor oud-leden en ge- noodigden, in de graanbeurs. 28 Mei 1928. Boottocht voor leden, oudleden en Belangstellenden. De vereeniging zal vooraf op 8 Febr. a.s. nog een uitvoering geven in de Stadszaal. BELANGRIJKE GRONDAANKOOPEN DOOR DE GEMEENTE. B. en W. van Leiden, zoo meldt het Vaderl., zullen binnenkort met voor stellen komen tot aankoop van drie complexen bouwland aan weerszijden van den Rijnsburgerweg. De voornaamste van deze aankoo- pen houdt verband met den aanleg van den Leidschen Hout. De aankoo- pen zouden reeds geschied zijn behou dens goedkeuring van den raad. EEN KWARTIERTJES-BOND. Wij vestigen nog de aandacht op de verkooping van den Een kwartier tjes-bond op morgen, Dinsdag 22 No vember, des namiddags van 25 uur en des avonds van 7—10 uur in de Groote zaal van het Nut op de Steen- schuur. TREIN- EN TRAMVERTRAGING. Waarschijnlijk tengevolge van den ijzel, die zich aan de bovengeledding had vastgezet konden heden de elec- trische treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam niet rijden. Het verkeer ging per stoomtreinen, doch had be langrijke vertraging. Zoo ging de trein, die hedenmorgen om 7.11 uit Den Haag naar Leiden moest ver trekken. pas om 10 minuten over 9. Gevolg van deze stagnatie was groote drukte aan de stations, doordat de reizigers soms meer dan een uur on een trgin moesten wachten, wat men sinds de invoering der winterdienst regeling niet meer gewend was. Met de tram was het aanvanke lijk al niet veel beter gesteld van morgen. De regen en de daarop ge volgde vorst hebben zich ook in ster ke mate bij het electrisch tramver keer tusschen Katwijk, Noordwijk en Den Haag van de N.Z.H.T.M. en tus- sehen Leiden, Wassenaar en Den Haag van de II.T.M. doen gelden. Doordat de regen zich op de electrische boven leiding tot ijs had gevormd kon dé eerste tram, die hedenmorgen uit Lei den moest vertrekken dit eerst met 1% uur vertragng doen. Enkele trei nen reden slechts tot Voorburg en daarna weer terug om nog zooveel mogelijk den dienst te onderhouden. DOOR DE GLADHEID. Hedenmorgen omstreeks 8 uur kwam de 18-jarige Mej. E. W.. die op weg was naar haar werk, in de Catha- rinastraat door de gladheid te vallen. Zij brak een enkel en moest op ad vies van Dr. V. in het ziekenhuis be handeld worden. BEGIN VAN BRAND. Gisterenavond 8 uur is in het per ceel Lange Mare 72, ten huize van de pensionhoudster Mej. M„ een begin van brand ontdekt. Vermoedelijk is de oorzaak een spirituslichtje, dat stond te branden, terwij! de bewo ners niet thuis waren. Het behangsel raakte in brand, daarna de wand. waarop het behangsel geplakt was. terwijl vervolgens een bed, dat in de nabijheid stond het slachtoffer werd Door de benedenbewoners werd de politie gewaarschuwd, die met enke le emmers water den brand bluschte. KOSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en brieiKaarten, van welke de afzenders onbekend zijn terug ontvangen in de D helft van November 1927. Brieven Binnenland. Ambtenaar Openbaar Ministerie, Haarlem. Anglo Import Amsterdam. Mej. H. v Ber- ckel, Leiden. Betringer. Amsterdam. Mej. W Beuiner, Lochem. F. de Bol ster, Kerkrade. Mevr. Bogaard, Haar lem. Bureau Telegraaf, Amsterdam. F C. v. d. Egerinond, Rijiishurg. \V. F. Fakkel Helder. Mej. M. Friedriehs, te Den Haag Schipper Haar, Lemmer. H van Loekk, Utrecht Officier van Justitie, Den Haag. C. Overbeek, Hoofd dorp. de Rouwen, Sliedrecht. Mej Dep Ruben*. Rotterdam. Rijksverzekerings bank. Amsterdam. Mevr. H. G S« hiers Leu Haag F°"i. 1> Srhuie. I eeowar den. Mej. M. Verhoeven, Den Haag. Mevr. M. Willems, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland. Mej. C Blauw. Hilversum. J. v. d. Boom, Haarlem. J. Dekker, Den Haag. Dis trictshoofd. Arbeidsinspectie llofee, Den Haag. D. C. Muheim. Rotterdam, Mevr. L. v. Spaendonck, Wassenaar. Verzennes, Noordwijk aan Zee. Briefkaarten Buitenland. F. Mooij Keulen. Vlinkous, Cöln. Drie briefkaarten zonder adres. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd; Th. v. d. Berg. jm. 21 j. en J. Kruijk, jd. 19 j. P. Groe nendijk, jm. 24 j. en J. v As, .j.d. 22 j. I. Florijn, jm. 27 j. en M. Zwanenburg, jd 21 j. G. Meijvogel, jm. 23 j. en D. v. Klaveren, jd. 22 j. G. II. Meerburg, jm. 37 j. en A. J. E. v. Wijk, jd. 33 j. P. v. Leeuwen, jm. 22 j. en E. Kret, jd. 20 j. W. N. v. Nooten, jm. 28 j. en B D. Wes tra, jd. 29 j. Geslaagd is voor hot notarieel examen (3de ged.) Mej. A. D. Tus- veld, alhier. Gisteren herdacht de heer J. M. Geuko den dag, clat hij voor 45 jaar als blikslager bij Tieleman en Dros' Conservenfabriek in dienst trad. Van de zijde der Directie was be richt, dat van een 45-jarig dienst ju- hilé geen nota wordt genomen. Zijn collega's meenden echter daar de jubilaris al een dagje ouder begint te wordtn. dezen dag niet on opgemerkt voorbij te moeten laten gaan. Zij bod^n hem, onder hartelijke woorden van gelukwei.sch, een bron zen rookstel aan. waarbij ook tevens den wensch werd uitgesproken, dat hij nog eenmaal zijn gouden feest onder aangenamer omstandigheden mocht vieren. Door W. P. D. is bij de politie aangifte gedaan dat hij door L. gis terenmiddag in de linkerpols is gebe ten en een klap op de linkerbovenlip heeft ontvangen, waardoor hij bloe dig, doch niet eu»stig verwond werd. Gistermiddag had op de Haar lemmerstraat ter hoogle van de Vrou- uensteeg een rijwielongeluk plaats. Het 15-jarig meisje A. A. kwam uit de Vrouwensteeg en wilde de Haar lemmerstraat oprijden, terwijl in de ze een tilbury reed, die uit de richting B1 auv,-poortshrug kwam Het meisje nam haar draai te kort, waardoor zij slipte en kwam te val len. Zij bekwam schaafwonden aan haar beide scheenbeenen. Na eerst bij den winkelier G. te zijn binnenge bracht, werd zij vervolgens per auto naar haar woning in de Evertsen- straat vervoerd. Bij de politie is gedeponeerd een oud ongemerkt heerenrijwiel, dat on beheerd op de straat is aangetroffen. Zaterdagavond kwart voor 10 kwam op de Breestraa- bij de Vrou wensteeg de 78-jarige li. C. S. uit de .Tanvossensteeg te struikelen, waar door hij zijn rechter bovenbeen brak. Hij werd per politiebiancard naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand was heden redelijk. Door de politie zijn aangehou den de US-jarige nachtverblijver J. F. en de 44-jarige nachtverblijver D. W die resp. 24 ei. 15 dagen hechtenis te ondergaan hadden. Gistermiddag zijn op de Bree- straat van den woonwagen Gorinchem 10 de achterveeren gebroken. Gistermiddag had op het Kort Rapenburg een aanrijding plaats tus- sehen de stadstram en een luxe auto, bestuurd door J. O. ahier. Van de auto werd het spatscherm en de linkervoorveer beschdigd. De tram bekwam geen schade. De 45-jarige Mej. S., die Zater dag op bezoek was bij Mej. V. op de Voldersgracht, is bij het weggaan van de trap gevallen ter hoogte v. 16 treden. Zij bekwam een bloeden Ie wond aan het achterhoofd, alsmede een hersen schudding. Haar toestand is thans vrii goed. Door W. v. L. is aangifte gedaan «lat Zaterdag zijn rij wit 1 is ontvreemd, «lat onbeheerd stond voor een café in do Va:kensteeg. Door vandalen zijn o; de ruiten van een aantal winkelramen aan de Vischinarkt en den Nieuwen Rijn met een hard voorwerp diepe krassen ge maakt. -- In de stedelijke werkinrichting zijn opgenomen 22t> volwassen perso nen, u kinderen; totaal 232 personen. BINNENLAND. i JACHTPARTIJEN VAN Z. K. E. PEN PRINS. Behalve den Groot Hertog van •J 'f 'eiil.i r*ii .'en i rued." r van Prins Hendrik, Hertog Adolf Frede- rik van Mecklenburg, zullen aan de jachtpartijen, welke op 21, 22 en 23 dezer door Z. K. H. den Prins zullen worden gegeven, eenige heeren deel nemen, waaronder jhr. van Suchtelen van de Haare, Grootofficier van H. M. de Koningin; gep. Vice-Admiraal Bau- duin, chef van het Militaire Huis der Koningin en gep. Schout-bij-nacht jhr. von Mühlen. oud-adjudant van Z. K. H. den Prins. HET HARINGWETJE. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer voor het ontwerp wet ter voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring verklaar den verschillende leden zich goed te kunnen vereenigen met het doel, het welk de voorgestelde bepalingen be oogen. Deze leden spraken echter de hoop uit. dat de Regeering bij de vast stelling der nog uit te vaardigen alge- meene maatregelen van bestuur ter dege rekening zoude houden met de wenschen van vooraanstaande deskun digen uit de practijk. BURGEMEESTER PRUIS, f Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek is Vrijdagavond in verhand met het plotseling overlij den van burgemeester Pruis, een spoedeischende raadsvergadering van Vlaurdingen gehouden. De voorzitters zetel was met rouw omfloersd. Toen alle raadsleden tegenwoordig waren, nam, meldt de „N. R. Crt.", do oudste wethouder, de heer A. de Haan, als waarnemend voorzittei het woord „Niemand onzer heeft kunnen /cr- mooden zei spr., „dat wij na de laat ste raadsvergadering weder zoo spoe dig bij elkander zouden moeten ko men en nog minder heeft iemand kunnen vermoeden, wat de oorzaak zou zijn, waarvoor wij thans zijn sa mengeroepen. „Hedenmiddag hebben wij een kort onderhoud gehad met de familie en vernomen, dat de burgemeester den uitdrukkelijken wensch te kennen heeft gegeven, dat bij zijn graf niet zou worden gesproken. Wij zullen dezen wensch eerbiedigen, maar mo gen toch niet nalaten van deze plaats met een enkel woord en met sober heid hem, die het ambt van burge meester sinds 15 Nov. 1904, dus 23 jaar lang, op de meest eervolle en nauwgezette wijze heelt waargeno men, te gedenken. „De gemeente Vlaardingen verliest in burgemeester Pruis een waardig burgemeester, die als een burgervader altijd het belang van d. gemeente en «Ie ingezetenen in het oog hield en be trachtte. hij heeft Vlaardingen in die 23 jaar zien groeien en het was steeds zijn streven Vlaardingen te maken tot een der belangrijkste Maassteden. Daarvoor was hem niets te veel. In ambtskringen en bij de hoogere auto riteiten was burgemeester Pruis een geziene figuur en stond hij hoog aan geschreven. De Koningin heeft zijn verdiensten erkend door hem te be noemen tot officier in de orde van Üranje-Nassau. Persoonlijk heb ik mit burgemeester Pruis jarenlang als raadslid en wethouder mogen samen werken en hem dus meer van nabij leeren kennen als iemand met een goede inborst, steeds hulpvaardig en voor iedereen toegankelijk. In de ver gadering van het college van B. en W. zullen wij hem zeer missen. De weduwe en familie willen wij onze hartelijke en oprechte deelne ming betuigen en daarbij de bede uit spreken dat God hen moge sterken en nabij zijn in dit zoo smartelijk verlies Op voorstel van den voorzitter be sloot de raad de begrafenis vanwege «le gemeente te doen plaats hebben, alsmede een brief van rouwbeklag te zenden aan de familie van den over ledene. De heer J. C. Hofman, sprak daar na als oudste raadslid, en noemde als een van de meest opvallende eigen schappen van den overledene diens onpartijdigheid. Het was, vervolgde spr., een man, die zich wist te beheer- schen en daardoor zijn stempel druk te op door hem gepresideerde raads vergaderingen. Een man van gezag, doch niet van een dwing ad gezag, onder wiens leiding men zich gaarne stelde. CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN. Op Dinsdag 15 dezer vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van boven genoemde organisatie. Behalve enkele huishoudelijke zaken maakte de aan gekondigde technische herziening van het bezoldigingsbesluit een van de hoofdpunten der agenda uit. Eenparig was men van oordeel, dat bij de a.s. herziening vooral de mini ma omhoog moesten, en de voor ver schillende lagere ambtenaren te lan ge salarisschalen aanmerkelijk be noorden te worden ingekort. Belangrijkst nieuws in dit Hummer. Binnenland. De corruptie bij de Gemeentebedrijven te Den Ilaag. Treinstagnaiie door den ijzel. Buitenland De oppositie in Rnsland zal binnenkort in het bnitenland een congres honden. Het huwelijk van prinses Victoria, d9 zuster van den Duitschen ex-keizer. De Russische delegatie naar de voor bereidende ontwapeningsconferentie. B—3BBgyuiA imsaEBmn—ra EEN GIFT VAN 20.099. Naar de „N. R. Crt." meldt, heeft iemand, die onbekend wenscht te blij ven, twintig duizend gulden geschon ken voor het ziekenhuis voor scheeps- en tropische ziekten te Rotterdam. EEN MONUMENT VOOR ZEE- VISSCHERS. In het bestuur van de vereeniging „IJmuidens Bloei" is het plan opge vat het initiatief te nemen tot het stichten van een monument ter herin nering aan de in den oorlog gebleven zeevissciiers, welk monument nabij de Visschershaven te IJmuiden zou worden opgericht. Besloten is eerst voeling te houden met verschillende vooraanstaande personen, of voldoen de medewerking kan worden verkre gen tot het doen slagen van het plan. BAVINCK's DOGMATIEK- Naar wij vernemen is bij den uit gever J. H. Kok te Kampen, ter perse gegaan een vierde, onveranderde druk van Dr. H. Bavinck's Gereformeerde Dogmatiek, welke evenals de vorige drukken in vier deelen het licht zal zien. Voorts zullen weldra nog enkele groote uitgaven verschijnen. Van de hand van Dr. B. Wielenga, te Amster dam, ging ter perse: „Van Jeruzalem naar Rome". Een uitgebreid boek in twee forsche deelen, dat de Geschiede nis der Eerste Christengemeenten zal behandelen, aan de hand van de Han delingen der Apostelen. Het eerste deel heeft tot titel: „Van Jeruzalem naar Antiochië". Het tweede deel „Van An- tiochië naar Rome". Naar aanleiding van den naderen den SOOsten geboortedag van Bunyan die a.s. voorjaar zal worden herdacht, schrijft Dr. J. H. Gunning J.H.zn. een omvangrijk hoek, getiteld: „Blikken in Bunyan's Christenreize". Dat wordt dus geen herdruk van de Christenrei ze, maar het wordt een boek over Bun- jan's Hoofdwerk. Deze auteur is ze ker wel de man die ir. staat is de schoonheden der onsterfelijke Pel- grimsreize te peilen, en nader te bren gen tot de kinderen van dezen tijd. Het voornemen bestaat bij den uit gever dit boek zoo goedkoop mogelijk in den handel te brengen, zoodat het met recht een volksboek kan worden. Van Prof. Dr. J. Ridderbos ging ter perse een uitgebreid werk over „Abra ham. de Vader der Geloovigen" ter wijl van Prof. Dr. A. van Veldhuizen een rijk geïllustreerd boek onder han- «ien is over „De vogelen des hemels". DE BONTMANTEL VAN f 40.000. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad, Mr. Besier. heeft Vrij lag conclusie genomen in de bekende bont mantelkwestie. Zooals bekend, had een Engelseh officier, Plant, tijdens zijn internee- ring hier te lande, hij de firma Kühne een bontmantel voor 40.000 gekocht en deze ten geschenke gegeven aan zekere Mevr. Victor. Voordat «Ie mantel betaald was, over leed de officier en de firma Kühne sprak de erfgenamen aan tot betaling. De Engelsche rechter ontzegde even wel de vordering, op grond, dat de overeenkomst een onzeUelijken grond slag had. De daarop bij den Nederlandschen rechter ingestelde vordering tot beta ling werd in alle instanties afgewezen omdat de Engelsche rechter daarover reeds had beslist. Vervolgens 9telde de fima Kühne 'n nieuwe vordering in, en wel om den mantel terug te geven. Rechtbank en Hof wezen deze vor dering toe. Thans concludeerde Mr. Besier tot vernietiging van het arrest van het Haagsche Hof op grond, dat hij zich niet kon vereenigen met de bewering dat de officier bij den koop niet te goeder trouw zou zijn .geweest, ter wijl hij voorts vorderde dat de Hooge Raad. de ingestelde vordering zou af wijzen. De Hooge Raad zal eerst 6 Jan. arrest w ijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1