HltUWE LEIDSCHE COURANT WAT DE BLADEN ZEGGEN. den Herder en Leeraar toe te zingen Ps 121 4. Ds. Visser sprak namens de classis Leeuwarden, en de kerk van Leeuwarden en liet zingen Ps. 134 3. BETHSAIDA. De Kerkeraad der Geref. Kerk van IJ- muiden heeft aan zijn predikant verlof gegeven om namens de zeekerken iBeth- saida) eenige dagen werkzaam te zijn on der de visschers te Dieppe in Frankrijk. Ds. S. van Leeuwen vertrekt daartoe a.s. Maandag 28 November. Het werk te Diep pe duurt tien dagen. DE WAALSCHE GEMEENTEN. De provinciale kerkbesturen in de Ned. Herv. Kerk hebben het herziene regle ment op de buurtgemeenten, alsmede de terugbrenging van de Waalsche gemeen ten tot één classis verworpen. OIL "EN EN LEGATEN. In de Geref. Kerk te Scheveningen werd een gift van 1000 gecollecteerd voor de armen. Een ingezetene der gemeente Geer vliet, de heer T. de Bruin, heeft aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente een belangrijke schenking gedaan; een electri- sche kerkverlichting met volledige instal latie, bestaande uit moderne kronen. PROTESTANTSCH ALLERZIELEN. A.s. Zondagavond zal ta de Duin- oordkerk te 's Gravenhage een tweede dienst ter herdenking van de afgestor venen worden gehouden. Ds. H. W. Creutzberg zal een korte predikatie houden, terwijl Ds. H. A. C. Snethlage het liturgische deel lei den zal. In de Duitsche kerk te 's Graven hage zal dien dag eveneens een doo- den-Zondag worden gehouden. DE ZENDING OP NIEUW-GUINEA. De Zendingsmedewerker van he4, Hacdalabl. schrijft: Op Nieuw-Guinea staat de Utreen* sche Zer.dings-Vereen. voor een moei lijke taak. De moeilijkheid schuilt vooi- namelijk in de voldoende bezetting van het terrein. Telkens denkt zij net gestelde deel bereikt te hebben, maai dan zijn er weer een paar zendelingen die den strijd tegen net klimaat tn- driijk of geheel moeten opgeven. Elk aer.dingsterrein vereischt een minimals, bezetting, anders loopt men het ge vaar, dat de zendelingen zich over werken en de$ te meer vatbaar wor den voor malaria. Thans zouden een 20 zendelingen overvloedigen arbeid kunnen vinden, maar er zqn erslecnvs 13. De heer j eis,op Nieuw-Guinea als als zoon van een zendeling geboren, en getogen, die de taai der bevolking sprak als het Nederlandsch, moest om malaria het terrein verlaten en een: werkkring in diens; der Indischs, kerk te Buitenzorg aanvaaiden. De Utrechtsche Ze d ngsv er een. heeft dizen arbeid nie. gezocht. In 1864 zond zij hare eerste drie zendelingen naar htt terrein, waar toen reeds een paar Duitsche ze, deling-werklieden in 185^ het werk waren begonnen. DePapoa's waren in den aanvang echter weinig toegankelijk voer de prediking van het Evangelie Be weinige zendelingen, die den strijd tegen het klimaat en ut eenzaamheid volhielden, verzamelden kleine gemeente rondom zich, die zij met groote trouw verzorgden. Zon dags m kerk, zondagsschool .en Cd- tiecnisatie, op de weekdagen door zeil in da kleine schoohjes onderwijs ti. geven. Toen er in 1896 en 1897 op Halmahera een beweging naar het christendom werd waargenomen, oor deelde de Utr. Zend. Vereen, het noo dig enkele zendelingen van Nieuw- Guinea, waar het werk weinig voort gang scheen te hebben, terug te trek ken en over te plaat;en naar Halma hera, waar men arbeidskrachten te kort kwam. Ook da jonge zendelin gen van dien tijd werden naar Hal mahera gezonden. Dat scheen volkomen logisch en toch is het jammer geweest. Het getuigde van te weinig vertrouwen iq den voortgang van het werk op Nieuw- Guinea. Toen daar dan ook omstreeka 1903 de beweging naar het christei* dom begon, had men er te weinig zendelingen om dien stroom op to vangen en in goede bedding te lei den. Er waren er destijds niet meet d.m drie. De beweging g eep hoe lan ger hoe meer om zich neen. Zij breid de zich uit naar de Noord-Oostkust en naar de Westkust. Toen kostte het heel wat moeite om ook aan Nieuw Guinea te geven het aantal zend* tingen, dat daar nocdig was. Met veel toewijding heeft de Utr, Zend Vereen, echter gepoogd 0111 in de behueite ti voorzien, en zij zou er in geslaagd zijn, als zij niet telkens dx>r 01a- ;;tai digheden buiten haar schuld was belemmerd. Trots alle tegenslagen geeft zij echter den moed niet op. Er zijn weer ten paar aanstaande zendelingen voor Nieuw Guinea in opleiding. En di verwach.ing bestaat dat een anders Adingsccrporatie een deel van hel uitgestrekte terrein zal overnemen. intusschen komt van alle kanten de vraag om meer hulp. Vooral op het Oostelijke deel van het terrein is thans ^ie aandacht gevestigd. Vijf- Kien dorpen hebben daar or,enlrjkmet het heidendom gebroken; achï er van liggen in het Jakari-district, 7 in de streek van Tanah-mera en Jauna. De beweging slaat over naar nel lar.d.chap Monggei, dat den overgang vormt tusschen Tanah-mera enSenxari. Uit een der voornaamste dorpen om het Sentari-meer kwam het verzoek, niet zooals gebruikelijk is om een Goeroe, maar om een Europeescheiv sor.deling. De ontstane beweging i& voor een deel- te beschouwen ah ge volg van den arbeid van den Papoe- sehen evangelist Barnabas. Ook in do Berau-streek (het zuide lijke deel van den z.g. Vogelkop) neemt het werk grooter afmetingen aan; ti. Inanwatan b.v. werden op den eei- sten Pinksterdag tweehonderd volwas senen en op den tweeden Pinkster dag tweehonderd kinderen gedoopt, terwijl er nog een tweehonderd per sonen in dooponderricht zijn. Te Inan watan werd door de Papoea's een kerk gebouwd, die twaalfhonderd pei- t onen kan bevatten en nu al te klein is. Veel aardicht wordt besteed aan do opleiding van Papoesche jongen* tot oid,Twi)zer en evangelist. De op leidingsschool te Mici telt 21 leei lingen. Daar is ook een werkinrich ting, waar een dertigtal jongens on derwezen wordt in timmeren en kleer maken, landbouw en veeteelt. De voorzitter der Conferentie, ott heer F. J. F. van Hasselt, difeoji Nieuw-Guinea werd geboren en ei reeds dertig jaren als zendeling ar beidde. wijdt zich nu geheel aan let- terkur.digen arbeid ter voorbereiding .eener bijbelvertaling en ter voorzie ning in do dringende behoefte aan lectuur. WARTA SARI. De reeds meermalen door ons aange kondigde film, van het Zendingsgebied Oost-Java wordt blijkens de in dit blad voorkomende advertentie op Dinsdag 22 November a.s. voor de eerste maal in Lei den afgedraaid in de Stadsgehoorzaal. Zooals bekend geacht mag worden werd circa 3 weken geleden met de vertooning der film in Amsterdam een aanvang ge maakt. Veertien dagen lang werd de rol prent voor uitverkochte zalen afgedraaid. Haarem is nu aan de beurt; ook daar draait „VVarta Sari voor uitverkochte zalen. Leiden heeft slechts één avond. Men haaste zich met aankoop van kaarten! Voor verkoop daarvan en voor plaatsbe spreking zie men de advertenties. De groote pers heeft over bovenbedoelde film niets dan lof! BINNENLAND. DE OPLEIDING VAN PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen, zal H. M. de Ko ningin ditmaal reeds deze maand haar winterverblijf in de residentie vesti gen, teneinde persoonlijk de regeling en de leiding op zich te kunnen ne men van verschillende voordrachten, welke gedurende dezen winter door daartoe door de Koningin aangezochte en nog aan te zoeken deskundigen voor H. K. H. Prinses Juliana zullen worden gehouden op dagen, geduren de welke de Prinses niet te Leiden aan wezig is voor studie. Deze voordrachten betreffen onder werpen, die voor de Prinses van uit nemend belang kunnen geacht wor den. met het oog op de hooge taak, die baar in de toekomst wacht. PRINS HENDRIK IN DE LEUNA- WERKE. Onlangs heeft Prins Hendrik den wensch te kennen gegeven, het groote Leuna-werk te Merseburg, waar op groote schaal stikstof uit de lucht ge bonden wordt, te bezichtigen. Dit bezoek heeft 14 November plaats gevonden. Bij zijn vertrek heeft de prins uiting gegeven aan zijn groote bewondering voor de moderne chemische techniek, en de methodische inrichting dezer bedrijven, die het mogelijk maken op economische wijze in de stikstof-be hoefte der geheele wereld te voorzien, waarvan ook de Nederlandsche land bouwer profiteeren kan. DE CORRUPTIE. De heer A. van der Stel schrijft aan Het Volk; Het is mjj gebleken, dat enkele di recteuren, bekend met het feit, dat de geheime boeken bij Wilson en Gautzsch's Ind. Mij. voor Elect'r. en Gas in beslag zijn genomen, er vrij willig toe zijn overgegaan het gemeen tebestuur te bekennen dat ze giften van deze leveranciers hebben aange nomen. Ze voegden hieraan toe, dat deze giften geen verband hielden met den prijs en bereid waren de ontvan gen bedragen in de gemeentekas te storten. Uit dit laatste volgt m.i. dui delijk het verband met den prijs. Eigenaardig is nu, dat deze beken tenis alleen betreft de leveranciers, waarvan de justitie de bewijzen in handen heeft. Van de firma's waar van niets te bewijzen is, zijn door ben nimmer giften ontvangen. In Den Haag zijn door meergenoem de firma's duizenden guldens aan ge meenteambtenaren uitgekeerd; meer komt er niet los omdat bij de ande re leveranciers geen boeken in beslag zijn genomen. Een tipje van den sluier is opgelicht en verder is het duister nis door de nalatigheid der Justitie. Ook hebben enkele directeur&n hun gemeentebesturen medegedeeld, dat door hen de giften zijn geboekt. Een deskundig onderzoek zal uitwijzen, dat dit boeken aangevangen is. toen de zaak rolde. Aan handigheden geen gebrek. Het bewijs is door het geval Scha- gen geleverd., dat de order is gegeven in geen geval een strafactie te begin nen, daar hierdoor de leveranciers, wier boeken niet in beslag zijn geno men, in het gedrang komen, wijl ze dan onder eede komen te staan. In Kampen heeft de gemeenteraad besloten te wachten op het resultaat van het onderzoek der justiie. De di recteur aldaar lacht in zijn vuistje; over 50 jaar rapporteert de justitie nog nihil, daar de betrokken leveran ciers niet zijn 'Wilson of Gautzsch Slechts een raadslid wist den weg, maar trok zijn voorstel in; dit luidde, van den directeur te eischen. dat hij tegen mij een aanklacht indient. De eenige manier om den directeur en andere leveranciers te ontmaskeren. Dien kant wil ik uit. In de Vereeniging van Gasdirecteu- ren kraakt het; men wil de leveran ciers buiten de deur zetten. Dit zelfde is reeds 15 Februari j.l. bepleit in de bestuursvergadering door den heer Br. Riedel, die daarbij geleid werd door de overweging, dat dit naar bui ten effect zou sorteeren. Nu nog strafbaarstelling van het aannemen en verstrekken van giften, verder geregelde publicaties en verge lijkingen in het orgaan der Vereeni ging omtrent de prijzen, waarvoor de diverse fabrieken inkoopen en een overeenkomst tusschen de gemeenten waarbij een leverancier, die voortaan giften verstrekt bij ontdekking door alle gemeenten wordt uitgesloten. Eerst dan kan gezegd worden, dat het ernst is met de bestrijding van de corruptie. DE ONDERHANDELINGEN VAN NEDERLAND—BELGIë. In de Kamercommissie voor Buiten- landsche zaken heeft gisteren minis ter Vandervelde, sprekende over de NederlandschBelgische ondernemin gen. o.m. verklaard, dat zij worden voortgezet in den geest van groote te gemoetkoming. Hij zeide nog, dat Jhr. Beelaerts van denzelfden geest is be zield en dat de hoop bestaat, dat de onderhandelingen tot oplossing zullen leiden voor de Kamerverkiezingen in Nederland. JHR. MR. H. A. VAN KARNEBEEK. Naar wij vernemen, hopen de minis ter van staat. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, oud-minister van Buiteh- landsche Zaken, en Mevr. van Karne beek, geboren baronesse van Wasse- naer van Rosande, Zondag 20 dezer bun 25-jarige echtvereeniging te her denken. WERK GEWEIGERD. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw had, op verzoek van het gemeentebestuur van Coevordeu, machtiging verleend aan den Rijks- inspect. voor de steunverleening in Drente, om de werkverschaffing tot een beperkt aantal arbeiders voor die gemeente weer open te stellen. De Rijksinspecteur heeft daarop, zoo schrijft ,.Het Centrum", o.a. be paald, dat de arbeiders te Coevorden zouden worden geplaatst bij de ont ginningswerkzaamheden te Witte- veen. B. en W. hebben gistermorgen aan een aantal arbeiders medegedeeld, dat zij geplaatst konden worden bij de werkverschaffing te Witteveen. De betrokken arbeiders hebben de zen arbeid geweigerd, op grond, dat naar hun meening de afstand te ver was, om des morgens en des avonds naar huis te kunnen gaan, en verbliji in de woningen aldaar, bij de bestaan de loonen niet redelijk was te noemen. De arbeiders, welke tijdelijk in dienst der gemeente werkten, zijn daarop ter stond ontslagen. EEN AARDIGE ATTENTIE. In verband met het gedenkwaardige feit, dat de 10.000ste werknemer door de Philips' fabrieken werd aangeno men, heeft de N. V. Vereenigde Bloem bollenculturen, v.h. Gebr. de Graaff en S. A. van Konynenburg en Co. te Noordwijk, 10.000 tulpenbollen aan de Philips' Fabrieken aangeboden. die deze bloemenhulde dankbaar aan vaard hebben. De tulpen zullen gebruikt worden ter versiering van de zich om de fa brieken en laboratoria bevindende perken en gazons. ELECTRISCHE GLOEILAMPEN ZONDER FABRIEKSMERK. De Directie van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Rotterdam heefi de volgende waarschuwing tot het publiek gericht: „Er worden in onze stad normaal uitziende electrische gloeilampen zon der fabrieksmerk tegen lagen prijs aangeboden. Bij nameting dezer lampen bleek ons, dat zij voor het meerendeel per kaars ongeveer het dubbele aan elec- triciteit verbruikten als goede lampen. Hoewel schijnbaar voordeelig, zijn der gelijke lampen door haar hooger elec- triciteitsverbruik natuurlijk te duur. Waar het gebleken is. dat deze lam pen ook in andere steden van ons land te koop aangeboden worden, is het zeker niet ongewenscht, het boven staande onder de aandacht van onze lezers te brengen". NEDERL. INVOERRECHT OP PORCELEIN. De Tsjecho-Slowaaksche bladen ci- teeren een bericht uit het „Algemeen Handelsblad", volgens hetwelk de Tweede Kamer een voorstel tot tijde lijke verhooging van de invoerrechten op porceleinen artikelen van 8 pet tot 15 pet. in behandeling zal nemen. De bladen zeggen van officieele Ne derlandsche zijde weliswaar te hebben vernomen, dat, naar verwacht, dit voorstel wel niet zal worden aange nomen. Mocht dit echter toch het ge val zijn. dan zal Tsjecho Slowakije, dat door dien maatregel eventueel ge voelig zal worden getroffen, zich ge noodzaakt zien, tot het nemen van tegenmaatregelen. De handelsbalans, die ten opzichte van Nederland In 1926 met 236 millioen kronen passief was, zal door een eventueele verhoo ging van rechten een nog ongunstiger beeld gaan toonen. van DONDERDAG 17 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. De kansen der coalitie. In een beschouwing^ die de Maasb. wijdt aan de vraag, of herstel der co alitie te wachten is, schrijft het blad naar aanleiding van de begrootings- rede van Dr. de Visser; Wanneer dan ook met een half woord wordt gezegd, dat de Christe lijk Historische Unie tot medewer king aan een coalitie-Kabinet be reid is, mogen wij uit de geheele ten denz van Dr. De Visser s rede opma ken, dat het hem practisch ook ten zeerste ernst is met de coalitie. Dat hiermee het rechtsche samen gaan zou zijn hersteld, kan men niet meenen. Alleen, Dr. De Visser deed een stap In die richting; waarvan wij goede nota nemen Over een jaar. bij het volgende po litieke debat, zal er nog wat anders, wat meer, komen kijken. Er is nu wel eenige basis verkregen, om ter voorbereiding een verstandhouding op te bouwen. In den loop van een geheel jaar kan, als allen het wil len, veel worden opgebouwd. Zonder een goed begrijpen over en weer en tevoren, z^l 't wel onmoge lijk zijn met een rechtsch Kabinet op te treden. Op moeilijke punten zal men el kander vooraf hebben te verstaan. Ook de kiezers zullen, het misver stand van het Kabinet-Colijn gezien hebbende. vooral klaren wijn- éischen. Er ontbreekt dus voorshands aan de wijze van voorstelling van Dr. de Visser nog heel wat. Want hij stelt onmiddellijk de situatie, dat een formateur de medewerking tot een rechtsch ministerie zoude in roepen. Zoo ver zal het wel nimmer komen, al9 niet eerst bereikt is, dat in den lande, tusschen de partijen, de coalitie is hersteld, of liever; in zicht bestaat in de hoofdtrekken van een eventueel program van Re geering. Bij zulk een zakelijke overeen komst zouden nog moeilijkheden ge noeg te overwinnen zijn. Dr. De Vis ser schijnt er prijs op gesteld te hebben ten deze te laten voelen, hoe zijn inzichten op defensie-gebied verschillen van die van wij mo gen gerust zeggen de Katholieke partij. Hij heeft daarvoor den vorm gekozen van misnoegen, uitgespro ken over het beleid van minister Lambooy. Intusschen begrijpt ieder wat die critiek aan moeilijkheden voor een eventueel herstel der coali tie rechtstreeks beduidt. Dr. De Visser'9 rede heeft dus stel lig eenige opheldering gebracht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Sauwerd, J. C. P. van Erkel, te Noordhorn; B. R. Knottnerus, te Vries; A. de Vries te Zeerijp. QEREF. KERKEN Beroepen; Te Putten, K. van der Veen, te Schildwolde. Te Anna Jacoba Polder (Z.), B. Telder te Vianen. CHR. GEREF. KKRK. Beroepen: Te Werkendam, W. Hen- drikse, te Ede. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Maandagavond nam Ds. J. Hovius af scheid van de Chr. Geref. Kerk te Sneek met een predikatie over Hebr. 13 8. Aan het eind der predikatie gekomen richtte hij woorden van afscheid tot zijn gemeen te, kerkeraad, catechisanten en tot Ds. Visser van Leeuwarden. Ouderling Lok sprak namens gemeente en kerkeraad en verzocht den scheiden- FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 46. o— Het was, als was hier slechts vreugde als kende niemand zorg, slechts genot, niemand werk, slechts vermaak. En de blauwachtige damp uit de tallooze sigaren en sigaretten lag als een sluier van zwevend onheil over de honderden hoofden, die ver af waren, in blauwe onduidelijkheid hullend, die dichter bij waren met zachtheid overgietend. En daarginds op het tooneel, was men druk bezig met allerlei banali teiten de aandacht tot zich te trekken. Ebba's wangen gloeiden. Ze sprak en lachte, maar aldoor. Het was haar, als of ze champagne gedronken had. Doctor Olof Beuthner, die naa9t haar zat, wendde geen blik van haar af. En heden weerde ze zijn stille hul de niet af. Ze gevoelde zich heden zoo overmoedig, ze nam ze lachend aan al9 de verschuldigde tribuut aan haar schoonheid. Ze kon zich in het geheel niet begrijpen, dat deze man, en in het algemeen een mensch, haar ooit 9chrik aangejaagd had. Aan haar andere zijde zat de schrij ver Friedubert Lesser, met wien ze in Lunstedt al gedweept had, als ze zijn boeken las. En bij de persoonlijke kennisma king was iedere teleurstelling haar bespaard gebleven. De uit een Voorname familie stam mende man - legde steeds de aange naamste manieren aan den dag; zijn fijn, verstandig gelaat werd dikwijls verhelderd door een vriendelijk, haast kinderlijk lachje. Ook sprak hij bijna nooit over zichzelf. Hedenavond maakte hij op de on schuldigste manier Ebba het hof; de merkbare indruk, welken dit onerva ren en onbedorven meisjeshart van de zaal met het publiek, alsook van de figuren op het tooneel bekwam, boe zemde hem al9 psycholoog belang in. En deze aan haar gewijde opmerk zaamheid van den beroemden man kwam Ebba, in haar eigenaardige stemming, als iet9 heel natuurlijks voor. Zij verkeerde werkelijk als in een droom. De beeldhouwer Vilm had slechts oogen voor Fausta, zijn blond hoofd was altijd ijverig naar rechts, naar haar toegekeerd. Lesser's vrouw zat een weinig afge zonderd, en daar ze, waar heeren aan wezig waren, van hen steeds verwacht te, dat ze haar huldigden, gevoelde ze zich beleedigd en liet uitkomen, dat ze zich verveelde. Ze was zoo mooi, dat er in de couranten gewoonlijk werd gesproken over „Lesser's schoont vrouw". Dochter van een armen, joodschen woekeraar, was ze langs den weg van het tooneel in de gelegenheid geweest Friedubert Lesser als echtgenoot te winnen. Ze was niet bemind, baar aanma tiging kende geen grenzen; zonder dat ze het wist, verraadde ze voortdurend •haar parvenuachtigheid. vooral ook door haar overdreven en 9lecht geko zen kleeding. Zoo wa9 ze op een koffievisite eens met een zeer laag uitgesneden japon verschenen, waarover geheel Berlijn gelachen had. Zoo zat ze daar nu ook weer in een vreemd toilet, dat voor een avondpartij geschikt was, doch niet voor een openbare plaats. Slechts dunne, met paarlen bezette zwarte tule bedekte haar armen, de taille was een weinig uitgesneden. Aan een zeer dikken, gouden ketting droeg ze een langstelig lorgnon, waar door ze met een uitdagend gelaat Eb ba voortdurend aanzag. Op haar sierlijk hoofdje droeg ze 'n mooien hoed. Wie haar niet kende, zou in haar nooit de vrouw van den man v. goeden huize herkend hebben en men maakte er Lesser ook een ver wijt van, zoo zwak tegenover haar te zijn. Fausta weliswaar, die hem zeer hoog schatte, en hem goed kende, zei- de, dat hij te trotsch was, om te too nen, dat hij leed, en dat het een be kend feit was, dat een vrouwelijke, lage natuur, die in strijd was met de superieure mannelijke, steeds oogen- schijnlijk de macht in handen had. Het was ook weer een teeken van de macht der vrouw, zij het ook een be- driegelijke. Toen had er een aardige voorstelling plaats. Bij zachte muziek, op het halfduis tere tooneel, zweefde een gestalte rond, op wier in sluiers gehulde ge stalte men geheimzinnig wisselend ge kleurd licht liet vallen. Ook in de zaal werd het wat don kerder. Een soort plechtige stilte heerschte er onder hei publiek. De zachtheid van het schouwspel deed aller blikken goed. De wisselen de kleuren brachten de toeschouwers van de eene verwachting in de andere. En toen was het, alsof iets Ebba dwong om te kijken. Misschien om ook op het gelaat der anderen het be hagen te lezen, dat zij zelf genoot. Mischien om te zien, of ze. bij de wending van haar hoofd naar links waartoe een voor haar zittende dame met een grooten hoed op, haar dwong, een achter haar zittende het uitzicht niet benam. Ze wist het niet ze wendde op eens het gelaat om en bleef als ver steend zitten De nieuwsgierige blik van Fiddie Buschman, die dicht bij haar aan het tafeltje zat, ontmoette den hare. Zi] zag de witte snijtanden tusschen de zwellende, roode kinderlippen. En naast dien man zag zij een an deren. Uit een zeer bleek, zeer ern stig gelaat, zagen groote, grijze oogen haar treurig aan. Zij had hem eens gekend, dezen man hij zag er toen jonger en gelukki ger uit Steeds door staarde ze strak bleek met open mond en kon den blik niet afwenden en kon aan niets denken. Ze dacht er niet aan, dat het ver standiger zou zijn, te doen, aUof ze hem niet bemerkte, niet herkende, dat het toch voor de hand lag, weer naar het tooneel te kijken. Hi, was daar hijI Zij zag hem weer! Eindelijkl En hij had daar mis.- schien al lang gezeten en geen stem in haar had het haar gezegd! Hoe was dat mogelijk! Altijd had zij zich ver beeld, dat zij zijn aanwezigheid onder duizenden zou opmerken! Zij hoorde de zachte muziek niet meer. Ze hoorde slechts het regelma tige zware kloppen van haar hart, in de slapen, in den hals het klop te. klopte steeds door en zoo luid. 'lat geen ander geluid tot haar doordrong. De man achter haar kon het niet langer verdragen door dat bleeke en spookachtige meisjesgelaat te wordeu aangestaard. Hij 9tond op. Zijn hegeleider met hem. Ze gingen weg. De lange, breede gestalte, en daar achter de kleine, voorovergebogen. Tusschen de breede rijen tafeltjes door den blauwachtigen rook gingen ze heen en verdwenen. En nog steeds speelde de muziek zwevende melodieën en altijd nog gleed geluidloos een tooverachtige ge stalte door groen-zilver licht besche nen, over den zwarten achtergrond zwevend heen en weer.. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5