NIEUWE LEIDSCHE COURANT van DINSDAG 15 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. HOFBERICHT. H.M de Koningin-Moeder woonde Zondag de voormiddag-godsdienst godsdienstoefening bij in de Wilhel- minakerk, onder gehoor van Ds. A. J. A. Vermeer. H. M. DE KONINGIN EN Z. K. H. DE PRINS. H. M. de Koningin wordt Vrijdag 18 dezer per auto in den loop van dpn namiddag van Het Loo te s Graven- hage verwacht voor haar aldaar te vestigen winterverblijf. De Prins wordt Zaterdag 19 dezer in den loop van den dag hier te lan de terugverwacht van zijn reis naar Duitschland. GASTEN TEN PALEIZE. Naar wij vernemen, hebben de ad judant van H. M. de Koningin, luite nant-kolonel van het Indische leger De Jonge van der Halen en Mevr. De Jonge van der Halen, eenige dagen ten paleize Het Loo gelogeerd als gasten van H. M. de Koningin. EEN GIFT VAN DE KONINGIN. De Koningin heeft door tusschen- komst van den burgemeester van Maassluis een gilf geschonken aan de moeder van de op 2-4 Oct. j.l. geboren drieling. DE HOMOEOPATISCHE GENEES WIJZE. Men meldt uit Heerlen: Vrijdag j.l. besprak in de afdeeling Heerlen e. o. der Ned. Mij. tot bevor dering der geneeskunst. Dr. A. C. A. Hoffman, arts te Gouda, op verzoek in een lezing de Homoeopatische genees wijze. Evenals in andere afdeelingen der M, v. Gen. behandelde spr. dit thema uit historisch opzicht, uit de medische geschiedenis, levende in de historische eenheid van een voortschrijdende we tenschap en tevens aldaar overgelever de kunst, welke beide factoren tot het wezen der geneeskunde behooren. In dit licht kon de inleider verras- - sende gegevens mededeelen. die be wijzen, dat veel der Homoeopatische geneeswijze in wezen eeuwen oud is, en deze methode, als mede-erfschat der verleden tijden, maar eerst d-oor Hahnemann systematisch vereenigd, zich /uitstekend weet aan te passen aan de vooruitschrijdende wetenschap ©nzer tijden. Dr. Husbrinx en R. Buijsrogge leid den achtereenvolgens de vergadering, en de debatten en brachten onder ap plaus dank aan Dr. Hoffman. De afdeelingen Zuid- en Noord-Lim burg der M. v. Gen. waren zeer talrijk vertegenwoordigd. BESTELLING VAN CAROSSERIEEN. Naar wordt medegedeeld, zijn ten behoeve van de posterijen geen caros- serieën in het buitenland besteld, maar wordt de geheele bestelling daar van in ons eigen land geplaatst. Een gedeelte is reeds ondergebracht bij de carosseriefabriek Verheul, te Waddinxveen, bij de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij, en bij de carosse riefabriek Pennock te 's Gravenhage, over het vierde perceel was Zaterdag nog geen beslissing bekend. Iets anders schijnt het met de A. T. O. Deze schijnt inderdaad het meeren- deel van haar bussen kant en klaar in het buitenland (Duitschland) be steld te hebben. Slechts een kleine post is bij het Werkspoor geplaatst. Bij navraag naar het bericht ontken de de heer Heg, directeur der A. T. O., de juistheid er van. Op de vraag, of hij dan bereid was and - evens te ver strekken, antwoordde de directeur, dat hij dit niet kon doen, daar hij dit een kwestie achtte, waarmee niemand iets FEUILLETON. EBBA EN HELENE. •44. o— „Ik geloo Jat hij niet graag he/it, dat 'k e".» woord spreek, dat hij ni»it hoort. Het i« een soort jaloerschheid Niemand mag meer van mij weten, da;L iiij eh weet". „Vlaai dat is ziekelijk!1' riep Ebba jNean, het is heerlijk! Je weet niet wat voor n gevoel dat is, zoo te worg den bemind. Alleen Helene stond met de handen op den rug, juist xuais vroeger, en stond hoog opgerh i'i. nadenkend, door een artistiek gewaad omgeven, juist zoo i!s vroeger „AiJeei. y" vroeg Ebba. .Ailetn neefi üij het idéé fixe, iue altijd te wil.er» doorgronden. En er is niets te doorgronden. Ik geef me toch, zooals ik. hen i' zeide ze met een stil lachje. „houd je nu van hem?" Zoo iets moet je niet vragen. Het antwoord bevalt je toch niet. Wat is liefde? We zijn op onze manier ge lukkig zeide Helene en bukte zich voor den koffer. „Hoe kan hij gelukkig zijn, als hij voelt, dat je hem niet liefhebt, want dat moet hij toch voelen!" riep Ebba uit. Knielend, met de handen reeds in den koffer, zag Helene rustig naar t opgewonden meisje op. te maken heeft.. Wel zeide hij, dat de eerste wagens in hun geheel in Duitschland waren besteld, ten einde het materiaal, waar het bij 'het openen van het bedrijf zoozeer op aankwam, niet door twee verschillende fabrieken in elkander te laten zetten, waardoor allicht de structuur schade zou lijden. Daarna is een order voor carosse- rieën in Nederland geplaatst uit zui ver financieele en utiliteitsoverwegin gen. Op de vraag hoe het tenslotte met de buitenlandsche order was gesteld, werd nogmaals geantwoord, dat hier over geen inlichtingen gegeven konden worden. De laatste ordèr was drie a vier maanden geleden geplaatst, ge deeltelijk in het buitenland, gedeelte lijk hier te lande. HET N. A. S.-CONGRES. Zondag is in Bellevue het demon stratief congres van het Nationaal Arbeids Secretariaat, waarop ook het Nederlandsch Syndicalistisch Vakver bond vertegenwoordigd was, voortge zet. De heer Sneevliet heeft in de och tendzitting een redevoering gehouden over de Nederlandsche vakbeweging, de heer De Klerk oyer de Nederland sche reactie. In den namiddag hield de heer Sneevliet een redevoering over Het schrikbewind in Indonesië. Hij uitte het denkbeeld, om bij de a.s. algemee- ne Kamerverkiezingen uit te komen met een lijst waarop worden gezet de namen der gearresteerde Indische stu denten en Van hen, naar Digoel ver bannen. Ten slotte heeft de heer E. Bouw man gesproken over het dreigende oor logsgevaar. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Schiedam, J. H. Grolle, te Hillegom; Dr. W. Lodder, te Doorn; en R. P. A. Rutgers, te Katwijk aan Zee. Te Wetsinge-Sauwerd, J. C. P. van Erkel, te Noordhorn; B. R. Knottnerus, te Vries; en A de Vries, te Zeerijp. Beroepen: Te Schiedam, J. H. Grolle te Hillegom. Te Ooster-Nijkerk, P. A. van Binsbergen, te Mastenbroek. Te Eikerzee, M. J. C. Visser, vand. te Wemeldinge. Aangenomen: Naar Dokkum, W. G. Reddingius, te Westzaan. Naar Noord- wolde, J. Bender te Nieuweschans. OEREF. KERKEN. Tweetal: Te Putten, G. Staal, te Cu- lemborg; en K. v. d. Veen, te Schildwol- de. Te Hoek van Holland, E. Douma, te Oostkapelle; èn J. Schelhaas, te Neder- horst den Berg. Beroepen: Te Molenaarsgraaf-Brand- wijk, M. Wielemaker, te Silvolde (Gld.) Te Hasselt; D. Ringnalda, te Leimuiden. Te Wolvega, J. H. Kuiper, te Dragten. Te An- del, Giessen—Rijswijk en te Anne Jacoba B. Telder, te Vianen. Te Kruiningen, G. D. Kuiper, te Kampen, Bedankt: Voor Hoofddorp, J. W. Es- selink, te Eindhoven. Voor Warffum, P. Bos, te Stadskanaal. Voor Hoornsterzwaag H. Knoop, te Gouda.. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Rilland (Z.), J. Hetebrij, te Steenwijk. REMONSTR. GEM. Beroepen: Te Boskoop-Waddinxveen W. N. van Nooten, prop. te Leiden. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Zondag 1 Januari 1928 hoopt Ds. W. Wesseldijk afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Wouterswoude, om 8 Ja nuari d.a.v. intrede te doen te Sluipwijk. Bevestiger is Ds. J. H. Gunning te Schoon hoven. Zondagmorgen werd Ds. Croes,, geko men van Bussum, door den consulent Ds. Smit, van Boskoop, bevestigd als predi kant bij de Chr. Geref. gemeente te Gou da, waardoor deze gemeente na ongeveer 25 jaar weer een eigen herder en leeraar ontving. De bevestiger had tot tekst Joh. 329. Tot slot werd den leeraar toege zongen Ps. 134 3. Des avonds verbond Ds. Croes zich aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie naar aanleiding van Rom. 1 16.' „Men moet niet zooveel nadenken. Richard overlaadt me met kostbare dingen en laat me zoo'n heerlijk, ach zoo'n heerlijk leven leiden. Hij siddert gewoon van genot, als hij iets heeft gevonden, dat in mijn smaak valt. Zooals ik nu eenmaal ben, zoo wil_jk ook leven". Ze stond op, een kistje in de band houdend. „Maar dat is een vreeselijk egoïsme, alleen aan je eigen aard te denken en niet aan dien van hem". „Zoo", zeide Helene, niet in het minst beleedigd, „en jij? Was jij min der egoïstisch? Dacht je aan jezelf of aan hem, toen je altijd en altijd weer met je studieplannen aankwam? Tot hij ten laatste wel merken moest, dat ze je meer ter harte gingen, dan zijn liefde. Je hebt gToot gelijk gehad. Men moet naar zijn innerlijke behoeften leven. Maar verwijten mag je me niet maken. Ebba zweeg. Haar hart klopte bang. Zoo had ze de zaak nog niet be schouwd zoo niet. Maar had Hele ne niet de bittere waarheid gezegd? Helene ging voort: „Het leven is voor mij dan alleen het leven waard, wanneer ik me dron ken zien kan aan schoonheid, wan neer mijn zenuwen door iets om mij heen pijnlijk worden aangedaan, wan neer ik weet dat iemand mij toebe hoort. die slaafs aan mij verknocht is, dien mijn glimlach gelukkig maakt, mijn slechi humeur doet wanhopen, voor wien ik een godin ben. die hem Hij noemde het een bijzondere beschik king, dat hij Gouda verlaten had had, als één die de wereld diende, doch nadat God hem als uit het vuur had gerukt, nu als leeraar weer in deze. stad kwam. Na de officiè'ele toespraken tot gemeen te, consulent enz. werden nog eenige har telijke woorden gesproken door den con sulent en. een der ouderlingen. PEREMPTOIR EXAMEN. Voor de classis Zaandam is vorige week toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten de heer E. Smilde, be roepen predikant bij de Geref. Kerk van Edam. Ds. J. D. VAN DER VELDEN GERIDDERD. Bij gelegenheid van het 40-jarig jubi leum, van Ds. J. D. v. d. Velden verscheen Zaterdagmorgen de (Geref.) Kralingsche Kerkbode,-waarüan'de jubilaris een acht tal jaren als redacteur heeft gearbeid, in feestgewaad. Op luxe papier gedrukt, ver lucht met fraaie foto's van den jubilaris als onderwijzer en als predikant, bevat deze kerkbode een aantal artikelen, waar in door verschillende schrijvers van waar deering voor den arbeid van den jubilaris getuigd wordt op velerlei terrein waarop deze een werkzaani aandeel neemt. Naar gemeld wordt, is Ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam (Kralingen) benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ds. J. H. W. WARNERS. Na des morgens bevestigd te zijn door den vlootpredikant C J. Warners, met de predikatie over Matth. 28 en 29, deed Zon dag de heer J. H. W. Warners, cand. te Haarlem, intrede bij de Herv. Gem. ie Geervliet, sprekende naar aanleiding van 2 Cor. 5 19a en 21. Hij werd toegesproken door ds. Dierkens en ds. Stikhovei: na mens den ring, en voorts namens studen ten. Zelf sprak hij behalve kerkeraad en familie toe zijn N. C. S. V. vrienden, '„ijn vrienden theologen en herdacht verschil lende professoren o.a. Roessingh, en De Sopper. DE KERK OVER HET DRANKVERBOD. De Church Temporance Society publi ceert den uitslag van een door haar on der ongeveer vijfduizend predikanten uit geschreven plebisciet over het drankver bod, waarop ongeveer 2500 antwoorden zijn binnengekomen en wel op de vraag: Hoet de volstead act gematigd worden? 1038 voor en 593 tegen. Is drooglegging de beste oplossing van het drankprobleem? 624 ja, 1138 neen. Is de wet lang genoeg in werking om een zuiver oordeel te kun nen vormen? 950 ja, 621 neen. Over het geheel hebben de predikanten zich dus ongeveer met twee tegen één tegen het huidig drankverbod uitgespro ken. HIER IS 'T VEEL ERGER. Naar „The Times Educ. Suppl." mede deelt, heeft het Cardiganshire (Wales) Education Committee besloten de ouders in het graafschap erop te wijzen, dat het onderwijzerscorps overladen van aantal is. Daar heeft men 54 leerkrachten, die geen plaats kunnen" vinden, elder9 47, enz. In ons land is het veel erger dan in Wales. Meermalen komt het voor, dat hier tusschen de 100 en 200 sollicitanten voor éèn betrekking zijn. DE GEREF. KERK IN H. V. TE HARKEMA-OPEINDE. Zondagmorgen werd door Dr. N. D. van Leeuwen 'de eerste dienst geleid voor de de vorige week tot openbaring gekomen Geref. Kerk in H. V. te Harkema-Opeinde. Deze godsdienstoefening werd gehouden in een localiteit, welke door de week als klompenmakerij in gebruik is. Dr. van Leeuwen bediende hierna het Woord naar Efeze 6 14 en 15 Na afloop sprak de heer P. Sijtsma, van Leeuwar den, den predikant toe, waarna toegezon gen werd Ps. 119 9 gewijzigd. Het ge bouwtje was geheel gevuld; de kinderen waren, wegens de plaatsruimte, thuis ge- laien. In den dienst der Geref. Kerk welke een half üur eerder aanving, ging Ds. J. H. Kuiper, van Drachten, voor met een predikatie over Jesaja 7 1014. BEZWAARDEN TE MIDDELBURG. Door een achttal lidmaten van de Ge ref. Kérk te Middelburg is schriftelijk aan in den afgrond kan doen nederstorten of hem zeer gelukkig kan maken, die was is in mijn hand. Wat was Ri chard voor hij mijn verloofde was? Een Lunstedter grootheid. Nu weet de groote geldmarkt, wie hij is, en van zijn koopen en verkoopen spreekt men op alle beurzen. Hij heeft het mij zelf gezegd, en ook, dat hij niet rusten zal, voor hij zijn vermogen vertien voudigd heeft. Zijn liefde voor mij heeft zijn genie verwekt. Zie jel dat kan men van een man maken! Dat is nog veel meer. dan wanneer men, zoo- al9 jij, van zichzelf iets maken wil. Hoeveel kracht brengt men in be weging!" Ebba luisterde niet naar de fanta sieën van haar pleegzuster. Ja zij had slechts aan zichzelf ge dacht. slechts aan zichzelf.... „Maar laat ons weer naar binnen gaan", vermaande Helene, „Richarl wacht ons zeker met smart. En hier, neem dit; het is een Floremijnsche lelie van paarlen". Ebba bracht met moeite in het sa lon haar dank uit voor het geschenk. Haar gedachten werden slechts inge nomen door een ding. Richard opperde het plan nog om met de dames naar het theater of naar den wintertuin te gaan. Maar Ebba zeide haastig, met onzekere blik ken naar haar mantel en hoed omkij kend, dat ze nog veel, heel veel te wer ken had en geen minuut meer teloor mucht laien gaan. Fausta bemerkte in welken toestand den kerkeraad kennis gegeven, dat zij wenschen op te houden lidmaat te zijn. Een commissie is benoemd om nader met deze leden te overleggen. Donderdag a.s. zal zij rappo.t in de kerkeraadsvergade- ring uitbrengen. Zij hebben zich voorluo- pig gevoegd bij de kerk van Rotterdam in Hersteld Verband. DE INWENDIGE ZENDING IN NOORD-HOLLAND. Door -het Bestuur van de Hervormde Evangelisatie te Oóstzaan is aan het Hoofdbestuur van de Vereen, voor In wendige Zending in Noord-Holland een schrijven gericht, waarin afkeuring uit gesproken wordt ovër het referaat, van Ds. Creutzberg in de najaarsvergadering te Amsterdam gehouden. Het Bestuur van Oostzaan geeft te kennen, dat, wan neer de vereeniging den koers gaat vol gen van Ds. Greutzberg, de Evangelisatie Uóstzaan den toegezegden steun zal in trekken en zich van de Vereeniging zal losmaken. EEN BRIEF UIT RUSLAND AAN DE PROTEST. CHRISTENHEID In Rusland behooren alle drukke rijen aan den Staat. Gedrukt kan al leen worden wat de Staat wil laten drukken. Daar -de Russische Staat goddeloos is en wil zijn, had hij oor spronkelijk het drukken van gods dienstige geschriften, dus ook van Bijbel, catechismus en gezangboek, verboden. De voorraad van religieuse geschriften, die er van ouds was, w'erd snel uitgeput. Bij vele huiszoe kingen door gehéime politie werden boeken en gezangboeken vernietigd. Met het toenemen van den nood steeg de honger naar ware troost. Zoo kwam het voor dat heele dorpen zich aaneensloten, een collecte van huis tot huis hielden om voor het heele dorp één gemeenschappelijken Bijbel te kunnen koopen. Toen de Sovjetregeering zag, dat men voor Bijbels enz. zulke groote sommen betaalde, wilde zij zicb deze zaak niet laten ontgaan, temeer daar in alle bedrijven, en zoo ook in de drukkerijen werkloosheid heersch- te. Het verbod werd gehandhaafd, dat geen godsdienstige geschriften in Rus land mochten worden ingevoerd, maar men stond toe ze in Rusland te drukken, om zoo werk te verschaffen aan de staatsdrukkerijen. Zoo is door Gods wonderbare lei ding aan den Bijbelnood een einde gekomen. De Bijbel wordt gedrukt en is weer te verkrijgen. Anders staat het r.et het gezang boek. Het destijds door Ds. Morsing in Petersburg uitgegeven protest, ge zangboek in de Russische taal is tot op bet laatste exemplaar verdwenen. Het verlangen daarnaar is in Rusland zeer groot. Het gezang is voor de Rus sen altijd een brug tot .het Evangelie geweest. Godsdienstoefeningen zonder lied is ih Rusland meer dan elders ondenkbaar. De Russen hebben den kerkzang immers tot hoogen bloei ge bracht en er een eigen schoonheid aan weten te geven. De Regeering staat nu ook den druk van het gezangboek toe, mits het in Petersburg wordt gedrukt. Maar daartoe ontbreekt het geld. De volstrekt verarmde broeders in Rus land kunnen het onmogelijk opbren gen. En wat voor het gezangboek geldt, geldt evenzoo van den cate chismus. Nu is het verzoek gekomen om bet geld, dat voor het drukken van bei de boeken noodig is, bijeen te bren gen. Noodig zijn 3000 roebels, d.i. on geveer 3600 gulden. Dr. Scbabert, ver tegenwoordiger van Lettland in den Internationalen Bond voor Inwen dige Zending, heeft dit verzoek aan den in Eisenach vergaderden Inter nationalen Bond voor Inwendige Zen ding mogen voorleggen en de verte genwoordigers der verschillende lan den waren zoo vriendelijk de vervul ling van zijn smeekbede in vooruit zicht te stellen. Dr. B. Wielenga, van Amsterdam, beveelt deze zaak als volgt aan: „Met vrijmoedigheid en van harte kan ik de zaak, die Dr. Schabert voor stelt, aanbevelen. Meermalen bad ik het genoegen Dr. Schabert te ontmoe ten en te hooren spreken. Op het Con tinentaal Congres te München ver haalde hij, onder ademlooze stilte, ze verkeerde, en gaf haar gelijk, ter wijl zij voor zichzelf de uitnoodiging gaarne aannam. Ze droeg er het hare toe bij, dat het opgewonden meisje zoo spoedig mogelijk het genot der eenzaamheid smaakte. Wat deed het schelle licht op de straten en pleinen haar pijn, wat be lemmerden de langzaam slenterende en kijkende menscben baar bij het voortijlen! Het was droog, koud en helder en op de trottoirs, voor de bont uitgestalde winkelramen, waaruit straalbundels licht vielen, verdrongen zich mannen en vrouwen, die zien wil den en gezien wilden worden. Het nooit rustende gedruisch van rollende wielen scheen in haar eigen hoofd te spoken. Het schemerde haar voor de oogen van de zich eindeloos voortbewegende voertuigen zwart en bont. donker en licht en zwaar allerlei soorten, steeds door, steeds door! Ze snakte naar rust. Het gewoel der wereldstad deed haar duizelen. En ein delijk was ze bij haar huis en liep bui ten adem de drie trappen op. Mevrouw Ebermann had haar nog niet verwacht, maar dacht, dat het met die familie van buiten een echte feestavond zou worden, tot ver in den nacht; ze had het Ebba zoo gaarne ge gund. Nu was haar kamer niet verwarmd, wat ultijd zeer noodig was, wanneer Ebba niei wilde bevriezen van kou le. Het was haar onverschillig. Met den hoed, dien ze vergeten had van zijn lijden onder de Bolsjewisti sche vervolging. Hij was ter dood ver oordeeld. Enkele uren vóór de terecht stelling werd hij gered. Aan het slot van zijn rede riep hij met ontroerende stem: Laten wij ons wreken op de Russen! Wij moeten ons wreken door hun het Evangelie te brengen! Nederland moet dezen arbeider >.n held Gods helpen, zijne christelijke wraak ten uitvoer te brengen. Uit het Sociale Leven. DREIGENDE ARBEIDSCONFLICTEN De rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, hield hedenmiddag een tweetal conferenties, één te Raams- donksveer en één te Veldhoven. De eerste conferentie heeft plaats gehad tusschen de directie van de papier fabriek „De Maasmond" en vertegen woordigers van den R.-K. Fabrieksar- dersbond en den Christelijken Bond van Fabrieksarbeiders, de laatst bedoelde conferentie ging tusschen de directie van de schoenfabriek der fa. Sansbeek te Veldhoven en den R.-K. Fabrieksarbeidersbond. Aan beide fabrieken dreigt een ar beidsconflict. FABRIEK STOPGEZET. Naar aanleiding van ons bericht omtrent het stopzetten van de suiker raffinaderij „Hollandia" te Vlaa**- dingen wordt ons nog medegedeeld, dat de werklieden met veeljarigen dienst, niet zijn ontslagen maar op wachtgeld zijn gesteld. STAKING. Men meldt uit Enschedé: Gisterochtend is alhier aan de con fectiefabriek „Twente" der fa. Gebr. Cats, in verband met een loon- en va- cantieeisch de aangekondigde sta king uitgebroken, omvattende 1180 arbeiders, meest meisjes, 35 arbeiders bleven doorwerken. OPZEGGING COLLECT. CONTRACT BIERBROUW ERI JEN. Door de samenwerkende fabrieks arbeidersbonden is het contract met den bond van Nederlandsche brouwe rijen, dat 1 Febr. 1928 afloopt, opge zegd, meldt de Volkskrant. De wijzigingen, welke door de ar beiders worden gewenscht, zullen aan de werkgevers vyorden. toegezon den, waarna de besprekingen hier over kunnen worden geopend. UIT DE KLOMPENINDUSTRIE. Naar de „Volkskr." verneemt, heeft Vrijdag het comité tot behartiging der belangen van de bedreigde klom penindustrie te Arnhem vergaderd. Algemeen was men ontevreden over de wijze waarop de regeering zich te genover de bedreigde klompenindus trie houdt en men meende niet meer het minste vertrouwen in ministe- rieelë toezeggingen te kunnen stellen, aldus genoemd blad. Besloten werd, dat men zich tot al le Kamerfracties zal wenden met ver zoek de industrie te hulp te komen. UIT DE TEXTIEINDUSTRIE. Door den textielarbeidersbónd De Eendracht is een staking aangekon digd bij de spinnerijen N.V. Textiel» maatschappij L. van Heek en Zoon te Losser wegens een loongeschil. Als loon wordt gevraagd 30 per week voor de spinners, 24 per week voor de aanlappers en 14 per week voor de opstekers; verder verlangt rtien een uitkeering bij ziekte groot 70 pet. van het loon, doorbetaling op Chris telijke feestdagen en een week va- cantie met behoud van loon. De directié had te kennen gegeven, dat. waar het hier een sedert enkele maanden in werking zijnd bedrijf geldt, de productie veel lager is dan bij andere spinnerijen in Twente. Genoemde arbeidersorganisatie is echter van oordeel, dat den werklie den, die hun volle arbeidskracht ge ven een behoorlijk loon dient te zijn gewaarborgd. Indien voor Zaterdag 19 dezer geen bevredigende oplossing is verkregen zal de staking op Maan dag 21 November ingaan. af te zetten, zat ze aan tafel, op de ellebogen steunend en staarde in de lamp. Ze schrikte, toen mevr. Ebermann nog even binnenkwam om haar een brief te brengen, die zoo even gekomen was. Toen Ebba hem open maakte, steeg een scherpe geur tot haar op. Hoe afschuwelijk! En vah doctor Glo'f Beuthner. -Wat een idéé voor een man om zijn brief te parïumeéren! Hij schreef heel eenvoud^, dat bij. verzocht, de les an overmorgen reeds morgen te mogen geven. Heel correct. Maar die afschuwelijke geur. En toch ze herinnerde Ebba er aan, dat hij dezen zelfden geur, maar on eindig zwakker, altijd bij zich had. En met beangstigende duidelijkheid zag ze den gehaten man voor zich. Dat was het misschien juist, wat hij ge wild had. Waarom verdraag ik dat? dacht Eb ba en wierp den brief in een prop naar de kachel op den grond. Waar om verdraag ik eigenlijk dat alles? Ja. Helene heeft met haar woorden den spijker op den kop geslagen! Wat had ze zich vroeger toch ge wichtig gevoeld, met haar drang naar kennis I Wat had ze haar gaven toch overschat! Hoe weinig vermoeden ge had van de reusachtige moeilijkheden van den strijdl En wat kon in het gunstigste geval haar loon zijn? Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5