E en I een groep op zichzelf behooren te vormen om het feit, dat het Nederlandsch naast open heldere E's en I's, wemelt van open toonlooze E's en I's; dat het daar om in de rede ligt, om, nu van de histo rische schrijfwijze van open heldere e's en i's wordt afgezien, de eenige schrijf wijze te volgen, die het juiste, en helder ste taalbeeld geeft, d.i. den versterkten vorm EE en IE, waardoor de algemeene onmiddellijke leesbaarheid van het ge schreven woord ten zeerste zou worden gebaat; dat men dus alle open heldere e's en i's weergeve door de versterkte letterteekens EE en IE, behalve wanneer zij voor klin kers staan en niet den nadruk hebben; dat, wat het geslacht betreft, zou be hooren te worden erkend, dat een menig te .woorden, die door de Vries en te Win kel als vrouwelijk of manlijk worden aan gegeven, hun geslacht hebben verloren en geslachtloos dienen te - worden ge noemd; dat deze woorden in het gebruik alle gelijkelijk behandeld worden en in het enkelvoud steeds omschreven worden ver bogen, met de vormen van het vrouwelijk lidwoord, terwijl zij pronominaal alle manlijk, worden behandeld; men onder- scheide dus naast het onzijdig geslacht, dat geen moeilijkheden oplevert, het man lijk geslacht voor die woorden, wier ge slacht uit hun beteekenis spreekt, het vrouwelijk geslafcht eveneens voor die woorden, wier geslacht uit de beteekenis spreekt, alsook voor enkele steeds vrou welijk gedachte abstracte met de uitgan gen -heid, -teit enz., alle andere niet on zijdige woorden behooren tot de geslacht- looze te worden gerekend; dat volgens de meening van genoemd bestuur op deze wijze voldoende wordt tegemoet gekomen aan vermijdbare moei lijkheden; dat wij ten allen tijde bereid zijn d<*ze voorstellen tot in de kleinste onderdeelen toe te lichten en te verdedigen en hun wenschelijkheid te bewijzen; dat wij tevens U.E. verzoeken om ter voorkoming van nieuwe moeilijkheden en wantoestanden in de toekomst een per manenten spellingraad in te stellen, waar in de Nederlandsche schrijvers, als daar bij zeer nauw betrokken en van nature deskundigen, vertegenwoordigd zullen zijn. S T ATEN-GENER A AL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 9 Nov. Bij de voortzetting van de algemeene beschouwingen bij de staatsbegrooting zegt de heer VAN-GIJN (V. B.), dat zijn fractie de plannen der regeering ten aanzien van de handelspolitiek al lerminst onschuldig acht; hij waar schuwt tegen gevaarlijke proefnemin gen en bepleit verlaging van produc tiekosten door tijdelijke verlenging van den arbeidstijd voor industrieën, die toch moeten overwerken. Ook is een lichte daling van de loo- nen noodig ter bestrijding van werk loosheid. De heer LINGBEEK (Herv. G. P.) bestrijdt de samenwerking van de Roomschen en Protestanten in een protestantsche natie. Hij ontkent, dat het Kabinet-Colijn gevallen is doör 't afstemmen van. den post voor het 'ge zantschap bij den Paus. Het moest vallen, omdat in dat Kabinet de Room schen een overwegenden invloed had den. De heer VAN VUUREN (R. K.) acht de bezuinigingspolitiek der regeering goed. Het natuurlijk accres der uitga ven moet worden opgevangen. Spreker waarschuwt tegen óverdreven ver wachtingen. Verlaging der inkomsten belasting is goed, omdat zij een zoo groot aantal personen omvat en om dat zij in een bepaald cijfer is uit te drukken. Spr. zegt, dat binnen kort een regeling van de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten is te verwachten. Hij vraagt den mi nister, tegelijk met die regeling in te voeren een ermindering der inkom stenbelasting naar het plan Colijn, dus tegemoetkomende aan de groote gezinnen. Mocht dit voor de gemeen ten te groote nadeelen meebrengen, dan zouden de gemeenten meer vrij heid moeten hebben met betrekkipg tot de vaststelling der inkomstenbe lasting. De heer BULTEN (R. K.) pleit vdor een salarisherziening der ambtenaren Spr. meent, dat de minister wel iets meer wil dan enkele plooien glad strijken daarom vraagt spr., evenals verleden jaar 5 pet. voor de ambtena ren. De heer DE VISSER (C.-H.) dringt aan op voorziening tegen gevallen van miskenning van den ambtseed zooals in een der Prov. Statenverga deringen is voogekomen. Spr. bestrijdt voorts den heer Ling- beek en den heer Nolens, waar deze laatste sprak over de Chr.-Hist. Ka merfractie, die meegesleept werd in een anticoalitie strooming. De Chr.- Hist. Kamerfractie heeft zich daarin nimmer bewogen. Nog bij het voor stel inzake het gezantschap bij den Paus heeft de heer Snoeck Henke- mans gezegd, dat de bestaande sa menwerking de meest gewenschte was. Wanneer na aftreding van dit kabinet een nieuwe formateur wordt opgeroepen, zal de Chr.-Hist. Unie zich niet onttrekken? aan de verant woordelijkheid. Meer zal spr. over deze kwestie niet zeggen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Voor spr. is het voor het oogenblik genoeg, dat een gezindheid wordt aan gekweekt zooals die in het verleden goede resultaten heeft afgeworpen. Spr. komt op voor een nieuwe Zon dagswet, die de regeling aan de ge meentebesturen laat. Spr. deelt mede, dat de Chr.-Hist. fractie bezwaar heeft tegen het defen- siebesluit van dit Kabinet. Aftake ling is nog slechter dan ontwapening. Spr. waarschuwt om niet voetstoots eon dubbel tarief in te voeren. Ame rika kent geen tariefsverlaging bij overeenkomst. De heer BRAAT (P.B.) verheugt zich in den dood der coalitie. Spr. wil dit Kabinet houden, maar vraagt be tere behartiging van het platteland, o.a. afschaffing van accijns op htt ge slacht. Spr. pleit voor steun van ouden van dagen, die 65 jaar oud zijn en geen 5 inkomen hebben. Spr .vraagt krachtiger maatregelen tegen het communisme. De heer KORTENHORST (R.-K.) wenscht een dubbel tarief, niet als vechttarief, maar als onderhande lingsmiddel. Ook de heer HERMANS (R.-K.) be spreekt de handelspolitiek, speciaal in verband met de werkloosheid waar onder 80 100 duizend landgenooten lijden. Werkverruiming is noodig, maar meer nog opbloei onzer indus trie bevorderen. De vergadering wordt daarna ver daagd tot Donderdag 1 uur. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 9 Nov. Eenige wetsontwerpen wórden z. h. s. aangenomen, waaronder dat tot wijziging van de wet voor het reser ve-personeel der landmacht 1905. Hierna is aan de orde de goedkeu ring van de overeenkomst met de Mij. De Schelde te Vlissingen, inzake het verschaffen van een ruimen uitgang naar zee en onteigening van percee- len in verband daarmee. De heer LINDEYER (S.D.) wenscht geheel mede te werken aan de tot standkoming van het nieuwe contract, doch wenscht te vernemen, Wie het oude ongunstige contract samenstel de. Verder heeft hij o.a. bezwaren te gen de belastingclausule en het feit, dat de gemeente Vlissingen als on schuldige derde haar deel betaalt. Hij vraagt de toezegging, dat de gemeen te geen schade zal hebben door het verlies van los- en laadruimte. De heer VERKOUTEREN (C.-H.) protesteert tegen het teruggeven van de belasting aan de maatschappij, hetgeen hij in strijd acht met de Grondwet. De heer DE VEER (A.-R.) acht het een ongrondwettelijk besluit, dat de gemeente moest nemen onder pressie van den Staat. De heer SMEENGE (V.-B.) m-eent, dat de schippers geen nadeel mogen ondervinden door het verlies van een gedeelte der kade. Minister VAN DER VEGTE meent, dat ieder in 1913 had kunnen voor zien, dat de zaak zoo zou loopen. Aangezien het departement aan een termijn gebonden was, moest wel op een spoedige beslissing van den ge" meenteraad van Vlissingen worden aangedrongen. Daar De Schelde op erfpachtgrond stond en het bedrijf kon verplaatsen, moest inzake de belastingen een con cessie worden gedaan, om de maat schappij aan de gemeente te binden. Aan de belastingclausule dient de ge meente gebonden te zijn, daar zij eer ste belanghebbende is. Schippers zul len van hei gebrek aan kaderuimte geen nadeel ondervinden. De ontwerpen worden aangenomen zonder h. st. Daarna ging de Kamer in de afdee- lingen voor behandeling van verschil lende ontwerpen. GEMENGD NIEUWS. Droevig ongeval. Gisterochtend, om streeks half elf is in de Theresiastraat bij de Louise Henriettestraat te 's-Gravejiha- ge een droevig ongeluk gebeurd. Het 4-jarig meisje A. K. uit de Maria- straat, was aan het spelen, toen zij plot seling het trottoir afliep en zonder uit te kijken den rijweg overstak. Een vrachtauto naderde juist op dit oogenblik, de chauffeur F. de Z., uit de Keggestraat kon niet meer tijdig stoppen en het meisje werd overreden. Deerlijk gewond werd de arme kleine naar het R.K. Ziekenhuis aan het West einde gebracht, waar zij kort na haar op name reeds overleed. Ernstig motorongeluk. Eergisteren avond is de motorrijder B. uit Asten na bij de kerk te Helden, met zijn motor ge slipt. De motor geraakte, in brand en werd geheel vernield. 'De berijder werd in hoogst ernstigen toestand naar Asten vervoerd. Kind in een tobbe heet water gevallen. Te Diempt is het 4-jarig zoontje van den heer T. in een tobbe heet water ge vallen met het gevolg dat het gisteren aan de bekomen wonden is overleden. Kind verbrand; Het 2-jarig zoontje van den landbouwer H. A.,.te Hunsel had het ongeluk een ketel kokend water om te stooten, waardoor het ventje zoodanige verwondingen opliep, dat het gistermid dag aan de gevolgen bezweken is. Hoog water. De Maas in ons land is gisteren nog gewassen. Venlo meldde gis termorgen 58 cM. hooger stand dan een etmaal tevoren; Grave noteerde 83 cM. was over de afgeloopen 24 uur. Intus- schen zal voor deze plaatsen spoedig de val intreden. Te Maastricht liep gisteren het water reeds terug en gistermorgen bedroeg de val 14 cM. Wat den Rijn en de Waal betreft, de stand bij Lobith, Arnhem en Nijmegen was gistermorgen resp.> 18, 19 en 9 cM. hooger dan Dinsdagmorgen. Intusschen werd gistermorgen te Keulen stilstand ge constateerd. Buitengewone vischvangst. De stoom trawler 1JM 176 (Holland II) is gisteren met een buitengewone vangst te IJmui- den teruggekeerd. Het vaartuig, dat in 't geheel twee dagen in zee was geweest, besomde voor de aangevoelde lading visch niet minder dan ƒ4300. Niet alleen voor de betrokken reederij, doch ook voor de opvarenden, die een zeker aandeel in de besomming krijgen is dit een mooi buitenkansje. Door de tram overreden en gedood. Gistermorgen is te Oude-Laske de 60-ja- rige vrouw Erard door de tram overreden en gedood. Doodelijk ongeluk. Gisternacht is in de Staatsmijn Emma te Heerlen de 43-ja- rige mijnwerker Stepski bij het herstellen van een ijzeren betimmering door een ijzeren balk getroffen! ten gevolge waar van de man 10 minuten later overleed. De ongelukkige was v weduwnaar en vader van een kind; hij woonde te Hoensbroek. Aan de gevolgen overleden. De ge huwde 30-ja.rige T., die gisteren op den Blijhamscheweg te Winschoten ten ge volge van een botsing tusschen auto en tram zwaar aan beide beenen werd ge wond, is in den afgeloopen nacht in het ziekenhuis te Winschoten overleden. Brand op een schip. Gisteravond om- steeks half zes is aan de St. Pieterskade te Maastricht op het schip „Louise Pierre" toebehoorende aan den schipper Hermans uit Rotterdam een droevig ongeval ge schied. Terwijl de vrouw van H. even de stad in was om boodschappen te doen, verliet de schipper zijn schip om in de buurt te. telefoneeren. Drie kinderen, een van vijf en een van vier jaren en een van 14 maanden bleven in de kajuit achter. Even nahet vertrek van den schipper is door tot nog. toe onopgehelderde oor zaak de brandende petroleumlamp, welke op tafel stond, omgevallen met het gevolg dat de kajuit in een minimum van tijd in lichte laaie, stonde De twee oudste kin deren vluchtten, dach het jongste kind, een meisje kwam in de vlammen om. De brandweer, die spoedig verscheen, wist het vuur tot de kajuit te beperken. Toen men de kajuit, welke geheel is uit gebrand, kon binnendringen, vond men het lijkje van het^ slachtoffer totaal ver koold. Branden. Te. Scherpenisse is tot den grond toe afgebrand de schuur van J. Rijstenbil, in gebruik bij N. Bevelander. Het vee, met uitzondering van een kalf, kon gered wordend De overige inhoud ging verloren. Het woonhuis kreeg veel schade, doch ging niet in vlammen op. Het vast goed was laag, het roerend goed niet verzekerd, Oorzaak is onbekend. Te Schoondijke is Dinsdagmorgen door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de garage van P. C. Geemen. Een groote auto en eenige rijwielen gingen verloren. Onvoorzichtigheid met een wapen. Te Muntendam heeft de arbeider P. L. zich bij ongeluk met een oud schietge weer in de borst geschoten. De toestand is* zorgelijk. Inbraken te Kerkrade. Men meldt uit Kerkrade: Dinsdagnacht is te Kerkrade weer op verschillende plaatsen ingebroken in de Bleijerheider- en Pannesheiderstraat. Een dief klom met behulp van een gestolen ladder door een opènstaand raampje in de vitrine van den winkel van den ban ketbakker R., die zelf niet thuis was. De vrouw werd door "het hondengeblaf wak ker. Toen de hond bleef blaffen, waagde zij zich naar beneden. Juist zag ze den dief zich door het raampje naar buiten wringen. Hij had den inhoud der toon banklade, bevattende pirca 15 gulden, ge stolen. Bij den herbergier Kr. werd ont vreemd geld uit de buffetlade, de spaar pot der kegelclub, een niéuwe overjas, en andere kleedingstukken, schoenen likeu ren, sigaren enz. Bij den schoenenwinke lier K., die in de onmiddellijke nabijheid woont, werden de dieven verjaagd, even als op meerdere plaatsen. De politie is de dieven op het spoor. Het zijn Duitschers, uit de buurt van Aken. Treinontsporingen. Door ongewoonte met de nieuwe beveiliging is gisteravond op station Eist een trein op het traject ArnhemNijmegen op 'n niet vrij staand rangeergedeelte geloopen. Een wagen met stukgoederen uit het rangeergedeelte is door de machine gegrepen en weggeslin gerd en viel terug tegen het achterste ge deelte van den uitgaanden trein, met het gevolg,1 dat twee personenwagens bescha digd en uit den trein gelicht werden. De passagiers zijn in het voorste gedeelte van den trein opgenomen. Gistermiddag ongeveer kwart voor twee zijn waarschijnlijk wegens verkeer den wisselstand tijdens het rangeeren op het emplacement dér H. IJ. S. M. te Vee- nendaal twee goederentreinen ontspoord. Daar de hoofdlijn versperd was kon de sneltrein van 12 uur 50 min. uit Nijmegen niet doorrijden en moesten de passagiers uitstappen en wachten op den volgenden trein in de richting Amersfoort. De snel trein moest naar Kesteren terugkeeren. Een hulptrein met materiaal enz. uit Amersfoort was spoedig ter plaatse en na ongeveer een uur was de hoofdlijn weer vrij. Het landgoed Dorth. Het oude land goed Dorth van wijlen den heer E. G. Ver kade is, naar de Z. Ct. meldt, bij inschrij ving verkocht aan den heer G. O. F. Rid der Huyssen van Kattendijke, te Brum- men. De nieuwe eigenaar is voornemens het huis belangrijk te verbouwen. Ernstig machine-defect. Ten gevolge van een ernstig defect aan de machines, konden Maandag, naar de Zw. C. meldt, de fabrieken van de firma Van Heek en Co. aan den Noorderhagen te Enschedé niet draaien. De oude' en nieuwe spinne rij, alsmede de kleine weverij moesten worden stopgezet. Waarschijnlijk zal het wel drie weken duren voordat het defect is hersteld. Getracht zal worden de werk lieden zooveel mogelijk in de andere fa brieken van genoemde firma te werk te stellen. Brand te Waalwijk. Te Waalwijk is in den afgeloopen nacht brand uitgebro ken in een door 3 gezinnen bewoond per ceel. De brand nam zoo spoedig in om vang toe, dat de bewoners in nachtge waad het brandende gebouw moesten ont vluchten. Door eenige voorbijgangers kon den nog 7 kinderen worden gered. Van een der bewoners is een bedrag van ruim 100 aan bankpapier door de vlammen vernield. Assurantie dekt de schade. Geschaakt. Sedert Maandag wordt uit de ouderlijke woning aan de St. Ma- riastraat te Rotterdam de 19-jarige dienst bode S. M. M., Vermist. Vermoed wordt, dat zij met den 22-jarigen melkbezorger, I. K., de wijk naar' Antwerpen heeft geno men. K. zou zich "ten nadeele van de Hy giënische Melkstal De Vaan te Schiebroek aan verduistering van gelden hebben schuldig gemaakt. UIT DE OMGEVING. KOUDEKERK. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de Vereen, tot verbete ring van Ziekenverpleging in het huis- tezin", werden .o.m. tot bestuursleden erkozen de heeren J. O. Ketel en M Schenkeve.d, terwijl in de plaats Van den heer N. Blonk, welke bedankte om gezondheidsredehen, werd gekozen de heer J. van Bock. Verslagen werden uitgebracht door den Secretaris en Penningmeester, waai uit bleek, dat het saldo der kasbe droeg f200,24. Een commissie [tot nazien der reke ning bestaande- uit de heeren Pk - Qualm en N. P. Slegtenhorst,' rap porteerde bij monde van eerstgenoem de, tot goedkeuring. De adviseur, Dr, Vlaanderen, gaf daarna -oen korte toelichting over het wenschelijke van het houden van een moedercursus, waartóe besloten werd welke 10-daagsche cursus zal aanvan gen op 14 November a.s., en alle moe ders en" jonge dochters worden uit» genoodigd, deze nuttige cursus te vol gen welke op de meest kiesche practische wijze zal worden gegeven door Zuster Hattink' van Rotterdam. De Eere-Voorzitter, die de verga dering wegens ontstentenis van den voorzitter leidde, dankte Dr. Vlaan deren voor het gesproken woord, terwijl ook den heer Blonk dank werd ge bracht voor zijn ijver gedurende 2d iaar, welke hij aan- den dag heeft, ge- üegd als penningmeester 4er vereen en wenschte hem een betere gezond heid toe. Jammer, dat slechts. 17 leden, waar- ender 3 vrouwelijke, aanwezig wa ren. Na enkele zaken, veree.ni- ging betreffende, besproken te hebben werd de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigenj geslo ten. OÉOSTOEEST. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie welke wij adviseeren uit te knip pen voor eventueele gelegenheid, ves tigen wij de aandacht op d?, we mo gen wel zeggen „eerste" luxe auto verhuurinrichting van den heer van Nieuwkoop. Oorspronkelijk een geslo ten huis, is dit pand onder dó be proefde leiding van den architect A T. Kraan verbouwd tot een modern naar de eischen des tijds ingericht?, inrichting voor automobielen. De heeren Pietersen en van der Belt te Zoeterwoude, M. ;C. W. w. Gent alhier, van Houten Lichtvoet to Leiden, hebben hier gezamenlijk iets tot star.d gebracht wat alle lof ver diend, terwril y d. Plaat uit Haar- Ifem, centrale verwarming heeft aan gebracht; dit is vooral met het oog op de gelegenheid tot autostalling van belang. Den heer van Nieuwkoop wenschen. we veel succes en .mede gezien het gunstig gelegen pand is dit alleszins verzekerd. Met een wagen van van Nieuwkoop wippen we net nog ovd den overweg. Aan den Hoogen Morsch zitten ze ook niet stil: 'Naast alle bedrij vigheid voortvloeiende uit de zorgen voor de materieéle- dingen, is men „actief" op geestelijk terrein. Al lang gevoelt men de behoefte aan ©eriver teenipingsgebouw, wat de onderlinge band bevordert. Er zijn reeds pogin gen in die richting gedaan, om fi nancieel hiertoe in staat te zijn, Eind dezer maand hoopt men een bazaar te houden,- en gezien wat on ze Morschenaren stesd3 weer weten tot stand te brengen, zal een bezoek' geen aanbeveling; oehoeven. Dinsdagavond kwart over is door onbekende oorzaak een .winkel» auto van de Mij;, de Toekomst uit Dén Haag (premie^zégelverkoop) achter het Groene Kerkje in. brand geraakt en to taal afgebrand. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Land- en Tuinbouw. DE KAASCONTROLE. Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivel- bond te 's-Gravenhage heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer, houdende verzoek te willen-bevorderen, dat een post op de begrooting voor 1928 worde gebracht voor de instelling eener Centra le Commissie voor de Kaascontrolesta- tions.- VERSCHEPING VAN BLOEMBOLLEN. De scheepvaart-commissie van den Bond van bloembóllenhandelaren heeft een controleur aangesteld, die gedurende het verzendseizoen moet toezien op de inlading van de bollenkisten op de zee schepen. De bedoeling is, aan de hand van rapporten na te gaan, bij welke boo ten de meeste transportschade is ont staan, en verder, zooveel mogelijk vast te stellen, onder welke omstandigheden het best verladen kan worden. MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIë. De N. R. C.-correspondent te Brussel meldt: Het mond- en klauwzeer was in Sep tember j.l. geheel uit de Belgische vee stallen verdwenen, maar in October zijn weer een aantal gevalleh van die ziekte vastgesteld, o.m. te Poperinge en te Ten-r leuve, bij de Fransche grens. Te Pepe- ringe zijn vijf haarden van besmetting aanwezig en 62 stuks hoornvee en 102 varkens door het mond- en klauwzeer, aangetast. Te Tenleuve werd slechts één geval waargenomen. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 9 Nov. Heden aange komen aan den Rijksafslag 28 stoom- treilers, 7 drijfnetvaartuigen en 29 kustvisschers\ Prijzen waren van treilvisch: tarbot 18—67.50, griet 2746 per 50 Kg.; groote tong 1.85 —2, middel 1.60—1.95, kleine 1.40 —^1.60 per Kg.; groote schol 36—42, middel 28—42, zetschol 33—45, kl. 826, schar 2.8016, kleine roode poon 36, pieterman poontjes 3.10 13, groote schelvisch 5074, middel 28—50, klein middel 17.50—28, kl., 7—21, groote gullen 14—22, kleine' 512.50, wijting 2—8, makreel 5—9.50 per kist van 50 Kg.; rog 10 31 per 20 stuks; vleet 0.88—2.67, leng 0.40—2, heilbot 1.84—16.90, kool- visch 0.471.60, kreeft 1.80, steur 29 per stuk. Haring: 3090 manden versche 5.10 8.50, 135 manden gezouten 5.20 5.90 per mand van 42 Kg. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 27 aan de markt. De besommingen waren: IJM 50 met 3463, IJM 135 met 2637, IJM 196 met 4891, IJM 418 met 4253, IJM 384 met 3046, IJM 180 met 2907, IJM 12öv met 3327, IJM 374 met 2641, IJM 157 met 4104, IJM 12 met 2710. IJM 62 met 2435, IJM 134 met 3056 IJM 203 met 2094, IJM 491 met 5786, IJM 326 met 3203, IJM 179 met 4004, IJM 142 met 5398, IJM 331 met 2184, IJM 177 met 3718, IJM 4 met 4118, IJM 37 met 4677, IJM 46 met 1654, IJM 19 met 2766, IJM 232 met 2140 ,IJM 1 met 2395, IJM 45 met 2483 en IJM 154 m. 2740. De zeilvrachtlogger P. J. van Leeuwen IJM 11 bracht hier van Lo westoft 854 tonnen hari ig aan en.de zeilvrachtlogger Dirk Job IJM 314 van Yarmouth 686 tonnen haring. De Zaterdag ter visscherij ver trokken stoomtreiler Holland II IJM 179, was gisteren alweer binnen en besomde voor de gevangen visch 4300. Van de verschharingvisscherij kwamen hier binnen de Engelsche stoomloggers IJH 126 met 750 manden LT 1170 met 600 en LT 553 met 360 manden versche haring. Heden kwam hier binnen de Duitsche stoomtreiler Frie'drich Kuhl HH 70 met 3518 besomming. De besommingen der haring schepen waren heden: LT 422 met 2821 en. LT 1287 met 4218 aan ver sche haring. In de week van 3 tot 10 Nov. zijn alhier aan den rijksvischafslag aan gevoerd: 935,061 Kg. treilvisch, 1419 kantjes pekelharing en 5302 manden versche haring. De totale opbrengst bedroeg .403.412. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. ROTTERDAM, R'dam n. New-York, p. 8 (n.m.) Kaap Race. BURGERDIJK, 7 v. R'dam te Baltl- more. CARDIGANSHIRE, Vancouver naar R'dam 6 te Seattle. EEMDIJK, Vancouver n. R'dam 7 van Tacoma. LOCHGOIL, Vancouver n. R'dam 6 te San Francisco. GAASTERDIJK, Vancouver n. Ham burg en R'dam 8 (12.41 n.m.) 75 mijl Z.W. van Niton. NICHTEROY, Vancouver naar R'dam 9 v. Londen. RIJNDAM, R'dam n. New-York 9 Y. Boulogne. KINDERDIJK, 9 v. R'dam n. Vanc. HOLLAND—ArRIKA-LIJN. SUMATRA (uitr.) 7 te Kaapstad. JAGERSFONTEIN, 9 v. Antwerpen te Amsterdam. RIETFONTEIN (thuisr.) 8 v. East- Londen. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. HAARLEM (thuisr.) 8 v. Teneriffe. SIRRAH (uitr.) 8 te Dakar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. SALLAND (uitr.) 9 v. R'dam. FLANDRIA (uitr.) 8 v. Santos. EOTTERDAMSCHl! LLOYD. SIANTAR, 9 v. Hamburg te Schiedam PATRIA (uitr.) p. 8 (1.15 n.m.) Gibr. MENADO (thuisr.) 7 te Singapore. SITOEBONDO (thuisr.) p. 8 Perim. 1NDRAPOERA, 9 v. Batavia n. R'dam RUITENZORG (uitr.) p. 9 Perim. SLAMAT (thuisr.) 10 (v.m.) te Cowe» verwacht. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 8 v. Sabang. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 9 te Southampton. BAH (thuisr.) 8"te Londen. MANOERAN (thuisr.) 9 v. Port Said. JOHAN DE WITT (uitr.) 8 v. Suez. SOEMBA (thuisr.) 8 te Liverpool.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6