DAG-AGENDA. Donderdag 10 Nov, 's av. acht uur. Nutsgebouvv, Steenschuur: Verg. van de Fed. v. Diaconieën der Ned. Herv. Kerk, Classis Leiden. Spr. de heer A. van Gee!en over „De houding der Diaconieën tegenover het vraagstuk der werkloosheid". Donderdag 10 Nov., 's av. acht uur. Pieterskerk: Prof. Dr. J. Cramer en Mevr. Wed. HofmanStolk. Vrijdag 11 Nov., 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Mr. Dr. Fertuin. over: „Nederland-Vredeland" 1G12 Nov., Stadsgehoorzaal: Ra dio-tentoonstelling. Woensdag IS Nov., 's av. acht uur. Pieterskerk: Uitv. v. Oud-Holl. Gees telijke Liederen van Hovy's a capella- koor. Vrij dan 18 Nov., 's av. acht uur. In den Vergulden Turk: Alg. Verg. v. d J eidsche IJsclub. Dcnd'rdan 17 Nov., 's av. acht uur. Nuts^aal. Steenschuur: Lezing door Mr. Briët over ..Huwelijkswetgeving" voor den Ned. Chr. Vrouwenhond. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v. Aane en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. rio H'vimd-, nacht- eri Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zo»dag 13 November a.s. waargenomen door de apotueek van deri heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Te lef 594. SU- op de tentoonstelling te 'zien is en de expositie zeer interessant is. Hedenmiddag te half twee had de officieele opening plaats. De Voorzit ter, der installateursvereeniging, dè heer \V. Zwart, sprak het openings woord. Spr. heette alle aanwezigen welkom, speciaal den burgemeester en de aan wezige autoriteiten. Daarna sprak hij ongeveer als volgt: Het zij mij vergund met een enkel woord liet doel van deze tentoonstel ling uiteen te zetten. Ik roep dan in uwe herinnering terug de Eerste Leid- sche Electriciteit- Tentoonstelling, welke 20 jaar geleden in ditzelfde ge bouw werd gehouden ter gelegenheid Yü'u de- opening der electr. centrale. Georganiseerd door de Maatschappij van Nijverheid "in samenwerking met eenige andere vereenigingen en met krachtigen steun van het Gemeente bestuur, had zij ten doel het publiek bekend en vertrouwd te maken met electriciieit en haar toepassingen. Dit doel behoeft thans niet meer na- gestreefd te worden. Het gebruik van elecaische apparaten is thans wel elk een bekend, en het doel van de Leert is dan ook niet het publiek op te wek ken stroomverbruiker te worden, doch veeleer te leeren op de juiste wijze electriciteit te gebruiken. Vandaar de naam LEERT'. Wij wenschen op de Leert de huis vrouw te leereD, dat naast de ingebur gerde stofzuiger en het strijkijzer nog tallooze andere apparaten bestaan, w elke in de huishouding onschatbare diensten kunnen bewijzen. De industrieel zal op deze tentoon stelling kunnen leeren, dat de econo mie in zijn bedrijf nóg veel hooger op- gèvoerd kan worden door toepassing van hem tqt nu toe onbekende instru menten en apparaten. En. waar spe ciaal in bedrijven electriciteit een ge vaar kan opleveren, zal hij kunnen leeren. hoe door toepassing van be schermde apparaten dit gevaar tot 'n minimum kan worden terug gebracht. De winkelier kan leeren, dat met het neerhangen van een paar electri- sche lampen, zijn winkel en etalages nog lang niet aan licht-technische eischen voldoen, Door gebruikmaking van moderne armaturen en reflecto ren, kan een besparing van stroom en betere reflecteering verkregen worden. Ten slotte wenschen wij hen, die nog niet behooren tot de categorie luistervinken, te leeren en te bewij zen, dat het bezit van een radio-toe stel een bron is van genot en ontwik keling. Wij hopen en vertrouwen dan ook- dames en heeren. dat gij na het be zichtigen van de Tentoonstelling, uw daaraan besteden tijd niet zult be treuren en dat gij zult erkennen: Wij hebben op de Leert wat geleerd. Hierna werd dank gebracht aan autoriteiten, en fabrikanten voor de verleende medewerking, aan de N. V. Philips voor het beschikbaar stellen van luidsprekers en decoratiemateri aal, en lest best, dank aan de directie der Stedelijke fabrieken voor den be schikbaar gestelden stroom. Dit wordt begroet als een schrede verder op het pad van samenwerking. Samenwer king op deze basis: de lichtfabrieken uitsluitend leveranciers van stroom, de installateurs de krachtige propa gandisten voor het gebruik van elec- trische apparaten. Dat deze propa ganda de installateurs ernst is, moge deze tentoonstelling bewijzen. (Zie vervolg op pag. 3). BINNENLAND. TERUGKOMST van DE KONINGIN- MOEDER- H. M. de Koningin-Moeder zou he den, vergezeld van de hofdames Ba ronesse Van Ittersum en Jonkvrouw© Van de Poll en den kamerheer Jhr. van der Wyck van Het Loo naar Den Haag vertrekken met den Staats- ^poortrein welke ten 12 uur 50 aldaar aankomt. II. M. zal haar paleis in het Lange Voorhout betrekken. - MINI STE R WASZINK. Nader wordt gemeld, dat de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, wiens gezondheidstoestand reeds geruimen tijd minder goed was. op geneeskundig voorschrift een ver lof van drie maanden zal moeten ne men. Het in te stellen interimaat zal worden waargenomen door den Mi- uister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan. DE ONTSLAGKWESTIE. De Raad van Eijgelshoven heeft behandeld een verzoek Van den ge meentesecretaris. om hem met 1 Jan. ontslag te verleenen, wegens zijn slechten gezondheidstoestand. De stemmen staakten (3 tegen 3). Er gingen stemmen op om het ontslag niet eervol te verleenen. Een en an der houdt verband met niet verant woorde legesgelden. de steun aan hongaarsche kinderen. Een delegatie, onder leiding van hertog Albrecht, is naar Nederland en België vertrokken om aan deze landen officieel dank te betuigen voor hetgeen zij voor de Hongaarsche kin deren hebben gedaan. demonstratiedagen van nederlandsch fabrikaat. Een der wijzen .waarop het bestuur der Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat tracht op practische wijze het gebruik van Nederlandsch fabrikaat te bevorderen, bestaat in het organi- seeren van z.g. demonstratiedagen. Deze demonstratiedagen worden :n het voor- en in het najaar gehouden, gedurende drie achtereenvolgende da gen. Ditmaal zullen deze demonstra tiedagen van 14 tot 16 December wor den gehouden in de lokalen van de Koninklijke School voor Kunst, Tech niek en Ambacht te 's-Hertogenbosch opgravingen cp cyprus. De Zweedsclie expeditie, die onder leiding van Dr. E. Gjerstad opgravin gen op Cyprus doet om gegevens te verzamelen over de geschiedenis van het eiland tijdens het steenen en bron zen tijdperk en de arcliaische en clas- sische tijdvakken tot omstreeks 5Ü0 voor Christus, heeft te Lapithos (op de Noordkust ontdekkingen van groote waarde gedaan. Zij heeft tot dusver 44 grafkamers gevonden, waarvan 27 zijn onderzocht. Zij bevat ten 600 beschilderde vazen, 200 bron zen voorwerpen, als zwaarden, dol ken,messen, scheermessen, naalden, vingerhoeden en oorringen, halssnoe ren, bronzen spiralen, kralen, beeldjes van. terra-cotta en mariner en bron zen werktuigen. Verder verscheiden goed bewaard gebleven schedels. Dr. Gjerstad verwacht ongeveer 200 graven te zullen vinden. De opgra vingen zullen een paar jaar duren en ook worden uitgestrekt tot het dorp Karovastassi, op de Westkust en den tempel van Achyriton op de Oostkust. arbitrage en veiligheid. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling den oud-minister mr. V. H. Rutgers aan te wijzen als vertegen woordiger van de Nederlandsche Re geering in het Comité voor arbitrage en veiligheid, dat overeenkomstig de resoluties van de Achtste Volken- bondsvergadering zal worden inge steld door de voorbereidende com missie der Ontwapeningsconferentie. invaliditeitswet en ouder domswet. Naar wij vernemen, zijn een ont werp van wet tot wijziging van de In validiteitswet (o.a. verbooging loon grens) en een wetsontwerp tot wijzi ging der Ouderdomswet om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid gezonden. nederlandsche kamer van koophandel voor duitschland. D© Alg. vergadering van de Neder landsche Kamer van Koophandel voor Duitschland zal dit jaar te Keulen worden gehouden in Hotel Disch op 29 en 30 November a.s. De heer De Cock Buning, oud-han delscommissaris voor Ned.-Indië zal tijdens de vergadering een lezing hou den ovar Ned. Oost- en West-Indië en de Duitsch© belangen bij deze ge westen. De alg. vergadering zal op 29 Nov. worden voorafgegaan door een open bare vergadering der Nederl. Kamer van Koophandel in Keulen, waarbij de alg. secretaris der Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland, 'r. Metz, het woord zal voeren over „Ne derland als producent, konsument. be middelaar en kredietgever". de mercuriuso vergang van 10 november. In den morgen van 10 November had er een Mercuriusovergang plaats, waarvan de uittrede voor Nederland zichtbaar was. Toen de zon opkwam, te 7 u. 12 min., was de planeet als een klein zwart schijfje van 10" middel lijn op de zon t© zien. De uittre de heeft te 8 uur 49 min. Amsterdam- schen tijd plaats. Het verschijnsel was het best waar te nemen, door het ocu lair van een kijker wat uit te schui ven, en op passen en afstand op een scherm het zonsbeeld op te vangen. de toegang tot de zeeduinen. Zooals gemeld, heeft de Hooge Baad Maandag vernetigd een vonnis van de Haagschen kantonrechter, Maandag 14 Nov. a.s. zullen voor het eerst all© kramen op de Nieuw- markt te Amsterdam electrisch worden verlicht. Een der dis- tributiepalen. In het geheel worden 15 dezer palen op de Nieuwmarkt geplaatst, aan iedere paal bevim den zich 20 contac ten. Iedere kraam krijgs een 209 kaars-lamp. waarbij Jacob B. was veroordeeld tot 50 cent boete, omdat liij zich bevon den had in de zeeduinen buiten het voor het publiek bestemde gedeelte, zonder vergunning van het hoog heemraadschap Delfland, en requi- rant van alle rechtsvervolging ont slagen. De conséquentie van dit ar rest is van verstrekkenden aard, aan gezien het de rechtskracht ontneemt aan art. 5g van de algemeene keur van Delfland. Dit artikel luidt: „Het is verboden, zonder vergun ning van dijkgraaf en hoogheemra den in de zeeduinen elders dan op het strand en op vanwege Delfland als voor het publiek toegankelijk aan geduide wegen en afritten, zich te bevinden". Elders verstaat de keur onder zeeduinen gronden langs de Noord zee, zich uitstrekkende tusschen Nieuwe Waterweg en de grens van Delfland en Rijnland. De Hooge Raad heeft in zijn arrest overwogen, dat het artikel zóó alge meen is geredigeerd, dat zelfs de eigenaar van particulieren duingrond zich zonder toestemming niet op dien grond zoiif mogen bevinden, waardoor den eigenaar het genot van den eigendom wordt ontnomen, zon der dat de bepaling vernietiging of onbruikbaarmaking van eigendom voorschrijft. uit de sigarenindustrie. Ten 'einde te trachten de partijen bij het conflict aan de Kaveewee-fa- brieken te Roosendaal tot elkaar te brengen, waren door den rijksbemid delaar, Mr. Aalberse, vertegenwoordi gers van beide partijen Zaterdagmid dag te 's-Gravenhage genoodigd, waaraan door beide partijen gevolg was gegeven. De bemiddelingspogingen hebben echter niet het gewenschte resultaat opgeleverd, met het gevolg, dat Dins dag de staking, waarbij ruim 100 ar beiders zijn betrokken, een feit is ge worden. Alleèn de vaste werklieden en het vrouwelijk personeel heeft het werk hervat. het onderzoek naar de rijvaardigheid. De heer Braat, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat er mannen tot adviseurs voor het onder zoek van rijvaardigheid van motor rijtuigbestuurders benoemd zijn. die zelf nooit met een auto gereden heb ben en ook geen schoon strafregister als motorrijder bezitten? Is de minister bereid mede te deè- leri.: !- 1 Of er voor de aanstelling van bo vengenoemde adviseurs onderzocht is, of zij zelf rijvaardigheid bezitten, ook al' hadden zij een rijbewijs- voor 1 Mei 1924?; 2. Hoeveel van de 4 gulden, die ge stort moet worden door den aanvra ger van een rijvaardigheidsbewijs, den adviseur-examinator ten goede komt? 3 of er destijds een openbare oproe ping van sollicitanten voor die betrek king gedaan is; zoo ja, waar en hoe? het uitvoerverbod op beenderen. Zooals bekend, had de Nederland sche regeering een wetsontwerp ge reed liggen, om een uitvoerverbo! op beenderen uit te vaardigen. Intusschen heeft zij' de Nederlandsche delegatie te Genève gemachtigd, de conventie te teekenen voor de afschaffing van In- en uitvoerverboden. Wij vernemen, dat daaruit, zooals de N.R.C.-correspondent uit Genève reeds had gemeld, inderdaad de eonse- kwen.ie voortvloeid, dat het wetsont werp, houdende een uitvoerverbod van I beenderen, blijft liggen. ...De .regeering zal - het dus niet „bij d e Kamer indienen.' BUITENLAND. HET SOVJET-JUBILEUM. Een anti-Engelsch openluchtspel. Ter gelegenheid van de viering van den tienden verjaardag van de revolutie te Moskou is ook een openl^htspel ver toond, dat twee dagen geduurd heeft en waarin de ontwikkeling van de gebeur tenissen in de afgeloopen tien jaar wordt geschilderd. De algemeene staking in Engeland, de „verraderlijke" leden van den algemeenen raad van het Engelsche congres van vak- vereenigingen. Chamberlain, Baldwin, en Churchill traden er in op den voorgrond. Nadruk werd ook gelegd op den moord op Wojkof, den sovjet-gezant te War schau, „van Londen uit geleid", maar het hoogtepunt is de aankomst van de Engel sche delegatie in de sovjet-unie, „ver baasd over den koortsachtigen vooruit gang overal". Een der Engelsche afgevaardigden kan zich bij de voorstelling van de plechti ge inwijding van een groot electrisch sta tion ten plattelande niet langer inhouden en houdt in gebroken Russisch een lange toespraak tegen de boeren, hen opwek kend te waardeeren wat de sovjet-regee ring voor hen gedaan heeft en nog doen wil. Al lijkt het hun een droom, het is wer kelijkheid: de spreker komt van ver over zee: men kan gelooven wat hij zegt. Het spel werd door den officieelen ra diodienst over heel Rusland uitgezonden: tusschen de gebeurtenissen gaf een soort koor de toelichting. Een verzoek der Belgische socialisten. Door senator van Roosbroeck, secreta ris van den Belgischen sociaal-democra- tischen partijraad is uit naam dezer par tij aan de Sovjetregeering te Moskou een brief gezonden, waarbij geprotesteerd wordt tegen de eventueele uitsluiting van amnestie ter gelegenheid van de tiende verjaring van de Üctoberrevolutie van 1917 der politieke gevangenen en ban nelingen. De Belgische arbeiderspartij sluit zich aan bij de socialistische par tijen uit andere Janden om de invrijheid stelling te eischen der socialistische ar beiders in Rusland. DE FRANSCHE BEGROOTING. Een dreigement van Poincaré. Minister-president Poincare heeft in de Fransche Kamer aargedrongen op een spoedige behandeling van de begrooting, en gewaarschuwd tegen een langzamen gang van de debatten. Hij verklaarde, dat indien de Kamer de begrooting binnen den vastgestelden tijd niet afdoet, zij deze met een andere re geering zal hebben te behandelen. DE MODERNE VAKBEWEGING. De zetel van het I.V.V. Naar uit Londen gemeld wordt, is er geen beslissing genomen op de bijeen komst van bet executief comité van bet I.V.V. en den Britschen vakvereenigings- raad, welke juist geëindigd is, betreffen de bet overbrengen van bet hoofdkwartier van bet I.V.V. uit Amsterdam. Deze kwestie zal opnieuw door de exe cutieve van het I.V.V. worden bestudeerd en in Januari weer aan de orde worden gesteld. DE REIS VAN MARX EN STRESEMANN NAAR WEENEN. Het staat nu vast, dat Marx en Strese- mann 13 Nov. Berlijn zullen verlaten, om den volgenden dag in Weenen aan té ko men. Beiden logeeren in het Duitsche ge zantschap. Den 14en 's ochtends wordt een bezoek gebracht aan den bondskanselier, lunch bij den bondspresident Hainisch. 's Avonds richt de Oostenrijkscbe regee ring een grootsche receptie voor de Duit sche gasten in, waarbij redevoeringen ge houden zullen worden. DE MODERNE OORLOG. Verklaringen van een legeraanvoerder. Een zeer belangwekkende rede is Dins dagavond gehouden door veldmaarschalk sir William Robertson, chef van den groo- ten staf van bet Britsche rijk gedurende de jaren 1915—1918. Spr. deed een beroep op alle mannen en vrouwen om energiek alle pogingen te steunen, die gedaan kunnen worden om betere wegen aan te geven voor het bij leggen van internationale geschillen en wees er op, dat wij niet langer kunnen instemmen met de verklaring, dat de bes te manier om oorlog te voorkomen gele gen is in bet zich voorbereiden tot den oorlog. Voorbereidingen toch zijn slechts ge schikt den strijd te verhaasten. Nooit in de geschiedenis dér menschheid zijn de voorbereidingen zoo volkomen geweest, als in de 50 k 00 jaren, voorafgaande aan 1914 en toch waren de oorlogen nimmer zoo veelvuldig als toentertijd. De geweldige kosten, die uit den oorlog voor het maatschappelijk leven voort vloeien, moeten als afschrikwekkend voor beeld dienen. Ter illustratie gaf spr. eeni- ge cijfers: De kosten van de Britsche ar tillerie-bombardementen in den slag van Atrecbt bedoegen 13 millioen, te Messi- nes 17^ millioen en bij den derden slag bij Yperen 20 millioen, in totaal onge veer 52 millioen. Het gewicht van de ar- tilleriemunitie, welke te Messines is af gevuurd, bedroeg 85 000 ton en in de eer ste negen weken van den slag van Ype ren 480.000 ton. De oorlog, zeide spr., is een verderfelij ke zaak geworden, even noodlottig voor de overwinnaars als voor de overwonne nen. STAEILISATIE VAN DE LIRE. Spoedig le verwachten. Naar uit Rome aan de Frf. Ztg wordt geseind, is de voorbereiding van de defi- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ls. HUIZEN, (N.-Hy, 1840 M. Na 8 uur n.m. 1950 AL Nederl. Draadl. Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereen, ó.co Cursus: Paedagogiek II, door Prof. Dr. Waterink. 7.00 Instituut Schoevers. Proefles Boekhouden beginners. 7.30 Declamatie van liederen door den heer Arie Post te Sch'eveningen 8.00 Lezingen. Dezo avoi.d is afgestaan aan da Vriie Universiteit te Amsterdam, en kerk te Utrecht. wordt uitgezonden vanuit de Ooister- Sprekers Z.Exc. Oud-Min. J. J. G van Dijk; onderwerp: „Aangevat*; Z. Exc. Oud-Min. Mr. H. Rjjleveld, 01* derwerp„Doorgezet". Deao avond wordt geopend door den Zeergel. Heer Dr. Kaajan te Utrecht Nadere bijzonderheden worden door da microfoon bekend gemaakt. HILVERSUM, 1060 AL Alg. Ned. Radio-Omroep. 5.30 Concert. f-pm 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.10 Concert. 10.00 Persberichten. KöNIGWUSTERH., 1300 AL 4.20—5.20 Concert. 7-50 Vrooljjke avond 1 9.50 Concert. LANGENBERG 468,8 AL 5.20 Concert. 7.2Q Concert. 10.20 Concert. DAVENTRY, 1600 AL 5.20 Orgelconcert. 9.40 Muziek en zang. Ó.40 Aluziek. 7.05 Aluz'ek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 11.20 Muziek. PARIJS (Radio) 1750 M. 8.50 Concert. uitieve stabilisatie der lire zoover gevor derd, dat op een spoedige ten uitvoer brenging van bet plan te rekenen valt. Behalve belangrijke voorraden deviezen zijn ook groote credieten bij de circulatie banken beschikbaar. Als stabilisatiekoera zal vermoedelijk ongeveer de tegenwoor dige noteering van de lire worden geko zen. De lire beeft sedert Juli j.l. niet be langrijk meer geschommeld; zij bewoog zich tusschen 89.40 en 89.20 lire in het pond sterling en de laatste weken tus- schen 89.12 en 89.15 terwijl zij ongeveer een jaar geleden nog 114 noteerde. Voor bet Italiaansche oeconomiscbe -le ven zal de wettelijke stabilisatie het: ver dwijnen van de onzekerheid Leteekenen^ men verkrijgt thans weer een vasten grondslag voor de zaken met bet buiten land. De moeilijkheden in het binnenland zijn daarmede echter nog niet uit eten weg geruimd; de stabilisatiecrisis duürt voorloopig nog voort. Hét zijn bepaald deze moeilijkheden, welke de regéering bewogen hebben, de voorloopige stabili satie door een wettelijke te laten volgen. Belangwekkend is, dat ook in dit geval de circulatiebanken samenwerken. korte berichten. Men is voornemens het tegenwoor dige lectoraat voor dagbladweterischap aan de Berlijnsche universiteit in een bui tengewoon professoraat om te zetten. De koning en koningin van Egypte zijn gisteren naar Toulon vertrokken, vanwaar zij heden naar Egypte zullen te- rugkeeren. In den Beierschen Landdag beeft de minister van financiën een scherpe red© tegen bet memorandum van Parker Gil bert uitgesproken. Mellon, de Amerikaansche minister van financiën keurt de waarschuwing van Parker Gilbert, den agent-generaal voor de herstelbetalingen, aan de Duit sche regeering ten volle goed. De 26e partij CapablancaAljecbin is.... weer remise geworden. De onderhandelingen in de Rijnscbe textielindustrie zijn gisteren afgebroken. De uitsluiting welke nu ingaat, treft on geveer 55:000 -arbeiders. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Dinsdagavond hield de afd. Sassen- beim van „Patrimonium" haar eerste-ver gadering, die vrij goed was bezocht. Nadat de voorzitetr, de beer A. Voge laar de vergadering op de gebruikelijke wijze bad geopend, sprak hij een kort ope ningswoord, waarin hij weea op de aar zeling, die bet bestuur gevoelde, bij bet orgamseeren van bet werk voor dezen winter. Soms laat het gevoel zich niet onderdrukken of 't maar niet het ver standigst is Patrimonium „op te doeken Maar dat mag niet Patrimonium kan ook nu nog veel goeds tot stand brengen. De lauwheid moet worden overwonnen. We hebben allen te zien op Gods gebod om bezig te zijn in Zijn werk en tor Zijn eer. Meegedeeld werd, dat de heer J. Hol lander van Den Haag 1U Jan. voor de afd. hoopt op te treden met het onderwerp: „Uns dagelijksch brood". Op 6 Dec. zal het jaarfeest der afdeeling worden gevierd; een commissie werd be noemd, om dezen avond voor te bereiden. Vervolgens sprak Ds. Boeijinga over: „Boedel weigering?" Spr. begon met er op te wijzen, dat dit woord voor uns misschien een eenigszins vreemden klank beeft, maar dat het in rechtskundige kringen beter bekend is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2