DAGAGENDA. ^Dinsdag 8 Nov.. 's"av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert v. d. Haarl. Orkestvereen. 810 November. Stadsgehoorzaal: Bazar. Donderdag 10 Nov, s av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Verg. van de Fed. v. Diaconieën der Ned. Herv. Kerk, Classis Leiden. Spr. de heer A. van. Geelen over „De houding der Diaconieën tegenover het vraagstuk der werkloosheid". 10—12 Nov., Stadsgehoorzaal: Ra dio-tentoonstelling. Woensdag 16 Nov., 's av. acht uur. Pieterskerk: Uitv. v. Oud-Holl. Gees telijke Liederen van Hovy's a capella- koor. Donderdag 17 Nov-, s av. acht uur. Nutszaal, Steenschuur: Lezing door Mr. Briët over „Huwelijkswetgeving" voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. I)e ftvnrii'- nacht- en Zondagsdienst «lor apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 November a.s. waargenomen door de apotueek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef 594. 2646 SchneiderBooms, Mevr. W. B„ Oegstgeesterlaan 31. 2475 Wester Garage Heerenstraat 5. 2535 Weijl, fa. M„ Xloksteeg 3. 2043 Zandvoort. J. H. C., Oegstgees- 2644 Zelle, H., Joh. de Witstraat 38. HET VERSCHEURDE NEDERLAND. Op uitnoodiging van het Dietsch Verbond zal op Donderdag 24 Nov. a.s. in een openbare vergadering in het Groot Auditorium der Academie alhier, prof. dr. F. C. Gerretson, uit Utrecht, een voordracht houden over: „Het verscheurde Nederland". A. v. d. V.. alhier, heeft bij de po litie aangifte gedaan van het feit, dat zich bij hem een dame vervoegd heeft, als verpleegster gekleed, die voor een blad op het gebied van de geneeskunde een advertentie kwam vragen. Ze zei in opdracht te hande len van het Diaconessenhuis. Bij in formatie is gebleken dat men daar niets van de zaak afwist. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een ster, die per abuis hier terecht gekomen is. Aangehouden is de 29-jarige H. E. S.,-ter zake van diefstal met braak in de Groenesteeg. Bij de politie is aangifte gedaan, dat W. K. en S. P. in een café op de Beestenmarkt een ruit hebben inge slagen. Tegen G. C. en H. v. L., alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk BINNENLAND. BEGRAFENIS OUD-MINISTER ORT. Onder vele blijken van belangstel ling is gisteren op de algemeene be graafplaats in Den Haag het stoffelijk overschot van wijlen Mr. B. Ort, raads heer in dén Hoogen Daad, en oud-mi nister van Justitie, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Bij de begrafenisplechtigheid werd H. M. de Koningin vertegenwoordigd door Jhr. A. G. Sickinghe. kamerheer, Voorts waren aanwezig de minister president, Jhr. Mr. D. J. de Geer, de minister van Justitie, Mr. Donner. bur gemeester Patijn, de oud-ministers Cort van der Linden, Rambonnet, Treub, Bosboom en Lely, die met den overledene deel uitmaakten van het ministerie Cort van der Linden, ver der oud-gouverneur-generaal van Nëd. Indië. Mr. Foek, de oud-ministers Van Swaay en Harte van Tecklenburg; verschillende leden van den Hoogen Raad, de procureur-generaal Mr. Tak, de advocaten-generaal Berger, v. Lier en Besier, Mr. Loder, rechter in het permanente Hof van Internationale Justitie, verschilende leden van den Raad van State. Mr. De Vries van Doesburg, fungeerend president van het college van regenten over de ge vangenissen en verder tal van leden, en oud-leden v. de rechterlijke macht, zoowel van 'sGrav. als van elders, Mr Smeenge, griffier van het gerechtshof te Amsterdam en verdere belangstel lenden, o.w. de heeren Veenstra, in specteur van de reclasseering en Van 't Sant, hoofdcommissaris. Nadat de kist in het graf was neer gelaten, trad minister Donner naar voren, Ik acht het een weemoedigen plicht, aldus de minister, eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van wijlen Mr. Ort. wiens geheele leven ge staan heeft in den dienst der Justitie. De minister herinnerde er aan. dat de overledene reeds op 23-jargen leeftijd bij de rechterlijke macht kwam, en memoreerde, dat de overledene door de tot stand brenging van het nieuwe Wetboek van Strafvordering en van het instituut der voorwaardelijke ver oordeeling blijvend werk heeft ver richt. De president van den Hoogen Raad Jhr. Mr. W'.-H. de Savornin Lohman, sloot zich namens leden, parket en griffie van den Hoogen Raad bij de woorden van minister Donner aan. Spr. schetste het verlies voor den Hoogen Raad door dit overlijden en herdacht den overledene als ambtge ,Op Maandag 7 November was het 2a jaar geleden, dat de grondslag werd gelegd voor de bekende wegenbouwonderneming „De Nederlandsche Basalt Maatschappij, gevestigd te Zaandam, door de stichting van de firma S. Prins Dzn., die op besheiden schaal begon nen, zich in den loop der 25 jaren, tot haar tegenwoordi'gen'omvang en onder den nieu wen naam „Nederlandsche Basalt Mij." heeft ontwikkeld: De Directie der Nederland sche Basalt Mij. bestaat thans uit de heeren S. Prins Dzn., den stichter, en L. P. J. Geldens. Een foto van de Directie en vertegenwoordigend personeel tijdens de receptie in de feestbloemen. noot en als vriend. Weinige levens ver toonen een zoo afgerond geheel als dat van Mr, Ort, die de levenstaak, waar aan hij zich wijdde, ten einde heeft kunnen brengen. Naast de groote ga ven van het hoofd, bestonden de groo te gaven van het hart. Hij toonde zich een vriend als weinigen, die oprecht deelnam in hun vreugde en in hun leed. Ook wees hij op het verles, dat het gezin door dit sterfgeval treft. Zijn nagedachtenis zal in hooge eere blij ven, zoo besloot spr. Oud-minister Cort van der Linden zeide, dat Mr. Ort's overlijden het ge voel wekt van een groote leegte. In breede kringen was Mr. Ort be mind om de mildheid van gaven uit een nobel hart, omdat hij zoo harte lijk deelde in het lief en leed van zijn vrienden. Met het uitspreken van woorden van troost jegens de weduwe kinderen en verdere bloedverwanten en met het uiten van woorden van dank voor hetgeen de overledene ge- schonk enheeft, eindigde de heer Cort van der Linden zijn rede. De heer v. d. Mandele. een neef van den overledene, legde namens de fa milie getuigenis af van den grooten eerbied voor Mr. Ort, waarno nog Dr Horst, Remonstrantsch emeritus-pre dikant, te Velp, den overledene her dacht als oud-academievriend, man van aristocratisch en geest en vriende lijk gemoed. Mr. Kist, schoonzoon van den over ledene, dankte allen, inzonderheid H. M. de Koningin, voor de laatste eer, aan den overledene bewezen. Tijdens de begrafenis deed zich een klein incident voor. Toen Dr Horst zijn toespraak hield, werd plotseling Mr. Nijpels. oud-viee- president van den Hoogen Raad. die zich onder den breeden kring van be langstellenden bevond, onwel. Hij zakte ineen en werd, terwijl Dr. Horst zijn rede eenige oogenblikken onderbrak, van de begraafplaats weg gedragen. TOEPASSING KRANKZINNIGENWET Dr. J. H. Schuurman Stekhoven, in specteur van het staatstoezicht op krankzinnigen wraakt in het rapport, dat ter griffie van de Tweede Kamer is neergelegd, het optreden van den psychiater in het geval van krankzin nigverklaring van een dame, die niet krankzinnig bleek. Hij isv oordeel,dat deze niet tot krankzinnig «verklaring had mogen overgaan, o.a. omdat de bewuste dame niet geacht kan worden een hallucinatie te zijn. Verder geeft het rapport enkele ver beteringen aan binnen het kader der wet en tevens worden enkele wetswij zigingen aangegeven, waardoor meer waarborgen worden- geschapen tegen onrechtmatige vrijheidsberooving. DE CORRUPTIE IN DE GASBEDRIJVEN. Men meldt uit Schagen: In een vergadering Van den gemeen teraad werd besloten een streng on derzoek Tn te stellen naar de gestie van den directeur der gasfabriek, den heer B. Aan B. en W. was dit onderzoek op gedragen. tegenover welk college de directeur met aanvankelijk de mees te beslistheid ontkende, ooit eenige gift te hebben aangenomen. Bij het verder onderzoek kwam hij op deze ontkenning terug en erkende een phar maal een couvert met inhoud te hebben aangenomen van leveran ciers. Deze drie firma's zouden zijn de firma Wilson, de fitma Berghuis en de firma Gantzsch. INSPECTEUR PAUL. De inspecteur van de Haagsche po lite Paul, die eenigen tijd geleden bij het achtervolgen van inbrekers levens gevaarlijk gewond werd, is thans weer in zooverre hersteld, dat hij dezer da gen een bezoek heeft kunnen brengen aan den hoofdcommissaris en aan het bureau van het verkeerswezen in de Prirsestraat, aan welke afdeeling de heer Paul werkzaam is. IN DE ZEEDUINEN. De Hooge Raad heeft vernietigd het vonnis van den Haagsclien kanton rechter, waarbij J. B. was veroordeeld tot 50 cent boete, omdat hij zich hart bevonden in de zeeduinen buiten het voor het publiek bestemde gedeelte, zo.hder vergunning van het hoogheem raadschap Delfland, en hein ontslagen van allé rechtsvervolging. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Dr Korten horst heeft den minister van Binnentardsche Zaken en Land bouw er op gewezen, dat het gemeente bestuur van Hoensbroek onlangs een groote partij gascomforen in het bui tenland heeft besteld, en dat als reden, waarom de order niet aan de Neder landsche nijverheid was opgedragen, werd opgegeven een te groot verschil in prijs. Wil de minister onderzoeken, of dit prijsver schil veroorzaakt werd, door dat het gemeentebestuur aan de Ne derlandsche nijverheid zwaardere eischen heeft gesteld dan aan de bui- tenlandsche en ten slotte genoegen ge nomen heeft met gascomforen, die af weken van het voorgeschreven model, zonder dat de Nederlandsche nijver heid gelegenheid kreeg volgens het goedkoope model, in te schrijven? en zoo de resultaten van het onderzoek daartoe aanleiding geven, het gemeen tebestuur van Hoensbroek in overwe ging te geven, voortaan de producten der Nederlandsche nijverheid niet al leen niet achter te stellen bij die der buitenlandsche. docht dezen een voor keur toe te kennen? DE SPOORLIJN DEVENTER OMMEN Men meldt uit Deventer: De Nederlandsche spoorwegen heb ben een aanvang gemaaktmet het veranderen van liet station Diepen veen-Oost aan de lijn Deventer-Om- men in een stopplaats. Daartoe is het dubbel spoor weggebroken en zijn de perrons verwijderd, terwijl het vrij komend materiaal door de aannemers wordt verkocht. De treinen kunnen te Diepenveen-Oost niet meer kruisen. Toevallig is, blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over dc Waterstaatsbegrooting juist dezer da gen in de afdeelingen geklaagd, dat de Ned. Spoorwegen de lijn Deventer-Om- men verwaarloozen. Het verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Salland aan de Spoorwegdirectie, om de dienst op die lijn uit te breiden, heeft geen resultaat gehad, integendeel wordt de afbraak van het lijntje steeds voort gezet. MIJNBOUW IN DEN ACHTERHOEK. Men deelt 'van welingelichte zijde aan het Persbureau Vaz Dias het volgende mede: De Nederlandsche Maatschappij tot het Verrichten van Mijnbouw kundige Wer ken. waarvan het Eerste Kamerlid, de in genieur Jan Koster, directeur is, beeft haar werkzaamheden in den Achterhoek geëindigd. Ook de laatste boortoren, die te Meddeho zak worden afgebroken, en bet materiaal naar Heerlen worden terug gezonden. Door de verschillende boringen is thans de grootte van het ontginbare steenkolen- terrein vrij nauwkeurig bepaald, zóówel naar het Noorden en-het Westen als het Zuiden, terwijl naar hrt Oosten de Neder- landsch-Duitsche grens de lijn vormt bin nen welke de exploitatie zal moeten blij ven. Van de grens af in Westelijke rich ting komen de steenkolenlagen hooger voor dan ten Westen en ten Noorden van Groenlo en ten Zuiden van Corle, waar zij. vrij sterk dalen, zelfs beneden eéne exploitabele diepte. De boringen hebben aangetoond, dat over een oppervlakte van circa 15000 H. A. de steenkolen op ontginbare diepte worden aangetroffen, terwijl de aard der deklagen zoodanig is dat het maken van mijnschachten g< en onoverkomenlijke moeilijkheden zal opleveren. Zoodra de ondu handelingen tusschen de Regeering en voornoemde Maatsrhap- pij tot een gunstig resultaat hebben ge leid, zal met de voorbereidende werk zaamheden voor den aanleg der mijnen een begin kunnen wórden DE KORTEGOLFTELEFONIEZENDER Vanwege het hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie wordt medege deeld: Terwijl de uitslag van de telefonie proeven met Ned. Oost-Indië tusschen 1 en 4 uur nam. (Greenwichtijd) zeer gunstig is te noemen, zijn de resul taten der proeven tusschen 7 en 11 uur des avonds, de tijd, waarop het ook in Ned. Indië dag is. hoewel hoopvol minder gunstig. Althans voor dit jaargetijde zijn ze van dien aard, dat het, om een goede uitkomst te verkrijgen, noodzakelijk zal zijn, groote hulpmiddelen te ge bruiken, zooals krachtige energie, een uitgebreide zendbaan en een dito ont- SEINTOESTELLEN. In de te Hilversum gehouden Com missaris-vergadering der Nederland sche Seintoestellenfabriek is, in ver- tand met de stijgende navraag naar N. S. F.-fabr;katen waarmede de pro ductie geen gelijken tred kan houden, besloten tot een aanzienlijke uitbrei ding der fabrieks- en kantoorgebou wen. Behalve een nieuwe fabriek voor 't monteeren van radio-ontvangtoestel len, alsook van telegrafie- en telefonie zenders, welke over circa 8 maanden in gebruik zal worden genomen, zal eveneens op het fabrieksterrein een nieuw kantoorgebouw verrijzen. Het laatste is ontworpen door ar chitect K. v. d. Berg, die ook het ont werp voor het zendstation te Huizen gemaakt1 heeft. De werkoppervlakte der N. S. F.-fa- brieken zal hierdoor van 2800 M.2 op niet minder dan 61CO M.2 gebracht worden, terwijl het aantal beambten en werklieden, dat thans ca. 800 be draagt, in de naaste toekomst zeker verdubbeld zal worden. DIE KAN 'T WETEN. Onlangs werd bericht, dat Dr. R. Feenstra, een der ijverige medewer kers van De Telegraaf na twintigja rigen arbeid dit blad verliet. Hij zelf vertelt daaromtrent nu in de „Groene": „Ik ben een open venster-werker. Ik moet frissche lucht van buiten ade men, en als ik klepper moet ik het gevoel hebben, dat de man aan den zender heeft, die boodschappen in den aether gooit en ieder oor kan bereiken Ieder hart, iederen ruimen geest moet ik kunnen bereiken; op iedere psycho analytische of cerebrale golflengte, die ik toevalligerwijee blief. Langzaam is het raam voor mijn open venster lager.gezakt. Centi meter na centimeter. Portières werden voor mijn venster opgehangen. Ik zag ze zoo. Knus huiskamerlicht moesten zij doorlaten. iLcht. vol dwaas verbo gen spectraal-lijnen. In de kamer achter mij kwam Bab bitt te wonen: 'n Babbitt, die Ameri- kaansche journalistiek voor een Ne derlander wilde maken metzijn cul tureel gansch ander peil. Een Babbitt, die peildrukte die voor de massa zoo op de knieën ligt, dat hij haar niet alleen in fabriekspoorten en trams, in kino en kerk gelijk wil hebben; maar dat hij haar ook een „wereldgelijke' krant, een onschadelijke, die service geeft aan „iedere" adverteerdersgroep en „iedere" lezers-óndermassa in handen wil spelen. Een krant "zonder diepere persoonlijkheidsstempels. Kom, zei ik tegen mijn machientje, „Wij" gaan. En wij gingen. Het is alleen jammer, dat men zoo ineens zijn journalistiek vensterplaats je kwijt is". „Een krant zonder persoonlijkheids stempels". Wij hebben nooit gedweept met stuk ken van F. Maar hij kan het karakter kennen van het blad, waaraan hij zoo lang werkte.. En zijn oordeel is ver nietigend: „een wereldgelijke krant' die er op uit is het ieder naar den zin te maken. In één blad een artikel over Musso lini, voor de fascisten, een over Wi baut voor de socialisten, een oer een koningin voor de. monarchisten. Den volgenden dag krijgen de katho lieken een beurt met Mexico, dan de Joden met een bijdrage van Izak Prins danmaar wij weten het allemaal De heer Feenstra heeft het alleen nog eens duidelijk gezegd. Het hopen is nu op menschen met karakter, die liever niet bedot willen worden. LUCHTVAART. Hinderwet. Burgemeester en wethouders van Tel den, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Autobusonderneming „De Sleu telstad", om vergunning tot het oprichten an een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met bovengrondsche af.'ap- inriehling in en op de Lange Scheistraat vóór het perceel Lage Scheistraat no. 5, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie B No. 2814, is verdaagd. Leiden, 8 November 1927. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DE TOCHT VAN DE „POSTDUIF". In 'n redactioneele beschouwing schrijft het weekblad „Flight", het orgaan van de Koninklijke Britsche Aero Club, onder opschrift „Een buitengewoon mooie vlucht", over den tocht van de „Postduif' naar Indië en terug, o.m. het volgende „Een vlucht van veel grooter practische waarde dan alle trans-atlantische toch ten, die gemaakt werden sedert Lindbergh de mogelijkheid bewees van een New York—Parijs-vlucht, werd de Vorige maand volbracht door een Nederland schen vlieger op een Nederlandsch vlieg tuig, uitgerust met Britsche motoren." Na enkele gegevens betreffende étap pes en vliegtuig te hebben vermeld, ver volgt het Britsche blad: „Als een prac- tisch voorbeeld hoe met de luchtpost der naaste toekomst een werkelijke tijdbespa ring ka.n en zal worden verkregen, is de ze vlucht van buitengewoon belang; voor ons is ze een reden van voldoening, om dat Britsche motoren werden gebruikt. Voor zoover we hebben' kunnen nagaan, hebben de drie Armstrong-Siddeley Lynx motoren zich aldoor prachtig gehouden, Gemeentelijke Aankondigingen ondanks het krachtig tempo, waarin de vlucht werd uitgevoerd, en waarbij op de terugreis *1375 mijl in één dag werd af gelegd (Aleppo-Belgrado), benevens vele andere „sprongen" van meer dan 1D00 mijl per dag Voor het uithoudingsvermo- en de vastberadenheid der beman ning. hebben we de grootste bewondering Door haar individueele poging heeft ze bewezen hetgeen later bereikt kan .wor den met. op elkaar aansluitende vliegtui gen over een georganiseerde luchtpöst- route". VLIEGTOCHT NAAR SURINAME? In „De West" van 18 October lezen wij: Uit een schrijven van den heer van On langs, reserve 2de luitenant vlieger, blijkt dat hij nog steeds vasthoudt aan .het denkbeeld van een reis naar Suriname, via de Noordkust van Afrika en Brazi lië. De tocht zou ondernomen worden met een Fokker verkeersvliegtuig, voorzien van drie luchtgekoelde Wrightmotorén. In verband met den bouwtijd van dit toestel en de weersomstandigheden, zou de vlucht niet in October, maar in Janu ari of Februari worden ondernomen. Het spijt ons te moeten meedeelen, dat in Suriname de belangstelling voor dezen tocht tot dusverre niet groot is. De over- heerschende opvatting hier schijnt te. zijn dat de tocht meer van sportieve dan prak tische beteekenis is. Dat de reis per vlieg tuig langs de aangegeven route mogelijk is bewezen door de Pinedo en óók door den Portugeeschen vlieger Beires, al moest door een ongeluk, de laatste zijn reis afbreken, in Brazilië. Evenmin kan de tocht van luitenant v. Onlangs gelden als ecu proeftocht, daar wel niemand zich zal voorstellen, dat in de eerste tijden sprake zal zijn van eên geregelden luchtdienst op Suriname, via Afrika en Brazilië. Wij vreezen daarom, dat als de tocht afhankelijk is van bijdragen uit Surina me, de kans op verwezenlijking niet bijs ter groot is. Wat ons spijt voor de goede bedoelin gen van den heer van Onlangs. DE HAAGSCHE VLIEGVELD-KWESTIE. De Haagsche Crt. weet te melden, dat eenigen tijd geleden de onderhande lingen tusschen de gemeentebesturen van Rotterdam en Den Haag over de gemeenschappelijke exploitatie van een vliegveld, dat voor beide steden zal dienen, zijn hervat. Hoewel de besprekingen zich nog slechts in een beginstadium zouden bevinden, heeft men. volgens genoemd blad, in bevoegde kringen de i>esto verwachtingen, dat er ditmaal overeen stemming zal worden bereikt, waar door de residentie rechtstreeks wordt opgenomen in bet luchtverkeer. Bij informatie is gebleken, dat in dit bericht een ongemotiveerd optimis me schuilt, Van menschen, die dit weten kun nen, vernam men thans, dat in de cor respondentie tusschen de gemeentebe sturen van Den Haag en Rotterdam de vliegveldkwestie nog wel eens is aangeroerd, maar dat in de houding van Rotterdam ten deze nog zoo goed als geen verandering valt te be speuren. Van een te verwachten over eenstemming is dan ook vooralsnog geen sprake. BUITENLAND. DE IN- EN UITVOERCONFERENTIE. De conventie goedgekeurd. De conferentie-Colijn voor de afschaf fing der in- en uitvoerverboden is gis teravond na een lange zitting, die tot 9 uur duurde, gereed gekomen met de tweede en laatste lezing der conventie. De Fransche gedelegeerde Serruys ver klaarde, dat Frankrijk afziet van het uit voerverbod van kolen, cokes en turf. Frankrijk handhaaft dus alleen het uit voerverbod op oud-ijzer. De delegatie der Ver. Staten richtte, nog een onverhoedschen aanval op enkele artikelen der Act Final, die juist voor Ne derland van veel belang zijn, n.l. het eene waarin den Raad wordt aanbevolen zoo spoedig mogelijk de kwestie der geza menlijke actie tegen ziekten van. plan- ten en dieren aan een of meer conferen ties van deskundigen voor te leggen en een ander, waarin het onderling verband tusschen de op te heffen in- en uitvoer- verboden eenerzijds en de in- en uitvoer- rechten anderzijds tot uitdrukking komt. De heer Wibaut deed daarbij een be roep op de delegatie der Ver. Staten, om het weinige wat de Act Final omtrent dit laatste punt bevat, in stand te laten. De conferentie deelde Wibauts zienswijze, stemde tegen bet voorstel der Ver. Staten en handhaafde de beide artikelen. De teekening der conventie. Aan het slot der zitting vroeg Colijn de delegaties een voor een of zij bereid wa ren de conventie heden te teekenen. Hierbij bleek, dat vijftien delegaties be reid waren heden haar handteekening onder de conventie te plaatsen, terwijl ci nog vier instructies wachtende zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2