CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer beslaat uit IWEE Bladen. Belangrijkste nieuws ie dit Nummer. 8»'* JAARGANG DINSDAG 8 NOVEMBER 1927 NUMMER 2277 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknel Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vi cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarlei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij voorui tbc taling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. V Niet-zeewaardige schepen. De ondergang van het Italiaansche landverhulzersschip „Principessa Ma- falda" op weg naar Brazilië, waarbij een kleine 30U menschen verdronken, heeft algemeen ontroering gewekt. Men is \og stee 1* niet gereed met een onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Niettemin wordt als een dei- oorzaken genoemd de minder goede toestand van het schip. De socialistische „Voorwaarts" ver telt dit, aan de hand van een indruk wekkend verhaal over het lot van de landverhuizers, op de volgende wijze: „Aanvankelijk meende men te doen te hebben met een dier onaf wendbare rampen, die de mensch- heid kunnen treffen zonder dat iemand schuld draagt. Uit onthullingen, die ons Duitsch broederorgaan ..Vorwarts" doet, blijkt echter, dat men hier met niet minder dan met een misdaad uit winstbejag heeft te maken. De „Ma falda" was een van die beruchte emigranten-schepen ,die vuil, ver waarloosd en kaduuk zee kiezen, vol gepropt met meer dan duizend mannen, vrouwen en kinderen, armzalig menschelijk vrachtgoed, uitgestooten door het fascistische vaderland. Bij de uitvaart te Genua was het schip reeds in slechten staat, in Barcelona was er een breuk in de machines ontdekt en later, midden in de vaart, ontploften de gammele ketels. Drie honderd menschenlevens ver nietigd. Honderden anderen be roofd van alles wat zij bezaten. Wat zal er gebeuren met de leiders der stoomvaartmaatschappij, die voor dit alles schuldig staan? Ach, waarschijnlijk strijken zij straks de verzekeringssom op!" Het is vaak wel eens uiterst moei lijk om de zeewaardigheid van een schip te beoordeelen als het in de ha ven ligt, maar wanneer de toestand inderdaad zoo was als hier beschre ven, is er voor de regeering van Mus solini alle aanleiding om de verant woordelijke personen te straffen. Maar hier is ook noodig een hetere Internationale regeling. Lang niet overal zijn de voorwaarden voor zee waardigheid zoo als bij ons. De Indi sche regeering weet er van mee te spreken. In Indische havens worden meermalen Chineesche schepen tot reparatie genoodzaakt, waarin men, buiten dezen dwang, niet zou hebben toegestemd. Was dat met de „Mafal- d^" in Barcelona ook niet mogelijk geweest? V Afzondering. Telkens wanneer de Vrijzinnigheid een of ander terrein met rechtzinni- gen betreedt, wordt niets nagelaten om het die rechtzinnigen onmogelijk te maken hun beginsel te beleven. Het gevolg is dan dat al wat rechtzin nig- is zich afzonderlijk organiseert. Men heeft geleerd dat gezamenlijk optrekken beteekent eigen standpunt len slotte prijs geven. Op onderwijsgebied, in het sociale leven, op het gebied van barmhartig heid, overal hebben wij gescheiden or ganisaties. Dat gescheiden optrekken behoeft volstrekt geen vijandige ge zindheid te verraden, integendeel daardoor is beter het waardeerbare te waardeeren. Maar dat is niet naar den smaak van wie zich vrijzinnig noemt doch in dezen niet de vrijheid wil. Het Roode Kruis wil naast zijn eigenlijke taak, verpleging van ge wonden en zieken in oorlogstijd en hulpverschaffing bij groote rampen, nu ook groote ziekenhuizen exploitee- ren. Daarmede betreedt deze organi satie een terrein waar reeds lang par ticuliere en kerkelijke liefdadigheid met zegen werkt. Daarom werd in de R.-K. „Analec- ta", in het bisdom Roermond, daar tegen stelling genomen. „Men heeft gevraagd, zoo wordt daar gezegd welke onze verhou ding moet zijn ten overstaan van het Roode Kruis. Deze Vereeniging heeft ten doel verpleging van gewonden en zieken in oorlogstijd en hulpverschaffing bij groote rampen. Voor die doeleinden kunnen wij met het Roode Kruis samenwerken, zooals het b.v. in den laatsten oorlog gebeurd is, toen we al onze zieken huizen. scholen enz. lokaliteiten voor opneming van gewonden beschikbaar gesteld hebben. Wil echter het „Roode Kruis" ook in vredestijd een deel der ziekenver I hebben en op gelijken voet staan met onze Katholieke ziekenver pleging, dan moeten wij dezen eisch absoluut afwijzen. Wijl nu dit de bedoeling is van het „Roode Kruis", is het niet toelaat baar dat Katholieken lid zijn van af- deelingen dezer vereeniging". Maar deze houding moet natuur lijk weer aanstonds veroordeeld wor den op de meest scherpe wijze. „Nu het Roode Kruis meent al dus het Liberale Handelsblad zich op de oorlogstaak te moeten voorbe reiden óók door in vredestijd de zie kenverpleging ter hand te nemen, nu scheidt de bischoppelijke herdersstaf de roomsch-katholieke schapen van de andersdenkende bokken. Van een „op gelijken voet staan met onze ka tholieke ziekenverpleging" mag geen sprake zijn. En dan verhazen deze heeren zich s-traks, als een dergelijke uitlating, die bedoeld of onbedoeld voor „an dersdenkenden" kwetsend is, leidt tot- reactie, die men dan als „hekrompen anti-papisme" aan de schandpaal kan nagelen. Wat bovendien een nieuwe gelegenheid biedt om te doen uitko men, hoever men boven die anderen verheven is". Men proeft al het fenijn tegen de afzonderlijke organisatie, die van een samengaan op dit terrein geen heil verwacht. Ja zelfs wordt daarin ge heel ten onrechte een staatkundig streven gezien. „Een andere vraag is, zoo gaat het blad verder hoever deze afzon dering van algemeen Nederlandsche bewegingen en strevingen zal worden doorgetrokken, nu dat zelfs bij het Roode Kruis geschiedt. Stuurt men aan op een soort roomsch-kathoüeken kerkelijken staat in den Staat der Nederlanden? Dan zal men er zich toch terdege rekenschap van moeten geven, dat de verantwoordelijkheid voor de daar door gewekte reacties geheel en ten volle rust op de schouders dergenen, die ze doen ontstaan. Het is inmiddels wel heel merk waardig, dat men van dergelijke room- sche afzondering uit algemeene na tionale bewegingen en strevingen in andere landen niet, hij ons wel hoort. Vloeiden ze voort uit een roomsch- katholiek beginsel, dan zou het elders toch juist zoo moeten gaan als hij ons. Dit is echter niet roomsch-katholiek maar echt roomsch-Nederlandsch". Wij zouden in deuzelfden toonaard kunnen vragen; ls dat vrijzinnig- li«- beraal of Liheraal-Nederlandsch? STADSNIEUWS. CBR. LETTERK. KRING. Zaterdagavond vergaderde de Chr. Letterkundigen Kring alhier. Na opening en lezing der notulen was het woord aan den heer N. Laman tot het houden van zijn referaat over: Kees de Jongen, van Theo Thijssen. Eerst wees de inleider op het ver schil in de kinderbeschrijving van vroeger en nu. Terwijl b.v. Fred, van Eeden in zijn „kleine Johannes" de ontwikkeling van den kindergeest in 't algemeen behandelde, legt men zich tegenwoordig meer toe op de beschrij ving van het bijzondere geval. Na een korte inhoudsweergave werd vervolgens een min of meer uitvoeri ge karakterteekening van Kees gege ven. Eerzucht speelt een voorname rol in zijn leven. In zijn talrijke overden kingen komt telkens uit, hoe hij zich wel onderscheiden moet. Daardoor heeft Kees geen open en rond karak ter. Hjj is gesloten, gaat niet joviaal met zijn kamer, den om, maar voelt er zich hoven verbeven, trekt zich soms terug om zich een houding te geven en hult zich een anderen keer in geheimzinnigheid. Als de kans .ich voordeed, zou hij een „streber" kunnen worden. Steeds moet men zoeken naar het motief van zijn woorden en daden cmdat hij er zich achter tracht te ver bergen. Zoo is Kees dan ook buiten gewoon afhankelijk var het oordeel van anderen en ver van vrij en onge dwongen in zijn optreden. Natuurlijk gaat dat alles zoover als zijn eigen Inzicht strekt. Op school en thuis is hij de gewil ligheid en bereidvaardigheid zelve, zorgzaam bij alles wat hem wordt op gedragen en, hoe wisselend van mee ning en oordeel ook, de liefde tot zijn ouders blijft ongeschokt. Heeft hij van zijn moeder, dat hij gemakkelijk door zijn gevoel alleen zich leiden laat, zonder eenige verstandelijke rem, zijn vader gelijkt hij weer in zijn afkeer van alle kinderachtige werkelijkheid. Zijn vader verstaat hem en weet het beste in hem boven te brengen. Bij hem is Kees het meest zichzelf, terwijl moeder nog wel eens een scherp woord zich kan laten ont vallen, wat in de omstandigheden financieele moeilijkheden en ziekte va" haar man zijn verklaring vindt. Ten slotte werd nagegaan op welke wijze de auteur zich heeft gekweten van zijn taak, hoe hij zich helemaal in het gedachtenleven van Kees heeft verplaatst en zoo van binnen uit alles beschrijft. Mooi heeft hij weergege ven, hoe de kennis van de groote rnenschenwereid om hem heen, gelei delijk tot zijn bewustzijn doordringt. Sterk realistisch is het boek, maar het is realisme van 't beste soort. Overal gevoelt men de liefde van den schrijver voor het voorwerp van zijn studie en verbeelding. Al is Thijsssen waarschijnlijk socialist, tendenz is er in dit werk heel niet te bespeuren. Natuurlijk heeft het hoek voor ons een leegte, waar de auteur angstval lig eiken zweem van godsdienst ver mijdt. De voorzitter betuigt den inleider hartelijk dank. Een dergelijke, d< lijke inleiding van zoo'n roman was alleen in de handen van den heer L. veilig. Ook hij de discussies bleek zulks telkens. Met een „tot weerziens aan den inleider in dit genre, sloot d. voorzit ter de vergadering. NED BOND VAN GEM. AMBTEN AREN (afdeeling Leiden). In een der /.alen van de Turk hield de onderafd. Leiden van den Ned. Bond van gem.ambt. een vergadering. De opkomst was zeer groot. Na af handeling der agenda, waarbij o.a. de Voorzitter, en de periodiek aftreden de leden (resp. de heëren Tolk, Die- bels en de Vries) werden herkozen, hield de heer Wijkmans, Dir. van de afd. Sociale Zaken, een causerie over „Reclasseering". llij trad terug tot 1200, in welk jaar in 1-rankrijk door de geestelijkheid aan reclasseering werd gedaan, om vervolgens andere landen te bespre ken. In Holland dateert de reclassee ring van vóór 100 jaar en hij kon met vreugde constateeren, dat hier te lan de het meest aan reclasseering werd gedaan. Het groote nut werd door hem met voorbeelden uit de praktijk aangetoond en de heer Wijkmans, met zijn enthousiasme en liefde voor dit werk, had een zeer aandachtig ge hoor, voor zijn warm pleidooi voor dezen arbeid. WERKVERRUIMING SCfilLDERS- BEDRIJF. De plaatselijke Commissie voor-re- gularisatie en werkverruiming in het schildersbedrijf, waarin zitting heb ben werkgevers en werknemers, zoo wel uit Christelijke, Roomsch-Katho- lieke, Moderne, als Neutrale organi saties, hield weder haar vergadering in Den Burcht tot welker hij woning waren uitgenoodigd de heeren Wijk mans en Melot, respect. Directeur en plaatsverv. Directeur van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Za ken. Door bemiddeling van genoemden Dienst was gezorgd, dat de reclame- biljetten van de Re-gularisatie Com missie op verschillende plaatsen in de stad waren aangeplakt. Bovendien had de Directeur of diens plaatsver vanger bezoeken afgelegd bij den Op zichter der Rijksgebouwen alhier, den Chef van de Afdeeling Ondierhoud van den Rijksgebouwendienst te Den Haag en bij het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid te Den Haag, ten einde te bewerkstelligen, dat het binnenschilderwerk in de bij het Rijk in onderhoud zijnde gebou wen alhier, zooveel mogelijk geduren de de wintermaanden in uitvoering wordt genomen. Van de medewerking der Haagsche autoriteiten hadden zij zich verzekerd. Na ampele bespreking werd beslo ten een tweetal adressen te verzen den van ongeveer gelijke strekking, n.l. een aan Burgemeester en Wet houders van Leiden en een aan den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling,waarin aan genoemde autoriteiten zijn uiteengezet de groo te voordeelen verbonden aan een af zonderlijke besteding van het binnen werk direct na aanneming der be- grootirig. Voordeelen voor Rijks- en Gemeentekas, omdat een lage in schrijving te verwachten is, daar vele patroons in den wintertijd toch gaar ne werk hebben; le. om zij het ook een kleine toch eenige winst te kunnen maken en 2e. om hun knechts aan het werk te kunnen houden, waardoor de patroons in het drukke seizoen over hun vaste kern gezellen zullen kunnen beschikken. De ge- rneente zou bovendien geen groote' sommen behoeven beschikbaar te stellen voor steunuitkeering aan werk- looze schilders. Aan raadsleden van alle partij- groepen is verzocht genoemd adres aan B. en W. te willen steunen en eenige kamerleden is gevraagd de aandacht van den Minister van Fi nanciën, onder wien de rijksgebou wendienst ressorteert, op het verzoek schrift te willen vestigen. Nadat nog besloten werd den heer Burgemeester en de heeren Wethou ders van Financiën en Fabricage in verband met bovenstaande aangele genheid te bezoeken, waarvoor een drietal leden werden aangewezen, sloot de voorzitter de zeer druk be zochte vergadering. DE DAG DES HEEREN. Dat niet ieder die belijdt Christen te zijn en God te willen dienen, ook den Zondag heiligt in zijn dienst, volgens Gods gebod, bewees de Vrij zinnigen Christenen Jongeren Bond, die Zaterdag en Zondag hier een ge westelijke bijeenkomst hield, 'ter ge legenheid van het zilveren feest der afcl. Leiden. Wij lezen in het Handelsblad: Zaterdagavond acht uur werd in het Volkshuis de 'officieele herden kingssamenkomst gehouden. Aanwe zig waren afgevaardigden van het hoofdbestuur van verschillende af- deelingen en van bevriende vereeni- gingen. Mr. H. v. Ewyck, oud-voorzitter, hield een herdenkingsrede'. Daarop volgden zang, muziek en reidansen en tot slot het religieuse spel: „De Dood als Peet", Zondag was er gezamenlijke kerk gang in de Remonstr. kerk., welke met palmen ter eere van het lustrum versierd was. onder gehoor van Dr. Lenlo. Deze had als tekst: „Hij moet wassen, ik moet minder worden". Na den tusschenzang heette de voorganger de V.S.J.B.'ers namens het kerkbestuur welkom en wenschte de afdeeling geluk met het vijfde lustrum. Aan het einde der godsdienstoefening zongen de leden staande het Bonds lied. Na den kerkgang maakte men een wandeling door Leiden; in een mid dagbijeenkomst hield prof. dr. IJee- ring een belangwekkende rede over: „Geloof en Werken". De conferentie werd besloten met een feestmaaltijd in het „Witte Huis" te Oegstgeest. 's RIJKS MUSEUM VAN NAT. HIST. Wij ontvingen het verslag omtrent 's Rijks Museum van Natuurlijke His torie alhier, loopende over het tijd vak van 1 Sept. 1926 tot 1 Sept. 1927, uitgebracht door den directeur, Prof. Dr. E. D. van Oort. Het verslag bevat de volgende ern stige klachten: Qelijk ik reeds zoo herhaalde malen deed, moet ik er ook hier weder op wijzen, dat de wetenschappelijke stal van het Museum te klein is om naar behooren de uitgebreide verzamelin gen te bewerken en te catalogiseeren en dat bet een zaak van urgentie is, dat het Museum afgebouwd wordt en het Nederlandsche volk eindelijk een behoorlijke overzichtscollectie van liet dierenrijk te bezichtigen krijgt. Zoo als de toestand thans is, vermindert de publieke belangstelling voor onze nationale instelling meer en meer en het gevolg daarvan is o.a., dat schen kingen voor het Museum verloren gaan. In het afgeloopen tijdperk ontving het Museum vele, waarbij zeer belang rijke, geschenken. Ik had gehoopt in dit verslag melding te kunnen maken van een hoogst waardevolle schen king, die in de toekomst het Mu seum ten deeJ zou vallen. Helaas is dit niet het geval. De zeer uitgebreide vlinderverza- ïneling, 800 glasladen met duizenden en duizenden prachtig geconserveer de exemplaren,die de heer J. H. Jur- riaanse te Rotterdam aan 's Rijks Museum van Natir lijke Historie had willen schenken of iegateeren, op voorwaarde dat er door de Regeering' een tweede conservator in de afdeeling der insecten zou worden aangesteld, is voor het Rijks Museum verloren gegaan. De Minister v> n Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dit aanbod niet aanvaard. Welke overwegingen den Minister ertoe geleid hebben de Collectie-Jur- riaanse aan 's Rijks verzameling te onttrekken, zal misschien fe toekomst leeren. De voorwaarde van het aan- tellenvan een tweeden conservator in de insectenafdeeling kan niet de reden zijn, dat Z.E. dezo kostbare en belangrijke collectie niet heeft willen aanvaarden, daar, afgezien van deze collectie, een tweede conservator in deze afdeeling reeds ze- gewenscht is en het Museum het verlies betreurt van de conservatorsplaats, die de Re- geerin in 1923 heeft laten vervallen. Dat de collectie-Jurriaanse niet in 's- Rijks Museum van Natuurlijke His torie' opgenomen wordt, is als een Ier ernstigste verliezen en aan te mer ken, die deze instelling ooit geleden heeft. In het Verslag is voorts opgenomen Buitenland De In- en nitvoerconferentle le met haar arbeid gereedgekomen. Overval op het Sovjet-consulaat te Sjanghai. De viering van het 10-jarlg bestaan der Sovjet-repnbliek. een opsomming van de aanwinsten van het Museum in het afgeloopen jaar. Ook hadden eenige ruilingen plaats. FEDERATIE VAN NED. HERV. BIACONIEëN. Onder verwijzing naar de in dit no. voorkomende advertentie vestigen wij di aandacht onzer lezers, cp de giste ren door ons reeds aangekondigde vergadering in het Nut, waar de heer A. van Geelen zal spreken over „De houding der Diaconieë. tegenover het vraagstuk der werkloosheFd Een belangrijk onderwerp, waarom wij dan ook een bezoek aan d?ze sa menkomst hartelijk kunnen aanbeve len aan onze Ned. Herv. lezers. PROF. VAN EYSINGA. Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. v. Eysin- ga, hoogleeraar in het volkenrecht aan de Universiteit alhier, is heden voor ien tiental dagen naar Straats burg vertrokken 0111 als gedelegeerde der Nederlandsche regeering de al daar gehouden wordende Rijnvaart conferentie bij te wonen. GEEN VLIEGPOST BATAVIA— SEMARANG. In verband met de opheffing, eind November van den luchtdienst Bata viaSemarang, kunnen voortaan geen stukken meer worden aangeno men, met bestemming op met dezen vliegdienst doorgevoerd te worden, NIEUWJAARSPOST. Vanwege de Directie van het Post kantoor wordt bericht: Ten einde de onderstaande landen nog vóór 1 Jan. 1928 te bereiken, moet de daarvoor bestemde nieuwjaarscor respondentie uiterlijk op den daar achter aangegeven datum worden verzonden: Argentinië 2 Dec. Aruba 6 Australië 24 Nov. Bonaire 6 Dec. Brazilië 2 Britsch-Indië 15 Canada 20 Ceylon 8 China 14 Curasao 9 Egypte 23 Japan 10 Mexico 13 Nederlandsch-Indië (zeepost) 30 Nov. (mail) 7 Dec. Nieuw-Zeeland 17 Nov. Paraguay 2 Dec. Panang 8 Philippijnsche eilanden 26 Nov. Saba 29 Siam 1 Dec. St. Eustatius 29 Nov. St. Martin 29 'Straits Settlements 8 Dec, Suriname 25 Nov. Unie van Zuid-Afrika 8 Dec. Urugay 2 Venezuela 9 Vereen. Staten van Amerika 23 De overtochtsduur is berekend tot aan het eerste station of de eerste ha ven van het land van bestemming, waar de brievenmalen worden afge geven. Voor correspondentie voor ver der gelegen plaatsen is dus vroegere ter post bezorging gewenscht. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand October 1927. 274 Apotheek, Oegstgeestsche, de Kempenaerstraat 4, Oegstgeest 2520 Beeck, A. L, van, Plantsoen 93. 2559 Bernard, J. J„ Regentesselaan 8, Oegstgeest. 2632 Erades, B., Morschstraat 34. 2640 Gans, Dr. A.. Rapenburg 81, 2641 Gans, Dr. A., Stadhouderslaan 23. 1753 Groene Kruis, Zuster M. T. de Wit, Noordeinde 47. 2560 Kluit, fa. J. G., Breestraat 110. 2531 Louwrier, K., Zuidsin",cl 21--23 2642 Mulder, M. Th. J„ Eiu.u.C; n.n 57. Oegstgeest. 2527 Nieuwkoop, A, P. van, v straat 2. Oegstgeest. 2543 Olivier, J.. Raamsieeg M 2638 Oosterwijk, J. 11., Rupeiihur 2639 Rij, J. van, Hooge Morsc.i v Oegstgeest. 2461 Rijksgebouwendienst, Pesthui- laan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1