in de Weesperstraat te Amsterdam kwam Vrijdagavond een vrachtauto in botsing met de electrische tram. De vracht auto sloeg om en de geheele lading belandde op de straat. De reddingswagen van de brandweer zorgde ervoor, dat de auto weer in de oorspronkelijke houding werd ge bracht. CORRUPTIE BIJ GEMEENTE. BEDRIJVEN IN DEN HAAG? Naar Het Vaderland verneemt, bestaat er verdenking tegen eenige ambtenaren bij Gemeentebedrijven in den Haag, dat zij zij het ook tot beperkte bedragen gelden in ontvangst hebben genomen van bepaalde leveranciers. Een streng onderzoek is aanstonds in gesteld. DE SOESTER WETHOUDERSKWESTIE. De door den Raad van Soest benoem de commissie van onderzoek in zake be schuldigingen aangebracht tegenover het Raadslid van Klooster is tot de conclu sie gekomen, dat de grondbelangen Van den heer van Klooster en van zijn vrien den voor hem geleid hebben tot conflic ten, en gezien het groot grondbezit van den heer v. Klooster en derhalve de groo- te en talrijke grondbelangen, welke bij hier heeft en welke zijn vrienden hébben, en welke hij volgens eigen verklaring zal blijven behartigen, acht de commissie in bet belang van de gemeente, dat de heer van Klooster ter vermijding van conflic ten geen wethouderszetel inneemt. HET ADVERTENTIECONTRACT VAN DE AVONDPOST. De Hooge Raad heeft gisteren arrest ge wezen in de zaak tusschen de N.V. De 'Avondpost en J. P. J. Born. Tusschen partijen was in Januari 1920 een contract gesloten voor de plaatsing van 3000 advertentieregels, terwijl de Avondpost het recht zou krijgen bij niet- plaatsing binnen een jaar het resteeren- de bedrag ineens op te eischen. Born beriep zich echter op bedrog bij het afsluiten van het contract, subsidiair dwaling in de zelfstandigheid der zaak. De rechtbank te Utrecht gaf hem in dit opzicht gelijk en onjzegde de door de Avondpost ingestelde vordering. De Hooge Raad heeft thans dit vonnis vernietigd en ten principale rechtdoende, Bprn veroordeeld om aan de Avondpost het gevorderde bedrag van ƒ365 te beta len met een rente van 6 pet. ZANDVERSTUIVING ALS NATUUR MONUMENT. Burgemeester en Wethouders van Sleen hebben gisteren besloten», in overleg met den houtvester van het Staatsboschbeheer, in de gemeente lijke bosschen bij Noord-Sleen een groot complex zandverstuivingen als natuurmonument te bewaren. De boschaanplant wordt nu zóó geregeld, dat een breede strook heide rondom de zandverstuivingen onbeplant blijft, waardoor een aardig uitzicht van alle kanten op de mooie puhten mogelijk blijft. VAN GEND EN LOOS. Wij vernemen, dat thans definitief be slist is, dat het transportbedrijf van van Gend en Loos na beëindiging van het con tract met de Ned. Spoorwegen op 1 Juli 1928, in zijn geheel zal worden overgeno men door de A. T. O. Daar deze Algemeene Transport Onder neming, gelijk bekend is, tot dusver op beperkte schaal autobusdiensten in ons land exploiteert, zal de oude ondernennng van Van Gend en Loos het verdere ver voer op normale wijze voortzetten. Voor bezorgdheid, door sommige Kamers van Koophandel aan den dag gelegd, als zou het publiek dupe worden van het verdwij nen van Van Gend en Loos bestaat dan ook, naar verzekerd werd, niet de minste reden. Eerder valt te verwachten, dat het goederenvervoer in Nederland onder lei ding van de A. T. O. zij het ook gelei delijk zal toenemen, dan dat bestaan de diensten zouden komen te verdwijnen. Zooveel mogelijk zal ook het oude per soneel van Van Gend en Loos worden overgenomen, al zou bij een selectie niet vermeden kunnen worden, dat enkelen komen af te vallen. HET N.V.-ONTWERP IN DE EERSTE KAMER. Bij het gehouden afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp op de Naabmlooze Vennootschappen, zijn, naar de parlementaire redacteur van de Tel. verneemt, ernstige bedenkingen te gen dit wetsontwerp geopperd. De tegen stand is van dien aard, dat het ernstig betwijfeld mag worden of het wetsont werp wel een meerderheid zal verwer ven. DE LEIDSCHE V/EG IN DEN HAAG. De minister va\ Waterstaat beeft be paald: le. dat in het belang van de vrijheid en veiligheid van .het verkeer wordt ge sloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, van een half uur vóór zonsopgang tot een half uur na zons ondergang, de Rijksweg van 's-Gravenha ge naar Leiden van den dwarsweg langs het Huis ten Bosch tot de afbuiging van de Eoschlaan, tegenover de Boorlaan, voor zoover betreft het rijden in de rich- f van evengenoemden dwarsweg naar Boorlaan; 2e. dat een waarschuwingsbord, als be doeld in art. 37 van de Motor- en Rijwiel- beschikking zal worden geplaatst bij den dwarsweg langs het Huis ten Bosch, als mede bij het kruispunt met de Laan van Nieuw Oost-Indië. LE VEILIGHEIDSTOESTAND BIJ DE SPOORWEGEN. Dij de schriftelijke vraag van het Twee de Kamerlid Drop betreffende het alsnog oil voering geven aan de op 10 December 1026 door de Tweede Kamer aangenomen motie van orde van den beer van Braam beek, betreffende het instellen van een grondig onderzoek door een deskundige c uninissie naar den algemeenen veilig- h i-.Isfnestand bij de Nederlandsche Spoor- v\ grii, heeft de Minister van Waterstaat i us het volgende geantwoord: i e beide in de vraag bedoelde onge- ci .en. hce ernstig en betreurenswaardig ouk, geven den Minister voorshands en in afwachting van de daaromtrent te wachten rapporten geen aanleiding lot eene wijziging van zijn inzichten, uit eengezet in het. in Mei van dit jaar op vragen van het lid der Kamer den heer van Braambeek getreffende de uitvoe ring der bedoelde motie gegeven ant woord. Derhalve wordt de thans gestelde vraag ontkennend beantwoord. BUITENLAND. CODIFICATIE VAN HET INTERNATIONALE RECHT. Prof. Francois lid der voorbereidings commissie. De volgende vijf juristen zijn dooi den voorzitter van den Volkenbond uit genoodigd. zitting te nemen in de com missie ter voorbereiding van de con ferentie tot codificatie van het inter nationaal recht, die in 1929 door den Raad te 's Gravenhage zal worden bij eengeroepen. In de eerste plaats het hoofd van de afdeeling Volkenbondszaken aan 't Ned. Depart, van Buit. Zaken, Prof. Mr. Dr. J. P. A. Francois, verder de Engelsche jurist Cecil Hurst, de Fransche hoogleeraar Jules Basdevant de Chileensche rechtskundige advi seur Carlos Castro Luiz en de Italiaan Pilotti. Deze commissie heeft tot taak, voort te bouwen op de werkzaamheden, die reeds zijn verricht door de codificatie commissie van den Volkenbond en, rekening houdende met de besluiten van de geleerde genootschappen tot be studeering van 't internationaal recht een gedetailleerd programma voor de volkenbondscommissie alsmede door de staten rijp worden geacht voor de conferentie tot codificatie, zijn: de na turalisatie, de territoriale wateren, en de aansprakelijkheid der staten voor schade op hun gebied aan vreemde personen of eigendommen toegebracht DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. 10ÜO0 man vertrokken. Naar de Dem. Ztg. dienst te Berlijn van wel ingelichte zijde verneemt, heeft de vermindering van het aantal bezettingstroepen zijn beslag gekre gen. De daarvoor aangewezen troepen zijn afgetrokken en de hergroepeering die daarvan het gevolg moest zijn, heeft plaats gehad. Overeenkomstig liet plan, hebben rond 10.000 man vreemde troepen het Rijnland verlaten. POLEN EN FRANKRIJK. Een onderscheiding voor PilsoedskL Naar de Poolsche pers verneemt, zal dezer dagen de Fransche maar schalk Franchet d' Esperay de op volger van generaal Sarrail aan het Salonikifront tijdens den oorlog in de Poolsche hoofdstad komen, tenein de maarschalk Pilsoedski de hoogste onderscheiding, n.l. de militaire me daille te overhandigen. Naar het heet, bezitten tot dusver alleen koning Albert, en maarschalk Foch die decoratie. OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Wolkbreuken. Er is in de staten van New York en New Engelang groote schade veroor zaakt tengevolge van wolkbreuken. Te Vermont, dat het meeste heeft ge leden, zijn vier personen omgekomen; de matërieele schade wordt op ver scheidene honderd duizenden dollars geschat. De spoordiensten zijn onder broken en vele steden zijn gedeeltelijk onder water gezet. In den staat Massachusetts werden verscheidene bruggen vernield; terwijl naar men meent, twee personen wer den gedood. Nader-wordt gemeld, dat tengevolge van het noodweer, verscheidene rivie ren buiten haar oevers zijn getreden. Tot nu toe zijn er 17 dooden; de scha de bedraagt vele millioenen dollars. DE IN- EN UITVOERCONFERENTIE. De oplossing der Roemeensche kwestie. De laatste besprekingen op de con ferentie Colijn voor de tweede lezing van het ontwerp-conventie hebben toch nog langer geduurd, dan men ge dacht had. doordat Roemenië, Zwit serland, Tsjecho-Slowakijè, en Japan nog met laatste moeilijkheden aankwa men. In tegenstelling met Donderdag, toen de conferentie zich krachtig te gen het Roemeensche voorstel, dat dit land het uitvoerverbod voor ruwe pe troleum voor onbepaalden tijd zou mogen handhaven, verzette, toonde de conferentie zich gisteren zeer zwak en ging men tot een compromis over. De conferentie heeft met 14 stem men voor, 1 stem. (Vereen. Staten) te gen en 9 onthoudingen een verklaring aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de conferentie, hoewel' de beper king aanvaardende, uit hoofde van de uitzonderlijke positie van Roemenië,, geen instemming betuigt met verbo den of beperkngen, t.a.v. petroleum, welk product zij als zeer belangrijk voor de internationale markt be schouwt. De conferentie spreekt voorts haar vertrouwen uit, dat Roemenië deze res trictie zal opheffen zoodra de omstan digheden dit zullen toestaan. De Roe meensche delegatie heeft zich geheel bij deze verklaring aangesloten. De conferentie heeft voorts nog een reserve der Vereen. Staten aanvaard t.a.v. den uitvoer van heliumgas. KORTE BERICHTEN. Het memorandum van Parker Gilbert wordt Zondag gepubliceerd. Uit de stichtingsactie der Belgi sche Universitaire Stichting te Parijs is de beperking, dat de Katholieken en Vlamingen geen beurs kunnen krij gen, vervallen. Het spoorwegpersoneel in Tsjecho Slowakije is in lijdelijk verzet gegaan. Turkije telt blijkens de jongste volkstelling ruim 13 millioen inwo ners. Ook de Poolsche senaat is tot 28 November verdaagd. De subcommissie voor de veilig heid in het bedrijf is gisteren te Ge- nève bijeengekomen. RECLAME MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct- Kiespijn-Tabletten.30 ct- Laxeer-Tabletten.60 cl- Zenuw-Tabletten 75 c»- Maag-Tabletten 75 cl- Bij Apoth. en Drogisten. GEMENGD NIEUWS. De stationsbarbier. Naar de „N. C." verneemt, zal, in navolging van andere steden in de hal van het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage een kap- en scheersalon voor heeren worden geëxploi teerd. Men is met den bouw ervan begon nen en hoopt binnen drie weken gereed te zijn. Door een verhuiswagen aangereden. Gistermiddag werd op den Korten Sin gel te Bussum een 6-jarig meisje, dat de straat overstak, door een verhuiswagen aangereden In zeer zorgwekkenden toe stand is de kleine naar de Majellastich- ting vervoerd. Den bestuurder van het voertuig treft geen schuld. Aanrijding. De landbouwer B. R. uit Een is nabij Assen door een autobus aan gereden. Ernstig gewond is de man naar het hospitaal te Assen vervoerd. Verdronken. In. het Wilhelminaka- naal, nabij de Stokbasseltsche Kerkstraat te Tilburg is gisteren drijvende gevonden het lijk van de 60-jarige vrouw H. v. B. uit de Wittebollenstraat, aldaar. De vrouw- die den laasten tijd teekenen van ver standsverbijstering 'vertoonde, was ge kleed in nachtgewaad. Inbraak, Te Eindhoven is ingebro ken in den horlogewinkel van J. de Rooy aan de Ten Havestraat. Er werden 64 zil veren horloges en 50 doublé-kettingen Gntvreemd, vertegenwoordigende een be drag van ƒ6000. Van de daders geen spoor. Oplichter gearresteerd. Door de poli tie te Roosendaal is een Amsterdammer gearresteerd, die er zijn werk van maak te hij hotelhouders advertenties te ver zamelen, bestemd voor door hem gratis te leveren omslagen voor spijs- en wijn kaarten enz. Gebleken is, dat de man zich onder valschen naam uitgaf en de ad- vertentiegelden opstreek om dan later niets meer van zich te laten hooren In verscheidene plaatsen heeft hij dergelij ke practijken toegepast Hij is naar Bre da overgebracht Een krasse familie. Te Standdaar- buiten en naaste omgeving wonen vijf gebroeders v. d. Bosch, die tezamen 408 jaren in leeftijd tellen. Alle vijf genieten een uitstekende gezondheid. De kapitein van de Almkerk. Uit Londen wordt gemeld, clat volgens de bladen de kapitein van het Nederland sche stoomschip Almkerk in Perth (W. Australië) veroordeeld is tot een boete van ongeveer ƒ72.000. Zooals men zich herinneren zal, is dit het gevolg van het binnensmokkelen van een vijftal Chinee- sche koelies in Australië, van welk feit wij onlangs onder de rubriek Gemengd melding maakten. Een dienstbode-raadslid. Lily Thor pe, een 22-jarig dienstmeisje, is tot so cialistisch lid van den gemeenteraad van Bootle (Lancashire) gekozen. Reeds sedert drie jaar neemt zij aan het politieke le ven deel en is tweede secretaresse van de plaatselijke afdeeling der Labour Party. Zij wil haar baantje er intusschen niet nxn geven en haar „mevrouw" staat haar toe de raadszittingen bij te wonen. KERK EN SCHOOL. ZENDINGSZONDAG. Het comité voor de Algemeene Neder landsche Zendings-Conferenties, waarbij alle Zendingscorporaties en zendende Ker ken zijn aangesloten, heeft zich met het verzoek om morgen, Zondag 6 November 1927 te willen bestemmen als Zendings- Zondag tot alle kerken gewend. De bedoeling is, dat op dezen Zon dag meer dan op andere, de Zendings- taak der Gemeente in het middelpunt der prediking wordt gesteld, opdat meer be langstelling en meer gebed voor de Zen ding levendig worde. In dezen voor de Zending bijzonder kritieken tijd is het noodig, dat de Gemeente met haar mee leeft. Zij zal daardoor de zending krach tiger maken en daarvan weer zelf den ze gen ontvangen. Deed het Comité in vroeger jaren dit verzoek met het oog op den Advents-Zon- dag, op aandrang van verschillende ker keraden en predikanten werd thans be sloten naar meer eenheid te streven met betrekking tot de Zendingsweek (de week van Gebed, Toewijding, en Offer) der Sa menwerkende Zendingscorporaties. Op de 40e Algemeene Zendings-Confe- rentie welke van 2427 October te Am sterdam gehouden werd, is bij vernieu wing een indruk gegeven van de betee- kenis en den omvang van het Zendings werk. De Zendings-Zondag kan de Ge meente een rijken zegen brengen, ook wanneer elke Zondag het werk der Zen ding in het midden der belangstelling staat. UIT DE OMGEVING, HILLEGOM. Nedeilandsch Bijbelgenootschap. De afdeeling Hillegom van de ver- eeniging voor Bijbelverspreiding.houdt haar jaarvergadering Donderdag 10 November a.s., des avonds half acht in de Hervormde Kerk te Sassenheim. Als sprekers zullen daar het woord voeren Ds. Boeijinga van Sassenheim en Ds. Grolle van Hillegom. Asselerbrug. Stationsweg. Met de verbreeding van de Asseler brug is gisteren een begin gemaakt. Het doorgaand verkeer naar en van het station is dientengevolge stop ge zet en wordt nu geleid over de Wil- helminalaan en Pastoorslaan. OEGSTGEEST. Gisteren is op den Rijksstraatweg nabij ht>t Groene Kerkje, een Cryshler tonnine auto in e-e-n sloot gereden. De twee inzittenden kwamen niet den schrik en een nat pak vrij. De auto, die beschadigd was, is door de fa. v. d. Ameele op hetdrk- ge gebracht en gerepareerd. VOORSCHOTEN. Gisterenavond heeft de Chr. J. V. „De Heere is mijne Banier" een gezailige avond georganiseerd in het Gebouw voor Chr. Belangen, die veel belangstelling trok. De voorzitter der J. V., de heer Mechelse, opende het samenzijn met gebed, waarna gezongen werd Ps. 30 vs. 1, en lied 76 uit de bundel. Vervolgens hield hij een inleiding over „Ons nieuwe werk", waarin hij er op wees, dat de J. V. er niet is om de jongens uit huis te halen, anaar om hen van de straat te houden ea op de J. V. te brengen2 opdat zij mannen in de maatschappij mogen wor den. Het volgende nummer: Ohineesche gymnastiek, viel al dadelijk in de smaak, en zoo ging het bijna den ge- heelen avond, zoodat het publiek zich best scheen te amuseeren, en er gaar ne toe medewerkte dat een Anieri- kaansche verkoop van eenige artike len, die in de pauze voor het nuttige doel gehouden werd, aardig wat op bracht. Van de vele luimige samenspraken trok in 't bijzonder de aandacht: „Een terechtszitting uit de oude doos". Een bijzonder woord van lof voor de dames die de beide Tableau's zoo uitstekend deden slagen. De J.V. kan op een succesvolle avond terug zen. De voorzitter dankte tot slot all? arnwe:igen voor hun belang- l telling in het werk der J. V., eh eindigde met dankzegging. ZOETERWOUDE. Gisterenavond had op den Rijn dijk een aanrijding plaats tusschen de autobus Moda en een luxe auto uit Den Haag. Baide voertuigen werden aan wielen en spatborden beschadigd De bestuurders gaven elkaar de schuld De veldwachter, die er juist bij te genwoordig was, was de meening toe gedaan, d.it d luxe auto niet voldoen de naar rechts was uitgeweken. ACADE'v» -NIEU WS Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer D. Bosscher te Leiden; doctoraal examen Ind. recht, dê heer D. de Boer, Den Haag; doctoraal ex. wis- en natuurkunde hoofdvak wiskunde de heer G. Bol. Leiden; doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak plantkun de MeJ. C. Dorrepaal, Koudekerk; candi- daats examen klassieke letteren mej. C. Meylink, Leiden; candidaats examen Ned. letteren mej. K. II. J. de Vries, Den Haag. EXAMEN APOTHEKERS ASSISTENT Opgeroepen 4 candidaten. Ge slaagd de dames S. W. A. Bracco Gart ner, geb. te Vlaardingen en N. H. Schokking, geb. te 's Gravenhage. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: De N.V. Resi- d^ntiebank te 's-Gravenhage, Molen straat 15a, Reohter-ccmm -mr. A. B. Bommezijn; curator: mr. A. E. J. Nij- singh. W. van Wijk, landbouwer, te Fi- zerswoude. Rechter-romm.. mr. dr W. Fick; cur.: mr. F. J. J. Trapman, te Leiden. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) SEMARANG. 5 Nov. (Aneta-Vaz Dias) De brandstichting ten huize van de familie Dinger was de vijfde brand stichting binnen een maand. Enkele sieraden van waarde werden gesto len.. De politie heeft eenige verdach ten aangehouden, maar de huiszoe kingen die verricht werden hadden tot dusverre geen resultaat. BERLIJN, 5 Nov. (V.D.) In de stad Nellore, 100 mijlen ten noorden van Madras zijn naar gemeld wordt ten gevolge van een hevigen cycloon 300 personen om het leven gekomen en eenige honderden gewond. NEW YORK, 5 Nov. (V.D.) Volgens la ter uit New Engeland ontvangen berich ten over de overstroomingsramp schijnt het aantal slachtoffers veel grooter dan aanvankelijk werd gemeld. Volgeüs de laatste berichten zouden er ruim 200 slachoffers zijn. De geheele streek en ook de omgeving van het overstroomingsge- bied zelf wordt getroffen door de ramp. Overal vluchten de menschen voor het water naar hooger gelegen punten om zich daar in veiligheid te brengen. De regeering van den staat Vermont heeft den staat van beleg afgekondigd. Hulp expedities worden uitgezonden. Levens middelen en drinkwater waaraan reeds gebrek is, worden aangevoerd. De oorzaak van de ramp is de langen tijd aanhoudende regen, die de laatste dagen gepaard ging met hevige onwedera Gisteren zijn tengevolge van regen, die 24 uur achter elkaar is gevallen, ver schillende dijken doorgebroken en de staat Vermont, benevens de steden Bur lington en Rusland overstroomd. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 4 Nov. Ons Belang, bloem- koolll.10—18.40, andijvie 0.90—2.40. sla 1.403.20, peen 7.1010.96, selde rie 1,303.50, pieterselie 4.40—6, ^a- voye kool 11.1014.80, 100de kool 10 12.40, groene kool 2.406.90, kroten 2.303, prei 3.505,10, alles per 100 stuks. Tomaten A .27. idem B 24, idem C 25, idem CC 8, spruiten 10—45, snijboonen 71<78, heerenboonen 7o 89, postelein 2532, spinazie 1015, uien 89.30, boerenkool 4—8, waspeen 5.40—7, kroten 6.10—8, idem gek. 1U 12, alles per 100 I>g. LEIDEN, 5 Nov. Botermarkt. Aan gevoerd 45 achtste, 21 zestiende vaten wegende 1245 Kg. Prijs: prima fa- brieksboter 2.25, prima boerenboter 2.152.35 per Kg. Handel vlug. LEIDEN, 5 Nov. Eierenvelllng. Totale aanvoer 2298 stuks. Prijzen kipeieren ƒ12 —13 per 100 stuks. Handel vlug. LEIDEN, 5 Nov. Turfmarkt. Aanvoer lange türf 263.000 stuks. Prijzen per 1000 stuks ƒ29—9.50. Telegraiisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht In den morgen van 5 Nov. 1927, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Hoogste brm.stand 770.1 La Coruna. Laagste brm.stand 736.1 Nordövan. Verwachting tot den avond van 6 No vember: Matige tot krachtige Z. t:t VV. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk eenige regenbuien, aanvankelijk zachter. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 7.65 LICHT OP VOOR FIETSERS E.A. Zaterdag 5 November 1927 4.52 nam. LUC/i- r.TPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 11.0 gr. C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3