Vfës&k HAARLEMMERSTRAAT 114 féOÉP rde£/ "zjéer e'eJ? 'niel C DAG-AGENDA. Dinsdag 8 Nov.. 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Concert v. d. Haarl. Orkestvereen. 8—10 November. Stadsgehoorzaal: Bazar. 1012 Nov., Stadsgehoorzaal: Ra dio-tentoonstelling. Woensdag 16 Nov., 's av. acht uur. Pieterskerk: Uitv. v. Oud-Holl. Gees telijke Liederen van Hovy's a capella- koor. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren: de Graaff, Jasperse, Kist, Poortman en Timmermans. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390. 1 ie uvmiH-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 November a.s. waargenomen door de apotneek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Te lef. 594. den. Een stroomstootje is hierdoor mo gelijk en dit werkt als een seinsleutel op een miniatuur-zender, waardoor het verschijnsel van den Mexicaan- sehen hond van een kleine ontvanger gebruikt is, die op een golflengte van 212 M. aethertrillingen zwak opwekt. Deze golven worden in een andere zaal weer ontvangen op een raampje van 5 c.M. middellijn en worden om gezet, na eerst flink versterkt te zijn, in electrische stroomstootjes. Bij den onvanger is net zoo'n rond- draaienden trommel met papier aan wezig als waarmede de zender uitge rust is en de brief komt weer netjes te voorschijn in gewoon schrift. Tijdens de installatie kan iedereen deze installatie in bedrijf zien en wor den de bezoekers o,a. in de gelegen heid gesteld, hun handteekening te laten overseinen. Wanneer we de geheele inrichting eens iets nauwkeuriger bekijken, dan komen we tot de conclusie, dat 25 maal de energie die noodig is om elk stukje van een letter over te seinen in een geheel andere gedaante wordt omgetooverd en staan we verwonderd, dat zoo weinig storingen voorkomen in een geschreven woord of in een tee- kening. Al deze vijf en twintig omzettingen gebeuren steeds binnen een onmeet baar klein tijdgedeelte, waardoor men geleidelijk de brief ziet overkomen, daar deze letter voor letter wordt over gebracht. We kunnen verder niet ingaan op flde beschrijving van deze wondervolle demonstratie. Dat zou ons te ver voe ren. Er zijn nog verschillende andere at tracties op de tentoonstelling aanwe zig. Zoo b.v. een ontvangtoestel, dat ge heel gevoed wordt door wisselstroom, wat beteekent, dat al de accunarig- heid verdwenen is. Verder vindt men toestellen voor de korte golf. en verschillende andere at tracties. Ook een drietal radio-handelaren hebben er een stand, ter aanvulling van het amateurswerk. De tentoonstelling werd te ongeveer 8 uur geopend door den voorzitter van de Leidsche Radio-vereeniging, den heer C. M. Veltema, met een kort ope ningswoord. Spr. wees er op, dat verleden jaar een dergelijke tentoonstelling was ge houden en de vereeniging had aanvan kelijk niet het plan gehad er dit jaar weer een te organiseeren. maar de om standigheden noopten er toe en zoo doende is vooral op aandringen van de leden deze expositie tot stand ge komen. Spr. gaf verder een opsomming van wat er zoo al te zien is in de tentoon stellingszaal en raadt tenslotte alle aanwezigen aan lid te worden van de Leidsche Radio-vereeniging en ook van de Ned. Vereen, van Radio-tele- grafie, waaraan verschillende voor- deelen zijn verbonden. Met deze woorden verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Rest ons nog een woord van harte lijke aanbeveling voor deze tentoon stelling te schrijven. Voor radio-lief hebbers is ze zonder twijfel de moeite waard en we raden dezen dan ook sterk aan hedenavond eens een kijkje te gaan nemen in Oud Hórtuszicht. De tentoonstelling is vanavond ge opend van 811 uur. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In de gisteravond gehouden maan- delijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letter kunde alhier, heeft Mej. Dr. C. C. van de Graft uit Utrecht, een voordracht gehouden over: eenige varianten bij Vondel. Spreekster, die eerlang een bloem lezing hoopt uit te geven van Vonders poëzie, ving haar voordracht aan met te verklaren, het op prijs te stellen, rekenschap te mogen afleggen van de wijze, waarop zij haar arbeid heeft in gericht. Elk gedicht of fragment heeft zij nagegaan in alle bestaande uitgaven en daaruit de lezing gekozen, die haar de beste scheen; de schoonste of de meest juiste; gelukkig gaan, aldus de spr., deze twee ook dikwijls samen. In de „Hymnus ofte Lofgezang over de wijdberoemde scheepvaart der Ver- eenigde Nederlanden" van 1622 zegt Vondel: Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren Is. HUIZEN, (N.-H.', 1840 M. Na 8 uur n.m. 1950 M. Katholieke Radio-Omroep. 7.00 Lezing. 7.45 Kerkgeschiedenis. 8.35 Concert. HILVERSUM, 1060 M. 5.00 Duitsehe les. 5.30 Concert. 7.15 Tuinbpuwhalfuurtje. 7.45 Politieberichten. v 8.10 V.A.R.A.-Avond. 10.00 Persbericht"". KöNIGWUSTERH, 1300 M. 7.50 Concert. LANGENBERG 468,8 M. 4.50—5.50 Concert. 7.20 Muziek en zang. Daarna muziek. DAVENiRY, 1000 M. 6.20 Muziek. 7.05 Zang. 7.35 De grondslagen der muzimv. 9.55 Muziek. 10.50 Muziek. PARIJS (.Radio) 1750 M. 5.05 Concert. 8.50 Concert. ZONDAG 6 NOVEMBER'. HUIZEN, (N.-H1840 M. Na 8 uur n.m. 1950 M. Neder.. unudl. Omroep. Ned. Chr. Radio- v treem 8.30 Morgenwijding, uit te zenden vanuit de Luth. Ker^ aan den Bergweg te nilversum. Spreiar de WelEerw. heer Ds. JOfi RAUWS, Zendingsdir. te Oegst geest. Tekst: Ps. 80:9. 5.50 Overzicht van den Kerkdienst uit te zenden vanuit de Evang, Luth. Kerk te Weesp. Voorgangers: 'Ds. D. SCHUTTE Ev. Luth. Pred. te Amsterdam en Ds. K. H. WALLIEN, Evang. Luth. Pred. te Weesp. 1Orgelspel. 1 c. Gezang 11 1 en 3. 3. Liturgie, (Kerkkoor, Voorg. Dl, Wallien). 4. Gezang 183 1 en 2. 5. Koor: De Helden der Hervor ming. 6. Prediking van Ds. L. Schutte. 7. Gez. 108:5, 6. 8. Tweede ged. der prediking.. 9. Koor. 10. Dankgebed. 11. Zingen Gez. 110:1. 12. Zegenbede. HILVERSUM, 1060 M. Vrijz. Piot. Radio-Omroep. 10.30 Uitzending van den Dienst uit het gebouw van .en .JederL Protest. Bond te Hilversum. Spiek; r: Ir. J. O. te tte/TER Nijmegen terug. 11a instinctmatig het parcours LeidenNijmegen te heb ben gezocht en gevonden. Gistermorgen heeft de stadstram zes minuten vertraging gehad door dat een paard van de -xpeditiewagen van v. V. op de rails kwam te vallen en er eenigen tijd hesen ging om het beest weer op de been te krijgen. S. heeft hedenmorgen aangifte gedaan dat uit zijn weiland aan den Haarlemmerweg een pink wordt ver mist. Het is een zwarte witkop, breed model, ruim een jaar oud. BINNENLAND. de gasdirecteur te schagen. De heer B., directeur van het. Gem. Gaa- en Elactriciteit.sbedrijf te Schagen heeft, naar de „Tel." mededeelt, tegenover B. en \V. erkend, giften van de firma Wilson, Den Haag, en Berghuis' Kolenhandel te Amsterdam, te hebben aangenomen bij leveranties ten behoeve van genoemd be drijf. Daarna hebben B. en W. van hem ge- eischt, dat hij een aanklacht jegens den heer A. v. d. Stel, wegens laster, zou in dienen De heer B. moet dit. hebben ge weigerd, zeggend, dat menscben „gewiek ster dan de heer v. d. Stel", hem dit had den afgeraden. De burgemeester heeft reeds een aan klacht bij de Justitie tegen den directeur ingediend. vereeniging van gasdirecteuren Naar het „Volk" verneemt, heeft de heer Van der Stel door zijn advocaat in een conclusie van repliek tegen de Ver eeniging van Gasdirecteuren doen eischen intrekking van het onrechtmatig roye ment, dat hem belemmert in het vinden van een passende betrekking en waar door hij van technisch studiemateriaal verstoken blijft, benevens een schadever goeding van ƒ6000 per jaar, over dien tijd, dat het hem door de handelingen van de vereeniging van Gasdirecteuren niet mogelijk is een betrekking in over eenstemming met zijn capaciteiten te vin den en eventueel een schadevër. oeding voor het gemis aan wed'~wenondersteu- ning bij zijn mogelijk overlijden, die ge kapitaliseerd wordt gesteld op 100.000. de directeur van de gasfabriek te utrecht. De beer J. F. Bruinwold Riedel, direc teur van de gewestelijke gasfabriek te Utrecht, heeft bij de commissie van be roep voor ambtenaarszaken èen onder zoek aangevraagd betreffende het voor stel van B. en W. om hém ontslag te ver- leenen. Gisteren beeft bij bij die com missie beroep aangeteekend over bet be sluit van B. en W. inzake de inhouding van zijn bezoldiging. van hot contract met de paters van de Steil-Uden, de reis rmar onze Oost, ondernam om aldaar zijn film operatie te -beginnen. Maanden lang doorkruiste hij Flo- res en verschillende andere der kleine Soenda-eilanden met name Bali Er zou een apart boek te schrijven zijn over de ongeloofelijke moeilijk heden, avonturen, berekeningen, plan nen. trucs en manoeuvres, die er vast zaten aan Rach's voornemen en be sluit met een prima film uit Insulin- de thuis te komen Zijn schitterendste successen be leefde hij zeker op Bali; daar slaagde hij er in, na vele bezwaren en hinder nissen, om met zijn draaikoffer toe gang te verkrijgen tot de intiemste feesten aan het hof der inlandsche vor sten. Op Flores moest hij de bergen en bosschen in, om 't nog heidensche en daarbij schuwe en achterdochtige volk bij zijn dagelijksch werk, zijn huishou delijke en vooral godsdienstige ver richtingen te bekijken; en het kostte hem heel wat, sommige der prachtige scènes vast te leggen, die thans een blijvende schat zijn voor den ethno- graaf en een genot voor elkeen, die I gelegenheid heeft de Floresfilm te zien Over den avontuurlijken jacht op den varaan, laatste overblijfsel van een voor-historische diersoort dat alleen nog op Flores voorkomt, i9 in de dagbladen onlangs uitvoerig ver haald. Afgescheiden van cle bedoeling de zer film, propaganda te maken voor de Roomsche missie, is deze film zeer de moeite waard van het bezichtigen. Trouwens heel het missie-werk van de Roomsche Kerk verdient onze aan dacht. RECLAME en ioch blijven wj' vost' houden san omen stelregel, CJ alleen goede kleed mij ie leveren. A. R. PROP. CLUB. Aan de 46 bureaulijsten der laatst gehouden gemeenteraadsverkiezing ontbreken er nog 5. Het zijn de volgende; Bureau 1: Raadhuis. 2: Gehoorzaal. 20: School Groenesteeg. 21: School Zuidsingel. 43: School Duivenbodestr. Mogen wij de vijf nalatige bureau- hoofden nog eens beleefd verzoeken hun lijst uiterlijk de volgende week in te leveren aan ons bureau Hooi gracht 35? Veel zeën men vast doorkruist, veel hulken men uitreedt. Maar 't Scheepken des gemoeds men heel en al vergeet. Echter in de uitgaaf van 1650 luidt de laatste regel: Maar het schip der ziele men geheel en al vergeet. Het gaat hier niet om het gemoeds leven, maar om het behoud der ziel, die bij het streven naar welvaart op den achtergrond komt, bovendien is de klank van het vers nu voller ge worden. Het slot van Huig de Groots Ver lossing, dat in 1644 luidde: Vergun mijn luite dat ze speel Het hérgen van ons landjuweel, In 't onweer dat het roer vermande Toen 't groote schip vol stuurmans strandde, won in teekening en welluidendheid, toen de dichter den slotregel aldus wijzigde: Toen 't groote schip van Holland strandde. Door de veranderingen, die Vondel in een tijdperk van 35 jaar achtereen volgens aanbracht in het sonnet, dat hij dichtte op Abraham de Koning's treurspel „Jeftha", is uit een gebrek kig jeugdvers een schoon gedicht ge groeid. Daarentegen verkoos spr. de plano uitgaaf van „de geboorteklok van Wil lem van Nassau" boven de latere veel gewijzigde drukken. Hoe veel zwieriger, aldus vervolgde spr., klinkt: Ons vijanden brageeren In 't Westen en in 't Oost in de plano-uitgaaf van het Prinselie 1 waarmede Vondel in 1625 Frederik Hendrik als stadhouder verwelkomde dan in de latere drukken, waar bra- veeren, het verouderde brageeren ver drongen had; beide vormen beteeke- nen uittartend optreden. In „Jaargetijde van wijlen Heer Jo an van Oldenbarneveld, Vader des Va derlands", heeft alleen de plano-uit gaaf, die in het Vondelmuseum be rust, ons den oorspronkelijken tekst bewaard van het vers Met kwisting te gronde-richting van het leven. Alle latere drukken hebben hier „kwetsing", en ook nagenoeg alle uit gaven, ofschoon in de Van Lennep- Unger-editie de variant kwisting als noot staat afgedrukt. Eveneens schuilt volgens spr. een drukfout in de bekende verzen van den „Beekzang aan Katharine (Baeck) Wakker nimfje, die zoo klaartjes Met uw oogjes op de blaartjes Flikkert, blikkert, straalt en licht die aldus alleen in de eerste uitgaaf voorkomen. Alle latere drukken heb ben hier in plaats van „blaartjes" baartjes, n.l. golfjes; het nimfje nes telt bij het beekje en houdt haar oog jes op de golfjes gericht. Eigenaardig is het te bedenken, al dus spr., dat de vergissing, die een letterzetter voor drie eeuwen maakte, in al onze uitgaven en voordracht ver der leeft. Niet altijd is het gemakkelijk pen keus te doen. aldus 9pr. Gisteren bracht Minister v. d. Vegte een bezoek aan IJmuiden. De Minister begaf zich per boot naar den steiger bij Semafore, waar Z.Exc. te voet over den straatweg' langs de Westzijde van de Haringhaven en vervolgens over het sintelpad langs het strand gin urn langs het strand het Djieteiegebouw bij de Semafore te bereiken. In het trotsche gedicht, dat Vondel .,Gp Amstelredam" schreef moet men de eerste uitgaaf nemen met den aan hef: Het IJ en d' Aemstel voen de hoofd stad van Europe Gekroond tot Keizerin, des nabuurs steun en hope en het krachtige slot: De welvaart stut haar staat, zoolang d' aanzienlijkheid Des raads gewetensdwank zijn boozen wil ontziet, of de latere met de prachtige begin regels: Aan d' Aemstel en aan 't IJ. daar doet zich heerlijk open, Zij, die als Keizerin, de kroon draagt van Europe, maar met de slotverzen: Welvaren blijft haar erf, zoolang de Priesterschap Den raad niet overheert, maar blind- hokt door de kap. Hier is, aldus spr., geen transigee- ren mogelijk, men moet het een of het andere kiezen, wat dikwijls niet zon der strijd gaat. Spr. gaf daarvan nog enkele voor beelden en zij behandelde ten slotte de varianten van De Rijnstroom, Olijf tak aan Gustaaf Adolf. De Kruisberg en andere gedichten. WILLY RACH. 'n Kwestie van rechtvaardigheid. Meer dan honderd duizend menschen in steden en dorpen, vain ons land, hebben sinds verleden winter al zijn werk gezien en bewonderd; en toch. "4jn naam kennen ze niet! Laten we hem even.aan u voorstellen: hij heeft liet wel verdiend. Willy Rach, Duitsch-Amerikaan van geboorte, is laat ik het met de Ned. Auteurswet zeggen de „maker van de bekende Flores-film, die binnenkort ook naar Leiden komt. 't Zal nu ongeveer twee jaar gele den zijn, dat hij, na onderteekening BELASTING-GEBRUIK VAN GEMEENTEWERKEN. Het lid van den gemeenteraad, de heer H. M. de Reede, heeft tot het College van B. en W. de volgende vragen gericht: Vraag 1. Is het aan Uw College be kend, dat vele ingezetenen uit den handeldrijvenden en industrieelen middenstand zijn opgeschrikt door een aanslag ingevolge de verordening van 8 Augustus 1921 regelende de heffing van een plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare ge meentewerken en -bezittingen enz., die belangrijk hooger is dan vroegere jaren zonder dat in de inrichting van hun zaak of bedrijf eenige verande ring is gekomen? Vraag 2. Kan Uw College mededee- len, welke overwegingen thans tot deze heffing, die tot nu toe achterwe ge was gebleven hebben geleid, terwijl toch de bepaling, waarop deze heffing zou moeten steunen, reeds van Jan. 1917 af van kracht is? Vraag 3. Is Uw College niet van meening, dat deze heffing noch steunt op de geschiedenis noch op den geest van bovengenoemde verordening en is het bereid het kohier, waarop de ze heffing is gebracht, onverwijld in te trekken? PRA3HTÏG VOORBEELD. Wij vernemen, dat in den kring van S. S. R., de Gereformeerde Stu dentenvereniging, reeds nu een be drag van 140 voor de actie voor uitbouw van de Vrije Universiteit Is toegezegd. Moge het andere ijveraars voor de ze zaak even voordeelig gaan, dan zal Leiden geen slecht, figuur maken. HONDENTROUW. Een jongmensch uit Amersfoort, die te Nijmegen in garnizoen is, had zich daar ontfermd over een zwer vend hondje. Het beestje hechtte zich zeer aan zijn nieuwen meester. Deze. kon het echter niet langer houden en gaf het beestje aan een ka meraad, die hier ter stede woont. Dit is nu vijf a zes weken geleden. De vorige week kwam de hond evenwel weer bij zijn ouden baas in

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2