NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 4 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Gene- •aal is thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 November des avonds te lalf 9 uur. EEN AMBTENAARSKWESTIE. Naar „De Standaard" mededeelt is »p het departement van den Amster- d&mschen Wethouder Boissevain in mderzoek een geval van ontoelaatba- e handelingen, waaraan twee ambte- laren van den dienst van Bouw- en /Vonii>gtozicht zich zouden hebben -chuldig gemaakt. De beide ambtena ren zijn directeur van een bouw- naatschappij en wel van de N. V. Jouwmij. „Con Gusto", gevestigd te Amsterdam. Deze naamlooze ven- lootschap heeft in haar bezit twee ierceelen te Amsterdam, één in de De Vittenstraat en één in de Buiten Jranjestraat. Een weduwe, wonende te 's-Herto- •enbosch had in haar bezit drie per- eelen onder één kap te Amsterdam, /elke zij wenschte te verkoopen. Zij roerde besprekingen met de directeu— en van de genoemde N.V. en ontving ater van één hunner een vertrouwe- ijken brief, waarin de schrijver me- ledeelde, dat hij een gegadigde voor *e huizen wist. Twee en een halve maand later ont- ing de weduwe een tweeden brief 'an denzelfden directeur-ambtenaar, vaarin hij berichtte, dat de oorspron- ;elijke gegadigde van den koop afzag, lij voegde hieraan toe: „Een N.V., die 't perceel wel voor en bepaald doel zou willen koopen, ril, met 't oog op de kosten van her telling enz. geen hooger bod doen. .an 17000'.. Het blad schrijft verder: er moes- en verschillende werken aan ge hemd perceel verricht worden, zulks ip voorschrift van Bouw- en Woning- oezicht. Deze herstellingen werden latuurlijk uitgevoerd onder toezicht an een gemeentelijken Bouwinspec- eur. Aan herstellingskosten werd uim 2000 betaald. Nu die herstellin gen waren uitgevoerd, werd het ach- erhuis van het perceel, waarvoor uist die herstellingen noodig waren - een bovenwoning voor zeven gezin- ien onbewoonbaar verklaard. 3ij Ged. Staten werden bezwaren te en dit besluit ingebracht, doch er verd afwijzend op beschikt, op grond, .at het bezwaarschrift niet was inge- ilend binnen den termijn bedoeld bij »rt. 22, 3de lid der Woningwet. Tot zoover het geval. Van deskun- lige zijde deelt men aan het Hdbl., jede, dat het nooit verboden is. dat .én ambtenaar vaste goederen bezit I koopt; ook niet dat hij die goederen nbrengt in een naamlooze vennoot- thap. Wat anders is het, wanneer hij an zijn kwaliteit gebruik maakt om, .oor het voorschrijven van kostbare erstellingen, den koopprijs te druk- :en. Dit zou inderdaad ontoelaatbaar ijn en over deze kwestie loopt dan iok het onderzoek. INTERN. CONGRES HUISHOUD- ONDERWIJS. Op 14, 15 en 16 November 1927 zal in lome het vierde internationaal congres •oor huishoudonderwijs gehouden wor- len. Ook zal hier het Nederlandsche huis- ïoudonderwljs vertegenwoordigd zijn. Er is een comité van uitvoering be- ïoemd, dat bestaat uit: N. van Berkum, oorzitster, mr. H. B. E. BoogaerdtMeijs- er, secr., R. Lotgering—Hildebrand, Th. ✓lansholt, M. C. van OerleNipper, M. J. BraunsSchagen. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen al daarenboven zorgen voor de inzending an een Hollandsche keuken. BENOEMING UIT WACHTGELDERS. Bij de benoeming van een hoofd eener ipenbare school te Amersfoort heeft zich een kwestie voorgedaan. .Uit. de 107 Solli citanten werd door B. en W. een voor dracht ingediend met één naam. en wel van een wachtgelder. De raad nam een voorstel aan om de voordracht te re- tourneeren naar B. en W. en daarna den minister te vragen om vrijstelling van de verplichting tot benoeming van 'n wacht gelder. Bij inwilliging van het verzoek wenscht deraad een voordracht met .1 namen van plaatselijke onderwijzers, en na de benoeming in de komende vacature een wachtgelder te benoemen. VROUWELIJKE SOLDATEN. De anti-feministen hebben het altijd wél gezegd: Wanneer de vrouw maat schappelijk gelijk gesteld wil worden mei den man, moet ze net als lilj ook maar soldaat worden. En nu is het zoover. In Moskou ten minste. Geo London vertelt in „Le Jour nal" van de vrouwelijke soldaten, die hij daar gezien heeft. Hij zag twee geünifor meerde meisjes op straat loopen, en vroeg: „Waarom dragen die twee meisjes daar een soldatenuniform?" En zijn begeleider antwoordde: „Omdat die meisjes werkelijk sol daten zijn! Het leger hier telt een heele vrouwelijke sectie, de „Genskoie Osriad" genaamd. We hebben een vrouwelijke ko lonel van den generalen staf en verschil lende vrouwelijke kapiteins, waaronder één mitrailleuse Is. Vorichilov, de volks commissaris van oorlog moedigt het toe treden van vrouwen in het leger zeer aan. Het denkbeeld is trouwens niet van bolsjewistischen oorsprong. Tijdens de revolutie van 1917 reeds liet Kerensky het Winterpaleis van Petrograd door een bataljon vrouwen verdedigen, die onder aanvoering stonden van eene mevrouw Botoebokarowa, een echt flink wijf.Ik heb als buren een echtpaar, waarvan de man boekhouder is en de vrouw kapitein En ik kan je verzekeren, dat dat een ge lukkig huwelijkspaartje isl Rare wereld toch daar ginds, voegt het Handelsblad, waaraan wij dit ontleenen, hieraan toe. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Stedum, D. E. La- zonder te Oppenhuizen. Te Gramsbergen (toez.), J. P. van Leusden, te Steenwijk. Te 's-Grevelduin-Capelle, C. J. v. d. Graaf, te Ameide en Tienhoven. Aangenomen: Naar Surhuizum, A. Steenbeek te Dorkwerd. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Wolvega, S.van Dijken, te Nieuweroord; en J. H. Kuiper te Drach ten. Beroepen: Te Medan (Sumatra's Oostkust), W. M. le Cointre, té Bergen op Zoom. Te HeerenVè^n (2e maal). A, J. Bouma, te Wanswerd. Bedankt: Voor Amsterdam-Zuid, Dr. C. Bouma, te Zwolle. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Sneek, J. L. de Vries, te Rijnsburg. GEREF. GEM. Tweetal: Te Aagtekerke, H. A. Miri- derman, te Lisse; en A. Verhagen te Mid delburg. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Onder zeer rroote belangstelling heeft ds. P. Nomes Woensdagavond in de N. Zuiderkerk in Den Haag zijn intrede ge houden bij de Geref. Kerk van 's-Graven- hage-West. Ds. Nomes koos als 'tekst 1 Cor. 1 21 24. Hierin wordt ons voorgehouden dén Gekruisigde als inhoud der prediking. Spr. wees in zijn predicatie op le de ge nade waardoor deze prediking tot ons komt, 2e den tegenstand waarop deze prediking stuit, 3e den zegen dien deze prediking brengt Na de prediking hield ds. Nomes toespraken tot zijn bevestiger dr. J. Hoek; zijn collega's en den em. predi kant ds. M. Schuurman; de afvaardi ging van de kerk van Oost; de onder scheiden colleges en den afgevaardigde der classis; den kerkeraad; de commis sie van Beheer en de gemeente, zich voor al aanbevelend in haar liefde en gebe den Toespraken werden niet gehouden. De gemeente zong haar nieuwen leeraar aan het einde staande de zegenbede toe uit Ps. 134. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich. behalve tal van gemeenteleden van Deifshaven. de predikarrten dr. K. Dijk, dr. J. Hoek en ds. W. van 't Sant, allen van de kerk van West; ds. M. Schuurman, em. predikant van de Geref! Kerk van West; een rtepniallr van dén kerkeraad der Geref.' Kerk van 's-Gravenhagé-Oost, bestaande uit Ds. D. Ringnalda, ouderling J. Schaafsma en diaken W. D. Kaat, ter wijl de classis 's-Gravenhage was verte genwoordigd door ds. T. Kramer van Monster. Da. J. Hoekstra van Dalfsén, die in de avond-godsdienstoefening flp a.s. Zon dag zijn intrede hoopt te doen bij de Ge ref. Kerken van Schoonhoven en Willige- I.angerak, zal des morgens daarvoor be vestigd worden door Ds. D. Scheele van Oudewater. Woensdagavond heeft Ds. G. W. van Deth zijn intrede gedaan bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Zaandam. Als tekst was gekozen Efeze 3 8. Voor de predikatie werd, na het votum den nieuwen leeraar staande toegezon gen Psalm 134:3. Aan het einde van de predikatie sprak ds. van Deth zijn ouders hartelijk toe, daarna den bevestiger ds. Buskes en Ds. Hasper, die ook nu aan wezig was. Het allereerst sprak nu, namens de ge- meeiite, ouderling Groot den leeraar har telijk toe. Wegens verhindering van den bevestiger Ds. Buskes die niet tegen woordig kon zijn, voerde Dr. Geelkerken het woord, die er zijn blijdschap over uit sprak,- dat ditmaal de eerste candldaat als leeraar in een Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband was bevestigd. Al voelde de jonge leeraar zich klein en ge ring, spr. hoopte, dat Ds. van Deth groot mocht worden in het werk des Heeren. Als slótzang werd gezongen: „Halleluja, eeuwig dank en eere". Het kerkgebouw was overvol. Ds. A. J. MULDER. Naar De Standaard verneemt, is .Ds. A. J. Mulder, Geref. predikant te Bussum, wegens plaatsgebrek niet opgenomen in de Ziekenverpleging rri de Ter Ilaarstraat maar in het Hervormde piaconessenhuis aan den Overtoom te Amsterdam. TOT DE EVANGELIEBEDIENING TOEGELATEN. Het Pfovinciaal Kerkbestuur in Fries land heeft tot de bediening des Woords in de Herv. Kerk toegelaten, den heer A. Oskamp, te Rotterdam, candidaat te Utrecht. EMERITAAT VERLEEND. De classis Bolsward der Geref. Kerken heeft aan Ds. T. D. Prins te Bolsward op diens Verzoek eervol emeritaat verleend, tegen 1 Januari a.s. Zooals bekend, zal Ds. Prins zich te Knijpe bij Heerenveen vestigen en dan de kleine Geref. Kerk al daar dienen. „PFARRAMTSGEHILFINNEN". De, Synode der Evangelische Kerk in de vrije stad Hamburg, heeft. besloten tot toelating in den dienst der Kerk van vrouwelijke theologen, die aan universi teiten of seminaria éeit behoorlijke theo logische opleiding genoten hebben. Haar titel zal wezen Pfarrgïutsgehilfin. Haar positie in de .kerk, het ambtsinkomen enz. werd in een wet vastgelegd. KERKELIJK PROCES VAN NYEMIRDUM De uitspraak van de rechtbank te Leeu warden, die gisteren zou worde gedaan in de zaak der Gereformeerde Kerk te Nye- mirdum c.a. tegen ds. Vermeer en de Ge reformeerde Kerk ify liet hersteld ver band, is een week aangehouden. ZENDINGSACTIE ONDER STUDENTEN AAN DE V. U. De voorzitter, de heer H. v. d. Brink, opende den eersten algemeenen avond van de Zendingsactie onder de studenten der V. U. te Amsterdam. In zijn openings woord legde hij den nadrük op het belang van deze Zendingsactie, niet alleen voor de studenten, in wier voornemen het ligt zich later aan den arbeid der Zending te geven, maar ook'en juist voor ben, die hier in Holland blijven en een ruggesteun moeten vormen voor de arbeiders in In- dië. Met blijdschap is te constateeren, dat allerwege de kwestie van de vooroplei ding van hen, die later naar Indië gaan. aan de orde is gesteld. Speciaal ook wat de Synode van Groningen in dezen deed. 7oolang echter de opleidingskwestie a. d. V. U. nog niet geregeld is, voorziet deze zendingsarbeid, hoe gebrekkig ook, in een besliste behoefte. Hierna kreeg Ds. Jac. "Van. Nes het woord om zijn referaat te houden over „De geestelijke nood van het Jodendom". Uitvoerig toonde spr. aan waarin die geestelijke nood bestaat, om daarna onze houding daartegenover te bespreken. Allereerst moet h^t Christendom zich zelf meer bewust worden van de betee- kenis van den Persoon van Christus voor het persoonlijk leven. Het moet trachten het Jodendom te verwekken tot ja- loerschheid. Vervolgens moet de Kerk van Christus meer bekend gemaakt wor den met het Jodendom en de geweldige moeilijkheden, waarin het zich bevindt. Hier ligt een taak voor de predikanten, die zoo dikwijls niet gevoeld wordt. Daarom is het zoo verblijdend, dat een der Zendingsstudiekringen de Jodenzen- dlng als onderwerp van behandeling heeft. Na de pauze behandelde Ds. v. Nes uit voerig de hem gestelde vragen o.a. over de Zion. beweging, de Hebreeuwsche Uni versiteit en de Zendingsmethoden. Hierna werden mededeelingen gedaan in verband met de winteractie. Er zijn kringen gevormd over „Midden-Java ten Zuiden", Soemba, Suriname, Islam, „Van Heiden tot Christen", Jodenzending, (spe ciaal naar aanleiding van de Conf. van Warschau en Budapest) onder leiding van Ds. van Nes. De inkomsten van de bibliotheek be dragen ruim £00. Na overleg met Prof. Wille, den tegenwoordigen bibliothecaris der V. U., is besloten dat er een zendings bibliotheek gevormd zal worden, als zelf standig onderdeel van de V. U. biblio theek. Als adviseur voor de Zendingsac tie bij het aanschaffen van boeken zal Prof. Hepp optreden. Voor tijdschriften zijn er portefeuilles in gereedheid ge bracht. Nadat nog medegedeeld was, dat de Studenten-Zendingsconferentie op Har- denbroek van 20—23 Jan. 1928 zal gehou den worden, waar o.a. dr, Simon van Bie lefeld over dén Islam zal handelen, sloot Ds. van Nes dezen interessanten avond met dankgebed. DE KATHEDRAAL TE HAARLEM. Binnenkort zal een begin worden, ge maakt met het afbouwen van de kathe draal „St. Bavo" te Haarlem, betgeen, zooals gemeld is, beslaat in het bouwen van twee torens en van een monumenta len ingang. HERV. KWEEKSCHOOL TE LEEUWARDEN. Naar wij vernemen, is -de Hervormde Kweekschool te Leeuwarden voor de ja ren 1928 tot en met 1931 afgevoerd van de lijst van kweekscholen, bevoegd tot 't afnemen van: het eindexamen. De' reden is, dat van deze- school dit jaar minder dan 80 slaagden voor het eindexamen. VARIA. Het oude kerkgebouw, der Geref. Kerk van Sexbierum is onderhands verkocht aan de gemeente Barradeel. LEESTAFEL. Prof. H. Visscher, Het Paradijs probleem. Zwolle, La Rivière en Voor hoeve. (Prijs ing. 4.50; geb. ƒ5.90). „Halve wetenschap voert van God af, ware wetenschap leidt tot Hem heen," heeft eens een wijze gezegd. Aan dit woord werden wij herinnerd hij de le zing en bestudeeririg van dit -boek. En wie na den strijd dié in de laatste jaren om de eerste hoofdstukken van Genesis gevoerd is meenen mocht, dat de letter lijke aanvaarding van hetgeen de Heilige Schrift ons betreffende het paradijs en den zondeval leert voor den cultuur- mensch onzer dagen haast niet meer mo gelijk is, die kan het uit dit werk wel anders leeren. Op uitnemende wijze toont de hooggeleerde schrijver aan, dat geloof en wetenschap niet met elkaar in strijd zijn. en dat de wereldbeschouwing van den ongeloovige geen meer gegronde aan spraak kan doen gelden op den naam van „wetenschap" dan de overtuiging van den Schriftgeloovige. Het is een professoraal werk in den besten zin des woords. Er ligt deege we tenschap aan ten grondslag, doch de re sultaten van het onderzoek worden op een ook voor den leek "bevattelijke wij ze meégedeeld, en daarbij in schoone, soms dichterlijke taal. Het boek is verdeeld in twee gedeelten, waarvan het eene, ;,De Paradijs-Dag" den staat der. rechtheid en het andere, „De Paradijs-Nacht" den zondeval behandelt, waarna in een slot-beschouwing, nog een tweetal belangrijke vraagstukken bespro ken worden, n.l. Schepping bf evolutie, en de afstamming van het eene men- schenpaar. Tal van diepe en rijke ge dachten weet de schrijver uit de goudmijn der Schrift op te delven, en daarbij is er nergens sprake van valsch vernuft of in legkunde, doch steeds berusten zij op ge zonde exegese. In één opzicht heeft de schrijver ons niet overtuigd, n.l. betreffende de betee- kenis van „listig" in Gen. 3 1. Prof. Vis scher verdedigt de opvatting, dat Mozes door het desbetreffende Hebreeuwsche woord niet Je schranderheid der slang naar haar list en sluwheid heeft willen karakteriseeren. Gelijk bekend, kan dit Hebreeuwsche wóórd („aroem") zoowel een gunstige als een ongunstige beteeke- nis hebben; zoo is het b.v. in Spr. 12 16 door de Statenvertalers als „kloekzinnig" vertaald. Het wil ons voorkomen, dat vóór den val alleen van de schrander heid, niet van de sluwheid der slang sprake kan zijn, en dat de Satan juist om haar schranderheid dit dier tot zjjn werk tuig koos. K. Fernhout, De eigen zielszorg van den Dienaar des Woords. Kampen, J. H. Kok. (Prijs ƒ0.50). Dit geschrift is het referaat, dat Ds. K. Fernhout van Vreeland gehouden heeft in de vergadering der vereeniging van Predikanten der Geref. Kerken in Neder land. 't Is alzoo in de eerste plaats voor de Dienaren des Woords bestemd; de re ferent wijst hen op hun hooge roeping, de eischen die deze aan hun persoon en zieleleven stelt en de gevaren waaraan zij bij de bediening van hun ambt bloot staan. Men voelt bij het lezen, dat hier een man met rijpe levenservaring aan het woord is, die op teedere wijze deze din gen bespreekt. We bevelen het boekje van harte aan; niet slechts dominees, doch alle ambts dragers, ja ook gemeenteleden zullen het met belangstelling lezen. Dr. E. D. Kraan, Openbaring en Mysterie. Kampen, J. H. Kok. (Prijs ƒ0.60). Na het rationalisme, dat de geheeie werkelijkheid met de menschelijke rede meende te kunnen begrijpen, is in den laatsten tijd een andere geestesstrooming tot uiting- gekomen, die op bet mysterie eü het irrationeele allen nadruk legt. Ook de theologie ondervond van deze wijsbe geerte den terugslag en het zijn inzonder heid een drietal denkers geweest, die de eerste, Sören Kierkegaard, als de krach tigste baanbreker, de beide andere, Ru- dolf Otto en Karl Barth, als twee zeer typische hedendaagsche vertegenwoordi gers van deze richting kunnen beschouwd worden. Vooral de laatste heeft in ons land velen onder de. bekoring van zijn woord en geschrift gebracht. Dr. Kraan, die een uitnemend kenner is van de geestelijke stroomingen onzer dagen, laat ons eerst zien hoe door de profeten van het irrationalisme de ver houding tusschen openbaring en myste rie geconstrueerd wordt, om daarna deze constructie aan critiek te onderwerpen, waarna hij besluit met eenige thetische opmerkingen over dit onderwerp te ma ken. Hij wij3t aan, hoe wij op grond der Heilige Schrift deze dingen moeten zien. De openbaring is altijd het eerste, het mysterie het tweede. Naar mate wij be wuster met onze gansche persoonlijkheid indringen in Gods openbaring, zal ook het wonder des te grooter worden. Het duidelijke en het verborgene in de open baring moeten dan ook niet als een te genstelling worden gedacht, want hoe meer openbaring, des^ te meer mysterie. En wanneer het Woord v 1 e e a c h gewor den is. is het mysterie het grootst. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 15. O Fausta behoefde deze vraag in het geheel niet te hooren. Ze las ze van le lippen van Ebba. Ja, wat zal ik zeggen een jonge nan. die pas zijn doctoraal examen jedaan had en geheel afhankelijk was /an de portemonnaie der ouders ;ii een jong beroepsschrijfstertje, die iich niet veel aan de burgerlijke mo •aal gehouden had zoo twee jonge lienschen, die bovendien door harts- oeht gedreven, niet op den priesterlij- cen zegen gewacht hadden dat nuest de moeder wel doen schrikken ie kwam aangereisd, en „redde" hem /an mij. Hij wa9 nog een groene jon den. En hij liet zich redden", be- .loot ze vroolijk. „En u haat hem?" stamelde Ebba /ragend. Fausta lachte. Het was een goedig, aartelijk lachen. „Mijn kind na tien jaar nog ha- .en? Ze duren zoo lang niet. De haat niet en de liefde niet. Dat gaat voor rij. Een paar lidteekens meer in het iart en wat meer kracht in de vuist 1" Ze stond op, rekte zich uit en zeide goed geluimd; „Ach, dat waa grappig voor me, toen bij zich juist met jou engagetrde. El len dag maakte lk me daar grappige voorstellingen v.an, hoe hij zich wel opwond of hij het je vertellen zou of een weerzien te vermijden was en alleen om hem te ergeren, heb ik Helene het reliëf gezonden". „Maai" dat was toch een soort wraak?" „Neen", sprak Fausta zeker, „dat is niet eens boosheid. Dat is het machts gevoel van u, vrouw". Ebba ging in een leunstoel zittèn en weende. Het was te veel. Ze had hém niet alleen verloren, het was haar. als had ze hem nooit bezeten, omdat'hij eens een ander had liefgehad; het was haar, als ontvlood zijn beeltenis haar, zijn trekken werden uilgewischt. Bij hem en zijn ernstige persoonlijk heid kon de voorstelling, dat hij een maal in blinden hartstocht alle gren zen te buiten gegaan was, niet passen Er kwam zoo iets als bitterheid in baar op, dat bij, die zelf eens ge dwaald en gestreden had. van haar zoo heel onverstandig moed, rijpheid en klaarheid vorderde. Maar natuur lijk, hij was een man. En zij slechts een meisje. Hij mocht zich alles ver- oorlooven, zij mocht zich niet eens uiten 1" ..Ik raad je aan, met je tranen naar de slaapkamer te gaan, dadelijk ko-, men de gasten. Ik ben zeer vertrouwe lijk met hen, maar slechts in onze ge meenschappelijke belangen. Op fami liegeschiedenissen tracteeren we el kaar niet. Het is daarom onnoodig je hun als verlaten, weenende bruid voor te stellen", zeide Fausta. „Of wil je. me helpen de tafel te dekken?" Ebba trachtte zich te beheerschen en ging met Fausta naar de eetkamer, waar Fausta een hanglamp aanstak en keurig netjes voor vier personen de tafel begon te dekken. „Dat u dat zelf doetl" „Wie zou het .anders doen? Resi moet koken. Een tweede meisje heb ik niet. Dat geld kan ik heter gebrui ken Voor mijn kleeding en allerlei an dere dingen. Blijf met Resi maar op een goeden voet. Dat is een juweel; ze is reeds sedert inijn engagement in Graz. elf jaar geleden* bij me. En ze kan puddings maken, prachtig ,.Ik kan toch ook niet bij u blijven, het huis is te klein. Ik wil u niet tot last zijn zeide Ebba. „Ik bezit ook vijf duizend mark". „Ei", zeide Fausta verheugd. Toen ze hoorde van wie het geld kwam, schenen er tranen in haar oogen te komen. Toen sprak ze, in haar Oosten- rijksch dialect vervallend: „Ja, een Rotêchild ben ik niet. Maar wat men zoo noodig heeft om te leven, heb ik toch. Eerst het kapitaal, dat je mama ook had en van welks interest jullie toch geleefd hebt. En dan nog wat van mijn schrijverij daarbij. En dan verdien ik een aardig sommetje. Daarvan leg Ik echter steeds de hejl't weg, Nu je ziet wel, ook zonder je vijf duizend gulden zou ik je wel hebben kunnen helpen. Toe, leg twee vorken naast ieder bord'' „Ik zou een aparte kamer noodig hebben om rustig te kunnen studee- ren", meende Ebba. „Juist, Ik denk, dat mevrouw Eber- mans van hierover je wel een kamer zal kunnen afstaan. Niet vanwege het tóezicht wees mijnentwege zoo so lide of zoo vrij als je wilt dat is jouw zaak. Maar het is gemakkelijk zoo. Dan kun je bij mij eten. Houd je vijf duizend maar hij elkaar, die smel-, ten toth wel zoo langzaam weg. ook zonder dat je kostgeld betaalt". „Ik dank- u", riep Ebba verrukt en viel haar om den hals; door de rege ling van deze uiterlijke zaken scheen reeds veel gewonnen. „Nu zijn we nog niet eens klaar!" zeide Fausta en nam de glazen snel van het buffet, om ze op de tafel te zetten. Juist meldde zich de eerste gast bij Fausta aan. „Goeden avond I" zeide een manne- lijké stem. - „Ach, Beuthner kijk. nü heb ik juist in iedere hand een glas maar •dadelijk krijg.je. er een", sprak Fausta op den drempel verschijnend. „Wat staat die huishoudelijkheid u goed", zeide de stem weer. De afgeme ten spraak, het züivere orgaan vielen zeer op. „Ik heb er ook plezier in, zeide Fausta weer, tusschen de draperies staande, met den rug naar Ebba toe, zoodat deze den bezoeker niet tien kon „Wij vrouwen hebben veel roer. Wij hebben veel minder tijd en gele genheid om ons ongelukkig te gevoe len, dan die arme mannen. Studeeren en altijd weer studeeren en werken kan men niet. En dan ontstaan er bij jullie groote leemten, waarin ge over alle tekortkomingen van je lot en van je vrouwen nadenkt alleen natuur lijk niet over je eigen tekortkomingen En voor ons vrouwen zijn de vele kleine huiselijke bezigheden een ge zonde beweging en tegenwicht. Een vrouw zonder keukenschort is geen vfouw'Y Ebba was verwonderd. Dat zeide Fausta. die zich als kunstenares naam gemaakt had? „Daarom is het juist zoo jammer, dat u niet wilt trouwen", merkte hij op. „U niet!" lachte Fausta. „anders weet ik niet, dat ik reeds een derge lijke belofte heb afgelegd". „U trouwen?" riep Ebba. „Dadelijk, wanneer de rechte kwam. Maar waar zou er een voor mij passen de te vinden zijn? dat is de geschie denis". Was dat nu ernst of scherts, dacht Ebba. „Wie spréékt daar op den achter grond?" vroeg Beuthner. „Een familielid van mij. dat heden hier aangekomen is, om in den strijd des levens door kennis ea arbeid vrij te wordenl" (Wordt verrota*;

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5