OrfcZ/JKtUït >WLi LE^A<^B^TEAXri50;-gi DE BIJENKORF DEN HOOG 521/* 0.95 1.25 37 V- 0.24 1.02V, 1.40 RECLAME -P. &ewone Zaterdag- prijs prijs BLAUWE SCHOOL- BROEKEH9-Sr3 MANSHEMD, prima katoen SPORTHEMD prima flanel p4ö ZELFBINDERS prima zijde WERKSOKKEN prima jaeger O^iO DAMESONDERJURK prima tricotL2o HÜISHOUDSCHORT extra wyd J<w Gewone Zaterdag- prijs prijs MATJES, prima cocos jlrSo KINDERSTOEL- RINGEN jl«S BEDKLEEDJES prima wol jk?o STOELEN met leder bekleed^25 WASCHSTELLEN 5 deelig ^30 BLOEMTAFEL8 gtoote keuze CRETONNE DEKENS groote maat 0.28 57V« 0.68 3.75 2.30 1.321/- 5.50 VERKOOP IN PORTIEK Gruno Zeeppoeder81/s cent Vlokkenzeep®Vs c®n* Imitatie Raffia Boodschaptasschen 18 cent RECLAME. Sluiting Tentoonstelling („DE GEDEKTE TAFEL") Morgen, Zaterdagavond, om zes uur DAG-AGENDA. Vrijdag 4 Nov.. 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: 3e Gewoon Concert v. d. Mij. v. Toonkunst Vrijdag 4 Nov., 's av. acht uur. Graanbeurs: Prop. avond v. d. Ned. Chr. Reisverecn. Dinsdag 8 Nov.. 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert v. d. Haarl. Orkestvereen. 10—12 Nov., Stadsgehoorzaal: Ra dio-tentoonstelling. Woensdag 16 Nov., 's av. acht uur. Pieterskerk: Uitv. v. Oud-Holl. Gees telijke Liederen van Hovy's a capella- koor. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Oct. tot en met Zondag 6 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. ben op de prettigste wijze gekorfbald hadden en dat er geen wanklank was gehoord. De Bonds- en Stedendag zijn beiden uitstekend geslaagd. De hr. J. A. Karstens te Leiden werd in de vacature-L. Schipper tot secre taris gekozen. De heer C. Jonkers te Schiedam werd tot administrateur van bet officieel orgaan benoemd. Het voorstel om „Lichaamsoefe ning'' voor alle leden verplichtend te stellen, kwam thans aan de orde, waarover verschillende afgevaardig den het woord voerden en vooral het woord van den Amsterdamschen af gevaardigde maakte indruk. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel aangenomen. Te vens werd aangenomen een amende ment om het voorstel niet te doen gelden voor leden beneden de 16 jaar. Daarna werden in behandeling ge nomen het voorstel van de Vereeni- ging Excelsior"' om een jaarlijksche üthletiekdag te houden, en van de Vereeniging „Ivo" van Rotterdam om bij de districts-wedstrijden de verte genwoordigende twaalftallen samen te stellen uit leden van alle vereenigin- gen. Het voorstel van Excelsior" werd aangenomen, terwijl dat van .,Ivo" werd verworpen. Dan werd overgegaan tot het uit reiken van de'bij gehouden competi ties behaalde eereteekenen. De heeren M. Bovenberg en G. H. Hoek werden op voorstel van het Bondsbestuur, oud-leden van het Be stuur en oprichters van „Lichaams oefening" met algemeene stemmen benoemd tot eereleden van den C.K.B. Na de rondvraag werd de vergade ring met dankgebed gesloten. BUITENLAND. DE IN- EN UITVOERCONFERENTIE. Behandeling van het ontwerp- conventie. De conferenti$-Colijn tot afschaffing van de in- en uitvoerverboden be sprak gisteren in een openbare zitting het ontwerp-conventie, zooals dit door de rapporteurscommissie is opgesteld. De voornaamste bijzonderheden er van zijn. dat de uitzonderingsbepaling die voor de nationale verdediging geldt zoo eng is geredigeerd, dat men hier onder niet het invoerverbod van kleur stoffen kan brengen, hetwelk Enge land wenscht te.handhaven. Dit uitvoerverbod kan slechts onder de tijdelijke uitzonderingen vallen en uiterlijk tot 1930 worden gehandhaafd De conventie decreteert slechts ver plichte rechtspraak voor het Perm. Hof van Internationale Justitie te Den Haag voor de minder belangrijke bepalingen en dan nog alleen op ver zoek van een der partijen. Intusschen heeft de Nederlandsche delegatie een kleine voldoening ge kregen door een Belgisch amende ment, inhoudende, dat de staten bij ratificatie zich jegens eiken staat, die een gelijke verplichting aanvaardt, kunnen verbinden ook voor de uitzon deringsbepalingen der conventie ver plichte rechtspraak van het Perm. Hof van Intern. Justitie te erkennen. In de slot-clausule vindt men in een zelfden volzin vereenigd een Roe- meensch voorstel, inzake absolute ta riefvrijheid der staten, en de Neder landsche stelling, dat opheffing van uitvoerverboden niet gecompeneerd behoort te worden door hoogere uit voerrechten. De strijd, tijdens de economische wereldconferentie door Lovinck ge voerd tegen misbruik van sanitaire maatregelen bij den invoer van plan ten en dieren, is in de slotclausule tvaarneembaar in een aanbeveling aan den Raad tot bijeenroeping van een conferentie van deskundigen voor een gezamenlijke actie der regeeringen in den strijd tegen ziekten van planten en dieren. EEN REDE VAN BALDWIN. Volkenbond en Locarno. In een rede te Edinburg heeft Bald win, de eerste Britsche minister, o a. gezegd: Het gebruik van internationale conventies is thans voor goed ingebur gerd en de Volkenbond verrichtte een groot werk. door schijnbaar onverzoen lijke inzichten te verzoenen. De Engelsche regeering is zoo over tuigd van de beteekenis van dit deel der werkzaamheid van den Bond, dat zij gedurende de laatste drie jaar ge regeld Chamberlain naar de bijeen komsten van Raad en Assemblée heeft afgevaardigd. Dat Chamberlain meer malen woorden van waarschuwing heeft moeten uiten, was in 't belang van den Bond, want het is de plicht van eiken trouwen vriend van den Bond om de aandacht te vestigen op de feiten en het idealisme met de prac tische feiten te verzoenen. Ofschoon de laatste bijeenkomst van den Volkenbond niets bijzonders ge daan heeft, heeft zij bijgedragen tot het geleidelijk veld winnen van een grooter veiligheidsbesef in Europa. Gewagend over de meeningsverschil len van het protocol van Genève van 1924 uitte Baldwin de hoop, dat de openhartige gedachtenwisseling in September de algemeene overtuiging heeft gevestigd, dat de Volkenbond, hoewel zijn idealen voor oogen hou dend, zijn werkzaamheid dient bim nen de perken te houden van hetgeen voor het oogenblik mogelijk is. Locarno heeft veel gedaan om de vrees en den argwaan, die duchtige beletselen waren voor ontwapening en het herstel van den Europeeschen vrede, weg te nemen, maar niettemin blijft er nog veel te doen. Aan ontwapening dient beperking van wapening vooraf te gaan. en dit onderwerp wordt nauwgezet onder zocht door de voorbereidende ontwa peningscommissie. Daarbij moge eenig geschil over belangrijke principieele punten zijn gerezen, aan de strijdige inzichten is openhartig uiting gegeven en men behoeft aan de mogelijkheid van overeenstemmng niet te wanho pen, Als de eerste ontwapeningsconfe rentie mocht leiden tot een beperking van wapening, zou dat een flinke stap voorwaarts zijn, welke elke verdere toeneming van wapening onmogelijk zou maken. DE POOLSCHE LANDDAG. Na heropening verdaagd. Het Poolsche parlement is gisteren weer bijeen gekomen, doch na een korte zitting opnieuw verdaagd en wel tot 28 November. Op dien datum loopt de zittingster mijn van het parlement af, zoodat dan nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben. Door deze nieuwe verdaging was 't parlement verhinderd de begrooting voor het volgend jaar te behandelen. Waarschijnlijk zal thans bij een verordening van den Poolschen staats president de begrooting voor het loo- pende jaar ook voor het volgend jaar van kracht worden verklaard. Het parlement protesteerde krach tig tegen deze nieuwe verdaging. EEN COMPLOT IN HET ROODE LEGER. Talrijke arrestaties. Volgens berichten uit Riga zouden te Moskou verscheiden officieren en soldaten van het roode leger gearres teerd zijn, naar het heet, wijl zij toe^ bereidselen maakten voor een revolu tie, welke met behulp van militaire strijdkrachten zou worden uitgevoerd. Het plan dezer lieden moet zijn ge weest, de huidige regeering omver te werpen. Stalin en andere leiders van het centraal comité der communisten partij te arresteeren en een militaire dictatuur in te stellen. STAKING IN DE TEXTIEL. INDUSTRIE. Uitsluiting van 63.000 arbeiders. Daar ongeveer een 5COO textielarbei ders, werkzaam in de Rijnlandsche in dustrie, wegens het mislukken der loononderhandelingen aankondigden in staking te zullen gaan, hebben de werkgevers besloten hierop te reagee- ren door het proclameeren van 'n al gemeene uitsluiting, waardoor drie en zestig duizend arbeiders zullen wonden getroffen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Verdere successen van Tsjang. Tsjang tsoeng tsjang meldt officieel verdere successen tegen den Christen generaal Feng joe sjang. De troepen van Sjangtoeng ten N. van de Gele Rivier zouden YVeihwei genomen hebben na de troepen van Feng joe sjang verslagen te hebben, die zich op Sin siang terug trekken, terwijl de Sjantoeng-troepen, die in Midden-Honan opereeren, Soetsjou ver overd hebben, een belangrijk spoor wegknooppunt aan de lijn Peking- Hankau. Ondertusschen is de hoofdmacht van het Sjantoengleger nog steeds in een verwoed gevecht gewikkeld ten W. van Tsjoengmou, om Tjengtsjou te veroveren, een belangrijk spoorweg- knooppunt aan de lijnen Peking-Han- kou-Loenghai. KORTE BERICHTEN. Bij de heropening van de Fran- sche kamer gisteren is een motie aan genomen van de communisten, eischende vrijlating van de vier ge vangen gehouden communistische af gevaardigden. De regeering had niet de kwestie van vertrouwen gesteld, wel echter verklaard, dat zij in ieder geval de rechtsvervolging zou voort zetten. Door een grooten brand in een voorstad van Boedapest is voor milli- arden schade aangericht. Een Amerikaansch blad meldt, dat de Abessinische regeering den bouw van 'n stuw in de Blauwe Nijl aan een New Yorksche fiTma heeft op gedragen. Politieke kringen in Londen achten deze opdracht in strijd met het Abessinisch-Ehgelsch verdrag. De 23ste partij van den schaak* wedstrijd tusschen Capablanca en Al- jechin is remise geworden. Communistische troepen in Chi na hebben Ihfing overvallen en bij ver rassing ingenomen. Uit het Sociale Leven. DE OVEREENKOMST IN HET BOUWBEDRIJF. Het bestuur van den R.K. Bouwvak arbeidersbond St. Joseph ontving, naar de „Volkskr." meldt, van de besturen der beide patroonsbonden, partij bij het con tract voor de bouwbedrijven, de mededee- ling, dat zij de overeenkomst niet onge wijzigd wenschen te handhaven. De werkgevers stellen o.ip. voor: a. Een gemiddelden 8 y% uren-dag. b. Verdisconteering van de vergoeding wegens loonderving cp algemeen erken de christelijke feestdagen in het loon. c. Geen uitkeering bij ziekte over de eerste tw\i dagen, onverschillig den duur der ziekte.. d. Herziening der looncijfers naar be neden. e. Lagere classificeering van eenige plaatsen. f. Een overeenkomst bij mogelijke over eenstemming voor den duur van twee jaar. g. Beperking van de aansprakelijkheid en daarmede samenhangende maatrege len, bedoeld in de artikelen 1, 4 en 5 der huidige overeenkomst. Naar men aan het blad verzekerde leeft in de kringen van het bestuur van dezen bond sterk de overtuiging, dat de over eenkomst ernstig in gevaar zou worden gebracht, wanneer de werkgevers onver hoopt aan deze voorstellen zouden vast houden. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Naar aanleiding van de proteststaking bij de sigarenfabriek van de firma Blj- dendijk Ten Hovc, te Deventer, hadden de hoofdbesturen der vakorganisaties 'n onderhoud met de directie. Deze stelde voor dat, wanneer alle werklieden bet werk zouden hervatten, binnen enkele dagen de grieven der arbeiders op een conferentie zouden w orden besproken. In een drukbezochte vergadering namen de stakers gisteravond het besluit, aan dit voorstel gevolg te geven, zoodat beden zich allen weder bij de fabriek zouden aanmelden. ACTIE TEGEN PROVISIELOON. In eene te Utrecht gehouden vergade ring van de besturen der volgende ver- eenigingen: Nederlandsche Ver van Ver tegenwoordigers van Handelaren en In- dustrieelen Hermes, te Amsterdam, de Nederl. R.K. Ver. van Handelsreizigers St. Christoffel, te Utrecht en de Nationale Vakgroep van Handelsreizigers en -agen ten in de Nederl. Ver. van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, te Rot terdam, is besloten een actie te beginnen tegen de uitwaseen van het provisiestel sel. Het is gebleken, dat in de laatste jaren de toepassing van bet provisiestelsel zoo danig is toegenomen, dat de reëele han del er nadeel door ondervindt. Getracht zal worden in overleg met de werkgevers organisaties te komen tot een regeling, waarbij de misstanden zullen worden op geheven en waarbij den vertegenwoordi ger, zoo geen vast loon, dan toch een ge garandeerd minimum-loon wordt uitbe taald Een commissie van drie leden werd be noemd om de te voeren actie voor te be reiden. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Voor predikant bij de Rem. gemeen te alhier en te ^Waddinxveen is het vol gende tweetal opgemaakt: Mej. A. E. de Vring, proponente te Alphen (Z.-H.) en de heer W. N. v. Nooten, proponent te Leiden. De heer P. A. Colijn, burgemeester dezer gemeente, heeft bet eere-voorzitter- schap aanvaard van bet comité tot het houden van een winkelweek, die 23 No vember a.s. geopend zal worden. Het aantal deelnemers neemt nog steeds toe. De boomkweeker Vergeer aan het Jaagpad alhier, miste op een gegeven oogenblik zijn tuinkat. Het beest w&s spoorloos verdwenen. Toen hij acht da gen later een broeikast open deed, sprong tot zijn verbazing de kat er uit. Het dier had al dien tijd gevangen gezeten, zon der eten of drinken. Zooals te begrijpen, kreeg poes een dub bele portie. Zondag 6 Nov. vjm. 9.30 en n.m. 6 uur hoopt voor de Confessioneele ver eeniging in het gebouw „Salvatori" op te treden Ds. Tuinstra, uit Beesd. Omtrent onderstaande verloren voor werpen zijn inlichtingen te bekomen: 1 belastingmerk bij G. ramp, Zijde 290 en 1 notitieboekje, waarschijnlijk van een kruidenier, bij Heidbuurt, Zij de weg. Zondag 6 November, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur hoopt in het Evangelisatielo kaal aan de Dwars-Nieuwstraat op te tre den Ds. Enkelaar, uit Ouderkerk. HILLEGOM. De collecte gehouden in de Geref. Kerk, tijdens de dankstond voor het ge was, beeft apgebracht 1966.zijnde 1310.voor de Kerk en 656.voor de Armen. De Chr. Bibliotbeekvereeniging zal na een poos van rust (voor contröle der boeken en aankoop van nieuwe boeken) a.s. Dinsdagavond weder geopend wor den. De biblotbecaris houdt daartoe zitting Dinsdagsavonds van 78 uur In de kos terswoning der Geref. Kerk. LISSE Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 8 November 1927, des namid dags om zeven uur. 1. Beèediging van den beer A. Verduyn Jr. 2. Verzoek van Mej. Anderson om eer vol ontslag als assistente aan de Open bare Lagere school en als onbezoldigd vakonderwijzeres aan de Openbare U.L. O.-school met Ingang van 1 November 1927. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van den heer H. Exalto als onbezoldigd assistent aan de Openbare Lagere school in de plaats van den heer J. J. Vrolijk. 4. Benoeming van een lid van de Gas- commissie. 5. Verzoeken van de heeren P. Duiven voorden en P. J. van der Hulst om van de gemeente het z.g. Kruishoorntje te mo gen koopen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aan- en verkoop van grond langs de Julianastraat tusschen de ge meente en den heer L. A. Schippers. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een gedeelte Essenlaan en een erf voor. de verbree ding van die laan van Mevrouw C. m. Baronesse van Lijnden. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om het bestuur der Woning- vereeniging Volksbelang te machtigen 'n gedeelte sloot met berm te verkoopen aan den beer T. G. Kersbergen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging en aanvulling van de Verordening op het beheer van de Gas- en Waterleidingbedrijvén der ge meente Lisse. lu. Aanbieding van de rekeningen van den keuringsdienst van Vee en Vleescb in den Keuringsdienst „Lisse" en van den Keuringsdienst van Waren te Leiden over 1926. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen ver gunning is verleend aan: a. de firma D. D. Noordman en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de houtzagerij op het perceel Haagweg No. 59, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O No. 1189. b. de N. V. Boekbinderij en Linieer inrichting v.h. firma J. G. Pulle en rechtverkrijgenden tot het utbreiden van de boekbinderij in het perceel Dullebakkersteeg No. 4. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H No. 3475. Leiden, 4 November 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 11. Vaststelling van de rekeningen van de Gas- en Waterleidingbedrijven en voor loopige vaststelling van de Gemeente-re- kening over 1926. 12. Aanbieding van de begrootingen der Gas- ^n Waterleidingbedrijven en van de Gemeente-begrooting voor 1928. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van eene geld- leening van 18.000 ten behoeve van uit breidingen en verbeteringen van het Gas bedrijf. 14. Comptabiliteitsbesluit. 15. Aanbieding van het Gemeente-ver slag over 1926. 16. Ingekomen stukken. NIEUWKOOP. De 32-jarige E. C. v. L. is voor reke- ning van deze gemeente overgebracht moeten worden naar het krankzinnigen gesticht „Willem Arentzhoeve" te Zeist. Gevestigde personen: T. H. Baars, j Tilburg; J. de Wit, Wilnis; A. J. M. Ken- j nis, Mijdrecht; C. de Rooi, Mijdrecht; W. H. Klaassen, Lichtenvoorde; S. v. d Berg, Kantens; J. M. C. Swinkels, Eindhoven; R. Mulders, Voorburg; I. v. Peet en gez., Zevenhoven, H. v. d. Berg, Mijdrecht. Vertrokken: J. G. v. Achterbergh, Nice (Fr.); A. v. d. Meer en gez., Alkemade; J. de Leeuw, Amsterdam; H. Fokker, Zwam- merdam; J. Meijer, Overveen, J. A. Slagt, Nieuwerkerk a. d. IJsel. Niet minder dan 17 jongens hebben zich laten inschrijven als leerling van de Nijverheidsavondschool te Woerden. De leerlingen der O.L.S. zullen we gens het recht zetten van den dorpstoren voorzichtigheidshalve vacantie krijgen. nieuwveen. Onze plaatsgenoot, de heer W. v. d. Leden, slaagde dezer dagen in Den Haag voor het examen Machineschrijven, In stituut-Pont. In de vergadering van B. en W. is wethouder C. Hogervorst tot loco-burge meester gekozen. Woensdag hoopt Ds. J. D. Speelman de gedachtenisrede te houden van het 40- jarig bestaan der Geref. Kerk. Tot nog toe is er nog geen licht ont stoken omtrent de inbraak bij Oskam, on danks alle moeite en ingesteld onderzoek. Dezer dagen hoopt de Geref. Jonge- lingsvereen. „Daniël" haar 4U-jarig be staan te herdenken. oegstgeest. Burgerlijke stand.. Geboren: Jo* hannes Nesles z.v. G. v. Rij en E L. v. Egmond; Maria ihtrc-ia dv. Th. de Bruin eii O. v. 'een; ^Joanna Carolina ioiegebsrta d,v. M. C. W.v Gent en M. T. v. Bce^; Jouanna Gijs- berta d.v. J. C. Zandvliet en J. G Hogervorst; Petrus Aurianus Jacobus z.v. J. A. Jongeneclen en C. J. Rij naarts; Jan z.v. A. Nagtegaal eniit Zonderwijk. Ondertrouwd: J. J. Gordijn 24 y en L. Pronk 21 j. Katwijk; H. v Iterson 21 j. en T. Ravensuereen 19 i,, Valkenburg Z.H.; V. Esbacli 3^ j., Leiden ©n J. L. Bolle wijn Gelpke 23 j. Getrouwd: A. W. Baggos 55 en K. M. v. d. Plaat 45 j.; J. A B. Woeren 34 1- ^1 C. M. v. Gne- ken 28 j.; G. H. Splinter 23 j. en H. M. Spaargaren 20 j. Overleden: W. H. WeAs 11 jaar .Endegeest; H. Bteen 74 i., Endegeest; P. G. Timp 67 j.; H. J. v. d. Oud^n 8 j., Endegeest; J. O. Wouters 4j^ Endegeest. ZEVENHOVEN. Tot heemraad van den Nieuvvkoop- schen polder is in de plaats van J. de Groot Azn. gekozen: G. Domburg. De af tredende heemraad B. J. Straathof werd herkozen. Het bestuur der Wilhelminavereen. is aangevuld met de heeren G. Maurits en R. van 't Wout. Bij d n veehouder Straathof had een gevecht p! i.ats tusschen een gans en een schaap. Du gans bleef overwinnaar. Aan .C G. Rijneveld aan den Hoef is vergun; mg verleend tot het bouwen van een v, jeschwinkel voor J. Hakker. De 1: 'jad van Mijdrecht verleende gelden vooi aanschaffing van schoolban ken voor d.') RX •obool aan den Hoef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2