NIEUWE LEIUSCHE COURANT van DONDERDAG 3 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Rechttarief meer dan vechttarief. Nog een voorbeeld van misleiden de naamgeving, noemt De St a n d. De Nederlandsche Regeering geeft gehoor aan den wensch van velen om te breken met het lijdelijkheidsstand- punt in onze handelspolitiek. Een dubbel tarief wordt thans voor bereid om het voeren eener actieve handelspolitiek te bevorderen. Dat dubbel tarief zal onze onder handelaars in staat stellen om boo- zen en goeden op verschillende wijzen te bejegenen, om voor de gunsten, die wij wenschen te» verwerven, ook voor- deelen te verleenen. Dat dubbbele tarief zal de Neder landsche tractaatsluiters als volge- rechtigde partij aan de ronde tafel doen plaats nemen. Om het dubbel tarief te di'squalifi- ceeren, pleegt nu zeker 9lag van vrij handelaren strijk op zet te gewagen van een vecht-tarief. Zelfs de Nederlandsche Maatschap pij van Nijverheid, die zegt een on partijdig onderzoek naar het voor en tegen van de aangekondigde regee- ringsmaatregelen in te stellen, spreekt niet anders dan van een vecht-tarief. Terecht wordt door de Regeering in de dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord dit spraakgebruik ge wraakt. Een vechttarief wekt onaangename gewaarwordingen. Vechtersbazen zijn nu eenmaal niet populair. Zoo zet men reeds onbewust met dien naam vechttarief tegen een dub bel tarief op al degenen, die terecht afkeerig zijn van een agressieve poli tiek. De vijandschap is echtei onver diend. want achter het streven naar een dubbel tarief ligt niet de opzet om te vechten, maar juist om anderen van vechten te weerhouden. Onderhandelingstarief drukt veel veel beter het wezen uit dan vecht tarief. Een recht-tarief is het meer dan een vecht-tarief. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen (toez.): te Jukwerd (Gr.): A. E. F. de Boer, te Ruinerwold (Dr.).Te Zierikzee (toez.) vac.-G. J. Waardenburg: S. H. J. Voors, te Op perdoes. Bedankt: voor Ouddorp: J. W. Th. Rappard, te Barneveld.. Voor Nunspeet: Johs. Stehouwer, teWeesp. Voor de Vuursche: J. C. van Apel doorn, te Bennekom. Voor Dintel- oord en Prinseland: W. Deur, te Schoonhoven. Voor Garderen: A. G. Oosterhuis. te Ernst. OEREF. KERKEN. Beroepen: te Noord-Scharwou- de: G. D. Kuiper, cand. te Kampen. Te Zuilen: C. L. A. M. van Puyvelde, te Amsterdam Te Paesens c.a.: J. Hettinga, te Wijckel. Bedankt: voor Delfshaven: G. J. Goede, te Voorthuizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen: te Noordhorn: M. J. Kosters, te Sint Anna-Parochie. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Na bevestigd te zijn door den con sulent Ds. A. G. Kloots, van Roderwol- de, deed Ds. J. G F r a n c k. overgeko men van Coevorden Zondagmiddag zijri intrede in de Ned. Herv. Kerk te Eelde, sprekende over 1 Cor. 3 9. Na de gebruikelijke toespraken tot colle ges en personen heette Ds. B. R. Knottnerus, van Vries, namens clas sis en ring van Assen, den nieuwen collega welkom en sprak Ds. R. Rip- FEUILLETON. EBBA £N HELENE. 34. -Or- Fausta liet haar het geheele huis zien. Dit was met goeden smaak, een voudig ingericht en kreeg sléchts door een paar schoone draperieën en een paar goede copieën van antieke beeld houwwerken een schilderachtig aan zien. Het beste stuk daaronder was een Psyche van Capua in marmer. De on geveer in het midden afgesneden romp en het bekoorlijke zijwaarts zien de hoofd, kwamen voordeelig uit te gen den donkeren achtergrond van stof. Maar Ebba was te verstrooid om dat op te merken; niet eens de slaap kamer mét haar vroolijke meubilee ring van witte meubels, groenachtige stoffen en haar vele spiegels kon haar een vriendelijk woord van waardee ring pntlokken. Fausta scheen ook in het geheel geen lofspraken over de behaaglijk heid van haar woning te verwachten. Ze hielp op een moederlijke en toch dienstwillige manier haar gast bij het uitpakken van het allernoodigste. Mis schien was dat helpen slechts een voor wenilsel om haar aan het spreken te krijgen. Ze speelde het klaar met een geheel onbevangen gelaat. Ebba de ge schiedenis. van haar verloving en het pl'otselinge afbreken daarvan te vra gen. hagen van Coevorden, zijn ambtsbroe der een hartelijk woord toe Ds. F. A. Visser nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Kerk te Oosterzee, met een predikatie over( Cor. 13 11. Aan het einde werd hij' hartelijk toegesproken door den heer R. Ploegstra^ godsdienstonderwijzer, namens den Kerkeraad; door Ds. A. A. van Wessem, van Joure namens den Ring; en door Ds. D. Zoete, van Lemmer als aanstaand consulent. Toe gezongen werd Gezang 96. Zondagmiddag nam Ds. W. H v. d. V e g t afscheid van de Geref. Kerk te Drachtster-Compagnie, wegens ver trek naar Bergum, met een predika tie over Openb. 3 11. Daarna werd de scheidende herder en leeraar toe gesproken door ouderling W. de Boer, de heer R. Ubels, hoofd der Chr. School, sDs. J. Reijenga, namens de genahuurde Kerk van Ureterp en ouderling J. Wijma, namens die te Rottevalle. Staande werd nog toege zongen de zegenbede uit Ps. 134. Ds. M. C. W. W e g e 1 i n g deed Zondag, na bevestigd te zijn door Ds. J. A. Steenbakker Morilyon Loysen, van Erica, intrede in de Ned. Herv. Kerk te 's-HeerenhoekNieuwedorp, met een predikatie over Joh. 10 10. Aan het einde van dezen dienst werd hij toegesproken door den consulent, Ds. J. C. Ellenbaas, van Borssele, die Gezang 91 3 liet toezingen. Een zang koor van Nieuwedorp zong den leer aar een lied toe. Ds. J. H o v i u s hoopt Maandag avond 14 Nov. afscheid te nemen van de Chr. Geref. Kerk te Sneek, om Zon dag 20 Nov. d.a.v. intrede te doen te Nieuwe Pekela. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. v. d. Ven, van Arn hem. Ds. Th. J. H.. Israël hoopt 27 Nov. afscheid te nemen van de Ned. Herv Kerk te Gramsbergen om 4 Dec. d.a.v. intrede te doen. Bevestiger is Ds. J. H. Israël, te Batenburg (Gld).) Ds. A. L. Th. v. d. Ven hoopt 13 Nov. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Beetgum om 20 Nov. d.a.v. intrede te doen te Herwen c.a. Bevestiger is Ds. Leendertz, te Lobith "Wegens vertrek naar Schoon hoven nam Ds. J. Hoekstra Zon 'lag voor een overvolle kerk afscheid van de Geref. Kerk van Dalfsen, spre kende over Judas 20 en 21. De schei dende prediker besloot met de gebrui kelijke toespraken en werd hierna toegesproken door ouderling W. Evert- se namens den 'kerkeraad, die hem deed toezingen Ps. 121 4 en door Ds. G Dijkstra, van Bergentheim, namens de classis Ommen, A.s. Zondag zal Ds, Hoekstra te Schoonhoven zijn in trede doen. TOEGELATEN TOT DEN DIENST DES WOORDS. Het provinciaal kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk heeft tot de evange liebediening toegelaten den heer J. Koopmans, candidaat aan de Univer siteit te Utrecht. NED. HERV. KERK TE SANTPOORT- Bij de verkiezing van drie leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Santpoort, werden de vrij zinnige candidaten meU157162 stem men gekozen. Op de orthodoxe can didaten werden 3032 stemmen uit gebracht. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Bij 4de verkiezing van notabelen der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Apeldoorn werden de candidaten der rechtzinnigen gekozen met een meer derheid van 400 en 500 stemmen. Voor de eerste maal waren bij deze verkie zing candidaten gesteld van vrijzin nige zijde. Bij de gehouden verkiezing van drie leden van het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Santpoort werden de vrijzinnige candidaten mét 157162 stemmen gekozen. De ortho doxe candidaten verkregen 30—32 stemmen. DE GEREF. KERK VAN BATAVIA. De Geref. Kerk van Batavia zal dit jaar 50 jaar bestaan, ter gelegenheid van welk feit een jubileumcommissie een jubileumboekje zal uitgeven. En bet deed Ebba goed. daarover te spreken. Ze sprak eindeloos einde loos. Het was voor haar een onuitput telijk onderwerp. Ze werd niet moede daarover te spreken. En ze verwon derde er zich niet over, dat Fausta met onuitputtelijk geduld toehoorde. Bij de thee sprak ze er weer over en nam slechts af en toe een kopje, als Fausta haar daartoe aanmaande. In het salon, warm verlicht door een hooge lamp, waarom een kap, zaten ze voor den haard. Achter de mica gloeide het stil met een rooden gloed Van de straat drong geen geluid naar boven. „Nu", zeide Fausta eindelijk, ,.ik zie, dat hij dezelfde is gebleven van weleer: een bewonderenswaardig ka rakter, rein. trotsch, volhardend tot koppigheid toe en toch vol goedheid; zich verbeeldend, dat een man zekere dingen voor zich alleen moet hebben, om de baas te blijven. En met al de kleingeestigheid van vijftig procent onzer Duitsche mannen. Ik vermijd opzettelijk het woord vooroordeel. Dat maakt de zaak niet anders. We heb ben in Duitschland gëen algemeene beschaving, maar alleen beschaafde kringen, geen maatschappij, maar al leen maatschappijen. Geen enkele be grijpt en waardeert de waarde van de andere. Mijn beroep en mijn neiging tot onderzoek hebben mij in alle mo gelijke kringen binnen geleid. Zonder linge feiten kon ik daar constateren. De luitenant ziet op den journalist neer en de journalist op den luitenant DR. N. D. v. LEEUWEN GESCHORST. De classis Drachten der Geref. Ker ken kwam, naar de Standaard meldt. Dinsdag in gewone vergadering bij een. Mede waren tegenwoordig de depu- taten Synodi, teneinde van advies te dienen, in de zaak Dr. N. D. van Leeu wen, Dienaangaande werd met advies der deputaten en met algemeene stemmen het volgend besluit genomen: „De classis Drachten der Geref. Ker ken, enz., kennis genomen hebbende van het ontvangen antwoord van de Synode op de door haar aan deze ge stelde vraag: of Dr. N. D. van Leeu wen met zijn afwijkend gevoelen in zake de slang in de Geref. Kerken ge duld mag worden; instemmende met het antwoord en aanvaardende de gronden; daarvoor aangevoerd; constateerende, dat Dr. v. Leeuwen beslist geweigerd heeft om ter classi cal vergadering te verschijnen; besluit Dr. N. D. van Leeuwen, die naar des Woords bij de Geref. Kerk van Harkema-Opeinde, met ingang van heden volgens art. 79 en 80 der Kerkenorde voor den tijd van één maapd in de bediening van zijn ambt te schorsen op grond van afwijking in de leer en Ivoortdurend verzet tegen de kerkelijke vergaderingen met de bede, dat hij alsnog tot inkeer moge komen. ZICH AAN DE KERK ONTTROKKEN. Men meldt aan de Rotterd.: Te Schoonhoven hebben 36 leden der Ned. Herv. Gemeente bij exploit hun lidmaatschap der Gemeente opgezegd. Onder hen bevinden zich de heeren: S. L. J. E. Rambonnet, burgemeester; G. J. Niekerk, Chr. Hist, wethouder; R. Bron, Chr. Hist, raadslid, en A. Boogaart, gemeente-secretaris, met hun resp. echtgenooten. De heer Bron is regent van het Ge ref. Weeshuis, doch zal nu als zooda nig niet meer functioneeren, wijl hij daarvoor lid van de Ned. Herv. Ge meente moét Zijn. Bovengenoemde heeren zijn de voor naamste personen uit de minderheids groep, die er ontevreden over zijn, dat bij de Ned. Herv. Gemeente van Schoonhoven inplaats van één Geref. en één confessioneel predikant, thans twee Geref. predikanten daar beroepen zijn en dienst doen. VOOR ZIEKEN EN ZWAKKEN. In meerdere Kerkelijke Gemeenten overweegt man, evenals elders reeds in de practijk is uitgevoerd, Kerkte lefoongeleidingen te doen aanleggen voor zieken, zwakken, ouden van da gen en personen die aan huis gebon den zijn. om hen in staat te stellen de prediking uit de plaatselijke kerk te beluisteren. Men staat dan wel eens voor ver schillende moeilijkheden, zoodat men zonder twijfel zich gaande op de hoog te zal willen laten brengen van de wijze waarop deze zaak in andere ge meenten is geregeld. Een gelegenheid daartoe doet zich voor Donderdag(heden)namiddag. De heer P. K. Dommisse van Maassluis, houdt voor de Nederlandsche Chris telijke Radio-Vereeniging van 7.308 uur een Radio-voordracht over het onderwerp: „Een kerktelefoon voor zieken, oxiden vart dagen en hardhoo- renden SAMENWERKING. De zendingsmedewerker van het Han delsblad schrijft: Krachtens haren aard is de zendeling een eenheidsbeweging. Zij brengt de Christenen samen om zich aan een ge meenschappelijke taak te wijden: het Evangelie te prediken aan hen, die het nog niet *kennen. De Alg. Ned. Zendings conferentie heeft de groote verdienste, dat zij de zending als eenheidsbeweging naar buiten tot openbaring brengt, al thans voor zoover het de protest, zending betreft. Had men in Ned. Oost Indië al leen met de protest, zending te doen, dan zou men artikel 177 van de Indische Staatsregeling (het vroegere artikel 123 R.R.) kunnen missen. Alle corporaties toch, die tot het comité voor de Alg. Con ferenties toetreden, hebben zich verbon den om niet op elkanders terrein te ko- de koopman op den geleerde en de ge leerde op den koopman, de kunstenaar is voorhallen zoo wat het voorwerp van genoegen. En het allerdomste is de maatschappelijke kastengeest in Duitschland. En slechts het gemeen schappelijk belang kan de menschen heden ten dage waarlijk tot menschen maken. Ik bedoel de vrouw ook daar mede. Maar'natuurlijk, ook Andreas Alte- neck staat dp zoon beschavingseiland en heeft in hét geheel geen tijd ge had^ mannen verbeelden zich altijd dat ze geen tijd hebben, wanneer het belangen geldt, die buiten hun ambt liggen geen tijd gehad, zeg ik. om op te merken, wat er aan den anderen oever gebeurt 1 Hij meet de vrouw van heden af naar de vrouw die, als van zelf spreekt, zijn ideaal is: naar zijn moeder. Hij had niet van je moeten verlangen; wardt als zij. maar hij had je moeten helpen, om datgene te wor den, waartoe je bestemd zijt. Dat kan men bij ieder vrouwelijk wezen niet zoo gemakkelijk weten, vooral niet bij eriergieken en begaafden. Nu mijn kind, ik zie, dat je moedig zijt. Zie zelf toe, wat je van jezelf maakt, daar hij je niet helpen wilde. Moge het je gaan als mij. Zonder spijt zie ik op den strijd terug, die menig huismoedertje de haren te berge zou doen rijzen, en gevoel me als een lachende overwin- nares". Ebba hoorde rustig toe, terwijl Faus ta sprak; ze gevoelde zich zeker en toch was ze vol onrustige gedachten. men arbeiden. Verder hebben zij eewpa rig besloten tot onderling overleg over de v.ijze, waarop de arbeid verdeeld on si- menwerking bij volkomen behoud van zelfstandigheid verkregen zou kunnen worden. Nagenoeg alle protest corpora ties zijn toegetreden. De laatst toegetre- dene is de Chr. Geref. Kerk die met eigen zendingsarbeid een begin gemaakt heeft. De groote beteekenis der conferentie lag hierin, dat zij inzonderheid de voor mannen in de zendingsbeweging samen bracht. Een 40 jaren geleden was er nog groote verdeeldheid onder de corporaties. Men stond vaak, als gevolg van kerkelijk richtingsverschil, vijandig tegenover el kaar, en er was een vruchtbare bodem voor verdachtmaking. Het was een ver rassende ervaring, toen de conferentie de leiders samenbracht, dat die menschen toch niet zoo erg wéren als men zich had voorgesteld. Er viel te praten; het bleek overtuigen dat men hetzelfde doel be oogde en dat men in Indië gelijke erva ringen opdeed. In de oude notulen en verslagen vindt men telkens een uiting van blijdschap, dat men in zoo'n goeden geest en aangename stemming was sa men geweest en dat men tot gemeen- schappelijken arbeid kon geraken. Uit die besprekingen is samenwerking in verschillende vormen gebo/en. Wij denken hierbij aan het Zendingsconsu laat te Batavia, waarbij bijna alle protes- tantsche corporaties, die in Ned. Oost- Indië arbeiden zijn aangesloten, laatste lijk ook de Chr. Geref. kerk en de Ame- rikaansche Methodisten-Zending. Verder aan de vereenigde opleiding, die in de Ned. Zend. School tot stand kwam; aan de saaienwerking der zending .corpora ties, welke in het Zendingsbureau haar organisatie vond; aan het gemeenschap pelijk tijdschrift; aan den Zending., Stu dieraad enz. Heeft die conferentie na 40 jaren nog recht van bestaan? Enkele jaren geleden werd die vraag door sommige personen ontkennend beantwoord, maar op dit oogenblik is men weer meer van hare noodzakelijkheid overtuigd. De conferen tie van 1926, aan het Indische Jeugdwerk gewijd, heeft overtuigend bewezen, dat er nog nieuwe mogelijkheden op het gebied der samenwerking liggen. De uitzending van dr. Verwiebe als leider der jeugdbe weging" in de Bataklanden, is een feit van bijzondere waarde. De laatst gehouden conferentie, de veertigste, droeg meer het karakter van een manifestatie en als zoodanig heeft zij goed werk gedaan. De vrucht van haar besprekingen zal niet zoo direct aan het licht komen, maar daarom toch niet zoh: der beteekenis zijn. Het program was ont leend aan een der onderdeelen van de wereld-conferentie, die in 1928 te Jeruza lem gehouden wordt. De vraag stond in het middelpunt: welke aanknoopingspun- ten vindt de prediking van het Evangelie in de godsdiensten die zij aantreft, en welke punten van verschil. Met de ver kregen resultaten gaan de afgevaardig den van Nederland naar Jeruzalem, om daar te zeggen: dit zijn de ervaringen ei* de meeningen van onze zendelingen in Ned. Oost-Indië. Zoo krijgt ook Neder land zijn aandeel in het oplossen der pro blemen. De conferentie van 1926 kan dan ge heel worden gewijd aan wat te Jeruzalem werd besproken en daar in het midden der belangstelling stond, opdat onze zen ding in Oost en West er winst mede kan doen. GEEN KIND MAAR EEN KAPELAAN VERGETEN. In een der scholen te Roermond werd geen schoolkind, maar een kapelaan vergeten, die in het school gebouw catechismusonderwijs gegeven had. „Zijn Eerwaarde", zoo zegt de Limb K., waaraan wij dit bericht ontleenen, ..kon alleen na een stouten klimtocht over den schoolmuur de veilige kape- lanie bereiken". TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Het totaal aantal ingeschrevenen op 15 October 1927 bedroeg (de getal len tusschen haakjes geven de aantal len van het vorig studiejaar aan) 1273 (1355), verdeeld als volgt: Civiel ingenieur 229 (261), bouwkun dig ingenieur 93 (98). werktuigkundig ingenieur 308 (323), scheepsbouwkun dig ingenieur 33 (27), electro-techniscli „Als u me maar wilt helpen!" riep ze. „Neen, ik wil je niet helpen", 9prak Fausta koelbloedig, „ik wil je school meester niet zijn. Die is het leven al tijd. Men behoeft bet in het geheel niet tot zijn plicht te roepen, 't komt alles vanzelf". „Als ik de herinnering aan. hem en aan het geluk maar van me af kon schuiven dan zou het wel ge makkelijker gaan", meende het jonge meisje. „O, men moet nooit herinneringen van zich trachten af te schuiven. Die zijn nooit onze vijanden. Die zijn altijd onze helpsters. Ik zeg je, dat mijn ge heugen altijd mijn beste, mijn eenig- ste opvoeder geweest is. Nooit vergeet ik een domheid, die ik begaan heb. Nu nog kan ik plotseling rood worden of me ergeren over een dwaasheid of tactloosheid die ik voor een tiental jaren begaan heb, over een verkeerd begrepen woord, dat ik toen verkeerd geuit heb. Maar als je een middel hebben wilt, om onverschilliger aan je verloofde te dénken, dan kan ik je wel een middel aan de hand doen. Ze ging achterover in haar stoel lig gen, vouwde de handen achter zich op haar hoofd, keek Ebba glimlachend, maar doordringend aan en sprak: „Tien jaren geleden waren Andreas Alteneck en Fausta Melados vreeselijk op elkaar verliefd en wilden met alle geweld trouwen". Ebba sprong toornig op, donkerrood in het gezicht. Een vreeselijke ijver ingenieur 259 (302). scheikundig inge nieur 238 (234). mijningenieur 83 (74), ijk 1 (3), alle lessen 20 (27). enkele les sen 9 (6). Hieronder zijn begrepen 254 (214) nieuw ingeschrevenen, verdeeld als volgt: Civiel ingenieur 30 (23), bouwkundig ingenieur 16 (9) werktuigk. inge nieur 70 (61), scheepsbouwkundig in genieur 10 (3). electro-technisch inge nieur 43 ^49), scheikundig ingenieur 57 (56), mijningenieur 20 (8). alle les sen 4 (2), enkele lessen 4 (3). NED. ONDERWIJZERS IN Z.-AFRIKA E(mous) schrijft in De School met den Bijbel het volgende over Neder landsche onderwijzers in Zuid-Afrika: „Zeer bevredigend zijn de berichten van en omtrent de jeugdige onderwij zers, die van hieruit naar de Kaappro vincie zijn gegaan, om daar, na het laatste studiejaar eener kweekschool, (normaal-college) te Paarl of Oudts- hoorn doorloopen te hebben, bij het onderwijs geplaatst worden. Wat ze vooral nog machtig moeten worden, is het vaardig gebruik van het Engelsch en Afrikaansch als voer talen bij het onderwijs. Dat moeten ze in het college trachten te verkrijgen. Ervaring van enkele jaren heeft ons geleerd, dat zij op den grondslag hun ner opleiding hier te lande daar zeer goed kunnen voortbouwen en dan zeer wel passen in het onderwijssysteem. Evenzoo zijn zij zeer ingenomen met het schoone land en zijn bevolking. Zij passen er in het kader-. Ook dit jaar kunnen er nog enkele onderwijzers uit Nederland aan een der genoemde colleges verwacht wor den". VEREEN. V. CHR. ONDERWIJZERS. Het Hoofdbestuur van bovengenoem de vereeniging nam in zijn laatste ver gadering o.m. de volgende besluiten: Een nader onderzoek zal worden in gesteld om oplossing te verkrijgen voor de moeilijkheden, verbonden aan het verkrijgen van een studiebeurs voor onderwijzers, die naar Indië wil len. Inzake oplossing der spellingkwes tie'zal een audiëntie bij den minister wórden aangevraagd. Het H.B. oordeelt urgent een wijzi ging van de L. O.-wet, waardoor de rechtspositie der onderwijzers met be trekking tot de Comm. v. Beroep beter gewaarborgd is. Het ingediende wetsontwerp school geldheffing heeft de volle sympathie van het Hoofdbestuur. Het H.B. oordeelt, dat verlaging der leerlingenschaal en verbetering der salarissen meer urgent is dan de 7-ja rige leerplicht. Wijl deze twee punten bijzondere objecten van bezuinigingen waren, oordeelt het H.B. dat er. in dien er geld voor onderwijs disponibel is, daarin eerst verbetering dient te komen. Inzake bet Gedenkboek, alsmede „Oude en nieuwe gegevens van den Schoolstrijd", worden nadere maatre gelen getroffen, die tot voortgang van dezen arbeid kunnen leiden. SALARISSEN BIJ HET U. L. O. De voorzitters der drie vereenigingen voor M. U L. O. werden 31 October door den minister van Financien 'ri auiiëntie ontvangen. Zij wezth op het gevaar dat een groep U. L. O-onderwijzers met 1 Jan. a.s. opnieuw met een salarisvermiu- dering van 400 wordt bedreigd. De minister zegde toe zijn medewer king te willen verleenen tot een spoe dige beslissing. HET NIEUWE ENGELSCHE GEBEDENBOEK. Te Bristol heeft men een stemming per briefkaart gehouden, onder de geestelijkheid en de leeken over de aanvaarding van het nieuwe gebeden boek. De deelneming der leeken was uiterst gering. Van de meer dan 20.000 ingeschre ven gemeenteleden hebben er slechts 269 de moeite genomen een briefkaart te zenden. Van deze waren 184 voor en 85 tegeri. Van de Anglicaansche geestelijkheid stemden meer twee derden en van deze waren 164 voor en 52 tegen. zucht maakte zich van haar meester, en ze gevoelde een smart, alsof de geliefde man haar nu eerst ontnomen was, eerst door dit woord. Ze haatte plotseling déze schoone vrouw, die daar zoo rustig zat, met een glimlach op de roode lippen op die lippen, die hij eens gekust had o. het was vreeselijk om aan te denken. „Dien aanval van jaloerschheid kunt ge je besparen", zeide Fausta rustig, „dat is onlogisch. Je waart een kind van twaalf jaar en hij wist niet eens dat je bestond. En dat had hij haar verzwegen! Geen behoefte gehad haar deze ge beurtenis uit zijn jeugd te biechten?! Ze zou dan nooit, nooit hierheen ge gaan zijn, want ze zou dan geweten hebben, dat hij haar hier niet volgen kon, haar uit dit hui9 niet terug kon halen. Dat was het! De heimelijke hoop, die in het diepste van haai* hart ver borgen was; de hoop, clat hij haar zou nareizen en voor de tweede maal ver overen, was vernietigd. a Hij zou Fausta Melados nooit in zijn leven weer willen ontmoeten! Maar smartelijk kwam het eene ge voel bij haar boven, het natuurlijkste, het vrouwelijks te: brandende nieuws gierigheid, de zucht, zichzelf nog meer t'e kwellen door hét leeren kennen van die vroegere liefde'. „Waarom waarom zijt u dan bei den niet ik meen...." CWordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5