WIS WWII IH!t Clan alle deelnemers FA AM-TABAK LOUIS DOBBELNAMfc RECIME-AFDÊELIHG RECLAME var\ EIderis in dit blad is de laatste klaur'-annonce van afiledr'uHt, waabmede de serie van vfjf compleet 13, Zendt de Jgekleurde advertenh'é'n uiterlijk voor 20ftovember a.s. aan: HOOGSTRAAT 106, ROTTERDAM. benevens het vereischte aantal FAAtlBQttS, n.l. ÏO BOHS van Vfcons. of 5 BOriSvan I ons,öf 2 BOriSvan V2pond. Vermeldt In Uw brief duidelijk: a) Haam en voornamen b-Adres stad, straat en huisnummer, C) Leeftijd, d) tham dercourant, waaruit de adderlenliènóekniphijn Frankeert Uw brief voldoende, onvoldoendegtfran keerde brieven worden geweigerd. FAAM-TABAK is engros verkrijgbaar bij W. M. VAN APPEL, Oude Vest 33, Leiden. DAG-AGENDA. Vrijdag 4 Nov., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: 3e Gewoon Concert v. d. Mij. v. Toonkunst Vrijdag A Nov., 's av. acht uur. Graanbeurs: Prop. avond v. d. Ned. Chr. Reisvereem 10—12 Nov., Stadsgehoorzaal: Ra dio-tentoonstelling. lederen Woensdagavond 8.30—9.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Oct. tot en met Zondag 6 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. den, zie dan door het heffen van een laag entree die kosten te dekken. Is het absoluut onmogelijk een open bare luisteravond te organiseeren, stel u dan in verbinding met radio-bezit ters (begunstigers der V. U. zoo moge lijk) en vraag hun medewerking om anderen in de gelegenheid te stellen, deze lezingen te volgen. Dan Nu: aangevat en door gezet. Ook in onze stad en omgeving wordt de actie voor de V. U aangevat. Deze avond kan bevorderlijk zijn om die actie te steunen en aan te wakkeren. CONCURRENTIE. Men meldt uit 'YVeesp: Sinds kort verscheen, na de melk en groentenauto, een broodauto van Amsterdam in de straten, die scher pe concurrentie voert tegen de hier gevestigde bakkers. Vooral in arbeidersgezinnen vindt het brood uit de Amsterdamsche auto aftrek. De bakkers namen eerst een afwacb tende houding aan. maar in een Dins dagavond gehouden vergadering werd besloten den prijs met 2 cent te ver lagen en te brengen op 20 en 26 cent. Dit is nog 2 cent hooger dan hel brood uit de auto. DE „SCHIPPERSWET". Ingesteld is een commissie, aan wel ke was opgedragen, om de wijzigingen en aanvullingen te ontwerpen, welke in geval mocht worden afgezien van invoering der wet van 26 Maart 1920, tot vaststelling van een nieuwe Schip perswet. in de thans geldende regeling noodzakelijk zijn. om deze te doen be antwoorden aan de eischen, welke thans in het belang der veiligheid moeten worden gesteld. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer G. F. Tyde- man. gepens. viee-admiraal, president van het dagelijksch bestuur van hët Zeemanshuis te Amsterdam, te- Den Haag; tot lid en secretaris de heer J. H. Holtapel, hoofdingenieur der, tele grafie in Ned.-Indië, met verlof, plaats vervangend lid van de commissie voor de stuurliedenexamens te Den Haag; tot leden de heeren M. C. Koning, di recteur der Stoomvaart Mij. „Neder land" te Amsterdam, R. Kramer, se cretaris der Groninger commissie voor de Schipperswet-1920 te Gronin gen. mr. G. Seret, voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche gezag voerders en stuurlieden ter koopvaar dij te Amsterdam, en L. Veenstra, voorzitter van de Vereeniging van scheepswerktuigkundigen te Rotter dam. DE NEDERLAND-INDIë-VLUCHT. De „Daily Mail" maakt met voldoe ning melding van het feit. dat zij door bemiddeling van de „Postduif" een brief van haar correspondent te Ba tavia ontving vijftien dagen na af zending in Nederlandsch-Indië en wel over de gewone postverzending van Amsterdam. In de helft van den tijd dus. dien de snelste boot er over doet. KRANKZINNIGENWET. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft een circulaire aan de Commissarissen der Koningin gericht, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, om hij toepassing van art. 14, le lid, der Krankzinnigenwet volgens welk artikel in spoedeischen- de gevallen krankzinnigen door den burgemeester van de gemeente van hun werkelijk verblijf in bewaring ge steld kunnen worden, terwijl de burge meester daarvan binnen 24 uur kennis moet geven aan den officier van Jus titie met bijvoeging van de bescheiden waaruit de krankzinnigheid blijkt, de kennisgeving en toezending van be scheiden voortaan ook te doen geschie den aan de inspecteurs van het staats toezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten. DE ZAAK DER PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. Men schrijft d.d. 29 Oct. uit Lissa bon aan Het Vaderland. De zaak der Portugeesche bankbil jetten begint in Portugal te verloopen. Vandaag zijn drie verdachten, wier arrestatie met veel ophef was bericht van alle rechtsvervolging ontslagen. Het zijn: Alfredo Pinto da Cunha, Gabriel Pinto da Cunha, en Diogo Pa- checo de Amorins. De verwachting is, dat binnenkort nog meer verdachten in vrijheid zullen worden gesteld. Nog even wachten en de heele zaak gaat in den doofpot. Dat kan ook niet anders, want wan neer de geheele zaak zou worden voort gezet, zouden de gevolgen niet te over zien zijn. NAT. CHR. GEH. ONTH. VEREEN. Naar we vernemen, heeft de heer P. P. de Haan, godsdienstonderwijzer te Wormerveer, voor zijn benoeming tot propagandist van de Nat. Chr. Geheel- onthoudersvereeniging bedankt. DE GASFABRIKANTEN EN DE CORRUPTIE. In verband met uitlatingen in de pers beeft het bestuur van de Vereen, van Gasfabrikanten gemeend goed te doen een schrijven te richten aan de verschillende, daarvoor in aanmerking komende Gemeentebesturen. Aan dit schrijven, dat wij vonden afgedrukt in het „U. D." ontleenen wij het volgende: „De vereeniging van Gasfabrikan ten in Nederland is: een zuiver tech nische-vereeniging. die, overeenkom stig art. 2 van de statuten, zich uit sluitend bezig houdt met de bevorde ring- "van den bloeider gasnijverhèid. Dat eb leden-zijn, die zich aan öngëoor loofde handelingen- hebben schuldig gemaakt, betreurt het bestuur ten zeerste, zooals een ieder bet zal be treuren, die op een zeker oogenblik tot de wetenschap komt, dat hij met personen heeft omgegaan, op wier han delingen aanmerkingen te maken zijn. Nimmer echter is ons van een lid vóór zijn schuldig bevinden -ter plaatse, waar zulks geconstateerd kan worden, uit eenige betrouwbare bron bekend geweest, dat hij zich aan fou tieve handelingen schuldig maakte. En al ware ons dit 'ter oore gekomen, dan zou nog slechts een onderzoek der justitie of andere autoriteiten heb ben kunnen leiden tot de bewijsleve ring van hetgeen gemompeld werd. De vereeniging wordt er van beschul digd, dat zij da geldén, die ter harer beschikking zijn gestéld, en waartoe ook bijdragen van verschillende ge meenten behooren, zou hebben aange wend voor andere doeleinden, dan be vordering der gastechniek. Zoo wordt gezegd, dat de gelden der vereeniging werden bestemd voor het organisee ren van feesten, enz. Ons bestuur verklaart hierbij uit drukkelijk, dat de gelden der vereeni ging niet voor dergelijke doeleinden zijn besteed. Door ons bestuurslid, Jt Ph. Bruin- wóld Riedel, thans als zoodanig af getreden, is. aan den. gewezen gasdi- recteur van der Stel een som gelds ter hand gesetld, waarover uitvoerig in het Volk is geschreven. Ons bestuur verklaart, dat aan deze som gelds op geen enkele wijze uit de kas der ver eeniging is bijgedragen. Ons bestuur stelt er prijs op, nog eens nadrukkelijk te verklaren, dat het met zeer groot leedwezen heeft kennis genomen van dé corruptieve handelingen van' sommige leden der vereeniging, welke handelingen het ten zeerste afkeurt. Wij stellen ons echter op het stand punt, dat ons bestuur de bevoegdheid mist, om een onderzoek naar dergelij ke handelingèn in te stellen; de Jus titie is in dezen de éériige bevoegde macht. Niettemin wordt overwogen, of in somenwerking zoo mogelijk met an dere vereenigingen, maatregelen kun nen worden getroffen om het- gecon stateerde kwaad, te voorkomen. KON. MIJ. DE SCHELDE. Aan 17 werklieden van de Kon Mij. „De Schelde" te Vlissingén, is Dins dag de gouden medaille der maat schappij metbijhehoorende gratifica tie uitgereikt wegens ,40-jarigen dienst Twee ambtenaren 'en. twee bazen kregen de zilveren medaille met gra^ tifi.catie wegens 2fr-jarigen dienst, ter wijl 14 werklieden., die ook 25 jaai* in dienst zijn, een gratificatie van de Maatschappij kregen met de zilveren medaille met vereerend getuigschrift der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverhid en HandeL In totaal hebben nu 158 ambtenaren bazen en werklieden de gouden me daille, 82 ambtenaren en bazen de zil veren medaille der Maatschappij en 602 werklieden die van de Maatschap- Nijverheid en Hand,el. BUITENLAND. DE IN- EN UITVOERCONFERENTIE Naar het einde. De conferenitie-Colijn tot afschaf fing der in- en uitvoerverboden en beperkingen zou hedenmiddag weder een plenaire openbare zitting houden, Men vermoedt, dat dit de laatste bijeenkomst zal worden, waarin wer kelijk over vraagstukken zal worden gediscussieerd en dat in de volgende dagen de redactie-commissie den volledigen tekst der conventie defini tief zal vaststellen, Men verwacht, dat de Conferentie Maandag of Dinsdag zal worden ge sloten en dat de Conventie dan ter stond door tien staten., zal worden on derteekend. Men hoopt in goedinge- lichte conferentiekringen, dat zich onder deze tien staten bevinden zul len. de vier Europeesche groote mo gendheden, waaronder zich vermoe delijk ook Nederland en België zul len bevinden. De hoop bestaat, dat tusschen het tijdstip van de onderteekening der conventie en den' termijn van 1 Febr. 1928 nog tien andere staten de con ventie zullen onderteekenen. LEON DAUDET. iSW W^r is hij? Naar uit. Brussel gemeld wordt, blijkt het bericht, in sommige Parij- sche en Belgische bladen verschenen, als zou Lëon Daudet naar Frankrijk zijn teruggekeerd, juist te zijn. De Fransche royalistische leider heeft een paar dagen geleden Brussel verlaten, maar omtrent de bestem ming van zijn reis was niets met ze kerheid bekend. Verteld wordt, dat hij zich ter gelegenheid van de katho lieke feestdagen, Allerheiligen en Al lerzielen, naar het graf van zijn zoon, Philippe, te Parijs zou hebben bege ven en heden of morgen wel weer te Brussel zal zijn. Het gezin Daudet en ook diens vriend, Délest, hebben de Belgische hoodstad niet verlaten. Volgens een ander bericht zou Dau det dezer dagen niet buiten België zijn geweest en zich thans weer te Brussel bevinden, waar hij zeer waar schijnlijk in verband met zijn litterai- ren arbeid nog geruimen tijd zal ver blijven. DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND* Geen afschaffing. In de strafrechtcommissie van den Rijksdag is gisteren het sociaal-demo cratische voorstel tot afschaffing van de doodstraf met 17 stemmen tegen 11 verworpen. Voor de afschaffing stemden de so ciaal-democraten. de communisten en één democraat; de andere democraat stemde tegen. DE DUITSCHE HERSTEL- BETALINGEN. Een commissie voorgesteld. Het Duitsehe .rijkskabinet heeft gistermiddag besloten het memoran dum van Parker Gilbert te publicee- ren. Op de agenda van den kabinetsraad stonden nog verschillende andere kwesties, die alle verband hielden met het vraagstuk der herstelbetalingen. Het voornemen om een speciale rijkscommissaris te benoemen voor de onderhandelingen met Parker Gilbert heeft men definitief opgegeven. Alge meen bleek men meer te gevoelen voor een commissie, waarin de mi nisters van financiën, buitenlandsche zaken en economische zaken, respec tievelijk de staatssecretarissen van deze departementen zitting zouden hebben. Als de agent-generaal tot nog toe een informatie van een dezer depar tementen wenschte. wendde hij zich tot financiën, dat als het Parker Gil bert niet zelf kon inlichten, zijn ver zoek doorgaf aan buitenlandsche of economische zaken. Dit gaf niet alleen aanleiding tQt aanzienlijke vertragin gen. maar teyens_ was Parker Gilbert genoodzaakt te confereeren met aller lei ondergeschikte ambtenaren van deze drie departementen, die natuur lijk niets op eigen houtje kunnen on dernemen, doch altijd van te voren ruggespraak met him chefs moeten houden. Om aan deze bureaucratische rompslomp,waaraan Parker Gilbert zich natuurlijk ergerde, een einde te maken, zal men de nieuwe commis sie in het leven roepen. Een definitief besluit heeft het rijkskabinet echter gisteren nog niet genomen. De nieu we commissie zal desnoods nog eeni ge deskundigen als adviseurs kunnen coöpteeren, als b.v. dr. Schacht, staats secretaris Bergmann en bankiers als Melchior en Wassermann. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een nieuwe regeering te Kanton* Onder leiding van Wang Tsjing Wei is te Kanton een nieuwe nationalisti sche regeering gevormd. Genoemde Wang wordt gesteund door de Kwan- toenjg-troepen. Volgens uit Kanton te Sjanghai ontvangen berichten zou Tsjang Kai Sjek, die thans in Japan verblijft, het leger van de nieuwe Kantonneesche regeering komen aanvoeren. De nieuwe regeering is van plan zich meester te maken van alle in komsten van Zuid-China, en die in komsten te onthouden aan de regee ring te Nanking Wang Tsjing Wei moet verder van plan zijn allé betrekkingen met poli tici uit het Jangtse-gebied af te bre ken en zich te omringen van Japan- sche raadslieden. Zouden de Japanners niet bereid Radio-Programma. Wat er vanavond te hoeren Is. HUIZEN, (N.-HA 1840 M. Na 8 uur n.m. 1950 M. Ned. Chr. Radio-Vereen. - 5.00 Orgel-Concert door den he;rJ G. Grootfiengel, te Hilversum 6.00 Eerste les Paedagogiek, Prof Dr. Waterink. 7.00 Instituut Schoevers. 8.00 Lezing- en Muziekavond. Deae avond is afgestaan aan deN;d Chr. Geh. Onth. Vereen, en De Scha kel", afd. Utrecht der N.O.G.O.V. Sprekers de heeren: Ds. P. Veer. Nea. Herv. Pred. te Utrecht en Ji Smit te Almelo. Onderwerpen: „De Roover'' en „Zaai*. Verdere medewerking van: Mej. Jeannette 6. Molsbergen, zan$ mej. Clazine Moolenaar, piano:' mei Jacoba van Loenen-Martinet, viool HILVERSUM, 1060 M. 5.00 Concert. 6.45 Lezing. 7.15 Engelsche les. 8.ro Concert. 10.30 Persberichten. KöNIGWUSTERH, 1300 M. 7.30 Muziek en zang. 9.50 Concert. LANGENBERG 468.8 M. 4-So— 5.50 Concert. 9.40 Concert. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Muziek. 6.40 Muziek. -35 De grondslagen der muziek." .05 Muziek. 10.50 Muziek. PARIJS (Radio) 1750 M. .05 Concert. .50 Concert. RECLAME. Verzuim toch niet bij liet boodschappen doen, een doos Purol mede te brengen. Elk oogenblik van den dag kan het in Uw gezin te pas komen. zijn, die raadslieden te leveren, dan zou hij zich tot Rusland wenden. De nieuwe minister van financiën te Kanton, Soeng, is een broer van de weduwe van Sun Yat Sen. DE AANSLAG OP DEN GRIEKSCHEN STAATSPRESIDENT. Het proces tegen den moordenaar* Het proces naar aanleiding van de poging tot moord op president Kon- douriotis is gisteren begonnen. Beklaagde verklaarde naar Athene te zijn gekomen, om zich onder be handeling te. stellen van een oor-spe cialist. niet om den Griekschen presi dent te dooden. Hij erkende op den president .ge schoten te hebben. Hij had dit even wel onbewust gedaan. Zijri plan was niet geweest te dooden. Veeleer was zijn daad een gevolg van zenuwen én slechte gezondheid geweest.' DE GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN IN ENGELAND. De winsten en verliezen. Bij de in Engeland gehouden ge meenteraadsverkiezingen heeft de arbeiderspartij 110 zetels gewonnen, de conservatieven wonnen 7 zetels, de liberalen 8, de onafhankelijken 15. De labours verloren elf van hun zetels, de conservatieven 69, de libe ralen 31, de onafhankelijke^. 27.) Vooral in de industrieele districten behaalden de labours hun winsten. RÖNTGENSTRALEN. Uit Kopenhagen wordt draadloos be richt, dat een jong student "n de po lytechnische school aldaar, .\ioelgaard Hansen, iets heeft uitgevonden, wat een volledig nieuwe methode schijnt te zijn tot het opwekken en in wer king sttellen van Röntgenstralen. Zijn vondst zou wetenschappelijk van waarde zijn en vermoedelijk ook van practische beteekenis. TAALTOESTANDEN IN HET BELGISCHE LEGER. Onder het opschrift „Taaltoestanden in het leger" lezen wij in Het Laatste Niéuws: - Voor de Vlamingen is het duidelijk, dat zij in het leger hun recht niet zullen be komen, zoolang er geen gewestelijke in deeling bestaat en zij in bun taal niet aangevoerd worden. Alwie inderdaad de werkelijke toestan den in het leger kent, weet, dat de huidi ge legerindeeling neerkomt op de achter uitstelling van de Vlamingen, tot groot nadeel voor de landsverdediging zélve. In het dagblad „Vooruit" heeft volks vertegenwoordiger Chalmet eenige bevin dingen over de legertoestanden meege deeld. Het toppunt van de ongerechtig heid wordt bereikt op taalgebied. Mer oor- deele naar het volgende uittreksel uil het artikel van den heer Chalmet, die mei in dienst zijnde soldaten gesproken hee.\ om de toestanden naar waarheid te kun nen schetsen: „Daar kwamen er een stuk of drie te gelijk! Vanwaar komt gijlie? Van de theorie! Waarover ging het? Dat weten wij niet, over 't geweer geloof ik! Hoe, weet gij dat niet!? Wel, 't was Fransch, en daar versta 'k geen muile van!" En verder: „We kwamen aan 't plein. De rekruten waren er aan den gang met 'n sergeantje. We hoorden hem juist bezig: „Allo, said flamin, 't is de droite, de reo&ta cótÜ'i

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2