CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s'» JAARGANG NUMMER 2272 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 abVsTffl Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarlei Bij contract, belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De school in de Kooi. Het Haagsche Volk is van meening dat wij ons wat al te lichtvaardig op het destijds genomen raadsbesluit, inzak© de school in het Kooikwartier, beroepen. Het blad verwijst naar het praead- vies, destijds door B. en W. uitge bracht, dat geheel stond in het teeken dat de school er niet zou komen. Voorts moeten bij de 15 tegenstem mers van links, zegt het blad. ook nog geteld worden de 3 stemmen der rechtsche wethouders, die verbouw van de Lusthoflaanschool voorston den. Nu is dat praeadvies ook ons be kend. De onvriendelijke houding van het toenmalige College is ook door ons nog niet vergeten. Maar dat alles doet niets af aan het feit, dat de Gemeen teraad besloot medewerking te verlee- nen aan het verzoek van de Gerefor meerde Schoolvereeniging om en daar gaat het om een school te bou wen in het Kooikwartier. Een ander verzoek was niet gedaan. Het gaat dus niet om de vraag wat men liefst zou gewild hebben, maar om de vraag wat men deed. Hoogstens zouden wij willen aan nemen, dat het uitzicht dat B. en \V. openden om de bouwplannen van de Schoolvereen. tergelegenertijd tegen te werken, de stem van een enkel raadslid heeft beïnvloed. Indien Het Volk dit gezegd had zouden wij ge zwegen hebben. Maar om ook nu nog te beweren dat er feitelijk 18 stem men tegen deze school waren, raakt kant nog wal; dat is in.strijd met de feiten. Niet op het klagen van haar nood in Den Haag heeft de Schoolvereeni ging haar zin gekregen in vernie tiging van het raadsbesluit, maar dat raadsbesluit is juist bevestigd. Zoo is de geschiedenis. V De vrije school. Nu ook in onze stad en omgeving een actie begonnen wordt voor steun van het plan tot uitbouw van de Vrije Universiteit, is het nuttig om eens op een zeer belangrijk punt te wijzen. Sedert meer dan een halve eeuw leeft in ons Christenvolk de behoefte aan de eigen vrije school voor de kin deren. De vrije lagere school, daar voor is geleden en gestreden. In de dagen van druk, zijn daarvoor groóte offers gebracht. Ook nu nog zou de meeste ouders geen last te groot zijn om die school te behouden. Wanneer dan ook de Catechismus iri Zondag 38 bij de behandeling van het vierde gebod spreekt van het on derhouden van het predikambt en de scholen dan wordt door velen in de eerste plaats gedacht aan de lagere school. Toch is dat onjuist. Reeds in de sa menvoeging predikambt en scholen ligt een vingerwijzing, dat hier ande re scholen in de eerste plaats bedoeld zijn.. Niet toevallig was het dan ook dat I)r. Kuyper en zijn medestanders, na de eerste verademing op schoolgebied, begonnen met een Universiteit. Voor de lagere scholen had men noodig onderwijzers. Men stichtte voor de opleiding van deze onderwij zers kweekscholen en normaalscho len. Zoo hebben wij een leger van be kwame mannen gekregen. Maar het terrein van wetenschap is zoo veel grooter. Met scholen in Zondag 38 wordt bedoeld de geheele wetenschap die den grondtoon van ons Christelijk geloof moet dragen. Nu moge het al hier en daar gelukt zijn een bres te schieten in den muur var. over het geheel met het gezag van Gods Woord niet rekenende weten schap, van een beheerschen van dit onderwijs is geen sprake en kan voorshands geen sprake zijn. Wat meer ze?t deze scholen staan als Overheidsscholen niet op den grond slag van absolute gebondenheid aan Gods Woord. De Overheidsschool moet neutraal zijn. Daarom hebben wij ook noodig Vrije Middelbare Scho len, en Vrije Universiteiten. Voor deze S( holen hebben wij als regel noodig Academisch gevormde menschen Daarom was het noodig om met een Vrije Universiteit te beginnen. Hoe dankbaar; wij ook gedenxen cien zegen dien God ons gaf in de Vrije Universiteit, die ons Predikanten le verde, daarmede is niet in de eerste plaats haar beteekenis geschetst. Neen integendeel de groote beteekenis on zer Vrije Universiteit ligt hierin, dat een leger van mannen op allerlei ter rein van het leven is uitgegaan en dat deze mannen nu de leiders van ons volk :,ijn. Maar met het jaar klemt te meer deze behoefte, naarmate onze actie wint en de tegenstelling tusschen ge loof en ongeloof scherper aan het licht treedt. Meer, steeds meer, mannen hebben wij noodig, mannen die alzij dig gevormd zijn. Daarom moeten wij hebben een volledige Universiteit, waar gevormd kunnen worden alle mannen die wij in het leven noodig hebben. Nietwaar deze gedachte zit logisch in elkaar. Maar helaas wordt ze niet overal en door ieder verstaan. Er zijn nog heel wat goede Christe nen, die trouw medeleven, die er niet aan denken zouden om het Chr. lager onderwijs ontrouw te worden, die trouw offeren voor de Theologische faculteit der Vrije Universiteit, omdat die ons Dominé's levert, maar dia meenen, dat het overige deel is voor degenen wier kinderen het gelukkig voorrecht hebben om van het verder gaand onderwijs te genieten. Dat nu kan deze actie mede veran deren. Het penningske der weduwe is onmisbaar, niet omdat deze wedu we zelf nog de vrucht van het Hooger Onderwijs voor haar kroost kan ge nieten, maar omdat zij daardoor me- dearbeidt aan den uitbouw onzer ge- ioovige wetenschap, die de hoeksteen onzer samenleving moet zijn. STADSNIEUWS. STORMRAMP-COMITé. Bij het Stormramp-Comité 1927, ten behoeve van de nooden der slachtof fers van den cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften inge komen: Vereeniging „N.B.A.S." f 48.55. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer. Plantsoen 49 Lei den, postgiro No. 57471. PRINSES JULIANA ALS STUDENTE De colleges, welke gedurende het academiejaar 19271928 door H. K. H. Prinses Juliana svorden gevolgd, zijn de volgende: Godsdienstgeschie denis, prof. dr W. B. Kristensen; Oud- vaderlandsch recht, prof. mr. A. S. de Blécourt; algemeene geschiedenis prof. dr. J. Huizinga; Adatrecht, prof. mr. C. van Vollenhoven; Nederland- sche Letterkunde, prof. dr. A. Ver- wey; volkenrecht, prof. jhr. mr. W J. M. van Eysinga; Fransche Letterkun de, mej. Dr. C. Serrurier. EEN ONDERSCHEIDING VOOR Mr. J. KLEIN. Bij Koninklijk Beslui is benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw mr. J. Klein. Kan tonrechter alhier, aan wien, op ver zoek. met ingang van gisteren eervol ontslag als zoodanig is verleend, on der dankbetuiging voor in rechterlij ke betrekkingen bewezen diensten. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Hedenmorgen heeft onze Burge meester in tegenwoordigheid van de firmanten en het personeel der fabriek aan den heer H. Bink uitgereikt de Eere-Medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. hem geschonken door Hare Majesteit de Koningin, als een blijk van waardee ring voor tiO-jarigen eerlijken en trou wen dienst, laatstelijk als meester knecht in de wrolsorteerderij van de Dekenfabriek van cle N.V. Textielfa brieken, voorh. Gebrs. van Wijk en Co. LEIDSCHE POLITIE-SCHIET VEREENIGING „BURGEMEESTER DE GIJSELAAR". Gisteravond had op den Burcht de prijsuitreiking plaats van de gehou den onderlinge schietwedstrijd van bo venstaande vereeniging. Te 8.30 uur, opende de voorzitter, de heer Uitendaal. de vergadering, alle aanwezigen een hartelijk welkom toe roepende, inzonderheid de aanwezige dames, waarvoor dien avond een schietwedstrijd was georganiseerd, den oud-Burgemeester De Gijselaar de waarn. comm. van politie, de heer Balfoort, de heer Bolderdijk, direc teur van het Leidsch Polltie-muziek- gezelschap en de afgevaardigden van de verschillende politieorganisaties. Na dank gebracht te hebben aan tie schenkers der verschillende mooie prij zen, aan den heer Backer, pachter van den Burcht voor het steeds bereidwil lig afstaan van de schietbaan en aan de heeren Kok en de Gunst voor de goede hulp, welke steeds door hen wordt verleend, gaf hij het woord aan den heer De Gijselaar tot het uitreiken der prijzen Jhr. de Gijselaar verklaarde het een groot genoegen te vinden naar Leiden te zijn gekomen, om de prijzen van deze Sehietvereenigiiig uit te reiken. Spreker schetste in het kort. dat Je laatste jaren bij de Leidsclie politie is opgericht een muziekgezelschap, een schietvereeniging en een sport- vereeniging, welke vereenigingen alle haar nut hebben, daar zij kameraad schap kweeken. Het nuttigst van alle vond hij ech ter voor de politie de schietvereeni ging, daar deze geeft zelfvertrouwen vastheid van hand en de zenuwen staalt, want een wapen in de hand van een ongeoefende geeft meer ge vaar dan voordeel. Vervolgens maakte spreker een com pliment aan de heeren Kok en De Gunst voor hunne trouwe medewer king en bracht hij hulde aan het be stuur, dat zijn best doet om de animo tot het schieten er in te houden en hij hoopte, dat cle schutters hunne prestaties zoo hoog mogelijk zullen op voeren. Hierna werden door den heer De Gijselaar de prijzen aan de verschil lende winnaars uitgereikt onder een toepasselijk woord, dikwijls niet ge heel van humor ontbloot. Nadat de prijsuitreiking was afge- loopen en de heer De Gijselaar de aan wezige dames had aangespoord, in hei schieten niet voor de mannen onder te doen, werd door den heer C. P. Kok. diens wisselbeker uitgereikt aan den lieer Udo, dezen tevens den raad ge vende, goed zijn best te doen, daar hij hem anders een volgend jaar weder zal moeten inleveren. De voorzitter overhandigde daarna als blijk van waardeering voor de vele bewezen diensten aan de heeren Kok en De Gunst een kistje sigaren, waar na werd aangevangen met de schiet wedstrijd voor dames, waarvoor veel animo was. Het grootst aantal prijzen een twintigtal moest echter bij loting worden toegekend. De verdere avond, welke nog ge deeltelijk werd bijgewoond door de heeren inspecteurs Eskens en Duval. werd voorts opgevroonjkt door den lieer G. W. Bakker, met verschillende leuke voordrachten, terwijl cle beken de pianist Jan Gordijn, den geheelen avond op de piano zijn voortreffelij ke muziek deed hooien. Te 12 uur gingen allen voldaan huis waarts. BEGRAFENIS G. NASVELD. Gistermiddag le kwart voor drie onge veer had onder groote belangstelling op de begraafplaats bij de Ned. Ilerv. Kerk te Voorscholen plaats de teraardebestel ling van wijlen den heer G. Nasveld, die op zoo treurige wijze omgekomen is bij het ongeluk dat 1.1. Donderdag plaats had onder de gemeente Veur, waarbij twee losse arbeiders door den trein wer den gedood. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.a. op de burgemeester van Voorscho ten, de heer Vernède, de secretaris dezer gemeente, de heer A. P. Schram de Jong en de opzichter bij de spoorwegen, de heer H. M. Nieuwenhuysen, die bij net ongeluk tegenwoordig was. De baar was bedekt met een tweetal bloemstukken, één van de loterijclub ..De Morschpoort" en een van een vriend van den overledene, den heer C. J. Koning. Nadat de kist in de groeve was neder- gelaten, werden bloemen gestrooid in het graf en daarna werd een enkel woord gesproken door den heer Nieuwenhuysen, namens de Mij. der N. S. Spr. betuigde namens de Mij. zijn hartelijke deelneming aan de familie en wees er op. dat hoewel alles gedaan zou worden om door mid del van de Rijksverzekeringsbank de we duwe bij te staan, het verlies van den zoon, echtgenoot en ^ader niet kan ver goed worden. Een broeder van den overledene sprak een woord van dank voor de groote deel neming bij dit graf betoond. CHRISTELIJKE DAMVEREEN. In de wedstrijden voor de borden volgorde is de uitslag: Boezaart—van den Bosch 20 Kleer—Kwaadgras 2—0 Boezaartvan Zwieten 20 van den BoschVrij 20 van Zwieten—Kwaadgras 2—0 Meinema—de Graaf 11 terwijl de partij Kleer—van den Bosch werd afgebroken. De stand der partijen is op heden: Naam gesp. gew. rem. verl. pnt. Boezaart 4 3 16 Kleer 2 2 '4 de Graaf 2 11 3 van Zwieten 2 1 1 2 v. d. Bosch 2 1 1 2 Meinema 2 2 2 Colpa l l l rij 2 2 Kwaadgras 2 2 Schippers 1 1 Swéris Vogelenzang te Overschie); A. Ensink (geb. te Ba tavia) en P. H. Rölirs (geb. te R'dam). 1 Gistermorgen te 11 uur waren eenige jongens bezig steenen te gooien naar straatmakers, die aan 't werk waren op de Kaasmarkt. Dit ging de zen tenslotte vervelen en om de jon gens weg te jagen gooiden ze eenige steenen in hun richting. Eén daarvan, geworpen door P. J. G. te Den Haag. trof een der wegloopende jongens W. V., wonende aan de Middelstegracht, aan het hoofd, waardoor hij tamelijk ernstig gewond werd en in het Aca demisch Ziekenhuis moest worden opgenomen. Hedenmorgen was zijn toestand redelijk wel. Gistermiddag vervoegde zich in de winkel van v. O., aan de Haarlem merstraat een dame en een heer, die een vest kochten. Het werd evenwel niet betaald maar moest bezorgd worden aan den Rijnsburgenveg No. U, bij de fam. le Croix. Het bleek even wel dat op dat nummer nooit een fa milie van die naam gewoond had. Later bleek* dat uit de winkel >en vest werd vermist. Door eenige jongens is aan den Kanaalweg een kokmeeuw gevangen, die bleek een ring aan zijn poot te hebben gemerkt door het museum van Natuurlijke Historie - Ihier in ver band met proefnemingen met dezen vogel. BURGERLIJKE STAND. Geb or n: Christiaan, zv. I. Sloos en C. Petit Lode wijk, zv. P. J. Mink en J. II. Webbers Ilermanus, zv. P. J. Mink en J. 11. Webbers Cornelis Johannes, zv. H. Buijs en X. Gaakeer Elisabeth Wilhelmina, dv. W. T. Hoogkamer en E. Wolff David, zv. P. v. Hevningen en A. C. van Opijnen Trijntje Rinske, dv. F. T. van Manen en F. C. Ilusemann Swbastiaan, zv. J. Braxhoven en J. Rub bers Jannetje, dv. J. van Klaveren en 11. J. Arbouw Bob, zv. A. M. Kennis en C. Bousema Johannes, zv. J. v. den Braak en C. L. Meerberg Izaak Jo hannes. zv. J. Gijzenij en S. P. Cornet Laurens, zv. L. v. der Kraats en P. Brou wer Cornelis Antonie, zv. G. J. Wage- mans en A. Mizee Bouwe, zv. W. P. C. Broers en G. C. Jurgens Lieuwe, zv. W. Jesse en P. M. dt Leeuw Hends. Wou ter Gers., zv. W. G. M. Kuit en M. C. van Rossum Henriëtte, dv. H. Maarschalk en C. M. C. Wetsels Wilhelmina Maria, dv. C. van Mannekes en P. P. Kraaijen- veld Catharine. Maria, dv. J. Zwart en J. v. der Klis Joan Adriaan, zv. T. P. J. van Yalderen en J. A. v. cler lvlaauw Dorothea Cornelia, dv. F. J. Bekkers en D. C. A. Barnhoorn Corna. Sophia Wilha., dv. W. F. H. Schroder en M. de Jcng Gerritdina. dv. J. Midderham en C II. de Munnik. Gehuwd: S. W. Roman, jm. en G. M. Brugman, jd. I. J. Sloos, jm. en E. v. d. Baan. jd. J. Cambier, jm. en J. H. Bin nendijk. jd. W. v. d. Steen, jm. en C. Crama, jd. W. v. d. Vos, jm. en W. v. Kooten, jd. H. C. Montanus, jm. en E. J. de Graaff, jd. P. J. Koole, jm. en J. Sloots, jd. P. Verkley, gesch. en M. Tu- renhout, jd. A. Verlind, jm. en K. Ket, jd. W. J. Pasman, jm. en J. Pardon, jd. J. C. Heidman, jm. en M. C. B. Otten, jd. Overleden: W. v. Klink, man 49 j. P. Turk, zn. 17 j. D. J. Noordervliet, zn. 4 mnd. W. A. Roeters, m. 50 j. P. Kruyk, m. 61 j. G. Kraan, m. 65 j. D. Veen, m. 39 j. J. W. Verstraaten, dr. 15 j. A. Mol, zn. 17 j. M. Mulder, dr. 70 j. II. v. Harreveld, wedr. 64 j. Chr. Segaar, zn. 19 j. P. J. C. Faber— Biljouw, wede. 88 j. J. M. v. Landen, wede. Omtzigt, 86 j. M. A. J. Faes—de Groot, wede. 07 j. G. v. d. Does, man 78 j. P. Heemskerk, man 63 j. W. A. Nitzschke, jd. 57 j. EX. APOTHEKERS-ASSISTENT. Opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd e dames: K. C. Roogerbrugge (geb. GEVONDEN VOORWERPEN. Portemonnaie met inhoud, regenjas, huissleutels, handschoenen, gouden halskettinkje rijwiel-kaarslantaarn, rijwielbelastingplaalje, rijwielbelas- tingplaatje in etui, bus verf (plm. 25 K.G.), haarkam, dainestaschje met in houd, stukje bont, kistje margarine- boter, gouden broche, pakje, inh. een linoleuinboender, zakschaartje in een bruin lederen etui, vliegende hollan- der. bril, actentasch, inh. een cahier, kussen, zakmes, Lozenkrans, R. IC. kerkboekje, doublé speld met steentje, portefeuille van F. Glasbeek, duim stok, kruiwagen, regenmantel, nikke len polshorloge aan lederen ketting, zilveren heerenhorloge aan dito ket ting, doublé aanhanger (boekvorm) schort, pakje kant. kralen beursje met 0,43H, wieldop van een auto, paar kinderkousen, vulpenhouder, bankbil jet van 20, blauwe muts, paarlen ooi- knop met gouden montuur, Fransch R. K. Kerkboekje, gouden horloge met dito schakelarmband, grijze jongens overjas, lorgnet in etui. imrn. paarlen halsketting, jongenswinterjasje, gou den tientje, rijwiel „Fongers notitie boekje. speld met drie steentjes, vaar Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De colleges van Prinses Juliana* Buitenland Paul Boncour voor deelneming der socialisten aan de Fransche regeering De waarheid omtrent de ramp dar „Mafalda". De ontwerp-conventie der In- en uitvoerconierentie is gereed. Moestafa Kemal is tot president van Turkije herkozen. Hankau van twee zijden ernstig be dreigd. boom, zilveren dameshorloge met ver gulden rand, kist eieren, ouderwetsrh zilveren broche. kinder-kruiwagen, gouden bril, stallantaarn, jonge poes, honden. Gevonden in de Electrische Train (Stadslijn): Parapluie, pakje tijdschriften, paar handschoenen, portemonnaie met in houd. Terug te bekomenden inlichtingen te verkrijgen ten Politiebureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur nam. BINNENLAND. DE SCHIPBREUK VAN DE MAFALDA. Een groot aantal opvarenden van het Italiaansche stoomschip Principes sa Mafalda, zijn, gelijk men weet, door het stoomschip Altena van Van Nievelt Goudriaan en Co's stoomvaart Mij gered. Wij vernemen, dat vertegenwoordi gers der negen te Rio de Janeiro geves tigde Italiaansche vereenigingen aan H. M.'s gezant aldaar, de groote be wondering en erkentelijkheid hebben betuigd voor bet moedige optreden van gezagvoerder en bemanning van het Nederlandsche stoomschip. G. E. BARON VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN. De Hofmaarschalk van H. M. de Ko ningin-Moeder, G. E. Baron van Tuyll van Serooskerken van Vleuten, die, zooals bekend is. in September j.l. ernstig ziek werd, en sindsdien ten paleize te Soestdijk verpleegd wordt, zal op medisch advies in het Diacones senhuis te Utrecht worden opgeno men. De toestand van deri patiënt blijft zorgvol.. OPIUM EN ANDERE VERDOOVENDE MIDDELEN. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen betreffen de het opium en andere verdoovende middelen. v Het doel van dit wetsontwerp is, blijkens de toelichting, de bepalingen betreffende het opium en andere ver doovende middelen in overeenstem ming te brengen met de bepalingen van het op 19 Februari 1925 te Genève tusschen Nederland en andere staten, gesloten internationale opiumverdrag. Uit de ervaring van de betrokken op sporingsambtenaren en rechterlijke ambtenaren is gebleken, dat ruimere bevoegdheid tot onderzoek en tot voor loopige hechtenis behoort te wordaiii gegeven en dat verschillende hamte- lingen, welke thans straffeloos kun nen geschieden, met straf behooren te worden bedreigd. Herhaaldelijk is getracht verdooven de middelen te bemachtigen door val- sche of nagemaakte recepten in apo theken aan te bieden. Art. 13 van de wet van 1 Juni 18C5 reeglende de uitoefening der artsen ii- bereidkunst, zooals die wet is gewij zigd. biedt geen hulp om dengene te straffen, die poogde zich door mid del van een valsch of nagemaakt re cept verdoovende middelen te ver schaffen. Art. 4 van cl it ontwerp be oogt in deze leemte, die in de wet van 1919 bestaat, te voorzien. EEN ONDERSCHEIDING. De Koningin heeft de eeremrdaille in zilver van de Huisorde van Oranje toegekend aan den heer II. Scholtc-, bode bij de intendance der Koninklij ke paleizen te 's Gravenhage, die gis teren den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaren in Koninklijken dienst trad. GEEN BIOSCOOPVOORSTELLINGEN MEER TE SITTARD. Naar wij vernemen, heeft het hoofd bestuur van den Ned. Bioscoopbond, nu de nieuwe belastingverordening in Sittard in werking is getreden, uit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1