CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8*<« JAARGANG VRIJDAG 28 OCTOBER 1927 NUMMER 2268 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden l&jÊt&r' Teleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 PBS#!1 Aangesloten op het Streekuet Lisse Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Voorbarig. Dat de in Inclië door de Regeering bij den Volksraad aanhangig gemaak te wijziging van de staatsregeling, in vooraanstaande kringen niet alge meen gunstig wordt opgenomen, be wijst een onderzoek door de Nieuwe Rotterdamsche Courant ingesteld. De heer Joekes, het Vrijzinnig-De-, mocratisch Kamerlid, die eenige ja ren in Indië heeft doorgebracht, meent dat niet Nederland Indië moet voorlichten maar omgekeerd, dat Ne derland veelzijdige voorlichting van Indië behoeft. De oud-residsnt, C. J. Feith, tegen woordig voorzitter van de vereeniging van Ambtenaren bij het Binn. Best., acht de wijziging praematuur, en acht het noodig dat eerst de volgende Volksraad, die in 1931 zal optreden, daarover uitspraak doe. Bijzonder kras drukt zich de Oud- vice-president van den Raad van In dië, de heer W. Frijling, uit. „De aangekondigde wijziging van de Indische staatsregeling', voor zoo ver aangaat de verandering in de sa menstelling van den Volksraad zegt hij acht ik onder de huidige omstandigheden zeer praematuur. Nu zij eenmaal hekend gemaakt is en verwachtingen zijn opgewekt, wat ik betreur, is het voor de regeering niet meer doenlijk, het aangekondigde plan tot indiening van het wetsvoor stel terug te nemen. Het is daarom te hopen, dat de Volksraad en de Sta- ten-Generaal er zich tegen zullen ver klaren". Naast de actie die in handelskrin gen. tegen het voorstel is op touw ge zet, zeggen deze uitspraken veel. Dat de heer Joekes nietde beslis sing van de Volksvertegenwoordiging in Nederland als het voornaamste be schouwt, waaruit vermoedelijk een sympathie met het voorstel spreekt, wijst toch ook op de noodzaak om voorzichtig te zijn. De beide andere he eren kennen In dië vele jaren en hadden ruimschoots gelegenheid om de behoeften te peilen en de wensehen op te merken. Hun oordeel is dan ook wel veelzeggend. Voorbarig is van die zijde een kras oordeel waar rekening mee gehou den dient te worden. STADSNIEUWS. PRINS EN PRINSE£ RI VAN KOREA TE LEIDEN. Gistermiddag hebben, prins en prinses Ri van Korea met hun gevolg, vergezeld van den lsten Japanschen gezantschaps secretaris in den Haag, de heer Miyeke en den gezantschapsattaché, de heer Mo- tono, per auto een bezoek aan Leiden ge bracht. Tegen half vier kwam het vorstelijk ge zelschap aan het Ethnographisch muse um op het Rapenburg aan, waar het door den rector magnificus der Leidsche Uni versiteit, prof. dr. A. J. Wensinck, werd ontvangen. Vervolgens begaf men zich naar de bi bliotheekzaal van het museum, waar de hooge gasten werden voorgesteld aan den directeur van het museum, dr. Juynboll, den hoogleeraar in het Japansch, prof. M. W. de Visser en den lector in het Chi- neesch, de heer J. J. L. Duyvendak. Nadat de prins en de prinses op eenige Chineesche stoelen hadden plaats geno men, sprak Prof. de Visser hen in het Japansch toe. Hij deed vervolgens eenige mededeelingen omtrent de gesch'edenis en de uitbreiding van het museum en van verschillende der voornaamste oude Japansche kunst- en andere voorwerpen, welke het museum herbergt. Hierna werden een zevental Japansche schermen vertoond, welke de Japansche regeering in 1860 aan het museum heeft geschonken, alsmede zeldzame antieke uithangborden van Japansche winkels enz. Prof. de Visser gaf daarbij verschil lende toelichtingen. Hierna werd den prins en de prinses verzocht hun naam te schrijven in het „Gedenkboek" van het museum, waarin voorname bezoekers hun handteekeningen plegen te zetten. De prins schreef hierin zijn naam in Japansche karakters en daarachter in Arabische letters Ri Gin, en de prinses eveneens haar naam in Ja pansche karakters en daarachter in Ara bische letters Massaka. Hierop werden nog enkele gedeelten van het museum bezichtigd, waarna een bezoek werd gebracht aan den tuin, waai de verschillende groote Boeddha- en an dere godenbeelden in oogenschouw wer den genomen. Hierna begaf het vorstelijk gezelschap zich te voet langs het Rapenburg naai de universieitsbibliotheek, ter bezichti ging van de Chineeseh-Japansche studie zaal en de zalen van het Legatum War- nerianum. In eerstgenoemde zaal waren tentoon gesteld verschillende zeldzame oude en kostbare Chineesche, Japansche en an dere Oostersche handschriften, o.a. een Chineesche brief aan den koning van An- nam van Maetsuycker, een Japanschen brief van den onderkoning van Toeki. en aan den bevelvoerenden admiraal van de ITollandsche vloot na den slag bij de Pescadores in 1661 over de uitwisseling van krijgsgevangenen en een Japanschen brief, in 1609 door bet hoofd van den Ja panschen staat Shogun Tokugawa No Ieyasu, geschreven aan Prins Maurits in antwoord op een door dezen gezonden schrijven. Al deze manuscripten, w,aarbij de heer Duyvendak verschillende toelichtingen gaf, vermochten In hooge mate de belang stelling der vorstelijke gasten op te wek ken. Hierna werden onderleiding van den di recteur der bibliotheek, dr. Wieder en dr. van Aerendonk de zalen van het Lega- gaturn Warnerianum bezichtigd. Vervolgens begaven de prins en de' prinses zich met hun gevolg te voet naar de universiteit, waar zij door den rector magnificus, prof. Wensinck en de asses soren prof. Kristensen en prof van Vol lenhoven werden ontvangen. Mede waren aanwezig mevrouw Wensinck en de echt- genoote van prof. van Eysinga, die, daar in bijgestaan door eenige dames-studen ten, den bezoekers thee en andere ver- verschingen aanboden. Nadat zij de Senaatskamer hadden be zichtigd en zich niet de verschillende aan wezigen eenigen tijd hadden onderhou den, zijn de prins en de prinses, na van ieder der aanwezigen met een handdruk afscheid te hebben genomen, naar Den Haag teruggekeerd. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Gisteravond is in de Oosjterkerk een openbare vergadering van de afdee ling Leiden van den Chi'. Nat. Werk mansbond gehouden. Het kerkgebouw was vrij goed bezet. Spreker was Ds. A. D. Meeter, Ned. Herv. predikant alhier. Nadat gezongen was Ps. 119 53", ging Ds. Meeter voor in gebed, en las Zacharia 4, waarna nog gezongen werd Ps. 89 7 en 8. Spreker ging bij ?ijn rede uit van Zach. 4 6: „Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden, spreekt de Heere der heirscharen". Doch voor Spr. zijn rede aanving, bracht eerst het zang koor van den Chr. Nat. Werkmans bond een drietal liederen ten gehoo- re: „Des Heeren huis", „Avondlied" en Gezang 22, waarvan inzonderheid het laatste op verdienstelijke wijze gezongen werd. Spr._ schetste allereerst het ver hand, waarin de tekst uit Zacharia voorkomt. De kracht om den tempel Gods op te bouwen komt niet van den mensch, niet van beneden maar van boven, van des Heeren Geest, zoo leert God aan den profeet Zacharia in diens nachtgezichten. Kracht en geweld dat is het echt menschelijke; als de dingen niet wil len zullen wij ze dwingen. Doch niet alzoo de Geest des Heeren. Ook in het leven van onzen tijd zijn er die twee beginselen: de Geest van heneden, die dwingt en de Geest van hoven, die dringt. In den naam C h r i s t e 1 ij k-Natio- nale Werkmansbond wordt gezegd, dat Christus is het fundament en de Bouwer van het gebouw. Volgens dit beginsel moet het op maatschappelijk gebied gaan door den dringenden Geest. Daartegenover staat het socia lisme dat alles verwacht van kracht en geweld, dat door een gewelddadi- gen omkeer een nieuw maatschappe lijk leven wil daarstellen. Die twee stroomingen kunnen niet samengaan, want het socialisme is niet slechts een economisch stelsel doch ook een .philosophic: het historisch materia lisme, dat het geestelijke uit het stof felijke verklaart.. Een Christen kan daarom geen so cialist zijn. Spr. heeft zich de oogen uitgewreven, toen hij las, hoe een zich orthodox noemend Ned. Herv. predikant er zijn verwondering over uitsprak, dat geen enkel orthodox predikant hier te lande socialist is. Spr. komt vervolgens tot het twee de gedeelte van den naam Christelijk Na'tionalen Werkmansbond. Daar uit blijkt, dat men ons volk nog ziet als een geheel dat God heeft daarge- steld. Daartegenover staat de geest van beneden, die den klassenstrijd predikt, die de menschen verdeelt in bezitters en niet-bezitters, of liever in verdrukkers en verdrukten, en dan is het streven de rollen om te keeren, zoodat de vroegere verdrukten de vroegere verdrukkers verdrukken. Spr. wijst er ten slotte op dat de Chr. Nat. Werkmansbond, bestaat uit leden der Ned. Ilerv. Kerk. Spr. ver heugt er zich over dat we hier niet hebben iets algemeen-Christelijks, maar iets speciaal Hervormds, want, de Ned. Herv. Kerk is de kerk der vaderen, de historische kerk. God heeft die kerk doen geboren worden en heeft haar tot op heden niet verla ten, doch werkt iir haar met Zijn Woord en Geest Die kerk heeft volgens Spr., nog 'n grootsche roeping te ver vullen, ook in 't sociale leven. Spr. ver wondert er zich over, dat de afdee- ling yan den Werkmansbond hier ter stede slechts 250 leden telt; dit kan, gezien het groot aantal arbeiders, die lid der Ned. Herv. kerk zijn, veel en veel grootter zijn, wel 10 maal zoo groot, zeker 4 maal zoo groot als thans Het streven der Christenen is geen reactie zegt Spr.'ook wij willen dat den arbeider recht gedaan wordt. Doch dit moet niet gaan in den weg van kracht en. geweld doch door den Geest des Heeren. Spr. liet hierna zingen Gez. 77 1, waarna het zangkoor zong: „Omnes amici" (Al mijn vrienden), „Zondag morgen" en „Zomermorgen'". Nadat Spr. was voorgegaan in dankgebed, sprak hij den zegen uit over de aanwezigen. CHR. POST- EN TELEGRAAF- PERSONEEL. De afd. Leiden van den Ned. Bond van Christelijk Protestantsch Post-, Telegraaf en Telefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht" herdacht Woensdagavond zijn 17- jarig bestaan in de groote zaal van ge bouw Prediker. De zaal gaf reeds een aangename in druk, de bekleede tafeltjes alle met bloemerr versierd gaven reeds éen feeste lijke stemming. Precies acht. uur opende de voorzitter, de heer J. Padding, de vergadering, ver zocht te zingen Ps. 89 7 en ging voor in gebed, waarna gelezen werd Nehemia 2. In zijn openingswoord riep de voorzit ter een hartelijk woord van welkom aan alle aanwezigen, doch in het bijzonder aan den Bondsvoorzitter, den heer J. Mennes, van Groningen, aan de afgevaar digden en aan de dames Kie^-Lijenaar, Ober en Leenmans, ewlke ons dezen avond dienen wilden met zang, piano en viool spel. Naar aanleiding van het voorgelezen Bijbelwoord, zeide de voorzitter dat dit woord zooveel rijke stof biedt ook voor de Chr. Vakorganisatie. Een treurende Nehemia, omdat Jeruzalems muur ver broken was, hoeveel is in onze dagen ver broken, hoeveel dreigt verloren te gaan? Nehemia was anders alti.id vroolijk, zoodat zijn verdriet aanstonds door den koning wordt opgemerkt, hoeveel chris ten-mannen en -vrouwen kunnen wij da gelijks ontmoeten wier aangezicht bijna nimmer vriolijk is, welke al zuchtend en klagend hun weg gaan, ook in deze kan Nehemia tot voorbeeld strekken. Nehemia, die zelf een aanzienlijke en aangename plaats aan het hof had, ver liet deze plaats en ging een leven van moeite en strijd tegen, omdat hij Jeru zalems muur wenschte te bouwen. De spot en smaad, ja, de hoon der tegenstan ders weerhieden hem niet, doch maakte hem vuriger van geest en krachtiger tot den arbeid. God van den hemel, Die zal het doen gelukken en wij, Zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen. Dit woord zij ook ons woord. Er is nog veel te doen, onze Zondagsrust ook hier ter plaatse moet verbeterd, het mag niet lang meer duren het afhalen op Zondag van 11.30 12.30, opdat ook onze Christen-postman nen des Zondagsmorgens de kerk kunnen bezoeken. Onze salarispositie eischt bij velen ver betering, de reorganisatieplannen hangen ons nog steeds dreigend boven het hoofd. Vele on- en verkeerd georganiseerde collega's moeten opgezocht en gewonnen worden. Door plicht tot recht zij en blijve onze leuze. De heer Immink, secretaris bracht na dit openingswoord verslag uit, waarin hij wees op de verzoeken om verbetering in de afdeeling bestelling en de actie voor wijziging van het afbaaluur voor corres pondentie op Zondag. De R.K. afdèeling was aanstonds bereid met onze actie in te stemmen, doch de afdeeling der Neu trale en Moderne bonden lieten nog steeds niets van zich hooren. Toch mogen wij niet versagen. Het aantal leden breid de in 't afgeloopen jaar met 5 uit, er is thans een goede geest en bezieling. Met moed ook het nieuwe jaar ingetreden, om in "s Heeren kracht moedig voor waarts te gaan. De penningmeester, de heer Ober was erg dankbaar gestemd; de laatste jaren moest hij steeds zijn boeken met een te kort sluiten, nu kon hij mededeelen, dat de afdeeling geheel aan haar verplich tingen had voldaan en er nog ruim 10 in kas was. Mej. Kiel-Lijenaar zong daarna een mooi stukje, dat met applaus werd be groet. (Juk de dames Uber en Leenmans, die eenige stukjes op piano en viool tpn gehoore brachten, moesten de dank der vergadering aanvaarden. De bondsvoorzitter daarna het. woord verkrijgende, toonde in een duidelijk ge documenteerde rede de plicht aan van iedere Christen P.T.T.-ambtenaar om zich in „Door Plicht tot Recht" te organisee- ren. De aanleiding om tot oprichting eener Chr. organisatie over te gaan, was gele gen in het feit, dat ruim 20 jaar geleden in de z.g. neutrale afdeeling van den bond de Post te Rotterdam een collecte werd gehouden om den sociaal-democraat Helsdingen in de Tweede Kamer te bren gen. Toen stonden onze mannen in klein aantal, doch groot in Gods kracht op om op te trekken onder eigen banier. Spot tend heeft men ons vaak „I-Iet mosterd zaadje" genoemd, doch Gode zij dank, ook wij mogen thans wijzen op rijke vruchten; ons aantal is nog niet groot, doch toch bijna 1500, er is geen commis sie ingesteld voor onzen dienst of „Door Plicht tot Recht" is met een vertegen woordiger geweest en veel is door ons verkregen, juist ook, omdat wij krachtens ons beginsel onze belangen met kracht verdedigen op de juiste wijze, zonder overdrijving, zonder overvragen. Wij doen dit in diepe afhankelijkheid van onzen Hemelschen Vader met alle gepaste mid delen en smeeken Zijnen zegen over on zen arbeid. Laat. dus ieder medearbeiden en nie mand van verre blijven staan; er wacht nog veel arbeid, doch als wij willen bou wen in den' rechten zin, dan weten wij het, dan zal God van den Hemel het ons doen gelukken. De voorzitter wees er hierna nog op, dat wij ook allen moeten medewerken om spoedig weer naar het Chr. Nat. Vak verbond terug te keeren, daarvoor zul len wij ons een kleine financieele opoffe ring moeten getroosten, doch dit is het dubbel waard. Ook zullen wij opgeroepen worden om mede te werken, opdat bij het 20-jarig bestaan van onzen bond een huldeblijk kan worden aangeboden, doch .vaar een wil is, daar is ook een weg en wij ver trouwen dat ook-deze avond on een 'tap nader tot ons doel zal brengen. Verschillende afgevaardigden brachten daarna hun beste wensehen over. Het verdere van den avond werd gezel lig doorgebracht; zarg, muziek en voor drachten wisselden elkaar af. Voor een bondsvaandel weru ƒ9.50 gecollecteerd. Met een kort slotwoord sloot te circa 11 uur de voorzitter de vergadering, waar na het schoone laatste vers van het bondslied saande werd gezoi gen. De heer Mennes ging voor in dank n- bed, na 'n hartelijk woord van dank aan den pionier onzer afdeeling, den heei Ober. PLAATSEL. COMM. VAN TOEZICHT L. O. Naar wij vernemen heeft de heer T. S. Goslinga, onze wethouder van Fi nanciën, j.l. Woensdag afscheid ge nomen als Voorzitter van de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. In zijn plaats is tot Voorzitter aangewezen de heer A. B. Mulder, de zoon van oud-wethouder Mulder en evenals de heer Goslinga bestuurslid van de Gereformeerde Schoolvereeniging. GEREF. SCHOOLVERBAND. Gaven wij gisteren verslag van de middagvergadering, hier volge dat van de avondvergadering. Om half acht ving de avondverga dering aan. Jammer, dat zoo weini gen opgekomen waren. Wat leeft de zaak van Gereform. Schoolverband toch weinig in de har ten! Na de gebruikelijke opening kreeg de heer J. Plooy, hoofd der Juliana- school te Rijnsburg, gelegenheid om te spreken over: „Een wijs bestraffer en een hoorend oor". Na een prachtige inleiding merkte Spr. op, dat deze titel, ontleend aan het Spreukenboek, hem vierderlei deed zien: 1. Een dwaze- bestraffer geen hoorend oor, bijv. Eli er zijn zonen; 2. Een wijze bestraffer geen hoo rend por, bijv. bij Samuel en zijn zo nen; 3. Dwaze bestraffer en wèl een hoo rend oor. 4. Een wijs bestraffer en een hoo rend oor (David en Salomo). Niet de vergelding, maar de verbe tering moet vooropstaan, aldus Spr. En nu kwamen de voorbeelden los. Echt aan de practijk ontleend: „le vende beelden", die door den inleider op verdienstelijke wijze geteekend werden. Wat kan het gezin veel bederven, vooral wanneer vader en moeder het niet eens zijn. 't Kind mag toch een .wil hebben: we willen toch' geen marionetten van ze maken? ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/> cenl Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Bezoek van Prins en Prinses Ri aan Leiden. Buitenland De toestand in Roemenië zou uiterst critiek zijn. Het ieger van Nanking is in op- marsch. Het verhaal van een ooggetuige over de ramp van de „Mafalda' Hoe opmerkelijk, dat we van den Heere Jezus opmerken, dat hij zoo weinig bestraft heeft. Een blik van Hem was genoeg. (Petrus!), of een enkel woord: „Ga heen en zondig niet meer". Zet daartegenover ouders, die 25 jaar maar steeds vitten. Ook een jubileum: 25-jarige herdenking van het vitterschap! Niet dreigen met de hel, integen deel: veel spreken over den hemel. Laten we vooral het gebed met onze kinderen niet vergeten. Een mooi voorbeeld gaf inl. van het straffen in vroeger tijd. God toont Zich steeds welk een voorrecht! een wijze bestraffer. Hij herstelt vaak, hetgeen wij bederven. Met aandacht werd deze prachtige rede gevolgd. Van de gelegenheid om vragen te stellen en opmerkingen te maken werd een dankbaar gebruik gemaakt. De Voorzitter was aller tolk, toen hij den heer Plooy hartelijk dankte voor zijn schoone rede. Die dank is des temeer gemeend, waar de heer Plooy zoo vriendelijk was als plaats vervanger op te treden, om zoodoend© het Bestuur uit de moeilijkheden te helpen. NA. JA ARS-ACTIE DIEREN BESCHERMING. De afd. Leiden en Omstreken der „Ned. Ver. tot Bescherming' van Die ren" en de Ver. „Het Leidsche Die- renasyi" hebben in hun programma voor dit najaar als hoofdpunt opge nomen een actie die naast propagan da, ook kasmiddelen maakt. Het Comité van Actie is uitgebreid en heeft in de vergadering van 17 October j.l. bestond, een bazar te hou- «ïen in de week van 28 November tot 3 December a.s., op de bovenverdie ping van Amicitia, Breestraat 78. Behalve de gewone bazar-attracties zullen er 's middags voor de kinde ren en 's avonds voor de volwassenen korte aantrekkelijke voorstellingen zijn. Er heeft zich onder eere-voorzitter- schap van Mevr. A. P. W. van de Sande Bakhuyzen een bazar-comité gevormd. De volgende dames zijn bereid gaven in ontvangst te nemen: Mevr. Bosse, Rijn- en Schiekade 72; Mevr. Van Eek, Pieterskerkgracht 4; Mevr. Gaykema, Prins Hendriklaan 4, Oegstgeest; Mevr. Ionker, Hooge- woerd 135; Mevr. Krantz, Oude Singel 118; Mevr. Kroon Stationsweg 25; Mevr. Le Poole, Witte Singel 72; Mevr. Pel, Terweepark 6; Mevr. Roëll, Rijns- burgerweg 23; Mej. Van Spall, Sta tionsweg 10; Mevr. Vosmaer, Rapen burg 83. De actie op de scholen zal in den zelfden geest van de vorige jaren ge schieden. Ook voor de jeugdige deel nemers aan den/ opstellenwedstrijd wordt een aardig plannetje gemaakt, WETENSCHAPPELIJKE VOOR DRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Prof. J. P. Verhaar (Warmond) houdt dit jaar een serie wetenschap pelijke voordrachten over het Katho licisme, in het Klein-Auditorium van het Academiegebouw, Rapenburg 73, alhier. Donderdagavond werd de eer ste voordracht gehouden over: Bij bel en Leergezag. Nadat Spr. de beteekenis dezer voordrachten had aangegeven, gaf hij eerst een overzicht van de vier eerste voordrachten, waarin vooral de ver houding van geloof en wetenschap zal worden toegelicht in het concrete vraagstuk over den oorsprong en de ontwikkeling van deze wereld, spe ciaal van den mensch. Om het ka tholieke standpunt goed te verstaan, is het noodig eerst de twee belangrij ke factoren, waarmede de katholieke geleerde rekening houdt, n.l. Bijbel en Leergezag, nader te doen kennen. Vandaar deze eerste voordracht. In een eerste deel zette Spr. uiteen, welke waarde en welk gezag de Bij bel heeft /oor den katholiek. Behalve een menschelijk gezag, heeft de Bij bel voor ons ook een» goddelijk gezag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1