CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s,e JAARGANG VRIJDAG 21 OCTOBER 1927 NUMMER 2262 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalI 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Teleioonnummer 2778 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tariel Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooraitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De zender te Huizen. Morgen zal D.V. de zender te Hui zen officieel in gebruik worden geno men. Daarmede wordt wederom een daad van Christelijke overtuiging, van den moed om het isolement te aanvaarden, tot uitvoering gebracht. Dat blijkt het best als we letten op de woede waarmede aan de overzijde dit feit wordt bezien. Sprak De Tele graaf niet nog deze week van de .vrucht van politiek bederf". Een zen der „die geen electriciteit behoeft om zijn overbodigheid om te roepen". Of, de zender, .,die door het verbond van Rome en Dordt met de Vrijzinnig Protestanten als noode gedulden gast op Vrijdagavond" tot stand komt. Zie. als zoo van die zijde wordt gesproken dan is dat voor ons een bewijs, dat wij op den goeden weg zijn. De z.g.n. Neutrale Draadlooze Om roep heeft ons reeds dit geleerd, dat men ons duldt in een afgelegen hoekje, maar om als gelijkberechtigden ook de stem te mogen laten hooren, dat zou natuurlijk niet gaan. Van de neu traliteit kunnen wij immers ook leven en genieten! Hoogstens een preek Zon dags, maar natuurlijk dan ook muziek en voordrachten, zooals een ander deel van het Nederlandsche volk be geert, daarnaast. Eigenlijk mogen wij ons gelukkig rekenen dat de in vrijzinnige handen zijnde Hilversumsche omroep ons da delijk heeft doen gevoelen, dat dit nu eens een terrein was. dat vooralsnog niet voor ons bestemd behoefde te worden. Daardoor te eerder is de nieu we zender een feit geworden. Wanneer men nu smalend spreekt van een zender „op de pof", och. dan deert ons dat niet. Wij hebben tiental len Kerken, scholen en stichtingen van barmhartigheid gebouwd met ge leend geld en weten toch de exploita tie nog wel gaande te houden. Ons volk ontvangt morgen een eigen zender en 2al dat waardeeren, zooals gewaardeerd wordt ons eigen Kerke lijk leven, zooals onze eigen scholen worden gewaardeerd en zooals wij met liefde onze eigen stichtingen on derhouden. Wij verheugen er ons over, dat op morgen een nieuw terrein door ons als gelijk-berechtigden kan worden be treden. Dat brengt ook mede dat de in bewerking zijnde Radio-belastingwet straks ons financieel gelijk behande len zal. Exploitatie subsidie zal dan ook ons worden toegestaan, evengoed als aan de neutrale omroep. Ook dat is een doorn in het oog. Deze exploi tatie-gelden, zoo wordt gezegd, wor den uit de zakken der luisteraars ge klopt ten behoeve eener in wezen po litieke propaganda. Men tracht ook aan te toonen, dat technisch de Huizensche omroep een ramp zal worden. In het Gooi is reeds een adres-beweging onder de luiste raars op touw gezet tegen dezen om roep. Vooral is men bevreesd, dat rus tige beluistering van Daventry op 1600 M. golflengte en Parijs op 1750 M. on mogelijk zal worden. Eigenlijk, zoo wordt gezegd, moest Nederland maar een omroepzender hebben, hetgeen ruim voldoende zou zijn voor alle luis teraars. Maar, zoo vragen wij dan weer, heb ben onze luisteraars dan nu zooveel last van De Bilt en Scheveningen, wan neer op Hilversum is ingesteld? Zou de vierde zender juist de gevreesde storing brengen, terwijl deze, evenals de andere, op andere golflengte wordt ingesteld? Speciaal het gebied waarin de golf van Huizen ligt, zou kostbaar zijn in den aether. Tallooze buitenlandsche staten exploiteeren verbindingen, die daardoor storing zullen ondervinden. Och kom, zouden wij alweer willen vragen, wanneer geographisch Huizen en Scheveningen zoo dicht bij elkaar liggen dat eigenlijk een aparte zender malligheid is, waarom zou dan Sche veningen, dat ook uitzendt op 1950 M.f nu geen ernstige klachten geven? Al weer een opmerking die bewijst, dat men per sé eenzijdig wil zijn in de beoordeeling. Gelukkig dat de Regeering hier voor niet is uit den weg gegaan, maar desniettegenstaande de zendvergun ning heeft verleend. Doch het feit, dat dan morgen ons een eigen plaats wordt gegeven legt ons ook de verplichting op deze zaak te dienen. Onze menschen moeten nu ook toonen dat zij ook hiervoor hun gave afzonderen willen. Bovenal wij moeten ook hier toonen dat het ons ernst is om Christelijk van de radio te genieten. Huizen worde beluisterd met terzijdestelling van Hilversum. Zij deze vrucht van Christelijke actie voor ons volk ten zegen. STADSNIEUWS. DE OPVOLGER VAN PROF. SCHELTEMA. Naar wij vernemen kan de benoe ming van een opvolg r van prof. Scheltenia als hoogleeraar in het Handelsrecht en het Burgerlijk Pro cesrecht aan de Universiteit alhier zeer spoedig worden tegemoet gezien. RADIO-TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen zal voor de eer ste maal in Leiden een van particulier initiatief uitgaande tentoonstelling worden gehouden op radio en electro- technisch gebied. Deze tentoonstelling is georgani seerd door de Gemeenschappelijke in stallateurs, die zooals bekend is ver- eenigd zijn onder den naam van „Leidsche Installateurs Vereeniging". Deze tentoonstellii.p zal gehouden worden in de groote Stadsgehoorzaal op 10, 11 en 12 November a.s. en zal de naam dragen van „L.E.E.R.T." (Leidsche Electrotechnische En Ra dio-Tentoonstelling). Alle stands voor deze tentoonstel ling zijn reeds verhuurd. Verschillende fabrikanten zullen eveneens aan deze tentoonstelling deelnemen, zoodat wij mógen ver wachten, gezien de groote post, welke beschikbaar is tot het maken van re clame en tot het geven van aantrek kelijkheden, dat deze tentoonselling een groot succes zal worden. OVERVULDE TREINEN? Het lid der Tweede Kamer, de heer Schaper, heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd of hij bereid is op korten termijn ejn onderzoek in te stellen naar de bezetting der treineh. rijdende tusschen 's-Gravenhage en Leiden, in het bijzonder naar die van trein 10.88, vertrekkende van Den Haag om 17.27, waar telkens, volgens betrouwbare ooggetuigen, ten aan zien van de derde, klase een onbehoor lijk gedrang ontstaat om in den trein te komen, terwijl bij vertrek de derde klassewagens op ergerlijke wijze zijn overvuld, zoodat tientallen van reizi gers op elkander gedrongen moeten staan. Wil de Minister, zoo wordt ge vraagd, indien deze toestand als bo venomschreven wordt bevonden, ten spoedigste maatregelen uitlokken om aan dien misstand een eind te ma ken? NED. CHR. VROUWENBOND. Gisteravond werd vanwege de af- deelirig Leiden van d*.n Ned. Chris ten Vrouwenbond de eerste van een 4-tal winterlezingen gehouden. Spre ker was de heer Kruis (Den Haag), die een rede hield over het reclassee- ringswerk. Bij ontstentenis van de presidente, Mevr. Riemens, stond de vergadering onder leiding van Mej. Koekkoek, die de bijeenkomst opende door te laten zing'en Ps. 33 11, waarna ze voorging in gebed. Gelezen werd 1 Joh. 2 11 17. Mej. Koekkoek sprak daarna een kort welkofnstwoord, waarin zij het betreurde dat Mevr. Riemens de zen avond niet aanwezig kon zijn en waarin ze speciaal welkom heette den heer Kruis, die geheel belange loos dez^n avond optrad, wanneer slechts aan het eind van de bijeen komst een" collecte \voi*dt gehouden voor de vereeniging „Het Hoogeland". Hierna verkreeg de heer Kruis het woord, die begon met er op te wijzen hoe het straffenstelsel door den loop der tijden een kolossale verandering en verbetering heeft ondergaan. Men behoeft slechts de folterwerktuigen in de Gevangenpoort te 's-Gravenha ge te zien om tot de overtuiging te komen dat het er in de Middeleeu wen nog treurig mee gesteld was. Te genwoordig is er al zeer veel verbe tering gekomen, vooral in den laat- sten tijd, maar men behoeft daarom nog niet te denken dat die voordeelen het leven van den gevangene aange naam maken. Wanneer de gevangenen minder dan 5 jaar hebben gekregtn zijn ze aan hun cel gebonden en blijven daar al leen in het bewustzijn van hun schuld zoodat ze verzwakt naar het lichaam en verdoofd naar den geest het ge vangenhuis verlaten. Spr. verhaalt eenige treffende staaltjes uit het leven der gevange nen en komt dan tot de vraag: Wat is Reclasseering? Reclasseering vindt haar toepassing waar een maat schappelijk werk heeft plaats gehad of plaats kan hebben. Langen tijd heeft men er onder verstaan alleen die gevallen, die in verband stonden met den strafrechter. In de laatste eeuw zijn verschillen de vereenigingen opgericht die het reclasseeringswerk ter hand hebben genomen. De vereenigingen zijn door de Regeering aangemoedigd en op de kolonies van die vereenigingen wor den vele voorloopig in vrijheid gestel den en voorwaardelijk veroordeelden geplaatst. Dat is de juiste weg. Straf moet bedoelen verbetering en niet verbittering. De vereeniging „Het Hoogeland", waarvan Spr. penningmeester is. heeft ook een drietal kolonies: „Phi ladelphia", „Wilhelminahoeve" en „BeekbergenDe eerste en de laatste huisvesten maatschappelijk onge- schikten, ouden van dagen, geestelijk achterlijken, dronkaards, enz.; de tweede uitsluitend menschen die met den strafrechter in aanraking zijn geweest. Daarna werd een aanvang gemaakt met de reclasseeringsfilm. We kregen te zien de vroegere folterwerktuigen in de Gevangenpoort, de moderne ge vangenis, de z.g. openluchtgevange nis te Veenhuizen en de kolonies van de Vereeniging „Het Hoogeland", waarbij duidelijk in het oog sprong de waarde van de openlucht gevangenis tegenover de celstraf. Het eerste maakt dè gestrafte weer maatschap pelijk geschikt, terwijl het twee'de het lichaam en den geest doodt. Aan het einde van den avond wees Spr. op het woord van Jezus: Zoo hetgeen gij aan Mijn minste broede ren gedaan hebt, dat hebt gij Mij ge daan. Spr. wekte allen op te doen op dit gebied, wat de nand vind om te doen. Mej. Koekkoek dankte den Spr. voor zijn interessante lezing en ging daar na, nadat nog gezongen was Gez. 194 1 en 5, voor in dankgebed. Bij den uitgang werd een schaal- collecte gehouden ten bate van de Vereeniging ,.Het Hoogeland". UITSLAG FOTOWEDSTRIJD „DE BIJENKORF". Naar wij vernemen heeft de Jury uitspraak gedaan in den Fotowed strijd, welke gedurende het afgeloo- pen zomerseizoen door de Directie der N.V. Mag. „De Bijenkorf" Amster damDen Haag werd georganiseerd. Zaterdag j.l. is de Jury, bestaande uit de heeren K. H. Idema, Adr. Boer, E. A. Loeb, P. M. G. M. van Haaren en C. Ullrich Jzn., bijeengekomen en hebben de heeren een zeer moeilijke taak gehad. Niet minder dan ruim 1300 (dertienhonderd) foto's waren ingezonden. Over 't geheel genomen verklaarde de Jury, dat 't gehalte van de inzendingen, aanmerkelijk beter is dan bij den eersten wedstrijd, wel ke „De Bijenkorf" in 1925 organiseer de. De animo is zeer groot geweest en mag 't werkelijk als een succes geboekt worden voor de Directie van de Bijenkorf in het bijzonder en voor de Nederlandsche Amateur-Fotogra fie in het algemeen. Eén dezer dagen zal de prijsuitrei king plaats vinden, waarbij tevens een door de Jury geteekend diploma de prijswinnaars zal worden ter hand gesteld. Een tentoonstelling van de be kroonde foto's zal aan dezen wed strijd verbonden worden, welke van af Maandag 24 October a.s. voor het publiek te bezichtigen is, n.l. eerst in Den Haag en daarna vanaf een nog nader aan te kondigen datum in Am sterdam. Wij laten hieronder een opgave van de prijswinnaars volgen: Afdeeling I, Klasse A. Ie prijs: L. Swaab, Amsterdam. 2e prijs: Y Visser, Den Haag. 3e prijs: Chr. B. v. Poelgeest, Amster dam. 4e prijs: J. Voeten, Zwolle. 5e prijs: C. A. Croos, Amsterdam. Ge prijs. Mej. J. L. Verbeek, Hilver sum. 7e prijs: B. Zuydam, Gouda. 8e prijs: G. Bokholt Jr., Amsterdam. Troostprijzen: F. Frylink, Zeist. J. Voorzanger, Amsterdam. L. N. v. d. Wolf, Rot terdam. J. v. d. Nat, Den Haag R. Holslag, Hengelo. J. Verburg. Schiedam. H. Markus, Amster dam. Mej. M. J. v. Vliet, Rotterdam L. Levvin. Bilthoven. G. v. d. Neut, Amsterdam. A. Th. v. Well. Amsterdam. G. den Hertog, Den Helder. C. de Jong, Amsterdam G. Wadenburg, 's-Gravenland. W. KleinIvlouwenherg, Hengelo. W. F. H. Schiet, Amsterdam. Afdeeling II, Klasse B. Ie prijs: A. J. van Gelder, Meppel. 2e prijs: H. J. Verdonk, Haarlem. 3e prijs: H. E. v. Brummelen, Am sterdam. 4e prijs: J. G. Lamberts, Amsterdam. 5e prijs: Bern. Hes per, Rotterdam. 6e prijs: F. Bos, Meppel. 7e prijs: R. S. A. Volkens, Den Haag.. Troostprijzen: C. J.Smeele, Den Haag. J. v. Westriemen, Amsterdam. C. Ple ging, Amsterdam. J. v. Munster, Amsterdam. G. Aalfs, Harlingen. D. Dijkstra, Amsterdam. Afdeeling II, klasse A.: T r o o s t p r ij s: H. Braggaar, Delft. Afdeeling III, Klasse A.: 3e prijs: Mej. J. L. Verbeek, Hilver sum. Tr o o s t p r ij s: J. Schrier, Den Haag. Afdeeling III, Klasse B.: 3e prijs: Joh. W. Berkman, Scheve ningen. INDISCHE LEZINGEN. In plaats van een volledige „Indi sche Week" zullen op 7, 8 en 9 Nov. a.s. wederom drie lezingen worden gehouden als volgt: Maandag 7 November te 4.15 uur in het Academie-Gebouw: H. T. Damsté. oud-resident, onderwerp: „Eerste er varingen van een bestuursambtenaar in de binnenlanden van Sumatra". Dinsdag 8 Nov., te 4.15 uur, in het Botanisch Laboratorium (Nonnen steeg 3), Dr. G. A. F. Molengraaff. Hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Delft, onderwerp: „Land en zee in Ned. Oost-Indië" (met licht beelden). Woensdag 9 November, te 3.15 uur, in het Academie-Gebouw, H. Bielke. oud-Zendeling der Evangelische Broe dergemeente. onderwerp: „Hebben de verschillende rassen in onze West een toekomst?" De toegang is vrij voor studenten en andere belangstellenden. Mr. J. KLEIN. Mr. J. Klein zal Woensdag a.s. voor zijn aftreden als kantonrechter, zijn laatste civiele zitting leiden. Naar wij vernemen zal hij na af loop van deze zitting van de kringen van notarissen en advocaten afscheid nemen en zal hem een, blijvend aan denken worden aangeboden. VEEFONDS LEIDEN. Hedenmorgen te 11 uur kwain in Café L'Union het Veefonds Leiden in alg. jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer S. v. d. Stoel, opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de penningmees ter, de heer Verkley, verslag uitbrengt van de financiën over het afgeloopen jaar. De Inkomsten bedroegen: Twee nieuwe leden, 10; geassureerd 4ü stieren 92; geassureerd 1875 runde ren, 6563,50; aan zegels ontvangen, 133 0.10, 13.30; aan vleesch en vet ontvangen, 1365,15; aan rente, enz. 395; totaal 8438.95. De Uitgaven bedroegen: Betaalde schade 6862,74; salaris en diversen, 1530,24; totaal 8392,98; zoodat de winst bedroeg 45.97. De commissie tot nazien van de re kening brengt daarna verslag uit van haar bevindingen. Alles heeft ze in de beste orde bevonden. De voorzitter brengt de commissie dank voor haar werk en den penningmeester voor zijn nauwkeurig beheer. De heer Bakker brengt naar voren het feit, dat de vereeniging in tegen stelling met vele zustervereenigingen nog zonder verlies kan werken, ter wijl de premie zeker niet abnormaal hoog is. Ondanks alle concurrentie kan ze zeer goed het hoofd boven wa ter houden en spr. raadt dan ook al len aan de vereeniging trouw te blij ven. De voorzitter onderstreept dit. De Notulen worden daarna gelezen door den heer Bakker (Oegstgeest). secretaris der vereeniging en zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Daarna heeft de bestuursverkiezing plaats. Aftredend zijn de heeren S. v. d. Stoel (Wassenaar) en C. v. I)am (Hazerswoude), die heiden herkies baar zijn. Beiden worden herkozen respectievelijk met 8 en 9 van de 10 stemmen. De hr. Bakker feliciteert den Voor zitter met zijn benoeming en dankt Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Doodelijk ongeluk te Voorschoten. Buitenland. Het officieel fascisten-orgaan over de oplossing van het Romeinsche vraagstuk. De besprekingen op de in- en uit- voerconferentie te Genève* De stand van de staking in het Duitsche bruinkolengebied is onge wijzigd. Onderhandelingen over een inter nationaal Rijnscheepvaartverdrag. hem voor alles wat hij voor de ver eeniging heeft gedaan. Daarna sluit de voorzitter de ver gadering met een hartelijk woord van dank aan de heeren voor hun tegen woordigheid, de wensch uitspreken de dat het boekjaar dat weer aan komt even goed zal zijn als het afge- loopene. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. In het perceel Donkersteeg 5, waar 1.1. Zondag nog fruit verkocht werd, zal morgenochtend geopend worden de lunchroom en banketbakkerij ,,'t Centrum". De zaak is grondig veranderd en voldoet thans geheel aan alle eischen van de hygiëne. De installatie is tot stand gebracht door den heer Schoondergang; hei timmerwerk door den heer Hillenaar, het schilderwerk door den heer Duin dam en de electrische ornamentatie door den heer Geerarts Reuter. De producten voor de lunchroom worden eenige malen daags versch aangevoerd. De filiaalhouder, de heer Wierex, die jarenlang in deze branche-werk zaam is, verzekerde ons het beste te zullen brengen wat voor den prijs ge leverd kan worden, terwijl zijn echt- genoote met haar assistentie zal zor gen voor de in de advertentie genoem de prompte bediening. In het hartje der stad is de naam Centrum goed gekozen. DOODELIJK ONGELUK. Vanmorgen heeft op de Leidsche weg onder de gemeente Voorschoten een noodlottig ongeval plaats gehad, waardoor onze geachte stadgenoot, de heer M. Koert, architwt en tim merman, Pieterskerkgracht 16, het leven liet. Naar wij vernemen heeft de zaak zich als volgt toegedragen. Vanaf het erf van den boer v. H. aan den Leid- schenweg kwam achteruit een melk- auto rijden van de „Gorto". Uit de richting Leiden kwam toen intus- schen de heer K. op de motorfiets aan. gereden. Of hij de auto niet heeft zien aankomen, of dat hij nog wilde pas- seeren staat niet met zekerheid vast. in elk geval is hij er van achteren te gen op gebotst, waardoor een pin in zijn oog is gedrongen en hij in een sloot geslingerd werd. Met een schedelbreuk en een hersen schudding is hij door de'ziekenauto van den stalhouder Dieben naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hij vanmorgen te 12 uur ongeveer is over leden. De heer Koert was in Leiden een zeer bekende persoonlijkheid. Hij was o.a. bestuurslid van de 3 October-ver- eeniging. Als zoodanig was hij des tijds in de vacature-Holwerf gekozen. Bij de 3 Octoberfeesten was- hij steeds belast met de verzorging van het feestterrein. Zijn plotseling verscheiden op deze treurige wijze heeft in de stad veel ont roering gewekt. GESCHENK AAN DE LAKENHAL. Door Mevr. A. A. van Hattem. geb. Dekker te Beverwijk, is namens de fa milie van wijlen den heer M. Joan v. Hattem, aan het Stedelijk Museum De Lakenhal een schilderij ten ge schenke gegeven, voorstellende de Saaihal aan het Steenschuur, om streeks de tweede helft der 16de eeuw, geschilderd door Bartholomeus Johan nes van Hove, die in 1791 te 's Gra- venhage geboren werd. en aldaar in 1880 is overleden. Het is op doek geschilderd, lang 66 en breed 83 c.M. NALATIGHEID. Voor de Haagsche Rechtbank heeft gisterenmiddag terechtge- staan de arts jhr. C. G. L. von W. al- I hier, terzake van het niet voldoen j aan een wettelijke verplichting tot aangifte aan den ambtenaar van den burgerlijken stand van de geboorte v. i een kind, De Leidsche kanionrech-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1