Gisterenmorgen brachten de twee in Nederland vertoevende officieren van den Koninkl. Siameeschcen Luchtvaartdienst, le Luit. V. Svasti en 2e Luit. Mont Sinhaseni een bezoek aan de N.V. Nederl. Vliegtuigenfabriek Fokker aan den overkant van het IJ te Amsterdam. Een foto van de bezoe kers voor een Universal Machine, welke in Amerika vervaardigd wordt. Op onze foto komen voor v. 1. n. r.: Majoor Viehoff, Luit. Mont Sinhaseni. Luit. V. Svasti en de heer Smits. DAG-AGENDA. Donderdag 20 October, 's av. acht jiuiy Nutszaal, Steenschuur: Lezing iKèt film v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond Dinsdag 25 Oct., 's av» acht uur. StadsgehorzaalSymphoitf e-Concert door de Haarl. Orkest-Vereen. lederen Woensdagavond 8.309.30; Middelweg 28, Zitting1 v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake-Crediet- verschaffing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag. 17 tot en met Zondag 23. October a.s. waargenomen door de apotueek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. ganisatie, sindsdien omgedoopt tot: Ned. Vereeniging van Technici. De Regeering erkende zijn verdien sten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nasau. BUITENLAND. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK DER SOVJETS. Rede van Litwinof. Naar uit Leningrad gemeld wordt, hield Litwinof voor een vergadering van 12000 arbeiders der vroegere Poe- tiloffabrieken een lange rede over de buitenlandsche politiek. Ten aanzien van de houding van Frankrijk, sprak hij over de zigzag- politiek van de burgerlijke regeerin gen in het algemeen en van de Fran- sche in het bijzonder. Wij weten niet, zeide hij, welke politiek Frankrijk ten slotte kiezen zal. Wij hebben alles ge daan en zullen alles doen, om een breuk te voorkomen. Met de burgerlijke staten willen wij slechts op een voet van gelijkheid onderhandelen en onder die voorwaar de zijn wij ook bereid de betrekkin gen met Engeland te hervatten. In een andere arbeidersvergadering sprak Karachan, en wees op de alge- meene anti-Sovjetpolitiek van Enge land, bijzonder in Frankrijk. jj HET GEWEIGERDE POOLSCHE I* VISUM. <r Cook toch naar Warschau. Cook heeft een telegram gekregen van het bestuur der mijnwerkersin- ternationale te Warschau met de me- dedeeling, dat de Poclsche Minister van buitenlandsche zaken den consul te Londen geïnstrueerd had hem een visum te verleenen. De vergadering is tot Vrijdag uit gesteld. Cook zal per vliegtuig te Warschau arriveeren. DE FRANSCHE BEGROOTING. De militaire credieten. Na Painlevé te hebben gehoord ver wierp de Kamercommissie van finan ciën met 14 tegen 14 stemmen het socialistische amendement, strekken de om de stemming over de credieten voor de oproeping der reservisten op te schorten. Zij nam vervolgens met 15 tegen 3 stemmen het hoofdstuk der begrooting van het ministerie van oorlog nopens de credieten voor de instructie aan. Een batig slot. Overeenkomstig het verzoek van Poincaré heeft de Kamercommissie van financiën de amendementen, wel ker aannneming een tekort op de be grooting van 1928 ten gevolge had kunnen hebben, van het ontwerp af gescheiden. Zij betreffen de vermin dering met 5 procent van het registra tierecht bij den verkoop van onroe rende goederen, waarvoor, ingevolge de constitutioneeïe belasting, reeds 7 procent ten bate van de amortisatie kas moet worden betaald. De commissie aanvaardde de amendementen nopens de gelijkstel ling van zekere buitenlandsche effec ten met de Fransche en een amende ment ten gunste van de gepension- neerde oud-strijders. Aan het slot der zitting diende de rapporteur-generaal de begrooting in voor 1928, welke sluit met een batig saldo van 123 millioen. DE STAKING IN HET DUITSCHE BRUINKOLENGEBIED. Omvangrijke politiemaatregelen. De situatie in het Midden-Duitsche bruinkolengebied is onveranderd ge bleven. Het centraal stakingscomité publi ceert gedetailleerde cijfers over de deelneming aan de actie, waaruit blijkt, dat er van de 72.000 arbeiders reeds 63.000 staken. Volgens de vakvereenigingen is de houding der stakers nog steeds een toonbeeld van bezonnenheid en dis cipline. Volgens de werkgevers ech ter neemt de terreur tegen de werk willigen voortdurend toe. De waar heid zal ook hier wel weer in het midden liggen. De overheid van Merseburg deelt mee, dat haar totnogtoe nog geen ernstige gevallen van terreur ter oore zijn gekomen. Hier en daar worden wel eens werkwilligen lastig geval len en natuurlijk zal het daarbij wel niet steeds zachtzinnig toegaan, maar mijnwerkers zijn nu eenmaal een hardhandig volkje en deze dingen doen zich bij iedere staking voor. De overheid heeft overigens om vangrijke politiemaatregelen geno men om ernstige botsingen tusschen de stakers en de werkwilligen te ver hinderen. Op de weinige mijnen waar nog gewerkt wordt, zij het ook in be scheiden mate, is overal een sterke politiemacht geconcentreerd. Werk willigen worden onder politie-escorte per vrachtauto van huis gehaald en op dezelfde wijze des avonds weer naar huis gebracht. Stopzetting van fabrieken. Wegens koiengebrek is in de sui kerraffinaderij te Dessau, een der grootste Midden-Duitsche industrieën, het werk stop gezet. Meer dan twee duizend man zijn hierdoor zonder werk. Het aantal fabrieken in het sta- kingsgebied, die door gebrek aan ko len genoodzaakt zijn het bedrijf stop te zetten neemt voortdurend toe. Het stakingscomité heeft de elec- trische centrale Zschernewitz de ver plichting opgelegd, geen electrischen stroom te leveren aan de chemische industrie in Middën-Duitschland, al leen aan de gemeente-afnemers als Berlijn, Hamburg, Leipzig, enz. Mocht Zschernewitz zich aan deze bepaling niet stipt houden, dan zal onmiddel lijk de levering van kolen uit de „Gol- pa worden stopgezet. Heden onderhandelingen. Hedenochtend begonnen bijden rijksminister van arbeid de nieuwe ondërhandefingen tusschen de verte genwoordigers van den mijnbouw en de vakvereenigingen. Veel suces ver wacht men er intusschen niet van, daar geen van beide partijen bereid schijnt te zijn toe te geven. Het sta kingscomité verklaart, dat zelfs al mocht men het eens worden en de staking dus afgelast, het werk niet voor Maandag hervat zou kunnen worden. Gelukt het heden niet tot een over eenstemming te geraken, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat de nieu we afzetmarkt voor briketten in Scandinavië, verloren zal gaan. Men was er juist den laatsten tijd door een zorgvuldige afzetorganisatie in ge slaagd, de Engelsche kolen, van de Scandinavische markt te verdringen. Indien men tengevolge van de staking langen tijd niet in staat is, de leve ring voort te zetten, zouden hierdoor d© Engelschen hun oude positie in Scandinavië kunnèn heroveren. KORTE BERICHTEN. Lord Cecil, die onlangs uit de Britsche regeering is getreden, wordt opgevolgd door Ronald Mac Neill, fi nancieel secretaris van de schatkist. De Volkenbondsconferentie heeft art. 1 van het ontwerp-conventie i.z. opheffing van in- en uitvoerverboden in beginsel aangenomen. De Engelsche liberalen hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij, na de mislukking der conservatie ve politiek geconstateerd te hebben, een groot volkenbonds- en ontwape ningsprogram opstellen. Gemeld wordt, dat binnenkort dipomatieke betrekingen tusschen Japan en den H. Stoel zullen worden aangeknoopt. De besprekingen tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering zouden reeds in een vergevorderd stadium verkeeren. De Noorsche Arbeiderspartij heeft 24 parlementszetels gewonnen; conservatieven en communisten zijn gehalveerd. GEMENGD NIEUWS. Verkeersstoring Rotterdam—Den Haag. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft op den electrischen spoorweg Rotterdam 's-Gravenhage van de Z.H.E.S.M. een ver keersstoring plaats gehad. Naar wij ver nemen, was dit het gevolg van het defect raken van een motorrijtuig op de lijn ter hoogte van het Station Laan van Nieuw Oost Indië te. Den Haag. Het defect was niet van ernstigen aard en de verkeers stremming was na een kwartier weer op geheven. Gedurende dien tijd werden de reizigeis, die aan het station-Hofplein te Rotterdam een kaartje vroegen, ver wezen naar het Station D. P. Gevaarlijk reclame-drukwerk. De Ne- derlandsche centrale inzake falsificaten vestigt voor zooveel noodig de aandacht op art. 440 Wetboek van Strafrecht, waar in strafbaar wordt gesteld „hij die druk werken of stukken métaal in een vorm die ze op munt- of bankbiljetten, op muntspeciën of op postzegels doet gelij ken, vervaardigt, verspreidt of ter ver spreiding in voorraad heeft." Gedurende den laatsten tijd zijn name lijk opnieuw reclame-drukwerken in om loop gebracht, waarvoor als attractie diende het uitsteken van een gedeelte van een Nederlandsch bankbiljet (in na druk). In al deze gevallen werd tot strafver volging overgegaan. Eet drama in den auto. Gistermor gen vroeg vervoegde zich de Zwolsche re cherche aan de woning van wijlen den heer H. J. de Groot, die, naar men zich zal herinneren in den nacht van 11 op 12 September j.l. in zijn auto onder de ge meente Olst op noodlottige \yjze is ver brand. Zoowel aan de voorzijde van de woning als aan den achteruitgang stelde de politie zich op en toen op herhaald bellen geen gehoor werd gegeven, ver schafte zij zich zelve toegang tot de wo ning. Later trad de heer Ten K., die nog steeds bij de wed. De G. en pension woont, onder geleide van de politie naar buiten en korten tijd. later verliet ook mevrouw de wed. ï)e G. de woning, onder politie-geleide. Beiden werden naar het hoofdbureau van politie geleid. De „Zw. Ct." verneemt, dat een en an der is geschied op verzoek van den of ficier van Justitie te Zwolle, doch te be voegden plaatse konden geen inlichtin gen verstrekt worden omtrent de be weegredenen, die tot dit verzoek en het optreden der politie 'aanleiding hebben gegeven. Inbraak. Te Oudendijk (N.H.) is in gebroken bij den heer Oly. Een belang rijke partij gouden en zilveren voorwer pen werd gestolen. Inbrekers aangehouden. Reeds eeni- ge dagen was het aan de politie te Vor- den bekend, dat zich eenige beruchte in brekers uit Amsterdam, naar den Gel- derschen. Achterhoek hadden begeven, met de bedoeling natuurlijk, om een on- gewenscht bezoek te brengen aan de een of andere boterfabriek, boerenleenbank, een station, of iets dergelijks. Overal in de omgeving van Vorden- surveilleerde daarom de rijks- en gemeentepolitie en het is haar 's naehts mogen gelukken op den straatweg bij Kasteel „de Wiers- se" drie personen aan te houden die zich per fiets in de richting Ruurlo begaven. Al spoedig bleek, dat de aanhouding be langrijk was en dat men hier met inbre kers van beroep te doen had. De mannen werden gesommeerd, onder politiegeleide mee naar Ruurlo te gaan en onderweg daarheen trachtte een der drie, door de bosschen te ontsnappen. Bij de worste ling, die daarbij ontstond en waarbij de politie met de revolver in de hand de verdachten in bedwang moest houden, bleek, dat men zich had willen ontdoen van een' tasch met inbrekerswerktuigen, terwijl later op die plaats nog een groote browning, die blijkbaar was weggewor pen, werd gevonden. Bij het nader onderzoek te Ruurlo wer den in hun bezit gevonden de nieuwste inbrekerswerktuigen, terwijl tevens bleek dat deze mannen'pas een. lange gevange nisstraf wegens inbraak-achter den rug hadden. Den volgenden dag werden ze op transport gesteld naar Zutphen, waar ze echter na verhoor weer óp vrije voeten werden gesteld. Oplichters aangehouden. Te Tilburg, zoo meldt het „D. v. N.B."' bestond reeds geruimen tijd een firma, die er haar werk van maakte, disperse handelaren in den lande voor belangrijke sommen te dupee ren. Firmanten waren II.J., C. N. en A. A. M. L. Zij maakten er hun werk van bij bonafide handelaren in het land groo te bestellingen af te doen en deze na le vering niet te betalen. Reeds zeer vele handelaren in het land zijn op deze wij ze voor belangrijke bedragen beetgeno men. De politie stond er bertekkelijk machteloos tegenover, doch den laatsten tijd heeft zij zooveel bezwarend feiten materiaal weten te verzamelen, dat zij besloot tot het instellen van een strafver volging over te gaan. Op verzoek van dé Tilburgsche politie 'zijn zij thans' te "Breda gearresteerd en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Een stoomschip op een walvisch. Het stoomschip „Devanha" van de P. en O.-lijn is dezer dagen op weg van Co lombo naar Aden, bij mooi weer en kal me zee op een grootèn walvisch geloopen. Door de kracht, waarmede het schip voer, drong de boeg in het lichaam van den visch, waardoor deze aan het schip bleef vastzitten. Dit had het gewenschte gevolg, want zoodra het schip stilhield, viel de wal visch van den boeg af en zonk. De lengte van den walvisch was volgens schatting meer dan acht meter. Skelet en voorwerpen. De expeditie van de Russische Academie van Weten schappen, die naar het schiereiland De Krim was geionden, heeft een bijzonder grooten oogst verzameld. In het bekende Bajadarsche hol (gelegen tusschen Sebas- topol en Jalta: het is een der oudste be woonde holen van de wereld) vond de ex peditie het skelet van een oermensch. Volgens prof. BontsjOsmolowsky, een der gezaghebbende Russische deskundi gen op dit gebied, leefde deze mensch tienduizend jaar geleden. Wij zöuden geneigd zijn allereerst te vragen: Hoe berekend de Prof. den tijd, waarop deze mensch moet hebben ge leefd? Behalve het skelet heeft de expeditie naar Petersburg pl.m. 15.000 voorwerpen van het dagelijksch gebruik van men- schen, die naar schatting 20.000 jaar ge leden hebben geleefd, gebracht. Alle vond sten zijn naar het archaeologische mu seum van de Academie overgebracht. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke stand. Geboren: Geei'truida d.v. Gerardus Hoogeveen en Pe.ronella Wijnbeek; Jan Adria- nus z.v. J. G. in 't Veld en P. Salie; Francina d.v. A. G. Ver'burg en A. Boesveld; Maria Margaretha' d.v. JL. Zwanenburg en G. Streef land; Janny d.v. D. van 't .Wout e-n P. van Gent; Anton Willem z.v. W. Cv A. Herbig en G. E. Hofstee. Gehuwd: N. Westerhoud jm. 22 j. en M. C. S. Ankerna jd. 24 j. Ingekomen van: Reeuwijk, W. J. Nederhoff arb., Groeneweg 37; Oost- voorne, L. Vijfwinkel, schoenmakers- knecht, Hoofts.r. 54; Gouda, P. Eens, kappersbed., Julianastr. 64; Sassen- Jieim, M. M. Lange.aan, dienstbode Nesse 7; Den Haag, D. Dompeling, éta en-, Bloemhofstr. 27; Woerden, H. Plomp, snidskn., Conradstr. 11; Bus- sum, M. Voorsluis, hu an., Hooftstraat 44; Zwammerdiam, C. L. van Doom en gez., melkslrjter, Lindenhovenstraat 45Kerkrade, H. J. M. van den Bosch Rijnkade 11; Mijdrecht, A. Bevaart en gezin, monteur, N. Nassaustr. 3 Woubrugge, Wed. C. Prook en gezin, Hooftstr. 62; Leiden, G. Geerlings, garagekn., Aarkade 2; Doesburg, H. Vossers, smid, Hoorn; Uithoorn, L. J. Rikken, d e is bede, Hoorn 121; Wad- dinxveen, M. de Jong en gez., bankw. de Rugterstr. 37; Barneveld, R. van de Wa, smidskn., Kerkvaartswe^ 29 Den Haag, P. Brandhorst, arbeider, Bloemweg 11. Vertrokken naar: Ermelo, J. C. Lig- '^temoed; Bodegraven, M. Meijeis;. Kou dekerk, C. de Rooij, dienstb.; Apel doorn, Aspelschestr. 37, H. van Ee en gez., molenaarskn,; Zegveld, J. Stra ver, arb., I eiden, R. en Sc'hiekade75, P. J. Baars, ijzerwerker; Leiden, Wittero- zenstr. 14, D. Gifceneveld, dienstb.; Haastrecht, E. A. BcekhouL dienstb.; Oegstgeest, J. C. H. van Gooi; Den Haag, M. G. Kal ff eohtgen. vanA. v. O orde. TER AAR. Voor da post vergrooting brand- SDujten werd 1300,op de begroo ting gebracht door de gemeen eT De oude brandspuit weid voor f 125, verkocht. Door B. en W. wordt voor des eld, over de jaren 1923'-24, als achterstall ge post van pensioenbijdra ge onderwijzend personeel f 238.420 op de bezrooting te brengen. V. Öe veiling vereen. St. Phocas ïs gesplitst in twee afdeelingen. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Pie ternela Maria d.v.'A. Verboom en S. A. van der Laan; Johannes Andreas z.v. J. G. Bruijnen en P. Sohakenbos; Hendrikje d.v. W. Aartse en J. van 't Veer. Overleden: Marrigie Bode 68 j. Ingekomen van: Alphen a. d. Rijn M. Meijers huish., D J 27. Afphen a d. Rijn, A. Honout, dienstb., D Z 78; Aardenburg, P. Deij ,D P S 19; Reeu-; wijk, G. J. Blom, molenaar-, D W 78. Vertrokken naar: Reeuwijk, J. Lampe. denstb.; Rotterdam, C. J. van Dgk, diens'b.;-Velsen, H. E. -Mo lenaar ,bakkerskn.Lelden, S. .Slap pende', diens b.; Linschoten, R. Voor hof, kleerm. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Klaas z v. N \ai der Speflc en M. Roos; Leonard z.v. A. P. Feeleus en G. F. A. Walgraevé; Thomas z.v. E. Eikelenboom en G, Hodde; Johannes Jcsephus z.v. H. M. van Buijten en T. A. van Kr.iwt'k, Cornelis Petrus z.v. P. Homan en C. J. P. de Heg. Overleden: Maria Cornelia Beem- st rboe 45 j., ohseh.Janna Marfcus 43 j. gen. met W. fde Jager. KATWIJK. B rgerlgke stand. Geboren: Gijs- jejacoba d v. A. van Beelen en P. de Jong; Maartje d.v. C. Dubbe.aar en L. Radió-Programma. Wat er vanavond te hooren is. HILVERSUM, 1050 M. 5.00 Concert. 6.45 Lezing. 7.15- Engelsche les. i 8.10 Concertgebouw Ams e dam. DAVENTRY, ióoo M. 6.20 Muzirk. 6.40 Muziek. 7.35 Pianomuziek. 8.05 Variété. 9 55 Concert. 10.50 Muziek. LANGEN BERG 468,8 M. 7.20 Concert. Daarna laatst? be i:h'en en ver volgens muziek. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 6 50 Muziek en zang. 9.50 Muziek. PARIJS (Radio) 1750 M. 8.50 Concert. 1 TOIILOIJSE, 392 M. 8.20 Muziek. 9.05 Concert. DE GOLFLENGTE VAN HUIZEN. In verband met de vele vragen naar de golflengte, waarmede het nieuwe radio-zendstation te Huizen zal wer ken, verzoekt het Bestuur der Ned. Chr. Radio-Vereen, ons, mede te dee- len. dat thans de volgende regeling of ficieel is vastgesteld. Op werkdagen uitzendingen voor half acht n.m. golflengte 1840 M., uit zendingen na half acht op 1950 M. Des Zondags den geheelen dag golf lengte 1950 M.. uitgezonderd van -46 uur nam. Eventueel e afwijkingen van dezen regel zullen tijdig worden bekend ge maakt. Deze regeling geldt niet voor de uit zending van de openingsplechtigheid op a.s. Zaterdag te 2 uur, daar" dan de uitzending plaats heeft op 1950 Nil Aangezien vele luisteraars aan het afstemmen op deze golflengte nog niet gewend zijn, en velen bij de ingebruik neming van den Huizer zender zullen willen luisteren, zal reeds van half 1 af muziek worden uitgezonden, zoodat ruimschoots de gelegenheid bestaat om tegen 2 uur de toestellen voor het luisteren gereed te hebben. Om teleurstelling te voorkomen, her innert bet Bestuur der N.C.R.V. er ten overvloede nog eens aan. dat niemand tot de openingsplechtigheid zal wor den toegelaten, die niet in het bezit ia van een officieele uitnoodiging. Radioavond Drankbestrijding» Het hoofdbestuur der Nat. Chr. Ge- heelonth. Vereeniging en van de Néd. Chr. Jongelieden Geheelonth. Vereeni ging „De Schakel" geven op 3 Nov. een radio-avond. Voor de N.C.G.O.V. zal spreken de voorzitter, Ds. >P. Veen te Utrecht, voor „De Schakel" Jo Smit, te Almelo. Medewerking verlee nen mej. Molsbergen, zang en mej. Van Loenen Martinet, viool, beiden te Utrecht. Gugt;Jacoba d.v. W. Haasnoot eri; P. Vervat; Leendért z.v. L. van den Oe ver en G. van den Oever; C.ornelis z.v. O. van Beelen en D. Ros. Ondertrouwd: Willem van Dug ven- bode en Agada van der Merj; Dirk v. Duijvenbooe en Johanna Catharina v. den Oever. Getrouwd: H. van Wagtendonk en A. G. Bloot; J. Hoek en L. van R$n|. NIEUWVEEN. Tot secretaris van de vereeni- ging Ziekenhuisfonds is gekozen Iele heer C. A,- Campfens. Dezer dagen was de heer J. alhier, met nog iemand aan varen in een kano. Het vaartuigje kantel'de en beide inzittenden geraak en te water. Gelukkig lie,! he: \erder zonder ern stiger ongelukken af. NOORDEN. Twee zoontjes van den slager de H. alhier, ge.aak.en. terwijl zij be zig waren z.ch in 't wielrgden te oefe nen, te water. Gelukkig werden ze alle bei spoedig gered. NOORDWIJK BINNEN. Het opschrift op de woning aan den Boerenburgerweg en waarover men veibaasd stond, nl. het woord1:. BRANDSilCHTEKTENSPYT heeft men doen vervallen na eenige jaren, en thans prij'kt he: origineel© woor4 nl. Kleinbcerenbrug er op. NOORDWIJKERHOUT. Gisterenmiddag toen vanuit de richting Haarlem een electrische s':op-_ trein binnengereden was.wist waar schijnlijk de boomwachtêi' niet, dat •van de tegenovergestelde lichting een voorbijrijdende goederentrein aan kwam. Aan een zijde van den over- 'wëg was' de boom reeds geopend, toen iemand aan de tegenoverges.elde kant den overwegwachter hierop at tent maak e. Door deze hulp van particulieren is eea ernstig ongeval voorkomen. Be ter.oplet en is zeker n et overbodig. Burgerlijke stand. Geboren: An na Maria The'.esia d.v. H. Langeveld en M. A. Nieuwendijk: Maartje d.v. A. van der Tang en B. Passchier; Hen- drika Catharina d.v. P. J. Geerlings en M. van der Voort: Corne'is Johannes z.v. P. W. van Duin en A. C. Zonne yeld. Ondertrouwd: Johannes Hendrik:'s Christiaanse 35 j. en Pe:ronella Mariï Agnes Fe ers 25 i.; Paulus Johannes Arts 22 i. en Wilhe'.mina Petronella Bakker 23 j. Overleden: Maiia van Moorsel 77

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2