CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. 8s!® JAARGANG WOENSDAG 19 OCTOBER 1927 NUMMER 2260 NIEDWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Teleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten geveitigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Het voornaamste element. In het overigens klare en eerlijke betoog van den geneeskundigen mede werker van de Nieuwe Rotterdamsche Courant over de opheffing van den vaccinedwang, misten wij een ele ment, dat onmogelijk gemist kan wor den. Wij wezen er gisteren reeds op, ons bezwaar gaat niet tegen de vaccinatie als zoodanig. Ook wij erkennen dank baar dat God ons daarin heeft gege ven een middel dat de vroegere pok ken-epidemieën gelukkig heeft doen verdwijnen. Wanneer tot heden het opleggen van den, dwang bij de wet op de besmet telijke ziekten, zooals bovengenoem de geneeskundige medewerker zegt, rustte op de twee hechte pijlers le. op het vrijwel eenstemmig ad vies der mannen van wetenschap met betrekking tot de volstrekte waarde der vaccinatie; 2e. op het niet minder eenstemmige advies van diezelfde zijde over de vol strekte onschadelijkheid dezer kunst bewerking, dan meenen wij dat daaraan nog een derde zou moeten worden toegevoegd, om eerst daarna als wettig middel te worden "aangediend, n.l.: 3e. dat een zeer ernstige algemeene noodtoestand moet ontstaan zijn, die het geheele Nederlandsche volk be dreigt, dan wel, bij locale toepassing, bedoeld deel van het land. Noch de waarde van de vaccinatie, noch de ongevaarlijkheid der kunst bewerking, noch die beide, mogen maatstaf zijn voor toepassing van den dwang. Alleen gecombineerd met de derde reden zou dit oorzaak kunnen vormen voor een dwingende toepas sing als overreding niet zou baten. Wij willen hier nog eens nadruk kelijk er op wijzen dat op Java de be volking, met haar natuurlijken afkeer voor alles wat op operatief ingrijpen wijst, toch in tijden van epidemie in grooten getale zich vrijwillig laat in enten. Hoeveel te meer moet dat dan niet verondersteld worden van de Ne derlandsche bevolking, die, in onder- scheidingsgave boven de Javaansche en andere Indische zoo veel uitsteekt. De geheele vaccinatiedwang herin nert ons teveel aan den tijd toen in het oude Liberalisme was gevaren een geest die het Nederlandsche volk geestelijk wilde bewaren in scholen boven geloofsverdeeldheid en lichame lijk door allerlei, op zichzelf goede hygiënische middelen, dwingend voor te schrijven. Dien tijd zijn wij ontgroeid. Wij heb ben vrijheid gekregen. Die vrijheid willen wij gebruiken ook om natio naal sterk te zijn. Daarom willen wij er op wijzen, dat niet de wetenschappelijke waarde van de vaccinatie, maar de noodzaak naar goddelijk recht, voor ons maatstaf is. Dat element wordt ook nu weer door Liberale medici geheel over het hoofd gezien. STADSNIEUWS. GEREF. SCHOOL IN HET KOOIPARK Tegen den bouw dezer school werd Indertijd geopponeerd door het Comi té van Actie voor het Openbaar On derwijs. En bij Ged. Staten èn bij de Kroon werden de bezwaren, inge bracht namens genoemd Comité door den heer Kooistra, van de hand gewe zen. Daarna ontstond geschil tusschen het schoolbestuur en B. en W. over het Bouwplan. B. en W. wilden heb ben, dat de Lusthoflaanschool v e r- b o u w d werd en later, dat er een af- zonderlijke school zou worden gebouwd op de speelplaats van de Lusthoflaanschool, terwijl het school bestuur vasthield aan de stichting eener school op het terrein aan de Ja- vastraat, hoek Driftstraat, waartoe de Raad medewerking had toegezegd. Op 19 Februari j.l, werd in dit ge schil ingeroepen de beslissing van den Minister van Onderwijs. Thans, 8 maanden later, is die beslissing geno men, en wel in dezen zin, dat met verwerping zoowel van het denk beeld van verbouw van de Lusthof laanschool als dat van het stichten eener afzonderlijke school op de speel plaats van die school, de school zal worden gesticht op het door het school bestuur aangewezen terrein, evenwel met inachtneming van enkele wijzigin gen in het bestek waarvoor de Minis ter nader overleg met het gemeente bestuur aanbeveelt. Op de hoofdzaak, de stichting eener nieuwe school in het Kooikwartier, waartegen èn de mannen van het Openbaar Onderwijs èn het vorige col lege van B. en W. zich hardnekkig en met uitputting van alle middelen heb ben verzet, is de overwinning aan de kant der Geref. Schoolvereeniging, die wij met dit succes hartelijk geluk- wenschen. Ongetwijfeld zal deze uitslag in den kring der vrienden van het Gerefor meerde Onderwijs groote voldoening schenken. VERGADERING GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND. Op Woensdag 26 October a.s. zal in het Vereenigingsgebouw in de Hoofd straat te Noordwijk aan Zee de ver gadering van het District Leiden van het Geref. Schoolverband plaats heb ben. De middagvergadering vangt aan om vier uur. Na het afdoen van enkele huishou delijke aangelegenheden, zooals; Be grooting van den penningmeester en Mededeelingen over de Algemeene ver gadering, zal de secretaris inleiden het onderwerp: „Opvoeding en Waarheids zin". Laat in de eerste plaats van de be stuursleden en het onderwijzend per soneel der aangesloten scholen nie mand ontbreken. Hieraan voegen we toe, dat de aanwezigheid van andere belangstellenden eveneens zeer wordt op prijs gesteld. Iedereen heeft tot deze vergadering toegang. Het school bestuur van Noordwijk aan Zee richt voor de bezoekers van buiten een kof fietafel aan. De ervaring heeft ge leerd, dat deze maatregel de gezellig heid verhoogt. De avondvergadering vangt aan te half acht, in dezelfde lokaliteit. In deze samenkomst zal de heer J. Plooij, hoofd der Juiianaschool te Rijnsburg. spreken over: „Een wijs bestraffer bij een hoorend oor". Ds. J. de 'Waard van Rijnsburg, die in deze vergadering zou refereerén, moest wegens ziekte van zijn voorne men afzien. Het Bestuur waardeert het zeer, dat het den beer Plooij be reid vond als plaatsvervanger op te treden. Zij, die dezen spreker te Kat wijk hebben geboord, zullen stellig met belangstelling wederom naar zijn rede uitzien. Het bestuur rekent dan ook op een volle zaal. Komt allen! OUDERLINGENCONFERENTIE. De jaarlijkse!)e Conferentie van Ou derlingen bij do Gereformeerde Kerk in de Classis Leiden zal dit jaar ge houden worden op Woensdag 16 No vember, des namiddags te half drie uur, in de Kerhoraadskamer aan de Hooigracht. Als referent hoopt op te treden Ds. J. G. Feenstra van Scheveningen met het onderwerp: DeWareKerk. Het mag overbodig geacht worden, de ambtsdragers in de Classis Leiden op de beteekenis van deze Conferentie te wijzen en hen op te wekken deze bij te wonen. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN DÉ J. V. OP GEREF. GRONDSLAG. Maandagavond hield bovengenoem- den Ring zijn eerste vergadering in deze wintercampagne. te Wassenaar in de consistorie van de Geref. Kerk. De Voorzitter, vr. de Wolf van Oegst geest (Dorp) opende de vergadering door te laten zingen Ps. 119 17, en leest hierna voor Efeze 4 vanaf vers 17 Nu spreekt hij een kort openings woord, waarin hij de vrienden opwekt om krachtig mee te werken als lid der resp. vereennigingen, om zich toe te rusten voor het toekomstig leven. Hij wekt alle vrienden op. om steeds de Ringvergaderingen trouw te bezoeken, evenals dit nu het geval is. Vr. J. Hooi lonk van Leiden levert nu het onderworp: „De plaats der Ge ref. J. V. in de Geref. samenleving". In dit onderwerp wordt er op ge wezen, dat de J. V. moet 9taan in het midden der Geref. samenleving. Inlei der wijst er op. dat er contact moet wezen met het gezin, kerk, maatschap pelijke en politieke organisaties. Op dit onderwerp volgt een zeer ge zellige en leerzame bespreking. Daarna werd eenige oogenblikken gepauzeerd. Na de pauze wordt ingeleid het on derwerp: „Beteekenis van Massa en Persoonlijkheid op de J. V." door vr. de Koning, eveneens van Leiden. Gewezen wordt op de uitwendige groei, en op het gevaar, dat enkel daar op wordt gezien. Meer dan op hel massale, dient onze aandacht op de personen der leden gericht, want de J. V. wil vormen zelfstandige persoon lijkheden. Ook op deze inleiding volgt een in teressante bespreking. In de rondvraag komen nog enkele huishoudelijke zaken ter sprake, waar na de voorzitter laat zingen Ps. 25 6, en de heer Floor op verzoek van den voorzitter voorgaat in dankzegging. Jammer was het, dat de Leidsche vrienden zoo slecht waren opgekomen. OPROEP. Namens de burgemeester van Leid- schendam wordt ons gevraagd onder- staanden oproep, die reeds in andere bladen vermeld werd, maar bij ver gissing ons niet werd toegezonden, alsnog te plaatsen. Wij voldoen biermede aan dit ver- Op Zaterdag 8 October 1927 is al hier uit de Vliet opgehaald het lijk van Herman Liouhuys, chef van de fa. Splinters tapijt- en beddenmagazijn, Hoogewoerd 41 te Leiden. Om nu vast te kunnen stellen, of hier een ongeluk plaats gehad heeft, tijdens dat Bouhuys in dienst dei* fir ma was, en waardoor dan aan de we duwe een pensioen wordt toegekend, verzoekt de Burgemeester van Leirt- schendam een ieder, die hem kan me- dedeelen waar en op welk uur Vrij dagavond 7 October 1927 bedoelde Bou huys is geweest, zich bij hem ten ge meentehuize te vervoegen. VLEESCHKEURINGWET. Gistermiddag heeft ten stadhuize, onder voorziterschap van de wet houder Reimeringer een vergade ring plaats gehad mat de gemeente besturen van enkele omliggende ge meenten, in verband met de uitvoe ring van de Vleesehkeuringwet. Tegenwoordig waren de burge meester en secretaris van Alke made, de burgemeester van Leimui- den, cle burgemeester en secretaris van Zoeterwoude en de waarn. secre taris van Warmond. Het betrof hier het in het leven roe pen van een regeling aangaande de uilbetaling van het op het slachthuis alhier afgekeurd vleeseh, nu dit niet wordt vernietigd, doch wordt overge daan aan de Thermogenische fabrie ken te Amsterdam voor het vervaar digen van hondenvoer. Het gemeentebestuur van Leiden stelde voor, dat de bedragen, welke deze fabriek voor het afgekeurde vleeseh geeft, worden uitbetaald aan de gemeente Leiden, die dan op haar beurt bet aan iederen slager in de buitengemeenten toekomende aan de zen zou afdragen. De besturen uit de omliggende ge meenten waren echter van oordeel, dat deze bedragen moeten worden uit gekeerd aan de gemeentebesturen, in wier gemeente degene, wiens vleeseh op het abattoir alhier was afgekeurd, woonachtig was. De gemeentebesturen zouden dan het. ontvangene recht streeks aan de betrokkenen in hun gemeente afdragen. Tot dit laatste werd tenslotte be-, sloten. DE MINDERHEDEN EN DE VOLKENBOND. De Leidsche Studentenvereeniging voor den Volkenbond houdt morgen in de sociëteit Minerva een vergade ring, die ook voor niet-leden toegan kelijk is, waarin Mr. W. A. van Ra- vensteyn een inleiding zal houden over de Minderheden en den Volken bond. Spr. zal de volgende stellingen ver dedigen: 1. Generaliseering van het minder- hedenrecht in den vorm van een alle staten omvattende conventie is niet gewenscht. 2. Vereischt is echter de bescher ming uit te breiden over alle minder heden, welke ontstaan zijn uit gebieds veranderingen tengevolge van de vre desverdragen. 3. De nu geldende procedure, welke er in de eerste plaats op is gericht onderhands langs vriendschappelijken en bemiddelenden weg de moeilijkhe den op te lossen, is op het oogenblik de meest gewenschte. 4. Door deze proceduren en door de geheele actie van den Volkenbond mag echter geen uiteindelijke assimilatie van de minderheden met de rest van de bevolking van een 9taat nagestreefd worden. HET GROENE KRUIS. Onder voorzitterschap van dr. J. A. Schreuder werd gisteravond in het gebouw Pieterskerkgracht 9 de jaar-, vergadering gehouden van de afdee- ling Leiden der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis". Behalve het bestuur was slechts één lid aanwezig, wat wil zeggen één meer dan op de vorige vergaderingen. De notulen, door den secretaris, den heer H. Filippo W.Fzn., gelezen, wer den onveranderd vastgesteld. De begrooting voor 1928, voorge legd door de penningmeesteresse. mej. F. A. le Poole, aan de vergade ring, gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 6300. Het eenig aanwezige lid vroeg, of de begrooting niet tegelijk met de rekening en ver antwoording ter inzage kan worden gelegd. Besloten wordt bij den oproep ter vergadering bekend te maken, dat wie cijfers over rekening of begroo ting wenscht, deze op aanvraag kan verkrijgen. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. J. A. Schreuder en jhr. C. C. Roëll,' werden herkozen. De nog bestaande bestuursvacature zal wor den aangevuld door de benoeming van een vrouwelijk bestuurslid. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld voor de eerstdaags te Rot terdam te houden algemeene verga dering der Zuid-Hollandsche Ver eeniging. Besloten werd voor de open plaats in het hoofdbestuur te stem men op dr. Schouten uit Den Haag. Tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering werd gekozen Dr. M. D. Horst. Hierna volgde sluiting der verga dering. LEIDSCHE PLUIMVEE VERBEN. In de gisteren gehouden vergade ring van de Leidsche Pluimveevereen. is de heer L. A. G. v. d. Horst, oud secretaris, tot eerelid benoemd. Besloten werd de 15de nationale Pluimveetentoonstelling te houden op 27, 28 en 29 Januari 1928, waarbij tevens het 3de lustrum zal worden herdacht. CHRISTELIJKE DAMVEREENIGING. In de wedstrijden voor de Borden- volgorde is de uitslag: BoezaartVrij 20. De Graaf Schipper 20, KleersBoezaard 2—0, ColpaMeidema 11. Voor het examen apothekersas sistent waren opgeroepen 4 Candida-' ten. Geslaagd de dames L. C. Mulder, geb. te Hazerswoude en A. C. Sanders geb. te Noordwijk. De caféhouder V. aan de Haarlem merstraat wilde gisteravond in het donker een glazen deur opendoen. Hij duwde echter door de ruit heen, waar door hij ernstig aan de rechterhand werd gewond. In het Academisch Zie kenhuis werden de wonden verbonden waarna V. naar huis kon gaan. Het 11-jarig meisje L. v. N. kwam gisteravond, spélende op het Haven plein, te vallen. Het kind liep ,een wonde bij het rechteroog op, welke in het Academisch Ziekenhuis moest worden verbonden. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de. afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2de helft van September 1927. Brieven binnenland. Firma Boon, Rotterdam, Centraal Magazijn van Militaire kleeding, te Woerden, Jean Courtail te Dordrecht, Delftsche Courant te Delft, Dickers en Co. te Rotterdam. Zuster C. E. van Driest te Vierhouten, J. van Dijk-Kelt- jens te Leiden, Mej. E. van Eijk te Rotterdam, Mej. A. Guijt te Katwijk, Haagsche Courant te Den Haag (twee stuks), M. Harttorff te Amsterdam. An toon Jacobs te Voorhout, Lankhorst te Leiden, Leidsch Dagblad te Leiden. Joh. B. G. Meijer te Den Haag, J. v. d. Nat te Leiden, Mej. C. v. d. Oest te Amsterdam, Marie Ooms, Moleweg Mej. Post te Stompwijk, Mevr. Rees- Rookmaker te 's Hertogenbosch. Mej. Nelly Schellen, te Amersfoort, v. d. Struis te Vlissingen, Mej. A. Tanger te Leiden, F. Vinkensteijn te Haarlem Winkelman te Amsterdam. A. v. d, Zwam te Briefkaarten binnenland. Caron te Rotterdam. Janes Gersaij te Den Haag, H. Hofman te Stolkerolijs bij Gouda, A. F. Kamp te Den Haag, Th. Hünck te Den Haag, K. Kap. Am- stelveensche weg N. de Ronde Bres- ser te Delft, P. Rijfers, schipper te ,s Hertogenbosch, Monsieur Sloet tot Verlo te Meersel, Mej. A. Vinkensteijn te Den Haag. Brieven Buitenland, Frau C. Cramers Slingenberg, Han nover. T. de Roode te Soerabaia. Briefkaarten Buitenland A. H. Bosman v. d. Sluis te Brussel, Mons. en Mad. Bungenberg de Jonge te Carezza al Lago, Frau M. Dirkzwa ger te Wiesbaden, Enfild Jachisen te M. Koster te Hannover, Versteeg te N. Y. City. Twee briefkaarten zonder adres. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Barbara, d.v. F. J. Ot- ten en A. Schrier. Johanna Jacoba Maria, d.v. J. Marks en J. J. van Hou- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/i cenl Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Een commissie ingesteld tot open baar onderzoek naar de oorzaak vau het spoorwegongeluk bij Rijswijk. Baltenland In de staking in het Miclden-Duit- sche bruinkolengebied is een ver scherping ingetreden. Poiucaré zal in verband met ziju be- zuinigingspolitiek de kwestie vau vertrouwen stellen. Aan Cook is het Poolsche visum ge weigerd. De Litausche nota is te Geuëve overhandigd. ten. Jilles. z.v. J. de Vos en J. J. R. van Dijk. Antonius Josef, z.v. M. C. Pieters en A. Pardoel. Johannes Cor nells, z.v. P. C. Kettenis en M. J. H. Jasperse. Heinz Bernd, z.v. H. B. Mulstegen en M. Jansen. Jan Corne lls,. z.v. J. C. Harms en M. van Meel. Dirk Adolf, z.v. J. de Jong en M. A. K. Heldt. Johannes Gerardus. zv. J. C. Le- maire en .J T. van der Sandt. Theresia d.v. A. J. v. Berge Henegouwen en J. G. Vink. Hendrika Maria, d.v. J. Ver- plancke en M. C. Pikaar. \V illem Cor- nelis, z.v. A. Ruis en C. v. d. Water. Sophia, d.v. T. W. Pet en E. Philippo. Koosje Maria, d.v. C. Ginjaar en M. C. Doornik. Overleden: F. T. H. van Calcar, dr. 8 mnd. L. Vermeulen, zn. 29 j. C. Hak, m. 75 j. J. Loman. m. 75 j. A. v. d. Tas, zn. 7 j. A. Beekman, zn 8 mnd. P. Bal, dr. 15 j. H. A. Barentse-v. Haas trecht, vr. 68 j. E. J. F. v. d. Linden, wdr. 84 j. E. R. Uges-Reijenga, vr. 52 j. T. Hetterschij-Blanken, wed. 62 j. C. C. Delforno, jd. 82 j. K. I. Wenezka Trouman, vr. 29 j. J. Loosbroek, man 54 j. J. H. Crombag. jm. 62 j. BINNENLAND. VAN HET HOF. De Koningin heeft met ingang van 17 dezer benoemd tot haar dame du palaia H. Snouck Hurgronje, geboren jonkvrou- we van Tets, te 's-Gravenhage. DE INTERPELLATIE-WEITKAMP. In de Kamervergadering van gisteren heeft de heer Weitkamp, nadat de voor zitter op een vraag van den heer De bis ser had geantwoord, dat bij de behande ling van de Staatsbegrooting de reglemen tair vastgestelde tijd van spreken gedu rende drie kwartier voor de leden zal worden gehandhaafd, zijn verzoek om een interpellatie over de afwatering van Overijsel ingetrokken. INBESLAGNEMINGEN. Op de vragen van den heer van der Sluis betreffende het uitloven door een jachtvereeniging van premiën voor het doen van bekeuringen en inbeslagnemin gen, heeft de heer Donner, Minister van Justitie, het volgende geantwoord: Bij onderzoek is den ondergeteekende gebleken, dat inderdaad de Jachtvereeni ging ..Deventer en Omstreken" voor het doen van bekeuringen en inbeslagnemi- gen premiën heeft in uitzicht gesteld. Een zoodanig stelsel van premiën acht de ondergeteekende, in overeenstemming met het sedert jaren ook door zijn ambts voorgangers ingenomen standpunt, uit meerderen hoofde bedenkelijk. De ondergeteekende zal dan ook bevor deren, dat toestemming aan het Rijks personeel tot het aanvaarden van de be doelde premiën niet wordt verleend. Overigens wil de ondergeteekende nog vermelden, dat, ingevolge hetgeen door hem bij de behandeling van de begroo ting voor het loopende jaar is in uit zicht gesteld, de aangelegenheid van de gratificatiën aan het Rijkspersoneel op dit oogenblik in overweging is en hij zich voorstelt als resultaat daarvan binnen kort nadere regelen op dit stuk te stel len. CHR.-HIST. JONGERENGROEP. Gisteravond hield de Chr.-Hist. Jon gerengroep 's-Gravenhage een verga dering, waarin als spreker optrad mr. dr. H. H. A. van Gybland Qosterhoff, met het onderwerp: „De methoden van het Communisme". Spr. betoogde o.m., dat het bolsje wisme de gaiioche tegenwoordige cul tuur van West-Europa vernietigen wil en de grondslagen daarvan, gods dienst, familie, particulier eigendom verwoesten. Daarom houdt ook het bolsjewisme niet met de grenzen van Rusland op. Doch zijn stelsel brengt mede, als eisch om het roode evange lie de wereld in te dragen. Spr. schetste vervolgens de organi satie van het bolsjewisme.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1