NIEUWE LEIOSCHE COURANT van DINSDAG 18 OCT. 1927. De afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee. TWEEDE BLAD. weert na bevestigd te zijn door Ds. A. G. B. ten Kate van Brussel. Na des morgens bevestigd te zijn door zijn zwager Ds. J. J. Bouwman van Urk met een predikatie over 1 Cor. 41 en 2, deed Ds. R. Hamming van Middel burg Zondagmiddag zijn intrede te Nij- verdal. Ds. H. had tot tekst gekoz°n; Jr-- saja 45 22 tot 25. Na zijn predikatie richtte spr. zich ver volgens tot: de ambtsdragers der gemeen te, den consulent, Ds. Jansen van Wier. den, Ds. Bouwman van Urk, het dage lij ksch bestuur der gemeente, het onder wijzend personeel der Ger. school en ten slotte tot de gemeente. Nadat vervolgens de nieuwe leeraar toegesproken was door den heer Bouw huis namens den Kerkeraad en de ge meente en door Ds. Jansen als consu lent namens de classis en namen^ zijn gemeente, werd door de gemeente gezon gen Psalm 133 3. Gisteravond heeft Ds. P. Nomes, Ge- ref. predikant te Delfshaven, die het be roep naar Den Haag West heeft aange nomen, afscheid genomen van zijn ge meente, die hij ongeveer 6 jaar heeft ge diend. In de stampvolle kerk aan de Ti- demanstraat hield hij een predikatie naar aanleiding van Judas 42n en 21. Namens de kerk en den kerkeraad van Delfshaven sprak ds. R. Zijlstra den ver- trekkenden predikant toe, waarna de ge meente op zijn verzoek ds. Nomes psalm 134 3 toezong. Verschillende' predikanten en belang stellenden uit den omtrek waren tegen woordig. J.l. Vrijdagavond werd de eerste dienst des Woords gehouden in de nieuw gebouwde Kerk der Ger. Gemeente aan de Juffersweg te Biezelinge, en geleid door Ds. M. Hafman te Krabbendijke, die ook 7 Juni 1.1. den eersten steen legde voor dit nieuwe gebouw. Ds. M. Hofman bepaalde zijn gehoor bij Psalm 115 1214. Burgemeester Bierens sprak namens 't dagelijkscli bestuur der Gemeente. In het gebouwtje zijn 180 plaatsen. Op 13 Nov. a.s. zal de nieuwe Ned. Herv. Ovitiuskerk te Enschedé in gebruik worden genomen. Door de catechisanten van Ds. van Dorp is een fraai doop vont, uitgevoerd in ebbenhout en brons voor het nieuwe kerkgebouw aangebo- boden. Ds. J. DE WAARD. Ds. J. de Waard, Geref. predikant te Rijnsburg, was in zoover weer van zijn ziekte hersteld, dat hij Zondagmorgen zijn ambtsbezigheden weer kon verrich ten. Ds. de Waard predikte over: Hebr. 4 13. Aan het eind van den dienst werd hem de bekende zegenbede uit Psalm 134 3 toegezongen. Dr. A. H. VONK. Zaterdag 1.1. is Dr. A. H. Vonk, missio nair arts te Keboemen, met zijn gezin in goeden welstand hier te lande gearri veerd, ten einde zijn verlog in het vader land door te brengen. COMMISSIE VAN BEHEER DER GEREF. KERKEN. Op initiatief van de Commissie van Beheer der Geref. Kerk van Leiden, zoo deelt De Standaard mede, werd dezer dagen een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden der Commissies van Be heer der Geref. Kerken van Leiden, Den Haag-Oost en Den Haag-West, teneinde een nader contact te bewerkstelligen tusschen de onderscheiden commissies van beheer om over gemeenschappelij ke zaken van gedachten te kunnen wis selen. Besloten werd dit contacf voor- loopig alleen te zoeken met de commis sies van beheer der Geref. Kerken in de Provincie Zuid-Holland. Het ligt in het voornemen om in de eer ste helft van Dec. a.s. te 's-Gravenhage een conferentie te beleggen tot het mede werken waarvan alle commissies in Zuid- Holland zijn uitgenoodigd. HET MARNIX-GYMNASIUM TE ROTTERDAM. De oficieele opening van het nieuwe gebouw van de Chr. H.B.S. en het Mar- nix-Gymnasium te Rotterdam, uitgaande van de Vereeniging voor Middelbaar On derwijs, Handelsonderwijs en Voorberei dend Hooger Onderwijs op Geref. Grond slag, zal D.V. plaats hebben op Woens dag 2 November a.s., des namiddags te 2 uur. DE CATECHISMUS-PREDIK1NG. De classis Almkerk der Geref. Kerken sprak naar aanleiding van een instruc tie van de kerk van Almkerk uit, dat 't aan de prudentie van den kerkeraad moet worden overgelaten of in de pre. dikants-vacature in een kerk, ook ge regeld catechismus des namiddags moet worden behandeld in de godsdienstoefe ningen. LUTHERSCHE PREDIKANTEN. Op de Luthersche predikantenvergade ring, te Amsterdam zal vandaag dr. J. E. B. Blase, pred. te Den Helder, een refe raat houden over: Jezus, geen mythische maar historische persoon, ds. P. Groote Pzn. te Hilversum over Huisbezoek en ds. K. H. Wallien te Weesp over: Radio uitzendingen. VOORLICHTING IN INDIe. We vonden bet volgende Aneta, tele gram in het Alg. Indisch bagblad van Zondag 11 Sept.: De Synode benoemde negen deputaten voor de verstrooide gereformeerden in In- dië, onder meer de heeren Bolijn, ds. J. D. J. Idenburg, den oud-predikant van Bandoeng, dr. J. H. Bavinck en den bur gemeester van Dordrecht P. L. de Gaay Fortman. Voorts werden aangewezen twaalf ge nerale deputaten voor de zending onder de heidenen en Mohammedanen, elf voor den belijdenis-uitbouw, onder meer de professoren dr. W. J. Aalders, hoogleeraar in de wijsbegeerte van den godsdienst en zedekunde aan de universiteit te Gronin gen, en dr. S. Greydanus, hoogleeraar aan de theologische school van de Gere formeerde kerken te Kampen, dr. J. Rid derbos, idem, en prof. Hepp. Afgescheiden van een mogelijke sein- fout als Bolijn, dat natuurlijk Colijn moet zijn, is de vermelding van Ds. Idenburg en Prof. W. J. Aalders een vergissing, die getuigt van onkunde. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg zitting van gisteren). 2. Benoeming van een tijdelijke leerares in ae lichamelijke oefening aan het Gymnasium, voor den verde ren duur van den cursus 19271928. Benoemd wórdt Mej. A. Kok. 3. Voorstel tot verhuring "van het perceel Nieuwe Rijn No. 21, aan J. Piëete en F. Karreman. Aangenomen. 4. Voorstel in zake het sluiten van kasgeldleeningen, gedurende het 4e vwa-tVa! 1928. Aangenomen. 5. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen met de. Hollandsche Electrische Spoorweg- Maatschappij een overeenkomst te sluiten, inzake de verlegging van den termijn, waarbinnen moet worden overgegaan tot het maken van een be- weegbaar gedeelte- in de Zijlpoorts- brug. Aangenomen. G. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van het afbreken van het brandspuithuis aan de St. Jacobs- gracht en daarmede verband houden de werken; b. om een desbetreffend adres van een aantal bewoners van de St. Ja- cobsgracht en omgeving, als afgedaan te boschouwen. Aangenomen. 7. Voorstel om aan daarvoor in aan merking komende werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners een re ductie op den prijs der brandstoffen te verleenen. De heer Eikerbout (A.R.) vraagt ook nog verstrekking voor degenen die van het Burg. Armbestuur weer naar de werk loozenkassen teruggaan. De heer v. Stralen (S.D.) pleit voor hetzelfde en deelt mede, dat hij van den betrokken weth. reeds vernam, dat de zaak in het college alsnog ter sprake kwam. Spr. vraagt nu een nadere verkla ring. Voorts vraagt spr. nog om niet sommige weken H.L. maar alle weken 1 H.L. te verstrekken. Spr. acht dit voor deze menschen beslist noodig. Weth. Goslinga deelt mede ten aan zien van degenen, die van de crisisuiU keering terug gaan naar de werkloozen- kassen dat B. en W. in principe daarte gen zijn. Echter ter aanmoediging van, de verzekering stellen B. en W. zich voor, De Zuiderzeewerken bij Wieringen en nabij de Friesche kust schieten flink op den laatsten tijd. - Het veFst zijn gevorderd de werk zaamheden in de ongeveer 30 H. A, groote sluisputten aan den Oostkant van het vroegere eiland Wieringen. Op Wieringen zelf herinneren nog nomen omtrent lietgeen gedaan moet worden om den grond zoo spoedig mogelijk in cultuur te brengen. Het is om deze reden, dat op advies van de Staatscommisie Dr. Lovink nabij Andijk een proefpolder van on geveer 40 H.A. heeft gemaakt, welke dezen zomer is droog gekomen. overleven, doch men heeft reeds thans een proef willen nemen. De landbouw deskundigen verwachten, dat het mo-' gelijk zal zijn, d^ Zuiderzeegronden FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 20. _o— De groote onrust van deze dagen schenen hem toe een afrekening te zijn ineens met het noodlot, waarmee hij zich voor later een geheel onge stoorde rust kocht. Met een onschuldig egoïsme glim lachte hij soms in zichzelf en mompel de: „Als TEbba ook maar eerst weg is, dan, ja dan zou hij in een heerlijke werkstemming gerakendaarop kon hij dan zeker rekenen. Hij was er ook toe te bewegen, zijn dochter met zijn schoonzoon en tante Louise te begeleiden, om Heiena's huis te gaan bezichtigen. Twee dagen voor het huwelijk was het eindelijk klaar gekomen. Be groote snelheid, waarmede alles aangebracht moest worden, had Ri chard Kunowsky veel, zeer veel geld gekost. Maar hij wilde zijn vrouw niet in een ontredderd huis brengen. Haar als .n een sprookje met de geheele in richting verrassen, dat ging ook niet. Want haar smaak was zoo ongewoon, zoo gedecideerd, dat Richard bang was meer afkeuring dan dank te oogsien 'Het jonge paar was toen met tante Louise, dadelijk naar de verlo ving, naar Munchen gereisd. Later waren ze met h\in drieën nog eens naar Hamburg geweest. slechts ue smalle wegen, welke ge heel onvoldoende zijn voor het ver keer, dat ontstaan is na de verbinding met den vasten wal van Noord-Hol land, aan het vroegere isolement. Wanneer over vier jaar de Wierin- germeerpolder droog zal zijn, dan zal tegelijkertijd een beslissing worden ge Thans is men met dezen proefpol der zoover gevorderd, dat de land bouwdeskundigen reeds met proeven zijn begonnen. Een boerderij is inge richt en reeds is koolzaad voor dezen winter gezaaid. Het wordt niet waarschijnlijk ge acht, dat dit koolzaad'den winter zal veel sneller dan binnen zeven jaar in cultuur te brengen, men denkt zelfs in vier jaar. De directie» van de Zuiderzeewerken De buren van Kunowsky hadden ge noeg te zien: het afladen van reuzen- kisten en vreemdsoortige omhulsels en latten, waarin zich in stroo verpak te meubelen bevonden, nam geen ein de. Alle Lünstedter handwerkslieden ge voelden zich beleedigd, want de heer Kunowsky liet uit Hamburg behan gers komen, die veertien dagen op de eerste verdieping van het huis bezig waren, terwijl de eigenaar in het ho tel „zum Deutschen Kaiser" zijn in trek nam. Helena stond zelf bijna den gehee- len dag in de. ongezellige ruimten, tus schen kisten, stroo en brokstukken van meubelen, gaf bijna alles zelf aan en beraadslaagde en streed met de decorateurs. „Zoo is het net goed verdeeld'' zeide Helene tot haar verloof de, we maken samen ons huis in or de: jij hebt het geld, en ik den smaak er voor". „Jouw deel is wel het belangrijkste" sprak hij, en kuste haar de hand. „Dat geloof ik", antwoordde ze met overtuiging. Over het geheel stelde Helene er zich niet veel van voor, haar familie het huis te laten zien. Het was echter niet meer dan gepast, dat zij, die haar tot nu toe een thuis hadden gegeven, ook de eersten zouden zijn om haar nieuwe woning te zien. Helene hechtte ook in het minst geen gewicht aan den lof of de afkeu verwacht, dat de fundeeringswerken voor de sluizen en bruggen bij Wie ringen begin December gereed zullen zijn. Ook aan de Friesche kust vorderen de werkzaamheden flink. Aanvanke lijk bestond het voornemen voor den winter de sluisput aldaar dicht te ma ken. en hem in het begin van het vol gend jaar droog te' malen. Daar men evenwel op het Kornwerderzand een materiaalhaven wilde houden, is be sloten, dit jaar nog niet te sluiten en gedurende den winter de haven te handhaven, materiaal aan te brengen en in het begin van het volgend jaar de werkzaamheden hier verder voort te zetten. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te West-Terschelling (toez.), E. A. J. Plug, te Someren. Aangenomen: Naar Elburg, A. M den Oudsten, te Middelharnis. Bedankt: Voor Oene (Gld.), C. J. v. d. Graaf, te Ameide. Voor Stedum, (Gr.). E. A. Lazonder, te Warns (Fr.). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Warffum, P. Bos, te Stadskanaal. Te Andel, GiessenRijs wijk, D. Drenth, te Zuidlaren. Bedankt: Voor Dokkum, W. E.Ger- ritsma, te Oudega (Small.). Voor Zuilen. D. Ghr. Karssen, te Hattem. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: Te Mid'delburg-Vlissingen, Chr. de Meijere, te Leiden; W. J. Manger, te Tiel; en P. Boendermaker, te Hilver sum. VRIJE EV. GEM. Beroepen: Te Ierseke, J. Timmer man, te Enschedé. AFSCHEID EN INTREDE. Zondagmorgen werd Ds. E. Barger, overgekomen van Tienhoven, bevestigd tot voorganger bij de Ned. Herv. Evange lisatie te Hoorn door zijn oom Ds. H. H. Barger van Utrecht, met een predikatie ■over Lukas 8 11b. In den avonddienst deed Ds. Barger zijn intrede met een predikatie over Exo dus 4 20b. Ds. Barger werd toegesproken door Ds. Voors van Opperdoes, en door den heer P. Nootebóom, voorzitter der Evangeli satie. Zondagmorgen werd Ds. S. Wesbonk, overgekomen van Jutrijp, in zijn nieuwe gemeente, de Geref. kerk te Hoorn, tot het ambtswerk ingeleid door Ds. H. M Dethmers van Sneek. Bevestiger had tot tekst gekozen 2 Cor. 2 1417. Na de bevestiging werd den nieuwen leeraar Psalm 134 1 en 3 toegezongen. In de avondgodsdienstoefening deed Ds. Wesbonk zijn intrede met een predikatie over Jesaja 40 15. Na de predikatie richtte Ds. Wesbonk zich tot kerkeraad en gemeente en wees op den heerlijken, maar ook verantwoor delijken arbeid van den Dienaar des Woords en schetste den band der liefde en hartelijkheid in de vorige gemeente. Spr. hoopte, in des Heeren kracht in deze gemeente werkzaam te zijn en wekte op tot onderling vertrouwen. Hierna sprak Ds. W. zijn bevestiger, Ds. Dethmers toe, en richtte hartelijke woorden tot zijne a.s.catechisanten. Voorts sprak Ds. W. Seinen van Opper does als afgevaardigde der Classis Enk huizen, namens den kerkeraad voor al den arbeid hier in de gemeente gedaan, inzonderheid het geven van catechetisch onderwijs gedurende de vacature. De nieuwe leeraar werd toegesproken door ouderling D. L. Harms, namens den kerkeraad en gemeente, die verzocht toe te zingen Psalm 46:6 (gewijzigd); na mens de classis door ds. Seinen. Ds. J. M. Spier, gekomen van 's- Gravenhage, die verleden week Zondag door ds. G. R. Kuyper van 's-Gravenhage Oost in, het ambt werd bevestigd, deed Zondagmorgen zijn intrede te Dussen en 's avonds te Meeuwen, sprekende over Joh. 1723. Hartelijke woorden werden tot hem gericht, terwijl hem verschillen de psalmverzen werden toegezongen. Ds. F. W. J. Brümmer te Hoorn op Texel hoopt Zondag 8 Januari 1928 af scheid te nemen van de Ned. Herv. ge meente te Hoorn op Texel en Zondag 15 Januari 1928 zijn intrede te doen te Hans- ring van de haren: het was haar ge heel onverschillig, of iemand uit de stad haar dingen aangaapte of haar daarom benijdde. Zij had ze gekozen en geplaatst naar haar eigen inzicht, niet uit ijdelheid, om er mee voor de wereld te pronken. Deze begeerte naar schoone dingen, slechts terwille van haar schoonheid, scheen aan Richard de uiting van een edele, begaafde ziel. Hij wist. dat als hij al de schatten van Indië aan haar voeten had gelegd, zij die versmaden zou, in zooverre ze bestonden uit kou de edelgesteenten en plomp goud. Helene was dus in het geheel niet benieuwd, wat de haren zeggen zou den, maar ze ergerde zich over het weer, dat een slechte stemming en een slechte verlichting teweegbracht. De hemel was eentonig grauw en nergens kon het oog een wolkje be speuren, dat de wind grijpen en weg vagen kon, om een plekje blauwe lucht vrij te laten. Op de straten waren nog zwart en vochtig de. sporen van de laatste re- genstroomen en omrandden iederen grijzen keisteen met donkere lijnen. De kale, vierkant gekapte kruinen der linden van de Johanneskerk lieten zich niet gemakkelijk door iederen windvlaag heen en weer schudden. Ze stonden streng en onbeweeglijk, maar in de knoestige takken sidderde hier en daar een door de herfst vergeten geel blad. De steenen der kerk waren vol vocht, en zoo maakte de kerk door haar donkerroode kleur een nog somberder indruk dan anders. Het bankiershuis Kunowsky en Wil- lemanns bevond zich tegenover het huis van den handelsraad Herlingen; op die manier kon tante Louise iede ren morgen een waakzaam oogje la ten gaan over de ramen aan de over zijde. Zij zeide ook tegen alle kennis sen, dat het voor het jonge paar toch heel prettig was, een trouwe, ervaren bloedverwante zoo dicht in de nabij heid te hebben, want Helena kon haar zoo van uit het raam wenken. ,.Ik zal wel niet dikwijls wenken", zeide Helene eenigzins oneerbiedig, toen ze met Ebba achter tante aan kwam, die aan haar rechterzijde den professor, aan haar linkerzijde doctor Andreas Alteneck in een druk ge sprek vasthield. ,.Het uitzicht bij mij is wat wonderlijk: tante Louise's huis en de kerk. Nu, de kerk is heel aar dig, vooral als ze tegen een gouden avondhemel uitkomt. Maar ik benijd je het gezicht op het riviertje op de vlakte." Ebba zuchtte diep. Zij dacht er aan, dat ieder uitzicht en- alle woningpracht haar geheel on verschillig zouden zijn, als men haar zoo, met de eigenaardige behoeften van haar natuur nam, zooals Richard zijn Helene nam. En dat kost niet eens zooveel, dacht ze bitter. Richard stond voor het raam in zijn kantoor en wachtte zijn bruid op. Wie hem goed kende, zou op zijn gesloten, kleurloos gelaat nu een gelukkigen glans bemerkt hebben. Hij smaakte een groote voldoenning Een speculatie in aandeelen van een kolenmijn, die hij vroeger nooit ge waagd zou hebben, was prachtig uit gekomen. Een deel der winst moest aan de voeten van Helene gelegd wor den, maar in een vorm. die aan haar gevoel van schoonheid voldeed. Paar- len en kant, had hij bij zichzelf ge dacht, zijn de fijnste en sierlijkste kostbaarheden, die bij haar pasten. Nu hij haar daar met de haren aan zag komen, beproefde hij zich voor te stellen, of ze blij zou zijn, of, in een van haar onverwachte stemmingen, de geschenken onverschillig van de hand zou wijzen. Een zacht rood bedekte zijn gelaat. Hij kon Helene nooit zien, zonder een diep teedere aandoening te gevoelen. Zal ik haar vandaag wat nader ko men? vroeg hij zich altijd koortsig af. Maar het scheen altijd weer, alsof men haar koel, kalm wezen niet kon vatten. Ook heden, den dag voor haar hu welijk, ontving Helene hem met een vriendelijk, verstrooid glimlachje en liet zich de handen kussen met een ge zicht, alsof ze het niet bemerkte. „Ik zal voorgaan", zeide ze, „die slechte verlichting werkt doodend op de stemming. Het moet licht zijn". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5