DAG-AGENDA. Woensdag 19 October, 's av. 8 uur. Geref. Kerk, Oude Vest: Orgelbespe ling door den heer H. J. Kruithof, van Kampen. Donderdag; 20 October, 's av. acht uur, Nutszaal, Steenschuur: Lezing met film v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 October a.s. waargenomen door de apotueek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. stuur van de Tucht-Unie een adres gezonden aan den Minister van On derwijs waarin de Tucht-Unie den Minister verzoekt, in de leerplannen der lagere eni middelbare scholen op te nemen het onderwijs In tucht en wellevendheid. HET VOORARREST VAN EEN DIENSTPLICHTIGE. Op de vragen van den heer Van "Zadelhoff in verband met het gedu rende een aantal weken in arrest houden van een voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijnden dienstplichtige, heeft Minister Lam- booy geantwoord, dat de dienstplich tige Vóórhaar door den garnizoens commandant te Amersfoort op 5 Sep tember j.l. naar den krijgsraad is ver wezen- wegens het op 21 Augustus d.a.v. niet voldoen aan een bevel om zich uit den optocht van het Nat. Arbeids Secretariaat te verwijderen. Het deelnemen aan den optocht was door den garnizoenscommandant ver boden. Vóórhaar is op 20 Sept. j.l. uit het voorloopig arest ontslagen en heeft op 4 October j.l. voor den krijgsraad terecht gestaan. KOSTPRIJS EN WAARDE VAN EEN EI. Dr. van Hamel Rous schrijft in het „Maandblad tegen de vervalschin- gen": „Wij hebben het zoowel uit een huis- houdelijk als economisch oogpunt be langrijk geacht eens na te gaan, aan de hand van de resultaten van ons onderzoek, wat de waarde van „een ei" is en of de door de huisvrouw be taalde prijzen evenredig zijn aan de waarde van dit zoo belangrijke voe dingsmiddel. En dat we daarbij tot eurieuse resultaten kwamen, moge o.a. blijken uit het feit, dat terwijl bij de eene soort (bij een gelijke schaal- percentage van 10 pet.) de inhoud 64.780 gram bedroeg, een andere soort een inhoud had van 48.375 gram. Daar de prijzen gelijk waren (10 ct.), ontving men voor hetzelfde geld in het eene geval 34 pet. minder voe dingsstof dan in het andere. Onze vergelijkende proefnemingen strekten zich uit tot een dertiental plaatsen en daarbij bleek, dat de schaal ongeveer 10 pet. van het eigen gewicht bedroeg, terwijl 't gemiddel de gewicht 63 gram per ei bleek te zijn, zoodat per kilogram 16 eieren vereischt worden. Indien derhalve dit cijfer niet bereikt zoude worden door dien de eieren te klein of de luchtka mers te groot zouden zijn, zoude een aanvulling met zoo veel eieren noodig zijn, tot het gewicht van een kilo be reikt zoude zijn. De prijs daarvan zoude natuurlijk overeenkomstig de dagelijksche marktwaarde berekend behóoren te worden. Mocht deze of een dergelijke rege ling, doch in ieder geval de verkoop per gewicht, ingang vinden, dan zou de daardoor een einde gemaakt kun nen worden aan hetzij opzettelijk óf onwillekeurig nadeel voor den koo- per speciaal in de detailhandel. Een verandering in den tegenwoordigen verkoopsvorm van een zoo belangrijk voedingsmiddel is in het publiek be lang te achten. DE PHILIPS ZENDER NAAR HILVERSUM. Naar het persbureau Industria te Eindhoven meldt, zullen van Dinsdag 18 October af, de kort-golf uitzendin gen van het Philips- Radio-Laborato rium gedurende ongeveer 6 weken ge staakt worden, in verband met de ver plaatsing van den experimenteelen zender naar Hilversum. EEN AANKLACHT. Naar aanleiding van een bericht in de Nieuwe Haagsche Courant, waar in werd medegedeeld, dat de oudste vrouw van Nederland, de wed. Betje Asselman, wonende te Hengstdijk bij Hulst in Zeeuwsch Vlaanderen, 1 Nov. a.s. 105 jaar oud wordt, doch waarbij de mededeeling was gevoegd, dat Mej. Asselman vele jaren langs straten en wegen heeft gebedeld, heeft naar het Corr. Bureau meldt een fami lielid te 's Gravenhage van bedoelde weduwe tegen genoemd blad 'n klacht bij de Justitie ingediend, op grond, dat de bewuste grievend geachte toe voeging onjuist is. BELANGSTELLING VOOR HET HAAGSCHE VUIL. Naar Het Vaderland verneemt, heeft zich ook in Den Haag een maatschap pij gevormd, welke het vuil wil trach ten te verkrijgen voor de verbetering en ontginning van gronden. De maatschappij zou het vuil wil len afnemen gedurende 20 jaar tegen .1,10 per inwoner, en ze zou drie maanden na de inwilliging van haar aanbod aan het werk kunnen gaan. Spoorwegongeval bij Rijswijk. Welk een verwoesting de treinbotsing veroorzaakte, komt op bovenstaande foto duidelijk aan het licht. Verder zou ze een bankgarantie van 50.000 willen storten. Promotor der beweging is Ir. M. J. Stam, te Den Haag. BUITENLAND. DE REDDING VAN MEJ. ELDER. Nog enkele bijzonderheden. Naar uit Horta (Azoren) gemeld wordt, hebben de kapitein en de m,ar- conist van de Barendrecht verteld, dat toen de American Girl boven het schip was aangekomen, de vliegers een briefje op het dek gooiden, waar in zij vroegen hoe ver zij nog van 1-nd waren. De bemanning schreef het antwoord met groote letters op het dek, waarna het vliegtuig op zee daalde. De Barendrecht zette toen een boot uit en redde de vliegers. Bij de poging, om ondanks de woe lige zee, het toestel te bergen knapte eerst een vleugel af, toen botste het vliegtuig tegen het schip. Er volgde een ontploffing en de vlammen scho ten hoog op. Toen de Barendrecht van de Ameri can Girl wegstoomde, zonk het in stukken geslagen vliegtuig langzaam. Bij de aankomst van het Nederland- sche stoomschip Barendrecht te Hor ta Zaterdagavond 8 uur was de be langstelling zeer groot. Miss Elder en haar metgezel Halleman, werden door de menigte luide toegejuicht. Naar Parijs. De mislukking van haar tocht heeft mej. Elder niet afgebracht van het voornemen, naar de Lichtstad te gaan. Zij zal de verdere reis nu per stoomschip doen en wel over Lissa bon, waarheen zij vandaag uit Horta met de Portugeesche boot Lima ver trekt. Te Parijs treft memreede maatrege len' om de heldin met de noodige geestdrift te ontvangen. De president van de Nationale luchtvaart-vereeni- ging heeft meegedeeld dat hij zal voorstellen een receptie te harer eer te geven in de Union Interalliée. Ook de Internationale bond van luchtvaarders en de Aéro-club de France zijn voornemens haar te be- wierooken. De echtgenoot van „mej. Elder". De echtgenoot van „mej. Elder" is natuurlijk dadelijk na het bericht van de redding geïnterviewd. Toen de persman hem vroeg of hij de waaghal zerij van zij vrouw goedvond, ant woordde hij: „Zeker niet, ik heb haar bezworen het niet te doen, maar zij heeft toch haar zin gedaan". Op de vraag of hij zich tegen herhaling zou verzetten, kwam het veelbeteekend antwoord: „Dat hangt van haar af". Niettemin heeft mej. Elder van haar man een telegram ontvangen, waarin hij „het dapperste meisje ter wereld" zijn onwankelbare liefde be tuigt en haar verzekert naar haar te rugkeer te snakken. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. Staking van de midden-Daitsche mijnwerkers. De mijnarbeiders van midden- Duitschland (ongeveer 80.000 man) hebben besloten heden een staking te beginnen. De eischen v. de arbeiders verschil len aanzienlijk van hetgeen de pa troons op het oogenblik bereid zijn in te willigen en volgens eensluidende opinie van deskundigen, kunnen in willigen. Het rijksministerie van arbeid heeft wel is waar de patroons en werkne mers tot een gemeenschappelijke ver gadering in het ministerie bijeenge roepen, maar daar de minister van arbeid, Brauns, heeft laten weten, dat hij voorshands van een prijsverhoo- ging van de kolen niets weten wil, zijn deze onderhandelingen op niets uitgeloopen. Zoowel voor de levering van kolen als voor de levering van electriciteit is Berlijn in hooge mate van het mid- den-Duitsche mijngebied afhankelijk. Het conflct in de textielindustrie. De onderhandelingen over het loon- conflict in de textielindustrie te Mün- chen-Gladbach hebben geen resultaat opgeleverd en de vereeniigde bonden van werkgevers hebben daarop hun leden opdracht gegeven alle arbeiders tegen 29 October op te zeggen. De looncommissie der vakvereenigingen heeft harerzijds besloten den strijd te aanvaarden. SCHIP IN DE NEW-YORKSCHE HAVEN VERGAAN. 32 opvarenden te water. Het Noorsche stoomschip „Besseg gen" met 32 opvarenden aan boord, is Zaterdag in het hoofdkanaal der ha ven van New-York in aanvaring met het transatlantische stoomschip „Pa ris" gekomen. Een kwartier na de aanvaring zonk de Besseggen". Dertien schepelingen -van de -„Bes seggen", die te water hadden gelegen, zijn aan wal gebracht. Een tweede boot vol schipbreukelingen moet naar Staten-eiland zijn gebracht. Het aan tal niet-geredden is niet bekend. Een later bericht meldt: De aanvaring van het Noorsche stoomschip Besseggen door de mail boot Paris geschiedde in diepe duis ternis. Het meerendeel van de passa giers op de Besseggen, o.w. ook vrou wen en kinderen, sprong overboord toen het schip begon te zinken. Er zijn 24 opvarenden gered. EEN GROOTE VLUCHT. Heden is het begin gemaakt met een belangrijk experiment op lucht vaartgebied: vier vliegbooten van de Royal Air Force zijn uit Plymouth vertrokken om een vlucht te maken naar Australië efi Singapore. Deze tocht, welke ongeveer 25.000 mijlen lang is, zal ongeveer 12 maan den in beslag nemen, en waarschijn lijk zal tijdens deze vlucht ook een vliegboot-basis te Singapore worden aangelegd. De hiervoor gebruikte toestellen zijn het Supermarine Southampton- type, elk voorzien met twee Napier Lion machines van 450 P.K. Het eskader staat onder commando van Captain Cave Browne; elke boot is bemand met: twee officieren en twee mecaniciens. De bemanning zal aan boord kunnen slapen en koken. Reeds is te dien einde te Felixtowe een proef genomen en kon men twee a drie da gen aan boord blijven. Heden zouden zij naar het Fransche zee-vliegtuigenstation bij Bordeaux vliegen'; vervolgens zullen zij tot de Middellandsche Zee gaan en dan de kust volgen tot Italië; daarna gaan zij verder naar Alexandretta en over 150 mijl woestijngebied naar de Euphrates, welke rivier zij zullen blij ven volgen tot de Perzische Golf. Doel is, om dan nog de geheele Indische kust langs te vliegen en voorbij Ran goon en Singapore naar Australië te gaan om daarna, na een» tocht door dit werelddeel naar Singapore terug te keeren. Waarschijnlijk zullen zij Karachi den 18en November bereiken, Bom bay in Januari, Calcutta in Februari, Singapore aan het eind van die maand en Batavia in Mei. Twee vliegbooten, welke onder be vel staan van de regeering van het Gemeenebest van Australië zullen hen waarschijnlijk in de Australische wateren tegemoet komen en hen terug vergezellen tot Singapore. TERUGKEER VAN DUITSCHERS TE ANTWERPEN. Bij stukjes en beetjes wordt den laatsten tijd verkondigd, dan geen be zwaar meer kan worden gemaakt te gen het terugkeeren van Duitschers te Antwerpen, die zich in den oorlog niet schuldig hebben gemaakt aan voor de bevolking aanstootelijke han delingen. Thans heeft in een vergadering de voorzitter der Antwerpsche Kamer van Koophandel zich uitgesproken en verklaard, de meening te zijn toege daan, dat, uit hoofde van de met Duitschland gesloten vrede, de Duit schers het recht bezitten tot terug keer naar Antwerpen. Een uitzondering op dit recht is echter gewenscht, ten aanzien van de Duitschers. die voor den oorlog te Ant werpen woonden en zich gedurende de bezetting van een leelijken kant lieten kennen. KORTE BERICHTEN. In China schijnt de krijgskans opnieuw gekeerd. Sjansi-troepen zou den' door een onverwachte manoeuvre tot op 40 mijl afstand van Peking zijn doorgedrongen. De Chineesche hoofdstad wordt in allerijl in staat van verdediging ge bracht. Een groot deel van het leger der Noordelijken loopt gevaar, van zijn verbindingen agesneden te wor den. In Engeland zijn na den wapen stilstand ruim een millioen huizen voltooid. Het verzet tegen de regeering der Bratianu's in Roemenië neemt toe. Ook koningin Maria is bij de op positie en zou den terugkeer van haar zoon Carol wenschen. De staking in Ie Berlijnsche hout industrie en die bij de Berlijnsche brouwerijen zijn bijgelegd. In een groote rede zal Poincaré aandringen op concentratie tegenover het uiterst linksche gevaar. Te Brugge heerscht een algemee- ne dokwerkersstaking. De jubileumfeesten ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan der Sov jet zijn begonnen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. De groote viertie nationale ten toonstellingvan postduiven, georgani seerd door de Postduivenvereen. ,,De Gevleugelde Vrienden", zal pla ts heb ben op 24, 25 en 26 November e.k. De keurmeesters van deze e toons hél ling zijn de heeren H. G. van Wolferien van Maassluis en Dr. Bloijs van Tres long te 's-Gravenhage. De tentoonstel ling zal gehouden worden in het ge bouw St. Torisstr. no. 4. Een bewoonster van de Hedastr. kwam Donderdagmorgen tot de ontdek king, dat een ruit van haar woning stufewas. Doordat in Ide ruit een ron de opening was e n tevens in lipt woon vertrek een kogeltje werd gevonden bleek bij een nader onderzoek dat ren 'v overbuur aan het schie.en was gew( e t. Meer voorzichtigheid is e h.t v o: denschutter zeer ran te bevelen. -D:ndèrJvgi\o d jeeJ d or dg n onvoorzichtigheid een besfJurd.r \an een motorrijwiel tegen een op den Gouwsluischen weg staande auto, op. Hét motorrijwiel werd deerlijk geha vend, de bestuurder kwam er goei af. Bij het ach eruit rijde van een auto, moest het hek van den heer B. aan de Julianastr. het danig ont gelden. De bestuurder zegde toe dé aangerichte schade e ve. goeden, t De motorb ot „Kooihande." ui1 Leiden is op een langs den wal liggend vaartuig- van den heer Boogaard ge baren, waardoor een 25-tal kis;en met appelen een sa'to mortale in den Rijn maakten. Voor de jeugd was het een ware feestdag. Vermoedelijke -oor-zaak was onvoldoende verlichting van - he' vaartuig langs den wal. K0UDEK3RK Beroepen te Ha.tem, Ie Pred- pi-, Ds. Israël alhier. v ROELOFARENDSVÉEN. Aan den heer P. van Rijn, bakkér; alhier, is vergunning verleend tot .het uitbre.den van zijn bakkerij", door hét plaatsen van een heete luohtoven. SASSENHEIM. Zooals reeds gemeld werd, had Vrijdagmiddag de opening plaats van het Consultatiebureau voor Zuigelin genverzorging alhier. Aanwezig waren B. en W., -de hee ren Doctoren Feisser, Inspecteur van de zuigelingenverzPutto, Inspecteur van Volksgezondheid en .Kinderbe scherming Oeberius Kapteyn, leider van dit bureau, benevens de zustere van de Prot. en Kath. Wijkverpleging en het bestuur van het Groene Kruis. De bijeenkomst werd geope: d onder presidium van Dr. JLe Grand, vo'orz. van het Groene Kruis, die een har- telijk woord van verwelkoming tot de aanwezigen richtte en dank bracht aan degenen die tot de oprichting hebben (medegewerkt, welke ten doel hééft te zorgen voor gezonde zuigelingen, op dat deze ook als zoodanig opgroeien. Nadat de voorzitter zijn openingsre de had beëindigd, gaf hij het woord aan den heer Dr. Feisser, welke énke le inlichtingen verstrekte omtrent 'de werkzaamheden en het doel der consultatiebureau-V voor Zuigelin genverzorging in het algemeen, welke met groote belangstelling door de aan wezigen werden gevolgd. De tuberculo sebestrijding ten voorbeeld' nemend1, i wees spr. er op 'dat de ziektegevallen in de laatste 10 jaren, wat de behande ling betreft, een belangrijke wijziging hebben ondiergaan. Waar men vroeger zii volle aandacht gal aan dé indivi du eel e beschouwing van elk geval Qp zichzelf, zoo is men er, in de ldatste ijaren toe overgegaan meer zijn specia le attentie te wijden aan de voorko ming van ziekten. Met gevolg dat waar het b.v. tuberculose betreft of betref fen kan, de patiënt niet de hulp van den geneesheer inroept, wanneer de verschijnselen daarvan optreden, doch wanneer hij zijn gezondheid bedreigd acht. Zoodat de taak van den medicus met betrekking hiertoe niet meer -/to ondankbaar is als weleer, en ziilke liekten, wijl1 ze reeds in het beginsta dium kunnen worden bestréden, veel' meer kans op genezing bieden dan vroeger. Terugkomend op de werkzaamheid der consultatiebureaux voor zuigelin- genverzoifging, wees spr, er op dat deze ten doel hebben, dat de moeders er een drietal' wéken na de geboorte hunner kinderen zich met hun zuige ling aanmelden en er geregeld op be paalde tijdstippen terugkomen, zoodat het door nauwkeurig medisch toezicht mogelijk is de zuigelingen zooveel als mogelijk voor ziekten te behoeden, en zaakkundige adviezen te verstrekken voor hunne behandeling. Dit laatste vooral me: betrekking tot de voeding, welke 'de belangrijkste factor vormt. Het geheim hiervan, zoo merkte spr. op, schuilt in de immuniteit tegen ziek ten van allerlei aard;. Het weerstands vermogen van natuurlijk gevoede kin- deren strekt zich vele jaren na dien uit, hetgeen verscheidene onderzoé- kingen op..dit gebied aan het licht heb ben gebracht. Spr. .haalde, hi erom'.rent eenige voorbeelden aan, welke treffend Spoorwegongeluk bij Rijswijk. Kort na de ramp werd een aanvang gemaakt met de ontruimingswerkxa&xnhedezL

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2