NIEUWE LEIDSCHE COURANT van VRIJDAG 14 OCT. 1927 TWEEDE BLAD. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. De nieuwe Chr. School in het Morschkwartier. B. en W. brengen thans (wij mer ken op met spoed hetgeen wel eens anders is geweest) prae-advies uit over een, in hun handen gesteld adres van het bestuur der vereeniging voor Christelijk onderwijs, inhoudende het verzoek geiden beschikbaar te stellen voor de stichting van eene bijzondere school in het Morschkwartier. Na de indiening van dit verzoek werden door het comité van actie voor de openbare school te Leiden, alsmede door het bestuur der afdee- ling Leiden van Volksonderwijs, schriftelijke verklaringen ingediend, waarbij een aantal ouders him hand- teekeningen, geplaatst op de betref fende lijsten van het schoolbestuur, terugnemen. Blijkbaar door een ais- verstand, aldus B. en W., zijn vele van de door het comité van actie in gezonden verklaringen afkomstig van ouders wier handteekening niet op de lijsten van het schoolbestuur voorko komen. Uitvoerig zetten B. en W. in hun prae-advies uiteen, dat, welke waarde aan de verschillende beweringen mo ge worden toegekend, er voor een na der onderzoek vanwege het college, geen aanleiding bestond. Er is voldaan aan den eisch van art 73 le lid sub a der betreffende wet, dat ten minste 80 der op de lijsten voorkomende kinde ren, de school zullen bezoeken. Aan het bestuur zal du*» medewer king moeten worden verleend tot de vestiging van een bijzondere school in het Morschkwartier. Vervolgens merken B. en W. op, dat verschillende openbare lagere scholen te Leiden bepaald slecht be zocht zijn en dat de tegenwoordige toestand niet onveranderd kan wor den bestendigd. Het aantal boventallige onderwij zers aan de openbare scholen, en daar door indirect ook het aantal bovental lige leerkrachten aan de bijzondere scholen, neemt onrustbarend toe en zal, wordt niet ingegrepen, mede door het minder gunstige subsidiestelsel van de wet van 30 Juni 1924 tot wijzi ging der Lager onderwijswet-1920, on getwijfeld nog belangrijk stijgen. Voor salarissen aan boventallige on derwijzers van het openbaar en voor he'. bijzonder onderwijs is op de be- grooting 1928 een bedrag van 148.899 geraamd. Reeds eenigen tijd wordt dan ook door B en W. overwogen, welke maat regelen zullen moeten worden geno men, om tot beperking van deze uit gaven te geraken. Dat daarbij opheffing van één of meer openbare scholen niet kan wor den voorkomen, staat intusschen voor B. en W. wel vast. Zij achten het niet onwaarschijnlijk, dat één der in het gebouw aan de Paul Krugerstraat ge vestigde openbare scholen voor ophef fing in aanmerking zal komen. Mocht tot opheffing van één dier scholen worden overgegaan, dan zou de in het Morschkwartier op te rich ten bijzondere school in de alsdan vrij komende lokalen van dat gebouw kunnen worden ondergebracht, waar door de kosten van de stichting van een gebouw voor de nieuwe bijzonde re school kunnen worden uitgespaard. Met deze mogelijkheid zal volgens B. en W. bij het verleenen van de door het schoolbestuur gevraagde mede werking rekening moeten worden ge houden. B. en W. geven den raad ten slotte in overweging, medewerking te verleenen aan het bestuur der Ver eeniging voor Christelijk onderwijs te Leiden, tot de vestiging van een bij zondere school voor lager onderwijs in het Morschkwartier, hetzij door het toestaan van de benoodigde gelden voor de stichting van een nieuw schoolgebouw, hetzij door beschik baarstelling van een gedeelte van een b-staand gemeentelijk schoolgebouw. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 17. —o— „Dan hebt u eigënlijk uw heele le ven, uw heele persoonlijkheid uw man uw zoon en uw huis ten offer ge bracht 1" riep Ebba met een mengeling van bewondering en medelijden. „Ten offer gebracht?" vroeg de moe der verbaasd, „ten offer gebracht? Al les wat een vrouw wenschen en hopen kan, was mijn deel: ik werd door een ingoeden man trouw bemind, ik mocht een dierbaren zoon tot een man van buitengewone kracht opvoeden, ik kon me als huisvrouw, sparend en wer kend voor het herkrijgen van welge steldheid, verdienstelijk maken". „En is u dat voldoende geweest?!" riep Ebba uit. terwijl ze achterover in haar stoel leunde en haar schoonmoe der verwonderd aanzag. Zoo weinig, zoo alledaagsch, zoo erg begrensd was het leven van deze vrouw geweest, die haar van uit de verte als een buitengewoon verdien stelijke. onbereikbare verschijning voorgekomen was?! Maar dat was niets hooger en niets meer, dan wat iedere vrouw Hinz en iedere vrouw Kunz ook kon! Als men het nauwkeu rig en goed bekeek, dan kon vrouw Vosz. de werkvrouw van den profes sor, hetzelfde zeggen: zij had ook een goeden man, met wien ze gelukkig en het desbetreffend door het bestuur van de afdeeiing Leiden van Volkson derwijs tot den raad gerichte adres als afgedaan te beschouwen. Wij merken naar aanleiding van dit prae-advies op: Wanneer de Gemeenteraad weer met dit advies medegaat,, kan de ac tie van Volksonderwijs zich straks weer tot in derde instantie voortzet ten. Maar met dat al ware de actie voor de Openbare school beter besteed aan de verdieping van het onderwijs om met het bijzonder onderwijs te concurreeren. De openbare scholen bepaald slecht bezocht het spreekt boek- deelen. Brandstoffenverstrekking aan werkloozen. B. en W. deelen het volgende mede: De laatste jaren werd, zooals be kend is, aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die naar het oordeel van het Burgerlijk Armbe stuur of den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken daarvoor in aan merking kwamen, gedurende het win terseizoen een reductie van 50 pet. verleend op den prijs, waarvoor door de Lichtfabrieken cokes aan particu lieren werd geleverd en als regel 1 H.L. per week. In de raadsvergadering van 27 Sep tember werd met betrekking tot de cokesverstrekking het gewijzigd amen dement van de heeren Wilbrink, Van Rosmalen en Van der Reyden aange nomen, waardoor gedurende de maan den December. Januari en Februari de reductie over de dubbele hoeveel heid werd gegeven. In de praktijk wil dit zeggen, dat in de maanden November en Maart bons voor Yt H.L. en in de maanden Decem ber, Januari en Februari bons voor 1 H.L. cokes werden verstrekt. Gedurende 22 weken, van Zaterdag 30 October 1926 tot en met Maandag 28 Maart 1927 zijn door den Gemeen telijken Dienst voor Sociae Zaken en het Burgerlijk Armbestuur aan be doelde categorieën van werkloozen in totaal uitgereikt 7471 bons voor V* H.L. en 12202 bons voor 1 H.L. cokes en wel door eerstgenoemden dienst 2530 bons voor K> H.L,! en 4399 bons voor 1 H.L. en door het Burgerlijk Armbestuur 4932 bons voor Y H.L. en 7803 bons voor 1 H.L. 1^ kosten bedroegen voor den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Za ken 7.382.80 en voor het Burgerlijk Armbestuur 13.099.55 dus in totaal 20.482,35. Ook dit jaar zouden B. en W wil len voorstellen, vooral omdat de eco nomische toestand niet noemenswaard is veranderd, in denzelfden geest als in het vorig winterseizoenn brandstof fen te doen verstrekken. Zij zouden echter met de afgifte van de bons reeds willen aanvangen op Zaterdag 22 October a.9. en wel. omdat het voor al in gezinnen met kleine kinderen in dit verbazend vochtige jaargetijde ge- wenscht is, zij het zacht, te stoken. Op de bons, geldig voor Y H.L. co kes, zal door bijpassing van 25 cent 1 H.L. parelcokes in ontvangst kunnen worden genomen; op bons geldig voor 1 H.L. cokes zal men, zoo men dit ver kiest, 1 Y H.L. parelcokes of met bij passing van 50 cent 2 H.L. parelcokes kunnen krijgen. Het tijdvak, gedurende hetwelk de verstrekking zal plaats hebben, mee- nen zij weder op 22 weken te moeten bepalen; gedurende 13 weken daar van, in de maanden December, Janua ri en Februari, zullen bons voor 1 H.L. worden verstrekt, gedurende de overige 9 wieken bons voor Y* H.L. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat ook aan werkloozen, die een of meer dagen per week hebben gewerkt en daardoor een kleine uitkeering ont vangen, toch een cpkesbon wordt ver strekt. Op grond van liet bovenstaande zijn B. en W. van oordeel, dat evenals vo rige jaren ook gedurende het aan staande seizoen deze bijzondere steun moet worden verstrekt en wel van Zaterdag 22 October 1927 tot en met 20 Maart 1928. De kosten zullen vermoedelijk be dragen 21.000, Tijdelijk leerares gymnastiek aan het Gymnasium. Curatoren van het gymnasium stel len den gemeenteraad voor mej. A. leefde, zij had ook een paar brave zo nen, wier braafheid ze ook trotsch aan de opvoeding toeschreef, ook zij maakte zich verdienstelijk in den ge zonden werkkring van haar huisje, terwijl ze nog extra geld erbij ver diende. Zoo zag dus de vervulling van alle droomen er uit? Zoo eindigde de gistende onrust? In zulk een voldane tevredenheid over keuken, kinderka mer en huishoudboek verdeeld? Maar dat kon niet waar zijn! Bij haar uitdrukking vloog er een uitdrukking van schrik over het ge laat van den man. Met scherpe blik ken beschouwde hij het gelaat van zijn verloofde. Zijn moeder werd eerst echter een beetje rood. Het scheen, alsof ze met opkomende ergernis te kampen had.. En haar toon was niet vrij van opwinding, toen ze antwoord de: „Zeker is me dat voldoende geweest; lederen avond ging ik slapen met het gevoel, dat mijn dag een dag was ge weest van liefde en plicht. En de rijke werkzaamheid van mijn zoon, die ve le honderden menschen ten goede komt ik mag ze alleszins als den oogst van mijn zaaisel beschouwen". Haar zoon drukte haar over de ta fel heen de hand en keek haar zoo rustig in de oogen, dat haar gelaat weer opklaarde. Ebba echter, met de volkomen onbe vangenheid van iemand, die geheel met zichzelf bezig is. zag in het geheel niet, dat haar woorden mishaagden. Kok, leerares M. O. gymnastiek te Leiden te benoemen tot tijdelijk leera res in de lichamelijke oefening aan het gymnasium voor den verderen duur van den cursus 19271928. Stadsgeneesheeren- B. en W. stellen den raad voor goed te keuren, dat de vacature, ontstaan tengevolge van het aan den heer H. W. Blote verleend eervol ontslag als stadsgeneesheer, niet wordt vervuld en de heereh A. Kist, J. A. Schreuder, dr. J. C. M. Timmermans, H. P. Veld- huyzen en P. J. M. Niemer voor den tijd van 2 jaren te bestendigen in de betrekking van stadsgeneesheer en zulks met ingang van 1 Januari 1928. Afbraak brandspuithuls> B. en W. geven den raad in overwe ging hun een bedrag van 2300 ter beschikking te stellen, voor het afbre ken van het brandspuithuis aan de St. Jacobsgracht en bijkomende wer ken. Dit bedrag kan afgeschreven worden op den post „Onvoorziene uit gaven" waarop nog 30.108 beschik baar is. De Zijlpoortsbrug. Bij raadsbesluit van 21 November 1918 werd de overeenkomst met de Hollandsche Electrische Spoorweg Maatschappij inzake de Zijlpoortsburg in dier voege gewijzigd dat aan de ge meente tot 1 Augustus 1928 uitstel werd verleend van hare verplichting tot het maken, onderhouden en bedie nen van een beweegbaar gedeelte van ten minste 8 M. wijdte in genoemde brug. Daartegenover verbond de ge meente zich aan de H.E.S.M. tot den dag, waarop de nieuw te bouwen brug voor het scheepvaartverkeer zou zijn opengesteld, een vergoeding ad 900 per jaar te betalen, zijnde 4 Y pet. van het door genoemde maatschappij in 1913 reeds voor de verbouwing gestor te bedrag van 20.000. B. en W. deelen den raad thans me de, dat zij van oordeel zijn, dat het vooralsnog niet gewenscht is tot den bouw van een nieuwe 8 M. wijde brug over te gaan. In verband hiermede hebben zij zich gewend tot de H.E.S.M. met het verzoek andermaal voor een tijdvak van 10 jaren, dus tot 1 Aug. 1938, Uitstel van het maken van een nieuwe brug te verleenen. Deze heeft verklaard tegen een verlenging van de bestaande overeenkomst behou dens goedkeuring van den Minister van Waterstaat geen bezwaar te hebben. B. en W. geven den raad thans in overweging hen te machtigen, een nieuwe overeenkomst als bovenbe doeld, met de H.E.S.M. aan te gaan. Verhuur winkelhuis Nieuwe Rijn 21. Het winkelhuis Nieuwe Rijn 21 komt 1 Nov. 1927 vrij, wegens huur- opzegging door den curator van den tegenwoordigen huurder die in staat van faillissement verkeert. Onder de gegadigden voor nieuwe huurder komen voor de heeren J. Pieëte en F. Karreman, alhier, die voornemens zijn in dit pand een radio- handel te vestigen. B. en W. geven in overweging aan dezen genoemd winkelhuis te verhu ren voor den tegenwoordigen huur prijs van 750 per jaar. Kasgeldleeningen. B. en W. deelen den raad mede, dat het hun wenschelijk voorkomt gedu rende het 4e kwartaal 1927 tot opne ming van kasgelden te kunnen over gaan. Wel heeft de gemeente op het oogen- blik een bedrag van 350.000 door plaatsing in prolongatie, tijdelijk ren- tegevend belegd en bedraagt het te goed in rekeningcourant bij de Bank van Nederl. Gemeenten ongeveer 300.000, doch met het oog op de eischen, die aan de gemeentekas zul len worden gesteld achten zij de mo gelijkheid van noodzaak tot geldopne- men aanwezig. Buiten de 70.000, die het crediet bij de Bank van Nederl. gemeenten mag worden overschreden, achten zij een maximum van 500.000 voldoende. DE LEIDSCHE TREKVAART EN NAAST. GELEGEN WEG. J.l. Woensdagavond is door de Kamer van Koophandel voor Rijnland een ver gadering belegd, in hotel Royal te Noord- wijk ter bespreking van de mogelijkheid „Toen u jong waart, waren het ook nog andere tijden. Men leest en hoort altijd, dat er sedert dien aan de vrouw zooveel meer plichten opgelegd zijn", sprak ze op een toon, als wilde ze haar schoonmoeder liefdevol veront schuldigen. „En juist zij, die een ze ker bestaan hebben, die bij den war men haard zitten, juist zij moeten voorgaan in den strijd, om te bewijzen, dat het om hoogere belangen gaat, dan ter wille van het dagelijksch brood. Denk eens aan. Andree", ver telde ze levendig, zich tot haai*'ver loofde wendend, die naast haar zat, „ik heb zulke hooge verwachtingen van het leven. Het is mij, als waren er duizend krachten in mij, die ik alle nuttig zou willen gebruiken en ont wikkelen. Ik heb een verlangen, zoo groot als je je in het geheel niet den ken kunt, om alles te kennen, alles te weten, wat het 'leven biedt. Hoog ten en laagten, macht en kennis. Ik zou gaarne groot zijn, beroemd mis schien. Ik benijd de mannen! Kijk, jij hebt over honderden te gebieden, dat is al iets. Je fabriceert dingen en vindt medicamenten uit, die honderddui zenden ten nutte komen. Dat is veel, benijdenswaardig veel. Wat heeft een ander er aan, of men al een goede, lieve vrouw is? Daaraan hebben alleen de naaste betrekkingen wat. Maar als ik iets groots volbreng daar dien ik de geheele wereld mede. En ik heb er eergisteren nog met om in den slechten toestand van de Leid- sche Trekvaart met naastgelegen weg verbetering te verkrijgen. De voorzitter der Kamer, de heer D. A. ten Cate Brouwer, sprak een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bij zonder tot den burgemeester Jhr. van Pan- huys en de aanwezige raadsleden. In een breede historische toelichting schetste hij, hoe de tegenwoordige toe stand is ontstaan. Ter bevordering van 't handelsverkeer verkregen in 1656 de ge meenten Leiden en Haarlem van de Sta ten van Holland het recht om een vaart te graven en tol te heffen op het trek- pad. Daardoor behoefden de schepen het woelige Haarlemmermeer niet ineer over. Thans, nu de verhouding tusschen stad en platteland zoo ingrijpend is gewijzigd, is het belang dezer steden bij dezen weg en vaart sterk teurgeloopen, terwijl om gekeerd het belang van het betrokken platteland, hetwelk voorheen door de bij zondere tijdsomstandigheden geen ge wicht in de schaal legde, thans over- hee'rschend is geworden. Over de Zijl, Ka- gerplassen en Ringvaart loopt trouwens nu een veel betere vaart. Thans is derhalve de toestand zóó, dat er is een weg en vaart, welke de gemeen te Leiden heeft te onderhouden ver bui ten haar territoir, waarbij Leiden geen extra belang heeft. Bovendien kan van Leiden moeilijk méér gevorderd worden, dan dat het een tre kvaart en tre kpad onderhoudt. Aan de andere zijde zijn deze weg en vaart steeds meer door het moderne ver keer benut, hetwelk eischen stelde, waar aan de weg en vaart niet beantwoordden. Het trekpad is vooral van Postbrug tot de Noordwijker hoek een drukke ver keersweg geworden, terwijl de trekvaart bevaren wordt door allerlei schepen, door mechanische kracht voortbewogen. Het onderhoud van weg en vaart wordt voorts al in lang niet meer gedekt door de opbrengst der tollen. Door dit alles verkeeren weg en vaart in een deplora- belen toestand. Niet het minst handel en industrie heb ben er belang bij, dat hieraan zoo spoe dig mogelijk een eind komt en daarin heeft de Kamer van Koophandel getracht verandering te brengen. Juist klachten uit Noordwijk over de vaart zijn oorzaak geweest, dat de Kamer er zich mede heeft bemoeid. Allereerst is bij het Hoogheemraadschap Rijnland, het boezembeheerend bestuur wat de vaart betreft, en bij Leiden, wel ke weg en vaart in eigendom heeft, ver betering bepleit. Gevraagd werd b.v. om toe te staan, dat motorbooten ook in de nachturen deze vaart zouden mogen bevaren. Uit hoofde van het grootere risico om scha de te varen, besloot het Hoogheemraad schap, gehoord de gemeente Leiden, om zulks niet te vergunnen. De Kamer heeft toen, na rijpelijk de zaak te hebben over wogen, besloten een anderen weg in te slaan. Was een vorige poging der gemeente Leiden om den weg en vaart aan de Provincie over te doen, mislukt, thans moest hetzelfde gepoogd worden. De toe stand heeft zich zoo ontwikkeld, dat naar de meening der Kamer, daarop thans uit zicht bestaat. De gemeente Leiden zal zich zeer ze ker belangrijke offers te hebben getroos ten om van het onderhoud af te komen. Ook andere gemeenten hebben echter zeer groot belang bij verbetering van den toe stand. Interlocale samenwerking moet er komen. In een gezamenlijk adres zullen de ge meenten zoo mogelijk de Provincie moe ten wijzen op de noodzakelijkheid dat er afdoende verbetering moet komen, welke niet zal te bereiken zijn, als niet de pro vincie weg en vaart overneemt. De ge meenten zullen zich daarin echter ook in principe bereid moeten verklaren om al naar haar belang en draagkracht een fi nancieels bijdrage te verleenen, om deze overname voor de Provincie aannemelijk te maken. Begrijpelijkerwijs zal Leiden het leeu wenaandeel moeten dragen. Het zoo juist gepubliceerde Provinciale wegenplan, hetwelk door de Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten is voor gesteld, brengt in deze aangelegenheid niet veel verandering. Wel is de weg van Postbrug naar Noordwijkerhout op dit plan gebracht, maar door de Provincie wordt als eisch gesteld, dat de gemeen te Leiden jaarlijks 600 per K.M. weg als bijdrage in het onderhoud aan de Pro vincie zal overdragen. Voor Leiden zal papa over gesproken: ik zou willen studeeren! Waarschijnlijk aardrijks kunde of natuurwetenschappen en leeren, hoe alles ontstond, opdat men begrijpe, hoe alles is! Ja, dat zou ik willen. En altijd als ik dacht dacht ik ook, dat ik met jou samen iets zou willen worden!" Andree legde zijn arm om haar heen en trok haar naar zich toe. „Ik dacht wel, dat het in dat hoofd je wat gistte", sprak hij liefdevol, „want die oogen en dat voorhoofd ver rieden te veel! En ik zou ook niet graag een meisje gehad hebben met een keukenhorizont. Maar dat mijn Ebba zoo'n sterk ver langen had. ver over de grenzen heen, die er voor de vrouw getrokken zijn. dat had ik niet gedacht". Hij hoorde zijn moeder zwaar zuch ten. En voor haar, evenals voor Ebba ging hij voort: „Wat je zoo vaag gedrukt heeft, mijn lief kind, dat is het eeuwenoude verlangen der vrouw. Want de zucht naar kennis, het verlangen naar het onbekende is aan de vrouw sterker ingeboren, dan den man. Door de vrouw wordt de eerzucht van den man pas opgewekt, om de grenzen van zijn weten en kunnen uit te breiden. Naast jou zal ik niet stil blijven staan evenmin als ik dat naast mijn moe der heb gedaan". Ebba keek hem vragend aan. En de moeder deels om haar zoon bij te staan, deels om te toonen. dit weinig aanlokkelijks hebben. De on kosten, voor den weg worden nu grooten- deels uit de tollen bestreden, terwijl als de weg zou zijn overgenomen, de vaart mo gelijk voor altijd in onderhoud bij Leiden zou blijven, waardoor de zoo ongewensch- te toestand bestendigd zou blijven. Leiden zal daarom niet licht op deie regeling ingaan en in het algemeen be lang zou het zeker niet zijn, als de vaart bleef, zooals deze thans is. Weg en vaart behooren onafscheidelijk bij elkander. Daarom zal, afgezien van het Provinciaal Wegenplan deze zaak op de aangegeven wijze moeten worden aangevat Op deze uiteenzetting, die warm werd toegejuicht, volgde eenige bespreking, waaraan deelnamen de burgemeester van Noordwijk, de heeren Z. de Groot GznJ. J P. de Vreede Alkemade, ra&ds'.id van Noordwijk, Zelle voorzitter van Hore»*al ,Noordwijlc), Oehl en van Eedon. Gewe zen werd op de wensohelijkheid ira een begrooting op f." maken, -lat weg en vaart noodzakelijk b.'jeen moeren blijven. Anderen vestigden vooral de aandacht )p den weg. De voorzitter bestrijdt de raeoning dat opmaking voor een begrooting noodig zou zijn. Z.i. is dat de taak der provincie. Nadat nog enkele aanwezigen het woord hadden gevoerd, sloot de voorzitter der Kamer met een woord van dank voor de goede opkomst deze geanimeerde verga dering. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rinsumageest, Dr. J. C. Kromsigt, te Oostwold (Oldambt). Te Borculo, F. E. van Santen, te Sliedrecht. Te Ede, D. J. v. d. Graaf, te Ridderkerk. Aangenomen: Naar Herwen en Aerdt c.a., A. L. Th. v. d. Ven, te Beet gum (Fr.). Bedankt: Voor Loon op Zandt, J. H. Koster, te Montfoort. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Almelo (2de pred.pl.), W. M. le Cointre, te Bergen op Zoom; en J. C. Houtzagers, te Reeuwijk. Beroepen: Te Delfshaven (vac. P. No- mes): G. J. Goede, te Voorthuizen. Bedankt: Voor Waardhuizen, gem. Almkerk, de heer P. Melles, cand. te Gro ningen. AFSCHEID EN INTREDE. Wegens vertrek naar Vrouwen-Parochie nam Ds. J. de Jong Zondag 9 October, nam. 2 uur, afscheid van de Ned. Herv. kerk te Losdorp met een predikatie over 1 Petr. 1 25. Aan het einde werd hij toe gesproken door den consulent Ds. J. de Jong van Spijk en door den heer Hoek stra, hoofd der school. Van de ringpredi- kanten waren aanwezig Ds. J. J. Tal ens van Bierum en Ds. J. W. Hanema van Hohvierde. Het afscheid van Ds. L. H. v. d. Mei den, die het beroep naar 's-Gravenhage aannam, van de Chr. Geref. Kerk van Dordrecht, dat oorspronkelijk was be paald op Zondag 16 Oct. a.s., zal nu op Woensdag 19 October plaats hebben. BEROEPINGSWERK. De Kerkeraad der Geref. Kerk in Her steld Verband te 's-Gravenhage heeft het beroepingswerk ter 'hand genomen. In een 18 dezer te houden gemeenteverga dering zal de kerkeraad een tweetal voor stellen doen, waarna dienzelfden avond een beroep zal worden uitgebracht. NOG NIET BEROEPBAAR. De heer R. J. van der Meulen, Noord- vliet 49. Maassluis, verzoekt mede te dee len, dat hij voorloopig nog geen beroep in overweging kan nemen, wegens voortzet ting zijner studie, maar dat hij gaarne de Geref. Kerken wil dienen in de Be diening des Woords. EVANGELIST TE DIEPENVEEN. De heer J. K. Nieuwenhuis, Evange list te Okkenbroek, gem. Diepenveen, heeft zijn benoeming als zoodanig te Edam aangenomen. EMERITAAT DR. M. WOUDSTRA. Dr. M. Woudstra, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, is met ingang van 1 October j.l. emeritaat verleend. De gezondheidstoestand van Dr. Woudstra liet hem niet toe een afscheidspredicatie te houden. De scheidende leeraar is nu dat haar plotselinge bezorgdheid haar niet tot onrechtvaardigheid voerde Voegde er bij: „Ook het ontstaan en aangroeien der liefde voor Andree heeft je zoo ernstig gemaakt. Je had geen moeder om je te leiden, je te helpen je gedach ten te ordenen. Nu zal zich alles op lossen in een heerlijk gevoel 'van ze kerheid, nu hij de üwe is. nu ge hem hebt". „Geloof je?" fluisterde Ebba. Hij boog zich om haar te kussen. Zijn moeder ging zachtjes weg. Andree nam zijn geliefde op zijn schoot, alsof ze een kind was, dat ge troost moest worden. Zij legde teeder haar wang tegen de zijne en luisterde naar al de lieve, fluisterende woord jes der vurige liefde. Het was zoo gemakkelijk en zoo heerlijk te gelooven, dat alle verlan gen ging insluimeren, alle onklare duisternis tot hemelsch licht opgelost werd, als men zoo zat, omsloten door 9terke liefdearmen. Zij vleide zich tegen hem aan ea hun fluisterend gesprek werd bijna overmoedig. „Dus je wildet studeeren? Die mooie prachtige gestalte in reformkleeding steken? Een vrij leven leiden?" „Foei jij!" riep ze lachend. „Zeg toch niet zulke banale dingen, als han delde het zich om een grap uit een of ander spotblad! Zoo denken heden ernstige menschen toch niet meer over vrouwelijke studenten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5