NIEUWE LEIDSCHE COURANT wflt oe blflbeëë zegseh. kerk en school. feuilleton. binnenland! van DONDERDAG 13 OCT. 1927 TWEEDE BLAD. Wordend eenheidsfront. De Wijnkoopgroep onder de com munisten schrijft het Handels blad had voor haar congres niet zonder ironie haar tenten opgeslagen in de burcht van dat verderfelijk kapi talisme, dat den weg naar den dui zendjarigen heilstaat blokkeert, in de veilingzaal der Koopmansbeurs te Amsterdam. Wie kennis nam van het verslag de zer bijeenkomst zal waarschijnlijk zich opnieuw hebben afgevraagd, hoe de betrekkelijk jonge beweging het klaar heeft gespeeld zooveel ruzie te maken en in zooveel groepen uiteen te vallen zelfs in ons „landje van slap pe reactie". Als het de bedoeling van de heeren met hun openbare vergadering was, om in de „burger"-pers reclame voor hun beweging te maken, dan hebben zij het doel stellig gemist. Hetgeen er geschiedde en aan den dag trad was daartoe te weinig belangrijk en het ontbreken van dramatische episo den kon zelfs den op" relletjes bëlus- ten courantenlezer „indien ér zul ke zijn misschien"niet boeien. Het eenige gevoel, dat het verhaal der faits et gestes van dit Wijnkoop congres kon wekken was medelijden met de arme verdwaasden, die aan deze leiders hun lot meenen te moe ten toevertrouwen. In dat opzicht al thans verschilt deze groep niet van de andere Moscovieten. Neen niet het eenige. Daarnaast was er plaats voor eenige ergernis over den baarlijken onzin, dien een Van Burink over de Nederlanders in Indië te berde wist te brengen. Hier hebben de lieeren het blijkt ook in een vergadering die gister avond in Bellevue werd gehouden den Achiles-hiel der sociaal-demo cratische tegenstanders van het „een heidsfront" gevonden. Wij hebben reeds doen blijken van onze verbazing over het feit, dat in het orgaan der Moskousche schepping die zich „Liga tegen de koloniale on derdrukking noemt, het van commu nistische zijde gewenschte „eenheids front" tot stand kwam. In de heeren Schmidt en Fimmen meenen de Moskousche heeren den „pithecanthropus erectus" te hebben ontdekt, de „missing link" tusschen de onvolmaakte nog niet tot rede ge rijpte revolutionaire en den hoogsten vorm van politiek leven, den Moskou- schen. Hun hulp moet blijkbaar het breek ijzer worden dat het soc.democra- tisch rotsblok uiteen doet vallen, op dat het revolutionaire erts kan wor den bevrijd vn het naar reformisme neigend gesteente. „Het Volk" antwoordt met een an- kondiging van „onthullingen". En in middels wedijveren beide groepen in daadwerkelijke lefde voor alles wat zich verzet tegen dat Nederlandsch ge zag in Indië, dat bijeenhoudt wat an ders hopeloos uiteen zou vallen. In on derlinge verdeeldheid een gemakke lijke prooi voor wie er de hand naar zou willen uitsteken en dus een ge vaar voor den vrede in het Verre Oos ten. Maar wat raakt Moskou en zijn helpers de vrede? De visch, die het vangen wil wordt beter in troebel wa ter verschalkt. Aan die vertroebeling werken de Wijnkoops en de De Vissers, de Van Burinks en de Semaoens, de Fimmen en/ de Schmidts, de Le Februs en de Van de Pols broederlijk samen. Daar is het eenheidsfront reeds in wezen, althans in wording. Den sociaal-democraten met inzcht in de ware verhoudingen ten spijt. NED. HERV. KERK. Beroepen te Ouddorp: J. H. Th. Rappard, te Barneveld. EBBA EN HELENE. 16. _o— „Laat moeder toch voortgaan," zei Ebba: „het is het recht, ja de plicht van ieder mensch, het leven .te leeren kennen. Hoe kan men het beoordeelen, als men er niet midden in gestaan heeft?" „Juist, dat past den man," sprak mevrouw Alteneck, die dat „mensch" voor een toevallige uitdrukking hield. „Overigens mag Andree, als hij wil, je den roman, dien hij toen beleefde, zelf vertellen. Daar mijn jongen niet geprezen wil zijn, kan ik er alleen nog bijvoegen, dat hij zich door de moei lijkste jaren, die op den dood van mijn man volgden, manhaftig heengeslagen heeft. Mijn man was namelijk tien jaar lang aan het ziekbed gekluisterd en toen ging onze fabriek natuurlijk meer achteruit dan vooruit." De deur ging open en een vrouw, gevolgd door een jong dienstmeisje in een rose katoenen japonnetje, met 'n Hamburger mutsje op het haar, kwam binnen. Zij droegen alles, om een fees telijke koffietafel klaar te maken. „Dat is mijn verloofde, juffrouw Herlingen, ge kunt haar gelukwen- schen," zeide Andreas. Stralend gewichtig en gevleid reik ten beiden Ebba de hand. „Kijk, onze oude vrouw Flieder- Aangenomen (hulppr.), naar 's-Gravendeel: D. van der Ent Braat, te Alplien aan den Rijn. Naar Schoonoord (toez.): I. Faber, cand. te Doetinchem. GEREF. KERKEN. Tweetal, te Houwerzijl: P. Boes, te Beetgum; en K. Holwerda te Wes- terlee. CHR. GEREF. KERK. Bedankt, voor Baarn: D. Dries- sen, te 's-Gravenzande. Ds. C. L. F. VAN SCHELVEN. In de Geldersche Kerkbode werd medegedeeld dat Ds. C. L. F. van Schelven, Geref. predikant te Wage- ningen, het Diaconessenhuis te Arn hem spoedig zou verlaten en zijn ar beid Zondag 10 October dacht te her vatten. Sinds Vrijdag acht Je genees heer echter een langer verblijf in het ziekenhuis noodzakelijk. BS VESTIG ING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. J. M. L e e n d e r t z, die het be roep naar Haarlem aannam, hoopt Zondag 23 Oct. a.s. afscheid te nemen van de Doopsgezinde gemeente te Koog aan de Zaan en Zondag 30 Oct. intrede te doen te Haarlem. EEN CONFERENTIE VOOR VROUWEN. Van Zondag 6 tot en met Zondag 13 November wordt in het Zendingshuis te Amerongen een speciale conferen tie gehouden voor vrouwen en jonge meisjes over het thema: „Belangrijke vragen in het leven der vrouw". Des voormiddags zal er een bid stond plaats hebben en telkens een vrouwenfiguur uit den Bijbel behan deld- worden. Des middags zullen de samenkom sten gehouden worden voor vrouwen en des avonds voor jonge meisjes, waartoe de dorpsbewoonsters zijn uit- genoodigd. De thema's voor de ver schillende dagen zijn als volgt: Zon dag G Nov.: Opening en als thema: „Familieleven"; Maandag 7 Nov.: Oud-Test. Vrouwenfiguur; Dinsdag 8 Nov.: „Bijgeloof"; Woensdag 9 Nov.: „Hoe lees ik in mijn Bijbel"; Donder dag 10 Nov.: „Zedelijkheidsvragen"; Vrijdag 11 Nov.: „Het gebedsleven"; Zaterdag 13 Nov.: „Nieuw-Test. vrou wenfiguur"; Zondag 13 Nov.: Slui ting met gemengde vergadering. De thema's zullen worden behan deld door de dames: Mevr. M. E. Knut tel, Eist; Mej. Knuttel, Bilthoven; en Mevr. Kampman, Amerongen. Ds. TH. D. PRINS. Naar de Stand, verneemt hoopt Ds. Th. D. Prins, Geref. predikant te Bols- ward, die bij de classis Bolsward eme ritaat heeft aangevraagd, zich metter woon in Knijpe (Fr.) te vestigen, ten einde de kleine Geref. Kerk aldaar te dienen. BERQEPINGSWERK. Nu de grenzen tusschen de Geref. Kerken v. Heerenveen en Oudeschoot definitief geregeld zijn. zal de Kerk van Oudeschoot binnen niet al te lan gen tijd het beroepingswerk ter hand nemen. GEEN STUDENTENPREEK2N. In de laatste maanden kwam het in het Noorden des lands meermalen voor dat Theologische studenten, zelfs eerste- en tweede-jaars, in Ned Herv. Gemeenten en Evangelisaties* optre den. Ds. J. C. Coolsma, Ned. Herv. predikant te Groningen, heeft thans in het Gron Kerkblad" daartegen ge waarschuwd, en er op gewezen, dat een der bepalingen van de „Verorde ningen op het prediken van candida- ten in de. Godgeleerdheid" zijn, dat zij candidaat zijn en een voorstel on der voorzitting van een door de Kerk aangestelden hoogleeraar moeten gele verd hebben. In geordende Gemeenten is, aldus Ds. Coolsma, het preeken doo rjonge- lieden, die nog geen candidaatsexa- men deden, zonder meer verboden. Evangelisaties behoorden dezelfde eischen te stellen, .willen zij zich niet verlagen tot zooveelste rangs-gelegen- beden. En de studenten zelf hebben zeker busch is al acht en twintig jaar hier," sprak Andreas, haar op den rug klop pend. „Ja, dat zal wel zoo zijn. En, neen maar waar de tijd toch blijft. Nu denkt onze jongeheer ook al aan trou wen!" merkte ze op, Ebba met haar verstandige oogen scherp opnemend. „Hebben, hebben zal ze wel niet veel," zeide vrouw Fliederbusch bui ten tot het kamermeisje, „en ze was maar zoo la la gekleed. Ik had altijd gedacht, dat onze jongeheer er nog eens een uit Hamburg zou nemen, met veel geld. zoo'n knappe man als hij is. Vrouw Vosz, de dochter van mijn broer, dient bij den professor: geen heele zakdoek in de kast en dan zek^r ook wel geen hemd aan 't lijf." „Ja, jammer is het," zeide Anna. het kamermeisje, die zoo van heel uit de verte op den jongeheer verliefd was. Ondertusschen liet Ebba zich, onbe wust van haar ontevredenheid, de ver diensten van vrouw Fliederbusch ver tellen, en daarna liet Andreas haar de woonkamers zien. De naar achter gelegene waren wat somber. Vooral de studeerkamer van Andreas. Die was bijna een zaal en met boekenplanken in de rondte voor zien. Voor het eene venster bevond zich een groote tafel, op welker ruwe oppervlakte tallooze fleschjes, bussen, distilleerfleschjes, doozen en allerlei werktuigen lagen; voor het andere stond de buitengewoon groote schrijf tafel, waarbij een paar gemakkelijks le vragen naar den geest van de ver ordeningen. Laten zij studeeren en student zjjn, maar het preeken voor alsnog ovcr'at-n aan de mannen „van de kunst". (Hand. 19 38). Zij zullen er wel bij varen èn ook de Gemeente op wie zij nu ontijdig worden „losge laten". ZENDINGSCONFERENTIE. Het comité voor de Algemeene Ne- derl. Zendingsconferentie, waarbij al le zendingscorporaties en zendende kerken in Nedtrland zijn aangesloten, doet mededeeling van een (40ste) zen dingsconferentie, van 2427 October a.s. te Amsterdam te houden. Aan de conferentie, op welke zal worden be handeld het onderwerp: De zending en de godsdiensten, wordt toegevoegd een vierde internationale dag, waarop buitenlandsche sprekers zullen be handelen het Afrikaansch probleem. Voor de eerste maal wordt de zen dingsfilm vertoond. DE PASTORALIA VAN HIJDAARD. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren arrest gewezen in de procedure tusschen de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Hijdaard en Ds. Los. De rechtbank te Leeuwar den had in September 1925 de kerk voogden veroordeeld om binnen drie maanden na het vonnis in beheer te rug te geven aan Ds. Los de pastorie- goederen van Hijdaard ter grootte van 40 maal 36% are voor zooveel thans nog in beheer bij gedaagden en het ontbrekende uit eigen kerkegoederen aan te vullen, in dier voege, dat Ds. Los in elk geval in beheer ontvangt 40 maal 36% are. Het gerechtshof ver nietigde het-vonnis en verklaarde den ingestelden eisch ongegrond, dezen aan Ds. Los ontzeggend, die in alle kosten van het proces werd veroor deeld. DE VRIJZINNIG-HERVORMDEN EN Ds. BöRGER. In verbanl met hetgeen over het ge- val-Börger. te Gouda is geschreven, zal het den lezer belangstelling inboe zemen te vernemen, dat, naar Kerk en Volk meldt, het hoofdbestuur van de Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden in Nederland in zijn verga dering van 29 en 30 September 1.1. be sloten beeft, met enkele personen uit het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland te Gouda besprekingen te voeren om te zien, of een bevredigen de oplossing kan worden gevonden. Het hoofdbestuur heeft als zijn ver tegenwoordigers te dezer zake aange wezen den voorzitter, den heer G. A. de Ridder te Amsterdam en Ds. J. L. Faber te Zutphen. KERKGEZANG EN KERKGEBED. Te Amersfoort zoo schrijft „De Rotterd." werden in de Geref. Kerk binnen Hersteld Verband op een ge houden Gemeentevergadering bespre- i .ngen gevoerd over het a] of niet wenschelijke van staande zingen. Na langdurige besprekingen, waarbij voor- en tegenstanders het woord •roerden, werd besloten bij wijze van proef in de godsdiensoefeningen staande te zineen. Deze proef zal cïrie maanden worden voortgezet. Aan het eind van dezen proeftijd kunnen door de leden bezwaren tegen het bestendi gen hiervan worden ingebracht. Voorts werd gesproken over het staande bidden. Een der broeders achtte het gewenscht, dat ook in de godsdienstoefeningen, in elk geval door de mannel. leden, staande wordt gebeden. Dit zal nadrukkelijk van den kansel worden medegedeeld. Een commissie, benoemd voor bestudee ring van het vraagstuk der liturgie, kreeg eveneens in opdracht te bespre ken m hoeverre het wenschelijk is, dat ook de vrouwelijke leden der Ge meente staande aan het gebed zullen dceljieri" en. DE GASDIRECTEUR TE VAALS. In de vergadering van den raad der meente Vaals las een der leden, de heer Drielsma, een brief voor van den vroegeren kassier van het gemeente lijk gasbedrijf, waarin de vroegere di recteur van dit bedrijf, de heer De Groot, er van werd beschuldigd ver- stoelen en een tafeltje voor couranten stonden. De andere kamers waren gezellig, maar zonder luxe ingericht. Ebba merkte slechts de gezelligheid op, voor luxe had ze weinig oog en zij verwonderde er zich niet over, dat menschen als de Alteneck's geen ech te tapijten en kostbare meubelen be zaten. Het viel haar niet op, dat het anders kon zijn. Men zeide haar, dat boven precies dezelfde indeeling was en dat moeder en zoon gedacht hadden, dat het jonge paar boven kon wonen. Nu waren de meeste kamers gesloten; door een an dere indeeling der benedenkamers, zouden die van boven geheel vrij wor den. „Deze mededeeling is een toetssteen, had mevrouw Alteneck tot haar zoon gezegd; „uit de manier, waarop ze in willigt of er tegen opkomt, kunt ge veel opmaken." „Ik ben zeker van mijn zaak," sprak Andreas rustig. En Ebba, die in het geheel nog niet over het woningvraagstuk had nage dacht, hoorde de mededeeling met op rechte vreugde aan. „Ach, dan kan ik moeder alles vra gen ik ben zoo bang, dat ik niet veel van de huishouding versta ach. en dan kan ik veel bii moeder ^zijn, als je in de fabriek zijt." Ze omarmde haar schoonmoeder als een kind. hetwelk men iets moois be loofd heeft, en mevrouw Alteneck schillende handelingen gepleegd te hebben, waardoor de gemeente zou zijn benadeeld. O.a. zou de heer De Groot de gemeente-werklieden ten eigen voordeele hebben laten werken. De gemeenteraad besloot deze kwes tie door een afzonderlijke commissie te doen onderzoeken. Een der andere leden las hierop voor een schrijven, afkomstig van den heer Van der Stel. In dezen brief wordt de vroegere directeur van het gasbe drijf beschuldigd de gemeente te heb ben benadeeld, door het aanvaarden van kortingen op aan de gemeente ge leverde, goederen, welke kortingen fei telijk ten voordeele van de gemeente kas hadden moeten komen. De heer Van der Stel daagde aan het slot van zijn schrijven den heer De Groot uit teg'en hem een klacht wegens laster in te dienen. De gemeenteraad besloot in ver band met dit schrijven den heer De Groot zoowel als den heer Van der Stel te verzoeken in een speciale bij eenkomst van den raad te verschijnen Eveneens zullen de leveranciers, welke in het schrijven van den heer Van der Stel worden genoemd, uitge- noodigd worden! Mocht de heer De Groot niet aan deze uitnoodiging gevolg geven, en niet verschijnen, dan zal het eervol ontslag, dat hem indertijd als direc teur van het Vaalser gasbedrijf werd verleend, worden ingetrokken. SPREEKLESSEN VOOR TELEFOON PERSONEEL. Het ligt in het voornemen de proef, welke genomen wordt met het geven van spreeklessen aan telefoonperso neel te Amsterdam, Rotterdam, 's Gra venhage en Utrecht, nog uit te breiden tot eenige kleinere plaatsen. In tegenstelling met de wijze, welke op deze kantoren wórdt gevolgd n.l. rechtstreeksche lessen aan enkele daarvoor het meest geschikte telefo nistes, die op haar beurt het overige personeel weer onderrichten zal op de kleinere plaatsen de deskundige rechtstreeks aan het geheele telefoon personeel les geven. Het zal van het resultaat dezer proef nemingen' afhangen, of en in hoeverre aan het nieuwe instituut uitbreiding zal worden gegeven. ONEENIGHEID BIJ DE SOC. DEM. TE APELDOORN. De heer van Trigt (S. D.) werd bij de jongste wethoudersverkiezingen als wethouder van Apeldoorn herkozen. Aanvankelijk hield hij zijn benoe ming in beraad, in verhand met de verkiezing van den vierden wethou der. De heer van Trigt n.l., die nimmer op een vriendschappelijken voet heeft gestaan met den heer J. H. Plet m 1923 nog vrijzinnig democraat, en daarna „wild' wilde liever niet meer met dezen in het college- zitting men. Als vierden wethouder koos de raad den heer Plet, en na een beraad van 24 uur heeft de heer van Trigt toen toch zijn benoeming aangenomen. Daarover is oneenigheid ontstaan in de aid. Apeldoorn van de S. D. A. P., ook almede in verhand met de ver klaring van den heer van Trigt, in de haadsvergadering van September '23 gedaan, dat hij nimmer „met zoo u farizeeër" den heer Plet achter de groene tafel wilde plaats nemen. In een druk bezochte vergadering van de afd. Apeldoorn en Beekbergen der S. D. A. P. is met 117 tegen 32 stemmen een motie aangenomen, in houdende dat de heer van Trigt moest bedanken als wethouder. De heer van Trigt trok zich van deze beslissing niets aan en bedank te als voorzitier van de afd. Apel doorn. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Apeldoornsche afd. der S. D. A. P. kwam op de agenda voor het voorstel, den heer van Trigt te royeeren als lid. Daar deze reeds voor zijn lidmaat schap had bedankt en zich had laten voorhangen als lid van de afd. Beek bergen, werd op voorstel van den heer L. M. Hermans, lid van het partijbe stuur te Arnhem besloten, de kwestie van Trigt aan het oordeel van den par tijraad te onderwerpen, en in afwach ting daarvan de zaak te laten in het stadium, waarin zij thans verkeert. knikte haar zoon verheugd toe. Zoo zochten de menschen, die door liefde te zaam gegracht waren, elkan der nader te leeren kennen. Eigenlijk ging het hun als allen, die plotseling in zoo n intieme verhouding tot elkaar staan: ze wisten niets van den geest van hun werk af en niets v. de vreug de van hun vrije uren. Alles wat den een .betrof was den ander vreemd. Vragend, zoekend, raakten hun har ten elkaar aan. De een sloeg voor den ander het boek zijns levens op en liet den inhoud van alle bladzijden zien Het uiterlijke werd vlugger begrepen en medegedeeld dan het innerlijke. En terwijl men zich zoo, in dit kor te tijdsbestek trachtte te leeren ken nen, werd het pas recht duidelijk, dat men elkaar in het geheel niet kende Wat een raadselachtige woorden door zwijgend aanschouwen, in afge sneden gesprekken, bij vluchtige ont moetingen was in hun harten de lief de ontstaan. Ze hadden het beiden ge weten, ze konden slechts elkaar of niemand toebehooren. En sedert ze den eersten kus gewisseld hadden, was deze zekerheid nog grooter en onomstootelijker geworden. Ik heb hem lief omdat ik hem liefheb, dat zou het eenige antwoord geweest zijn. van Ebba op de vraag „waarom?" Zij wist, dat de liefde met de zekerheid van een slaapwandelaar op koene wegen gaat. Glimlachend en vroolijk opende haar hart zich voor bet vreemde DE NIEUWE MOTOR- EN RIJ WIEL WET. Van bevoegde zijde deelt men het volgende mee: Gelijk bekend, treedt de nieuwe mo tor- en rijwielwet 1 Nov. a.s. in wer king. Ingevolge par 4 van het daaraan verbonden reglement, moeten op dien datum alle zware vrachtautomóbie- len en alle aanhangwagens voorzien zijn van een z.g. Inschrijvings-Bewijs. Dit bewijs is verkrijgbaar aan het In schrijvingsbureau voor Motorrijtuigen van den Rijkswaterstaat na invulling van geel-gekleurde aanvraagformulie ren die aan de bureaux van politie en van den Rijkswaterstaat in geheel Ne derland verkrijgbaar zijn. Hierop wordt nogmaals de aandacht gevestigd, aangezien thans blijkt, dat circa 80 pet. van de vrachtautobezit- ters niet op de hoogte zijn van deze eischen van het nieuwe Motor- en Rij wielreglement. HUURVERHOOGING TE SCHIEDAM. Eeriigen tijd geleden werd vanwege het gemeentebestuur van Schiedam aan verschillende organisaties ter plaatse een verzoek gericht om onder haar leden een enquête in te stellen naar de huurverhoogingen, welke tij dens de werking der huurwetten en na de opheffing ervan in Mei 192(3 door de huiseigenaren aan de huur ders zijn' opgelegd. Thans is naar aanleiding van dit verzoek een rapport verschennen van de afdeeling Schiedam van den R. K. Volksbond. Op grond van de verkregen gegevens komt men tot de volgende conclusies: Het verhoogingspereeniage der hu ren loopt tusschen 50 en 100 pet. en in slechts enkele gevallen komt bet er boven of blijft het er beneden. Ver reweg de meeste verhoogingen zijn tot stand gekomen onder de vigeur der huurwetten, zoodat daarvoor de toestemming de huurcommissie ver kregen was. Het geval, dat er volstrekt geen huurverhooging is toegepast, is spora disch te noemen. Het feit, dat van de zijde der belanghebbenden over het al gemeen de aandrang naar het in leven roepen eener gemeentelijke verorde ning zoo gering is, toont naar de mee ning van het bestuur duidelijk de over bodigheid van een dergelijke verorde ning. DE MOORD IN DE RIEMER- STRAAT. Naar wij vernemen is de varensgezel Si, die bij zijn terugkomst uit Ameri ka te Rotterdam gearresteerd was, ver dacht van den moord in Juli 192-4 in de de Riefnerstraat te s-Gravenhage, gepleegd op den rentenier van der Stijl wegens gebrek aan bewijs door de Jus titie in vrijheid gesteld. S. heeft sinds 26 Juli j.l. in voorar rest gezeten. OPHEFFING VAN DWANG TOT INENTING. De geneeskundige medewerker van de N. Rott. Crt. meldt, dat het feit, dat zich bij de toepassing van de nieu we entstof voor de inënting tegen de pokken eenige gevallen van ontste king hebben voorgedaan van de her sens, in medische kringen is besloten aan de regeering in overweging te ge ven den indirecten dwang tot inën ting tegen de pokken te herzien. NATUURSCHOON TE DOORN. De heer Polak, lid van de Eerst Ka mer, heeft aan den minister van wa terstaat de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht, dezer dagen versche nen in het Algemeen Handelsblad, be treffende den aanleg van een z.g. ring baan in den rijksweg te Doorn? 2. Is de inhoud van dit bericht juist? 3. Zoo ja, is er dan geen andere op lossing mogelijk geweest dan deze, die de vernieling van twee boschper- ceelen met zich brengt? 4. Is het juist, dat de bestaande weg gemakkelijk tot 30 M. te verbreeden valt? 5. Zoo ja, waarom is dan deze op lossing niet gekozen? 6. Is de minister bereid. alsnog maatregelen te nemen, ter voorkoming van de vorengenoemde ernstige ver nieling van natuurschoon? meisje, dat spoedig haar dochter zou zijn. Toen men 's avonds om de tafel zat, was het reeds, alsof men altijd bij elkaar geweest was. Andreas was stiller dan anders het geval was. Hij hield het voor verstan diger zijn moeder en Ebba altijd weer aan het woord te laten. „Zijt u-veel op reis geweest, moe der", vroeg Ebba. „Bijna in het geheel niet Het kwam niet voor. Toen Andree een kleine jon gen was. had zijn gezondheid mijn voortdurende zorg en toezioht noodig, zijn geestelijke ontwikkeling de uiterst teedere opvoeding. Want hij was een koppige jongen, vol tegenstrijdige eigenschappen. Maar juist daarorrvwas het belangwekkend en met vrucht op voeden: men wist om zoo te zeggen, waar men hem moest aanpakken. La ter werd mijn man zeer ziek en kon hij mij niet missen. Daarna hadden we een paar jaar hard te werken, zoo dat we geen geld hadden voor ple zierreisjes en de laatste jaren ja nu heeft mijn groote jongen mij zoo nu en dan een aardig stukje van de wereld laten zien, maar toen wan* mijn ontvankelijkheidsvermogen wel niet meer voldoénde, of ik ben geeste lijk en lichamelijk wat achteruit ge gaan; genoeg, ik ben het meest tevre den binnen mijn vier muren". (Wordi vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5