CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s,e JAARGANG DONDERDAG 6 OCTOBER 1927 NUMMER 2249 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknei Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Patrimoniums gedenkboek. Het wordt meer en meer gebruike lijk om op een jubileum van een of andere organisatie een gedenkboek uit te geven. Dat op zichzelf is een teeken van goed inzicht. Zoo blijft het feit be waard. Het nageslacht heeft er nog wat aan, terwijl het voor de tegen woordige leden en belanghebbenden steeds een arsenaal is, om daaruit kracht te putten. In vroeger dagen was men niet zoo nauwgezet met het vastleggen van de historie. Hoe menige, zeer belangrijke vtreeniging, begon met b.v. de notu len te schrijven in een cahier, nog niet eens n dik dictaat-cahier, maar soms in 'n gewoon schoolschrift. Het gevolg daarvan was en is nog dat men soms na enkele jaren de geschiedenis niet meer weet. Onwillekeurig denkt men hieraan bij het lezen van Patrimoniums ge denkboek. Ook hier een drang der zie le. Een ijver die voorbeeldig is. Een krachtig geloofsvertrouwen daar men eerbiedig naar opziet. Ook we] een in groote lijnen organisatorisch goed ge heel opbouwen. Maar in kleine onder- deelen toch ook een niet doorzien van de beteekenis van het vastleggen van historische feiten en omstandigheden. Hulde daarom aan Patrimoniums Bestuur voor het initiatief tot deze uitgave. Hulde aan den samensteller, die uit een veelszins onvolledige, her en der verspreid liggende bronnen verzameling een smakelijk geheel wist te maken in den korten tijd daarvoor toegemeten. Gelukkig samentreffen van het Ver- bondsbestuur dat een nauwgezette re dacteur van zijn gedenkboek zocht en de samensteller die in dit werk een belangrijke aanvangstaalc vond op dit heerlijk terrein. Een aan vangstaak. Mag dat zoo ge zegd worden? Ja, want de samenstel ler zegt het zelf. Hij hoopt dat nog eenmaal het ontbrekende zal worden bijgevoegd. Hij acht zijn werk niet af te zijn. Dat kan. De noten te vee] noten naar sommige gevoelen zegt hij geven prachtgelegenheid voor ieder meelevende om die nog eens extra na te gaan. Naar onze meening zijn er vele bij die buitengewoon interes sant zijn. Menig lezer zal naar aanlei ding daarvan nog waardevolle mede deelingen kunnen doen. Laat het Ver- bondsbestuur al die aanteekeningen en mededeelingen eens opvragen en verzamelen. Het kan later te pas ko men. Kostelijk achten wij de geschiede nis en het eerste optreden van Patri monium beschreven. Wie leest niet met ontroering de haat die spreekt uit artikelen in de Werkmansbode van die dagen, zooals ons een uittrek sel op blz. 187 leert. Maar ook wat een innig geloofsleven komt ons tegen uit de eenvoudige poëzie van Kater, Poe- siat en Beeremans. Men moet de ziele- stemming peilen om te doorvoelen wat daarin ligt. Zelfs deze poëtische vorm zegt zoo veel. Onze trouwe werkers kunnen aan dit boek hun hart ophalen. Als historiesehets moge het onmis kenbaar de vlekken vertoonen die de samensteller zelf zag, als uiting van krachtig geloofsvertrouwen, dat steeds de pit van Patrimonium was, heeft het groote waarde. Het worde gelezen en bestudeerd. STADSNIEUWS. HET HUIS OP DE ROTS. Gisteravond werd in de kerk van den H. Petrus aan de Langebrug door pater F. Hendrichs S.J. de derd-e van het zestal conferenties voor niet-Ka- (holieke gehouden, over: „Het huis op de Rots". Het onderwerp voor de zen avond was: „De Meester in het huis", naar aanleiding van Hebr. 3 6: „Christus nu was trouw als de Zoon in Zijn huis". Spr. memoreerde in 't kort den in houd der twee vorige lezingen om daarna de aandacht de vragen van den hoogen, onovertroffen en onover- trefbaren persoon v. den Christus, in Wien de openbaring van het Nieuwe Testament zich samentrekt. Hij is grond, uitgangspunt en voorwerp van het geloof. Hij staat als oppermachtig Heerscher in het huis der hoogere waarheid en daar rijst Hij voor onzen geest als trouw aan Zich Zelf en aan de Zijnen, wien Hij de hoogere waar heid leerde. Spr. ontwikkelde naar aanleiding hiervan twee gedachten: I. Hij staa* als de Zoon in Zijn huis. Hierbij mag de vraag gesteld wor sen: Rijst Hij ons onweerstaanbaar voor den geest als de Zoon van den eenigen God". Er zijn verschillende in zichten omtrent den Zoon van God. Strausz heeft in zijn „Leben Jesu" in 1836 de geschiedenis van den Heiland in de Evangeliën voorgesteld als een fabel, een legende, maar dat gaat niet meer. Dan zou men de. historische waarde van uitlatingen van tijdgenoo- ten van Jezus als Tacitus, Flavius Jo- sephus. en Plinius moeten loochenen. Anderen stellen Hem voor als iemand die het goed met de menschheid ge meend heeft maar meer ook niet. Men zou ook kunnen beweren, dat Hij een verfijnde bedrieger is geweest. De Christenheid is in twee kampen ver deeld waarvan het eene beweert dat Hij is een verheven mensch. Die de godheid nabij komt, terwijl het ande re zegt dat Hij is een waarachtig God. Spr. haalt daarna verschillende uit latingen van Jezus zelf aan, waarin Hij Zich openbaart als God en stelt de vraag of iemand zich dat alles kan verbeelden of iemand zich b.v. kan verbeelden dat hij het Leven is, dat Hij God van aangezicht tot aangezicht heeft gezien. Ook de apostelen, zijn leerlingen, geven getuigenissen van Zijn Godheid die overstelpen het eene na het andere. Als Zoon van God staat Christus in Zijn eigen huis. Waar Mozes staat als dienaar, daar staat Jezus als Zoon. Hij is voorspeld en uitgeteekend onder 't Oude Verbond en alles is stuk voor stuk uitgekomen zooals het voorspeld is. Is het niet belachelijk dat aan toe val toe te schrijven? Heeft dan de apostel Petrus op het eerste Pinksterfeest niet glashelder Zijn zending bewezen toen hij tegenover Jezus tijdgenooten sprak van dien Jezus die gekruisigd is, toen hij aan haalde de profetie van Joël over de uitstorting van den Geest. Er was toen niemand die Petrus na zijn rede krankzinnig verklaarde. Integendeel werd gevraagd wat te moeten doen ,om zalig te worden. Christus staat in Zijn huis van het Oude Verbond, zoo, dat Hij niet te ontkennen valt. Hij staat er als het centraal punt, door al le eeuwen heen. II. Daar is Hij goddelijk trouw. Hij is trouw aan Zichzeli en aan ons. Dat Hij trouw is aan Zichzelf komt uit in Zijn leer, waar duidelijk Zijn Godheid uitstraalt. Hij sprak als gezaghebbend, zooals het volk zelf er kende. Jezus is de wetgever, de groote, magistrale, pyramidale verklaring van Gods Waarheid. Dat komt ook uit in Zijn karakter en leven. Hij is beloerd door de meest vijandige per sonen, maar kan het Zelf zeggen: Wie overtuigt mij van zonde? Hij was ook altijd mededoogend, toenaderend en Hij heeft de valschheid en schrielheid van Zijn omgeving geduldig gedragen. Hij is ook trouw aan ons in alle ver wachtingen die wij van Hem ver wachtten. Het kan niet zijn dat God Hem al die wonderen heeft laten doen in Zijn Naam, terwijl K;i toch niet God was. God kan een leugenaar niet bevestigen. Van tweeïn één: Hij is God of er is geen God. Als Hij aan het kruis gegaan is en als duizenden menschen voor Hem den dood hebben ondergaan, terwijl Hij Gods Zoon niet was, laten we dan maar met een blinddoek verder door het leven gaan. Neen, Hij is Gods Zoon. Tot dezen Reine heeft Satan gesproken met Zijn hellemond, op Hem al zijn zonden getast, Hij is zonde geworden, opdat wij zouden worden rechtvaardigheid God? in Hem. Zoo heeft Hij de zonde en den dood overwonnen en eèuwig blijft Hij staan als de Zoon in Zijn huis. ZENDINGSSAMENKOMST. A.s. Maandag zal in de Oosterkerk Ds. W. Bieshaar, Zendingsdirector van den Geref. Zendingsbond, spre ken voor den arbeid onder de Torad- ja's. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de in dit no. voorko mende advertentie. DE LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Het seizoen 1927/'28 wordt weer schit terend ingeluid blijkens de advertentie waarbij het eerste concert wordt be kend gemaakt. Het Bestuur is wederom geslaagd met een seizoen-programma van groo te verscheidenheid en artistieke waar de, waarin verschillende primeurs voor Leiden worden aangekondigd en den kunstliefhebbers wederom schoo- ne avonden te wachten staan. Een overzicht van het programma zal dit zeker bevestigen. 12 October: Quintette Instrumental de Paris; 25 November: Concertge bouw Sextet met Mevrouw Noorder wier; 2 December: G. Hekking, Violon cel; 12 Januari: Vocaal Kwartet M. Peltenburg, Sopraan; S. Luger, Alt; L. v. Tulder, Tenor; J. Dekker, Bas; 15 Februari: Hollandsch Strijkkwar tet; 2 April: Myra Hess, Piano. bovendien zal in November optre den de Indische Prins Jodjana, met gamnhmg-begeleiding. Ook zal begin 1928 Het Schouwtooneel een voorstel ling geven van Vondel's Joseph in Do- than. Deze extra uitvoeringen zullen den leden worden geboden huiten het seizoen-programma, tegen sterk gere duceerde prijzen. De aanvragen om als lid te worden ingeschreven zijn zoo talrijk dat daaraan niet kan wor den voldaan. Het Bestuur zal zich dan ook spoedig genoopt zien de aan neming te beëindigen. KOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. In de op gisteren hier ter stede ge houden Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijn land werd o. a. mededeeling gedaan van de heëediging van den voor het 5e district gekozen hoofdingeland P. Ravestein te Aalsmeer. Aan de verga dering werden voorts de belangrijk ste stukken overgelegd betreffende het geschil in zake de aan S. ten Bokkel Huinink verleende voorwaardelijke vergunning tot het indijken en droog maken van den Westeinderplas. De oorspronkelijk door Rijnland daartoe verleende vergunning werd, na een door den heer ten Bokkel Huinink in gesteld hèroep, vervangen door een vergunning van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die hier optraden krachtens de Belemmeringenwet 1899. Tegen het betrokken besluit van Ge deputeerde Staten gingen zoowel de vergunninghouder als Rijnland in beroep bij de Kroon, welke thans bij Kon. Besluit van 19 Augustus j.l. uit spraak heeft gedaan en wel in dien zin, dat de door Gedeputeerde Staten verleende vergunning, met enkele kleine wijzigingen, gehandhaafd blijft. De voornaamste voorwaarde, welke daarbij aan 'den concessionaris van de droogmaking wordt opgelegd is deze, dat de concessionaris gehou den is aan Rijnland de kosten te ver goeden van een versterking der be maling van Rijnland met een vermo gen van 164 Waterpaardenkrachten, als vergoeding voor het nadeel, dat die droogmaking can het boezembe- heer zal toebrengen. Goedkeuring werd verleend op den aankoop van een op het Hoogheem raadschap betrekking hebbend schil derij van Gerard de Lairesse en op het verkenen van een subsidie in de kos ten van een gedenkraam in de kerk der Ned. Herv. Gemeente te Spaarn- dam. Ten slotte werd een voorstel behan deld om de taak van Rijnland ten op zichte van het boezembeheer uit te breiden, in dien zin, dat voortaan niet alleen voor het op het vereischte hoog te-peil van den boezem houden zal worden zorg gedragen, maar dat ook zal kunnen worden gemalen, met ge lijktijdige inlating van zoet water te Gouda, wanneer de hoedanigheid van liet boezemwater dit vereischt en wel ten opzichte van de cultures te Aals meer, welke zeer gevoelig zijn voor zouthoudend water. Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben een regeling getroffen met den Directeur van de Rijkstuinbouwwinterschool te Aals meer, krachtens welke bovenbedoelde bijzondere maatregelen zuilen worden genomen, zoodra genoemde Directeur, met opgaaf van cijfers, waaruit het zoutgehalte blijkt, bericht, dat dit ge halte schadelijk is voor de Aalsmeer- sche cultures. Bij de behandeling van dit belang rijke voorstel is door eenige leden der Vereenigde Vergadering de wensch geuit, dat in het algemeen voor de ver- versching van den geheelen boezem, dus ook in andere deelen van Rijn land, die maatregelen zoo noodig zou den worden genomen. Zij wezen op de vervuiling van het boezemwater in en 'bij de groote plaatsen ten gevolge van de loozing van fabrieks- en riool water en faecaliën. Tengevolge van die vervuiling van Rijnlands boezem water, welk water in droge tijden door de polders moet worden ingela ten, wordt ook schade toegebracht aan de veeteelt. Dientengevolge is dan ook door de Vereenigde Vergadering goedgekeurd, dat genoemde bijzonde re maatregelen mogen worden geno men, wanneer de verversching van eenig deel van den boezem van Rijn land noodzakelijk blijkt. Voortaan zal dus ook aan de hoedanigheid van het boezemwater aandacht worden ge wijd. Dit is een nieuw en belangrijk beginsel in het boezembeheer van Rijnland. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Maandag 17 October. In behandeling zal komen o.m. het voorstel tot het bouwen eener nieuwe Havenbrug, terwijl naar alle waar schijnlijkheid in deze vergadering ook een voorstel van B. en VV. zal wor den behandeld inzake de beschikbaar stelling van brandstoffen voor de ge zinnen der werk loczen. BROODFABRIEK DE ZEEUW. Op de gehouden Int. tentoonstelling van brood en beschu'it, waaraan deel genomen werd door Nederlandsche en Belgische bakkers, uitgeschreven door de Zeelandiafabriek te Zierik- zee, is een bekroning ten deel geval len aan de inzending van de N.V. Broodfabriek „De Zeeuw" alhier. De broodfabriek „De Zeeuw" ont ving een bronzen Plaquette. ERGERLIJKE KINDERMIS HANDELING. Dezer dagen is weder een geval van ergerlijke kindermishandeling voor gekomen. Reeds eerder waren klach ten ingekomen dat Mej. P. haar pleeg kind mishandelde en thans is dat weer gebleken op de bewaarschool, welke het 5-jarig kind bezocht. We hebben ons vanmorgen zelf v. de waar heid hiervan op het politiebureau, waar het kind vertoeft, overtuigd. Het lieve jongetje met guitige kijkers was van boven tot onder aan het li chaampje bedekt met blauwe plekken en kneuzingen. Tegen het ontaarde wijf is proces verbaal opgemaakt. Het kind heeft al leen nog een vader, die zich er even wel niet mee kan bemoeien. GEVONDEN VOORWERPEN. Nikkelen vulpenhouder, uurwerk van een horloge, kralen halsketting, zwart lak kinderschoentje met kous je, 4 schroefbouten, bankbiljet a 10, pak sajet, gouden broche met paarl- tjes, rijwielbelastingplaatje, rijwiel- belastingplaatje in etui, groene over jas .handschoenen, huissleutels, re genjas, portemonnaie met inhoud, portemonnaie (ledig), zilveren scha kelarmband, etui met schrijfbëhoef- ten, damestaschje, met inhoud, zak mes, hoes van autoband, zak met ka zen geadresseerd E. de Goede, rijwiel- pomp, notitieboekje, richtingaanwij zer van een automobiel, lederen riem, roode damesmantel, zilveren broche met portret en haar, koperen dop van een auto, hondenriem, alpacca horlo ge-armband, paardenzweep, school- tasch, jongenspet, heerenrijwiel, nik kelen armbandhorloge, bril, zilveren broche met de leters Joh. B. O., gou den armband, zilveren rozenkrans, zil veren broche, ijzeren 1 K.G.-gewicht, nachtzak gemerkt C.K., roode muts, autoband met velg, bruin damesbont je, paar motor-broekspijpen, kap van een cape, schilderskiel, flacon met zil veren sluiting, 2 stukjes staal genum merd 220 en 243, rozenkrans, bont schort, gouden halskettingje. rijwiel- kaarslantaarn. bus verf, honden. Gevonden in de Electrische Tram (Stadslijn). Damesparapluie, 2 bankbiljetten a 10, boodschappentasch inhoudende speelgoed, emaille pan in een doek ge wikkeld, pak inh. kindermutsen, paar dameshandschoenen, portemonnaie (le dig', groen kindertaschje met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele al hier eiken werkdag, behalve Donder dag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 u. n.m. Mej. v. d. W. heeft bij de politie aangifte gedaan dat uit haar winkel in de St-Jorissteeg een doublé dames horloge is ontvreemd. J. C. B. is betrapt bij het lade- lichten in een winkel aan de Haar lemmerstraat. Door de politie is bij Mej. B. een kachelpook in beslag genjmen, waar mede ze zoo af en toe haar man af ranselde. In de Steenstraat is gisteren van een met paard hespannen wagen, ge laden met. cokes, de achteras gebro ken. Het verkeer van de stadstram had daardoor 12 minuten vertraging. Uit de Rijn- en Sqhickade zijn een tweetal luiken van een schuit op gehaald. Rechthebbenden kunnen zich bij de politie vervoegen. BINNENLAND. DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder zal zich bij de begrafenis van Baron Gevers, den voormaligen Nederlandschen gezant te Berlijn, doen vertegenwoordigen door haar Kamerheer en particulier secretaris C. S. Sixma Baron van Heemstra. POSTVLUCHT NAAR OOST-INDIë. Luitenant Koppen heeft gisterenuk Allahabad aan het Haagsche Aneta- kantoor geseind: Vanmorgen vroeg zijn wij te Kara chi opgestegen en na een vlucht van acht uur hier vlot geland. De afstand bedroeg 15GU K.M. Wij hadden een goede reis en het weer was mooi. Alleen hadden wij last van den wind. Morgen vertrek kei/-wij naar Akyab. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. „De Postduif" kwam gisteren te Al lahabad aan. Heden vertrok het toe stel naar Akyab. Tot gezant van België te Den Haag is benoemd de gezant te Sofia Ch. Maskens. Overeenstemming tusschen de clas sis Haarlem der Geref. Kerken en Ds. Brussa^rd. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben bij de Prov, Staten voorstellen in- gediend tot verbetering van het we gennet in de provincie; raming ƒ35 millioen. Buitenland Japan overweegt het zenden van troepen uit Mandsjoerije naar Peking en Tientsin. Htt Labourcongres heeft een motie- MacDonald inzake nationalisatie der mijnen met groote meerderheid aan genomen. Heden is te Cardiff het congres van de conservatieve partij bijeengekomen. Nog drie opstandige Mesicaansche generaals gefusilleerd. BENOEMING RAADSADVISEUR BIJ HET DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. Door het Tweede Kamer-lid Tilanus zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vol gende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen. wel ke overwegingen hebben geleid tot de benoeming van een raadsadviseur bij het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen? 2. Acht de minister de benoeming van dezen raadsadviseur niet in strijd met de mededeelingen van «ijn Excel lentie in de vergadering van de Twee de Kamer der Staten-Generaal van 24 Maart 1926 (Handelingen, blz. 499), waaruit kon worden afgeleid, dat de Minister tot aanstelling van zoodani- gen ambtenaar niet zou komen, alvo rens een voorstel daaromtrent te heb ben gedaan? DE NIEUWE BELGISCHE GEZANT TE 's GRAVENHAGE. In de gisteravond gehouden zitting van den Belgischen ministerraad is tot Belgisch gezant te 's Gravenhage benoemd de heer Charles Maskens, thans gezant van België te Sofia, wiens waarschijnlijke benoeming wij reeds aankondigden. CENTRALE FILMKEURING. Naar uit betrouwbare bron verno men wordt, is eerlang de benoeming te verwachten van den heer B. I. A. A. ter Veer, advocaat en procureur te Utrecht, tot secretaris van de Centra/ Commissie voor de keuring van films bedoeld in art. 15 van de bioscoopwei. Mr. ter Veer, die als waarnemend griffier bij 't kantongerecht te Utrecht fungeerde, was in de laatste dagen van September j.l. juist benoemd tol griffier bij het kantongerecht te IIuM ANTI-REVOLUTIONAIRE STAATKUNDE. Dit driemaandsche orgaan van de Dr. Abraham Kuyperstirhting kmut in het derde kwartaal uit met <'<'11 tweetal studies: Het Calvinisme en de wordingsgeschiedenis van het staatswezen in Noord-Amorika. door Dr. A. Hyma; en: Het I.ager Dm',er- wijs en de grondwetsherziening van 1848, een bijdrage tot de geschiedenis van den schoolstrijd door D. Langedijl: Opvallend rijk is het aantal toelich tende noten onder beide artikelen Zij getuige) vin brepde studie en groote belezenheid "t Is prachtig sin die-materiaal GELUKTELEGRAMMEN. In de maand Augustus werden 12240 geluktelegrammen verzonden be stemd voor het binnenland en 331 voor het buitenland; terwijl van uit het buitenland en de scheepsstations 342 geluktelegrammen verzonden wer den. Hiervan waren bestemd voor: Am sterdam 2329, Rotterdam 1163, ,s Gra venhage 1229, Alkmaar 92. Arnhem 288, Breda 115, Deventer 72, Dordrecht 88. Eindhoven 103, Groningen 200, Haar lem 268, 's Hertogenbosch 119, Hilver sum 138, Leeuwarden 125, Leiden 119, Maastricht 96, Middelburg 31 Nijme gen 175, Tilburg 139, Utrecht 320. Zut- phen 51, Zwolle 102, overige kantoren in totaal 5555.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1