DAG-AGENDA. Berson Zolen f 0.25 p. paar Huggeth Schoencream f 0.09 p. doos Dames pantoffels a f 0.55 Haarlemmersfr. 210 Woensdag 5 Oct., s av. acht uur, gebouw „Prediker", Janvossensteeg: Prop. Verg. v. h. Chr. Nat. Vakver bond (per radio). Sassenheim. Woensdag 5 October, 's avonds half acht, Herv. Kerk: Win- terlezing door Ds. H. Knoop, van Gou da, over: /Tijden die roepen". avond-, ik., ut- rri Zouü 'gsdiensi der apotheken wordt van Dinsdag waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blaüken, Hougewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Bries urn, Mare 76, Telef. 406. volksdeel heeft op de wonderbare da den Gods in de historie is het be staansrecht der Chr. Üranjevereen. De liefde voor Oranje zit ons in het bloed, zegt Spr., we zijn er erfelijk mee belast. God heeft ons door de godsvrucht en de talenten van de Oranjes verlost. Wij gaan straks naar het vuur werk, zoo eindigde Spr., maar laten we er heengaan met heilige Godver- heerlijkende bezieling en het vaste voornemen, den zegezang „Oranje bo ven! onverkort te handhaven. Hier na declameerde spr. „Alle man van Keêrlands stam". Een geestdriftig applaus beloonde den Spreker voor zijn met vuur uitge sproken Oranjerede, die gevolgd werd door het zingen van „Alle man van Neêrlands stain" en andere vader- lundsche liederen. De declamator gaf vervolgens nog een tweetal zeer gees tige stukjes ten beste: de Reciteerwed- strijd en Bide, die zoo goed fluiten kon Lthalve als hij te diep in 't glaasje geKeken had. ue voorzitter gaf hierna het woord aan den heer T. S. Goslinga, wethou der, die meedeelde, dat de burgemees ter tot zijn spijt verhinderd was zelf aanwezig te zijn; h ijhad reeds over zijn avond beschikt voor hij de uit- noodiging der Chr. Oranjevereeniging ontvangen had. Namens het Gemeen'ebestuur deel de Spr. mede, dat dit er prijs op stelt, dat de Chr. Oranjevereeniging een eigen feestviering op touw gezet heeft. Spr. verheugt er zich over, dat de fees ten ter herdenking van Leidens Ont zet op die wijze niet het uitsluitend monopolie v. de 3-Octobervereeniging zijn. Spr. hoopt, dat de schitterende feestviering van hedenavond een spoorslag zij op dezen weg voort te gaan. Aan het einde der vergadering dank te de voorzitter allen die tot het wel slagen van de samenkomst hadden meegewerkt en ging in dankzegging voor. Daarna ging te ruim half tien de schare, neen nog niet huiswaarts, maar naar het vuurwerk. Avondfeest Schuttersveld. Gisteravond te half acht uur wer den de feestelijkheden voortgezet met een groot Avondfeest op het Schut- tersland. De hoofdattractie daarvan was de vermaarde hosvlonder met Hosconcert onder leiding van den heer Joh. Geyp. Verder werd er druk gebruik gemaakt van de vele verma kelijkheden, terwijl ook nog een twee tal andere muziekgezelschappen hun beste nummers gaven in de tuinen van Zomerzorg en Zomerlust. Philips Radio-muziek wisselde de concerten af. 't Was op het veld een schittering van lichten welke weerkaatsten in de spiegels en in het klatergoud der vele vergenoegingspaleizen. Het Vuurwerk. Het feest werd besloten met een luisterrijk vuurwerk op het Schutters- land, vervaardigd in de Fabriek van Pyrotechnische Decoratiën der Fa. A. 3. Kat te Leiden. Duizenden en nog eens duizenden menschen bevonden zich op het gere serveerde en vrije terrein en op de Maredijk om het schoone schouwspel gade te slaan. Vooral vanaf het gere serveerde terrein was het prachtig te zien. Het vuurwerk bestond uit twaalf afdeelingen die stuk voor stuk schit terend slaagden. Onder de stukken waren verschillende nieuwigheden. De slot-decoratie was in een woord magnifiek. Aan de zijkanten stonden twee groote groene boomen, waarvan de takken elkander raakten. In de ope ning de woorden: „Hulde aan de Stich ters Leidsche Hout" in groote letters van diamantvuur. In de takken ver scheen een eekhoorn, terwijl aan den voet van de boomen eenige bloemen stonden. Daaromheen ontbrandden groote plantons mozaiekvuur, waarin draaiende zonnen in kleuren. Tegelij kertijd werden een menigte lichtko- gels over het geheel heengeworpen, terwijl een hevig bombardement en sterrenregens een prachtig slot vorm den. Het weer was wel bijzonder gunstig voor dit vuurwerk. Een heldere ster renhemel spande zich boven ons uit en er was bijna geen wind, hoewel toch wel genoeg om den rook tijdig weg te drijven. Een algemeene indruk. Wanneer we tenslotte vragen: Hoe was de algemeene indruk van het feest? dan kunnen we daarop volmon dig antwoorden: Uitstekend. Er is op gewekt feest gevierd in den prettigen zin van het woord. Er zijn natuurlijk altijd uitzonderingen en er zijn altijd menschen die de oprechte vreugde moeten bederven, maar overigens was het een vroolijke dag, vol jolijt. Elke Leidenaar deed mee, terwijl ook van heinde en verre menschen, meest jon geren, waren toegestroomd om in de vreugde te deelen. De treinen, trams en autobussen zaten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat tjokvol. Toen het vuurwerk afgeloopen was, ^"stribueerden de menschen zich De groote Allegorische Optocht gehouden in verband met den te stichten Leidschen Hout, op 3 October j.l. - Een van de fraaiste Praalwagens uit den stoet voorstellende bontgekleurde vlinders in het bosch. over de stad om zich naar hun haard steden te begeven en spoedig daarop was alles in diepe rust verzonken. STADSNIEUWS. FRINSES JULIANA ALS STUDENTE. H.K.H. Prinses Juliana heeft van morgen haar eerste college gevolgd aan de universiteit alhier. De Prinses, die met haar auto uit Den Plaag kwam, werd tot aan De Vink vergezeld door de Koningin, die daar in haar eigen auto, welke volg de .overstapte en zich vervolgens langs Haag weg. Noordeinde, Breestraat. Hoc gewoerd en Rijndijk naar Het Loo be gaf. Even over 10 uur kwam de Prinses in het collegegebouw in de Kloksteeg aan, vergezeld door haar. studievrien din Mej. Michelin en den heer Rotte veel. Met Mej. Michelin ging de Prin ses toen het collegegebouw binnen waar zij het college in de Alg. Gods dienstgeschiedenis van Prof. Kristen- sen volgde. Na het einde van dit col lege, om 11 uur, begaf de Prinses zich in gezelschap van Mej. Michelin te voet door de Kloksteeg naar de Acade mie, om het college van Prof. de Blé \court in het oud-Vaderlandsch recht te volgen. Toen de Prinses na afloop van hel college in haar auto stapte, waren op het voorplein talrijke studenten ver zameld, die haar eerbiedig groetten Voor het Universiteitsgebouw ston den eenige honderden menschen, die bij het instappen der Prinses een „hoe ra" aanhieven. Daarna begaf de Prinses zich, verge zeld van Mej. Michelin en den heer Rotteveel naar haar villa te Katwijk. LEIDSCHE UNIVERSITEITSDAG. Dit jaar is de Leidsche Universiteits dag, uitgaande van het Leidsche Uni versiteitsfonds, ter gelegenheid van den gedenkdag van het Ontzet van Leiden, te Haarlem gehouden in het gebouw der Hollandsche Maatschap pij voor 'Wetenschappen. Vele belangstellenden waren aanwe zig. De oud-hoogleeraren der Leidsche Universiteit, Prof. Dr. P. J. Blok en Dr. H. A. Lorentz, waren zoo welwil lend de viering op te luisteren door het houden van een lezing. Prof. Blok sprak over de bezwaren die men tegenwoordig heeft tegen het onderwijs in de geschiedenis. Spr. somde o.a. als bezwaren tegen geschiedenisonderwijs op, gaat na wel ke oorzaken daarvoor zijn aan te wij zen en geeft daarna aan de wijze, waarop verbetering kan worden ver kregen. Verbetering van de doceermethode zoowel wat stof als wat vorm aan gaat is noodig. Men wake tegen mis bruik van het jonge geheugen en be- perke zich tot de voor den samenhang der gebeurtenissen noodige jaartallen Niet te hoog vliegen waarschuwde spreker. Hierna verkreeg prof. dr. H. A. Lo rentz het woord. Hij deed enkele grepen uit hetgeen te Leiden op het gebied van de na tuurkunde en wat daarmede samen hangt gedaan is. Na herinnerd te heb ben aan de onderzoekingen van Wille- brord Snellius en aan de betrekkingen die tusschen de Leidsche Universiteit en Christiaan Huygens bestaan heb ben, besprak hij de in de 18e eeuw door Jan van Musschenbroek voor den hoogleeraar 's-Gravensande vervaardig de instrumenten. Spr. stond uitvoerig stil bij de proe ven van Kamerlingh Onnes over den toestand der metalen en bij de onder zoekingen van Einthoven met zijn snaargalvanometer. Ten slotte wees prof. Lorentz er op, dat Kamerlingh Onnes en Einthoven tal van onderzoekers uit den vreemde naar Leiden hebben gelokt. Zoo had den zij voor hun deel er toe bijgedra gen, dat de beteekenis der Universiteit als sfliool van hooger onderwijs in den besten zin van het woord, niet tot No derland beperkt bleef. Spr.'s welspre kende lezing werd met groote aan dacht gevolgd. RUSTHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN DER GEREF. KERK TE LEIDEN. Wie Zaterdagavond in het Rusthuis kwam, zou ongetwijfeld spoedig heb ben bemerkt, dat er iets bijzonders te doen was. Van het altijd zoo aangenaam aan doende, rustige interieur van dit oude patriciërshuis ging op dien avond een bijzondere bekoring uit. Terwijl buiten de regen neerplaste en de najaarsstor men tegen de ramen beukten, zaten in de groote conversatiezaal alle bewo ners, voor zoover hun gezondheidstoe stand zulks toeliet, om de met mooie bloemen versierde tafel geschaard. En te midden van deze oude menschen, over wier hoofden de stormen des le vens zijn gegaan en die nu de „sierlij ke kroon der grijsheid" dragen, zat zij, die in letterlijken en figuurlijken zin dezen avond het middelpunt vormde. Het was Zr. Richel van 's-Graven- hage overgekomen, die heden in allen eenvoud tot haar werk als directrice verpleegster werd ingeleid. De voorzitter der Rusthuiscommissie de heer P. S. Anes opende deze bijeen komst op de wijze zooals dat bij ons gebruikelijk is en wees daarna de nieuwbenoemde directrice in zijn toe spraak op de schoone taak, die zij als hoofd van dat groote gezin op de schouders had genomen. Hij wees op het voorrecht om, wanneer ,men zelf nog jong is te mogen arbeiden in den dienst der barmhartigheid het ver zorgen van ouden van dagen waar in onze barmhartige Hoogepriester ons is voorgegaan. Ook verheelde hij de moeilijkheden niet, die haar te wach ten staan bij de uitoefening van haar taak. „Geeft u met liefde aan uw werk", zoo eindigde spr., „en gij zult onder vinden, dat liefde met wederliefde be antwoord wordt." Verder was spr. zeker de tolk, zoo wel van de Rusthuiscommissie als van de inwoners, toen hij Mej. Swaaneveldt hartelijk dankte voor de uitnemende wijze waarop zij het Rusthuis had be stuurd tijdens de vacature van direc trice. Zr. Richel dankte in hartelijke be woordingen voor het in haar gestelde vertrouwen en voor het gesproken woord en beval zich aan in de liefde en het gebecl der inwoners van het Rusthuis. Terwijl hiermede het meer officieele gedeelte van den avond voorbij was, bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen en werden de gebruikelijke „ver verschingen" aangeboden. Ten slotte vereenigden zich ouden en jongen in gezang en gebed, om God te danken voor het goede, wat Hij aan het Rusthuis had geschonken. DS. MEETER. Ds. A. D. Meeter, Ned. Herv. predi kant alhier, heeft bedankt voor de toe zegging van beroep door de Ned. Herv. Gem. te Alphen aan den Rijn. DE WERKLOOSHEID. Op Woensdag 28 September waren bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs als werkloos ingeschreven 632 personen, over de verschillende vakken verdeeld als volgt: 228 bouwvakarbeiders, 38 fabrieks arbeiders. 26 handels- of kantoorbe dienden, 3 kellners, 22 houtbewerkers of meubelmakers, 4 kleermakers, 3 land- of tuinbouwarbeiders, 77 metaal bewerkers, 14 sigarenmakers, 3 tech nische opzichters, 11 textielarbeiders, 136 transportarbeiders, 16 typografen, 14 bakkers, 3 slagers en 32 vrouwelij ke personen. Smds 14 dagen is het aantal werk- loozen met ruim 100 toegenomen. Het aantal ingeschreven werkloozen is nu hooger dan op de overeenkomstige da ta van 1926 en 192o.<» BETERE VAKKENNIS. De Leidsche Vereeniging tot Bevor dering van de kennis der Graphische vakken heeft, zooals reeds gemeld, cur sussen in teekenen en Ned. Taal geor ganiseerd, waaraan door volwassen ty pografen kan worden deelgenomen. Gaarne bevelen' wij het bezoek dezer cursussen bij onze lezers, die daarvoor in aanmerking komen aan. Verdere bijzonderheden vindt men in de in dit nummer voorkomende adver- tentie. SCHILDERSSTAKING TE LEIDEN GEËINDIGD. De schildersstaking bij den patroon Simons is geëindigd met een volledig succes van de stakende gezellen, zoo schrijft het Volk. Na enkele Conferenties, welke op verzoek van den werkgever werden gehouden, is het volgende overeenge komen. Voor den verzuimden tijd op Maan dag en Dinsdag zal door den patroon 10 per man worden uitbetaald. Om trent de arbeidsvoorwaarden zullen voortaan de bepalingen van het kol- lektief kontrakt gelden. Er zullen geen rankunemaatregelen worden ge nomen. Alle gezellen komen weer op hun plaats terug. Mocht in verband met vermindering van de werkzaam heden ontslag noodig zijn, dan zal hiertoe niet worden overgegaan, dan na overleg met het bestuur der orga nisatie, In een Zondag door de stakende ge zellen gehouden vergadering werd be sloten de staking op te heffen. Dins dag 4 October zal het werk worden hervat. DOORTREKKING TRAMLIJN PLEIN—WASSENAAR—LEIDEN. Gistermorgen hebben Gedeputeerden een openbare vergadering gehouden, om eventueele bezwaren te hooren te gen de aan de H.T.M. te verleenen ver gunning haar lijn Den HaagLeiden door te mogen trekken tot het Plein, waarvoor belangrijke veranderingen noodig zijn aan de brug in de Jozef Israëlslaan en de Koninginnebrug te 's-Gravenhage. Aangezien geen bezwa ren bleken ingekomen te zijn, hebben Gedeputeerden de vergunning ver leend. De heer Weijerman, ter vergadering aanwezig, dankte Ged. voor hun wel- 3-Octoberfeest te Leiden. In het Waaggebouw had de traditioneele uitdeeling plaats van haring en brood. Een moedertje, dat zoo juist de feestgave -heeft in ontvangst genomen. Gemeentelijke Aankondigingen Grondbelasting. De Burgemeester der gemeente Lei den, ontvangen hebbende den staat no. 75, uitkomsten aanwijzende der me ting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld bij art. 15 der wet van den 20en Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grondbelasting; brengt ter kennis van belanghebben den, dat die staat gedurende 30 dagen ter Secretarie dezer gemeente ter in zage is nedergelegd. A. VAN DE SANDE BAXHUYZEN. Burgemeester Leiden, 1 October 1927. RECLAME WIJ RUIMEN OP: willende houding in deze aangelegen heid en voor het verleenen van de voorloopige vergunning, welke, staan de de vergadering, in een definitieve werd omgezet. Naar wij vernemen hebben de werk zaamheden aan de Koninginnebrug weinig om het lijf, maar aan de Jozef Israëlsbrug moet veel worden gedaan. Ze zal niet alleen versterkt, maar ook verbreed moeten worden. Vermoedelijk zullen tegen Maart 1928 de werkzaam heden voltooid zijn. VEREEN. VAN ARCHIVARISSEN IN NEDERLAND. In de vergadering van deze vereeni ging, te Delft gehouden, heeft de di recteur van het Gemeentelijk Museum De Lakenhal, Dr. Overvoorde, het vol gende voorstel gedaan: Bij de rondvraag bracht mr. dr. Overvoorde van Leiden ter sprake het groote verlies aan hoogstbelangrijke archieven te VVeenen door den brand in het Paleis van Justitie aldaar. Spr. gaf een opsomming der archivalia, welke daar voor goed verloren gegaan zijn. De heer Overvoorde bracht dit verlies in verband met de wijze, waar op tot voor kort de archieven van een belangrijke stad als Deu Haag werden bewaard. Uit de rede van den burge meester bij de opening van het nieuwe archiefgebouw bleek afdoende, dat die gemeente tal van jaren voor hare ar chieven geen veilige bewaarplaats ge had heeft en deze derhalve in niet ge ringe mate aan brandgevaar zijn bloot gesteld geweest. Spr. vroeg of het niet op den weg der vereeniging zou liggen om bij de ge meenten vooral bij de grootere steden aan te dringen op de inrichting van brandvrije archiefbewaarplaatsen. Besloten werd aan de Vereeniging voor gemeentebelangen en aan de Ver eeniging van Nederlandsche gemeen ten een brief te zenden om op deze aan gelegenheid de aandacht te vestigen. DRIE OCTOBER-WEEëN. S. F., die uit de stad was geweest, bemerkte gisteravond toen hij thuis kwam, dat ongenoode gasten zijn huis waren binnengedrongen, waarschijn lijk door opensluiting en uit een doosje in een kast een bedrag van 60 hadden medegenomen. Een perceel Oude Vest, bewoond door v. d. L. is gisteren bezocht door iemand, die door opensluiting is bin nengekomen en een bedrag van 30 heeft ontvreemd. J. H. v. D. is naar het bureau van politie overgebracht omdat hij iemand met een mes had bedreigd. Mej. H. B. uit Den Haag is op het gereserveerde terrein met een schuitje van een zweefmolen in aanraking ge komen, zoodat ze zich ernstig kneus de. Ze is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Zekere O. S. was bezig op het Schuttersveld op het beroemde hoofd van Jut te slaan, of liever, hij wilde het doen, want hij sloeg er naast. Daar over maakte hij zich zoo kwaad, dat hij een talhout greep en den eigenaar van het hoofd van Jut als zoodanig gebruikte, door hem een slag op het hoofd toe te brengen, waardoor een bloedende wonde ontstond. De twist werd evenwel weer spoedig in der minne geschikt. Naar een der politieposten is gis teravond overgebracht A. G. uit Am sterdam, die N. v. H. uit Leiden mis handeld heeft door hem een hoofd wonde toe te brengen. Door de politie is in bewaring ge steld O. L. L., wegens geweld tegen de politie bij arrestatie wegens dronken schap. H. heeft bij de politie aangifte ge daan dat hij door V. is mishandeld, die hem met een flesch een klap op het linkeroor heeft gegeven, zoodanig dat het in het Acad. Ziekenhuis gehecht moest worden. J. J., yvonende aan de Morschsin- gel, heeft aangifte gedaan van diefstal van twee baddings. Op het gokken op het feest van gisteren is scherp gelet. Een zes-tal processen-verbaal werden opgemaakt. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 201 volwassen personen en 6 kinderen, totaal 207 personen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2