NIEUWE LEIDSCHE COURANT. van DONDERDAG 29 SEPT.'27 TWEEDE BLAD. Wflï DE BLADEN ZEGGEN. Weerzinwekkend gedoe. De socialistische pers, zoo lezen wij in de Maas- en Scheldebode, heeft het nog maar steeds niet zoo ver kunnen brengen den banneling te Doorn met rust te laten. Geen gelegenheid wordt ongebruikt gelaten om den ex-keizer van Duitsch- land te kwellen, en te belasteren,, en te bespotten. Nu werd Hindenburg w%pr aange vallen door de sociaal-democraten, omdat hij het heeft durven wagen den ex-keizer, die hem een telegram ge zonden had, daarop een antwoord te rug te seinen, zonder eerst dat ant woord te publiceeren. Hoog geeft „Het Volk'" op over de humaniteit van het moderne recht, waarbij de misdadiger als. psycholo gische patiënt behandeld wordt en -van straf in clen vorm van vergelding geen sprake meer is. Maar als het den gewezen Düit- •chen' monarch betreft valt het socia lisme plotseling terug in de fout der middeleeuwen, den tijd toen men nog geen hooge opvattingen over recht en straf had en den; misdadiger in het schandhout op cle publieke markt sloot, en het der lieve jeugd vergunde het slachtoffer op allerlei wijze te sar ren. De socialistische dubbelhartigheid komt niet alleen uit in de toepassing- der straf, doch ook bij de rechtspraak zelve. Ofschoon hoogstaande rechtsgeleer den de schuld van Sacco en Vanzetti bewezen achtten, vond de S.D.A.P. geen schuld in deze menschen en sprak van het „moord-proces". Als 'het échter betreft een vorst, als ex- keiwer Wilhelm, dan spreekt het roo- de orgaan van den „weggeloopen mo narch, die zoo onnoemelijk veel on heil heeft gesticht". ■De historie heeft nog geen uit spraak gedaan over de schuldkwestie Van den oorlog, maar „Het Volk" is 'met zijn oordeel klaar. De Keizer van Düitschland heeft het gedaan! Weerzinwekkend gedoe! Het is te begrijpen, dat bij zulk een meten met twee maten alle respect .voor de „verlichte" opvatting der so ciaal-democratie verdwijnt. KERK EN SCHOOL. NED. E3av. EE3K. Beroepen: te Stedum (Gröii.), E. £A. Lazonder, te Warns (Fr.). 5 Te Sommelsdijk: S. GoVerts, te Oldebroek. Aangenomen: naar Garmer- ,wolde: L. de Baan, te Drachtstercom- pagnie. GEREF. KEREEN. Beroepen: te Gees (Dr.), P. Mel ius, cand. te Groningen. Te Alm- kerk: W. Seinen, te Opperdoes. bevestiging, intrede en S AFSCHEID. De heer G. W. van Deth hoopt zich 30 Oct. a.s. aan de Geref. Kerk in Hersteld Verband'te Zaandam te ver binden. Bevestiger is Ds. J. J. Buskes, van Amsterdam-Zuid. Zondag 9 October a.s., des nam. 2 uur hoopt Ds. E. Bar g e r afscheid te riemen van de Ned. Herv. Gemeen te te Tienhoven. Zondagmorgen had de bevesti ging plaats van Ds. de Jong, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Bel- lingwol de-Nieuwe Schans door Ds. Prins met een predikatie over Spr. 13 17. Na het uitspreken van de ze genbede werd door de gemeente den nieuwen predikant staande toegezon gen: Dat 's Heeren zegen op U daal. Zondagsmiddags deed Ds. de Jong zijri intrede. De tekstwoorden voor de irrtreê-predikatie waren ontleend aan Ps. 1248. Aan 't slot sprak Ds. de Jong woorden van dank tot Ds. Heer- sink als vertegenwoordiger van de FEUILLETON. EBBA EN HELENE. O— En was dat niet een onnatuurlijk iet-s voor een jong meisje? Of was het verlangen naar vrijheid, naar kennis, zelfstandigheid, met eer zuchtige gevoelens verbonden? Een groote onzekerheid kwam over haar. Ze was bang, misschien iets te zeggen, wat dwaas zou klinken. Ze Wilde het dolgraag clen ouden man duidelijk maken, want, of dit dringen de gevoel, dit verlangende zoeken zlechts algemeen vrouwenleed was of 'haar eigen leed, voor haar alleen be staande: het brandde in haar en riep om bevrediging. „Nu?" zeide de oude man aanspo rend. Ebha stond op. „Papa," begon ze, „u wilt dat ik u zal zeggen, wat ik wil, opdat u me weerleggen kunt?! U zijt dus mijn te genstander, zonder mijn begeerte te kennen? Waarom zou ik ze dan eerst zeggen? Vertrouw me en laat me zelf mijD weg zoeken! Als een jonge man haai" cle universiteit gaat, weet hij ook niet altijd, waar hij zal aanlanden." V<óór de professor kon antwoorden, kwatn er stoornis. En Ebba, die zoo naar dit ernstige gesprek verlang 1 had, was blij om deze storing. Wat Was dat gesprek moeilijk, buiten alle classis en voor zijn consulentschap voor Bellingwolde-Nieuwe Schans; tot Ds. Prins voor zijn bevestigingspredi katie, die Ds. de Jong op dezen voor hem zoo gewichtigen dag zoo gesteund had. Voorts nog een woord van' dank aan clen burgemeester en cle afge vaardigden van de Herv. Evangelisa tie en Baptistengemeente voor hun te genwoordigheid bij cleze gelegenheid. In 't bijzonder dankte Spr. den Kerke-; raad voor alles wat deze voor Ds. de Jong en zijn echtgenoote gedaan had, en voor het. vertrouwen aan hem ge schonken. De lieer Van Dijk zei namens den Kerkeraacl, dat liet liern zëer verheug de, dat.Ds. de Jong bereid was,, den herdersstaf op te nemén. Niemand van ;de gemeente, niémand van de classis, ja niemand uit de omgeving had het, volgens Spr., ooit- kunnen of durven denken,-, dat zoo spoedig de zoo vurig door allen begeerde wensch, een eigen predikant te krijgen, vervuld zou worden. Wij mogen God daarvoor danken. JUBILEUM. Gisteren was het. 25 jaar geleden, dat Ds. M. J. A. Bouwers zich als die naar de.s Woords aan de Ned. Herv. Gemeente te Hardegarijp had verbon den. PROTESTANTEN TE DOUR (BELGIë) Te Dour in de Borinage, -de streek waar indertijd ook Vincent van Gogh als evangelist werkzaam was, is de hon derdste verjaring van hét béstaanvan de Protest. Kerk gevierd. De Burge meester en een delegatie van den ge meenteraad was daarbij aanwezig. Dour is een der zeldzame gemeenten van Bel°ië; waar de Geref. Godsdienst zich, sedert de i6e eeuw, ononderbro ken wist te handhaven. De geschiedenis wijst op de aanwe zigheid van protestanten te Dour en omstreken van 1548 af. In de 17e eeuw werden herhaaldelijk bijbels en andere protestantsche boeken in beslag geno men en talrijke „ketters'' uit het. ge bied verdreven. Fenelon, aartsbisschop van Kamerijk, kwam "in" eigen persoon een onderzoek instellen, maai' vermocht {evenmin als zijne voorgangers de her vormde leer uit de Borinage te bannen. Het was eerst onder Josef II, in 1781, dat de protestanten van Dour het waagden openlijk hun geloof te belijden en een kerk te bouwen, die later ineen smidse werd herschapen. De huidigs kerk werd opgericht in 1827 met. den steun van Kening Willem) I der Neder landen. LEGERPREBIKANT. Uit Indië wordt gemeld, dat Ds. G. van Duinen, em.-Pred. der Geref. Kerk van Schiedam, thans legerpredikant in {Nefd.-Indië,1 daar Magelang tot stand plaats heeft gekregen. In het benoe mingsbesluit is bepaald, dat de functio naris voor alle zaken, welke de geeste lijke verzorging van het legerpersoneel betreffen, onder de bevelen staat van iden legercommandant, door wien hij van een instructie zal worden voorzien, tierwiil hii bevoegd is over alle aange legenheden, zijn dienst betreffend, in briefwisseling te treden met alle burger lijke en militaire autoriteiten, met uit zondering van den Gouverneur-Generaal HERINNERINGEN UIT KERKELIJK AMSTERDAM. Een oud-Amsterdammer schrijft aan het „Hbld.": Als de ..toeloop van een predikant af nam, lieten in vroeger jaren de Amster- damsche Kerkvoogden in de avondgods dienstoefeningen wat minder gaslampen aansteken. Dat heette op „heel1 en half licht gezet worden" en daarop zinspeelt een van de Gene3tet's bekende leekén- gedichties. Nu bespeurde zeker bekend Amsterdamsch predikant bij 'liet begin der winteravondbeurten, dat hij voor het -eerst op .halflicht gezet was. Hij zei daarover aanvankelijk niets, maar preekte dien avond bijzonder kort, - en 'eindigde zijn toespraak met deze woor den: „gelijk de Kerkvoogdij spaarzaam is met haar licht, zal ik het zijn met mijn woorden. Amen". Mijn vader was ouderling en nam in een niet druk bezochte middag beurt een v^n mijn -neven, een student, die bij ens- gelogeerd was, mee naar de kerk. Neef was overigens z&sr onkerksch. Nu was het in dien tijd de gewoonte om verwachting! Tijd om haar gedachten te verzamelen, leek haar nu zeer ge- wenscht. De professor en de beide jonge meis jes kregen zoo zelden bezoek, dat vrouw Vosz, die overigens slechts in den voormiddag van elf tot twee uur aanwezig was, in het geheel niet afge richt was op het aandienen of belet geven. Ze.liet de bezoekers eenvoudig aankloppen en binnengaan. En nu werd er ook geklopt, en bij na tegelijkertijd ging de deur open en trad de weduwe van den handelsraarl Heldingen, cle schoonzuster van den professor, binnen. De meisjes snelden haar tegemoet, niet juist innerlijk zoo verheugd, maar toch met het gewone vriendelijke glim lachje. Men ging in volkomen vreedzame familiebetrekkingen met elkaar om en stelde ook dientengevolge belang in el- kaars aangelegenheden. Men werd het zich ook nauwelijks bewust, dat deze oppervlakkige harmonie eigenlijk de meest volkomen innerlijke vreemd heid bedekte. De meisjes waren lede ren 'Woensdag de gasten van de vrouw van den hanclelsraad, die van haar zij de voor de beide „arme wurmen" deed wat ze kon: n.J. steeds veel ongetrouw de heeren uitnoodigen. Ze nam ze ook tusschenbeide mee op kleine uitstap jes en gaf haar allerlei nuttige dingen cadeau. Ebba en Helene namen dii met kinderlijke dankbaarheid aan en voor 't overige .viel bet haar nooit in, oude Bijbels en Psalm- en Gezangboeken waarvan de bladen door den tijd af- gévreten waren te herstellen door die af gevreten gedeelten met wit papier bji te plakken. Ongelukkigerwijs had mijn neef een op die manier behandeld Gezangboek voor zich. En teen er nu gezongen werd, maar ohz? student niet meezong, en mijn vader hem toefluis terde dat hij mee-zingen moeBt, luidde zijn antwoord: „Ik kan niet, Oom, ze zingen in mijn renonce". I11 de_ Oude-Zijds-kapel zat een ma troos, die aan het passagieren was ge weest en, nu zijn geld op was, dat kerk je uit verveling was binnengeloopen. Trouw aan zijn plicht kwam de koster hem in den tusschenzang een dubbeltje vcor zijn plaats vragen. Maar ziin ant woord, dat ik zelf gehoord heb, luidde: „Wat een dubbeltje voor die plaats? Als ik dat had, zat ik hiér niet". DE BEURS EN DE KERK. Es. C. A. Lin|beek, Herv. Geref. lii der Tweede Kaine_r, is in d.' politiek gekomen via „het wondere amot". Maar eer hjj ..theologie ging studecren is Ijij een tijd lang beursbezoeker geweest vcor een firma te Amsterdam. Hij vertelt dit zelf in zijn „Herinne ringen uit den tijd der Doleantie" in JStaat en Kerk". 't.Was een koude dag met sneeuwjacht in Januari 1886, toen de niet-ge3chorste predikanten der Her vormde Gem. als -gewoonlijk hun ver gadering „wilden houden in het beken de aangebouwde lokaal van de nieuwe Kerk. Onder groote belangstelling: van het publiek, waaronder, vele be zoekers van de Koopmansbeurs op den Dam, ook de latere Ds. Lingbeek, 'werd den dominees de toegang tot hun lokaal gieweigerd; binnen zaten de heeren A. F. de Savornin Lohman en Dr. F. L. Rutgers. „Neg zien wij de predikanten, met ds parapluie beven het hoo-fd. eenigszins ■zenuwachtig heen en weer loopen: den langen Ds. Posthumus Meyjes, den grij zen dichter J. J. L. ten Kate en zoovele anderen. Maar de vergadering ging niet door. De predikanten trokken weldra noodgedwongen af. Het beursvolk, dat den geschorsten niet welgezind wa3, mekte". Dit laatste dcet levendig denken aan De Genestet's: „Want door al dit nieuwe licht - Was d' Effectsnhoek ontsticht" Maar daar, bij de Geriestet, is ver zet tegen nieuwigheden van links be doeld. I Of de zakenwereld ook een conservee- rend element vormt in de maatschappij. DE BETEEKENIS DER MEDISCHE ZENDING. In „Onze Zending", hefc maandbericht der Doopsgezinde zending, vertelt de tiendeling-arts Ds. K. P. O. A. Gramberg thans met Europeesch verlof in ons land p.anwez-ig, van 'zijn ervaringen in het Eendjngsziekënhuis te Kelet. Hii laat daarin duidelijk uitkomen, van weikeen- lenorm belang de medische zsnding voor de iplandsche bevolking is. Hij schrijft o.m. hoe door hem, om eens een indruk te krijgen van de wer kelijke mate van besmetting met malaria van de bevolking in de streek van Tajoe een onderzoek werd ingesteld naar de miltvergreot-ing (een teeken van mala ria-infectie;) yan pl.m« 6000 inwonerw (de helft van de bevolking daar). De z.g. milt-index was ontstellend. De ge zondste dessa had een milt-index van 60 pet., de ongezondste van 96 pet., een gemiddelde van 85 pet. De kinderen waren soms tot iöo pet.., geïnfecteerd. Zeer groote miltgezwellen zag: hij .er imëer dan 200. Een zoo g&teisterda bevolking vis na tuurlijk op het gebied van werkpresta ties geheel minderwaardig. Europeesche cultures, die in een dergelijke streek zich willen vestigen, zullen dit probleem zeer zeker onder de oogen moeten zien, want een zoo doorziekte bevolking pres teert geen 50 pet. van den arbeid dien zij zou kunnen yerrichten, wanneer het volk gezond was. Dr. Gramberg's conclusie is, dat het (dringend noodig is dat het gouverne.1- ment zoo al niet direct begint met gron dige assaineering ,(want daarmede' zjjn millioenen gemoeid) dan toch ten minste de ergste misstanden op het gebied van irrigatie en afwatering wegneemt en 'zoodoende al het zijne doet om te be vorderen dat de milt-index belangrijk eens te onderzoeken, of ze werkelijk veel van tante hielden. Bij deze zorgen voor de twee zor gen, die de tante voor „moederlijke" hielcl moest de zending, waarvoor ze nu hier was, haar als een belooning voor haar moeite toeschijnen en haar een groote voldoening geven. Haar gezicht straalde. Het was groot en lang; een te klein, fijn neusje zat daarop. Ze droeg een lorgnet met dun ne zwarte omranding, met een koordje achter haar oor. Dit in verband met een scheeve scheiding, die het grijze haar in twee ongelijke helften ver deelde^ gaf haar een ongewoon vor- schend uiterlijk. Een capoteboed van pareltule sierde haar hoofd; de krans van asters daarop zat als een diadeem en op zijde wapperde een volle bos zwarte paraclijsvogelveeren, licht en beweeglijk als dons. De professor stond voor deze statige vrouw, hield haar hand vast en zeide beklemd, dat hij heel blij was haar te zien. Gedeeltelijk kwelden hem de zich heden juist opstapelende zwarig heden, gedeeltelijk drukte hem zijn be sluit, een stuk te willen verkoopen, wat zijn. schoonzuster, Louise Herlin gen, zooals hij wist, een „dwaasheid" zou noemen. „Ge kunt denken, waarde zwager, dat ik alleen in een hijzonder geval vóór tafel uitga." Voor haar was het nog vóór tafel, en ze wijdde aan haar keuken steeds een bijzonder groote 2org. „Wat heeft daalt en mitsdien grooter welvaart ver kregen kan worden. OOK VERZEKERINGSPREMIE ENZ. Het bestuur van de Chr. school te Monnikendam was bij de Kroon in be roep gegaan van een besluit van den gemeenteraad, waarbij vergoeding ge weigerd werd voor de kosten van brand verzekering, waterschapslasten en ou deravonden. De Kroon heeft beslist, dat al deze [uitgaven volgens de Lager Onderwijs wet, door de gemeente moeten worden vergoed. Alleen mogen de op de ouder avonden gemaakte verteringen niet aan de gemeente in rekening worden gebracht. 1 BINNENLAND. WAT IS EEN TELEFOONOPROEP BERICHT? Het Persbureau van het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie schrijft ons: Een telefoon-oproepbericht is een verzoek van den afzender van het be richt aan den geadresseerde om zich op de in het bericht aangegeven wijze met hem in telefonische verbinding te stellen. Het bericht kan zoowel bevat ten de mededeeling dat de afzender den geadresseerde op een bepaald uur zal opbellen, als bét verzoek aan laatstgenoemden om den afzender op een bepaald tijdstip op te bellen. Het is daarbij geen eisch dat beide of zelfs een van beide een telefoonaansluiting bezit; 'in laatstbedoeld geval zal het gesprek vanuit een publiek telefoon station kunnen worden gevoerd. Telefoonoproepberichten zijn zoo wel in het locale Rijksverkeer als in het interlocaal verkeer toegelaten en voorts eveneens in het internationaal verkeer, indien zulks tusschen de- be trokken Administratiën is overeen-, gekomen. Voorziet reeds in hét binnenlandsch verkeer het oproepbericht in een be hoefte, nog sterker wordt dit gevoeld in het internationaal vèrkeer; belt men b.v. in de stad iemand op en krijgt men geen gehoor, dan probeert men het na eenigen tijd nog eens, tot dat het doel bereikt is. In het buiten- landsch verkeer is het als regel een groot financieel nadeel indien men de gewenschte persoon niet thuis tref.t. Meer en meer wordt daarom gebruik gemaakt van de oproepberichten (de z.g. avis d'appel in het internationaal verkeer) en van voorberichten (de z.g. préavis). Een voorbericht heeft ten doel een geabonneerde te waarschu wen dat de aanvrager zijn gesprek wensebt te voeren hetzij met een aan gewezen persoon, hetzij met een be paalde nevenaansluiting. Oproep- en voorberichten bevatten alleen de volgende aanduidingen: le. naam van den aanvrager en eventueel zijn telefoonnummer of -letter; 2e. naam en volledig adres van den aangevraagde (ingeval van ëen op roepbericht) of de voldoende aandui ding van den persoon of van de ge vraagde nevenaansluiting (ingeval van een voorbericht); 3e. eventueel het tijdstip waarop de aanvraag zal worden opgeheven. Oproep- en voorberichten worden zoo spoedig mogelijk overgebracht en per telefoon medegedeeld aan den ge abonneerde, voor wiên zij bestemd zijn. De bestelling van oproepberich ten voor personen, die niet telefonisch zijn aangesloten, heeft plaats op de voorwaarden door de Administratie van bestemming vastgesteld; hier te lande geschiedt aflevering op dezelf de wijze als voor telegrammien is be paald. Voor het totstandbrengen van een gesprek met voorbericht wordt als volgt gehandeld. Zoodra het kantoor van bestemming het voorbericht heeft ontvangen, informeert het bij het aan gevraagde nummer of de gewenschte persoon of nevenaansluiting gereed is om te spreken; luidt het antwoord bevestigend, dan worden de noodige maatregelen getroffen om de verbin ding tot stand te brengen, zoodra de beurt van afwikkeling gekomen is. Indien de gewenschte persoon of de nevenaansluiting het gesprek niet kan of wil voeren, dan wordt de aanvra ger hiermede in kennis gesteld en de aanvraag ambtshalve ingetrokken. een eenzame verouderde weduwe an ders dan een beetje goed eten?" placht ze te zeggen. „Zeker.... zeker...." mompelde de professor. Ze keek de meisjes aan. „Zal ik ze wegsturen? Ach wat, de oude is geen man. Dat kon Kunowsky niet weten, toen hij mij vroeg, den pro fessor eens te polsen," overdacht ze. „Nu," zeide zij, „laten we eerst eens allen gaan zitten." Ebba nam haar de cape af, van wel ker stof men, door al het oplegsel, niets meer zag. Nu zat tante, in haar nauwsluitende Engelsche japon, die slecht paste voor haai* groote, 'weel derige gestalte, breed en gewichtig neer. „Mijn opdracht is eenigermate di plomatiek," begon ze, de meisjes vroo- lijk aankijkende. Ebba kreeg een hevige hartklopping. „O," dacht ze, „zou hij zich aan haar geuit hebben Zou hij daartoe in staat zijn? Zou hij niet zelf voor haar, oog in oog. het woord uitspreken, dat ééne, waarvoor ze sidderde? „Maar wat is diplomatiek? We zijn hier allen familie onder elkaar. Waar toe die geheimzinnigheid? Dus Ewa- ger: ik heb zoo iets als een huwelijks aanzoek in den zak." Ebba werd vuurrood. Toch! toch! En hij; de trotsche, mannelijke, op rechte hij bediende zich van een tusschenpersoon? Ze kon het niet be grijpen. Haar hart riep „neenl" En in AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 29 Sept. 1927. Het reisseizoen ligt weer achter ons. Velen hebben hun vacantia be nut om in een buitenlandsche reis kracht en frischheid op te doen voor de hervatting van den arbeid. Er zijn er, vooral onder de ouderen, die maar niet begrijpen waarvoor bet noodig is steeds naar het buitenland te trekken. En dat terwijl algemeen geklaagd wordt over den slechten tijd. Is ons eigen land dan niet mooi genoeg, vraagt men. Het antwoord op deze vraag kan de nieuwe Baedeker voor Holland geven, die dezer dagen verschenen is. Over de reis- en verblijfkosten lezen wij daarin: „De reiskosten zijn voor Holland hooger te ramen dan voor Düitsch land. Men komt gemiddeld met een gulden Liet verder dan in Düitsch land met een mark. Wie de lunch in. een restaurant, den avondmaaltijd in zijn hotel neemt en in clen trein 2de klasse reist, heeft op 1520 gulden daags te rekenen; in de allereerste hotels in Amsterdam/Den Haag en Scheveningen moet men het benoo- digdé op 30 gulden en meer begroo- ten". De reis- en verblijfkosten zijn in Holland alzoo hooger dan in Düitsch land. En we kunnen er aan toevoe gen: ze zijn in Düitschland nog weer hooger dan in Frankrijk en in Frank rijk hooger dan in België. Ziellier de verklaring, waarom juist vele kleine luyden in onzen tijd 's zo mers naar België trekken. OBSERVATOR. Mocht de aangevraagde persoon het gesprek niet dadelijk maar wel latei- kunnen voeren dan \yordt het gesprek zoo spoedig mogelijk na het door be trokkene opgegeven tijdstip, Waarna hij „te spreken" is, tot stand gebracht. Heeft na verloop van 2 of 3 uur het kantoor van bestemming van het aangevraagde nummer geen inlich ting ontvangen, wanneer de ge wenschte persoon het gesprek kan voeren, dan wordt het verzoek om in lichting opnieuw gedaan in geval de aanvraag bestemd is b.v. voor hotels of familiepensions. Krijgt mien bij oproep van den ge adresseerde van een voorbericht geen gehoon, dan moet deze later uiter lijk, een half uur na den eersten op roep t— nog eens worden opgebeld; krijgt men ook dan geen gehoor, dan wordt de gespreksaanvraag ingetrok ken» de aanvrager ingelicht en wor den de kosten van het voorbericht als mede de inschrijvingskosten in reke ning Gebracht. I-Iet InternationaalReglement be paalt dat voor oproep- en voorberich ten een taks verschuldigd is, welke is vastgesteld op 1/3 van de kosten van een gewoon gesprek van 3 minuten, met een minimum van 25 cent (50 •centiemen). In het binnenlandsch verkeer kost een oproepbericht steeds 20 cent.» J. J. TIJL. f Men meldt uit Zwolle: Gistermorgen is de heer J. J. Tijl overleden, directeur der drukkerij en uitgeverij van de Erven J. J. Tijl, een zeer bekende persoonlijkheid niet al leen in Zwolle, maar ook in dé uitge verswereld in ons land. Hij werd 18 Juni 1860 te Zwolle ge boren- en werd in 1889 deelgenoot in de zaak, door zijn vader gedreven. Na diens dood, op 3 Maart 1900, werd hij hoofd van de Provinciale Over- ijsselsche en Zwolsehe Courant, van cle uitgeverszaak en de boek- en steen drukkerij. De overledene was o.a. voorzitter van het district Zwolle van de Federatie van Werkgevers in het Boekdrukkersbedrijf. Daarnaast was hij bestuurslid van cle Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" en van de Locale Pers. Hij was onder-voorzit ter van de commissie tot overbrug ging van den IJssel. DE ARNHEMSCHE HUURVER- ORDENING. Men meldt uit Arnhem: Naar we vernemen is ook de Arn- hemsche huurverordening door de Kroon vernietigd. gedachte zeide ze telkens tot zichzelf: Ik zal „neen" zeggen. In den storm moest de liefde en het geluk tot haar komen. Maar niet als een aardig nieuwtje, uit tante Louise's praatgra gen mond. De vrouw van den handelsraad trok de schouders op en neer. Er drukte haar ergens een naad. Toen allen zwegen, riep ze: „Niet eens nieuwsgierig?!" „Voor wie? Van wien?" vroeg de oude man en keek angstig de beide zwijgende meisjes aan. Tante zette zich nog gemakkelijker, maakte zich nog breeder. „Verder, is het niet jui9t een aan zoek, maar een polsen, of hij het aan zoek cloen mag. Want natuurlijk, een blauwtje wil hij niet loopen. Hij wil vooruit weten, waar hij aan toe is." „Hij weet het niet!" dacht Ebba, „hij heeft het niet gemerkt, niet begrepen, geen voorgevoel heeft het.hem gezegd. Hoe is dat mogelijk? Neen, dat 19 geen liefde. „Wie?" vroeg de professor met het ongelukkigste gezicht van de wereld. „Wel. cle heer von Kunowsky," zeide tante op een toon, alsof iedereen dien naam verwacht zou hebben. Maar voor Ebba kwam het ais een groote schrik, als een plotselinge stil te. Gelukkig! hij was het niet! Hij deed niet zoo'n zakelijk voorzichtig aan zoek! En toch was het, alsof ze een kleine teleurstelling ondervond. (flterdt ysreolflcU

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5