DAG-AGENDA. Woensdag 28 September. Dank- en Bedestond voor het Chr. Onderwijs, Hoogl. Kerk, 8 uur. Sprekers: Ds. M. J. Punselie en Ds. H. J. Kouwenhoven. Vrijdag 30 September. Uitvoering Dresdener Kreuzchor, Pieterskerk te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Sept. tot en met Zondag 2 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. Maandag 3 October neemt waar de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. en de aantrekkelijkheid voor het pu bliek van het electrisch bediende ver voermiddel bevorderen in hooge mate de ontwikkeling van het verkeer, zoo als in het bijzonder reeds op de lijn HaarlemIJmuiden gebleken is. De geldelijke voordeelen kunnen be zwaarlijk nauwkeurig worden geschat en zullen eerst na verloop van tijd kunnen blijken. MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND. In verband met dringende ambtsbe zigheden van den minister van buiten- landsche zaken zal het noenmaal dat de Nederlandsche Journalisten kring hem aanbiedt en waaraan de minister zal spreken over de jongste vergade ring van den volkenbond hoogstwaar schijnlijk- eerst de volgende week plaats hebben. BUITENLAND. LE VOLKENBONDSVERGADERING. De dag van giisteren. De Volkenbondsvergadering heeft gisteren de besprekingen over de ont- way.eningsresolut e ten einde gebracht Zoosls te verwachten was, is deze eenstemmig .aangenomen. Uil de redevoeringen van gisteren van ir. he'. bipo der te vermelden die van generaal De Marinis, die met bij' zonderen nadruk Italië's vredelieven de he-ti verkondigde en zich optimistischer uan ooit te voren uit her over de kansen van succes van het voert te zet en werk der voorberei- du pj oinrr.jisie voor de ontwapenings conferentie. Aai.se stelde vooral 8e groote be-, teejteni- van de ontwikkeling der ar- hjliage coj de versterking der ïntei- natior.a'e veiligheid in het licht, waar- bi' hij et botste gedeelte der resolu tie, dat het erkrijgen van nieuwe milit'- re eihgheidswaarborgen ver klaart op eer. wijze, die opnieuw aan toonde, hoe- eej werkelijk meenings- ve sch tusschen de verschillende oo- vattingen nog bestaat, ondanks de ver kregen eenheid inzake de woorden kei'! cej gioctc resoluties. v'j.vfJ.tnd waren voorts de burton esw on minzame woorden van Nau sea san het adres van Engeland en oe hi f else he Volkenbondspolitiek. De Joego Slavische gedelegeerde sloot zich geheel bii Nansen s plei dooi voor ontwikkeling der arbitrage gedacht als eerste voorwaarde voor v er hoogde ve lighe.d aan. In legen- ste'ling met Nansen meende hij ech ter, dit men nog geen wereld-arbitra ge-verdrag meest opstellen, doch zich eerst nog tot de aanmoediging van het sluiten van tweezijdige arbitragever- dragen beperken moest. De redevoeringen bewijzen overi gens, dat er bij allen goeden wil nog heel wat meeningsverschil tusschen de verschillende delegaties bestaat, zoodat men zeker nog geen reden heeft al te optimistisch de ontwape ningsbesprekingen tegemoet te zien. 'leden de laatste zitting. Verder behandelde de Volkenbonds vergadering de begrooting van den Vo.kenbond ten bedrage van 25333817) francs. Zij werd aangenomen. Verder kwam het Zweedsche voor stel ter sprake om het crediet voor de voorbereiding der conferentie voor de codificatie van het internationaal1 re:ht met 75.000 tot 120.000 francs ta verhoog en. Over dit voorstel ontstond een uit voerig debat, waaraan o.a. Van Eysin ga Holland; als voorzitter der begroo- tingsrommissie en vele andere deel namen. Het voorstel werd tenslotte met 20 te .en 17 stemmen aangenomen- De volkenbonds vergadering komt vandaag nog bijeen voor het afdoen van de kwestie, die door het geschil tusschen tweede en vierde commissie onafgedaan is gebleven. ONDERHOUD VAN STRESEMANN EN BRIAND. „De vriendschappelijke betrekkingen hebben niets geleden!" Briand en Streseman hebben gis termiddag een gesprek van een halt uur gevoerd in de vestibule van de vergaderzaal te Genève. Beide staatslieden, üie elkaar ver leden jaar op dezen tijd te Thory ont moet nebben voor een belangrijke be spreking, beperkten zich thans tot 'n vriendschappelijke gedachtenwisseling over eenige gebeurtenissen van de jongste weken. Blijkbaar wilden zij het bewijs leve ren, dat, ondanks zekere redevoerin gen^ van Hindenburg, Poincaré, Bar- thou en Jaspar, de vriendschappelijke betrekkingen van beide leidende staats lieden niets geleden hebben. Briand en Stresemann waren hel er over eens, dat de te Locarno be gonnen politiek der Europeesche en In het administratie-gebouw van de Rotterdamsche Diergaarde wordt op 26, 27 en 28 September de jaarlijksche conferentie gehouden van Directeuren der Diergaarden. Kousch, L. V. van Rossem, Frau Dr. Priemel, Brandes, Dr. Wunderlich, Prof. Heck, Dr. Priemel, Dr. Thaeter, Dr. Gebbing. Q tente in het belang is van alle betrok kenen. NIEUWE VLOOTCONFERENTIE? Mogelijk een Japansch initiatief. Admiraal Sa'to, een der Japanscha gedelegeerden bij de jongste vlootcon ferentie, Ü"e door Coolidige bijeen werd! geroepen, is gisteren te Kobe aangeko men. In een intervieuw met een Tapanscb joprn^list veiVa.prde de admiraal be reid te zijn de Tapansehe refeeringl het bijeenroepen vm ee^ tweede vloot- conferentie voor de drie mogendhe den aan te bevejen. Geen overeenstem' ming is moq-eJi'k ?ond°r ennrpromis en hii gelooft, rl->t eeo tweede ^neen- komst succesvoller z*>l zijn omdat de drie mogendheden tb^ns eikaars stemd p-mt kennen en vn fcD s'tuatie grondig; op de hoogte zijn gesteld. ERNSTIGE OVET,^'rrROOMINGEN IN TIROL. Resds zeventien slachtoffers verdronken. Tengevolge van een hevige sirocco is het gletschenvater in Tirol in ab normale hoeveelheden dalwaarts ge- korren. Hierdoor en door den grooten regen val zijn de Passer en de Eisac, een zij rivier van de Adige, on diverse plaat sen buiten haar oevers getreden: d© we-ren en de spoorbaan zijn tengevolge hieraan on verscheidene plaatsen ver nield. In het Eisac dal, waar de stroom! eveneens, en wel tusschen Mittewal'ï en Obrau den spoorweg vernield had. was Zondagavond een hulptrein daar heen gedirigeerd. Voordat deze echter ter plaatse was aangekomen, geraakte hij in een gat. dat daar eenige K.M. vandaan in de baan was weggeslagen De inzittenden werden 'door den ge weldigen stroom verzwolgen. Slechts de machinist werd gered. De overigen, n.l. een ingenieur, een- stationschef, en 15 arbeiders kwamen evenwel om. Het ongeluk gebeurde om 9.30 uur; tot 10 30 uur hebben de boeren in den omtrek nog het hulpgeroep kunnen waarnemen. Men slaagde er nog in, in een nabij ge'egen baanwachtershuisje vrouw en kind te redden; een zevenjarig zu3je kon men evenwel niet meer bereiken- Maandagmorgen is nabij J5Brixen, x20 K.M. verder, het lijk van lr. Cas- truzzi opgehaald. Van de andere werd nog niets gevonden. Telefoon- en telegraaf-verbindingen zijn verbroken. De groep van de Nederlandsche reis vereeniging is evenwel in goeden wel stand via Sterzing in Bozen gearri veerd. EEN MUSEUM VAN HERSENEN. Bij gelegenheid van het tienjarig herdenkingsfeest der Russische Octo- ber-revolutie wordt te Leningrad een Museum en Pantheon ingewijd. Het museum zal dienen voor het bewaren der hersenen van beroemde personen. Naar professor Bechterew, een lid van de Akademie der Wetenschappen, mededeelt, wordt met het nieuwe mu seum een tweeledig doel beoogt: een blijvende herinnering aan op den voor grond tredende persoonlijkheden en het onderzoek van hun hersenen. Om te beginnen zullen aan het museum de hersenen van den componist Ru binstein en die van den schrijver Sal- tykow-Schtschedrin afgestaan worden. DE RADIO-TENTOONSTELLING TE LONDEN. De zesde „National Radio Exhibiti on" is in Olympia te Londen geopend, pend. Zij is aanmerkelijk grooter dan haar voorgangsters en illustreert de vlugge groei der radio-industrie. De eerste tentoonstelling bevatte nog geen 50 firma's en dit jaar zijn er ongeveer 300 stands. Aan den noordkant van de gallery heeft de B. B. C. een uitstalling van zendtoestellen zooals zij die in .haar omroepstations gebruikt. Deze is, zoo wel voor leek als voor technici, heel interessant. Er zijn twee complete zend-installa- ties opgesteld, de een is van het Q-ty- pe, ontworpen en vervaardigd door de Marconi Wireless Telegraph Comp. Ltd., de ander van de Standard Tele phone and Cables. Ltd. Behalve dit, is ook een groot model van de Londensche „echo"-kamer aan wezig. Verder een verklaring van de wijze, waarop de B. B. C.-stations onderling door telefoon-lijnen verbonden zijn. Evenals de vorige jaren, zijn alle toestellen, van de eenvoudigste cry stal- tot de modernste superheterody- ne-ontvangers, aanwezig. Er is door de fabrikanten in de eer ste plaats naar eenvoud en goedkoop te gestreefd. Ook zijn de toestellen veel verbeterd, zoodat men thans met een twee-lampontvanger betera resul taten heeft, dan vroeger mei een 5- lamps. Een van de nieuwe dingen is hier o.m. de gramofoon-opnemer van de General Electric Comp., en door deze aangekondigd als de „New radio recei ver and gramophone reproducer". Hij wordt gebruikt in verbinding met een radio-toestel. Een heel eenvoudige gra- mofoon, uitgerust met deze vinding, zou merkwaardige goede resultaten geven. Verder is een groote sorteering luid sprekers aanwezig, die, zoowel het oor als het oog aangenaam aandoen. Er zijn er onder van porselein, voorstel lende Saksische figuren, bloemenva- zen, enz. Evenals op de tentoonstelling te Amsterdam, is ook hier het individu eel experimenteeren niet toegestaan. De R. A. F.-bond zorgt voor het muzi kale gedeelte. Het gezelschap bevindt zich op een rijk gedecoreerd podium. De muziek wordt per lijn naar de spe ciaal daarvoor gelegde dansvloer over gebracht en door luidsprekers hoor baar gemaakt. Enkele firma's hebben evenwel in naburige gebouwen demonstratieka mers ingericht, waar de standhouders tot een bepaald maximum van stroom voorzien worden. UIT DE OMGEVING. TER AAR. Als bestuurslid van de NoordeinJ en Geerpolder is gekozen de h^er A. v. Zwieten, in de plaata van den heer H. R. Weise, afir. BODEGRAVEN. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben gister.n in openbare vergadering de bezwaren behandeld, in gebracht door D. Schouten Szn. en an deren tegen het beslui: van den ge meenteraad d.d. 4 Juni 1927, tot op heffing der openbare lagere school B in de Buurtschap ,.de Meye". De rapporteur, de heer Heukels me moreerde de gronden van hst raadsbe sluit, er op wijzende dat, volgens het gemeentebestuur, slechts 4 1 erlirgen de B.chool bezochten, welk quintal in de naaste toekomst niet grooter zou wor den .Hij deelde voorvs mede, dat de hoofdinspecteur'van het lager onderwijs adviseerde goedkeuring te verkenen aan het raadsbesluit. De heer Berger te Bodegraven, optre dende als gemachtigde van adressanten deelde mee, dat d ze openbaar onder wijs verlangen en it er ©enige gezin nen zijn, die in de toekomst hun kinde ren naar de openbare school zullen zenden. De Weth., loco-Burgem. van deze ge meente, de heer Batelaan, bestreed deze laatste verwachting. De beslissing van Ged. St. volgt later HAZERSWOUDE. Morgenavond half acht (oude tijd) spreekt daartoe uitgenoodigd door ds Jongel.-Vereen. Filadelphia" de Wel- Eervv. heer Ds. H. Knoop van Gouda in de Geref. Kerk alhier. Onderwerp „Tijden die roepen". Een woord van opwekking 'deze ver gadering bij te wonen, zal wel niet noo- dig zijn. De vergaderingen van de Jongel.- vereen. „Filadelphia" zijn weder aange vangen en zullen weder plaats hebben op de bekende plaats en tijd. Tot voorzitter werd gekozen de haar H. van Hilten; 2e voorz. de heer Jac. van Wieringen; secretaris de heer Ph. de Gelder; 2e secr. de heer L. van Veen en tot Penningen, de heer L. van Aalst. We wekken alle jongelingen bovendo 16 jaar op, deze samenkomsten te be- In de consistorie der Geref. Kerk alhier werd een vergadering .gehouden tot oprichting van een vereeniging van meisjes voor den leeftijd van 1216 jaar. Resultaat was, dat een elftal meis jes werden ingeschreven a's lid der vereen., dia nu des Zondagsmiddags zul len vergaderen in het lokaal achter da Geref. Kerk, onder leiding van Mej- M. Derxisen. NIEUWKOOP. De beide aftredende heemraden van den Polder Nieuwkoop zijn her kozen. NIEUWVEEN. Uit het verslag van da Coöp. Boe renleenbank over 1926 bleek hat vol gende: Voorschottin f 649.046,o4? vordering en kopende rekening 1201.49667, Can r. Bank f 271.3 z>2? 13, waardepapie ren f4.846,95, deposito obligaties Cen trale Bank f17.000,spaarbank f1089.011,04, kopende rek', f444.855,08 rererv. f29.177.oj, winst f2.121,67. Wij vernemen van welingelichte zijde, dat Mr. K. F. Katz te Den Haag, die, zooals men weet, de belangen van de meeste boeren en nvelkslijters in deze streek, in het faillissement van „De Combinatie" te Gouda bel'«.rtigt, reeds oenige malen te Gouda verschillend? besprekingen heeft gehad. De boedel is echter dermate ingewikkeld, dat van directe beslissingen nog-, geen sprake kan zijn. Wij Jtiopen echter onze lezers bij voortduring van den gang van zaken op de hoogte te houden. Als gevonden voorwerpen ziin ge deponeerd en te bevragen aan de Ge- Gemeente-Secrctarie een paar kinder kousen en een Dames-armbandhorloge De loodgieter v. d. B.,- bezig „óp de F-tichting met reparatie, is daarbij gevailen, heeft zijn voet bez erd, waar door hij eenigen tijd gedwongen rust zal moeten nemen. Het geval had ern stiger af kunnen kopen, doch hij viel neer op het plat. KATWIJK. rgerlyk s n Gsbcr.n: Petrus Jacobus Aüaionius z.v. J. P. Rietvel'd en A. H. Smits; Jacob z.v. P. Aandewiel en N. van der Bent; Sophia d.v. M. van 't Wiout en Tr. van Wijk-,Johannes z.v. J. Hoek en T. van Dunn; Agaia d.v. J Varkevissur en J. jr. vreugd; Dirkje d.v. L. Schaap en H. J. van Duijn; Gys- bert, z.v. M. van Duijn en A. Ouwe hand' Francisc us Johannes z.v. F. van Dingen en E. Bar.ihoorn- Piefcer z;v. G. j van K averen en M. Guijt; Klaasje d.v. A. Messemaktr en L. v. d. Plas. Ondertrouwd: C. Guweh.nl en L. v. Duyvenvoor-e; A. van Groen en A. de WLt; J. Jonxcer en L. Klinkenberg;M. •den Hollander en C. v. d. Kugge. 1' Getrouwd: T. van Boelen en G. v. Beelen;'P. Nieuwenhuizen en A. Baai- bergen; C. Varkevisser en M. Dijk- drenth. Donderdag a.s. des n.m. te 3 uur zal in tegenwoordigheid van verschillen de autoriteiten en genoodigden, de iCpening plaats hebben van het Con sultatiebureau voor zuigelingen, uitgaan de van „Het C/oen© Kruis". Dit zal plaats hebban in net ziekenhuis aan de Tol. KOUDEKERK Burgerlijke stand. E.-,allen: J. G. Meerlo, geb. den Haan, d.; L. den Hol lander, geb. Oudshoorn, z. LEIDERDORP. - Burgerlijke stand. Getrouwd: D. Bruné en B. i'h. Kramer; G. v. Tol en A. v. d. Mee. LEIMUIDEN. Burgerlijke standi. Bevallen: A Kinkel geb. Griffioen, z. Getrouwd: H. v.. 't Wout jm. 26 j. en J. van Tol jd. 26 j. RIJNSBURG Hedenmorgen viel de arbeider K. 'H. van een schuit, liggende aan de Vliet, te water. Zijn patroon, de heer J. v. E., wist hem gelukkig spoedig pp. het droge te brengen, zoo-dat het onge luk met een nat pak afliep. NOORD WIJK. - De groote vergadering van het C. N. V., die a.s. Woensdag 5 October zal' gehouden worden, kunnen onze Noord wijkers door midd el van de Ra dio bijwonen in het Vereemgingsge- bouw te Noord wijk a. Zee. Er zullen drie flinke sprekers optre den, terwijl zang en muziek afwisseling geven zal. 'Het .Radio-Programma in ens blad van 5 October, geeft aan namen van sprekers enz. 's Avonds acht uur komen dus alle G. N. V.ers in onze gemeente samen om de groote vergadering bij te wonen. NOORDEN. - Bij de gehouden herstemming voor 2 heemraden van den Polder Noorden en Nieuwkoop, zijn gekozen de heeren Kromwijk en L. v. Leeuwen. Herkozen zijn tot bestuursleden van de Wilhelminavereen., de heeren A. Klaus, A. <Zuidervliet, J. Wendel en C. de Jong. SASSENHEIM. Nabij de Warmond er dam is een luxe auto door onbekende oorzaak in een sloot terecht gekomen, nadat ze eerst een telefoonpaal door midden had gereden. De auto lag over de kop in de sloot, en was ernstfg beschadigd. De Fa. v. d. Ameele uit Oegstgeest bracht niet haar kraanwagen het vehi kei weer op het WARMOND. Gisterenmorgen is alhier een .schuitje, waarin de landbouwer H. v. °-chi3, zijn zoontje en een knecht ge"#- en waren, bij het ov?r?t«?I:en naar hit Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN LEIDEN; Gezien het verzoek van de N.V Autobusonderneming „De Sleutelstad", om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine, met bovengrondsche aftap inrichtingen in en op de Lange Schei straat, vóór het perceel Lange Schei- straat No. 5, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie B. No. 284 Gelet op de artt. 6 en 7 der Hin derwet Geven kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie alsmede dat op Zaterdag, den 8 October e.k., des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren te gen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. A VAN DE SANDE BAKHUYZRN, Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, 24 September 1927. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN LEIDEN, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de Fa. D. D. Noordman, om vergunning tot het uitbreiden van de houtzagerij op het perceel Haagweg No. 59, kadas traal bekend gemeente Leiden. Sectie C, No. 1189, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 26 September 1927. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN LEIDEN, brengen ter algemeene kennis, dat door hen ver gunning is verleend aan de N.V. Hol- landsche Constructiewerklaatsen en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de constructiewerkplaatsen op het perceel Zoeterwoudscheweg No. 1, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O. Nos. 153 en 183. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1927. weiland door een motorboot van v. d. S. uit Hoogmade overvaren. Het bootje zonk onmiddellijk, de inzittenden wisten zich met mce!te t? redden. ZEVENHOVEN. Het zoontje van G. V Lser had het engeluk in prikkeldraad te slaan, en kreeg bloedvergixtiging. Geneeskundige hulp moest borden ingeroepen. Het is bijna een teuw g-leden, dat Zevenhoven ton ig n Burgern e eer had De laatste ij geweest Kernraad v. d. Mein, welke hei; hoógjte huis in de Dcrpsstr. bewoonde, nu nog bewoond door den schi.der A. v. Dam. dus Ze venhoven kan me. ten aekore trots zien op haar nieuwbenoemden Burger vader. Door den Raad ij af\vijD„w.d be schikt op een verzoek van de Ciir. H. B. S. te Alphen a. d. Rijn, om een bij drage van "f200, Land- en Tuinbouw. LALIiNiiti GLONaPiiIi!2EM IN DE VEREENIGDE STATEN. Gedurende het thans geëindigde sei zoen zijn de landbouw-grondprijzen in de V S. sterk gedaald. Het vorig jaar was het indexcijfer voor landbouw gronden 124, (191214 is 100), thans is het 119. Nadat in 1920 het hoogte punt der grondprijzen bereikt was. heeft men sedert steeds een daling kunnen constateeren. De daling in 1926-27 wordt toege schreven aan de vrij aanzienlijke prijsvermindering van enkele hoofd landbouwproducten. In sommige streken heeft nog steeds gedwongen verkoop plaats. LICHT-PERIOBICITEIT EN VOGELTREK. In de „Proceedings of the Boston Society of Natural History" (vol. 38, no. 6) bespreekt prof. W. Rowan de factoren, die de vogels er toe bewegen ifci vaste jaargetijden te verhuizon, daarbij oorsprong, beteekenis of doel van den trek thans buiten beschou wing latende. Veranderingen in voedselvoorraad, weersgesteldheid, temperatuur, enz. kunnen, naar R.'s meening, niet de on middellijke prikkel tot den trek zijn; wèl kunnen ze misschien bij verschil lende soorten in meer of mindere ma te daartoe de neiging opwekken, doch deze factoren zijn te wisselvallig om tot een zóó geregeld verschijnsel als de trek is, den stoot te kunnen geven. De verklaring van dit verschijnsel moet z.i. gezocht worden in een be stendig werkenden invloed, die even regelmatig optreedt als de trek zelf. Deze beinvloeding nu kan, zooals R. zich voorstelt, uitgaan; lo. van een inwendigen aandr ij venden factor n.l. de voortplantingsorganen in een zeker stadium van ontwikkeling en werkzaamheid, en 2o. van een uitwen- digen remmenden factor, t.w. de wisselende duur van het daglicht, toe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2