DAG-AGENDA. Woensdag 28 September. Dank- en Bedestond voor het Chr. Onderwijs, Hoogl. Kerk, 8 uur. Sprekers: Ds. M. J. Punselie en Ds. H. J. Kouwenhoven. Vrijdag 30 September. Uitvoering Dresdener Kreuzchor, Pieterskerk te 8 uur. De avond-, nacht- en Zond-"rp.Unnst dor aootheken wordt van Vnondae 26 Sept. tot en met Zondag 2 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. Maandag 3 October neemt waar de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. 2. Alle vreedzame middelen moeten tot regeling jder geschillen aangewend wonden, die tusschen de staten ont staan kunnen, van welken aard deze ook zijn. De vergadering verklaart, dat het voor de leden van den Bond'plicht is, zich aan deze beide beginselen te onderwerpen. Als eenige spreker nam de Pool- sche gedelègeerde Sokal het woord om dit voorstel, zonder dat hij het zelf voorlas, te motiveeren. Hij betoogde, dat de aanvaarding! der resolutie geen juridische verbin tenis beteekent en dit haar beteekenisi geheel daarin ligt, een atmosfeer te scheppen, die aan alle staten die ze kerheid geeft, d:e voor de ontwape ning onmisbaar is. De voorzitter Guani las toen de antf oorlogsverklaring voor en noodigde de vergadering tot een hoofdelijke stemming uit, om die verklaring daar door k'em bij te zetten. Alle aanwezige delegaties stemden voor, waarop Guani de motie een- sre nmig aangenomen verklaarde. Sokal werd onder bijval der ver gadering door tal van gedelegeerden o.a. Stresemann, hartelijk gefeliciteerd! ontwapeningsdebat. De Volkenbondsvergadering loopt ten einde. Men verwacht dat de voor zitter, Guanir heden de sluitingsreda zal kunnen uitspreken. In verband hiermede is de belangstelling eenigs zins aan het veiflauwen. Alleen het ontwapeningsvraagstuk wist Zaterdag, evenals in de vorige jaren, de verflauwde belangstelling te doen herleven. De Brouck're, Loudon, Stresemann Lord Onslow en Paul Boncour, wer den allen met groote aandacht aan gehoord, terwijl La Salie de la Refor mation tijdens de:e redevoeringen we derom zeer goed bezet was. Het rap port van de Brouckère getuigde weer van de onverzwakte toewijding van dezen harden werker voor de ontwa peningszaak en voor zijn pogingen om net Fransche, Duitsche en Engelsche standpunt zoovee. mogelijk tot el kander te brengen. Stresemann legde opnieuw den na druk op de door Duitschland steeds verdedigde opvatting, dat het niet juist is, den aanvang van de algemeene ont wapening van het scheppen van nieu we garanties afhankelijk te maken. De minister betoonde zijn waardee ring voor de door de ontwapenings commissie ingediende resolutie. De in de verdragen van Locarno voor het Westen en het Oosten ver- vezenlij'kte gedachten zullen ook in denzelfden of een overeenkomstigen vorm, met aanpassing aan bijzondere omstandigheden, in andere gebieden veitvvezenlijkt kunnen worden. Als de algemeene ontwapening maar eerst aan alle zijden werkelijk begon nen zal zijn, zullen de verdere stappeni minder moeilijkheid geven en ont staan er vanzelf nieuwe factoren voor de veiligheid. Nu het land, clat eens als de sterkste militaire macht gold, ontwapend is, moet het ook voor de andere staten veel makkelijker zijn hem te volgen. Het heele instituut van den Volken bond kan slechts dan goed werkzaam»- zijn, als met de algemeene ontwape ning begonnen wordt, om den eisch van een gemeenschappelijke, eensge zinde verzekering van den vrede te ver vullen. HET AMERIKA AN SC HE LEGIOEN IN FRANKRIJK. Poincaré over de veiligheid van Frankrijk. Ter gelegenheid van het bezoek van het Am rikaansche Legioen aan Bel fort z; te Poincaré in een rede uit een, dat Frankrijk zich bepaalde tot antwoorden toen men het tot driemaal toe binnen zestig jaar aanviel en dat het nog geen halve eeuw later moest strijden tegen een buitenlandschen in val. Gelukkig Amerika, dat dergelijke gevaren niet heeft te duchten. Frankrijk, dat hartstochtelijk aan den vrede gehecht is en levendig belang stelt in de handhaving er van, is er nooit volledig zeker van dat het in vrede blijft, daar de vrede in Europa veel meer afhangt van de anderen dan van Frankrijk zelf. Al is het wantrou wen de moeder van de veiligheid, zoo weten wij toch ook wel, dat een over maat van wederzijdsch wantrouwen een oorlog kan uitlokken in plaats van dien te vermijden. Om dit te voorko men rekenen wij er op, hoewel betreu rende dat de Vereenigde Staten geen deel uitmaken van den Volkenbond, dat de Volkenbond de volken langza merhand nader tot elkaar zal brengen, de wederzijdsche vooringenomenheid zal doen verdwijnen en «zoo noodig de regeeringen verstandiger zal maken. Voor het oogenblik kunnen die zoo Onlangs werd te Beverwijk het Ziekenhuis van het Roode Kruis officieel geopend, bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik. Inzetde Prins en de Burgemeester van Beverwijk. noodzakelijke pogingen ons nog geen volledige veiligheid brengen en daarom moeten wij als waarschijnlijk, zoo niet mogelijk, gebeurlijkheden onder het oog zien, die ons in de noodzakelijkheid zouden brengen ons en onze vrienden te beschermen. Dientengevolge kunnen wij het niet stellen zonder middelen van verdediging, hetgeen in het geheel niet onvereenigbaar is met ons vurig vredes-ideaal. GROOTE BRAND TE BRUSSEL. Het Egmond-Paleis in vlammen. Zaterdagavond tegen acht uur is brand uitgebroken in het Egmond-pa- leis, de oude residentie van den hertog van Aremberg-. De brand nam zijn oorsprong links op de bovenverdiepin gen van het centrale gebouw, vanwaar hij zich snel uitbreidde naar de rechter zijde, zoodat spoedig het geheele dak van het centrale gebouw in brand stond. Het vuur woedde hier hevig, omdat er 1500 K.G. hout was opgeslagen op de zolders. spoedig was de brandweer gealar meerd en het duurde niet lang of de geheele Brusselsche brandweer was bij het paleis aangekomen. De uiterste p C.en werden gedaan om den brand te aw >erken. Tegen halftien was men den b and meester. rnaterieele schane is aanzienlijk, m- r d uiterlijke schoonheid van het palea. ueeft uiet geleden. Ook zijn er geen voorwerpen met kunstwaarde, schilderijen e.d. verbrand. De linker en rechtervleugel van het paleis zijn geheel intact. Ook burgemeester Max was spoedig bij het paleis aanwezig. Na den wapenstilstand is het paleis eigendom van de gemeente Brussel geworden. Het werd gebruikt voor ten toonstellingen en congressen. KORTE BERICHTEN. De neutralisatie autoriteiten te Baltimore hebben de verzoeken van 23 fascistische Italianen tot toeken ning van het Amerikaansch staatsbur gerschap afgewezen, op grond, dat de fascistische eed hen ongeschikt maakt tot het zijn van Amerrikaansche bur gers. Een groote brand heeft gister middag het verkoophuis van de A. E. G. in de Luisenstnasse te Berlijn veifwoest. Het was de grootste brann.^ die in de laatste jaren te Berlijn heeft gewoed. De nieuwe Russische voorstellen over de Fransche schuldenregeling worden in de pers niet gunstig ontvan gen. Volgens de Frankf. Ztg. dreigt in het Rijnsch Westfaalsche nijver- heidsgebied een zeer omvangrijk ar beidsconflict. Te Praag zal van 1722 October a.s. een internationale conferentie van spoorwegvertegenwoordigers plaats» hebben ter vaststelling van de interna tionale dienstregelingen. Er zullen 200 k 250 gedelegeerden aan deelnemen* De Paus heeft 100.000 dollars ge schonken voor de slachtoffers der Mig sissippi-overstroomingen. Uit het Sociale Leven, COLLECTIEF CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. De Federatie van Werkgeversorgani saties in het Drukkersbedrijf heeft nu, naar „Het Centrum" meldt, het vigee- rende collectieve arbeidscontract op gezegd tegen ultimo Maart 1923. De werkgevers verklaren zich bereid over een nieuw contract te onderhandelen met de gezellenbonden. CHR. MIDDENSTANDSACTIE. Op uitnoodiging van het Hoofdbe stuur der Vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland, heeft j.1. Woensdag 21 September in „De Kroon' Spui. Den Haag, een samenspreking plaats gehad tusschen genoemd be stuur en dat der onlangs opgerichte Chr. Patroonsvakcentrale. Uit de bespreking bleek de groote overeenstemming in beider bedoelen en streven. Algemeen was het oordeel, dat eenheid van optreden gewenscht is. Een commissie werd benoemd wel ke zeer binnenkort een uitgewerkt voorstel zal doen. Krachtig zal worden aangedrongen op aaneensluiting van alle Christ? lijke Middenstanders in eigen Chr. or ganisatie. Een Christen ondernemer behoort in neutrale organisaties niet thuis. UIT DE OMGEVING. TER AAR. Alhier is door de politie aangehou den A. v. d. H., die een rijwiel' met be lastingplaatje had verkocht voor de som van f 5,Hij bekende dit ontvreemd te hebben te Alp hen a. d. Rjjn. De heer Machielse, waar tijdens de feesten een bedrag van f90.was ontvreemd, heeft dat geld met ae tasch teruggevonden. Het was verstopt in de bedstede, en waarschijnlijk door een van dehuisgenooten daar geborgen. Uit het verslag van de veiling ver- eeniging bleek, dat er omgezet was dit jaar voor f170.000. Te Leeuwarden is aangehouden en in bewaring gesteld de 34-jarige M., die het 6-jarij* ovcbtsrtje van J. Hooger- vorst zou hebben aangerand. Hij heeft na een verhoor uitgelaten, zich met haar te hebben opgehouden. Op Donderdag 29 Sept, v.m. 10.30 uur vergaderd de Raad dezer gemeente. Een 6-tal punten zijn er te behandelen. BOSKOOP. Ten huize van den heer A. v. *B. aan de Dorpsstraat \komt een geval van Diphteritis voor. Van het erf van den koopman v. W. aan de Achterkade zijn eenige zakken met aardappelen ontvreemd. Op 5 October a.s. zal voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage, in hoo- ger beroep behandeld worden de zaak van den stoomboot-kapitein S. alhier, die door de Rotterdanrche Rechtbank is veroordeeld tot 6 weken gevangenis straf, wegens het bekende geval te Wad ■dinxveen, waarbq door het aanvaren van een motorbrotje, een meisje ver dronk. - Een jongen en een meisje die sa men op éen fiets, zaten, hadden het on geluk om in de Laag-Boskcopsche We tering te rijden. Door toegeschoten hulp konden bei den gered werden. Een gouden lorgnet van het meisje ging hierbij verlor' n. Naar wij vernemen, is de iie-r M. Grootendor,:t, alhier, voor deze ge meente aangewezen voor het afnemea van examens ter verkrijging van een bewijsstuk voer rijvaardigheid. Dit heeft- betrekking op houders van [rijbewijzen,, af gegeven na 1 [KL (i 1924. Door bewoonster uit Laag- Boskoo-p is bij ie politie aangifte ge daan, dat een aan haar toeb-ehoorende geit vermoedelijk is vergiftigd. Dit geval zal onderzocht worden. Een mosschipper- uit Nieuwkoop had het ongeluk in de Reijerskooperwe- fcering van zijn schuit in het water te vallen. De man, die niet zwemmen kon, werd dadelijk door voorbijgangers be houden op het dro^e gebracht. Tegen een alhier wonenden bak ker is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van ,de Arbeidswet. Naai* wij vernemen, worden er po gingen in het werk gesteld tot het hou den van een fancytair, ten bate van de vergrooting van het badhuis. Van de Scheepswerf Staring alhier zijn met goed gevolg te water gelaten twee onderlossers. voor rekening .van de gemeente Haarlem. Burgerlijke stand. Geboren: Anton en Jan Leenclert, zs.v. J. T. v. d. Geer en J. D. £oops; Leendert z.v. C. Vro lijk en M. Hoogendoorn. Overleden: Hendrik van Kleef 75 j. Maria Sophia v. Duren 9 j. HAZERSWOUDE. Terwijl de heer S. alhier zijn rij wiel tegen een landhek plaatste, en een eind zijn land inliep, heeft een tot nu toe onbekend gebleven persoon kans gezien het rijwiel zich toe te eige nen. Alle pogingen die in het werk wer den gesteld om den dief op te sporen, faalden. NIEUWVEEN. Het 5-jarig zoontje van den keer Rietveld, dat de vorige week e^arlijk gewond onder een auto werd wegge haald, en voor vvien men het ergste vreesde, neemt gelukkig in beterscnap toe. Op 28 Sept. a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, da; de Geref. Kerk alhier tot openbaring kwam. In een gecombineerde vergadering van de afd. He; Groene Kruis' 'a'hier en te Zevenhoven, onder leiding van 'een lid van het hoofdbestuur, ij men niet tot een resultaat gekomen zoodat vermoed wordt, dat elke afd. afzon derlijk zal blijven. Dezer dagen heeft de schaakclub! ,,/Kijk uit", met de Nieuwk. schaak club samen een simultaan seance ge houden te Nieuwkoop tegen den heer iEggink, een bekend schaker uit Indië, schaakredacteur van de Semarangsche Courant. De uitslag was dat de heer E. won 12 partijen, remise 3. verloren 3. Een gezellig souper besloot deze hoogst aangenamen avond. —l_ WOUBRUGGE. Zaterdagnacht lag aan de cement fabriek van de heeren Bos en Zn., !s Molenaarsweg, op een schuit de nieuwe ijzeren kraan gemeerd. Door den ster ken wind raakte deze los, en ging op drift, welke na een K.M. zonder Toestuur afgelegd te hebben, op de bazalten schoeiing der brug alhier voêr, en scha de veroorzaakte. -r— Door de aanvaring der brug in de afgeloopen week, had men dezelfde er varing LI. Zondag, waarover 17 Juni 1847, bij een bezoek aan de Gouverneur van Z.-H. alhier werd geklaagd, nl. „op het gevaar dat er bij den overtogt met de pont (of schuit) was, vooral bij het uitgaan van de kerk". 0 ZOETERWOUDE. Aan den Hoogen Rijndijk alhier is bij een bewoner komen aanioopen een jong varken (biggetje). Zij, die een zoodanig diertje missen, kunnen inlichtingen bekomen bij den giem'eente-veld wachter. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN (Zitting van hedenmorgen). J. H. te Leiden, welke verdachte niet was opgekomen, stond terecht om dat hij zijn 16jarigen knecht te lang had laten werken. Get. J. Leeflang, die den arbeid had verricht, zei dat zijn baas dien dag een ongelukje had gehad, zoo dat hjj het werk zelf niet kon doen. De ambtenaar eischte f 4 of 4 d^ F. J. D. te Leiden had gereden met een auto 's avonds te el'f uur onge veer, waarvan het achterlicht niet hel ■der genoeg was om het nummer te ver lichten. Verb. Witteman zei dat het licht net Radio-Programma. V/iil er vanavond te booreo Is. HILVERSUM. 1050 M. 4.405.55 Kinderuurtje. 7.45 Politiebericht. 8.10 Muziek. 6.007.15 A. N. R. O.-Concert. 7-.i:57.45 Lezing. 10.00 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Muziek. 7.05 Muziek. 8.05 Koor en orkest. 7-35 Orgelmuziek. 9.55 Muziek. 10.20Strijkkwartet. 10.35 Volksliederen. 10.4511.20 Strijkkwartet. 11.2012.20 Muziek. KöNIGWUSTERH, 1300 M. 5.206.50 Muziek. 0.30 Muziek en zang. LANGENBERG 468,8 M. 5.50—6.50 Muziek. 8.259.05 Vroolijk concert. 9.05 Muziek. Daarna muziek. TOULOUSE, 322 M. 5.50 Muziek. 9.05 Concert. PARIJS (Radio) 1750 M. 5.05 Muziek. 8.50 Concert. KootwijkBandoeng. Omtrent het gesprek, dat Donder dagmiddag via den kortegolfzender te Kootwijk met Bandoeng gevoerd werd, kan nog worden medegedeeld, dat de radio-ontvangst plaats nad op de sta tions te Meyendel' en te Schouw beide. Hierdoor werd bereikt, dat na samen koppeling weinig „fading" optrad. Ten telegraafkantore te Amsterdam was de balansschakeling opgesteld, wet- ke het mogelijk maakte, dat er „kruist gesproken werd, i De geheele benoodigde inrichtiog,, welke door den Technischen Dienst der Rijkstelegraaf met eigen middelen tot stand werd gebracht, leverde zulke goe de resultaten, dat zelfs een gesprek van Bandoeng naar Sneek kon worden door gegeven. Ten slotte zij vermeld, dat naast Dr. Koomans en Ir. Roosenstein, die belast waren met de constructie van den zen der, ook de ingenieurs Vormer en Vis-, ser, die de ontvang-installatie en dé balans-inrichting tot stand brachten, een belangrijk aandeel in het welslagen van de proef hebben gehad. een gloeiende spijker was. Toen de auto stil stond, was het plotseling veel hel derder gaan branden. De getuigen a decharge, v. Zuylen en Kanbier hadden het licht alleen gez'.en toen de auto stil stond, en teen brandde het helder. Eisch f5,of 5 dagen. J. v. Z. te H a a r 1 e m m e r m e e r had met zijn vrachtauto op een brug Jojj Oegstgeest, niet genoeg naar links uit geweken brj het passe-ren van een wiel rijder, zoodat hij dezen had aangereden, zoodanig dat hij op den berm van den weg kwam te vallen en een verwonding aan zijn arm opliep, terwijl zijn kleeren gekleurd waren. Get. Meerloo, het slachtof e: van do aanrijding, bevestigde het procesverbaal' en vertelde hoe het was gebeurd, waar bij hij nog ter sprake bracht den tolbaas van de .\Varmonder.ol, of liever diens 'dienstbode, met wie v?rd. een aardig heidje zou gemaakt nebben. Dit laatste gezegde nam verd. den get. heel kwalijk. Overigens vertelde hij, dat hij van de geheele aanrijding niets gezien had. Get. Hakker, ciie bij het ongeval te- genwoordig was, beves.Ude het verbaal. Get. Zeepers, die op de auto zat, had niets van net ongeluk bemerkt. De zaak werd uitgesteld om nog .een getuige a decharge te hooren. A. R. J. v. H. te Leiden, had ge reden met zijn auuto aan de linkerzijde van de weg, ter hoogte van „Zomer zorg" op den Stationsweg, en zijnnum- merbewijs niet behoorlijk willen ver- toonen toen hij aangehouden werd. De verb., H. A. Stadlanden had in het a.mbtseedig verbaal gemeld, dat ver dachte hem geen gelegenheid had gege-, ven het nummerbewijs te hzent door het telkens weg te trekken van onder zijn oogen enz. ----- vera, zei, dat hij het hem vlak on- Congres te Den Haag tegen het Wetsontwerp op de Naaml. Vennootschappen. Een overzicht van het Congres tijdens de rede van Ir. Chr. van Eeghen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2