NIEUWE LEIDSCUE COUfUWT ZATERDAG 24 SEPT.'27 DERDE~BLAD. Aan het einde der Week jZooals gebruikelijk op den derden iDinsdag in September heeft deze week H.M. de Koningin het parlementaire jaar geopend door het uitspreken der [Troonrede voor de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Ge- neraaJ. Het bijzondere was dat dit .jaar voor het eerst H.K.H. Prinses Ju- liana de Koningin vergezelde. Met belangstelling ziet ons volk ge- woonlijk uit naar de Troonrede, omdat wij daaruit tot op zekere hoogte kun nen afleiden wat ons in het komende jaar te wachten staat. En dan kunnen wij dit jaar, althans als het program uitgevoerd wordt, tevreden zijn. Een verlaging der inkomstenbelasting is aangekondigd, die blijkens de millioe- nen-nota ongeveer 20 pet. zal bedragen Merkwaardig is dat zoowel Troon rede als millioenen-nota wijzen op den i betrekkelijk gunstigen stand der .staatsfinanciën, terwijl toch de Troon rede evenzeer den nadruk legt op den •slechten economischen toestand en ook de diagnose goed stelt als zij ver klaart, dat de te zware druk die op het .volk ligt door de te hooge belastingen de herleving der welvaart tegenhoudt. iHet is een gelukkig verschijnsel, dat dit nu niet alleen geconstateerd wordt, jdoch dat ook, zij het op zeer beschei dden wijze, een stap wordt gedaan in de goede richting, al moet helaas ook •worden gezegd, dat het budget nog (Steeds op eeen vel te hoog niveau sluit liets wat ook de heer Colijn in de da gen van zijn ministerschap van finan ciën meermalen heeft uiteengezet. Van .ingrijpende bezuiniging bij de openba re diensten is nog weinig sprake; hoog stens kan Worden verklaard dat uit- fzetting der uitgaven wordt tegonge- igaan. 't Is den ook in sommige op- zichten meer een verplaatsing dan een vermindering van druk, gelijk b.v. ^blijkt uit de aangekondigde nieuwe f belasting op ..overtollige uitgaven Kwat zouden dit zijn?) Dat we in economisch opzicht nog |in den druk leven bleek ook uit de [redevoeringen, door de diverse ree- stores magnffici gehouden ter over- j'dracht van het rectoraat aan de Uni versiteiten, Gewezen werd door de meesten hunner op den grooten toe- tloop van studenten, waarvan de mees- .ten als ze afgestudeerd zijn, zeer veel [moeite zullen hebben, hun brood te [verdienen. Het gevaar van het z.g. in- 'tellectueele proletariaat is geenszins (.denkbeeldig, niet slechts in ons land, fdoch schier overal, zoodat van export van intellect ook geen sprake kan zijn. Het is begrijpelijk. dat in deze om standigheden de hoogleeraren al hun [best doen, degenen die geen bijzonde ren aanleg hebben het kiezen van een z.g. intellectueel beroep af te raden, !doch de groote moeilijkheid is wat dan wel te worden. Want ook in de vakken, waarvoor routine of geschoold- heid-door-de-practijk voldoende is, is ieen teveel aan werkkrachten. De toe stand ziet er in economisch opzicht zeer^ weinig hoopvol uit: wie zal de millioenen werkloozen aan werk en brood helpen? j Uit Genève komen de laatste dagen weer gunstige berichten, speciaal wat 'de werkzaamheden der ontwapenings commissie betreft. Deze commissie dïeeft met eenparigheid van stemmen *een resolutie betreffende arbitrage, •veiligheid en ontwapening aangeno men. Als uitvloeisel van deze resolutie zal in November a.s. de voorberei dingscommissie voor de ontwapenings conferentie weer bijeenkomen. We--gaan alzoo toch in de goede rich- jting, al staat het te vreezen. dat nog zeer veel moeilijkheden zullen over- wonnen moeten worden, voor er in (Je ipraktijk iets van de schoone idealen zei gezien worden. DOORLOOPENDE AGENDA. Het winterwerk is weer aangevan gen of staat weer voor de deur. Verschillende organisaties en ver- leenigingen komen bijeen om de actie te bespreken en data voor vergaderin gen. meetings, spreekbeurten, enz. vast te stellen. 3Nu' is het een van de moeilijkste 'dingen om data te vinden die geschikt •zijn voor eigen werk en in het beslag leggen waarop men anderen niet hin dert. Vaak toch komt het voor, dat men met zorg een datum heeft uitge kozen, alle voorbereidende maatrege len beeft getroffen, en dan tot de ont dekking komt, dat ook juist op dien dag een of meer andere organisaties him vergaderingen hebben uitgeschre ven. Om dart te voorkomen is er maar één middel en dat is het aanleggen van 'een agenda waarop alle te houden ver gaderingen enz. die van algemeen be lang zijn, worden genoteerd. Houdt dan iedere vereeniging en organisatie daarmede rekening, dan kan men bet oiiaangename van dubbele vergade ringen voorkomen. Indertijd is reeds gesproken over het oprichten van een comité voor dat doel, waarbij iedere organisatie dan zou kunnen informeeren welke avon den nog vrij zijn. De groote moeilijkheid is daarbij echter: wie zal dat Comité vormen en .wie is in staat om van alle organisa ties de noodige inlichtingen te verkrij gen. Wie heeft een orgaan öm gere geld sstits alle organisaties in contact fcê lïfffven? Verschillende personen heb ben zich met dat vraagstuk reeds be zig gehouden, maar nog geen goede oplossing gevonden. Toen onlangs dit weer ter sprake kwam, heeft ondergeteekende zich be reid verklaard een doorloopende agen da op te maken en die bij te houden en in de Nieuwe Leidsche Courant te publiceeren. Het oogenblik is nu gekomen om daarmede te beginnen. Ik stel mij voor om vveeksgewijze dit aan te geven. Alle werkdagen van de eerste week van October, dus van 3 tot en met 8 October noemen wij dan le week, van 10 tot en met 15 October 2e week enz. Wij krijgen dan van 3 Oct. tot 24 Dec. juist 12 weken. Worclt nu een agenda vant 12 weken voor de ge- heele wintercampagne aangehouden, dan kan zoodra een week van October is afgeloopen, de laatste week van De cember weer bijgevoegd worden en na de tweede week van October de eerste van Januari enz. Elke Zaterdag zal dan deze agenda worden opgenomen. Maar om een goede werking te ver zekeren moeten dan ook alle vereeni- gingen en organisaties mij reeds nu opgeven welke avonden zij zouden wil len bezetten. Blijkt mij, dat reeds twee organisa ties denzelfden avond hebben gekozen dan zal ik beide organisaties daarvan in kennis stellen. Zaterdag 1 October wordt dan de agenda geplaatst en kan ieder daar voortaan rekening mede houden. De niet ingevulde data zijn dan, voorzoo ver bekend, nog vrij. Uiteraard is het noodzakelijk dat iedere organisatie en iedere vereeni ging tijdig opgeeft, welke avond men zou willen bezetten, zoo alleen kan het geregeld werken. Mag ik thans verzoeken om mij, liefst vóór Vrijdag 30 September, op te geven welke data reeds bezet zijn? Alle brieven s.v.p. adresseeren on der motto „Doorloopende agenda" aan het Bureau Nieuwe Leidsche Courant, Hooigracht 35. D. HUININK. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Kiel winde weer (Gr.) (toez.), J. B. F. van Kleffens, te De Wilp (Gr.). Naar Oosterwolde, D. E. J. Hupkes te Wanswerd. '-,1 .V GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Zetten—Eist, G. Staal, te Culemborg. CHR. GEREF. GEM. Beroepen: Te Gouda (tweede maal), J. B. G. Croes, te Bussum. Ds. G. VAN VELZEN. De datum waarop het emeritaat van Ds. G. v. Velzen, predikant hij de Ge- ref. Kerk van Middefhari'is, ingaat is veranderd. Niet 1 Oct., doch 1 Jan. a.s. hoopt hij zijn arbeid neer te leggen. LEGAAT. Wijlen mevrouw K. Noordhoek, te Overschie overleden, heeft 1000, vrij van successierechten, vermaakt aan de diaconie en 1000 aan de kerk der Ned. Herv. Gemeente. EEN KERKELIJK GEDING. Donderdag werden voor de recht- hank te Leeuwarden de pleidooien ge houden in de procedure der Gerefor meerde kerk te Nijemirdum c.a. tegen ds. Vermeer aldaar, voormalig predi kant dezer kerk en tegen de Gerefor meerde kerk te Nijemirdum c.a. bin nen hersteld kerkverband. Voor de Ge reformeerde kerk trad als pleiter op, mr. G. H. A. Grosheide en voor ds Ver meer en de kerk binnen hersteld ver band mr. A. C. G. van Proosdij, bei den advocaten te Amsterdam. Nadat beide heeren hun pleidooi geleverd hadden, een daarna nog repliceerden, werd door de rechtbank besloten over 14 dagen de conclusies van het Open baar Ministerie te geven. Bij de behan deling was, zooals begrijpelijk is, veel belangstelling. DR. H. THODEN VAN VELZEN. Naar aanleiding van het door ons reeds gemelde overlijden van den oud predikant dr. H. Thoden van Velzen op den leeftijd van 85 jaren, schrijft men nog: Hij was een origineel denker, ten on zent echter weinig bekend, terwijl hij daarentegen in Duitschland meer en meer de aandacht trekt. Zijn hoofdwerk, het „System des religiösen Materialismus" (drie dee- len) verscheen in 1909. Het denkbeeld van „religieus en materialisme" was ook te Stoa eigen, in de uitwerking ervan wijkt echter H. Thoden van Vel zen zeer van haar af. Dit boek is bekend om zijn bijzon dere stelling verre afwijkende van ons Geref. denken. H. Thoden van Velzen was een zeer beminnelijke en achtenswaardige persoonlijkheid, z'ooals ieder kan ge tuigen, die met hem in aanraking kwam. Hij mocht, wat wellicht met geen ander philosoof het geval is ge weest. zijn 60-jarige echtvereeniging vieren. ZENDELING A. BIKKER. Donderdag had te Hilversum de be vestiging en intrede plaats van cand. A. Bikker, die als eerste zendeling cler Chr. Geref. kerk naar Celebes zal worden uitgezonden. De belangstelling voor deze plech- tigeid was zoo groot, dat ze in de Groote Kerk. daartoe door kerkvoog den der Ned. Herv. Gem. welwillend afgestaan, plaats had. Des middags had de bevestiging plaats. Als beves tiger trad op Ds. J. Jingeleen van Hil versum. die als tekst had gekozen Lu- kas 5 10b en 11. Aan de handoplegging namen niet minder dan 21 predikanten en docen ten deel, die allen een tekstwoord tot den jeugdigen zendeling spraken. Onder groote belangstelling deed Ds. Bikker des avonds ziin intrede, spre kende over Rom. 15 16. Ds. Bikker werd toegesprokeen door zijn bevestiger, Ds. J. Jongeleen; door Ds. N. Bijdemast van Delfshaven, als plaatsvervangend voorzitter van Zen- dingsdeputaten; door Doe. F. Leng- keek namens het Curatorium der school; door Ds. A. M. Berkhoff van Amsterdam namens Deputaten voor de Inwendige Zending der Chr. Ger. Kerk en door een vertegenwoordiger der Zendingsschool. N.-BRABANTSCHE EN LIMBURG- SCHE PREDIKANTEMVEREEN. Te 's Hertogenbosch is de 80e verga- tiering onder het praesidium van prof. dr. M. C. van Mourik Broekman, van Breda gehouden. Ds. J. C. Wissing, Ned. Herv. pred. te Vught, sprak over „Het Koninkrijk Gods en onze taak." Hierna hield ds. B. ter Haar Romeny uit Ginneken een referaat over „Li turgie". CHRIST. BEWAARSCHOOL- ONDERWIJZERESSEN. De algemeene vergadering van de Vereeniging van Chr. Bewaarschool- onderwijzeressen, wordt heden te Vlaardingen gehouden. Na afhande ling der agenda zou de heer J. B. Vis ser van Rotterdam refereeren over de vraag: „Heeft do moderne Psycholo gie iets "tot de Bewaarschool te zeg gen?" UIT DE OMGEVING. TER AAR. yivanti I speelde te Bodegraven tegen Haastrecht, van Haastrecht, om da eerste cf tweede prijs der serie- wedstrijderi aldaar. In het begin .waren beide? partijen aardig tegen elkaar opgewassen, soodat de rust met blanken stand inging. Vivanti kwam door deze 5i over winning in het bezit van den zilveren beker. In da vergadering van stemge rechtigde ingelanden yan dsn Uiteind- schen •en Middelpolder, bleek uit de rekening en verantwoording, dat de entvangsten bedragen f3221,67, uitga ven 'f 2.526,79,. batig' saldo f94. In 'de plaats van Sen hear J. B. Cats af if., werd'gekozen de heer C. ,W. v.. d. Hoorn. NIEUWKOOP. Alhier speelde N. V. V. 1 op'eigen terrein tegen de Kwakel1 I gelijk op met 4—4, maar verloor N- V. V. II tegen Kwakel' II aan de Kwakel met 1 -4 NOORDWIJK AAN ZEE. - .Vrijdagmiddag had de teraardebe stelling plaats van het stoffelhk over schot van den schipper M. jiazenoot, die in de afgeloopen week op. zoo droe ve wijze hetTeven liet. Ds. F. G. Hospers, Ned. Herv. Pred. alhier, sprak een ontroerend «oord tot de zeer groote schare van belangstel lenden. Hierna sprak de reeder eenige woorden, waarna door den oudsten zoon van den overledene aan de belangstel lenden verzocht werd Ps. 89:19^0 zangen. Diep ontroerd keerde de schare huis waarts. RIJNSBURG. De Coöperatieve .Voorschotbank en Spaarkas zal dezer dagen 25 jaar hebben bestaan. Tot de oprichting van de Bank is het initiatief uitgegaan van Ds. Renkema, die ir den zomer van 1902, den heer J. P. J. Vergouwen, die zich in dat jaar te Leiden vestigde, 'aanzocht tot het oprichten van een Bank voor Rijnsburg, teneinde de kleine kweekers crediet té verschaffen. Nadat de heer Vergouwen voor de statuten had gezorgd, werd door Ds. Renkema een voorlóopig comité ge vormd, waarin zitting hadden de hee ren V. A. Meijb-oomj H. Odendaal en Ant. v. d. Ejjkel'. Op de eerste vergadering, 30 Juli 1902, met genoodigden gehouden, ga ven zich 18 bezoekers als aandeelhou der op, waarna den 11 den Augustus d.a.v. tot definitieve oprichting, werd besloten. De Statuten werden goedge keurd, een bestuur benoemd, bestaande uit d? heeren ,W. A. Meijboom, H. Oden- daal, Anfch. v. d. Erjke-1, H. v. Egmond en i— van Delft Dzn., terwijl als eerste commissarissen werden benoemd Dp. {Renkema en Dr. van Walsem. De heer •Vergouwen werd aangezocht als boek houder te fungeeren. Van de genoemde heeren zijn alleen nog in laven en ia functie de heeren A. v. Delft Dzn. en Vergouwen. 24 October 1902 waren de statuten in de Staatscourant opgenomen, en 2 5 October werd de eerste zitting ge houden. Voor den kleinen burger in deze ge meente en omgeving heeft deze instel ling gedurënde de 25 jaar van haar bestaan uitnemend werk verricht, en ze is dan ook aldoor in groei en bloei toegenomen. Het aantal aandeelhouders bedroeg- blijkens het verslag van het laatste jaar 1216, terwijl het aan de Bank toever trouwde spaargeld ruim een halve ton bedroeg. Als merkwaardigheid kan nog ge meld worden, dat de Bank uit het be drijf zelve in al die jaren geen verlies geleden heeft, terwijl zij ook nooit de hulp nocdig had van een advocaat of een deurwaarder cm haar uitgezette gelden in te vorderen. Door den oorlóg leed zij een be trekkelijk kleimverlies- op haar effecten, waarin door de reserve, deels door afschrijving^ op -r de ^aandjeelenis vcrrzien. V' Naast de BoereaJ^enteak^die'^yoor V:enige jaren alfaierJ^-w-erd ongericht, neemt de Bank" nog-aanhoudend' in Woei toe, en blijkt zii nog;-steeds iff-een behosfte' te'voorzien. GEMENGD NIEUWS. On Bewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg bijl Coitnjum' (Fr.) is 'de Veetiansoortautd van den veehandelaar Tadema tel fVilouwbuurt, gisteren (door een trein; gegrep?.-n. Van de b'eide inzittenden, twee zoons' van T., weildi één gedood1. De andere! is levensgevaarlijk gewond, onderge leide van een arts, per trein naar Leeul warden vervoerd1. 1 Het uitzicht op de lijn was vrij. J t Aamrijlding. (Gistermiddag td üm'strteeks kwart voor vijf heeft op! Iden Meersenerweg te Limmel 'n ern stig ongeluk plaats gehad. I De landbouwer B. R. wilde juist met zijn kar op het kruispunt aldaat! den MeerSsenerweg jüusseeren, toen een auto, bestuurd door Iden 18-jarigenl C. uit Venlo, met groote snelheid uit ide richting Meerssen kwam aanrij- Iden. R., die naast zijn wagen' liep, wetfd! Idoor den auto gegrepen en meeger slesurfd'. 1 Zwaar gewond, met een schedel breuk, een dubbele beenbreuk en eert hei'pfractuur moest hij naar Calvari- enberg te [Maastricht worden overge bracht. Zijn toestand is uiterst zorgwekkend. Ongeluk. Gistermiddag te om- stneeks 4 uur is de ongeveer 35-jari- ee Heerstermans uit Oude Tonge op 'den weg van Middelharnis naar Stad aan 't Haringvliet bij het uitwijken voor een paard en wagen, met zijn! (motorrijwiel van den dijk afgereden, met het noodlottig gevolg, dat H. ter stond werd gedood. De va.lsche munters. Gelijk gemeld, heeft de justitie te Bleri'k' eert inval gedaan ten huize van v. ti. W.„ die verdacht werd' -van het vervaardi gen van valseh geld. Eenige valschd guldens en kwartjes, alsmede materi! aal voor het vervaardigen daarvan w-erl den in beslag genomen, v. d'. ,W. en' zekere J. de B. werden gearresteerd, In verband hiermede is, naar de! ,,N. Venl. .Crt." meldt, ook aangehoui 'den de ,19-jarige Duitscher E. S. uiti Tegelen, een zan'dyopmer, van wien! v. 'd. W. het kunstje zou hebben ge leerd'. j Alle Ürie zijn naar Roermondi over- sebrjacht, waar zij in het Huis vanl Bewaring zijn opgesloten. 1 Branden. Vrijdag is het vaar tuig van Mepper Bouland, dat gela den was met stroo, te Nieuw [Weer- dinge een prooi der vlammen gewor den. Te Heer Hugowaatd is gisteren! het perceel van oen heer A. Blaau-* boer, die er een wagenmakerij, rijwiel handel en sigarenwinkel houdt, tot! den grond afgebrand. Niets kon wor den gered. Oorzaak onoexend. Door onbekende oorzaak is de woning van J. te St. .Willebrord afge brand. Een deel van den inboedel' kon woilden gered. Verzekering dekt de schade. j Gezonken. Gistermorgen is Üe' pont in den. weg Follega-UosteTlzeel over de Eemsterfien gezonken, door dat bij het oprijden van een vracht auto, de ketting, waarmee ze aan den wal ligt gemeerd, brak. Hierdoor dreef de pont af met den auto, die halverwege was opgereden. Door den auto, die gedeeltelijk ach' ter de pont bleef hangen, werd' de belasting aan één einde te zwaar, wair- door dé pont water maakte en met den auto zonk. t De chauffeur wist zich te redden. De scheepvaart wordt niet belem merd. Branden. Gisternacht is dd boerderij van den landbouwer Ver beek onder {Lonneker afgebrand. Niets werd gered; allés was verzej kerd. De oorzaak is onbekend. Berooving. Gisternacht werd door een bewoner van het Kenaupaikl te Haarlem aangifte bij de politie ge daan, dat hij bij afrekening van eer* rit met een taxi van Den Haag naar Haarlem 'door een Haagschen chauf feur is b'eroofdl van een be'drag van f 700. Onmiddellijk is verbinding gezocht! met de Haagsche recherche. i Bij aanhouding van bedoelden ehauf feur in zijn woning werd deze in heC bezit gevonden van een bankbiljet vanl f 100 met het kenmerk, door den aangever opgegeven. j De chauffeur is in verzekerde be waring gesteld. AAN HET ZOEKLICHT. INGEZONDEN. (Builen verantwooroelijkheid der 'rtedactle.J Prof. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije LTniversiteit, zal den a.s. winter, aan te vangen begin October, een reeks lezingen houden, vormende een cursus, over de Opvoedkun- d e, welke lezingen per radio zul len worden uitgezonden. Van de zijde van belangstellenden werd ons gevraagd, de gelegenheid te willen bieden om die te kunnen hoo- ren. Wij zijn daartoe bereid, in de zeker niet gewaagde onderstelling dat daar voor bij-, de christelijke leeraren, on derwijzers en onderwijzeressen, aan 7 - Leidèn, 24 September 1927. Toen de Grieken bij Marathon de overwinning hadden behaald op de Perzen, was er een jonge man, die zoo snel mogelijk naar Athene liep om daar de zege bekend te maken. En toen hij'het blijde bericht meegedeeld had, zonk hij ineen en stierf. Zoo was het bij het meest sportieve volk der Oudheid. Thans is er in Chicago een titani sche kamp gestreden tusschen Tunney en Dempsey, de beide grootste boksers der wereld. Ruim 170.000 menschen woonden dezen luguberen strijd bij. En zoo groot was de opwinding van velen, dat niet minder dan 10 perso nen aan hartverlamming overleden, waarvan eenigen. toen door den om roeper de uitslag werd bekend ge maakt. Men kan niet zeggen, dat de wereld er sinds den slag van Marathon op is vooruitgegaan. In Amerika toch was het niet als bij de Grieken een strijd om den vijand uit het vaderland ,te verdringen, doch het was slechts „spel". Doch welk een spel! Een spel. dat onnoemelijke verwoestingen op li chamelijk en zedelijk gebied aanricht. Dat verruwend werkt op de zeden als geen ander tooneel, de wereldoorlog wellicht uitgezonderd. OBSERVATOR. RECLAME MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 c>. Laxeer-Tabletten 60 cl Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten.75 Bij Apoth. en Drogisten. onderscheiden onderwijsinrichtingen zoowel als bij anderen, die het hooge belang van deze lezingen inzien, veel belangstelling zal bestaan. Daarom stellen we ons voor in een geschikt lokaal de gelegenheid te ope nen om deze lezingen te beluisteren en wel zóó, dat men tevens behoorlijk gelegenheid heeft desgewenscht aan- teekéningen te maken. Om echter te weten op hoeveier be langstelling en deelneming we züllen kunnen rekenen en ons daarnaar te richten en tevens dienovereenkomstig de noodzakelijke vergoeding voor te maken onkosten te kunnen bepalen, noodigen we .alle belangstellenden vooraf uit tot een korte vergadering en samenspreking in het gebouw „Pre diker" Jan Vossensteeg te Leiden, op Donderdag 29 Sept. a.s., 's avonds 9 u. Moge geen enkele belangstellende verzuimen deze samenkomst bij te wonenl Namens de Leidsche Christelijke Radio-Vereen. H. M. v. d. BOS. J. SNOEK. Leiden, 23 Sept.. Geachte Redactie! Naar aanleiding van Uw Redactie- bericht over de Film „Ben Hur", dat is mij uit het hart gegrepen. Voor 't gevaar der Bioscoop moet gewaar schuwd. Maar laten wij consequent zijn. Ook in de voorlichting door on ze pers. Hier doel ik op 't geen in on* ze Nieuwe Leidsche Courant voor komt, waar wij aantreffen: Medita ties, maar ook een Moderubriek, 't geen mijns inziens een meten is met 2 maten. Dit is voor mij even zoo ge vaarlijk als de zoogenaamde goede Films. Neen geen marchandeeren, maar principieel partij kiezen in al les. Met dank voor de plaatsing, k Uw Dien. en Br. in Chr. C. KLEER Sr., Sophiastraat 12. De geachte Inzender vergeet, 'dat een courant nu eenmaal voor „elck wat wils" moet geven. Naast een pfin- cipieele beschouwing en naast een meditatie moeten wij ook ons nieuws hebben. Voor onze mannen hebben wij wat noodig maar ook voor onze vrou wen. Wanneer de moderubriek op zichzelf goed is kan zij niet gemist worden. Dat is niet meten met twee maten. RED. Geachte Redactie, Hij' zij mij vergund1, namens het Lo caal Comité v^n de ,Unie: „Een school met den Bijbel" en rne-t verwijzing naar zijn advertentie Uit noodig ing" in 'dit blad', een enkele opmerking te maken. Toen, eenige jaren na ide verwer ping van het VoTkspetitionnement var* duizenden Christenen aan den Koning' (1878), de gelijkstelling van het bij zonder onderwijs met het openbaar onderwijs hier te lande werd aanvaar-i toen werd 'door velen erfcend en uit gesproken het woord uit de.Schrift: „Dit is van den Heere geschiedt,^ en. het is wonderlijk in onze oooen". Gok heden nog wordt deze gedachte onder de Christenheid gaarne aanvaard. Toen een paar jaren daarna ons Loc. Comité van de Unie samenkwam? om over de Uniecollecte te spreken, werd' unaniem erkend en besloten, dat met de algemeene gelijkstelling dd frloote oorzaak, om die collecte te lijven houden, vrijwel geheel veggd vallen was, en dus de collecte langs; de huizen vervallen moest. Maar, ér werd.aan toegevoegd: De sinds 137Ö ieder jaar gehouden dank- en bede stond mag nooit in de toekomst ver zuimd worden. Aldus is tot hiertoe geschied. Maar toch, er is kennelijk verslap ping (ingetreden, {Met een machtig'

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 9