OökwitiMsl RECLAME. Gewone Zaterdag- prijs BOODSCHAPPENTASGH leerdoeik, groote maat JAEGER GEMOLTONNEER- DE MANSBROEKEN £N BORSTROKKEN >85 COUPONS IVOORFLANEL voor 2 heerenflanellen 1-80 DAMES-CORSETTEN restanten alle maten ^25 KINDER JASSGHORTEN waschechte ruitgarneering JU40 AM. LEGERHEMDEN prima khakidril 50 gr. KLUWEN JUMPER WOL, speciale prijs 0*55 prijs 0.90 1.20 1.65 1.— 1.25 1.65 0.35 Gewone Zaterdag- prijs prijs HOLTKAMP'S 1 PERS. GE ZONDHEIDSMATRAS |0 12.50 ,UrT5 in 2 pers. l&rïo GEKL. BEDSPREIEN waschecht, met feston 3-5Ü PRIMA ROLSGHUIERS mahoniekap 7*25 LOOPREKKEN prima beuken 5^— PIANOKRUKKEN draaibaar, prima kw\ 8<23 KAPSTOKKEN eiken. 4 haken &5o EIKEN CONSOLES driehoekig L95 Wederom verkoop in onze portiek van een groote partij GOUPONS, waaronder de nieuwste stoffen txm mme jsss?1" liS.OU 3.30 6.50 4.65 7.50 2.30 1.75 DAG-AGENDA. De avond-, nacht- en Zondagsdienst iler apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 September waargenomen door de apotneek van den heer M. Foekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. Om zijn inkoopen te doen kan men er evenwel evengoed terecht als an ders. Maison de Blanc, Maarsmansteeg 25, geeft in haar eene etalage een prachtsorteering babyartikelen. De dames zullen het snoezig vinden. De andere etalage is een uitstalling van corsetten. De fa. L. P. v. d. DriftNeyenbuur, Donkersteeg 16, verstaat bijzonder goed de kunst om haar etalages smaakvol in te richten. Men vindt er een uitgebreide sorteering Dames- en Kinderhoeder Bij de fa. Wisbrun en Liffman, Haarlemmerstraat 116120, treft men aan een zeer smaakvolle etalage van hoog-moderne stoffen en dames-mo deartikelen. We kunnen de dames sterk aanraden daar eens een kijkje te gaan nemen. De fa. Zandvliet, Haarlemmerstraat 117a, toont een tweetal pracht etala ges, waarin vooral de teekenbehoeften en de vulpenhouders domineeren. Men vergete vooral niet deze etalages in oogenschouw te" nemen. De etalage .van „De Drogisterij", van den heer J. Vrijenhoek, Haarlemmer straat 117, is eveneens zeer mooi.De drogist, die in deze etalage staat, boe zemt direct vertrouwen in. Zeer de moeite waard. De heer P. J. v. Kampenhout, Haar lemmerstraat 125, heeft een pracht- etalage ingericht voor de liefhebbers van de sport, allerlei soorten medail les, bekers en wat niet al. Tevens toont de etalage een prachtsorteering goud- en zilverwerken, als ringen, horloges, enz. De fa. Simonis, Haarlemmerstraat 138, spreidt een uitgebreide sorteering schoenwerk ten toon, en speciale schoenen voor de gelukkige bezitters van knokvoeten, gevoelige voeten en platvoeten. De fa. G. J. Visser, Haarlemmer straat 151, heeft haar etalages spe ciaal ingericht voor luxe lederwaren als damestasschen, portemonnaies ïnz., waarvan men een pracht-sortee- •ing te zien krijgt. Tevens etaleert de- .e firma met een mooie collectie Ja- pansche doozen. De fa. A. H. van Noort, Doezastraat l, heeft ter gelegenheid van de win kelweek, de Universiteit uit suiker goed samengesteld en geëtaleerd. Het .s een kunstig stukje werk, bijzorider nooi afgewerkt. We behoeven trou wens niets meer te vertellen van de vakkennis van den heer van Noort, lie is genoegzaam bekend. Bij de fa. Hoogstraten, Rijndijkstr. treft men een zeer aanlokkelijke ïtalago aan van Slagersartikelen. Men profiteere van de 'reclame-prijzen ,er gelegenheid van de winkelweek. En last not least noemen we de fa. .Jieck, op de Haarlemmerstraat, die .n haar 10 smaakvolle etalages een aantal letters gedeponeerd heeft, waaruit het Leidsche publiek een be iend Leidsch gezegde moet samenstel- en. Er zijn 100 aan prijzen. Een .eder doe meel UIT DE VAKBEWEGING. De af deeling Leiden van den Ned. Bond van Chr. Prot. P. T. T.-personeel aDoor Plicht tot Recht", vergaderde Woensdagavond in gebouw „Predi- ler", Janvossensteeg. Na opening op' de gebruikelijke wij- ce en afhandeling van eenige huise lijke zaken volgde een breede bespre king over de verhouding in de dienst- iokalen. Besloten werd dat 2 Bestuursleden ;en onderhoud zullen aanvragen bij ien Directeur van het Postkantoor, Dm dezen te verzoeken, dat hij het per soneel er aan herinnert, dat vloeken m de dienstlokalen verboden is, daar velen van het personeel doen alsof het vloekverbod niet bestaat. Tevens zal aangedrongen worden op verbod van onzedelijke en ruwe taal in de dienst- okalen. Ook de gelegenheid tot afhalen van correspondentie op Zondag van 11.30 —12.30 is iets waartegen zij als Chris telijk georganiseerden ernstig be zwaar hebben. Getracht zal worden di. uur gewijzigd te krijgen in van 8 9 of van 8.309.30, opdat odk diegenen welke Zondagsdienst moeten verrich ten niet verstoken zullen zijn om des voormiddags de Godsdienstoefenin gen te kunnen bijwonen. Waar reeds in vele groote plaatsen evenals op de kleinere de gelegenheid tot afhalen in de ochtenduren is, twij felen zij er niet aan of met eenigen goeden wil is dit ook voor Leiden ver krijgbaar. De propaganda werd daarna be sproken. Met blijdschap werd gecon stateerd, dat de Afd. Leiden weer in ledental vooruitgaat; 2 nieuwe leden hebben zich opgegeven. Besloten werd het 17e jaarfeest D.V. op Woensdag 26 October te vieren. Te ruim 10 uur sloot de heer Ober met dankgebed. GEMEENTEZAKEN. Tijdelijk leerares Duitsch aan de H. B. S. B. en W. stellen voor Mej. Dra. C. M. ^e Haas, leerares aan het Gymnasium .ijdelijk te blijven belasten met het geven van lessen in de Hoogduitsche taal aan de H. B. S. voor den cursus 19271928. Curatoren Gymnasium. In de vacature van Curator van het Gymnasium, onstaan door het aan Prof. Dr. Hesseling verleend eervol ontslag wordt aanbevolen het volgen de dubbeltal: 1. Prof. Dr. F. Muller, 2. Prof. Dr. A. W. Bijvanck. In de periodiek ontstaande vacatu res worden aanbevolen: 1. Prof. Dr. L. Knappert (aftr.), 2. Prof. Dr. J. H. Kern; 1. Mr. P. E. Briët (aftr.), 2. Prof. Mr. D. van Blom. Schoolmeubelen scholen Noord einde 40 en Hoogl. Kerkgracht. B. en W. geven den Raad in over weging medewerking te verleenen tot aanschaffing van schoolmeubelen voor de scholen Noordeinde 40 en Hooglandsche Kerkgrachct U. L. O.- school en L. O.-school, resp. tot bedra gen van 475, 800 en 730. Vaste aanstelling Klerk Burg. Armbestuur. B. en W. geven in overweging het Reglement voor het Burg. Armbest. zoodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt een schrijfster, op het Bureau van het Best., die reeds ruim drie jaar tijdelijk werkzaam is, als Llerk vast aan te stellen, zulks overeenkomstig verzoek van het Bestuur. Levering van gas en electr. stroom aan de gemeenten Nieuwkoop. Nieuwveen, Ter Aar en Zevenho ven. Op advies van Commissarissen der Lichtfabrieken geven B. en W. den Raad in overweging met bovenge noemde gemeenten een nieuwe resp. gewijzigde overeenkomst aan te gaan over de levering van licht en kracht bronnen. Hierbij is noodig een koppelkabel aan te leggen tusschen 't Leidsche en het Utrechtsche net. De kosten hier voor zullen 17.900 bedragen. Voor de uitvoering van dit werk wordt machtiging gevraagd. Verhuur perceel Vischmarkt. B. en W. geven den Raad in over weging het perceel Vischmarkt 14 voor den tijd van een jaar en daarna voor gelijk tijdvak verlengbaar te ver huren voor 780 per jaar aan de N.V. Holl. Naaimachinehandel, te Rotter dam. Verkoop stukje grond aan Noord- wijkerhout. B. en W. geven in overweging aan de gemeente Noordwijkerhout een stukje berm groot 530 M2. langs de Haarlemmertrekvaart te verkoopen voor den prijs van 1.10 per M2. Verbreeding Gangetje. Aangezien van twee der aange kochte panden voor de verbreeding van het Gangetje de huur 31 Dec. a.s. eindigt en van het andere pand de huur met 3 maanden kan worden op gezegd, stellen B. en W. voor thans te beslissen, dat de bedoelde panden zullen worden afgebroken. De kosten worden geraamd op 4200. Deze zul len later worden aangevraagd. Bedrijfs-water-installatie electr. centrale. B. en W. vragen een crediet van 86000 voor den bouw van een be- drijfswater-installatie voor de electri- sche centrale der lichtfabrieken, noo dig omdat de tegenwoordige installa tie onvoldoende wordt en niet meer aan de hooge eischen voor stoomke tels met hoogen druk voldoet. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een pink, die onbe heerd is aangetroffen. Gisteravond had Mej. O. het on geluk dat zij in de Janvossensteeg door de gladheid kwam te vallen. Zij klaagde over pijn in de dij, doch had naar het schijnt geen letsel bekomen. Per auto van den E.H.D. werd zij naar huis gebracht. Mej. v. E. slipte gisteravond half 8 m-et haar rijwiel op den Stations- j 221/' weg. Zij kwam te vallen en bezeerde haar linkerbeen. Per auto werd zij thuis gebracht. BINNENLAND. H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Per Staatsspoortrein van gistermid dag 12 uur 52, waarin zich een salon rijtuig bevond is H.M. de Koningin- Moeder van Soestdijk voor enkele uren naar Den Haag gekomen, ten ein de van de Koninklijke Familie af scheid te nemen vóór Haar vertrek binnen enkele dagen naar Beieren. De Koningin en Prins Hendrik heb ben de Koningin-Moeder bij aankomst hartelijk verwelkomd. De drie Vorste lijke personen reden in open auto naai de „Ruigenhoek", waar de Koningin- Moeder aan het dejeuner der Koningin deelnam. v Bij haar terugkeer naar Soestdijk per Staatsspoortrein van 4 uur 5 m., hebben de Koningin en de Prins, de Koningin Moeder uitgeleide gedaan in het station. PATRIMONIUM. In de gisteren te Utrecht voortge zette algemeene vergadering van het Nederlandsch werklieden verbond Pa trimonium, zijn allereerst de heeren Grondijs en Douwes, onder aanbieding van geschenken, gehuldigd voor het geen zij voor het verbond hebben ge daan. Medegedeeld werd, dat de heer C. Smeenk te Arnhem zijn benoeming als bondsvoorzitter heeft aangenomen. Op voorstel van den heer Kruithof en met een hartelijken toespraak van den heer Smeenk, werd onder dave renden bijval der vergadering de heer P. van Vliet Jr. te Utrecht, de afge treden voorzitter, als eere-voorzitter van het verbond benoemd. De verga dering zong hem Dat 's Heeren zegen op u daal' toe, waarna de heer van Vliet een kort dankwoord sprak, daar in de verzekering gevende, zich te zul len beijveren om het verbond te blij ven dienen. Vervolgens heeft het gemeentebe stuur de afgevaardigden ten stadhui- ze ontvangen. De burgemeester. Dr. J. P. Fockema Andreae, heeft daarbij een rede gehouden, waarna de eere voorzitter van het Verbond, de heer Van Vliet, met een kort woord heeft bedankt. Alle vier wethouders, de ge meentesecretaris, en eenige raadsle den waren bij deze ontvangst tegen woordig. In de daarna voortgezette vergade ring werd op voorstel van den voor zitter, den heer Smeenk, een telegram van hulde aan de Koningin toegezon den. Goedgekeurd werd de resolutie van het Hoofdbestuur, waarin besloten wordt, gedachtig aan wat Godsorde en der tijden nood van Patrimonium vorderen, krachtig te streven naar, en te steunen alles, wat de ontwikkeling van ons maatschappelijk leven in ge zonden, opbouwenden zin ten goede kan komen. Aangenomen werd een voorstel om pogingeh in het werk te stellen ten einde te komen tot de verplichting, dat bij de werkverschaffing, ten be hoeve van de werknemers rentezegels worden geplakt en verder aan te drin gen op een betere naleving der Invali- diteits- en Ouderdomswet. Langdurig werd van gedachten ge wisseld over het vraagpunt, of een per soon, die bij een niet-christelijke orga nisatie als lid is ingeschreven, toege laten kan worden als lid van Patri monium. Het Hoofdbestuur stelde in zijn raad ten aanzien van dit vraagpunt vast, dat het lidmaatschap van een moder ne vakorganisatie in strijd is met de beginselen, door Patrimonium beleden In gevallen, waar het geldt het lid maatschap van een neutrale vereeni- ging, welke enkel bedoeld de vakbe langen in den technischen zin te be handelen. of ten aanzien van groepen, waarvoor geen christelijke vakvereeni ging bestaat, moet elk afdeelingsbe- stuur zelf beslissen. Een algemeene uitspraak meent het Hoofdbestuur, kan in dezen moeilijk worden gegeven De vergadering vereenigde zich ten- slote met de meening van het Hoofd bestuur. De aftredende bestuursleden, de hee ren Douwes en Rutten, werden herko zen; in de open plaats van het hoofd bestuur, ontstaan door de benoeming van den heer Smeenk als voorzitter, werd gekozen de heer J. VV. Bossen broek te Amsterdam. Voorts kwam in behandeling het rapport inzake de beroepskeuze, van de heeren Prof. Dr. J. Waterink, G. Baas Kzn., en G. J. van der Ploog, van welk rapport de slotsom was, dat de zaak der voorlichting bij de beroeps keuze een oplossing vraagt in posi tief christelijken geest en deze den steun verdient van de Christelijk So ciale natie in het algemeen en van Pa trimonium in het bijzonder, doch dat Patrimonium dit echter alleen niet kan, en voor oprichting van plaatse lijke bureau s de Chr. Psychologische Centrale voor School en Beroop als steun daarvoor, het aangewezen li chaam is. De vergadering vereenigde zich met deze slotsom. Nadat nog enkele toespraken waren gehouden, werd de vergadering geslo ten. SPOORWEG GOUDA—BOSKOOP. Uit de omstandigheid, dat op de be grooting van het Departement van Wa terstaat voor 1928 een bedrag van één millioen gulden is uitgetrokken voor den spoorweg van Gouda naar Alphen via Boskoop, mag nog niet worden af geleid, dat reeds tot den verderen af bouw van dezen spoorweg zou -zijn be sloten, meent de Tel. Hoewel deze aangelegenheid in een verder stadium- is gekomen, is nog geen definitieve beslissing door de re geering genomen. Deze post is echter op de begrooting gebracht, voor het geval de bewuste spoorweg mocht af gebouwd worden. GASKWESTIE TE BAARN. In verband met de schorsing van den gasdirecteur hield de raad gister een vergadering met als eenig agenda punt: Behandeling eener personeels kwestie aan de gasfabriek. Direct bij den aanvang om 10 uur ging de raad in geheime zitting, wel ke tot half één duurde. Nadat de deuren geopend waren, deelde de voorzitter mede, dat hij, naar aanleiding van de gehouden be sprekingen een voorstel aan den raad meende te moeten doen, waarin op overweging, dat G. niet langer in zijn ambt van directeur der Gasfabriek kan worden gehandhaafd, en gelezen een adres van P. J. G., direc teur der gemeentegasfabriek, houden de verzoek hem, wegens zijn minder gunstigen gezondheidstoestand te ont heffen van zijn functie met ingang van een door den raad nader te bepalen datum, besluit P. J. G. met ingang van 1 Nov. 1927 te ontheffen van zijn func tie van directeur der gemeentegasfa briek. Dit voorstel werd door den raad met algemeene stemmen aangenomen. MINDER WETHOUDERS TE UTRECHT. Na 2Yi uur beraadslagen heeft de gemeenteraad van Utrecht met 24 te gen 12 stemmen het voorstel Vermoo- ten-Nahuyzen aangenomen om het aantal wethouders te bepalen op vier. Tegen stemden de sociaal- en vrijzin nig-democraten. Het voorstel was ingediend namens de Protestantsch-Christelijke raads fracties. EEN DUBBEL TARIEF IN VOORBEREIDING. Naar de Maasbode verneemt, kun nen binnen eenige dagen van de re geering voorstellen worden verwacht tot steun en bescherming onzer indus trie, in het bijzonder voor de Kerami sche industrie en de Lijm- en Gelatine fabrieken. Voor deze laatste zal dit o.m. be staan in een uitvoerverbod van been deren. Bovendien kan het blad als gevolg van inlichtingen van de meest bevoeg de zijde thans mededeelen, dat de raadselachtige passage in de Troonre de geen andere beteekenis heeft, dan dat een dubbel tarief in voorbereiding is. AANVRAGEN VERGUNNING RIJDEN MET TWEE OF MEER AANEEN- GEKOPPELDE VOERTUIGEN. De minister van waterstaat maakt bekend, dat hij machtiging heeft ver leend aan de hoofdingenieursdirecteu ren van den Rijkswaterstaat in de ver schillende directies (uitgezonderd al- gemeenen dienst) en aan den hoofdin genieur van den Rijkswaterstaat in het district Groningen, ieder voor zoo veel zijn ambtskring aangaat, om van zijnentwege te beschikken op aanvra gen om vergunning tot het rijden, het doen of het laten rijden over Rijkswe gen met twee of meer aaneengekoppel- de voertuigen, op grond van artikel 11 van het Rijkswegenreglement. Belanghebbenden wordt derhalve ge raden aanvragen om vergunning als bovenbedoeld spoedshalve rechtstreeks te zenden aan den betrokken hoofd ingenieur-directeur *an den Rijkswa terstaat, voor wat Zuid-Holland en Utrecht aangaat aan dezen functiona ris te 's-Gravenhage. COÖPERATIEVE DORSCHVEREEN. Op de vragen van den heer Ebels, lid der Tweede Kamer, betreffende het verleenen van vrijstelling van wegen belasting aan coöperatieve dorsch- en landbouwvereenigingen voor door de leden dier vereeniging gebruikt wor dende landbouwwerktuigen, antwoord de de minister van Financiën, dat in een op 9 Sept. j.l. verzonden aanschrij ving aan de betrokken ambtenaren is bericht, dat aan bona fide coöperatie ve landbouw- en dorschvereenigingen welke haar landbouwwerktuigen al léén gebruiken ten dienste van de le den der vereeniging, daargelaten de vraag of die vereenigingen reeds lan- geren of korteren tijd bestaan, dan wel zijn opgericht eerst na het in wer king treden van de Wegenbelasting wet, een kostelooze kaart kan worden afgegeven op den voet vah art. 6d der Wegenbelastingwet; voorts dat in de gevallen, waarin er aan getwijfeld wordt, of de vereeniging wel inder daad een bona fide vereeniging is, de zaak aan het oordeel van den minister behoort te worden onderworpen. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 22 Sept. De VOORZITTER deelt mede, dat tot voorzitter van de Commissie voor de verzoekschriften is benoemd de heer Koster. Adres van antwoord op de Troonrede. Aan de orde is de behandeling van het gewijzigd ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede. De VOORZITTER leest het gewij zigd ontwerp in zijn geheel voor. De heer MOLTMAKER (S.D.A.P.) brengt in herinnering, dat eenige ja ren geleden zijn partijgenoot Mendels voorstelde, met deze traditie te bre ken. Helaas was er toen geen meer derheid voor dit voorstel te vinden. Thans wil spr. weder het adres van antwoord niet zonder meer laten pas- seeren. In 't bijzonder wenscht hij op te komen tegen hetgeen geantwoord wordt op de mededeeling betreffende de ongeregeldheden in Ned.-Indië. In het gewijzigd ontwerp staat n.l. onder 7 „Met voldoening nam zij kennis van de mededeeling, dat deze onlusten aan het eigen Indische volksleven vreeand zijn en dat maatregelen geno men zijn om de bevolking tegen aan slagen op hare welvaart en vrijheid te beschermen". Spr. wenscht hierop verder niet in te gaan. De toestanden in Indië zul len door zijn fractie bij de Indische be grooting worden besproken. Hij wenscht alleen te protesteeren en te zeggen, dat hij zijn stem „tegen" zal uitbrengen. Dat spr. deze opmerking in 't open baar moet doen, vindt zijn oorzaak hierin, dat de afdeelingen, di>e het ont werp onderzoeken moesten, zeer slecht bezocht waren. Van eenige af deelingen waren van de 10 leden er slechts twee tegenwoordig. Van spre kers afdeeling was zelfs de rappor teur niet tegenwoordig, zoodat spre kers bezwaren niet zijn overgebracht. De heer VAN EMBDEN (V.D.) zegt namens de Commissie van redactie, dat het de bedoeling steeds is ge weest, een bewijs van hoffelijkheid te geven tegenover de Koningin. Politiek wordt in zulk een antwoord angstval lig vermeden. De opmerking van den heer Moltmaker ten opzichte van het aideelingenbezoek is eenzijdig. Er waren afdeelingen, die zeer goed be zocht waren. De heer BLOMJOUS (R.-K.) zégt, dat een 3-tal afdeeingen zeer goed be zocht waren, doch dat de sociaal-de mocraten ontbraken. De heeren COLIJN, DE VOS VAN STEENWIJK en DE VRIES leggen als voorzitters van afdeelingen ver klaringen af, dat hun afdeelingen goed bezocht waren. Bij de stemming wordt de algemee ne strekking van het adres goedge keurd met 28 tegen 7 stemmen. (Te gen de sociaal-democraten). Aan de orde zijn de verschillende onderdeelen van het adres, die door den voorzitter weder worden voorge lezen. De heer HERMANS (S.D.) merkt op, dat de sociaal-democraten reeds te gen gestemd hebben. Als zij den voor zitter daarmede een plezier doen, wil len zij nog wel eens stemmen. De VOORZITTER zegt, dat slechts het reglement van orde wordt ge volgd en dat de stemiming slechts gold de algemeene strekking van het ontwerp. Het adres wordt hierna aan genomen met 28 tegen 7 stemmen. De VOORZITTER deelt mede, dat het adres van antwoord op de gebrui kelijke wijze door de com/missie van redactie en den voorzitter der Kamer aan de Koningin za lworden aangebo den. De vergadering wordt hierna ver daagd tot Dinsdagavond half 9. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERINO. Het wereldarbitrageverdrag. De ondiercommissie der juristen commissie en de delegatie van vier leden, onder wie Jhr. Loudon, uit do derde commissie der Volkenbonds- vergaldering, zijn het gisteren eens ge worden over net gevolg, dat aan hef ontwerp Nansen, inzake de redigee ring van een wereldarbitrageverdrag gegeven zal worden. Als gevolg van het verzet van Scia- loja is dit voorstel, om een wereldar bitrageverdrag op te stellen door de derde commissie, evenals alle denk beelden betreffende vreedzame be slechting van geschillen naar een nieu we commissie voor veiligheid en arbi trage, die een ondercommissie der voorbereidingscommissie Loudon wor den zal, verwezen. De ontwapening. De ontwapeningscommissie van do Volkenbondsvergadering heeft gister avond een Finscne motie aangenomen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2