CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s" JAARGNAG VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1927 NUMMER 2239 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streekne! Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 9it nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS DE ADMINISTRATIE. Adres van antwoord op de Troonrede. Het adres van antwoord dat de Eer ste Kamer ook nu weer op de Troon rede heeft gezonden heeft in onzen Senaat weer stof tot ongewenschte cri- tiek gegeven. „Gisteren zoo beschrijft „Het Va derland" deze critiek gaf de weer slag op de Indische Troonrede-para graaf de socialisten aanstoot. „Met voldoening nam de Kamer (volgens het concept-adres) kennis van de me dedeling in de Troonrede, dat de jong ste onlusten op Java en Sumatra vreemd zijn aan het eigen Indische volksleven e;i dat maatregelen zijn ge nomen om de bevolking tegen aansla gen op haar welvaart en vrijheid te beschermen. Dat was voor de S.D.A.P. te veel! Het hoofdorgaan van de so cialisten had dit vreemd zijn aan het eigen Indische volksleven „nonsens" genoemd en de heer Moltmaker niet de eerstgeroepene om hierover met eenig gezag te oordeelen kwam nu tegen de betreffende alinea in ver zet. De socialistische senator vond het echter noodig ook in zijn argumenta tie te betrekken het feit, dat de Se- naatsafdeelingen, waarin het concept behandeld was. zóó slecht bezocht waren, dat men zijn bezwaren niet tot uiting had kunnen brengen. „De" af- deelingen? De heeren van Embden, Blomjous, Colijn. de Vries en de Vos van Steenwijk. kwamen achtereenvol gens mededeelen, dat .er juist zeer goed bezochte afdeelingen waren ge weest. maar de S.D.A.P.'ers hadden verstek laten gaan.Tableau! Het slot was. dat de socialisten, voor zoover aanwezig, tegen het adres van antwoord stemden." H.et is inderdaad een weinig verhef fend schouwspel, dat een stuk, dat louter uit beleefdheid wordt aangebo den, ook nog op deze wijze mishan deld wordt door de heeren die bij el ke gelegenheid protesteeren moeten. Weinig wol. Na de Novemher-onlusten 9n tndië voelden de Sociaal-Democraten zich niet erg op hun gemak. Aan de eene zijde was het zoo mooi om daaruit propaganda te halen, maar aan de an dere zijde wist men maar al te goed, dat de Communisten daar de hand in hadden en was het dus gevaarlijk om rechtstreeks partij te kiezen. Dies be sloot men een onderzoek door den In- dischen Volksraad te forceeren. Wij kregen een initiatief voorstel-Cramer, inzake deze enquête. Maar een dergelijk ontwerp moet eerst naar den Volksraad om advies. Doch zie wat een ontnuchtering! De Volksraad is heelemaal niet gesteld op dat onderzoek. Het bericht luidt nu: De heeren Cramer c.s. hebben hun voorstel van wet tot het instellen van een onderzoek (enquête) door den Volksraad naar de oorzaken van de onlusten, die in November 192G en in Januari 1927 in Nederlandsch- Indië hebben plaats gehad, ingetrok ken, aangèzien uit het advies van den Volksraad gebleken is, dat die Raad, ook al werd het voorstel wet, van de daarin belichaamde machti ging geen gebruik zou maken. Het einde van dit geval is wel te leurstellend. Tiet doet deïiken aan den boer, die een knorrende viervoeter uit 't hok haalde en als schaap wilde sche ren, maar toen bekennen moest, dat het geschreeuw grooter was dan de hoeveelheid wol. STADSNIEUWS. VAKOPLEIDING VOOR TYPOGRAFEN. Gisterenavond hield in de groote zaal fan het „Nut" de Leidsche Ver- eeniging tot bevordering van de ken nis in de grafische vakken een open bare vergadering, die flink bezocht was. De voorzitter, de hr. A. P. J. Aar- s e, wees op het doel der vereeniging, in de vakopleiding voor typografen verbetering te brengen. Het betreffende comité was samen gesteld uit vertegenwoordigers der vier werknemersorganisaties. Een de putatie die een bespreking had met. het bestuur der Ambachtschool kwam al spoedig tot de conclusie dat het niet mogelijk was aan de Ambachts school een cursus voor typographie verbonden te krijgen o.m. waren daartegen bezwaren van organisato- rischen aard. Ook het vragen van sub sidie van rijk en gemeente achtte men niet gêwenscht; liever wilde men op eigen kracht werken. Teneinde een begin te maken met de vakopleiding-besloot het bestuur dit jaar reeds een teeken- en taalcur sus te beginnen, waarvoor als leer aren zullen optreden de heeren J. Her zog, leeraar in de typographie aan de Ambachtsschool te 's-Gravenhage en van Doren, onderwijzer hier ter stede. Dit is nog slechts een begin; het doel der vereeniging is een volledige cursus in zetten, drukken en binden. Spr. deed ten slotte een beroep op pa troons en typografen tot steun aan deze vereeniging, wier contributie slechts 1 per jaar bedraagt. Spr. heette vervolgens de sprekers haitelijk welkom en gaf daarna het woord aan den heer G. J. Schepers uit Den Haag. Spr. deelde op humoristische wijze uit eigen ervaring het een cn ander mede, betreffende zijn opleiding in de typografie, die uitsluitend van practi- schen aard was en langs lijnen van geleidelijkheid ging. Spr. heeft zijn doel bereikt, doch zou gaarne ande ren door een betere vakopleiding een weg als hij gehad heeft willen bespa ren. De tijden zijn anders geworden en aan het drukwerk worden in on zen tijd heel andere eischen gesteld dan 'n jaar of 3U geleden. Machines van ingenieuse vinding zijn in de plaats gekomen van de vroegere, die eenvoudiger en gemakkelijker te be dienen waren. Het handzetten begint langzamerhand tot het verleden te be- hooren. Spr. juicht het van harte toe. dat ook hier ter stede een vereeniging is opgericht tot verbetering van de ken nis der typografen. Dit is zoowel een werkgevers- als werknemersbelang; men lette er b.v. op, dat in onzen tijd de drukkerijen die het beste werk le veren over 't algemeen het meest ren- deeren. Spr. vindt het zeer juist dat het be stuur begint met een taal- en teeken cursus. Veel copie is afkomstig van menschen, die de Nederlandscke taal niet goed machtig zijn, daarom is bet veel tijdsbesparing als de zetter de taal goed kent. En de beteekenis van teokenen voor ons vak is niet minder groot, omdat men dan een oog heeft voor de indeeling van bet drukwerk en mooi werk kan leveren. De tweede spreker, de heer J. Schipper, secretaris der Centrale Leerlingencommissie, zette eveneens de noodzakelijkheid van goede vak opleiding voor de typografen uiteen. Zal het bedrijf op de hoogte van on zen tijd staan, dan is het niet voldoen de dat de patroons zich de nieuwste machines aanschaffen, doch tevens hebben zij noodig arbeiders om die machines goed te bedienen. Daarom As een goede vakopleiding noodzake lijk. Met name geldt dit voor de toe komstige typografen. Wij moeten ook hier beginnen bij Jeruzalem, d.w.z. de jeugd. Er is nog veel te doen. De leer lingenregeling. is nog voor velen, zoo wel werkgevers als werknemers, een gesloten hoek; zij weten er te weinig van en hebben er daarom ook te wei nig belangstelling voor. Wij hebben thans in ons land 1103 gecontracteerde leerlingen; er zijn echter nog wel 200 leerlingen die geen contract hebben. Het is in hun eigen belang dat zij dit zoo spoedig moge lijk krijgen, want als ze geen leerling contract en geen diploma krijgen, zal wellicht in de toekomst het bedrijf voor hen gesloten zijn. Spr. deed een beroep op de patroons en de chefs, het werk der leerlingen- commissie te steunen. Ook de vakor ganisaties hebben in deze'een taak. Spr. richtte zich vervolgens tot de leerlingen zeiven, die in grooten ge tale op de vergadering aanwezig wa ren om met ijver het leerling-contract na te leven en hun best te doen, goede vaklieden te worden. De ouders heb ben in dezen op hun kinderen toe te zien. Het is niet zoo moeilijk typograaf te worden maar wel om bet te b 1 ij v e Ti. Spr. herinnerde er aan, dat sinds het optreden der malaise wel een 2000 typografen uit het vak zijn uitgestooten. Hoe beter men op geleid is, hoe sterker men staat in den strijd om het bestaan. Werkgeversbonden en arbeiders organisaties steunen thans inet 7000 per jaar de leerlingenopleiding. Wel een bewijs hoeveel het particulier initiatief in dezen vermag. Spr. deed een beroep op de aanwe zigen den arbeid der vereeniging te steunen door lid te worden en allen ertoe mede te werken, dat spoedig weer een goede tijd aanbreekt voor ons bedrijf. (Applaus). Nadat de heer Van Doren nog een kort opwekkend woorl tot de leerlin gen en de ouders gesproken had, en do voorzitter had meegedeeld, dat de cursus zal gehouden worden in het schoolgebouw aan de Mare, sloot deze de vergadering. DE STOOMTRAM. Zoowel het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel als de directie der N. Z. H. T. M. zijn bij de Kroon in hoo- ger beroep gegaan tegen 5e besluiten van de colleges van Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland, om aan de Brockway voor eenige jaren conces sie te geven voor haar autobusdien sten HaarlemLeiden. Met belangstelling wordt de beslis sing van de Kroon in deze kwestie te gemoet gezien, omdat die voor de streek tusschen Haarlem en Leiden van veel beteekenis is. Als de Kroon het besluit van Ged. Staten vernietigt, zal de N.Z.H.T.M. haar stoomtramlijn eleetrificeeren. Hiervoor zijn reeds verschillende voorbereidingen getrof fen. ROODE KRUIS. Het feestuur van de afdeeling Leiden van het „Nederlandsche Roode Kruis" verzoekt ons mede te deelen, dat op Woehsdag 28 September a.s. gehouden zal worden, hier ter stede, een collec te langs de huizen en op straat, ten einde het „Roode Kruis" in staat te stellen zijn vredestaak naar be- hooren te vervullen. Waar vroeger de taak van het „Roode Kruis" was, uit sluitend hulp te verleenen in tijden van oorlog, heeft het zijn werkzaam heden uitgebreid tot het in vredestijd bevorderen van de Volksgezondheid, hygiëne en hulpverleening bij natio nale rampen enz. Hiervoor is veel geld noodig. Wij sporen iedereen aan naar vermogen bij te dragen om het Nederlatidsche Roode Kruis in staat te stellen zijn vredestaak naar behooren te vervullen wat aan het geheele Nederlandsche volk ten goede zal komen. NIEUWE INVAL BIJ DE INDONESIëRS. Op last van de justitie te Den Haag is hedenmorgen 8 uur door de politie alhier wederom een inval gedaan in een viertal perceelen, resp. gelegen aan de Wasstraat, van Oldenbarne- veldstraat, Kaiserstraat en de Lange- brug, bewoond door Indonesische stu denten. Er werden 2 personen gearresteerd, n.l. Raden A. Sastro Amidjojo en een zekere A. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Deze invallen zijn niet gedaan met de klaarblijkelijke be doeling, huiszoekingen te verrichten, doch uitsluitend voor arrestatie van genoemde personen. Naar wij vernemen, zijn tegelijker tijd ook te Den Haag en Amsterdam hedenochtend invallen bij Indonesi sche studenten gedaan. Nader wordt uit Amsterdam ge meld; Door de Amsterdamsche recherche is in opdracht van de Haagsche Justi tie gezocht naar twee Indonesische studenten die hier geen vaste woon plaats hebben. Invallen hebben te Am sterdam niet plaats gehad. Bedoelde studenten zijn nog niet gevonden. DE WINKELWEEK. Zooals we reeds in ons blad van gis teren meldden beeft gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal plaats gehad de opening van de Leidsche Winkelweek. Daarbij waren o.m. aanwezig bur gemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuy- zen en diens echtgenoote, de wethou ders mr. Tepe, Goslinga en Splinter, de gemeente-secr., mr. dr. v. Strijen en de referendaris de heer Rosier, de voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Rijnland, de heer D. ten Gate Brouwer en de adj.-secr. der Ka mer, de heer J. T. de Mooij; verder af gevaardigden van middenstandsorga nisaties en tal van deelnemers. Aan AJevr. van de Sande Bakhuy- zen werden bloemen aangeboden door het dochtertje van den heer Si- monis, voorzitter van de Winkel weekcommissie. Na de rede van de Voorzitter, die we reeds gisteren opnamen sprak de burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen een rede uit. Spr. dankte allereerst mede namens zijn echtgenoote, den voorzitter voor zijn woorden en zeide het goed gezien te vinden van de commissie dat ze ook dames tot deze opening heeft uit- genoodigd omdat de middenstand daar vooral mee te maken heeft. Voorts zeide spr., dat het hem een voorrecht was deze winkelweek te mogen openen. Het bestuur heeft ge meend, dat thans het cogenblik was gekomen om te laten zien wat de mid denstand vermag. Spr. zal van harte gaarne medewerken tot het bereiken van het doel dat is voorgesteld en wekt de Leidsche burgers op allen te gaan zien wat er te koop is in de fraai versierde magazijnen. Ook wil spr. zijn woord laten door klinken niet alleen tot aan de gren zen van Leiden maar nog ver daarij buiten in Rijnland, dat hier op deze bijeenkomst vertegenwoordigd wordt in de sympathieke voorzitter van de K. v. K., de heer Ten Cate Brouwer. Leiden zal deze week midden in de reclame-campagne leven. De winkels zullen trachten publiek te trekken op allerlei manier. Men zal aantoo- nen hoe goedkoop de machinerieën van het dagelijksche leven kunnen loopen. In het particuliere leven wordt reclame iemand aangewreven als een kwade eigenschap. Men zal het den Middenstand echter tegenwoordig niet kwalijk nemen. Reclame is noodig. De .Middenstand is gedrongen het publiek diets te maken dat het noodig heeft wat hij verkoopt. De bloei van den middenstand is voor de stad van groot belang. Daar om verheugt het spr., dat dit hier in Leiden wordt begrepen. Met genoegen heeft spr. gehoord, dat de Leidsche Middenstand bekend staat ver buiten de grenzen van de gemeente. De roeping van den winkelier reikt echter nog verder. Hij moet ppvoe- dend werken op het publiek. En dan ontglipt spr. onwillekeurig een ver zuchting wanneer hij denkt aan de eentonigheid die zoo dikwijls wordt aangetroffen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, dat de Middenstand ook een tusschschakel vormt tusschen den huisarbeid en het publiek. Door het fabriekmatige werk wordt de scheppende kracht van den huisarbeid uitgeschakeld. Verder wijst spr. nog op de ver plichtingen van den winkelier tegen over bet publiek. Een goed schaap herder scheert zijn schapen, maar vilt ze niet, luidt een Latijnsch spreek woord. Zoo moet de winkelier ook doen. Hij moet zijn publiek kooplus tig houden. De winkelstand moet de winstmarge niet al te ruim nemen. Hij moet zorgen dat er geen kapers op de kust komen,. Bij een toenemende bevolking is het afzetgebied grooter maar ook de strijd om bet bestaan en daar moet rekening mede worden ge houden. Verder moet de winkelier niet in de eerste plaats zijn kracht zoeken in het etaleeren. Ook dat is een mooi en nuttig werk. In Amerika, waar spr. verscheidene jaren gewoond heeft, heeft men de kunst om een klant te behandelen grondig bestudeerd. Spr. gelooft dat dat goede vrucht opleve ren zal wanneer bet ook bij onzen winkelstand meer en meer ingang zal vinden. Thans is spr. verlangend te zien wat de winkelstand bier in Leiden tot stand heeft gebracht en daarom wenscht hij tenslotte succes op de poging die gedaan is en verklaart de winkelweek voor geopend. Deze rede werd door de aanwezigen warm toegejuicht. Vervolgens sprak nog een enkel woord de heer Ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koop handel, die na het gesprokene door den eersten magistraat van de stad hier weinig aan had toe te voegen. Spr. brengt namens de K. v. K. harte lijk dank voor de uitnoodiging en voor de vriendelijke woorden tot hem per soonlijk gericht. Spr. wijst er op, dat er in de Rijnstreek over de Leidsche Winkelstand niets dan lof bestaat. Vanmiddag enkele winkels bekijken de, had spr. een groepje menschen, die een etalage in oogenschouw na men, hooren uitroepen: „Wat een sor- teering", en in dat enkele woord lag veel in. Spr. wenschte alle mededin gers toe dat van hun voorraad gezegd zou worden: Wat een sorteering. Spr. hoopt dat de winkelweek op alle ma nieren volkomen zal slagen. Ook op deze woorden volgde een hartelijk applaus. Daarna werd een autotocht ge maakt door Leiden's winkelstraten. Met een tiental auto's werden de straten doorkruist. Het was op straat een verbazende drukte van winke lende en etalage-bekijkende menschen en de verschillende etalages gingen aanj ons oog voorbij als op een rol prent, zoodat we alleen een algemee- ne indruk hebben overgehouden. En die indruk is goed. De Leidsche Win keliers hebben getoond wat ze kun nen. Elke etalage heeft iets eigens en er zijn er onder die waarlijk kunst stukken genoemd kunnen worden. Een bezoek aan de winkelstraten is dan ook ten volle de moeite waard en we wekken nogmaals onze lezers op nu eens niet thuis te blijven, maar door een bezoek aan de winkelstraten den arbeid van zoovelen te beloonen. Na de tocht keerde men weder te rug in de Stadsgehoorzaal, waar de voorzitter, de heer Simonis nog een kort woord van dank bracht aan den Burgemeester en zijn echtgenoote voor al de moeite die zij zi.ch getroost had den. De wapenschouw van de eemobi- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/j cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Hommer. Binnenland. De Leidsche winkelweek. Windhoos boven Zoeterwoude. Nieuwe inval bij de Indonesiërs; twee anrestaties te Leiden. De Eerste Kamer zendt een adres van Antwoord op de Troonrede. De gemeenteraad van Utrecht ver* mindert het aantal Wethouders. Telefoongesprekken KootwijkBan doeng. Buitenland Lloyd George luidt de alarmklok over den economischen toestand van Engeland. Nog geen overeenstemming tusschen Frankrijk en Rusland inzake een schuld'enregelicg. Finsch voorstel in zake financieele hulpverleening aan een aangevallen staat door de derde commissie van de Volkenbondsvergadering aangenomen. —HBBMB liseerde middenstand was verricht en Spr. hoopte, dat de verhouding tus schen de gemeente en den midden stand goed zou blijven en boodt even tueel aan het hoofd der gemeente de hulp aan van den middenstand, waar van spr. de verzekering gaf dat hij ge mobiliseerd zou blijven. Spr. dankte tevens de Wethouders en den Voorzitter van de Kamer van Koophandel voor hun meeleven. Tenslotte dankte Spr. nog degenen die vrijwillig de auto's voor de tocht door de stad hadden beschikbaar ge steld, n.l. de heeren Passchier, Stallin- ga, Dieben, Straatsburg, Kwestroo, Rooyakers, de Groot en Vreeken. De Burgemeester sprak daarna nog een enkel woord van lof over de pres taties van den middenstand en sprak nogmaals den wensch uit dat de win kelweek een succes zou zijn. Op onderstaande deelnemers aan de winkelweek vestigen we speciaal de aandacht. Slegtenliorst s Fotowerken (Fa. M. Bongenaar), Nieuwe Rijn 46, brengt een zeer artistieke etalage, waarin bijzonder goed uitkomt de superieure kwaliteit van de foto's. Een zeer mooie vergrooting geeft een keurig effect aan het geheel. De fa. P. J. Hueber en Schrijvers, N. Rijn 37, geeft een mooie etalage met fluweel en peau de peche stoffen. Aan de achterkant van de winkel zijn de Leidsche wollen dekens geëtaleerd, een nieuw speciaal artikel van de fa. De N.V. D. v. d. Oever, N. Rijn 31, is een specialiteit in Kleermakers- en Naaisters-fournituren, wat in de eta lage duidelijk tot zijn recht komt. Ver der treft men er aan een rijke sortee ring lakens en stoffen. De heer J. P. C. Meerburg, N. Rijn 30, geeft een smaakvolle etalage, waarin tegenover elkander gesteld wordt het behang van vroeger en van nu. wat een zeer mooi effect geeft. De andere etalage toont moderne meube len. Het Bonthuis, N. Rijn 25, toont in zijn etalage een pracht sorteering pel terijen,-voor de dames om van te smullen. Zooals bekend is het Bont huis een specialiteit in dit artikel. Al les wordt verwerkt naar e'oen model len. De heer W. Zaalberg, Nieuwe Rijn 24, brengt een prachtsortecring. kachels en haarden, de nieuwste mo dellen en eveneens een zeer mooie collectie artikelen op el.ectriteitspe- bied. De heer Maks Zweris. Nieuwe Rijn 23, heeft 'een mooie etalage samenge steld' van de Fanm-tabak, de tabak, die momenteel veel gevraagd wordt. Het Boordenhuis (Klaassons), Visoh- markt 7, toont in zijn etalage een schitterende collectie hcerenmodear- tikolen, in het fijne genre. De uitstal ling ic bijzonder smaakvol. De heer M. Wolters, Nieuwe Rijn 2, heeft een speciale etalage van de E. I'. G. (een uur genot)-sigaren en toont in de andere etalage rook- en pruim tabak van eigen fabrikaat. De Leidsche Ijzerhandel, ^isch- markt 22, brengt een verrassende sor teering luxe en huishoudelijke arti kelen in zijn smaakvolle etalages. Het is werkelijk de moeite waard daar oen kijkje te gaan nemen. De Fa. Wanneé op de Botermarkt 17, heeft een tweetal smaakvol inge richte etalages waarin aangetroffen wordt een 'uitgebreide collectie h£b- ren-modeartikelen. Men ga eens kij ken. De fa. Gebr. Hoogendoorn, Boter markt 23, is druk aan 't verboutven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1