de heer De Vlugt, zonden telegrafi sche gelukwenschen. 's Avonds vereenigde men zich in een feestelijke bijeenkomst, waarin als sprekers optraden mr. H. A. v. d. Veg- te, minister van Waterstaat; oud-min. mr. S. de Vries Azn. en ds. P. Ch, v. d. Vliet, predikant te Utrecht. DE VLIEGTOCHT NAAR INDIë. „Het Vliegveld" gaf een Holland- Indië-nummer uit. Plesman teekent de vele moeilijkheden, die Geysendorffer en Scholte te overwinnen hadden op hun zoo laconiek ondernomen Indië- vlucht. Eén bladzijde slaan we op: ,;De terreinen hebben onze vliegtuig- bestuurders de angstigste oogenblik- ken van hun leven bezorgd. In Calcut ta was het terrein zeer zacht en om geven door hooge boomen. Slechts met de grootste moeite kon men het toestel van den grond los krijgen en over de boomen heen loodsen. In Aleppo drong het roode zand van het terrein in de wielassen en vrat een heele bronzen lagerbus weg, zoodat 't wiel er bij bengelde en in ConstantinD- pel op één wiel moest worden geland. In Sengore was het terrein zóó slecht, dat men bij de landing opeens vast liep in het zand, gelukkig echter zon der dat het toestel op zijn neus ging staan. Bij het vertrek uit Sengaro kwam het vliegtuig juist op den rand van het terrein wederom in het zach te gedeelte; daarachter bevond zich een heuveltje met boomen. Geysen dorffer trok het toestel met alle macht op, het botste over den heuvelrand, de schroef maaide de takken af, die den vliegers om de ooren vlogen en het toestel kwam los, maar het staart vlak had in de boomen gegrepen en de stalen stijlen waren verbogen. Daardoor was het evenwicht van ^t vliegtuig verstoord, en moest Weber in allerijl alle koffers achter uit de ka juit naar voren sleepen en moesten ook de passagiers zooveel mogelijk voor in de kajuit gaan zitten. Zoo, met veel moeite bereikte men Singapore waar de hoogste vliegkunst vereischt werd om het toestel behou den aan den grond te brengen. Weber nam de gebogen stijlen mee naar een Engelsche scheepswerf, wel ke een noodreparafie uitvoerde. Ook dezen nacht kwam hij niet tot rust. In Singapore stond men op een voetbal veld. Vertrekken met volle lading van deze kleine lap gronds was uitgeslo ten. Dus liet men benzine uit en men bracht bagage en anderdeelen aan boord van een stoomschip met bestem ming naar Batavia, en vertrok op hoop van zegen. Het gelukte maar in Muntok moest men landen om ben zine en olie bij te vullen. Gelukkig bevond de olie, welke in dertijd voor Van der Hoop was be stemd. zich nog op het terein. De olie-storingen, welke door de hoogere temperatuur optraden, heb ben onze vliegers angstige oogenblik- ken bezorgd, wanneer opeens de olie uit de uitlaat sloeg, de* bougies vet werden en de ontploffingen van de cy linders begonnen te haperen. Welk een reusachtigen invloed deze hitte had, moge ook daaruit blijken, dat er bellen ontstonden in de alcohol van het aperiodisch compas, met dat gevolg, dat het aflezen van het com pas moeilijkheden opleverde. Toch moest op dit compas gevlogen worden want bij den terugtocht ont moete men zulke ontzaglijke regens, dat men vloog als in een watergordijn en elke oriëntatie onmogelijk bleek. Boven volkomen onbekend terrein in een zondvloed, moesten de vliegers zich door hun compas laten leiden. Ieder, die auto rijdt, weet hoe moei lijk het sturen wordt, wanneer het lijkt, of iemand een tuinspuit op de voorruit heeft gericht. Hier was het of er tien tuinspuiten tegelijk aan alle kanten water gaven en door deze zee van vocht koerste het toestel met den wind in den rug met snelheden van 210 K.M. per uur. Geen wonder dan ook, dat de vlieg terreinen in Bangkok, alsook in Cal cutta, volkomen blank stonden en de H-NAPD bij zijn landing hooge mod- dergolven opwierp. ONREGELMATIGHEDEN IN HET GASBEDRIJF? De voorzitter en de secretaris van den Neder 1. federatieven bond van per soneel in openbaren dienst schrijven in een adres aan den Utrechtschen raad: dat gedurende de laatste weken bij herhaling onrustbarende berichten in verschillende bladen zijn vermeld, be trekking hebbende op onregelmatighe den, welke in de gasbedrijven zouden plaats gevonden hebben bij leveranties ten behoeve dier bedrijven, en ten las te der betrokken gemeenten gedaan; dat daardoor 15 leveranciers zijn aangewezen, die in meerdere of min dere mate hun medewerking verleend zouden hebben bij het tot stand bren gen van de bedoelde onregelmatighe den, door het toekennen aan directeu ren van gasfabrieken van belooningen, in den vorm van kortingspercentages e.d., door welker omvang de betrok ken gemeenten in den loop der jaren gezamenlijk voor meerdere millioenen guldens benadeeld zouden zijn; dat door verschillende der bedoelde leveranciers bij tijd en wijle leveran ties ten behoeve uwer gemeente zijn gedaan; dat één dier leveranciers reeds in twee gevallen zijn schuld te dien op zichte erkend heeft; dat voorts in bovenbedoelde berich ten is vermeld, dat de directeur der gasfabriek van de gemeente Utrecht, in samenwerking met een leverancier, een bedrag van 16.500 bijeengebracht en ter hand gesteld zou hebben aan den berichtgever, ten einde dezen te bewegen, verdere mededeelingen ach terwege te laten; dat daarbij tegelijkertijd melding gemaakt is van een tot. den Utrecht schen directeur gerichte beschuldi ging, als zou deze niet minder dan ƒ50.000 ontvangen hebben van den be doelden leverancier. Adressanten meenen, dat ophelde ring te dezer zake dringend noodza kelijk geacht moet worden en pleiten voor de benoeming van een commissie van onderzoek. UIT DE OMGEVING. AARL ANDER VEEN. Hier ter .plaatse zijn een tweetal voetbalver eenigingen opgericht. Bg het gehouden examen aan het eind v. d. cursus in het melken gehouden zijn geslaagd J. Hoogendoorn, C. Kem penaar, J. Lelivelt, J. Poel wijk, H. de Itoog en J. de Rooij. Tot bestuursleden van de Zuid- en Noordeinderpolder zijn gekozen de hee- ren J. H. Ruting en G. Domburg. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat de heer G. Luiben, eige naar van een hoenderpark alhier, met de broedmachine van 218 eieren, 193 kerngezonde kuikens verkreeg. De boerderij van wijlen den heer J. Rodenburg zal onder clen hamer ko- Imen. -De heer v. V. bezeerde zich zoo erstig in de hooiberg, dat geneeskun dige nulp moest worden ingeroepen. De collecte voor de Ziekenhuis- verpleging heeft f72,60 opgebracht. BODEGRAVEN. Burg ei tij ke stand. Gehuwd: A. Boot 22 j. en A. Stigter 22 j. Overleden: A. Calis 63 j. geh. met E. van dar Neut overl. te Leiden. Ingekomen van: Nieuwkoop, D. A. Verboom, dienstb., M. 96; Leimuiden, A. WitteDol, dienstb., D J2; Waardei\ D. Prins en echtgen., zuivelberieider D K21; Veldhuizen,'/. J. Oostrom, M 7; Utrecht, J. W. Groeneveld en gezin D Zi. Vertrokken naar: Bussum, J. Rave- stein en gez., commissionnair; Waarder, J. W. Kok; Apeldoorn, Wied. T. van Engelen; Gouda, J. H. Westerhout, dienstb.; Barwoutswaarder, H. Hoogen doorn en gez., los werkman. BOSKOOP. Op de gehouden verkooping, ten overstaan van notaris Houtzagers al hier, is het tuinveld gelegen in den Nessepoldjer, gegund aan J. v. Klave ren Dzn. te Hazerswoude, voor f2300, De slagerij Zijde weg no. 280 is op gehouden. De volgende brieven zijn als on bestelbaar aan het postkantoor terug te bekomen: K. Nieuwland te Schoon hoven, Sulvanova, Pratia en Hertha Brandt, Ostseebad, Dahme. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: 1 Fordsleutel, 1 brilgarnituur, 1 R.K. Kerkboekje in etui. 1 belastingrijwiel- merk en 1 doublé damesarmband. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Lijsje Maartje d.v. J. M. Roodenburg en G. C. de Vries; Theodora Adriana d.v. W. van Woerkom en M. A. Mesman; Wou- terina Hendrika d.v. G. Resoort en J. G. Paans; Jan z.v. A. Knok en M. Groe ne weg. Overleden: Leonardus Cohen 58 j. geh. met M. H. du Mosch; Aplonia van den Heuvel 64 j. geh. met H. Kaars. HAZERSWOUDE. De vereeniging Ghr. Bibliotheek hield in „Salvatori" haar jaarvergade ring, die evenals gewoonlijk, karig was bezocht. De voorzitter, Ds. Luuring, opende het F^jnenzijn met gebed, en las Ps. 146. Naar aanleiding daarvan werd ge lezen op het groote nut, en de behoef ten, waarin de bibliotheek voorziet. De aanwezigen werden welkom geheetenen de medebestuurders erkentelijkheid be tuigd voor al den omvangrijken arbeid welke op dit terrein in het belang der gemeente wordt verricht. Daarna werd door den secretaris, den heer J. Blijleven, de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd waarna hg het jaarverslag uitbracht. Hieruit bleek, dat in het leesseizoen '26—'27 niet minder dan 3220 boeken werden geruild, en dat de animo voor deze vereeniging in stijgende lijn gaat. De penningmeester, de heer Jac. van Pijlen, gaf daarop een overzicht van de ontv. en uitg. De ontvangsten bedroe gen f267,76, de uitgaven f 175,32; alzoo een batig saldo van f92,44. De commissieleden voor het nazien der rekening, de heeren A. Hoogen doorn en L. van Gorkum Jaczn., heb ben alles in orde bevonden, en de pen ningmeester werd daarop gedechar geerd, met een woord van dank voor al de accuratesse. Medegedeeld werd dat het bestuur be sloten had een nieuwe catalogus te doen vervaardigen, die voor den prijs van f0 25 beschikbaar wordt gesteld. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftr. leden, de heeren Ds. Luuring, W. Rijnsburger en J. Blijleven met bijna algem. st. weder herkozen, en namen de herbenoeming aan. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening 1927'28 wer den benoemd de heeren N. v. d. Toorn en Abr. van Rgssel. Bij de rondvraag werd nogmaaals de aandacht gevestigd op het nauwkeurig toezicht op de boeken, en werd besLo- ten om hen die de boeken beschadigd terugbezorgen, eenigen tijd uit te slui ten van de gelegenheid boeken te kun- n*i ruilen. De bibliotheekcommissaris zal daaraan de noodige aandcht schen ken. De voorzitter sloot daarop de ver gadering met dankgebed. De vergaderingen van de Chr. Jongelingsvereen. „Eere zij God" zul len nu weder aanvangen en worden gehorden des Zaterdagsavonds ten acht uur in het lokaal „Salvatori". Tot leden van het bestuur werden ge1 kozen de heeren: S. de Bruin, voorz., J. Fase, 2e voorz.. Joh. de Kort, secr. D.-van Staveren, penningm., J.Kroon Bibliothecaris en W* Oppelaar, Algem. Secundus. De vergaderingen van de Kn°pen- vereeniging „Samuuel" zullen *i.s. Zón- das des n.m. drie uur weder aanvan gen en worden gehouden in het lokaal achter de Gere-f. Kerk, onder leiding van d?n heer B. Offringa. Door het bestuur van den Am bachtspolder zal op Dinsdag 4 October a.s. schouw worden gehouden over alle wateringen, hoofden, wijken, slottenen kunstwerken in den polder gelegen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De heer J. H. de W. alhier, kwam van de richting Noördwijk met zijn auto en geraakte aan den N oord wg kor weg de sloot in. De auto kon er later uitgehaald worden en was erg beschadigd. De heer de W. kwam er met den schrik af. Alleen dus materieele schade. LEIMUIDEN. Burgerlijke stand. Geboren: Jo hannes z.v. Jan Willem Kinkel en Aaltje Griffioen. Getrouwd: Hendrik van 't Wout 26 j. en Johanna van Tol 2 6j. LISSE Onze Chr. Zangvereeniging „Ex celsior" heeft te Broek in Waterland een reuze succes behaald. Eerst heden werden de uitslagen bekend. ie pr. 344 p. 3e afd.* ie Directeurs- prijs voor het hoogste behaalde aantal punten op den geheelen dag; extra Di- recteursprijs voor het hoogste aantal punten over den geheelen wedstrijd (gr. Gemengde Koren); 3e pr. in den eere- wedstrgd. Naar onze meening is nog nooit één plaatselijke zang vereen, met zoo aan tal prachtprijzen op één concours be haald, huiswaarts gekeerd. Wij felici- teeren hiermede „Excelsior" van harte. Is het nog geen tijd dat „Excelsior" een eigen vaandel' heeft? NIEUWKOOP. Dit jaar zijn in deze gemeente aangevraagd 22 .groote-, 6 kleine- en 5 hengeiakten. Herkozen zijn tot Heemraden van Polder Nieuwkoop en Noorden de aftr. heeren A. v. Leeuwen en A. Kromwijk. De Gemeenterekening 1926 ver meldt voor den Gew. dienst: inkomsten f83.481,50; uitgaven f79.827,57; batig saldo f 3.633,93; voor den kapitaal- dienst, inkomsten: f3.197,69; uitgaven f3.197,69, saldo nihil. NIEUWVEEN. Bg openbare verkooping van een -schuur met erf van N. V. Habermêhl, werd eigenaar de heer B. Heus, Den Haag, voor de som van f 4800. NOORDWIJK AAN ZEE. De tram, die gisterenavond hier te 5.17 uur moest aankomen, had onder weg 13 min. vertraging gehad. De oor zaak was dat het sein even over de Westeinderbrug niet normaal was. NOORDEN. - De levering van het benoodigde wegenmateriaal is door het Gemeente bestuur opgedragen aan de heeren A. v. Oudenallen en W. Serné, alhier. OEGSTGEEST. Antobotsing. Gisterenmiddag is onder deze ge meente een auto, waarin de Burgemees ter yan Warmond, de heer Schölliack, de weth. Oudshoorn, de wn. gemeente secretaris en de gemeente-opzichter ge zeten waren, in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer van Dijk uit Warmond. Beide auto's werden totaal vernield. Wonder boven wonder werd niemand gewond. De botsing had plaats bij een kromming aan de Poöl- jeesterlaan, waar door net kreupelhout iet uitzicht wordt belemmerd en de weg bovendien zeer smal is. Naar de N.R. Ct. verneemt, is de heer J. G. M. yan Griethuysen, Burgem. tevens secretaris, voornemens met het oog op zijn hoogen leeftijd binnenkort ontslag uit deze ambten aan te vragen. Dit fa-richt berust evenwel op een misverstand. De Burgem. heeft alleen maar ontslag genomen als lid en als secretaris van den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te Leiden. De nummers boven 30, zijn vrij van dienstplicht voor de lichting .1928. VOORSCHOTEN Door onze Burgerwacht is deel genomen aan de schietwedstrijden voor Burgerwachten in Z.-Holland. 700 deel nemers waren daartoe op Waalsdorp oor de volgende plaatsgenooten wer den prijzen behaald: Personeele wedstrijd klas B.: Jac. v. d. Lubbe, 6e pr.; G. J. Yper- laan, 8e pr.; R. van Mulligen, iop pr. Personeele wedstrijd, klasse G.: G. Verrips, 19e pr. Vaste Baan: G. J. Yperlaan, 5e pr.; Jac. v. d. Lubbe, 33e pr. RIJNSBURQ. De aanvoer van bloemen is dezer dagen, voornamelijk vanwege het slechte weer niet groot, en de handel is vlug met goede prijzen. Betaald wordt voor Dahlia's 1,603, Helianthus 0,90115. Asters blauw 0,50—0,65, idem wit 0.00 -0,66, idem rood 0,500.60. Grysan- then 0,240,39 p. b Margrieten 0.10 0J3. Mont Bretia 0,280.34. Pom- oonDanüa's o 700,85, Pr'mu-linus 40 —44 ct., Zinnia's 11,10, Gladiolussen 3,65o,So. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Jaco bus, z.v. J. Dreef en J. C. Pieters;Jan Hermanus z.v. A. van Zonneveld en J. Th. Besselaar; Gerritje d.v. C. Smit en J. Herreur. Gehuwd: Willem Cornelis van der Reijden 23 j. en Elisabeth Stoute 25 j. Sybrand Cornelis Bulk 33 j. wedn. van C. Plug en Catharina Star 33 j. Overleden: Jacobus Hermanus van Egmond 1 j. z.v. J. H. van Egraond en M. Kalf. Gevestigd: Me i M. C. Schaart Hoofd straat 49 van Warmond; H. F. van Vliet, Hoofdstr. 167 van Zwammerdam. Vertrokken: E. van der Reijden geb. Stoute van Hoofdstr. 133 naaar Rijswijk C. Bulk geb. Star van Hoofdstr. 156 naar Noord wijk; G. J. van Tongeren en gezin van Terjlingerlaan 1 n. Noord- wijkerhout; P. Kozijn van Molenstr. 14 naar Haarlemmermeer; P. J. Langeveld en gez. van Terjlingerlaan 49 naar Hil versum; H. M. Bisschops van Kastanje- laan 11 naar Medemblik. A. B. van aer Meer van Hoofds r. 96 naar Oegstgeest; Mej. A. C. W. S^otbeek van Hoofdstr. 113 naar Lisse. TER AAR. De R. K. Muziekvereen. zal in ver schillende wjjken onzer gemeeente een concert geven. In de gehouden vergadering van den Bloklandschen Polder bleek uit het financieel verslag dat de uitgaven be droegen f 1109,01, en het saldo bedraagt f 493,42 y* Alhier is wederom een afd. van den Vrijw. Landstorm opgericht. Op een verzoek van den heer C, Jicdenburg, om een bijdrage om zgn doofstom zoontje te laten onderrichten, werd f 150 uit de gemeentekas 'verleend Te Langeraar zijn de laatste wed strijd© ngespeeld. De standen bleven gelijk, zoodat ergeloot moest worden om de 2e prijs. Land- en Tuinbouw. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Naar aanleiding van een beschouwing over het misbifciik dat in Duitschland door enkele handelaren gemaakt wordt van de nieuwe Westlandsche fruitver* pakking, de éénmalige kist, bericht men uit Londen aan de Maasbode, dat zich daar hetzelfde voorgedaan heeft. Ook daar heeft een handelaar ge bruikte kisten verzameld, en daarin Fransche difuiven onder het merk ,JWestland Holland", dat met roode let ters op de kisten staat, ter markt ge bracht. Het gevaar dat door deze handelwij ze de goede naam van ons fruit woifclt aangetast, moet zoo spoedig mogelijk bezworen worden, en daarom is het te hopen, dat niet langer gewacht worffrt met het deponeeren van het officieele handelsmerk. VEEHANDELAREN. De Zuid-Hollandsche Bond van Vee handelaren heeft dezer dagen een leden vergadering gehouden, in hoofdzaak ter bespreking van de plannen tot afschei ding van den NederL Bond, in verhand met ontevredenheid met de handelingen van het hoofdbestuur. Volgens „De Vee- en Vleeschhandel" bleek de vergadering te staan achter het bestuur van den Zuid-Hollandsehen Bond, wells handelingen zg algemeen goedkeurde. Met algem. st. werd de volgende motie aangenomen. De Z.-H. Bond enz., spreekt een sterk Srotest uit tegen de handelingen van et hoofdbestuur van den Nederi. Bond van Veehandelaren, en eischt reorgani satie, op grondslag van de voorstellen der studiecommissie. In de verwachting, dat die voorstellen zullen worden aan genomen, schort de vergadering haar plannen tot afscheiding op tot de reor<- ganisatievergadeering op 30 Nov. a.s. EEN OEFENING IN GEDULD. De inwoners van Korea denken, dat zg 700 dicht bg den dokter moeten staan, dat hun adem in zgn gezicht voelt, en zij schreeuwen dan daarenbo ven nog zoo hard, dat het het meest Inkt op een krijgskreet van een Indiaan als zij den dokter vertellen, dat z$ „{ratten in hun been" hebben of iets dergelijks. t De volgende samenspraak doet ons zien, hoe bet gewoonlijk toegaat tus- schen patiënt en dokter. Patiënt: „Is het vrede? En hoe maakt uw kostbaar lichaam het?" Dokter: „Ik ben gezond, dank u. Wou u een drankje hebben? Patiënt: „Ja, uw roem als geneesheer is wijd en zijd verspreid, en ik heb vijf tig mijl' geloopen, om u op te zoeken". Dokter: „Hoe oud is u? Patiënt: „Wie? Ik?" Dokter: „Ja, hoe oud is u?" Patiënt: „O, ik ben geboren op den tienden dag van de vierde maand van het tweede jaar, dat onze Koning aan ds regeering kwam". Dokter: „Ik versta wat u zegt, maar ik begrijp net niet. Zouj u niet, als blijk, dat u mi) goed gezind is, mij willen ver tellen, Koe oud u is?" Patiënt: „Caw segy" (een uitroep). „Ik heb al dertig maal een verjaarte- koek gehad". De dokter haalt eens diep adem, veegt zich het voorhoofd af en vervolgt: „Waar woont u?" Patiënt: „O, dat kan iedereen u wel vei'tellen. volgt den grooten wegmaai* totdat u dicht Dg den grooten tempel is, daar slaat u links af en da&r is mgn huis". Dokter: „U wilt mij mijn domheid wel vergeven, nietwaar, maar ik woon hier nog niet lang en ken dos nog niet ieder een. In welk dorp woont u?" Patiënt: „Ik woon in Magistraey, maar ik begrijp niet, waai cm u dat weten< moet. Geeft ai mij maar mijn drankje". Dokter: „Als ik uw geduld nog w~t (meer op de proef zou mogen stel en, zou ik graag met zoo weinig mogelijk speek sel van u willen vernemen, hoe en wan neer uw ziekte begon". Patiënt: „De oom van mgn vrouw had een zoon, Kim, die trouwde met.. Dokter: „Het maakt voor uw kwaal geen verschil, al had hij duizend zonen. Beantwoord u alleen maar mijn vraog". Patiënt: „Kim trouwde met mijn nicht en was Dokter: „Ik zie, dat het noodig zal zijn, uw heelen geslachtsboom na te gaan. Zou u mij idus eerst al de boeken en manuscripten die er betrekking op hebben, willen meebrengen, en als ik dm alles goed nagegaan heb, zal ik u uw drankje geven Patiënt: „Neen, ik moet het nu heb ben, Ik wou u straks juist vertellen, dat Kim bezig was mijn nicht te slaan. Ik kwam daarop tusschenbeide, en hij sloeg mij met zijn pijp en bezorgdw mij een pijnlijke kneuzing". De patiënt kreeg een smeersel' mee. RADIO. Eenheid bij de Vrijzinnigen? Reeds lang was bekend, dat getracht werd overeenstemming te Verkrijgen tusschen d- liberale pmroeporganisaties A.N.R.O. en N.O.V. De barst in het vrijzinnige porcelein, onder vreemde omstandigheden me; heel wat scherv.a geslagen, meet maar weer gelgmd wor den. Waarom ook niet? Waar principi- eele eenheid is, gaat bet toch niet aan dat om persoonlijke ambit.es of belan gen de volksgroepen worden verdeeld. De onderhanueiingen schenen eerst met te vlotten, maar nu liikt het toch, of er teekening in den gang van zaken komt. Eerst kwam de R. K. Radiogids met de mededeeling, dat de overeenstem ming reeds bereikt was. Maar dit bleek te vroeg gejuicht, al heeft hij gelijk als hij schrijft: „Immers daar blijkt des te duidelijker uit, dat de A.N.R.O. bij de linksche groepen thuis behoort en dus niet de aangewezen omroep is voor ons. Laat een ieder in ons land zich aansluiten bij de richting, waartoe zijn levensopvatting hem aanspoort, din komt er klaarheid, dan kan iedere groep zich vormen volgens zijn eigen begin selen, eiv kunnen allen samenwerken in 'die belangen, welke men als omroep- vereenigingen gemeen heeft". Een week later schreef ook de schrij ver van de Radio-reflexen in het Chr. Tijdschrift voor Radio", dat de geruch; ten over een soort samensmelting van A.N.R.O. en N.O.V. aanhielden. „Niét. dat de overeenstemming reeds geheel bereikt zou zijn, maar bijna... steed3 bijna. Officieele berichten blijven ech ter tot nog toe uit". Hij voegde hieraan toe: „Nu de geruchten reeds zoolang aanhouden en misschien niet eens ge heel juist zijn dat toch is gewoonlijk het lot van lang in omloop zijnde ge ruchten .zouden eenige officieele me dedeelingen wel gewenscht ziin ter ver heldering van den nog altijd zeer be wolkten hemel boven de .wereld van den radio-omroep". Eindelijk schijnt er nu iets officieels los te komen, maar Ihet is nog maar vaag o zoo vaag. Het laatste nummer van De Aetherbode deelt mede, dat waar- schijnlijk de gevoerde bespreking;.'a tot overeenstemming zullen leiden, als gevolg waarvan de beide organisaties gullen worden vereenigd tot één ge heel. De beide vrijzinnige tijdschriften zullen dan tot één radio-weekblad wor den gecombineerd, dat het orgaan zal worden van de nieuw op te richten vereeniging van radioluisteraars. Na al wat we in het liberale radio kamp dit jaar gezien hebben, gelooven we, dat de vrijzinnige luisteraar zich pok deze metamorfose wel zal laten wélgevallen. Het timmeren en vertim meren van organisaties gaat daar nogdl gemakkelijk. We willen niiet verhelen, dat in radio kringen de laatste dagen weer geruch ten gaan, dat overeenstemming nog verre is en men de mogelijkheid niet acht uitgesloten, dat beide groepen den striid zullen voortzetten. Tot het bittere einde van één der twee en tot aanflui ting voor ieder, die zich voor radio interesseert? Antennemasten als bakens voor vliegtuigen. De antennemasten van het nieuwe 50 KW. station van de American National Broadcasting Company te Belmoie (Long Island) die een hoogte hebben van 300 voet, worden in dienst gesteld als ba kens voor het vliegverkeer. Deze zijn voor dat doel zwart en geel geschilderd en voorzien van een installatie voor sch g n werp erverlich ting De strijd tegen de „Schwarshërer*. In de maanden April en Juni werden in Duitschland niet minder dan 1003 luisteraars veroordeeld tot geldboeten daar zg niet ingeschreven waren. Dultsche luisteraars. Op de Duitsche radio-tentoonstelling te Berlijn gaf de Reichs Rundfunk-Ge- sellschait een statistiek van het aantal luisteraars. Dit bedroeg op 1 Januari van de jaren 1924, 1925, 1926 en 1927 respectievelijk 2000, 548.769, 1.022.299 en 1.376.564. Op 1 Juli jl. was dit laat ste cgfer gestegen tot 1.713.899. Rechtstreeksche radioverbinding West-IndiëN ederlan d. Het is den heer Mobach gelukt, lezen wn in De Weet, met zeer primitieve hulpmiddelen een zendinrienting voor korte golven te vervaardigen, waarmede rechtstreeks berichten verzonden kun nen worden naar Nederland. Het eerste bericht was een groet van den gouvemeur^generaal aan aen min. van Koloniën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6