NIEUWE LEIÜSCHE COUfH DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Verschenen is het verslag van de bij K. B. van 18 Augustus 1921 ingestelde Staatscommissie inzake de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, welke Commissie tot op dracht had, te onderzoeken hoe op de meest doeltreffende wijze de financi- eele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zal zijn te regelen. Het lijvige verslag bevat als aan hangsel: een ontwerp van een wet tot regeling van uitkeeringen door het Rijk aan de gemeenten en een ontwerp van een wet tot regeling van den steun door het Rijk aan in nood verkeerende gemeenten. De denkbeelden en voorstellen der i Commissie kunnen als volgt worden samengevat. 1. De wet van 25 Mei 1897. Stbl. 156 vervalt. 2. De tegenwoordige bepalingen ten aanzien van de financieele verhou ding van het Rijk tot de gemeenten, zooals deze in onze wetgeving vei;- spreid zijn, behoeven herziening om tot eenheid van stelsel te komen. 3. Waar in de tegenwoordige wet geving een gemeente door de wet of een op de wet steunend Kon. Besluit tot uitgaven wordt verplicht, zonder dat haar deswege eenige vergoeding door het Rijk (buiten de wet van 24 Mei 1897 S. 156) wordt toegekend, ver leent het Rijk aan de gemeenten Rijksuitkeeringen, overeenkomstig het aan het verslag toegevoegde ont- werp-Rijksuitkeeringswet. 4. In de toekomst mogen wettelijke voorschriften, waarbij maatregelen ge troffen worden, welke de gemeenten tot uitgaven verplichten, niet worden vastgesteld, zonder dat regeering en wetgever zich rekenschap geven van de daarbij betrokken financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten. 5. Met de erkenning van het begin sel, dat aan de gemeenten krachtens nieuwe wettelijke regelingen rijksbij dragen behooren te worden toegekend tot vergoeding van diensten door de gemeenten aan 't Rijk bewezen, waar toe de gemeenten weliswaar niet wet telijk zijn verplicht, maar waartoe de gemeenten feitelijk zijn genoopt, wor de nader onderzocht, op welke wijze en in welke mate dit beginsel nader zal worden uitgewerkt. 6. Het Rijk kent aan de gemeenten een nadere Rijksuitkeering toe tot ver goeding in de kosten voor het Lager Onderwijs, overeenkomstig het aan 't verslag toegevoegde ontwerp-Rijksuit- keeringswet. 7. Het Rijk staat aan de noodlijden de gemeenten op haar verzoek voor algemeene doeleinden rijkssteun toe, overeenkomstig de bepalingen van het laatstbedoelde ontwerp der wet. 8. Ingesteld wordt een permanente Commissie voor de gemeenteflnancien met raadgevende bevoegdheid ter voor bereiding van cle verdere regeling van de financieele verhouding van Rijk en gemeenten. Aan deze Commissie zal het recht moeten worden verleend ook zelfstandig aan de regeering voorstel len te doen. Het secretariaat dezer Commissie wordt waargenomen door het Bureau, hieronder vermeid onder 9. 9. Aan het ministerie van Financien wordt een afdeeling of permanent ambtelijk bureau voor de gemeente- financien ingesteld. De in het verslag vermelde beslis singen of voorstellen der Staatscom missie zijn niet steeds eenstemmig ge nomen. Een lid der Commissie, n.l de heer A. van Doorninck, heeft gebruik gemaakt van de hem verleende vrij heid om van zijn afwijkend gevoelen bij een afzonderlijke nota te doen blij ken. Sedert haar instelling onderging de samenstelling der commissie eenige wijziging. Zij bestaat thans n.l. uit de heeren F. A. L. van Lijnden van San- denberg, voorzitter; J. van den Tem pel, J. A. de 'Wilde, R. J. A. Patijn, A. van Doorninck, S. J. L. van Aalten. A. Jonker, H. van Boeyen, J. A. H. Stein weg, C. W. de Vries, Secretaris; A. J. N. M. Struycken, Adj. Secr. PROCES TEGEN DEN MINISTER VAN KOLONIëN. Op de rol van de burgerlijke ka mer der Haagsche rechtbank kwam gisteren voor de» zaak van J. Prins, die uit Indië is gezet en deswege den Minister van Koloniën had gedag vaard wegens onrechtmatige daad. Nadat jhr. mr. v. cl. Does zich als procureur had gesteld voor gedaagde, werd op verzoek van eischer de zaak 14 dagen aangehouden. CIVIELE VORDERING TEGEN GOUVERNEUR Mr. A. BARON VAN HEEMSTRA. Naar verzocht wordt te melden is het bericht in de West-Indische pers als zou de procureur-generaal bij den II oogen Raad geen termen hebb-jn gevonden om in te gaan op liet ver zoek van der heer D. Simons, lid van de Koloniale Staten te Paramaribo, tot het instellen van een strafvervol ging tegen den heer mr. A. J. A. baron van Heemstra, gouverneur der kolo nie Suriname, terzake van de door dien gouverneur genomen resolutie betreffende het ontslag van Ds. W. Br. Onnekes, hervormd predikant te Pa ramaribo, in welke resolutie overwe gingen voorkomen, waardoor de heer Simons zich in eer en goeden naam acht aangetast, in dezen vorm niet juist. Niet de procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geweigerd deze strafvervolging in te stellen, doch de Minister van Koloniën heeft afwijzend beschikt op het tot de Koningin ge richt en aan den Minister ter afdoe ning gezonden verzoek van den heer Simons, om machtiging tot het in stellen van een strafvervolging te ver- leenen. Volgens de desbetreffende voor schriften van het Wetboek van Straf vordering is toch voor de strafvervol ging van de gouverneurs in de kolo niën wegens ambtsmisdrijven de machtiging van de Kroon vereischt. KERK EN SCHOOL. NED. HEKV. KERK. Beroepen: Ts Giethoorn, L. J. Ca- teemier fc*? Gieterveen. Aangenomen: Naar Vriezenveen, O. Groenewoud te Parrega. Naar Hel der, J. I>. v. d. Veen te Pujrmerend. Naar Delft, H. P. Brandt te Lage Zwa- fuiwe. Bedankt: ,Voor Zunderdorp (toez.), H. Guittart te Oosterhaule. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Schoonrewoerd, D. Bremmer te BruinisseOosterland. Te Opende (Fr.). P. Melles, Cand. te Gro ningen. Te Boornbergupi, H. M. Ploe ger te» Appelscha. CHR. GEREF. GEM. T we ie tal: Te Dordrecht, J. Jonge- l'een te Hilversum en H;. yisser te Leeu warden. Beroepen: Te Nieuwe Pekela, J. Hovius te Sneek. Bedankt: .Voor Schiedam, D. J. v. (Brammen te Driebergen. GEREF. GEM. Drietal: Te Ierseke, G. H. Ker sten te Rotterdam; M. Hofman te Krab- bendijke .en A. de Blois te Dirksland. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. C. J. de Krayter, hoopt Zondag 16 October a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Hasselt, en den 2 3 en; October d.a.v. zijn intrede te doen te (Wommels (Fr.). Als bevestiger zal op treden Ds. J. Bplman van Schettens. Ds. C. FERGUSON. Ds. C. Ferguson, Ned. Herv. Pred. te 's-Gravenhage, die wegens een ern stige operatie in het Roode Kruiszieken- huis aldaar geruimen tijd wrerd ver pleegd, is thans weer in zooverre her steld, dat hij jl. Zondagi met de gemeen te in de Kloosterkerk onder de bedie ning: des Woords mocht opgaan. Ds. L. G. HOLTZ. f Te Al'melo is op 47-jarigen leeftijd ever leden de heer L. G. Holtz, sedert 1921 Pred. bij de Doopsgez. Gemeente aldaar. JUBILEUM. Ds. J. HoogenraacL Ned. Herv. Pred. te Uithuizen, herdenkt vandaag den dag waarop hij voor 25 jaar te Leimiui- den in het predikambt werd bevestigd. Na de Nederl'. Herv. Gemeente te (Leimuiden en Meppel' te hebben gediend vertrok hij in 1915 naar Uithuizen. Op 22 dezer zal de gemeente den jubilaris huldigen op eau fdestelijke! samenkomst van WOENSDAG 21 SEPT. '27 ^TWEEDE BLAD, BINNENLAND, H. M. DE KONINGIN-MOEDER. I' H. M. de Koningin-Moeder zal voor haar vertrek naar het buitenland 1 Donderdagmiddag voor enkele uren in Den Haag vertoeven, teneinde af- scheid te.neanen van H. M. de IConin- 1 Sin. ÜÉtó: DE MISBRUIKEN IN DEN HARINGHANDEL. 1 Memorie van Antwoord. Ook Minister Kan betreurt het, blij kens zijn thans verschenen Memorie van Antwoord ten zeerste dat in den haringhandel ingeslopen misbruiken een voorstel ter voorkoming van zul- Ike misbruiken noodzakelijk hebben gemaakt. Hij deelt de meening, dat jhet verloop van de protestvergadering, ^door den Bond van Nederlandsche 'Tiaringexporteurs tegen het wetsont- werp op touw gezet, mede de nood haak der voorgestelde maatregelen heeft bevestigd. Jl Nog ernstiger gevolgen. Bij 'de^hesprekingen, welke na de in diening van het ontwerp met tal van belanghebbenden zijn gevoerd in ver band met de uitvoeringsvoorschriften zijn bovendien nog omtrent de gevol gen van de bedenkelijke praktijken inlichtingen ontvangen, die aantoo- nen, dat de nadeelen, welke voor den Nederlaridschen haringhandel uit die praktijken voortvloeien, van nog erh- stiger aard zijn, dan aanvankelijk mocht worden aangenomen. Be uitvoering der wet- Wht nu- de uitvoering der wet be treft, zullen in de eerste plaats mini mum-afmetingen worden vastgesteld voor de tonnen, waarin de haring ver pakt en uitgevoerd wordt. Daarbij zal tevens worden voorgeschreven het mi nimum netto-vischgewicht, dat ieder der voorgeschreven tonnen zal moe ten' inhouden. Voorshands ligt het in het voornemen met betrekking tot de afmetingen en den inhoud van de ton nen te komen tot een ton van 110 Kg. netto-vischgewicht. Daarnaast zullen ook worden toegelaten de Schotsche tonnen met een minimum vischge- wicht van 115 Kg. Naast de heele tonnen zullen worden 'toegelaten hal- jve, kwart, enz. tonnen. De tonnen' zullen door de expor teurs voorzien moeten worden van eeai merk, aangevende de soort van •ton en het minimum vischgewicht. Er zal evenwel een bijzonder merk ge bezigd mogen worden, uitsluitend voor van de Nederlandsche visscherij ^'afkomstige gave, levend op zee ge kaakte haring en slechts bij gebruik van dit bijzondere merk zal aangege ven worden welke soort haring de ion bevat. Afgezien is van een „keur op haring". De merken, die van papier zullen zijn, zullen van Rijkswege te gen gereede betaling worden verstrekt en öe merken worden genummerd, zoodat steeds nagegaan kan worden, van wien een gemerkte ton afkomstig is. Do prijs, waartegen de merken be schikbaar gesteld worden, is hooger '■dan de kostende prijs. Door dit ver schil in prijs zal het mogelijk zijn de kosten der controle te dekken. De minister is er zeker van, dat in het systeem der wet bij voldoende toe zicht eem behoorlijke controle verze- !kerd zal zijn. Het wil den; minister voorkomen, dat de betëefoenis van de controle in i hoofdzaak toft uiting zal moeten ko men in de ftreventieve werking, wel ke er van de wet uitgaat. Een binnen- Jandsche c/ontrole past niet in het stel sel van fret wetsontwerp. De ansjovis- handel wordt door de controle vol doende gedekt. liet rooken van uit het buitenband aangevoerde haring heeft uitsluitend plaats als de Zuiderzee geen voldoende haring levert. Dat hierdoor schade wordt toegebracht ;aan de Zuiderzeeharingvisscherij is den minister niet hekend. Maaix-egelen, tei' bevordering van het Veprbruik van haring hier te lande, waller, geheel buiten het kader van iöit-ontwerp. FEUILLETON. j. 7tiïeis menschelqks vreemd Een episode uit de geschiedenis van j. de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 81; o— De beid^ vrouwen knielden naast el kander, en' beide smeekten van den- zelfden God dezelfde genade, niet voor zich, maar voor een ander; beide dankten in hun leed: Sirona wijl zij in Dorothea een moeder, de diakones, Wijl zij in Sirona een dochter, een lieve, dochter had gevonden. A- iv TWEE-EN-TWINTIGSTE W' HOOFDSTUK. Hglulus zat voor het hol, dat Sirona en Poly carpus geherbergd had, en koek de fakkels na, wier licht al klei- rxer en kleiner scheen te worden, ter- iwijl de dragers afdaalden naar het 'dal. Zij verlichtten den weg voor den gewonden beeldhouwer, die gezeten iin den draagstoel zijner moeder, dooi' zijn vader; en zijn zuster Marthana 'begeleid, naar de oase werd gedragen. „Nog een uur", dacht de Anacho reet, „en de moeder heeft haar zoon wedei£ nogeemxweek en Poly carpus - staat van zijn bed op; nog een jaar, en dan herinnert alleen nog een littee- ken en misschien een kus, die hij op de roode lippen van de Gallische drukt, hem aan den dag van gisteren. Ik zal dien-echter niet zoo gemakke lijk vergeten. De ladder, waaraan ik jaren getimmerd heb, langs welke ik tot den hemel dacht te stijgen, en die mij zoo hoog en zeker toescheen, ligt daar in stukken gebroken, en de hand die haar in elkaar sloeg was die mijner eigen zwakheid. Het komt mij voor als oefende deze mijn zwakheid groo- ter invloed uit, dan wat wij inwendi ge kracht noemen, want wat de laat ste in jaren opbouwt, verstoort de eerste in één minuut. In zwakheid alleen ben ik een reus." Pauïus trok bij de laatste woorden huiverend zijn leden samen, want de koude beving hem. In dien vroegen mórgen, toen hij de schuld van Her nias op zich nam, had hij de gelofte gedaan het schaapsvel te zullen afleg gen, en zijn lichaam, dat aan de warme vacht gewoon was, en waarin, sedert de buitengewone inspanningen, het nachtwaken en de aandoeningen der laatste dagen, het heete bloed zich koortsachtig snel bewoog, leed hevig pijn. Rillende van kou trok hij zijn kleed steviger om de leden, en pre velde in zichzelven. „Ik ben te moede als een schaap, dat men midden in den winter de wol van het lijf gescho ren heeft. Nu gloeit mij >veder het hoofd, als ware ik een bakker en moest ik het brood uit den oven ha len. Een kind zou mij omver kunnen werpen, en de oogen vallen mij toe. Ik mis zelfs de kracht, om door het gebed weder tot imijzelven te komen, dat ik zoo noodig heb. Ik heb zeker wel het goede doel voor oogen, maar zoodra ik dit nader schijn te komen, wordt het mij weder ontrukt door mijn zwakheid, evenals de wind den tak met de vruchten wegrukt, waarnaar de dorstende Tantalus grijpt. Uit de wereld heb ik mijn toevlucht genomen op dezen berg, en de wereld is mij achternagevlogen, en heeft imij hare strikken om de voeten geworpen. Ik moet een nog eenzamer woestijn op zoeken, waarin ik alleen ben, geheel alleen met zeker iemand, mijnen God en mijzelven. Daar vind ik misschien den weg dien ik zoek, wanneer niet zeker iemand, namelijk mijn eigen1 IK, waarin de geheele wereld in het klein zich vertoont met al hare verleidin gen, mij vergezelt en ook ditmaal we der al mijn arbeid vruchteloos maakt. Wie zichzelven in de woestijn mede- neemt, is toch niet alleen". GEREFORMEERDE KERKEN (Hersteld Verband). Gisteren vergaderde de classis-Am- isterdiam der Gereform. Kerken in het Herst. Kerkverband. Ds. J. C. Aalders opent als Pred. der roepende "kerk (Amsterdam-centrum) de vergadering. N.;idat het moderamen heeft zitting genomen, vindt plaats het examen van den heer G. W. van Deth, Theol. Cand. a. d. Vrije. Universiteit,, beroepen Pr:d. bij de kerk te Zaandam. Hem wordt het recht verleend tot ^de Heilige Bed. van Woord en Sacramen ten. De vergadering zingt hem toe Ps. 2o vers 2. Ingekomen is het antwoord yan de Synode te Groningen op het getuigenis der kerken. Voor kennisgeving aange nomen. Da beroepen van Zaandam (Cand van Deth) en van Haarlem (Cand. Sil- levis Smitt) worden geapprobeard. De putaten daartoe aangewezen hebben aan den heer J v. d. }Voude, Theol. Gand. aan de Vrije Universiteit het recht giegevsn in de kerken een stichtelijk woord te spreken. Ds. Hasper te Heemstede wordt toe gelaten tot den dienst der Kerken. Als deputaten cm de classis van ad vies te dienen over quaesties, die in verband staan met .predikanten, die uit het synodaal verband over zullen ko men, "worden benoemd Ds. Aalders, Ds. v. d. Brink en Ds. Smelik. Deputaten voor de zending brengen een uitvoerig rapport ,uit Aan hen wordt opgedragen, hun voorstellen breeder uit te werken. jUitgebracht_ wordt het rapport van dep. ad art. 13 K.O. Het zal op de vergade ring van Woensdag worden besproken. Op voorstel van de kerk van Zand- voorfc zullen twee deputaten benoemd worden voor den zendingsarbeid onder de Joden. Eveneens zullen deputaten benoemd worden om de classis van ad vies te dienen betreffende de verhou ding der kerk tot ^ndere kerken. De classis oordeelt den tijd piet aan gebroken om eenheid in den liturgiscben dienst te fixeeren, omdat de zich ver te onende groei gelegenheid moet heb ben door te werken. Met het oog op de jLesdiensten zal de classis pogingen in het werk stel len, preeken van eigen predikanten te Toekomen. De vergadering wordt Woensdag .voortgezet. WAARSCHUWING. Door geheel Nederland wordt ver spreid het blaadje ,,Het Vredesklokje" en daarbij wordt een beroep gedaan op het publiek om financieelen steun voor den evangelisatie-arbeid onder dh Neder landers in Duitse lila nd. Naar de „N. R. Ct.' 'bericht, is ge bleken, dat van de gecollecteerde gel den hoegenaamd niets ten goede komt van het voornoemde doel; waarom tegen bedeelde collecte, waarvoor geen ver gunning is verleend, ernstig wordt .ge waarschuwd. ZENDINGSFEEST BROEDER. GEMEENTE. De Evang. Broedergemeente te Zeist hoopt haar jaarlijksche Zendingsfsest te vieren op Woensdag 28 September a.s. in de Hernhutterkerk aan het Zuster plein. 's Morgens 10.30 zal het openings woord uitgesproken door director H. (Steinberg uit Herrnhut, met als onder werp: „Welke boodschap gaf Suriname mij mede aan Nederland?" Na gebruik van het middagmaal volgt om 2.30 's middags het Liebemahl' met als sprekers: Mr. Dr. P. H. W. G._ van der Helm, oud-gouverneur-secretaris te Paramaribo, over: „Zending en Wel vaart", en zendingsdirector W. Stein berg over: „Op reis in de Binnenlan den". De zendeling H. Bielke zal het slotwoord spreken. Des avonds "houdt Ds. J. Ph. Eggink uit Delfshaven nog leen zendingsrede. j j GELOOFSDWANG. Dr. T. H. .Gunning J.Hzn., 'deelt in! Pniël net volgende mee: „Op de laatste vergadering Iderl Evangelische Alliantie bracht Don Fernando Cabrera, de president van! 'den Spaanschen tak! dier Alliantie het feit in herinnering, hoe onlangs een boerenvrouw tot twee jaar gevangenis) straf werdi veroordeeld, omdat zij in een gesprek beweerd had, idat de Maagd Maria, behalve onzen Heera en Heiland, nog andere kinderen ge had heeft. j Zif zeide dat m een apotliekerswïn- Beschuldigld, den godsdienst des lands geminacht te hebben, werd zij door hei plaatselijk gerecht veroor deeld. Men hoopte, dat dit vonnis bijl hooger aoneL vernietigd zou worden. In plaats jdaarvan bevestigde het opJ perste gerechtshof dit schandelijk yon nis en c.e vrouw smacht nu twee jaaa in tien keiker. Düt geschiedt in een land, waar de Grondwet aan de Evangelischen ,len minste „tolerantie" toezegt". STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 20 Sept. Aanvaarding voorzitterschap. De VOORZITTER deelt mede, dat hij weder is benoemd tot voorzitter dezer Kamer. Het Kon. Besluit van zijn her- benoemnig is reeds in de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal voorgelezen. Bij den aanvang dezer zitting is sprekers eerste woord een woord van hartelijken dank tot H. M. de Konin gin, die hem ook dit jaar tot voorzit ter der Kamer wilde benoemen en tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die hem tot deze gewichtige betrekking voordroeg. Bij ondervinding aldus de voor zitter heeft de Kamer in het afge- loopen jaar herhaaldelijk het gewicht van haar grondwettelijke taak ge voeld. Zooals steeds bij ingrijpende wetsontwerpen het geval is, worden we overstroomd met brochures, adres sen en verslagen van allerlei inhoud. Voor de leden was het vaak zeer moei lijk het goede spoor te volgen en 's lands belang in 't oog te houden. Im mers, menigmaal werd op de Kamer pressie uitgeoefend. Het wetsontwerp 7.00 heette het dan was in onvol tallige Tweede Kamer aangenomen en kon niet met de noodige zorg be handeld zijn. Met dergelijke voor wendsels werd dan aan de Eerste Ka mer verzocht, haar goedkeuring aan het wetsontwerp te onthouden. Dank baar moet echter worden erkend, dat, niettegenstaande die pressie de Eer ste Kamer steeds rustig haar taak vol bracht en de leden met eerbiediging van elkanders gevoelens hun plicht vervulden. De goed© geest, die hier steeds geheerscht hoeft, doet mij ver wachten, dat zulks ook dit jaar het geval zal zijn. Met den wensch, dat ook dit jaar nuttige ar beid voor het vaderland zal wor den verricht en mij in Uw aller steun aanbevelend, aanvaard ik de mij opgedragen taak. Gods beste ze gen blijve daarop rusten. (Instem ming). Adres van antwoord. Op voorstel van den VOORZITTER wordt besloten de Troonrede met een adres te beantwoorden. De Kamer gaat voorts over tot het trekken van de afdeelingen. HieiTbj worden de leden der Commissie be noemd om de Kamer omtrent het wetsontwerp betreffende de naamloo- ze vennootschappen voor te lichten, te weten de heeren v. d. Hoeven, Men- dels, Janssen, De Veer en v. d. Bergh, over de afdeelingen verdeeld. De Kamer begeeft zich daarna in "de afdeelingen. Na schorsing der vergadering deelt de VOORZITTER mede, dat benoemd zijn tot voorzitters der afdeelingen, de heeren: Moltmaker, Coljjn, De Vos van Steenwijk, De Vries en Polak en tot ondervoorzitters de heeren Wes- terdijk, v. Lanschot, Rink, Haffmans en v. Gulden. Voorts zijn benoemd tot leden der redactie-commissie voor het adres van antwoord op de Troonrede, de heeren Westerdijk, Verkouteren, v. Lanschot, Rink, Haffmans en v. Emb- den. De VOORZITTER deelt mede, dat a.s. Dinsdag te half 9 uur 's avonds in 't openbaar zal worden vergaderd. Woensdag d.a.v. voormiddag zal in de afdeelingm worden behandeld het wetsontwerp betreffende de collectie ve arbeidsovereenkomst, terwijl 's middags van dien dag in 't openbaar wordt behandeld het ontwerp tot naasting van den spoorweg Enschedé Alia us. De vergadering wordt verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergaderiug van Dinsdag 20 Sept. Indiening der Staatsbegrooting 192B. De VOORZITTER doet mededeeling van het K.B., waarbij de Minister van Financiën gemachtigd wordt de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1928 in te dienen. Paulus slaakte een diepe zucht en dacht verder: „Wat was ik toch trotsch, toen ik in Hennas' plaats een proefje had gehad van den geesel des Galliërs! Vervolgens ging het mij als een beschonkene, die trede voor trede van de trappen valt. Ook de arme Stephanus struikelde, en was toch reeds zijn doel nabij. Hem ontbrak de kracht om te vergeven, en de sena tor die mij zoo even verliet* en wiens onschuldigen zoon ik toch zoo deer lijk gewond heb, gaf mij bij het schei den de hand der verzoening. Ik kon hem1 aanzien dat hij mij van ganscher harte vergeven had. En deze Petrus staat midden in het leven, en geeft zich van 's morgens vroeg tot 's avonds daat met de wereldsche dingen af". Een tijdlang keek hij nadenkend voor zich, daarna ging hij met zijn alleenspraak voort: „Hoe wa£ die ge schiedenis ook weer die de oude Sera- pion vertelde? In de Thebaïs woonde een boeteling, die meende zeer godza lig te leven en al zijne metgezellen in strenge deugd ver overtrof. Toen droomde hij eens, dat er in Alexan- drië iemand gevonden werd, die nog volmaakter was dan hij. Phabis, zoo heette hij, was een schoenmaker, en woonde in de Witte straat aan de ha ven Kibotos. De 'Anachoreet wan lel de terstond naar de hoofdstad, vond den schoenmaker, en toen hij met be langstelling vroeg: „Hoe dient gij den Heer? Welk een levenswijze leidt gij? gaf deze verbaasd ten antwoord:- „Ik? Wel* als mijn Heiland.. Ik werk van vroeg tot laat en zorg voor de mijnen, en bid 's morgens en 's avonds mét weinige woorden voor de geheele stad!" Petrus, meen ik, is zulk een Phabis. Maar er leiden vele wegen tot God, en wij en ik'. Wederom verstoorde een rilling zijn denken, en het werd, terwijl de mor gen begon aan te breken, zoo gevoe lig koud, dat hij beproefde een vuur te ontsteken. Terwijl hij met moeite de kolen aan blies, kwam Hermas bij hem. Deze had van hen, die Polycarpus weg brachten, vernomen, waar hij Paulus vinden zou, en toen hij nu tegenover zijn vriend stond, vatte-hij zijn hand, streelde hij zijn ruwe haren, en dank te hem feeder en1 diep ontroerd voor het zware offer, dat hij voor hem had gebracht, toen hij de onteerenide straf voor zijn misdrijf op zich genomen had. (Slot*yolgt).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5