Adverteert in dit Blad Radio-Programma. Wat er vanavond fa hooran U. KöNIGWUSTERH., 1300 M. 5.206.50 Muziek. 7.50 Muziek en zang. LANGENBERG 468,8 M. 5.506.50 Muziek. 7.50 Zie Berlijn. 10.50 Muziek. HILVERSUM. 1050 M. 5.006.00 Concert 6.006.30 Lezing. 6.307.15 Voortzetting concert. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politiebericht. 8.1010.30 K. R. Ü.-Avond. 10.30 Persberichten. 10.3012.00 Muziek. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Muziek. I 7.05 Muziek. 7-35 Orgelmuziek. 7.50 Muziek. 8.05 Dan Jones. 8.13 Orkest. 9.10 Orkest i J1.2012.20 Muziek. TOULOUSE, 322 M. 5.50 Muziek. 8.20 Muziek. 9.05 Concert. De radiotentoons telling te Praag. Dezer dagen is te Praag de herfst-ra- Idiotentoonstelling geopend. Ook deze tentoonstelling staat in het te eken van ,,de algeheele voeding door wissel stroom". Voor den radiohandel in TsjechoSlo- wakije is het, over het algemeen een slechte tijd. Het aantal luisteraars neemt niet zoo snel' toe als i n het vorige jaar waardoor ook dee .verkoop van toestel len is afgenomen. De prijzen zijn aan merkelijk gedaald. Men verwacht echter als de nieuwe omroepstations klaar zijn, een groote toeneming der luisteraars en hierdoor ook een opleving van den ra diohandel. VOLLEDIGE UITSLAG DER IERSCHE VERKIEZINGEN. Kleine meerderheid voor Cosgrave» De definitieve uitslag der Iersche verkiezingen is de volgende: De regeeringstroepen behaalden 79 zetels, met inbegrip van 12 onafhan- keliiken en 6 boeren. De oppositie 78 zetels, n.l. de Vale ra-partij 57, arbeiders 13, nationale liga 2, arbeidersTsyndicaat 1. Naar uit Londen gemeld wordt, is het thans zeker, dat ae Iersche regee ring een kleine, maar waarschijnlijk niet onvoldoende meei'lderheicl heeft in de Dail. De verkiezingen werden dit jaar niet gekenmerkt door een zoo groote bitterheid, als vroeger steeds aan den dag werd gelegd en er heerscht een atmosfeer van goeden wil en verzoe ningsgezindheid, waarin het moeilijk vraagstuk van de nieuwe regeering kalm onder de oogen zal worden ge zien. Kapitein Redmond verklaarde, dat 'de tijd der verzoening thans is geko men en dat Ierland uitsluitend moet denken aan 's lands belang. „Wij voe leu zeide hij dat alle partijen en het hunne toe moeten bijdragen ^om toenedenng tot stand te brengen". KORTE BERICHTEN. Briandis weer te Genève terug gekeerd. Stresemann zal op het einde dezer week naar Berlijn vertrekken. In Canada zijn een 400-tal bezoe kers van twee badplaatsen aan het Winnipegmeer tengevolge van het bui ten zijn oevers treden van het meer geïsoleerd. Pogingen om hen met vliegtuigen te bereiken, faalden, om dat er hevige stormen waren opge stoken. Het aantal ingeschreven weric- loozen m Denemarken is de vorige week met 508 gestegen tot 47.448 te gen 48.000 in de overeenkomstige week van het vorige jaar en 54.500 in idie van 1921. Sir Austen Chamberlain, die uit Genève naar Cannes vertrokken is, zal aan boorldi van de „Dolphin", het het jacht van Sir Warden Chilcote, .zijn tocht in de Middellandsche zee mat ken. Onderweg zal Chamberlain een bezoek brengen aan de Balearen. Het aantal ingeschreven werks loozen in Engeland bedroeg op 12 Sept. 1.052.600, cL.i. 20U20 minder dan de vorige week en 499.329 minden dan het vorige jaar. De kinderverlamming neemt in Duitschland een ernstiger karakter aan, o.a. te Leipzig. De Litausche opstandelingen or- faniseeren geregelde rooftochten in e buurt van Tauroggen. De heer van Lear Black is te Bristol aangekomen in zijn door twee Nederlanders bestuurden Fokker. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN ZEE. Tot Predikant bij de Geref. Kerk alhier is in de gisterenavond gehouden vergadering van manslidmaten beroe pen, Ds. W. E. Gerritsma te Oudega. KATWIJK. Bij da toch al zulke slecht gewas sen van navruchten dmefc het weer der uaatste dagen no^ veel schade. Van som mige prcdaclen komt niet veri terecht. Ook worden tuinders en bloembollen- kweekers ten zoerste in hun werkzaam heden belemmerd, vooral degenen die geheel of voornamelijk op de kleigron den zijn aangewezen. In de kleigronden is er nl'. van werkzaamheden voor de bollenplanterij met het regenachtig weer geen sprake. Dat kan em schade lijk najaar worden. NIEUWVEEN. Alhier [s een afd. van den Bond 't Mobilisatiekruis opgericht met aan vankelijk 31 leden. NIEUWKOOP. De re-Sitbank te Utrecht heeft Dr. J. V. alhier, vrijgesproken betref fende het onderhoud-n van den wal langs d Wetering. OEGSTGEEST. OPENING BAZAAR. Na aankomst van tea groot aantal ge- noodigden en belangstellenden, verzocht Ds. Jansen Schoonhoven te zingen Ps. 103 vs. 1, en ging voor in gebed. Hier na richtte spr. ziclj. tot de aanwezigen, zijn vreugde uitsprekende, een woord van welkom te mogen uitspreken tot een zoo groote schare. Dankbaar gestemd riep spr. het kerkbestuur- en den Ker- keraad welkom toe voorzoover het hen mogelijk was hier tegenwoordig te zijn, en spreekt zijn leedwezen uit over de tegenspoed Ha het huisgezin van den Pres.-Kerkvoogd, waar-door deze hier niet aanwezig kon zijn. Als voorzitter van het Kerkbouw-comi té dankt spr. den heer Rauws voor zijn tegenwoordigheid. Het houden van dezen bazaar acht spr. een bijzondere gebeurtenis in het gemeenteleven. Spr. ziet thans terug op lie;, een drietal, ja ren geleden door de gemeenteleden bé- noemd Kerkbouw-comné, dat destijds niet algemeen gewild was. In dien tijd heeft dit comité heel veel te doorwor stelen gehad, waar-om spr. eenige be schouwingen geeft en dit jonge leven beschouwt als een pasgeboren kindje nat nog alle mogelijke ziektetoestanden heeft te doorworstelen gehad. Na een zorgzame veif.eging, aldus spr., is thans dit jonge lev<m behouden geble ven. Het d:-ed spr. dan ook dankbaar aan, toen vóór korten tijd ten bazaar comité werd tezamen gesteld, tot hulp en steun van de Kerkbouw-commissie. Deze groeiende gemeente, heeft aan velerlei dingen behoefte w.o. eenfiink kerkgebouw^ dat in ieder geval beter aan de gestelde eischen kan voldoen dan het gebouw „Irene". Er is thans van alle kanten medewerking gebleken hetgeen een verblijdend toeken is. Het bazaar-comité deelde dezer dagen mede dat er veel en bjijmoedig hulp en steun is geboden in v*'.erlei vorm, hetgeen ons stil en dankbaar maakt tot God. Naast Gcd zijn wij dan ook met het comité dankbaar voor de tot heden ondervon den medewerking. In 't bijzonder wordt dank gebracht aan de presidente ten het comitémevr. Claasen en haar doch ter; zich richtende tot den heer Crom- melin, vraagt spr. de dankbaarheid van het comité te willen overbrengen aan mevr. Crommelin, die door ongesteld heid was verhinderd aanwezig te zijn. Voor ds plaatsvervulling dankt spr. mej. Renaud. Tot het inrichten van dezen bazaar werkten met alle kracht medie de heeren Plaizier, v. d. Wilk, Woesten- burg, Duyverman en Maat, die allen een welgemeende dank hadden in ont vangst te nemen. De zangvereen. „Debora" word; dank gebracht voor de welwillende medewer king, evenals den Directeur, den heer de Rook. Door dit koor worden tenigè liederen ten beste gegeven, waarna met stille aandacht werd geluisterd. Ds. Jansen Schoonhoven bracht ver volgens dank voor de beschikbaarstel ling van „Irene" door het kerkbestuur en enkele andere medewerkenden, waar na spr. dezen bazaar gecpend verklaar de, met den wensch voor een goede en gezegende, uitslag. Wat heeft men veel werk gemaakt van deze bazaar. Wat een sorteering, wat een verscheidenheid van alle moge lijke eigen gemaakte huishoudelijke arti kelen, keurig uitgestald, het lijkt wel de Utrechtsche Jaarbeurs, 's Avonds was het er buitengewoon gezellig, en we raden ieder aan een kijkje te <*aan nemen. „Gaan zien" bejeekent „koo- pen", het kan niet anders bij zulk een verscheidenheid en keurig afgewerkte goederen. Daarnaast kunt u nog op alle mogelijke wijze u geluk beproeven, als Loterij, electrische visscherij, sjoelbak enz. Verder wordt er thee en kofiie ge schonken, gratis beschikbaar gesteld door de fa. van Nelle. De »*fi»:nming wordt ook nog verhoogd door een ge zellig strijkje. 1 Ds. Jansen Schoonhoven schreef in de Bazaarcourant ja, ja, een eigen or gaan, men durft hier dit blad ver schijnt slechts eenmaal, dus misschieten mag ik niet; direct gericht dus op het hart. En de heele Bazaarorganisatie' is gebleken „een juist en raak schot" te zijn geweest, het is uitstekend georgani seerd en heeft aller belangstelling, ge zien de groote drukte gisterenavond. Hedenavond dus ieler naar „Irene". Op de Leidervveg had gisteren een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en de vrachtauto van de:e gemeente, ■doordat de vrachtauto uit een der zij lanen kwam aanrijden, en de chauffeur de luxe auto te laat zag. De luxe auto werd erns'ig beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld bij wien de schuld ligt. De chauffeur C. v. L., in dienst bij de fa. B. te Leiden, reed gister n op den Leidschen Straatweg tegenover de villa van mevr. v. Yoorthuyzen een electri sche lantaarn omver," terwijl hij zelf door net ongeval een blcedende hoofd wond bekwam. De oorzaak was, dit de man niet ge heel nuchter was. Hij wachtte in de keuken van genoemde villa cp den dok ter ,die hem zou verbinden, waarna de politie hem zou ondervragen. Hij zag tegen die laatste onderhoud klaarblijkelijk ncgal op, reden waarom hij den tuin inging en ove- hek klom, met het gevolg evenwel dit hij in de sloot terecht kwam. Hjj kreeg das bij al d? ongelukken nog een nat pak ook. v. L. werd door Dr. Varekamp ver borden; daarna werd door dc politie procesverbaal van he': voorgevallene op- gema'fkt. De pehr.de moet door den be trokkene worden vergoed, hetgeen hjj toegezegd heeft. STADSNIEUWS. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Gaarne maken we hier ook even melding van hetgeen-elders in dit blad per advertentie onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, n.l., dat de heer M. Brinks in het pand Turfmarkt 11 een magazijn en Atelier voor gouden en zilveien werken heeft gevestigd. Dit pand was voorheen als woning ingericht en moest dus ge heel omgebouwd worden tót winkel huis. Daardoor is thans ontstaan een mooie ruime winkel, geheel naar de moderne eischen ingericht. De heer Brinks is geen onbekende in de goudsmidswereld, maar staat bekend als eerste klas juweelzetter en graveur, als meester in zijn vak. Men kan dus zijn kleinodiën rustig aan hem toevertrouwen. De verbouwing van het perceel is uitgevoerd door den heer D. Stigter, aannemer, Hoogewoerd. Voor het met selwerk zorgden de heeren Smatte- naar en Apspoel, Bronkhorststraat, voor het Steenhouwerswerk de heer Kool, Leliestraat, voor het schilder werk de heer Water, Levendaal, voor de Electrische installatie de heer W. Stigter, Hoogewoerd en voor de keu rige meubileering, de heer N. T. G. Poptie, Haarlemmerstraat, alles tot volle tevredenheid van den heer Brinks. De opening van het perceel heeft hedenmiddag te 4 uur plaats gehad. Bij de firma B. S. van Kloeten, de bekende zaak op de Breestraat heeft een groote uitverkoop plaats van teekenartikelen tegen zeer lage prijzen. Bovendien krijgt men op ver toon van de desbetreffende adverten tie in dit blad nog 3 pet. korting. Men profiteere! BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: A. van Hoven, wedr. en T. E. van Wynen, jd. P. J. Schram, jm. en E. M. Zonderop, jd. L. Knook, jm. en L. P. Drapers, jd. J. Bink, jm. en J. C. Teljeur, gesch. N. Langezaal, jm. en W. Opdam, jd. J. C. Drinkhusen, jm. en C. J. Delfos, J. C. Drinkhuijsen, jm. en C. M. Ouwen- dijk, jd. J. P. Stokkermans, jm. en J. J. Louwrier, jd. J. Zitman, wedr. en M. G. Smittenaar, wed. C. <T. van Reenen, jm. en C. A. C. den Hengst, jd. A. Jongsma, jm. en C. M. Bour- gonje, jd. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: l A. W. Swane te Leiden, Hooge woerd 46a. Rechtër-commissarisMr. C. M. de Kuyper; curator: M. ,Wj. F. Werfy. J. F. Saur, restaurateur te Noord/ wijk, Villa Martha. Rechter-commis- saris: Mr. G. Scholten; curatur; Mr. E. Hij mans. 1' Laatste Berichten. DE VRIJE UNIVERSITEIT. Hedenmiddag heeft in het Gebouw voor den Werkenden Stand te Amster dam de overdracht plaats gehad van het Rectoraat der Vrije Universiteit. Alvorens over te gaan tot het neerleg gen zijner waardigheid, deed de af tredende Rector, Prof. Goslinga, ver slag van de lotgevallen der Vrij Uni- verstiteit in den afgeloopen cursus. Allereerst herdacht hij Dr. Breen, die meer dan 30 jaren bibliothecaris geweest is en de laatste 8 jaar van zijn leven 'tevens secretaris van het Col lege van Curatoren. Verder maakt hij melding van de veranderingen in het hoogleeraren- corps en de vertegenwoordiging van de Universiteit in het buitenland enz. Met de studenten heeft spr. meer contact gehad dan menig ander rec tor, over het geheel van den meest aangenamen aard. Hij moest echter ook gewag maken van enkele tuchtge- vallen. Door hem zijn gerecenseerd 380 stu denten, onder wie 225 theologen, 58 lit teratoren, 87 juristen, 5 medici, dan nog enkelen, die in meer dan één fa culteit studeeren. Voor het eerst in geschreven werden 78 studenten, waar van 44 theologen, 10 litteratoren en 7 juristen. De afloop der examens was in verreweg de meeste gevallen bevre digend. Er had slechts één promotie plaats. Spr. verklaart dit te betreuren; hij zoekt de oorzaak niet uitsluitend in het ophouden der verplichting van de juristen en in de duurte der studie; daarnaast, in zkere mate, ook in zoo danige verbreeding van de belangstel ling der studenten dat ze aan hun eigen studie niet meer doen dan stri/ noodig is. Spr. staat verder uitvoerig stil bij de omzetting van het sinds 1915 bestaande in het nieuwe Studiefonds. Bepaalde zich het eerste tot het bij een brengen der gelden, waar het zelf niets over te zeggen had, het nu op gerichte Fonds, welks statuten reeds de koninklijke goedkeuring ontvangen hebben, beslist en beschikt zelfstan dig over de verkregen gelden en stelt zich ook een ruimer doel: niet alleen ondersteuning van minvermogende studenten, maar ook bevordering "van den bloei der universiteit door ver strekking van wetenschappelijke hulp middelen, aanmoediging van weten schappelijke onderzoekingen enz. De retor beveelt het Fonds hartelijk aan in de liefde, van alle vrienden der V. Universiteit. Spr. memoreert ten slotte de Jaar vergadering te Arnhem, waar het plan tot stichting eener faculteit voor wis- en natuurkunde vasten vorm heeft aangenomen en een commissie is be noemd, die zal moeten adviseeren over de interpretatie van Art. 2 der Sta tuten. Daarna draagt hij het rectoraat over aan Prof. Dr. A. A. v. Schelven. (Ongecorrigeerd). TELEGRAMMEN, j iDraadlooze dienst.) LONDEN. 21 Sent. V. D. Een Lloyidsbenicht meldt, dat het Nedt' s.s. „Amersfoort" op 17 gr. N.B. en 61.5 gr. .W.L. (West Indië) aan den gi<ond is geloopen. De ligging van het schip is ongun stig. De opvarenden hebben zich in dp booten begeven. De Amersfoort" behoort aan da Kon. Ned. Stoomboot-Mij. te Amster dam. Het schip meet bruto 7680, en netto 4798 ton. Het is gebouwd in 1916' MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 21 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 280 vette kalveren, le kw. 0.98—1.10, 2e kw. 0.8t>—0.98, 3e kw. 0.62-0.84, per Kg. levend gewicht; een enkele boven noteering; 55 nuch tere kalveren, 1320 per stuk; 770 varkens, Holl. 2e kw. 0.770.79, Overz. en Geld., le kw. 0.800.81, vette var kens 0.760.78, per Kg. slachtgewicht, een prima boven noteering, afloop la ger. WOERDEN, 21 Sept. Kaasmarkt. Aangevoerd 380 partijen, le kw. 52 57, 2e kw. 4750, met merk; Boeren- ka«s met merk 5460, 2e kw. 48—52, zware 6166, z. merk geen noteering. Handel matig. LOOSDUINEN, 20 Sept. Bloem kool, le srt. f 1417,20, ze srt. 1,50 3,10, rijen komkommers, le srt. 5,408,70, id. 2e srt. 1,803,70, wit te komkommers 2,405,30, groene kool 3,20—3,70, alles per 100 stuks. Meloenen 0,150,29, meloenen II 0,050,10 per stuk; peren 1012, stokprincesseboonen 1420, stam- princesseboonen 6,7011, snijboonen. 4149, pronkboonen 12,9013,80, spökboonen 2,7010,30, boonenstek 1235, komkommerstek 0 502, na- tuurtomaten A 5,608, idem B 4,7U 6,20 idem ,C 5,906,40, idem CC 2,505 .alles per 100 K.G.; tematen A 11,50—12,50, idem B 9,50—10,90, idem C 10,5011,50 idem CC 5,60 7,50, tomaten bonken 67,60, alles p. 50 K.G.; postelein 0,180,27 per 6 K.G.; spinazie 0,530,65 per'4 K.G.^ dpuiven le srt 0y540,60 per K.G.; ildem 2de srt. 0,440,52, p. K.G.; salade le srt 1,60—1,80 per 100 krop; peen, le srt. 56,20, idem 2e soort 33,80, prei 0,401,70, kroten 2,20 2,50, alles per 100 bos; andijvie 0,60 1,50 per 100 struik; andijvie 0,12 p. kist. AMSTERDAM, 21 Sept. Oliën. Raapolie vliegend Oct. f 47,25. Lijnolie, vliegend Oct. f3535,25, Nov.-Deo. f 35,75. Stemming traag. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 2 1 Sept. medege deeld door het Kon, Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.0 te Zurich. Laagste barometerstand 744.7 te Sarna. Verwachting: matige tot krachtige, Z.- Westelijke wind, zwaarbewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 7.60. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 18.2 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag 21 Sept.: 7.31 n.m. GEM. ZWEMINRICHTING a. d. ZIJL. Hedenmorgen 7 uur: 15V2 gr. O. Hedenmiddag 12 uur: 16 gr. C. Hedenmiddag 3 uur: 161/2 gr. C. LEIDSCHE ZWEMINRICHTING (HOOGE RIJNDIJK). Hedenmorgen 7 uur: 15 gr. C. Hedenmiddag 12 uur: 15 gr. C. Hedenmiddag 3 uur: 15V2 gr. C. Wisselnoteeringen. (Amsterdam). Berlijn 59.411/» Londen 12.13V8 New-York2.49»/* Parijs9.78V» Brussel 34.75 Ziiricb48.127» Praa17.39'/, Rome 13.59 Madrid43.17 Oslo6593 Kopenhagen 66.79 Stockholm 67.137* We en en 35.18 Advertentién. Getrouwd: C. J. VAN REENEN en C. A. CH. DEN HENGST. die, mede namens weder- zijdsche familie, in het bij zonder den Raad van Com missarissen, de Directie, Redactie, Administratie, het Zetterij- en Drukkerij-per soneel der „Nieuwe Leid- sche Courant", hartelijk dank zeggen voor de tal rijke blijken van belang stelling bij hun Huwelijk ondervonden. Leiden, 21 Sept. 1927. Vliet 27. Kennisgeving aan ds Scheepvaart. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland ma ken bekend, dat tengevolge van de vernieuwing van de brug bij de Roskam te Katwijk aan den Rijn, de scheepvaart door deze brug slechts zal worden toege staan voor schepen niet langer dan 25 Meter en niet breeder dan 5 Meter. Garnizoen te Leiden. Op Vrijdag 30 Sept. a.s., des middags te 12 ure, zal door mij op mijn bureel in de Doelenkazerne, in het openbaar worden aan besteed De levering van Aardappelen ten behoeve van hel garni zoen te Leiden, voor het tijdvak 1 November 1927 lot en met 31 Mei 1928. Er moet worden inge schreven zoowel voor klei- als voor geelvleezige Zand- aardappelen. De voorwaarden liggen iederen werkdag van 912 uur ter lezing bij den Tce- gevoegden Officier, Witte Poortkazerne, Noordeinde. De Luitenant-Kolonel, Garnizoens-Commandant A. E. KIST. van Melk. De Commissie van Beheer over Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, zal op Dins dag 27 September 1927, des voorm. te 11 uur, op het Raadhuis te Leiden, in het openbaar aanbe steden De levering van Melk ge durende hel 4e kwartaal '27 en het le kwarla: I 1928 Een en ander breeder omschreven in de voor waarden van aanbesteding. De voorwaarden dezer aan besteding van levering liggen eiken werkdag van 1012 en van 24 uur, Zaterdags alleen van 1012 uur, op het Bureau van Endegeest ter lezing. De Commissie van Beheer: AUG. L. REIMERINGER, Voorzitter. G. J. v. DEVENTER, Loco-Secretaris. ï35 is snel en nauw keurig le regelen. Voor ons klimaat dus 3EI IDEAAL. 00® Toonkamor: Hooigracht 14.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3