/928. DAG-AGENDA. Oegstgeest. 20—23 Sept. Irene". Kerkbouw-bazaar. Geopend: Dinsdag 2)45 en 710 uur; overige dagen 10 12, 25 en 710 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst lor apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 September waargenomen door de apot.ieeU van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Teief. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. werkt en degenen die van de invitatie gebruik gemaakt hebben, hebben daarvan zeker geen spijt gehad. Bij de Blauvvpoortsbrug kwamen gisternamiddag de wielrijders, de 32- jarige B. V. en H. V. S„ met elkander tn botsing. De eerste kwam te vallen ci: raakte daarbij onder een voorbij rijdende vrachtauto met de linker voet. waardoor deze ernstig gekneusd werd. V. is in het Ac. Ziekenhuis ver bonden. In de Prinsenstraat is gisteren de 5-jarige F. V. uit de slaapkamerraam op de eerste verdieping gevallen en terecht gekomen op de steenen bin nenplaats van de buurvrouw. Het kind bekwam wonder boven wonder geen letsel. Gistermiddag om half vier had op den Stationsweg een aanrijding plaats, die een Korte verkeersstagna- tie tengevolge had. Uit de richting der Steen rtra at kwam een groote zeswie- lige vrachtauto van de firma Hoeken, terwijl van den anderen kant een gele tram naderde en een met paard be spannen groentewagen van den heer K. De groentewagen wilde tusschen d' tram en de vrachtauto doorrijden met het gevolg dat het wagentje ge kraakt werd en appelen en peren her en derwaarts rolden. De veroorzaakte stagnatie duurde slechts kort. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt. Op de Hoogewoerd heeft van morgen weer voor de zooveelste maal een opstopping van het verkeer plaats gehad. Een motor met zijspan, die tusschen een tram en een vrachtauto wilde passeeren werd door de tram aangereden, zonder dat echter een der beide voertuigen schade opliep. Het verkeer was echter gestremd. Ve le auto's en rijtuigen (er kwam juist een trouwstoet aan) moesten eenigen tijd wachten voor ze verder konden. Op de Hoogewoerd is dat nu eenmaal onvermijdelijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Johanna, d. v. M. Kuivenhoven en N. Scharloo Ca rolina Maria, d v. L. Schipper en C. M. Stam Johannes Cornelis, z. v F. Stans en A. C. de Kramer William Claus, z. v. W. B. Petersen en Meijer .Maria Christina, d. v. A. J. I.agas en J. Zoutendijk Frans. Gijsbs. Ants., z. v. J. J. A. Welling en C. J. Hillenaar Petrus, z. v. P. Hoo- geveen en G. Reeuwijk Johannes Marinus, z. v. J. Chaudron en C. S. Boehmer Catharina Cornelia, d. v. C. de Groot en C. C. Overdijk Ida Maria, d. v. W. de Graaf en I. M. Seijn Jacob Leendert, z. v. P. G. Spee en M. C. v. Terheijden Cornelis, z. v. J. de Roode en A. de Wit Krijntje, d. v. A. v. Duijn en W. Petit Augus- te Juli, d. v. C. Smits en E. H. M. Schepper Johannes Franciscus, z. v. F. W. Snapper en IJ. v. Stralen Grietje Renske, d. v. R. de Graaf en M. Visser Johanna Corna., d. v. I. v. d. Reyden en J. B. Neuteboom Clara Cornelia, d. v. J. W. v. Meurs en G. v. d. Reyden Gerardus Izaak Albertus, z. v. I. de Kloe en M. M. Groeneveld Cornelis Jobs. Leons., z. v. H. Nijssen en J. J. v. Bèmmelen Jansje, d. v. A. Delmeer en J. Kee- reweer Hendrik Kornelus, z. v. C. F. E. v. Eyken en G. P. M. Koopman Jacoba Elisabeth, d. v. C. Hensing en J. E. de Haas Maria, d. v. M. J. Herbert en N. Zwaan Cornelis Ja cobus, z. v. J. Koree en J. v. Polanen Anthonie Willem, z. v. A. G. Harte- velt en M. Verboom Willem Cor nelis, z. v. W. J. v. Zijp en R. A. Wij ling Jacoba Adriana, d. v. W. Bon te en C. F. W. v. d. Meij Maria, d. v. P. T. Baaten en M. B. K. de Rooy Martina Wilhelmina, d. v. P. Dee en J. C. Chrispijn. Overleden G. Disco, jm., 50 j. W. G. VeldhuyzenDee, vr., 51 j. Jhr. C. G. A. van Asch van Wijck, m., 09 j. W. van Winkel, z., 42 j. Q. Duindam, m., 67 j. H. K. Zwetsloot, jd., 27 j. G. A. de Vlieg, z., 2 mnd. L. Sjardin, wedr., 65 j. N. A. de Konink, jm., 28 j. M. A. W. v. Buu- ren, d., 21 j. J. Raaphorst, wedr., 69 j. J. C. BerlemanJu, wed., 79 j. B. v. Rijn, z., 15 mnd. P. H. Bon net, z., 19 j. A. M. J. Tetenburg, d., 23 j. G. Outshoora, z., 6 mnd. H. Berkhy, m., 34 j. M. Brakhovem— La Rooy, vr., 72 j. BINNENLAND. VERLAGING TARIEF INKOMSTEN BELASTING. Het in de Troonrede aangekondig de wetsontwerp tot verlaging van het tarief der Inkomstenbelasting is reeds verschenen. Een verlaging met plm. 20 pCt- De Regeering is van oordeel, dat een verlaging van de inkomstenbelas ting niet langer op zich mag laten wachten. Zij is van meening, dat van die verlaging alle belastingplichtigen zooveel mogelijk in dezelfde verhou ding behooren te profiteeren. Het voorgestelde nieuwe tarief is dan ook zoodanig ontworpen, dat voor alle in komens de belasting ten naasten bij met 1/5 wordt verlaagd. ..Ten naas ten bij", omdat de noodzakelijke af ronding van de percentages, die van de opvolgende toenemingen van het inkomen worden geheven, hier en daar enkele afwijkingen ten gevolge moesten hebben. Bij de toepassing van het nieuwe tarief op alle aansla gen zullen die verschillen elkander echter geheel opheffen, zoodat het verlies in opbrengst over een vol jaar, kan geschat worden op 20 pet. van de huidige opbrengst der belasting. Aan de hand van de voor '28 geraam de netto-opbrengst ad 100.000,000, kan derhalve het jaarlijksch verlies op 20.000 °00 worden begroot. Aan gezien «ie verlaging terst met Mei in werking treedt wordt het verlies in opbrengst over 1928 "geraamd op 15.000.000. Geen nadeel voor Gemeenten en Provincies. Door een voorgestelde verruiming van de bevoegdheid der gemeenten tot het heffen van opcenten op de Rijksinkomstenbelasting (n.l. van 100 op 125) zuhen de gemeentebesturen in staat worden' gesteld te voorkomen, dat de gem-eentefinanciën van de ver laging 'der belasting in hoofdsom na deel ondervinden. Hetzelfde geldt voor de provinciale besturen, voor welke een verhooging van' 20 op 25 wordt voorgesteld. Eën gevolg van deze laatste wijziging zal zijn eenige verruiming van de bevoegdheid der provinciale besturen, ook wat aan gaat de opcenten op de vermogensbe tasting. Het nieuwe tarief. Belastbare som Belasting 800 of i neer, doch minder dan f 850 0.75 850 900 1.50 900 - 950 2.25 950 1000 3.— 1000 1050 4.— 1050 HOO 5.— 1100 U50 6.— 1150 1200 7.— 1200 1250 8.— 1250 1300 9.— 1200 1350 10.— 1350 1400 11.— 1400 1450 12.— 1450 1500 13.— 1500 1550 14.— 1550 1600 15.— Is de belastbare som 1600 of meer dan, doch minder dan 2000, dan is verschuldigd 16 benevens 2.50 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van 1600 te boven gaat. Is de belastbare som 5000 of meer, doch minder dan 5000, dan is ver schuldigd 26 benevens 3 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 2000 te boven gaat. Is de belastbar esorn 5000 of meer, doch minder dan 10.000, dan is ver schuldigd 116, benevens 3.50 voor elk bedrag van 100, waarmede zij de som van 5000 te boven gaat. Is de belastbare som 10.000 of meer,:doch minder dan 15.000, dan is verschuldigd 291 benevens 4 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som 15.000 of meer, doch minder dan 20.000, dan is verschuldigd 491, benev?.LS 5 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 15 000 te boven gaat. Is de belastbare som 20.000 of meer, doch minder dan 25.000, dan is verschuldigd 1041 benevens 7 voor èlk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 25.000 te boven gaat. Is de belastbare som 30.000 of meer, doch minder dan 40.000, dan is verschuldigd 741 benevens 6 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 20.0000 niet te boven gaat. Is de belastbare som 25.000 of meer. doch minder dan 30.000, dan is verschuldigd 1391 benevens 8 voor elk gehee1 bedrag van 100, waarmede zij de som van 30.000 te boven gaa* Is de belastbare som 40.000 of meer, doch minder dan 50.000, dan is verschuldigd f 2191 benevens 9 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 40.000 te boven gaat Is de belastbare som 50.000 of meer, doch minder dan 60.000, dan is verschuldigd 3091 benevens 10 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij d? som van 50 000 te boven gaat Is de belastbare som 60.000 of meer, doch minder dan 70.000, dan is verschuldigd 4091 benevens 11 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij d-e som van 60.000 te boven gaat. Is de belastbare som 70.000 of meer, dan is verschuldigd 5191 be nevens 12 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 70.000 te boven gaat. De nieuwe wet treedt in werking 1 Mei 192S UIT DE STAATSBEGROOTING VOOR voor morgen de mil- lioenennota eii de begrooting voor 1928 aan een uitvoerige beschouwing te onderwerpen. Voor heden de vol gende bijzonderheden: In de nota betreffende den toestand van 's lands financiën wordt voor het dienstjaar 1928 eèn batig saldo op dep gew. dienst geraamd van ƒ3.416.603.21. Dit overschot zal gebruikt worden als vaste bijdrage van den Staat in het Pensioenfonds. De Rijkssubsidie voor de Burger wachten. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft zich genoopi gezien de rijkssubsidie aan de burger wachten met ƒ150.000 te verminderen. Voor den landbouw. Door vermindering van het rijkssub sidie voor de Burgerwachten en door andere besparingen kan een bedrag van circa ƒ300.000 aan den landbouw meer ten goede komen. Het artikel voor de ontwatering in de begrooting van Binnenlandsche Za ken en Landbouw is met 250.000 ver hoogd. Een som van 50.000 wordt meer aangevraagd op den post subsidies voor een tiental lagere land- en tuin bouwscholen. In verband met de nationale tentoon stelling van paarden, rund- en klein vee. welke in 1928 tijdens de Olympi sche Spelen zal gehouden worden, wordt meegedeeld, dat vermoedelijk een bedrag van 30.000 als garantie- post noodig zal zijn. De spoorweg GoudaBoskoop Alphen a. d. Rijn. In de Waterstaatsbegrooting is voor den aanleg van den spoorweg Gouda- Waddinxveen-Boskoop-Alphen aan d. Rijn een post van l.UOO.OOO uitgetrok ken. Be klompenindustrie. Op de Arbeidsbegrooting is o.a. een post uitgetrokken ten bate van de klompenindustrie, aan te wenden voor meer intensieve voorlichting van klom penmakers en voor reclame van het product in het land. Bestrijding der tuberculose en rheumatiek^-- Vóór "steun aan het particulier ini tiatief in zake tuberculose-bestrijding is 100.000 meer uitgetrokken dan voor 1927. Ook is een post uitgetrok ken voor bestudeering en bestrijding van de rheumatiek. DE PSYCHOPATHENWETTEN. Het komt den'Minister van Justitie wenschelijk voor Q.m, in verband met de Psychopathènvvetten, van welke hij een spoedige invoering zooveel moge lijk bevordert, op de begrooting voor 1928 reeds een bedrag voor exploitatie uit te trekken. Met een bedrag van 100.000 ver wacht de Minister althans voorloopig te kunnen volstaan. VERHOUDING IN ONS LEGER. Men schrijft aan het Vaderland: Herhalingsoefeningen. Regen, regen al een week lang. In Harderwijk Vrij dag. Ons Haagsche regiment grenadiers, gerecruteerd uit alle provincies, door nat; trouw zijn plicht doende als altijd Vrijdagavond 8 uur een telegram: de commandant heeft promotie ge maakt. Vrijdagavond 8.30 plotseling vóór zijn hotel een serenade door het ge- heele regiment, keurig, ordelijk. Ko ninklijke Militaire Kapel, Wilhelmus, Turf in je ransel, toespraak en uit eigen beweging defileeren met officie ren voorop, daarachter het regiment, allen keurig vier aan vier en allen groetende met vroolijke gezichten en ook de mannen van 21 R. I., mede herhalingslichtingen, daar achter aan, geheel uit eigen beweging. Nog eens: hoera! hoera! hoera! En weer ordelijk naar de kazerne. Waarachtig nog steeds als vanouds de heerlijke Hollandsche soldaten- geest.. Niettegenstaande altijd regen, regen, regenen geschrijf in Tele graaf en soortgelijke bladen. NOMINATIE VOORZITTER TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gistermid dag op de nominatie voor het voor zitterschap van de Tweede Kamer geplaatst: 1. Jhr. Mr. Ruijs de Beerenbrouck (R.K.) miet 82 van de 85 geldige stem men; 2. Dr. J. Th. de Visser (C.-H.) met 44 van de 84 geldige stemmen (27 op den heer Schaper); en .3. den heer Schaper (S.D.) met 58 st (op mr. Van Gijn 24). TARIEFSCOMMISSIE VOOR INVOERRECHTEN. Ter vervulling van de vacature, ont staan wegens de ontslagneming van mr. R. van Rees als plaatsvervangend lid van de bij de Tariefwet van 1924 bedoelde Tariefcommissie heeft de Rechtbank te Amstèrdam bénoemd den heer C. W. Bodenhausen, oud-di recteur van financiën in Ned.-Indië, wonende te Hilversum. DE AANVARING TUSSCHEN DE ELLERDALE EN DE IJSELMONDE. Nadat de combinatie L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst en W. A. v. d. Tak s bergingsbedrijf te Rot terdam gedurende eenige dagen heb ben getracht het in den Nieuwen Wa terweg gekapseisde en gezonken stoomschip IJselrnonde van de firma Gebroeders van Uden te bergen en daarna deze pogingen hebben opge geven is de reederij in onderhandeling getreden met de maatschappij Bug ster te Hamburg. Deze heeft eenige dagen respijt verzocht, teneinde de kansen te berekenen. Gisteren heeft de Bugster laten we ten, dat ook zij geen mogelijkheid ziet, het schip fe bergen. De bergingspo gingen zi5n daarmede opgegeven. Het schip is wrak verklaard en de rijks waterstaat zal nu het wrak laten op ruimen. Overwogen wordt het schip verder te doen zinken, door den grond rond om het wrak weg te baggeren of het op te blazen. Verschillende proefne mingen worden voorbereid. „TIMOTHEUS'. Men meldt ons, dat de 33e jaargang van het bekende Christelijk weekblad „Timotheus", die 1 October a.s. be gint, zal bevatten: twee mooie ver volgverhalen: „De Harp der Huge- noote", van den bekenden Ernst Schreiner; en „Die overwinnend Strijden", door Hugo Kingmans. Voorts liggen ter opname reeds vele belangrijke en interessante artikelen gereed, o.a. voor een actueele Rubriek van den heer H. J. v. d. Munnik. Een proefnummer wordt door de Uitgevers, La Rivière en Voorhoeve, Zwolle, belanghebbenden gaarne toe gezonden. DE RADIO-TELEFONISCHE VERBINDING MET INDIë. Naar Aneta verneemt, heeft het mo menteel te 's-Gravenhage vertoeven de hoofd van den Nederlandsch-Indi- schen radio-dienst, de heer Holtzap- pel, gisteren in zijn hotelkamer, door het daar aanwezige gewone telefoon toestel zeer duidelijk de radio-telefo nische uitzending van Malabar ver nomen. Dit was een voorbereiding voor een gisteren genomen proef voor een kruisgesprok. De heer Holtzappel zou gistermid dag wederom in zijn hotelkamer te 's-Gravenhage een dienstgesprek voe ren met de leiders van den dienst in Indië. FOTOGRAFEN OP BEZOEK. Onder de vele buitenlandsche gezel schappen, welke den laatsten tijd ons land bezochten, kan' thans genoem i worden een aantal Duitsche fotohan delaren. lid van de „Deutsche Photo- und Kinohandler Bund". De dames e:i heeren kwamen van Hamburg, waar hun Bond de jaarlijksche algemeene vergadering hield. Zij bezochten ais gast van de Ned. Fotohandelaren Bond A. B. N. F. o.a. Amsterdam en Den Haag en zijn vol enthousiasme over Holland naar Londen overgestoken ais eindpunt van hun studiereis. BUITENLAND. DE VODKENBONBSVER3ADESING. Engeland en de mciie van Boncaur. De sugcommissie der ontwapenings commissie van de Assembleé beert gis teren twee zittingen gehoudeie. Zij hield zich in de eerste plaats be zig met het omwerp der resolutie-Paul Boncour, alsmede met het voorstel van graaf Bernstorff. De gedelegeerden wa ren het er in principe over eens, dat de commissie tot voorbereiding van de in ternationale ontwapeningsconferentie zich ook moet bezig houden met de kwestie der veiligheidsgaranties, zoo als in de resolutie van Paul Boncour wordt voorgesteld. In den loop der besprekingen legde de Britsche gedelegeerde lord Onslow een belangrijke verklaring af. In ver band met de kwestie van een elasti scher opstelling der bepalingen van het protocol van Genève van 1924 ten aanzien van verplichte arbitrage en veiligheidsgaranties, zeide hij n.l.. dat de Britsche delegatie accoord zou kun nen gaan met een oplossing volgen? welke de staten zich verplichten, in be paalde gevallen hun strijdkrachten ge heel of gedeeltelijk in dienst van den Volkenbond te stellen. Het kan daar bij natuurlijk slechts gaan om bepaal de omlijnde gevallen en niet om de ver plichting in het algemeen. De commissie van redactie werd op gedragen het definitieve voorstel, dat in handen der ontwapeningscommis sie zal worden gesteld, uit te werken. HET CONFLICT TUSSCHEN DE POOLSCHE REGEERING EN DE LANDDAG. Het parlement voor een maand verdaagd. Gisteren nam in de zitting van den Poolschen Landdag de vice-premier Bartel vóór de behandeling van de agenda het woord om een boodschap voor te lezen van den president der re publiek, waardoor de zitting voor 3d dagen verdaagd wordt. EEN RUSSISCH-FRAN SCH GARANTIEPACT. Moskon's voorstel. Volgens een bericht uit Moskou zul len bij de onderhandelingen over het Russiseh-Fransche gerantiepact de vol gende punten ter sprake komen: 1. de beide partijen verplichten zich, zich van- inmenging in eikaars binnen landsche aangelegenheden te zullen onthouden. 2. Beide partijen verbieden alle orga nisaties, die tegen een der ondertee- kenende partijen zijn gericht. 3. Ingeval van een* conflict van een der beide verdragsluitende partijen met een derde mogendheid neemt de andere partij een volstrekte neutrali teit in acht. 4. Alle conflicten tusschen partijen zullen aan een gemengd scheidsge recht worden, voorgelegd. 5. Frankrijk erkent de aardrijkskun dige en politieke grenzen der Sovjet- Unie. 6. Frankrijk neemt niet deel aan een tegen de Sovjetunie gerichte boycot beweging van politieken of economi- schen aard. 7. Tusschen beide partijen zal een handelsverdrag worden gesloten. DE TOESTAND IN CHINA. Einde der regeering van Nanking? Een telegram uit Sjanghai meldt, dat generaal Feng joe Sjiang zich naafl de provincie Swansi heeft terug ge trokken, zoodat de nationalistische re geering te Nanking van haar laatsten steun beroofd is. Men verwacht, dat haar invloed zich buiten de onmiddellijke omstik ken van Nanking niet langer «al kun nen doen gelden en het eind van aa gematigde nationalistische richting m net zicht is. Bovenstaand bericht opent het uit zicht op een nieuwe groepeering der militaire leiders met eventueele uit schakeling van de nationalistische re- geêring. De groepeering zou gegrond vest zijn op een accooild tusschen Tsjang tso Lin, Fang seng Tsji en an dere ""militaire leiders om hun res- - pectievelijke gebieden wederzijds te erkennen. Het is ook mogelijk, dat Tsjang tso Lin erkend zal worden als president! van China. Samensmelting van Hankau en Nanking. Volgens berichten uit Sjanghai neett de conferentie tusschen beide takken der Zuidelijke Chineesche regeering geleid tot samensmelting der regee ringen van Hankau en Nanking; men weet echter nog niets omtrent de for matie van een geassocieerde regee ring. Boerenopstand. De Chineesche bladen melden, Üat de boenen, de spoorwegverbinding tusschen Peking en Hangkau hebben verbroken. In Peking zelf heerscht groote on gerustheid. De staat van beleg, die op 10 'September werd afgekondigd, is nog steeds van kracht. Tang Cheng Chi is met twee divf sies te Hankou aangekomen om tegen de beweging der boeren op te tre den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2