NIEUWE LESSOR COURANT van MAANDAG 19 SEPT. '27 ^TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Steeds krachtig verzet. Dr. Kaajan geeft in de Utrechtsche Kerkbode de volgende historische her innering: De toepassing van leertucht stuitte doorgaans in de Kerken op krachtig verzet. Steeds biedt de historie onzer Ker ken in dezen hetzelfde beeld. Reeds in de 16de eeuw kwam men tegen onderzoek van predikanten, die „van onsuyvea-iieyt der leere gesuspec- teert werden", heftig op. Men sprak dan van een vernieuwing der Spaan- sche inquisitie. En met een zekere voorliefde bezigde men deze gepeper de uitdrukking om het werk der ker kelijke vergaderingen verdacht te ma ken. Nremand minder dan Coornhert ge bruikte gaarne dezen hatelijken term. Daartoe was men niet uit het paus dom getreden, zoo heette het ook reeds in die dagen, om een nieuw pausdom te vinden en de inquisitie van Genèvo die plaats te zien innemen van die van Spanje. Niet/temin gingen de Kerken voor ziilke groote woorden geen duimbreed "op zij. Ook zij wilden vrijheid van ge weten. Maar nooit mocht de gewetensvrij heid gelden als grond om alle kerke lijk gezag machteloos te maken, zelfs binnen het eigen terrein der kerk. De Gereformeerde Kerken hebben steeds haar bevoegdheid gehandhaafd om, met alle voorzichtigheid en niet .willekeurig, maar toch onbelemmerd op haar dienaren en leden toezicht te houden en zich te vergewissen om trent de leeringen, welke in haar mid den werden verkondigd en ze hebben zich gerechtigd geacht reeds bij sus- picie van onzuiverheid voorbehoedend op te treden. Ook in onze dagen deinze men voor- kra'chtig verzet tegen leertucht geen oogenblik terug. Wie esn kuil graaft.... Dat het Socialistische I.V.V. door wat voorviel op het Parijsche congres, veel van haar invloed zag dalen, wordt ook in de socialistische pers erkend, zoo ïeaen wij in De Rotterdammer. Er werd in eigen kring altijd hoog opgegeven van de macht en het aan zien van de socialistische Internatio nale. Welke intrigues er in de leiden de kringen van het I.V.V. gevoerd wer den, iets ervan kwam althans op het in Parijs gehouden congres aan het licht. Oudegeest, die in zijn verwatenheid, nog kort te voren smalend sprak over de „pietermannekes'' van de Christelij ke vakbeweging, zag zich als gevolg der onderlinge wrijvingen, genood zaakt ontslag te nemen als leider van het LV.V. Een schrale troost is het voor hem, dat ook zijn belager, de heer Brown, de laan werd uitgestuurd. De heer Henri Polak viel Brown en de overige Engelschen in het orgaan van den Algem. Ned. Diamantbewer- kersbond scherp over hun houding te genover Oudegeest aan. ïn zijn orgaan „De Strijd" oordeelt Stenhuis echter dat Polaks beschou wingen véél te fel zijn. Vergeten moet niet worden, schrijft hij, dat Oudegeest ook Brorwn op zijde wenschte te schui ven. Wat ze dus elkaar wederkeerig wensch'ten, kregen ze dus beiden zich thuis gestuurd. Wie denkt hier niet aan het spreekwoord: wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. B© roepen: Te Dinteloor'd', C. J. v. di. Graaf te 'Ameide. Te Krimpen ai. Idj. IJssel (toez.), J. ,G. L. Brouwer, te De Meern. (U.j. Bedankt: Voor 'Sommelsdijk, J. H. Th. Rappafd te Barneveld. FEUILLETON. Niets mesiseheiijks vreemd Een episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het jaar 300. 79. o— Hoeveel deed zou daardoor voorko men zijn!" De jongeling zag naar den grond en zweeg. Weldra herstelde hij zich ech ter en zeide levendig: „Laat mij gaan om den armen Paulus te zoeken. Ik hen! dankbaar voor uwe goedheid, maar ik kan het hier niet langer uit houden; ik moet den berg op!" De senator en zijn vrouw hielden hem niet terug, en toen de deur van den hof zich achter hem gesloten hacl, werd het zeer stil in Petrus' woonvertrek. Dorothea ging ver achterover in haar stoel zitten en keek voor zich, terwijl menige traan haar langs de wangen rolde. Martliana hield haar hand vast en streelde haar zacht. De senator was aan het venster gaar. staan ca keek, diep adem halende, in den donkeren hof. Als een loodzware last drukte cle kommer op zijn hart. Alles zweeg in het ruime vertrek; alleen drong nu en dan uit den kring der klaagvrou wen, die de gevallene Pharanieten omringden, een luide langgerekte jammerkreet door de stille nacht lucht tot het geopende yenster door. GEREP. KERKEN. Tweetal: Te Schoonrevoerd, Pi Boes. cahd. te Beetgum, en D. Brem- mer te Bruinisse-Oosterlan'd. i mer te [Bruinisse-Oosterlan'd. Te Kat-i wijk. D. B. Hagenbeek te Vlaardingert en ,W. [E. Gerntsma te Ouidega. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. Ds. !W. 'E. vain Duin,, predikant in 'de Geref. Kerk (Herst. Verb'.) zalj in verb'an'di miet het överlij'den van zijru 'eehtgenoote, zijn bevestiging tot eert nader te bepalen datum' uitstellen. Dr. D. ivan Katwijk hoont D.W op Zondag 2 October afscheid te nö men van Be Geref. Kerk van Schip luiden en Zondag 9 October zijn in trede te Üoen bij ide Kerk van Oegst- geest, na aldaar in iden dienst Bes/ JWootds te zijn bevestigd 'door Ds1; K. Schilder van Oegstgeest. Ds. Ph. Peter hoont Zondag 23 October a.s., des voormiddags te IQ uur, van de Ned1. Herv. Gem. te Am stelveen (Nieuwer Amstel) afscheid te nemen en Zondagmiddag 30 October] d.a.v. te Ijlst intrede te doen, na be vestiging fles morgens Idoor Ds. J. J. C. Karros van Oosthem. Ds. P. van iWillenswaafd, wien eervol emeritaat is verleend', hoopt op Zondag 2 October a.s. van de Ned. Herv. Gemeente fce Krimpen a- IJs sel afscheid te nemen. j Dr. E. J. W. POSTHUMUS MEIJES. Woensdag a.s. herdenkt Dr- E. J. Wi. Posthumus Meyes, den dag: waarop .hij veer 25 jaar in de Ned. Herv. Kerk in Den Haag zijn arbeid aanving. Er heeft zich een comité uit de ge meente gevormd, om Dr. Posthumus te huldigen. Woensdagmiddag yan 3.30 5.30, en 's avonds van 7.30—9 uur zal de jubilaris recipieeren ten zijnen huize terwijl hij, naar wij vernemen, Zondag morgen 25 Sept. a.s. in de Griopte kern een gedachtenisrede uitspreken zal. Ds. A. S. TALMA. Door Ds. A. S. Talma, Ned. Henv. Preld. te Vlissingen, zal binnenkort eme ritaat worden aangevraagd, uit hoofde van zijn gezondheidstoestand. Indien zijn toestand dit toelaat, wil Ds. Talma hiermede wachten tot in de komende vacature-Ds. Ten Kate is voortelen. Ds. T. H. SIEMELINK. Ds. T. H. Siemelink, Pred. bij de Doopsgez. Gem. te Vlissingen, heeft we gens gezondheidsredenen ziekteverlof aangevraagd, hetwelk hem is verleend, in afwachting van zijn emeritaat, dat hem tegen 1 Jan. a.s. zal worden ver leend. Ds. W. A. v. d. SCHEER, f Zaterdagmorgen is te Tiel plotseling overleden, 76 jaar oud, de emeritus- Pred. der Ned. Herv. Gem., .Ds. W. A. van der Scheer. GEREFORMEERDE KERKEN (Hersteld Verband). 'Op (de agenda ,d:er 20 en 21 dezer te houden classisvergadering der ker. ken in H. iV., in de Parkkerk te Am sterdam, staan o.m. de volgende pun ten examina van Iden heer G.jWv van Deth, beroepen predikant te Zaan dam en (den heer J. v. d. Woude, the, -ologisch candidaat aan de :V\ 1 Verder ra.prcilen >r d:putater> o.rn ov£ 1 den naam der kerken: voou- gang. »an de vrijmaking, der kerken, zendiftg, evangelisatie, en opleiding, v. predikanten. Dan zijn er nog eenige voorstellen, o.a. tot benoeming van Ideputaten ter advies over de ver houding tot .de Ned. Herv. Kerk, da Chr. Geref. Kerk en 'de Geref. .Gem., eenheids in 'de liturgie. VERPLICHTE CATECHISMUS- PREDIKÏNG. De Kerkeitaad der Geref. Kerk van 'si-Gravenhage-West heeft besloten om bij uitnoodiging van Predikanten van (buiten het prediken van den catechis mus in den avonddienst tot verplichte voorwaarde der uitnoodiging te maken. HOSPITAAL-KERKSCHIP. Het hospitaal-kerkschip De Hoop 13 Zaterdagmorgen weder van IJmuiden vertrokken, ter aanvaarding van zijn Het was een bange ure, rijk aan som bere en ijdele zelfbeschuldigingen, zorgen en stille gebeden, en arm aan hoop en troost. Thans zuchtte Petrus smartelijk en Dorothea stond op, om naar haar echtgenoot te gaan, en hem met een hartelijk opwekkend woord toe te spreken. Daar sloegen opeens de honden in den hof aan, en de beangstigde vader zeide zacht, met een' beklemd hart en op het ergste voorbereid: „Misschien zijn zij het!" De diakones drukte hem de hand, maar liep weg toen zich een zacht ge klop aan de deur van den hof liet hooren. „Jethro en Antonius zijn het niet", zeide Petrus. „Zij hebben den sleutel". Marthana was naar hem toegegaan, sloot zich dicht bij hem aan, terwijl hij zich ver uit het venster boog en de kloppende toeriep: „Wie klopt daar?" De honden blaften zoo luide, dat noch de senator, noch de vrouwen het antwoord, dat scheen gevolgd te zijn, konden verstaan. „Hoor Argus eens", zeide Dorothea. „Zoo huilt de hond alleen wanneer gij te huis komt of een onzer, of wanneer hij blijde is". Petrus legde den vinger op de lip pen. Er weerklonk een luid en schril gefluit; en toen de honden, dit hevel gehoorzamende, zwegen, riep hij we derom: „Wie gij ook zijn moogt, roep luide uw naam, opdat ik u open doe", derden kruistocht onder 'de haringvis- schers op de Noordzee. Als geneesheer is weder meegegaan Dr. F. G. van Aspetfan te Haarlem, als geestelijk! verzorger 'zal voor deze reis optreden Ds. J. H. Vaandrager, Ned. Herv. Piled, te Monnikendam. FRIESCHE PREEKDIENST. De onlangs aangekondigde Friesche Predikdienst onder leiding van Ds. R. Dijkstra, in ide Nieuwe Kerfec op den Dam, te Amsterdam, is vastgesteld op 20 September, 's avonds 8 !u.ur. DEBAT OVER HET MORMONISME. Donderdagavond is te Doetincherrt een propaganda-verga'derïng gehouden; voor (de leer 'der Mormonen. De zaal was stampvol. Aan !de heeren Ds. Smelt en Ds. v: Fernis, resp. prédi'kant der Ned. Her vormde Gem. en de Geref. Kerk werd/ voor het debat het woord; geweigerd, waarna op uitnoodiging van Ds. Smelt 'de geheele vergadering, de sprekers! incluis, naar de Herv. Kerk trok, waar toen ten overstaan van het tal rijke publiek het .debat werd gehou den. .j f EEN SCHOOLBIOSCOOP TE SCHIEDAM? 'Versehenen is het rapport der Corn) missie, belast met het onderzoek naar 'de mogelijkheid van het oprichten eener School- en Ontwikkeringsbios- coop te Schiedam. De commissie is tot 'de conclusie gd komen, dat er thans goede films irt 'dienst der volksontwikkeling gesteld kunnen worden. De schoolbioscoop zal vooral een belangrijke factor kunnen worden bij het aanschouwelijk onderwijs, met na/ me in 'de aardrijkskunde, natuurlijke historie, geschiedenis en Volkenkun de. Bovendien wordt ide oprichting vanl een ontwikkelingsbioscoop voor vol wassenen bepleit, op grond van de succesvolle proefnemingen, tot dus ver in 'deze richting genomen. 1 Tenslotte doet de commissie eert viertal oplossingen aan de hand, om) te Schiedam tot de oprichting vanl een school, eventueel ontwikkelings- bioscoop te komen. 1 1 j*l_i i GIFTEN EN LEGATEN. Voor de van 2527 Oct. a,s. te houden Palestina-bazar ontving Dr. Joh. de Groot, Ned. Herjv. Predikant te 's- Gravenhage, een gift uit Jeiiuzalem van, 3520 piasters of f440, Ds. D. Ringnalda, Pred. bij de Geref. Kerfc: van 's- Gravenhag e-O osi, entving een gift van Mevr. K., gioot f350,waarvan f 100 voor de armen f 50 voor elk der vier wijken en f 10 voor 5 andere doeleinden. AAN DEN KLAAGMUUR. Ds. F. ,W, Drijver te Naardien schrijft1 Onlangs werd uit Jeruzalem bericht flat in het zuid-oostelijk' deel der oude stad een flynamiet-ontploffing plaats/ hadl in een, in Ide nabijheid! van den! Klaagmuur staand' huis, welks b'ewrt ners afwezig waren. Er werd vermoed, flat het een aan slag gold op dit merkwaardig gedenk stuk uit Israels grijs verleden. Die oude Klaagmuur immers, be waart nog altijd de herinnering aan heS gebeurde in het 19de regeering'siaail van Nebucadnesar, koning van Babel, •dat is het jaar 586 voor onze jaar telling, toen Nebuzaradan, Ide overste der lijfwacht, te Jeruzalem kwam en de stad in brand' stak. Ook de Üoor Salomo gebouwdeal Tempel ging in den negenden der, maand Ab welken datum in ons jaar 1927 overeenkwam met 7. Augus tus in vlammen op. Nog altijd wijst men een brokstuk! van 'öen muur van den ouden Tem pel aan, welke na 'den terugkeer dei? Israëlieten uit Babylónië werd her bouwd. I Die muur is 48 M. lang en 13 M'J hoog. De onderste negen lagen bestaan uit groote, vierkante steenbrokken, terwijl de zich er boven bevindende vijftien lagen uit kleinere steenen op getrokken zijn. Op den 9den dag der maand Ab' een ider gewichtigste vastendagen Het antwoord liet zich eenige oogen- blikken wachten, en reeds wilde de senator zijn vraag herhalen, toen een teedere stem voor de poort aarzelend naar het venster boven riep: „Ik ben het, Petrus, ik, de ontvluchte Sirona". Nauwelijks hadden deze woorden de stilte van den nacht afgebroken, of Marthana scheurde zich los van haar vader,, die zijn hand op haar schou der had gelegd, vloog de deur uit, de trappen af en naar de poort. „Sirona, arme lieve Sirona", riep het meisje, terwijl zij den grendel wegschoof. Zoodra zij de deur ge opend had en de Gallische binnen den hof gekomen was, vloog zij haar om den hals, kuste en streelde liaar, als ware zij een verlorene en wederge vondene zuster. Daarna greep zij haar hand, zonder haar aan het woord te laten komen, en trok Sirona, hoewel deze zacht weerstand bood, terwijl zij haar met allerlei vleiende woorden toesprak, met zich mede de trappen cp naar het woonvertrek. Petrus en Dorothea traden haar aan den drempel tegemoet. De laatste drukte haar aan het hart, kuste haar op het voorhoofd en zeide: „Gij arme vrouw; wij weten dat wij u onrecht hebben gedaan en willen trachten het goed te maken". Ook de senator was naar haar toe gegaan, had haar hand gegrepen, en voegde warm doch ernstig zijn groet bij die zijner gade. Want hij wist niet of zij reeds kennis droeg van den dood van haar echtgenoot. op welken fle vrome Jood geenl schoeisel aantrekt en het, in het Oos ten gebruikelijke zalven nalaat en zijri hleeding het kenmerk van 'droefheid! draagt, verzamelt het volk zich bij dezen Klaagmuur om den ondergang! van den (tempel t-e beweenen,'gelijB zoo treffend weergegeven is" op de! 'schilderij „Murai 11e fles Lamentations'5 van iden bekenden Russischen kunstj schilder en pacifist [Weresjagin, in) 1904 gestorven. Uren lang vertoleven op (dieted ge!-' wijlde plek Be weeklagendfen, lezende/ in hun 'gebedenboeken, niet zelden! |de verweerde steenen kussende. Niet slechts op den 9den Ab1, maai! ook eiken Vrijdag na vier uur, her haalt zich dit weemoedig schouwspel; waarbij o.a. de litanie gebruikelijk is, waarin het volgende gezegid wordt': De voorzanger zingt achtereenvot-1 gens; 1 „Wegens Ide paleizen, die verwoest werden Wegens iden Tempel, die vernietigd is; .Wegens onze grootheid, flie gewe ken is; Wegens onze groote mannen, (dies gestorven zijn; .Wegens ide priesters, !die struikel Iden- Wegens fle koningen, |die (den Tem pel verachtten", I waarop flan telkens het volk! antwoordt weeklagende: i Zitten wij' eenzaam; neer, en •weenen". i S TATEN-GENERAAL. VEREENIGDE VERGADERING VAN BE BEIDE KAMERS. Sluiting van de zitting 1926—1S27. Zaterdagmiddag is de vereenigde vergadering van de beide Kamers tot sluiting van de zitting 19261927 der Staten-Generaal in het gebouw van de Tweede Kamer gehouden. Het verloop van de plechtigheid-was als volgt: De heer baron van Voorst tot Voorst voorzitter van de Eerste Kamer, be zet den voorzittersstoel. De voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen het Koninklijk Besluit van 10 September 1927, no. 1, waarbij de Minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw wordt gemachtigd, heden te drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering van de Staten-Gene raal, ten einde in de vereenigde ver gadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commis sie die den minister in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen. De Commissie bestaat uit de Eerste Kamerleden Briët.en Koster en uit de Tweede Kamerleden Marchant, Boon, Bijleveld en Kortenhorst. Kort daarna treedt de minister, voor afgegaan door de leden der Commis- sié, de vergaderzaal binnen. De heer Kan, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende rede: Sluitingsrede van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de Zitting der Staten- Generaal in Haren naam te sluiten. In het achterliggende jaar kwam menige belangrijke maatregel, dank zij Uwe medewerking, tot stand. De commissoriale arbeid, ten aanzien van meer dan één dier maatregelen met zoo gelukkig gevolg verricht, vormde van dit resultaat een zeer belangrij ken factor. Als voorbeelden mogen ge noemd worden de Comptabiliteitswet en de Indische Bedrijvenwet. De toewijding aan 's lands belangen, die uit Uw arbeid spreekt, kan de' taak der Piegeering slechts verlichten. De Koningin heeft mij opgedragen U voor den betoonden ijver Hare erken telijkheid te betuigen. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de ze zitting der Staten-Generaal te 2ijn gesloten. Den minister wordt door de Com missie uitgeleide gedaan. Sirona kon geen woorden vindeji om te antwoorden. Toen zij den berg afsteeg en in het donker dwaalde, had zij verwacht als een verworpene uit- gestooten te zullen worden. Hare san dalen waren door de scherpe rotsen geheel in stukken gesneden, en hin gen in flarden aan haar bloedende voeten. De nachtwind had haar schoone haren verward, en haar wit bovengewaad geleek een gescheurd bedelaarskleed, want zij had er stuk ken afgetrokken om Polycarpus' wond te verbinden. Reeds eenige uren geleden had zij den jongeman, dien zij verpleegde, verlaten, met angst voor hem en be zorgdheid voor de harde ontvangst zijner ouders in het hart. Hoe beefde haar hand uit vrees voor Petrus en Dorothea, toen zij den ijzeren klopper cp de deur van den senator vallen liet. En thans, thans openden zich voor haar de armen van een vader en van een moeder, en een zuster riep haar weder een vriendelijk welkom toe. Een grenzelooze aandoening, een on eindige dankbaarheid vervulden haar gemoed, en luid weenende drukte zij de gevouwen handen op haar borst. Doch maar weinige cogenblikken gaf zij zich over aan het genot van, dit zalig gevoel, want zij kon zich geen geluk denken zonder Polyearpus, en cm zijnentwil had zij den gevaarvol len tocht bij nacht ondernomen. Marthana was haar weder met tee- derheid genaderd, doch zij weès haar vriendelijk af en zeide: „Nu niet, AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 19 September 1927. Er zit voor mij altijd iets stuitends in de openbare betqoging op straat of in het veld. J Iets vernederends is het voor 'den hetooger. omdat er uit spreekt dat zijn woord en gedachte niet zoo veelzeg gend en rijk zijn, dat ieder het de moeite vdn luisteren waard acht Beleedigend ook voor de massa om dat op deze wijze een meening wordt opgedrongen, waartegen men zich niet met gelijke wapenen mag verzetten. Vooral de sociaal-democraten waren steeds sterk in dat soort middelen. Sinds de Communisten trachten net jes die melk af te roomen, komt daar kentering in. Maar voor onze actie, voor alle actie op Christelijk terrein, móest men die middelen niet te haat nemen. Zoo betreur ik ook dat men in Den Haag weer aan een betooging mee doet voor Plaatselijke J£euze alsof dat noodig was. M -5 Niet alzoo, broeders! OBSERVATOR. Nadat de Commissie in de vergader zaal is teruggekeerd, sluit de voorzit ter de vereenigde vergadering. GEMENGD NIEUWS. Gebotst. De electrische trein welke omstreeks 14 uur uit Rotterdam! te 's Gravenhage binnenkomt, is gis teren (door fle gladheid der spoor-1 staven te ver doorgereden en tegen! een stootblok gebotst, waardoor dit scheef gedrukt werd en het plankier achter net stootblok beschadigd werct Een heer kon nog juist bijtijds voor een der rondvliegende stukken hout bukken, 'dat daarop 'door het raam! van een fleur vloog-. Een ander stuk kwam tegen het schot van fle wachtkamer terecht. I Niemand .kreeg eenig letsel. Del trein bekwam geen schade. j Goed afgeloopen. Dë ont- ismettingsdienst zou een perceel in fle/ Emmastraat te Doosduinen ontsmetten/ De bewoners hadden het huis ver laten en flit werd op .Idle gewone wij'- ze door ambtenaren van flen ontsmet tmisdienst aan beide kanten bewaakt Een 6-jarig zoontje van flen bewo ner zag echter toen kans om in het huis te komen. Het ventje werd echter (dadelijk! ba wusteloos 'door de dampen, welke izn 'de vertrekken hingen en door de che mische ontsmettingspraeparaten wer den veroorzaakt. Men bemerkte het echter spoedig! en nadat het kind weer in Üe frissche! lucht was gebracht, kwam het spoe dig tot bewustzijn. I I Belangrijke arrestaties. Men zal zich herinneren, dat op Maan; flag 23 Mei 1.1. te Schiedam een zeer; belangrijke en brutale diefstal heeft plaats gehad, waarbij voor een .waar de van f 2300 a f 2500 van (dit vocht werd „geschaakt". De jeneverhandelaars tj. J. MecLer; en Zn., hadden fles morgen voor hurt (opslagplaats aan de Noordvest .95 twee okshoofden en twee vaten jene ver klaar gelegd, welke door aen ex pediteur K. zouden worden gehaald. De zaak was juist floor den fiscus ingeklaard, toen een Ford-vrachtauTo aankwam, eenige onbekende mannen .uitstapten en fle vaten op flen auto laadden. Toen zij ..daarmede bijna gereed wa ren, kwam fle expediteur aan, zag. flat de (door hem bestelde waar op een jonbekenden auto lag, verwonderde zich hierover zeer en ging het kan toor binnen om opheldering te (vra gen. 1 Juist toen men weer naar Buiten kwam erft flit te onderzoeken, gat fle chauffeur vol gas en de auto Was ip. een oogwenk uit het gezicht. Een achtervolging mocht niet meer; baten. De Schiedamsche politie stelde esn uitgebreid onderzoek in, aanvaniceujk. zonder veel resultaat, trouwens alleen één signalement was haar bekend. Thans echter heeft men vier avres- meisjelief 1 Ik heb reeds een uur ver loren, toen ik in de kloven verdwaal de. Maak u gereed. Petrus, mij dade lijk weder op den berg te volgen, want schrik toch niet, Dorothea. Paulus heeft gezegd, dat het grootste gevaar voorbij is, en wanneer Polycarpu9 „Om Gods wil, weet gij waar hij is?" riep Dorothea, terwijl het bloed haar naar het aangezicht steeg. Doch Petrus verbleekte en zijn vrouw in de rede vallende, vroeg hij in ademlooze spanning: „Waar is Polyearpus, en was is er met hem gebeurd?" „Bereidt er u op voor, iets treurigs te vernemen", antwoordde Sirona, en zag daarbij de echtgenooten angstig en droevig aan, als bad zij om een verontschuldiging voor de slechte tij ding, die zij gedwongen was hun over te brengen. „Polyearpus is op een har de steen gevallen, en heeft zich daar bij het hoofd verwond. Paulus bracht hem hedenmorgen, alvorens hij tegen de Blemanyers uittrok, bij mij, om hem te verplegen. Ik heb zijn wond zorgvuldig koel gehouden, en tegen den middag sloeg hij de oogen op, herkende mij weder en zeide ook, dat gij over hem bezorgd zoudt zijn. Na zonsondergang sliep hij in, doch hij is niet geheel vrij van koorts, en zoodra Paulus terugkeerde, maakte ik mii gereed om u gerust te gaan stellen en u te verzoeken mij een verkoelenden drank te geven. Want ik ga terstond weder naar hem terug". CWordt yanp^d).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5