dag-agenda. binnenland. buitenland. Oegstgcest. 2C—23 Sep!. „Irene". Cerkbou w-bazaar. Geopend: Dinsdag 5 en 710 uur; overige dagen 10 -12, 25 en 710 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst er apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 September waargenomen door He apotueek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. komt, maar die tegenwoordig alles kan tegenhouden, n.l. het departe ment van Financiën. Men weet dan ook dikwijls niet waar het hokt en nog minder, waarom het hokt. In 1815 heeft de Staat gemeend, dat hij de universiteit geheel onder over heidszorg moest plaatsen, omdat de Staat de gelden voor het onderwijs verstrekte. Dit stelsel heeft aan de universiteit een krachtige centrale lei ding ontnomen en is ongeschikt, om in de steeds wisselende behoeften van een universiteit te voorzien. Komende tot het aantal studenten, zeide spr., dat voor den cursus 1925/ 1926 als totaal waren vermeld 1503. Later, toen de boeking meer nauw keurig is bijgehouden, bleek dit 1615 te hebben bedragen en was dus gelijk aan dat van den cursus 1924/1925. Wanneer men nu hiermede het afge- loopen jaar vergelijkt en bedenkt, dat dit jaar 513 studenten voor de eerste maal zijn ingeschreven, terwijl in het vorig jaar een kleine 500 studenten hun studie beëindigd of om andere redenen de universiteit verlaten had den, dan zou men slechts een zeer ge ringen vooruitgang van het aantal studenten verwachten. In plaats daar van ziet men echter het getal der in schrijvingen toenemen van ongeveer 1600 tot 2044, wel een bewijs, hoe sterk het misbruik om zonder inge schreven te zijn toch college te loopen, was ingeburgerd. De cijfers wijzen uit dat dit misbruik het minst bij de ju risten, het meest bij de medici en de theologen voorkwam. Wat vroeger wel eens op grond van de statistische ge gevens scheen waar te zijn, dat Lei den, wat het studenten-aantal betrof, door Utrecht en Amsterdam verre was overvleugeld, is nimmer juist ge weest; hiér heeft slechts veel meer dan elders het misbruik van zich niet la ten inschrijven bestaan. Behalve de vlucht, welke de studie in de moderne talen in ons land heeft genomen, is het een treffend ver schijnsel, dat het aantal studenten in de wis- en natuurkunde sinds 1883 in ons land is verzestienvoudigd, sinds 1913 verdrievouuigd. Een ander verschijnsel, dat aan al le openbare universiteiten valt waar te nemen, is de achteruitgang sinds 1923 van het aantal juristen met ongeveer 1/3. Gedeeltelijk kan dit worden toe geschreven aan de opening der Katho lieke universiteit te Nijmegen, maar toch niet geheel. Vermoedelijk ligt de oorzaak hierin, dat de maatschappij tijdelijk voldoende van juristen ver zadigd is, zoodat de pas afgestudeer den moeilijk een betrekking kunnen vinden. Wanneer men de faculteiten der openbare universiteiten onderling ver gelijkt, dan treffen vooral de ver schuivingen in de medische faculteit. Op het einde der vorige eeuw was de Amsterdamsche universiteit, wat het aantal medische studenten betreft, onbetwistbaar nummer één. Sindsdien heeft zich echter de Utrechtsche fa culteit enorm ontwikkeld en is in de oorlogsjaren Amsterdam blijvend voorbijgestreefd. Dit jaar overtreft ook Leiden het Amsterdamsche to taal; in 10 jaar heeft zich alhier de medische faculteit uitgebreid van 310 tot 705 studenten. Op de gebruikelijke wijze droeg hierna prof. Meyers de rectorale waardigheid aan zijn opvolger, prof. Wensinck, over. Na afloop van de plechtigheid der rectorale overdracht heeft de nieuwe rector, prof. J. Wensinck, receptie ge houden in huize Bruyns, welke druk bezocht was. De senaat der Universiteit heeft vanmiddag tot zijn secretaris voor het studiejaar benoemd Jhr. prof. mr. dr. W. W. M. van Eysinga. INVITATIE-CONCERT. Morgenavond 8 uur zal in „Musis Sacrum" een invitatie-concert gehou den worden, aangeboden door de Ver. tot instandhouding van het Leidsche Stedelijk Muziekcorps (directeur de heer Joh. C. Geyp). KYNOLOGEN CLUB LEIDEN. Deze vereeniging hield een Leden vergadering op 15 Sept. j.l. Op die ver gadering is het verband in het Kyno- logisch leven in Leiden, dat dreigde verbroken te worden, weder hersteld. De dresseerclub is in zijn geheel met 55 leden, onderafdeeling geworden van de K. C. L. Natuurlijk heeft de vergadering van haar kant ook toe zeggingen gedaan aan den dresseer- menschen. De besprekingen hebben blijk gegeven van een prettigen geest onderling, welke naar de vereeniging hoopt, mee zal werken tot de groei van de hondensport in Leiden. Verder mocht het bestuur al een groot gedeelte van het winterprogram- ma aan de leden bekend maken. Het seizoen opent 19 Oct. met een lezing van den heer Prattenburg over: Wat elke hondenliefhebber van dressuur moet weten. Daarna volgt in Decem ber de heer van Herwaarden over fok ken en nog wat. In Januari spreekt de heer Tospoel over de hondensport in het algemeen, terwijl in Maart de heer van de Roemer de rij sluit met de geschiedenis van de hondensport en een causerie over den bouw van den hond in verband met de gebruikelijke tentoonstellingsterminologie. Ook bestaan al plannen over club samenkomsten waar rassen en honden door kenners en keurmeesters zullen worden besproken. OPLEIDING TYPOGRAPHEN. De Leidsche vereeniging tot bevor dering van de kennis in de Grafische vakken heeft op Donderdag 22 Sep tember a.s. des avonds te 8 uur precies in de groote zaal van „Het nut voor het Algemeen" (Steenschuur) een open bare vergadering belegd, waar als sprekers zullen optreden -de heeren J. Schepers, uit Den Haag en J. Schip per, Secr. Centr. Leerl.Comm. over: Dé noodzakelijkheid van goede Vak opleiding. NOODWONINGEN VERBRAND. Hedenmorgen zijn weder, evenals enkele weken terug een tweetal hou ten noodwoningen, ditmaal aan de Magdalena Moonstraat, door de brand weer verbrand. Zoo langzamerhand verdwijnen op deze manier deze huis jes. die reeds lang onbewoonbaar zijn verklaard en in November van het vorig jaar reeds ontruimd hadden moeten zijn. Het is echter voor de menschen. die er in wonen moeilijk een ander huis te krijgen en zoo komt het dat we deze erfenis van de oor logsjaren slechts successievelijk kwijt raken. De belangstelling van de zijde van het publiek was hedenmorgen bij het. brandje weer tamelijk groot. De brancr weer hield met vier stralen op de mo torbrandspuit de belendende perceelen nat. Alles had een vlot verloop. DEMPING LEVENDAAL. De heer K. Sijtsma heeft bij den Raad een voorstel ingediend over te gaan tot demping van het Levendal' B. en W. worden uitgenoodigd een plan met kostenberekening aan den Raad over te leggen. SCHUTTING OMGEWAAID. In de Janvossensteeg alhier is Za terdagavond van een in aanbouw zijnd huis een schutting omgewaaid. Drie kinderen van 5 tot 10 jaar geraakten er onder. Een hunner is naar het aca demisch ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag ongeveer kwart over 4 is de 8-jarige Pieter Springer, wonende op de Waardgracht. doordat hij aan het spelen was op eenige aan den waterkant staande vaten on het Utrechtsche veer, in het water naval len. De heer Verkoren, daar ter plaat se wonende, had het genoegen door ge kleed te water te springen, met behulp van den heer v. d. Hoogt, uit de Lange straat, den drenkeling, die reeds' be wusteloos was en reeds van den wal was afgedreven, van een wissen dood te redden. Ook de reddingshaak aan de Rijnstraatbrug deed goede diensten. Te 's-Gravenhage slaagde voo; het examen vrije- en ordeoefeningen Mej. A. van Heusden, alhier. De heer J. A. W. is gisteren op de Wilhelminabrug aangereden door een onbekend gebleven aüto. Zijn vor was inwendig gekneusd. De 16-jarige melkknecht H. W. had vanmorgen het ongeluk op den Riinsburgerweg te 6-jarige dochtertje van B. M. aan te rijden, waardoor het meisje een lichte verwonding bekwam Haar vader vond in het geval een aan- leidinf. W. in het gelaat te slaan, waar van hij een neusbloeding kreeg en ondersteboven viel. Een ooe-enblik was hij tengevolge van den val bewuste loos, doch hij kwam direct weer bij. J. C. P. is ter beschikking van de politie gesteld als verdacht van de verduistering van een rijwiel. Het bestuur van de Leidsche Zwemclub heeft toegekend de red dingsmedaille in zilve? aan de heeren N. v. Rijn te Katwijk aan Zee en J. A. Visser, te Leiden, respectievelijk voor het redden van een man uit het Rapenburg op 12 Maart j.l. en van een jongen uit den Ouden Rijn op 30 Mei j.l. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag D. B. is mishandeld door S., die hem met een hard voorwerp op het hoofd heeft geslagen; dezelfde S. heeft M. W. v. B. op de rechterwang gesla gen. Deze mishandeling had plaats in de De Genestetstraat. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Boterenbrood, jm. 40 j. en M. J. Schophuizen. jd. 24 j. D. C. v. Peijpe, jm. 27 j. en Z. Kraal, jd. 28 j. P. Wilschut, wedr. 47 j. en N. Verkerk, jd. 42 j. A. Blonk, jm. 21 j. en J. Kanbier, jd. 22 j. H. C. Bouwman, jm. 33 j. en M. J. C. Copier, jd. 34 j. N. A. Aalbers- berg, jm. 27 j. en P. Kanbier, jd. 23 j. J. Filippo, jm. 29 j. en M. J. Karei, jd. 22 j. A. v. d. Bos, jm. 26 j. en M. Si era, jd. 24 j. TRADITIE. Nu aanstaanden Dinsdag Prinses Juliana voor het eerst H.M. de Konin gin vergezellen zal naar de opening van de Staten-Generaal. wenschen we er de aandacht op te vestigen, dat in dezen een traditie gevolgd wordt. Ook in 1858 toen Prins Willem, oudste zoon van Koning Willem III en ver moedelijk troonopvolger op 4 Septem ber 18 jaar was geworden, vergezelde bij een week later voor het eerst Z.M. den Koning bij de opening der Staten- Generaal. In het staatsierijtuig had hij toen tegenover zijn vader plaats geno men, op gelijke wijze ak nu Prinses Juliana tegenover haar Moeder geze ten zal zijn. DE RIJKSMIDDELEN. Augustus is in den regel voor de directe belastingen een ongunstige maand. De menschen zijn op reis, zij verteren hunne inkomsten in het bui tenland althans niet in de eigen woonplaats, en de meesten houden het er voor, dat ook de Rijksontvanger met groot verlof is. Zoo is het te verklaren, dat de op brengst der Rijksmiddelen in Augus tus 1927 hoewel de opbrengst van Au gustus 1926 met bijna twee millioen te boven gaand, toch acht ton bleef beneden het bedrag voor een normale maand geraamd. De raming per maand is 39.375.000, de opbrengst in Augus tus was slechts ƒ38.562.000; maar in Augustus 1926 was slechts ƒ36.343.000 ontvangen. Gelijk met het totaal-cijfer, zoo staat het ook met de getallen der afzonder lijke heffingen. Letten wij alleen op de raming van de maandeiijksche ont vangsten, dan sloeg ons de schrik om het hart. Alle cijfers (grondbelasting, inkomstenbelasting, vermogensbelas ting, rijwielbelasting, zegelrechten) blijven beneden het twaalfde deel van hetgeen voor 1927 is geraamd. Met de accijnsen (zout, geslacht, bier, suiker tabak) is het juist anders; hier wordt de raming overtroffen. Het hotelver- keer en het vreemdelingenbezoek zul len tot dezen gunstigen uitslag wel het hunne hebben bijgedragen. Ten slotte stemt tot blijdschap, dat ook de loodsgelden, al blijven zij met 40.000 beneden de zeer gunstige Oogstmaand van 1926, toch de raming met bijna 100.000 te boven gaan. Wenden wij het oog van de maand- opbrengsten naar het totaalcijfer der ontvangen bedragen in de verloopen acht maanden van het jaar, dan is er ten slotte alle reden tot dankbaarheid. Opbrengst Jan.-Aug. '27 ƒ339.544.270 Opbrengst Jan.-Aug. '26 323.314.197 Stijging over 1927 16.230.C73 Opbrengst Jan.-Aug. '27 ƒ339.544.270 Opbrengst geraamd van 8 maanden 315.005.733 Ontv. boven de raming 24.538.537 Met deze cijfers voor oogen kan voor de millioenen-nota van a.s. Dinsdag moeilijk andere dan optimistische ver wachting worden gekoesterd. Zóó voortgaande, zou de totaal-op brengst der middelen in 1927 de ra ming met 36 millioen te boven gaan Vermelden wij ten slotte, dat tot 31 Aug. voor het wegenfonds werd ont vangen 5.706.000. DE HEER COLIJN TE HANNOVER. De berichtgever van Het Handels blad te Berlijn telefoneerde Zaterdag middag: De heer Colijn heeft met zijn rede op het groothandelscongres te Hanno ver algemeen diepen indruk gemaakt, zooals blijkt uit de nabeschouwingen, die de bladen aan het congres wijden. Eenparig was men het er over eens, dat de rede van Colijn het hoogtepunt van den dag is geweest. De lezingen van Colijn over den economischen toe stand in Europa en die van Reinhart over crediet en valuta, zegt de B. B. C. gaven aan het congres niveau en tee- kening. Na de rede van Colijn kan Ge- nève voor den groothandel geen leege frase meer zijn. Men neemt uit Han nover den indruk mede, dat deze in den besten zin des woords „politieke" rede van den heer Colijn den tegen standers van het protectionisme nieu we wapenen in den strijd en nieuwe argumenten heeft geleverd. (Waarom alleen aan de tegenstanders van het protectionisme en niet ook de tegen standers van den onbeperkten vrij handel? Red. N. L. C.) De „Voss. Ztg." die het referaat van den heer Colijn het hooptepunt van 't congres noemt, betreurt het dat ook te Hannover de Duitsche republiek weer niet tot haar recht is gekomen. Het hotel, waarin de heer Colijn ver bleef, had wel de Nederlandsche. maat niet de Duitsche vlag uitgestoken. FINANCIEELE VERHOUDING RIJK—GEMEENTEN. Naar de Tel. verneemt, zal het rap port van de Staatscommissie in zake de regeling van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeen ten morgen worden gepubliceerd. TEGEN HET BOLSJEWISME. Engelsche kranten berichten, dat de volgende maand in den Haag het der de congres van de Internationale en tente tegen de Russische derde Inter nationale gehouden zal worden. Het zal zich bezig houden met de vergelij kende studie van de wetgeving in be schaafde Europeesche staten betref fende de verdediging tegen in- en uit wendige bolsjewistische bedreigingen en er zullen twintig naties op verte genwoordigd zijn. GROOT-ROTTERDAM. Verschenen is thans het groot© uit breidingsplan der gemeente Rotter dam, waarbij tal van omliggende ge meenten zulen worden geannexeerd. Het betreft hier een uitbreiding van het grondgebied met 13096 H.A. en van het inwonerstal met ruim 100.000 zielen. Op het program staan: Annexatie van Schiedam, Vlaardingen, Pernis, Hoogvliet. IJselmonde. Hillegersberg, Schiebroek en Overschie; gedeeltelij ke annexatie van Poortugaal, Rhoon, In den Dierentuin te Gravenhage werd Zaterdagmiddag door het Ned. Roode Kruis wedstrijden gehouden voor transport-colonnes. Z.K.H. Prins Hendrik kwam reeds vroeg in den morgen een kijkje nemen. Een foto van de aankomst van den Prins. Inzet: Ook werden demonstraties gegeven met Roode Kruishonden in den Dierentuin. Barendrecht, Ridderkerk, Krimpen a. d. Lek. Krimpen a. d. IJssel, Capelle a. d. IJssel, Kethel en Vlaardinger- Ambacht. In de Commissie voor de Financiën, die zich onder leiding van Wethouder Schouten over deze zaak heeft bera den, bleken echter tegen den omvang van het plan overwegende bezwaren te bestaan. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Het Roemeensch-Hongaarsche geschil. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag morgen onder buitengewoon groote be langstelling de discussie aangevangen over het voorstel van de raadscommis sie van drie leden. Chamberlain, Ville- gas en A latsji over het Roemeensch- Hongaarsch agrarisch geschil. Zooals men weet is reeds verschillende kee- ren de raad genoodzaakt geweest zich bezig te houden met de klachten van Hongarije, dat Roemenië door de nieu we agrarische wetgeving de rechten der Hongaren in Transsylvanië ge schonden heeft, die den Hongaren uit het vroegere tot Hongarije behoorende en door het vredesverdrag van Tria non aan Roemenië toegewezen gebied, bij dit'vredesverdrag waren toege kend. Hongarije beweerde, dat de ont eigening der Hongaarsche bezittingen feitelijk op een verboden liquidatie van Hongaarsch eigendom was neer gekomen. Heftige debatten. De glazen zaal was van tien uur des ochtends tot bijna acht uur des avonds geheel gevuld met een zeer belangstel lend publiek, onder wie zich talrijke gedelegeerden van de volkenbondsver gadering bevonden. Alleen gedurende twee uren was er onderbreking der discussies ter wille van het middag maal. Zaterdagavond 8 uur werden de be sprekingen, die soms een heftig ka rakter droegen, onderbroken. Intus- schen was Titulesco (Roemenië) zoo nerveus geworden, dat zijn laatste am woord aan Apponyi (Hongarije) de grenzen eener hoffelijke gedachtenwis- seling voor een zoo hoog lichaam als de volkenbondsraad feitelijk over schreed. Het was duidelijk dat Titu lesco voelde, dat in den volkenbonds naad de stemming om het advies van het Haagsch gerechtshof uit te lok ken krachtiger werd ondanks de ver hitte pogingen van Titulesco om het Haagsche hof geheel buiten de zaak te houden. Het vertrek van Jhr. Beelaerts van Blokland. Minister Beelaerts van Blokland is Zaterdagmiddag naar Nederland te ruggekeerd. Zijn vertrek uit de raadsvergadering terwijl daar de belangrijkste discus sies in het Roemeensch-Hongaarsche geschil nog aan den gang waren, ver wekte veel opzien in volkenbondskrin gen. Allerwegen hoorde men de meening uitspreken, dat het verwonderlijk was dat de minister van buitenlandsche zaken van het land, waar het interna tionaal gerecht zijn zetel heeft en dat zoo gunstig bekend staat om zijn toe wijding aan de zaak van het inter nationaal recht de raadsvergadering verlaten heeft, juist tijdens de discus sies, waarbij het ging om de verhou ding tusschen den volkenbond en de taak der arbitragecommissie. Van de zijde der Nederlandsche de legatie werd verklaard, dat het vep- trek van minister Beelaerts toe te schrijven is aan de omstandigheden, dat hij heden een belangrijke bespre king te 's-Gravenhage moet houden. Hiertegenover hoorde men de opmer king, dat het toch zeker te betreuren blijft dat minister Beelaerts de bespre kingen in den volkenbond over een zoo belangrijk onderwerp in belangrijkheid achter stelt bij die in zijn eigen land. Na het vertrek van minister Bee laerts heeft prof. Francois zijn zetei aan de raadstafel ingenomen, doch de volgende week zal jhr. Loudon Neder land in den volkenbondsraad vertegen woordigen, behalve wellicht bij de voortzetting der discussies over het Roemeensch-Hongaarsche geschil. NAAR EEN FRANSCH—RUSSISCH NON-AGRESSIEVERDRAG. Briand door den ministerraad met de onderhandelingen belast. De ministerraad heeft de kwestie overwogen van de betrekkingen met - Rusland, waarover hij de beslissing voorbehouden had tot de terugkomst van Briand. De raad besloot niet te antwoorden op het voorstel van een verdrag van niet-interventie (in eikaars binnen- landsche aangelegenheden), door de Sovjet-regeering geopperd, daar deze laatste reeds op 29 November 1924 in dit opzicht een yolstrelcte en onvoor waardelijke verplichting heeft aan gegaan, waarvan de Fransche regee ring zich voorbehoudt de uitvoering na te gaan. Anderzijds meende de raad, dat niets op dit oogenblik een verbreking der diplomatieke betrekkingen recht vaardigt en besloot in te gaan op het Russische voorstel van een niet-aan- vahverdrag, dat overeenstemt met zijn politiek, evenals met de behoefte aan veiligheid van zijn Oostelijke bond- genooten. Hij heeft daarom aan den minister van buitenlandsche zaken opdracht gegeven onderhandelingen in dien zin te voeren, na zich vooraf verzekerd te hebben van alle voor waarden, vereischt om deze mogelijk te maken. Toen men hem na afloop van den raad naar het geval-Rakofski vroeg, verklaarde de minister van buiten landsche zaken aan de journalisten, dat hij geen enkel woord toe te voe gen had aan het communiqué, dat duidelijk is op zichzelf. FELLE KOUDE IN ZWITSERLAND. Overstroomingen in Boven-Savoye. In geheel Zwitserland heerscht felle koude, voornamelijk in het hoogge bergte, waar de sneeuw een voet dik gevallen is iot op een hoogte van 1500 M. In het lager gelegen gebied heerscht 'zware regenval en uit vele plaatsen wordén overstroomingen ge- me -d In Boven-Savoye is de rivier de Ar- ve, die twee iaar geleden de dijken bij Sallanches heeft doorgebroken en' welke schade nog niet geheel hersteld was, weer buiten haar oevers getre den en de geheele vlakte bij Sallan ches is nu overstroomd Over een ge bied van meer dan 300 H.A. staan wijngaarden en bouwland bijna een iialven meter blank. De weg en de spoorwt-g van Genève naar Chamonix is nog niet over stroomd, maar het water blijft stijgen en men vreest, dat zij overstroomd zullen worden en dat dan de verbin ding tusschen Genève en Chamonix zal worden afgesneden, tenzij er een verbetering in het weer komt, waarop thans weinig kans schijnt te bestaan, bestaan. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Zeven personen omgekomen. Een Fokker-eendekker. waarin twaalf passagiers een pleziervlucht van tien minuten maakten, boven het vliegveld van Hedley nabij New Brunswick in den staat New Jersey (Ver. Staten', is Zaterdagmiddag in een boomgaard neergestort. Zeven personen kwamen hierbij om het le ven, terwijl de vijf anderen zoo ern stige verwondingen hebben bekomen, dat men voor hun leven vreest. Deze vlucht maakte deel uit van een reeks vluchten, die tijdens de va- cantiedagen georganiseerd worden door de Renolci's luchtvaartmaat schappij. Deze maatschappij had in de bladen der omliggende plaatsen van. te voren druk geadverteerd, dat Zaterdag passagiersvluchten konden worden gemaakt tegen een tarief van 1 cent per pond. De animo voor de vluchten overtrof verre de verwach tingen van de maatschappij en om ne gen uur in den morgen stonden reeds verscheidene honderden in de rij wachtend op hun beurt om gewogen te worden en de vlucht te maken. Vele menschen volbrachten de vlucht in een drie-motorigen Fokker van hetzelfde type, als waarmede Byrd zijn poolvlucht maakte, terwijl anderen in een kleinere machine vlo gen. De menigte groeide echter zoo snel, dat de maatschappij nog een grooten Fokker-eendekker naar bui-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2