NIEUWE LEIDSCHE COURANT van DINSDAG 13 SEPT. 1927 j TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Stuiptrekkingen van de Sovjet- macht. i' E>e vereenigirtff van Russische uit gewekenen zond "het volgend schrij ven aan $e redactie van „Ik zal hand:ha: ven" het orgaan van den Nationalert i Bond tegen de Revolutie. Alles nier op aarde is onderhevig aan moeheid. Menschen en paarden worden moe; machines verliezen aan kracht en gaan rammelen; ook de Russische beul wordt moe en de guil lotine slijt af. De woedende, in de geschiedenis nog niet gekende terreur, die de bols- jewiki in 1918 begonnen zijn, de ter reur, die het oude instituut tot uit moorden v. gijzelaars deed herleven, daardoor de geheele wereld een uitda- ging in het gelaat slingerend, de ter- reur, waarmede men bewees honderdl duizenden menschen te kunnen ver- moorden, zonder gebruik te maken ivan het „bourgeoisistisch vooroordeel' van een rechterlijk proces, de terreur die zich uitrekte tot' lange „Bartholo- meus''-jaren en Rusland in één ge meenschappelijk massagraf verander de, deze terrear kon zijn. eigen span- nin^ niet behouden en moest onver mijdelijk verzwakken en uitgeput gera ken. Zij was echter niet aan het einde van haar bestaan, niet als hulpmiddel der overwinnaars afgeschaft, ze was slechts gekalmeerd, verborgen achter den sluier der sovjet-,,rechf'-banken Hoe doorschijnend en vol gaten deze sluier ook was, dfë betrekkingen met de bolsjewiki we/rden niettemin aan geknoopt* Het Russische graan uit hongeren de goiwernemjenten begon naar Euro pa te stroomen.; Russische suiker, naf ta, bcilken en planken bij elkaar geroofd van Russische en buitenland se he firma's, geëxporteerd; in het ge heim werd/en naar de Europeesche markt meï bloed bevlekte keizerlijke „regaliën'* en kostbaarheden gesleept. Tezamen, met dit gestolen goed, dat in Europa 'zijn afnemers zocht en vond. stroomde ook naar de Europeesche landeu in de onaantastbare gezanten kof Iets, de eenige aan de sovjetmacht werkelijk behoorende waar de schriftelijke propaganda voor de. we reldrevolutie, clen oproep behelzende, de/elfde macht, door welke de Sovjet vertegenwoordigers geaccrediteerd wa r*3n, omver ie werpen; een propaganda die brutaai en schaamteloos was en niets en niemand eerbiedigde. Met onverklaarbare mildheid heeft Europa deze brutale uitdaging over zich heen laten gaan, daarop slechts met tusschénpoozéri reageerende met nota's in vredelievemden toon. Tsjang .Tso Lin, de wilde" Chi- neesche aanvoerden-, heeft het 't eerst aangedurfd, het tegen de Sovjets op te nemen, en daarna pas volgde het besliste Londensche ingrijpen. Toevallig en klaarblijkelijk zonder» eenige voorbereiding viel kort hierop het .Warschauvver schot van.Kowerda en sprong de Petersburger bom..,Want Tsjang Tso Lin, Baldwin, Kowerda en de Petersburger wraa'knemers heb ben met elkander waarlijk' niet afge- sproken om een gemeenschappelijk complot te smeden. De slagen op da Sovjetmacht vielen van alle kanten te gelijk, alleen omdat diezelfde Sovjets in Rusland; en in alle deelen van da wereld een. atmosfeer hadden gescha pen, die niet langer te dulden was. Hoe heefc de Sovjetmacht op deze verbluffende slagen .gereageerd: Zoo als altijd met haar gewoon en eenig middel met terreur. Om te begin nen heeft zij in haast naar het middel gegrepen, da.t naar Russische begrip pen het eerst voor de hand lag: zij neeft de bonte menigte der opgeslote nen in de 'Sovjet-gevangenissen, het overblijfsel van de Russische bour- geosie, vermoord, een groep, die in geen enkel verband stond noch met Kowerd?.., noch met een der anderen. En &eze herleving der terreur is FEUILLETON. Nifjts menssheiijks vreemd Een. episode uit de geschiedenis van de Christenen op het Sinaïtisch Schiereiland omstreeks het iaar 300. 75 o Be Blemmyers waren in groo- te menigte komen opdagen, en huii aanval, dien de Phara- nieten eerst slechts in schijn moesten ontwijken, *was zoo geweldig, dat èn 1 deze èn da strijdgenooten, die zich imet hen in de vlakte vereenigden, niet in staat waren weerstand te bie- den, en teruggedrongen werden tot daar waar de kloof van den ijl weg smaller werd. „Het gaat niet, zooals wij gewenscht hadden", zeide Stephanus. „En die laffe lioop, dat vee", riep Paulus woedend, „laat de muur on verdedigd en lastert God, in plaats van te waken of te strijden". De Anachoreten zagen zijn gebaren, gelijk aan die van een vertwijfelende. „Verlaat ons dan alles? riep Sergius uit. „Waarom ontsteekt het doorn bosch zijn vuur niet, om de misdadi gers in zijn vlammen te verteeren? Waarom zwijgt de donder? Waar zijn de bliksemschichten, die den top van den Sïnaï omgaven? Waarom daalt er geen duisternis neer, om de heidenen te verschrikken? Waarom splijt de aarde niet, om hen te verslin den als de bende van Kora?" zonder twijfel slechts een begin, 'de eerste stap slechts' na de uitgeruste en zich met nieuwe kracht verheffen de bloedige onderdrukking, De verbleekte sprookjes over evo lutie ten spijt, gluurde opnieuw van onder de voor "de „parada" aange trokken Europeesche" frak die zoo net voor de Genèver „raout" werd ven nieuwdi de knersétandende Sovjet- bek. En toch ziet men in. deze gruwe lijke daad niet meer. de uitvoering van het welbedachte en vaste voor nemen: he.t is slechts een teeken van zwakte en radeloosheid, een opsprin gen in den doodsstrijd, misschien wel de laatste stuiptrekking. i Wien zou deze'nieuwe aanval van! terreur 'schrik' kunnen inboezemen Wij hebben .leeren begrijpen, dat een massamoord, met veel rumoer ge pleegd, niet afschrikwekkender is, dan een stille en .langzame uitroeiing der beste krachten van een volk. En Europa? Zal het misschien nu, nadat het afgedaan heeft me: het slaap liedje over de evolutie en nolens vo- lens de commercieele droomen varen liet, eindelijk, getroffen door het ro chelen van de slachtoffers, wier bioedi opnieuw vloeide in het Oosten, zich voor goed van de Sovjets afkeeren? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERB.. Beroepen: Te Kielwindeweer: J. B. van Kleffens, te De Wilp (Gr.). Te Muiden, B. G. C. Steenbeek, te Wier den. Te Groningen (Vrijz. Herv. Ver.) H. N. Ysbrandi, te Heerenveen. Te Surhuizen, O. Groenewoud te Parrega. Aangenomen: Naar Eelde, J. G. Franck, te Goevorden. Naar Rolde, H. T. A. J. Westrik, te Holwerd. Bedankt: Voor Stedum, O. W. C. v. d. Veen, te Stadskanaal. Voor Grost- liuizen en Avenhorn, A. Priester, te Nieuw-Helvoet. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Zetten-Elst, G. Staal Jr., te Culemborg. Te Baambrug- ge, P. Melles, cand. te Groningen. Te Tzum, K. Holwerda, te Westerlee. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Amsterdam-Oost, N. Bijdemast, te Roterdam-West. Voor Steenwijk, L. H. Beekamp, te Ilarlin- gen. BEVESTIGING, INTREDE EN AFSCHEID. De vacature hij cle Ned. Herv. Gem. te Hoogeveen, omstaan door het over lijden van Ds. J. Kat op 15 Mei 1920, werd Zondag weder vervuld door de komst van Ds. H. H. van Ameide, van Dinteloorcl, Na des morgens bevestigd te zijn door zijn plaatselijken collega Ds. A. Meijers met een predikatie over Ef. 2 20—22. had in de avond-gods dienstoefening de intrede plaats. Naar aanleiding van 2 Cor. 5 20 hield Ds. van Ameide een prediking, waarin hij wees op het gewichtig ambt van den Evangeliedienaar en de boodschap, die hij van Godswege te brengen heeit. Aan 't einde van den dienst werd al lereerst een woord van weemoedige herinnering gesproken aan wijlen Ds. J. Kat, wiens plaats hij thans inneemt. Voorts werden bijzondere toespraken gericht tot Kerkeraad en Kiescollege, zijn bevestiger en collega, Ds. A. Meijers, Kerkvoogden en Notabelen, Eurgemeester en Wethouders van Hoo geveen, de aanwezige ambtsbroeders uit den ring, voorlezer, koster en or ganist, allen die het Chr. onderwijs dienen en ten slotte tot heel de ge meente. Namens het classicaal bestuur en den ring Meppel werd de nieuwe lee- raar door Ds. J. Kooiman van Hol- landscheveld en namens Kerkeraad en gemeente door Ds. A. Meijers een har telijk welkom toegeroepen, onder toe bidding van den zegen des Heeren. Gezongen werd Psalm 119 9. Beide diensten was het ruime'kerkgebouw geheel gevuld. TOEGELATEN TOT DE EVANGELIE BEDIENING. Het Prov. Kerkbestuur van Over- .ijsel heeft tot de Evangeliebediening ,De kracht Gods',, riep Doelas, „legt de handen in den schoot. In welk een twijfelachtig licht stelt de Heer niet onze vroomheid, daar hij zich ge draagt als waren wij alle zorg on waardig!" „Dat zijt gij ook", schreeuwde Pau- ius, die de laatste woorden vernomen had, en den kranken Stephanus naar den onbewaakten oostelijken muur meer droeg dan geleidde. „Dat zijt gij ook, want in plaats van Zijn vijanden te weerstaan, lastert gij God en ont- eert gij u zeiven door uwe ellendige lafheid. Ziet dezen kranken grijsaard, die zich gereed maakt om u te ver dedigen! Volgt thans zonder te mor ren mijn hevelen, of bij het bloed der heilige martelaars, ik sleur u bij de haren en ooren naar uw posten, en wil u Maar hij sprak niet verder, want zijn bedreiging werd door een krach tige stem afgebroken, die bij den voet van den muur zijn naam riep. „Dat is Agapitus!" zeide Stephanus. Breng mij naar den wal en laat mij daar naar beneden." Eer hij de wensch van zijn vriend nog vervuld had. stond de bisschop in zijn hov-ge gestalten aan zijn zijde. Agapitus, de Cappadociër, was in zijn jeugd soldaat geweest. Hij had de grenzen van den ouderdom ter nau- wernood overschreden, en was een waakzaam herder zijner gemeente. Toen de geheele jongelingschap van Pharan de Blemmyers tegentrok, had hij geen rust in de oase, en na- in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer J. Faber, cand. aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, te Doetinchem. Ds. G. T. v. d. POL. Te Werkendam is, in den ouderdom van 79 jaar overleden Ds. G. T. van de Pol, emerituspredikant der Ned. Herv. Kerk, die hij van 1879—1919 te Baby- loniënbroek, Garderen. Veen en Wer kendam heeft gediend. H. P. v. d. PLAATS. In den ouderdom van bijna 63 jaar is overleden de heer H. P. v. d. Plaats, in leven Evangelist te Drouwener- mond. GER. KERKEN BINNEN HERSTELD VERBAND. Dr. J. G. Geelkerken, die Zondag te 's-Gravenhage in Pulchri Studio de morgengodsdienstoefening der gerefor meerde kérk in hersteld kerkverband leidde, heeft bij deze gelegenheid me degedeeld, dat binnenkort ook te 's- Gravenhage tot beroeping van een eigen predikant zal worden overge gaan. In den eersten zeer druk bezochten dienst heeft de bevestiging van een lidmate plaats gehad. AVONDMAAL OP AANVRAGE. In het confessioneel weekblad „De Gereformeerde Kerk" deelt ds. J. A. ten Bokkel Huinink het volgende mede: „Het is bekend, dat het met de Avondmaalspraktijk in vele gemeen ten treurig is gesteld. De Schriftelijke kerkvisitatie brengt droeve dingen aan het licht. Maar wat dunkt u van 't volgende? In eene vacante gemeente werd door den consulent bekend gemaakt, dat het Avondmaal zou worden bediend, indien men van te voren zich bij den kerkeraad aanmeldde, dat men daar aan deel wenschte te nemen. Iemand, die hij deze afkondiging in de kerk was, vertelde me dit. Waar ik meen, dat zoo iets maar eens in het publiek moet gesignaleerd worden, dank ik u voor de opname". Het is inderdaad ontstellend. „Doop alles, wat in. het doophuis komt". Maar het avondmaal, nu ja, als men het vraagt. EEN V/EEK VAN ERNST. Ook dit jaar zal te Harlingen. even als vorige jaren, in de laatstedagen van September een week van ernst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Als sprekers zullen optreden: 26 Sept. ds. C. C. G. Visser, Luth. pred. te Rotterdam^ 27 Sept. ds. J. Jongeleèn, Chr. Geref. pred. te Hilversum; 28 Sept. ds. B. A. Knoppers, Geref. 'pred. te Amsterdam; 29 Sept. ds. L. D. Poot Herv. pred. te Haarlem; 30 Sept. ds. F. C. Willekes, Herv. pred. te Drogeham (Fr.). UITERLIJKE WELVAART. Dr. J. van Lonkhuizen te Chicago, die onlangs eenigen tijd in ons land vertoefde, maakt in „Onze Toekomst" enkele opmerkingen over de Geref. Kerken vroeger door hem gediend. „Het kerkelijk leven, zoo schrijft hij, is heel wat veranderd in de laatste 13 jaren. Het is uiterlijk tot een onge- kenden bloei gekomen. Op tal van plaatsen ziet ge nieuwe kerkgebouwen Inderdaad vaak schoone gebouwen. Met torens er op of ernaast. De predi- kantstractementen zijn met reuze- schreden vooruitgègaan. Over het al gemeen genomen schijnen ze mij, naar de koopkracht van het geld gerekend, hooger toe dan de Amerikaansche in onze kringen geldende. Tal van pre dikanten vond ik niet thuis. De fa milie was een reisje naar Zwitser land gaan maken, of was aan zee er gens in een bekende badplaats. Of had een landhuis op de Veluwe. Al deze dingen waren zoo goed als onbekend in mijne dagen. Een enkele professor mocht toen eens naar Zwitserland gaan, thans gaan heele scharen van predikanten en onderwijzers in den zomer daarheen. De predikanten heb ben veelal een maand vacantie. Er zijn plaatsen, waar men 3 kerken en 4 predikanten heeft; dat wil zeggen, dat elke predikant om de 4 weken een vrijen Zondag heeft. Op sommige plaat dat hij de presbyters en diakenen be volen had met de vrouwen en achter geblevene mannen in de kerk voor de strijders te bidden, was hijzelf, geleid door een gids en vergezeld van twee acolythen, den berg opgestegen, om hij den kamp tegenwoordig te zijn. Den anderen priesters en aan zijn vrouw, die trachtten hem terug te houden, had hij geantwoord „Waar de kudde is, daar moet ook de her der zijnl" Zonder dat iemand het had gezien of gehoord, was hij tot aan den muur van het kasteel genaderd en getuige geweest van Paulus' hevige woorden. Thans stond hij met rollende oogen tegen over den Alexandrijn en verhief dreigend zijn krachtige hand, terwijl hij hem toeriep: „Waagt het eeri uit- gebannene zóó tot zijn broeders te' spreken? Wil een handlanger van Sa tan den strijders des Heeren bevelen geven? Dat zou een vreugde zijn, wanneer gij met uw athletische ar men den roem kondet winnen, die uw door zonde en schuld ontzenuwde ziel heeft verspeeld. Hierheen, mijn vrien den. de Heer is met ons en zal ons behoeden!" Paulus had zwijgend den bisscshop laten uitspreken, en hief even als de andere Anachoreten zijn handen op, toen Agapitus in hun midden trad en een kort en haastig gebed uitsprak. Na het „amen" wees de bisschop als een veldoverste aan ieder, ook aan de oudsten en zwaksten, zijn plaats aan bij dsn muur §n achter de werpstee- sen bestaat de gewoonte, dat de pre dikant dezelfde preek in de andere kerkgebouwen der gemeente houdt. Hij behoeft dus maar één preek te ma ken per Zondag. Want den volgenden Zondag preekt hij diezelfde preek in een ander kerkgebouw. Dit wordt ge daan om het „naloopen" te voorko men. of tegen te werken, en den predi kant tijd te geven voor herderlijken ar beid. Die „herderlijke arbeid" is echter nog al ruim te verstaan. Want er zijn predikanten in groote steden, die er nog een tractement bij verdienen met schrijven en lezingen te houden. „In vele gemeenten heeft men kin dergeld, of studiegeld. Er wordt mede gerekend, dat het eene predikantsge zin meer behoeften heeft dan het an dere. Iets wat m.i, wel in de lijn. ligt van de belofte in den beroepsbrief ge daan, dat de prediker onbezorgd van het Evangelie zal kunnen leven. Ook is er in velé classes een voorbeeldige regeling van emeriteering, waardoor de predikant na 40 dienstjaren, of zoo noodig eerder, een flink pensioen ont vangt. INNERLIJKE ACHTERUITGANG? Dr. van Lonkhuizen behandelt ver der de vraag of er nu ook een evenre dige bloei is van het geestelijk leven in Nederland. Over den wortel, zegt hij, wil ik niet oordeelen. Maar de openbaring van het geestelijk leven kon m.i. over vloediger zijn. De schaduw van de Geelkerken-zaak ligt nog op de ker ken. Er is een vreeze om zich te uiten. De Vrije Universiteit is mede door de Geelkerken-zaak in een moeilijke po sitie. Enkele niet-theologische profes soren behooren bij dr. Geel kerk en's gemeente. Iets wat de Gereformeerden in het land zeer hindert en de contri butie achterwege doet blijven. „Dat het leven onder de jeugd meer en meer verwereldlijkt, bleek mij uit het feit, dat jongere meisjes uit Geref. kringen zoowel sigaretten rooken als clie uit wereldsche kringen. Nu waren dit wel meisjes uit de zoogenaamde hoogere kringen en misschien zijn de ze enkelen maar uitzonderingen, maar het feit, dat het saam schijnt te kun nen gaan met het lidmaatschap der Geref. Kerk maakte op mij een diepen indruk. „En zoo zoudt ge meer voorbeelden op kunnen noemen, welke doen vree zen, dat bij uiterlijken bloei de inner lijke kracht bij de geref. Kerken ver dwijnt. Ik trof over het algemeen ge nomen niet meer dien geest van een voud, van godsvrucht, van wereldver zaking aan als in vroeger jaren. „We hebben een reformatie noodig", zeide een der vooraanstaande predikanten tot mij. Moge het reformatorisch werk der vaderen niet verloopen, maar in tegendeel doorgezet en verdiept wor den. Want in het tweede en derde ge slacht moet het blijken of een refor matie metterdaad wortel geschoten heeft". BE BIJBEL NOG STEEDS HET MEEST GEVRAAGD. Hoewel er een achteruitgang voor het jaar 1926 is te eonstateeren in den verkoop van bijbels, is volgens mede- deeling van het „Britsche en buiten- landsche bijbelgenootschap", de Bijbel nog steeds het hoek. waarnaar de meeste vraag bestaat. De complete bijbel werd in 144 ver schillende talen verspreid, het Nieu we Testament in 138 talen, terwijl som mige hoofdstukken zelfs in 311 talen werden vertaald. De meeste vraag voor bijbels komt uit China, dat gedurende het afgeloo- pen jaar ruim vier millioen exempla ren ontvangen heeft, clan volgt Euro pa met anderhalf millioen en Indië met 800.000 bijbels. Japan kreeg 2CO.OOO stuks en Korea importeerde 640.000 duizend bijbels. De cijfers voor Afrika zijn alle ongeveer 400.000. Het is dus geen overdrijving, als men vaststelt, dat geen boek den ver koop van den Bijbel evenaart. Dr. H. KRAEMER. De heer Kraemer, de oriëntalist in dienst der zending, wiens breede ken nis van het Arabisch en den Islam er kenning vond in een uitnoodiging der regeering om op te treden als advi seur voor inlandsche en Arabische za- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 13 September 1927. De Notenkraker heeft in zijn laatste nummer een plaat over de terechtstel ling van Indische communisten. Een dikbuikige man met hoogen hoed op, een schitterende dasspeld op de borst, en een ring, met een schitterende dia mant versierd, aan den vinger, wan delende tusschen planten welker bla deren guldens zijn. In de linkerhand houdt hij een emmer waarin druipen de beenderen. Onder de plaat het volgende: „De Indische kapitalist: Het pen ningkruid groeit niet meer al te goed; als we het eens met wat menschen- bloed bemestten". De bedoeling is duidelijk. Ter wille van de negotie moet de opstand- on derdrukt worden. Commentaar overbodig! Alleen ik begrijp nog maar niet, dat er Sociaal-democratische Gemeentese cretarissen gezonden worden, die rus tig 1500 per maand opstrijken, ac countants bij den belastingdienst die er geen bezwaar tegen hadden een zelfde bedrag in ontvangst te nemen, enz., terwijl toch het doorsnee koelie- loon ƒ0.50 k ƒ0.75 per dag is te Ba tavia. Dan ook de hand in eigen boezem heeren! OBSERVATOR. ken en later in een verzoek het pro fessoraat op zich te nemen voor het Mohammedaansch recht aan de rechts hoogeschool, is tevens medewerker aan het orgaan van den N. I. Zen-- dingsbond „De Opwekker". Als zooda nig hebben zijn artikelen „Kantteeke- ningen op de pers", waarin hij niet al leen den inhoud der belangrijkste In dische periodieken, maar ook die der Britsch-Indische, Arabische en Egyp tische bladen de revue laat passee- ren, voorzoover ze van belang waren voor het politiek-godsdiengtige leven van Nederlandsch-Indië, in zeer bree- den kring waardeering gevonden. Het opende in wijder kringverband dan anders mogelijk zou zijn, de gelegen heid een oordeel te vormen over den invloed van de Pan-Islamietische ge dachte op de Indische politiek. Die overzichten stonden op hoog peil en al droegen ze het stempel van het persoonlijk standpunt, dat de heer Kraemer inneemt, aan de documenta tie en de objectiviteit van de sortee ring van het materiaal deed het niet te kort. Spoedig zal men het helaas zonder deze zoozeer gewaardeerde overzich ten moeten doen; naar we vernemen aldus schrijft een medewerker aan het „Bat. Nwsbl." zal de heer Krae mer zijn publicaties staken. Zooals men zich wellicht herinnert, is eenige maanden geleden zekere wrijving ontstaan tusschen het bin- nenlandsch bestuur en de zending op Sangi. Dr. Kraemer heeft zich toen voor het bespreken der kwestie naar Sangi begeven. Thans is hem door de Zending offi cieel opgedragen een onderzoek in te stellen waardoor van zelf een hiaat in de medewerking ontstaai. Maar na te rugkomst zal de heer Kraemer zich gedurende den tijd, die hem van bui- tenlandsch verlof scheidt, wijden aan wetenschappelijken arbeid. Zoowel voor het betrokken tijd schrift als voor de publieke voorlich ting een ernstig verlies, dat niet ge makkelijk zal zijn aan te vullen. VARIA. Voor het toelatingsexamen aan het Doopsgezind Seminarium heeft zich slechts één adspirant aangemeld. De heer Van den Berg, evangelist te Grijpskerk. heeft zijn benoeming als zoodanig te Haarlemmermeer O.Z. aan genomen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te 's-Gravendeel heeft beslo ten voor den arbeid te Willemstad een hulpprediker te benoemen. mn, en riep toen met een luide stem, die hoven alles uit werd gehoord: „Toont heden, dat gij strijders zijt van den Allerhoogste!" Niemand verzette zich tegen hem, en toen zij man voor man op hun pos ten stonden, liep hij naar de helling en volgde opmerkzaam den slag die onder hem woedde. De Pharanieten weerstonden thans met goed gevolg den aanval der Blem myers. want Phoebicius had, nadat hij met zijn soldaten uit de hinder laag te voorschijn was gekomen, de dichte drommen der zonen van de woestijn, die op hem kwamen aan stormen, in de flank aangegrepen en lien, dood en verderf rondom versprei dende, in twee deelen gescheiden. De goed uitgeruste en gewapende Romei nen schenen gemakkelijk spel te heb ben met hun naakte tegenstanders, dia zich, nu men handgemeen was ge worden, noch van hunne pijlen, noch van hunne lansen bedienen konden. Maar de Blemmyers hadden in hunne herhaalde worstelingen met de kei zerlijke troepen geleerd hunne kracht te gebruiken, en zoodra zij zagen dat zij tegen den aandrang hunner vijan den niet opgewassen waren, hieven hunne aanvoerders een wonderlijk schril geschreeuw aan. Hunne gelede ren werden verbroken, en als een hoop vederen door een rukwind aan gegrepen, stoven zij in alle richtingen uit elkander. Agapitus hield dit loopen der vvoes- tijnbewoners voor «en wilde vlucht, haalde dankbaar diep adem en maak te zich gereed om naa: het siagveld af te dalen en zijn verwondde geloofs- genooten een woord van troost toe te spreken. Doch hij zou in het kasteel zelf gelegenheid vinden om zijn vro men plicht uit te oefenen; want de herderin, die hij reeds bij zfjne aan komst had opgemerkt, stond vóór hem en zeide ?.eer verlegen, maar toch snel en duidelijk: „De kranke Stepha nus daar, heer bisschop, die de vader is van Hermas, en voor wien ik water draag, laat u smeeken bij hem te ko men, want zijn wond is opengegaan en hij meent dat hij sterven zal De bisschop volgde terstond deze roepstem met haastige schreden, en begroette den kranke, wiens wond Paulus en cle Saïet Orion reeds ver bonden hadden, met een vertrouwe lijkheid, die hij niet gewoon was aan de overige boetelingen te bewijzen. H kende den vroegeren naam en de lotgevallen van Stephanus reeds lang, en op zijn verlangen had Hermas zich bij de naar Alexandrië gezondene af* gevaardigden moeten aansluiten. Agapitus toch was van oordeel, dat niemand zich uit den levensstrijd mocht terugtrekken, alvorens hijzelf daaraan had deelgenomen. Stepha nus reikte hem de hand. De bisschop zette zich aan zijn zijde neder, gai den omstanders een wenk, dat zij hen alleen moesten laten, en luisterde opmerkzaam naar de zacht gesproke ne woorden van den kranke. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5