DAG-AGENDA. Donderdag 15 Sept., 's av. acht uur. „Prediker", Janvossenrteeg: Openb. Verg. der Ned. Qhr. Radio-Ver. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 September waargenomen door de apotueek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel", Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. heer v. d. Hoofd, één a.r., de heer Cats- man, en één candidaat van de arbei- derslijst, de heer Hollebrand. Op 21 Mei werden uitgebracht op de r.-k. 530 stemmen, op.de a.-r. 104, op de arb,lijst 114 en op de vrijzinnigen 254. Toen waren 4 r.-k. gekozen, 2 vrijzinnigen on 1 arb. candidaat, zoodat thans de meerderheid der r.-k. in een minder heid is veranderd. DE RADIO-VERBINDING MET NED. INDIë. Dé lieeren Holtzappel, hoofd van den radio-dienst in Nederlandsch 0.- Indië en van Doorn, inspecteur van den post-, telegraaf en telefoondienst in Indië, welke op doorreis zijn naar de internationale radio-conferentie te Washington, hebben gisteren een be zoek gebracht aan de Philips fabrie ken. Nadat zij met veel belangstelling de verschillende radio-afdeelingen en laboratoria bezocht hadden, werd door hen tevens van de aangeboden gelegenheid gebruik gemaakt om met behulp van den Philips korte golfzen- der den radiodienst in Indië en hun familieleden aldaar toe te spreken. ZONDAGSRUST. De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal 28 dezer te Utrecht haar algemeene ver gadering houden. De afdeeling Utrecht wenscht, in sa menwerking met de Tuchtunie, het vraagstuk te doen bespreken, hoe be vorderd kan worden, dat ons volk den Zondag op behoorlijke wijze door brengt, terwijl diezelfde afdeeling be sproken wil zien wat gedaan kan wor den ter vermijding van het houden van politieke betoogingen op Zondag. Verder zal op deze algemeene ver gadering aan de orde komen het ver slag van de verleden jaar benoemde commissie inzake de ontwikkeling en organisatieplannen en daarmede sa menhangende eventueele wijzigingen in de statuten der Vereeniging. WACHTGELDERS. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Zadellioff, heeft aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister van meening, dat, ook voor de vervulling van tijdelijke betrekkingen aan openbare lagere lagere scholen, art. 56, 4de lid, der La ger onderwijswet 1920 van toepassing is 2. Is de Minister niet van oordeel, dat, gelet op de omstandigheid, dat bij herhaaldelijk voorkomende on voorziene ontstentenis van onderwij zend personeel, wegens ziekte of an derszins, meermalen geen gelegenheid bestaat tot onmiddellijke indienststel- ling van wachtgelders, hetzij het 4de lid van genoemd wetsartikel voor tij delijke betrekkingen van korten duur van toepassing wordt verklaard, het zij aan het 5de lid te dezer zake een ruime interpretatie wordt gegeven? NEDERLAND OP DE VOLKEN BONDSVERGADERING. De Vrijzinnig-Democratische frac tie in de Eerste Kamer heeft aan de Nederlandsche delegatie bij de As semblee van den Volkenbond een te legram gezonden, waarin zij hulde brengt aan de krachtige actie van Mi nister Beelaerts en de delegatie ten gunste van alomvattende verplichte arbitrage en de vaste hoop uitspreekt, dat de delegatie niet zal terugwijken. TEKORT AAN WERKKRACHTEN! Voor het eerst sedert 1920 komt men in de gemeente Emmen werk krachten tekort. Aanvankelijk werd gevreesd, dat de stopzetting van de werkverschaffing, die j.l. Maandag is ingegaan, tot moeilijkheden zou lei den, aangezien het particuliere be drijf niet alle werkloozen zou kunnen opnemen, doch deze vrees bleek spoe dig ongewettigd. Zaterdag waren zelfs bij het bureau voor arbeidsbemidde ling aldaar aanvragen om ongeveer 300 werklieden voor veldarbeid en ar beid in de Duitsche veenderijen, waar aan niet voldaan kon worden. Behalve voor de betrokken arbei ders is deze toestand een voordeel voor rijk en gemeente. Vorige jaren om dezen tijd werd wekelijks pl.m. 10.000 aan werkverschaffingsloonen uitbetaald, thans is dit bedrag nihil. Vermoedelijk zal tot ongeveer half October de werkverschaffing gemist kunnen worden. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Naar de Volkskr. meldt, zal heden op uitnoodiging van den Minister van arbeid op diens departement een be spreking plaats hebben met een commissie uit den Nederlandschen Werkloosheidsraad, naar aanleiding van een rapport, hem door dien raad gezonden over het bekende voorstel der gemeenten. Dit voorstel had in het algemeen de bedoeling, de werk loosheidsverzekering uit te breiden, om daardoor gemeentelijke steunre gelingen overbodig te maken. Den 12den September herdacht de heer Chr. Wijsman te Nijmegen zijn 25-jarig jubileum als muziekleeraar, tevens als zoodanig aan het Canisius-College aldaar. VRIJHEIDSBEROOVING. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Zondagavond werd een passagier van trein 11.9 uit Amsterdam op ver zoek van medereizigers te Amersfoort uit de coupé gehaald omdat hij ge braakt had. Het gtationspersoneel heeft den reiziger toen meer dan twin tig minuten in een hok opgesloten, dat aan den buitenkant door twee ran geerders werd dichtgehouden, totdat inmiddels gewaarschuwde politie kwam. Deze vond echter geen termen tot verbaliseeren, omdat de reiziger absoluut niet beschonken was. Intus- schen was de trein naar Assen ver trokken en moest de man doorreizen tot Zwolle en daar overnachten. Hij zal een klacht indienen bij de di rectie der spoorwegen wegens vrij- heidsberooving. MAANREGENBOOG. Gisteravond is te Rotterdam van 10.04 tot 10.10 dë altijd vrij zeldzame, maanregenboög te zien geweest. In het N.W. ontwikkelde zich het ver schijnsel, van links uit, snel, en was den geheelen boog pl.m. 3 minuten zichtbaar, ruim een Yn gr. breed. Eeni- ge kleuring, was goed waarneembaar, vooral aan de bovenzijde. Daar bij een, maanregenboog zelden kleuren zijn waargenomen, maakte dit, het ver schijnsel zéér interessant. RECLAME uw Huishoud goederen. Geruite Theedoeken, pr. keper 65/65 c.M. 35 27',. 23 17' Halflinnen Keukendoeken 65 54 45 Dito met monogram 69 49 40 Grauwe doeken, flinke maat, zachte kw. 41 27'/» 17 Linnen blauwe doeken 70/90 c.M. don kere kleuren 47'/; Uitgebreide sorteering Huishoud- en Keukendoeken in de beste kwali teiten, speciale arrangementen voor uitzetten. Vrij Entree Vrij Entrée BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een rede van Motta. De rede, Üie de Zwitsersche minis ter-president Motta gistermorgen te Genève hield, was een teleurstelling voor hen, die in de vorige jaren ge woon waren, in Motta's redevoeringen moedige pleidooien voor onpopulaire denkbeelden aan te treffen. Motta wordt inderdaad ieder jaar voorzichtiger in zijn verlangen om niemand ook maar eenigszins te kwet sen. Hij1 .gaat zoover, dat hij het noo- dig gchtte. de uiteenzetting van zijn toch waarlijk niet revolutionaire ge dachten met een overvloed van ver ontschuldigingen te beginnen. Zoo begon Motta zijn aandrang in zake iets grootere openbaarheid van de raadszittingen met een lange inlei ding, waarin hij verzekerde in het al gemeen belang te spreken. Motta heeft herinnerd aan het ver schil in atmosfeer van de volkenbonds vergadering van 1920, toen van een toetreding van de overwonnen staten tot den Volkenbond nog geen sprake mocht zijn, en de atmosfeer van thans, nu allen te zamen zijn. Ook heeft hij niet ten onrechte ge wezen op den grooten vooruitgang in zake de arbitrage, nu op deze Yolken- bonds\ ergadering Streseman en Bri and beiden het beginsel van verplich te internationale rechtspraak hebben verdedigd en Stresemann de Duitschu onderteekening van het facultatieve protocol van art. 36 van het s:atifut van het Haagsche internationale ge rechtshof in uitzicht stelde. Verder heeft hij nog gewezen op het belang van de thans afceloopen algemeene beschouwingen, die een hoogte hadden bereikt als in geen ja ren het geval was geweest. Wij hebben ditmaal geen monolo gen, doch inderdaad een gedachten- wisseling gehad, waaraan zoowel de gedelegeerden van de kleine, als van de groote mogendheden in volkomen vrijheid en openhartigheid hebben deel genomen. Het slot van de algem. beschouwinen. De algemeene beschouwingen «ver den arbeid van den Volkenbond in heb afgeloopen jaar en voor dén eerstko- mènden tijd zijn gisteren gesloten, na dat na Motta, nog de gedelegeerden van Roemenië, Canada en Cnili ge sproken hadden en Villegas, de waar nemende voorzitter, van den Volken bondsraad en gedelegeerde Van Chili, warm het Nederlandsche voorstel had I gesteund en verklaard had, dat hij het een grooten vooruitgang zou achten, als ae commissie er toe zou mede- weiken, dat het Nederlandsche voor stel de bron van nieuwen vooruitgang tot bevordering van arbitrage, veilig heid en ontwapening zou worden. Het Nederlandsche voorstel. De Volkenbondsvergadering heeft gistermorgen de Nederlandsche motie naar de derde commissie'venvezen. DE VOLKENBONDSRAAD. Spoedig vertrek vdü Chamberlain en Briand. De vergadering van den Raad van den Volkenbond is gistermiddag tot Donderdagmorgen verdaagd. Dan zal de verkiezing van de leaen van den Raad. van den Volkenbond plaats heb ben en zal eveneens beslist worden over de vraag, of België opnieuw als niet-permanent lid van den Raad kan worden gekozen. De commissies zijn gistermiddag met haar werkzaamheden Begonnen. Volgens een bericht in de Gazette de Genève zal Chamberlain Donder dag reeds vertrekken en wil Briand) in ieder gevai de eerstkomende Ka binetszitting te Parijs, welke Zaterdag plaats heeft, bijwonen. CHAMBERLAIN. Een onderhond' met Mussolini? Het gerucht doet te Londen de ron de. dat Sir Austen Chamberlain op zijn vacantiereis op de Middellandschef Zee een onderhoud zal hebben met Mussolini. Het verluidt voorts, dat het vertrekl van Grandi naar Genève waarschijn lijk in hoofdzaak ten doel heeft orm Stresemann, Briand en Chamberlaini te polsen over een bespreking van deze vier ministers va.n buitenlandschq zaken over den toestand van Europal in het algemeen. i MOORDAANSLAG TÉ PARIJS. De Italiaansche vice-consul neergeschoten. Graaf Carlo Nardini, de Italiaan sche vice-consul te Parijs, is gistermid dag door een bezoeker in zijïi kamer op het consulaat in de Avenue ida Villars met een revolver neergescho- ten. De dader is waarschijnlijk een Ita- liaansch arbeider. Omtrent de omstandigheden, waar onder het drama plaats had, kan nogi meegedeeld worden, dat gistermorgen om elt uur de man den consul-gene raal te spreken vroeg, Nadat hij een oogenblik gewacht had, werd nij in de kamer van den vice-consul gela ten, waar graaf Nardini hem te woord stond. De secretaris van het consulaat, For- rente, was te zamen met een oude da me bij het begin van het gesprek in de kamer. De bezoeker deed den vice-consul mededeelmg van de moeilijkheden, welke hij nad ondervonden bij heC verkrijgen van een paspoort voor 1 ta lie. Hem werd toen medegedeeld, dat, aangezien de prefect der provincie, waarin hij geboren was, niet de ver- eischte toestemming om hem een pas te verstrekken, had gegeven, zijn aan vraag niet voor inwilliging vatbaai Was. Up dat oogenblik verliet Torren:o de kamer en even later hoorde hrji tv.ee schoten en snelde terug. Le vice-consul lag achterover in zijn stoel en was reeds bewusteloos. Hij! was door beide kogels getroffen, één' in zijn arm, terwijl de tweede kogel doodelijk was en hem in de' hartstreek had geraakt. 1 De dader was inmiddels gevlucht doch werd met eenige moeite, hij loste nog twee schoten m de lucht, doon den huisbewaarder en den politie agent, die voor het consulaat gepos teerd stond, overweldigd. De moor denaar werd naar het naastbijzijnde po'itiebureau getransporteerd, doch hij bevond zich in zulk een opgewonden toestand, dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis noodig werd geacht. Na een kort onderzoek werd hijl weer naar het" politiebureau geleid, doch viel hier in onmacht,, zoodat hij niet verhoord kon worden. De identiteit van den dader staat' nog niet vast én men gelooft, dat hij voor zijn bezoek aan het consulaat zijn papieren heeft vernietigd1. Bij fouillee ring bleek de man slechts in het be zit te zijn van een Italiaansch spoor kaartje. De overleden graaf Nardini is 56 jaar oud en woonde reeds gedurende 27 jaar in Parijs. KINDERVERLAMMING IN ROEMENIë. Honderden patiënten bezweken. Uit Roemenië komen ontstellende berichten over de uitbreiding der kin derverlammingsepidemie, waaraan in den loop van den laatsten tijd reeds honderden kinderen zijn bezweken. Alleen in het district Boekarest zijn 134 patiënten gestorven. De laatste dagen worden uit het ge- heele land honderd nieuwe gevallen gemeld, waarbij pok volwassenen wor den aangetast. De epidemie heeft zich inmiddels ook tot Zuid Hongarije uitgebreid. De Roemeensche autoriteiten heb ben ter bestrijding der ziekte zeer strenge maatregelen genomen. Alle gaderingen zijn verboden, terwijl in Het district Boekarest de scholen ge sloten zijn. De geneeskundige 'dienst te .Weenen heeft bevel gegeven, alle uit Roemenië komende personen nauwkeurig te ob- serveeren. i GEMENGD NIEUWS. O n m e n s c h e 1 ij k va de r. iVol gens een bericht uit Belgrado heeft zich in het dorpje Lacarak bij Mitro witz een verschrikkelijk familiedrama afgespeeld. I De 50-jarige landbouwer Jancovid leefde reeds geruimen tijd in onmin met zijd zoon. Dezer dagen geraakten zij' om een onbeduidend voorval in woordenwis seling. De vader werd zoo woedend, dat hij' met een op tafel liggend mes zijn zoon den buik openreet. Zwaar bloedend stortte deze ineen. Het zien van het bloed wakkerde de wraaklust van den ouden man nog aan; nog een keer wierp hij zich op den zwaar gewonde, sneed hem de borst open en rukte hem het hart uit het lichaam. Met het bloedende hart in de hand liep hij naar buiten in den tuin, waar zijn vrouw aan het werk was. Hij wierp 'haar het hart toe met da woorden: Hier heb je het hart van je zoon. I De onmenschelijke vader is gear resteerd. Abortus? Te Utrecht is het lijk van een vrouw in beslag genomen omdat er steik vermoeden gerezen is, dat ze is overleden als slachtoffer1 van abortus. De vrouw was moeder van een groot gezin. Opvrijevoeten. De zoon van den landbouwer V., die naar aanlei ding van den brand te Korteraar door de politie in voorloopige bewaring was gesteld, is, nadat hem door het paiket uit Den Haag een verhoor wad afgenomen, voorloopig op vrije voe ten gesteld. i Branden. Te Ansen is de boerderij, bewoond door den heer landbouwer J. Kelly, door den blik sem geiroffen en geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Radio-Programma. Wat er vanavond te booten la. KöNIGWÜSTERH., 1300 M. 5.206.50 Muziek. 7,-50 Zang cn muziek. LANGENBERG 468,8 M. 5.506.50 Muziek. 7.50 Muziek en zang. HILVERSUM. 1050 M. 6.00—7.45 A. N. R. O.-Concert. 7.45 'Politiebericht. 8.10—10.30 K. R. 0.-Avond. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Muziek. 7,05- Zang. 7.35 De suites van Handel. 7.50 Muziek. 8.20 Gertrude Johnson, sopraan. 8.50 Muziek. 9.55 Variëté. 10.50 Muziek. TOULOUSE,. 392 M. 5*50 Muziek. 9.05 Concert. Zondagavond is door onbe'kendd oorzaak de woning van H. Borgmeijeii te Hattum afgebrand. 1 Verzekering dekt de schade. De slagerswinkel van J. Holding* te Borger is een prooi de vlammen ge» worden. Er is niets gered kunnen worderi. Als gevolg van het inslaan van' den bliksem is de groote boeren- Slaats van 'den heer Zuurbier aan dén liddehveg te Heerhugowaard door brand vernield. Bijna niets kon wor den gered. Veel hooi en gereedschap pen werden een prooi der vlammen. Door tot nu toe onbekende oor zaak brak Zaterdag brand uit in do boerderij van den landbouwer J. Baet sen, onder de gemeente Roefel. Heil vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Het vee kon worden gered. De inboe del ging echter grootendeels verlo ren. De boerderij brandde totaal af. De woning met schuur van clëii- heer F. de Vries te Marum (Gron.) is een prooi der vlammen geworden. Er kwamen 300 kippen om. Verzekering dekt de schade. Aanvaring. Het Deensche-; stoomschip Svava, flat gistermiddag in ballast uit de Zaansche hav'pn is vertrokken met bestemming naar- zee is te IJmuiden aan bakboordkant 111 botsing 4 gekomen met een der sluis- hoofden, tengevolge waarvan de in- laatcirculatiekast, welke zich in de ma ohinefkamer van het schip bevindt, 'ii scheur ontstond. De schade bleek van te ernstigen. aard om nog zee te kiezen. Door twee sléepbooten is de Svavai naar Amsterdam gesleept, waar hét schip, om gevaar voor zinken te voor komen, dadelijk droog is gezet in een der dokken van de Amsterdamsch.a. Droogdok-Mij., alwaar de noodige re paratie zal plaats vinden. UIT DE OMGEVING. NIEUWVEEN. De zoon van dan landbouwer R. a-eed met een rolblok, waaiivoor een paard gespannen. Het paard schrikte, sloeg op hol, on- derweg bleef het rolblok haken aane-a telefoonpaal, welke afknapte, het paard- ajaakte los, doch werd in het dorp tot- staan gebracht. Een dochtertje van Z. geraakte to water. Door H. v. L. werd het kind ge- red. 1 De heer Q. geraakte met zijn auto door uithalen voor een fiets van den -weg door een heg, en kwam in e-n aardappelakker in blokland terecht, 4© auto was licht beschadigd. Verder iie? alles goed af. NIEUWKOOP. Herbenoemd zrjn tot leden Schattingscommissie de heeren P. A. T. v. d." Weijden P. U. Overvliet, L. Zijderveld en C'. Nel. Volgens advie3 van de belasting administratie werd besloten door den Raad dezer gemeente het verhoudings- icijfer voor 1927/1928 te bepalen op 1.7 en voor Achtiennoven op 1.5. Door B. en W. zal overwogen worden eenige wijziging te brengen in de- rooilijnbepaiingen. De collecte voor den Gewapende a Dienst heeft f 11,361/2 opgebracht. De Raad dezer Gemeente betuigde adhaesie op een verzoek van de Fede ratie van Vereenigingen voor Zieken- huisverpleging en Ziekenzorg in Neder*- land om de verpleeg prijzen in de ver* schillende Acad. Ziekenhuizen niet te verhoog en. NOORDEN. De bloemententoonstelling alhier gehouden van de R. K. Drankbestrij ding was prachtig; verscheiden? prijzen zijn behaald TER AAR. Alhier is Zaterdagavond brand ont staan door broeiïng in de hooiberg en -tas van de landbouwers J. Bol en van Voorthuizen. De geheele oogst ging ver loren. Van laatstgenoemde Brandde het Zondag nog. Voor de post vergrjooting brand spuiten werd f300,op de begrooting K^brac-ht door de gemeente. De oud? brandspuit werd voor f125,verkocht. Door B. en W. wordt voorgesteld over de jaren i923/'24, als achterstalligen post van pensioenbijdrage onderwijzend personeel f238.420 op de begrooting te brengen. Op een gehouden ledenvergade ring van de Tumdersveneen. „St. Rho-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2