UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEH. De Raad besloot verlichting 'te zul ten aanbrengen m de overgang van de fbruv in d? Kerkvaariteweg aan dei Kwa- BOSKOOP. aangekondigde zanguitvoering in d? Ned. Herv. Kerk is uitstekend ge t-€aagd, en de Zangvereen. „Zang zij onze Leus" onder leiding van haar Diit kan n>et voldoening, op dezen avond terugzien. Om acht uur. de ijiid van aanvang, was het ruime kerkgebouw tot in allle ihoeken bezet, en dat er genoten werd, bewees de stilte die er heerschte gedu rende de zangnummers. Het is in eeai woord eeu kunstavond geweest. De brandstoffenhan delaar R. al hier. had het ongeluk om met zijn gerij big het gekomen dor Goujwebrug, in de winkelruiten terecht te komen van den bakker Roteland. Het was eenhec- le verwoesting. De ontstane schade zal Vergoed wordein. De Schaakclub Inter Nos" be sloot in haar vergadering een feestdag te organiseer en, waar(op ieder, zoowel' schaker als kenner van net schaakbord welkom is. Er wordt gespeeld van 's imidddags 2 uur tct 's avonds half 10 met 1V2 uur pauza Om 10 uur begint dan de gong wedstrijd, waarbij elke 20 seconden gezet moet warden. Alles om fraaie prijzen. Op Donderdagavond 15 Sept. a.s. zal de Zangvereeniging „Zang ,zrj tonze Leus" bij zeer gunstig weer een concert geven in den tuin van den heer J. H. v. Straaten v. Nes. gecombineerd met de Zangvereenigingen uit Bodegra ven, Nieuwerkerk en Stolwijk, alle ver- eenigingen waarvan de heer K. de Beun uit Gouda Directeur is. Woensdagavond a_s. hoopt onze Burgemeester, de heer vP. A. Colijn, voor de Gerei. Zendingscom missie, in de Geref. Kerk alhier, een rede te hou den in het belang der zending. KATWIJK. In de plaats van dan heer H. G. van SiHevoldt, die te kennen had ge geven. niet voor herbenoeming .in aan- (merking te willen komen, is benoemd! tot lid van de gezondheidscommissie v. d. Yereaniging van gemeenten, waar van de zetel te Katwijk is, de heer A. T. Kraan, architect, wonende te Oegst- KATWIJK AAN DEN RIJN. Er komt een kleine veranderfihgl ten goede in den handel voor wat be treft de bloemkool, het hoofdproduct van heden. Do vroege bloemkool raakt op, en de late' komt pas in zeer klediniei hoeveelheden, zoodat de verminder- 'derde aanvoer veel' brjditiagt in Üe verhooging van den prijs. Ook het koude weer werkt er gunstig pp. Die prijzen gaan iedere veiling naar Doven, zoodat zelfs Vrijdag weer tot f18,50 werd. be taald voor iste soort. Bospeen blijft sta tionair ia» prijs, wel' iets te laag om van toonend te kunnen spreken. De (gele- en roode kool gaat thans oo-k tot de geregeld aangevoerde producten bjehooren. De prijs is redelijk. Boonen zijn niet mooi- ook de prijs is met best te noemen. Alle nagewassen, hetzij koolsoorten, uien enz. staan over het algemeen ver beneden het middelma tige, zoodat dit najaar hooga prijzen worden verwacht. Beste zandaaidappe- len zijn ook hoog in prijs. Kteiaandap- peten daarentegen niet. De Katwijksche Burgerwacht zal op Zaterdagen 17 en 24 Sept. a.s. een onderlinge schietwedstrijd organiseeren welke zeer interessant beloofd te wor den. Er wordt geschoten op schijf Bur gerwacht, telling 1 10, afstand 100 M., Er worden geschoten op iedenen dag 3 serie's van vijf schoten, ui. een serie staand, idem liggend, idem knielend. De berekening naar den uitslag geschiedt naar de totale uitkomst der 6 gescho ten serie's. De leden zijn verdeeld in 3 klassen, nl. A. B. en C. Een 3<*tal leden zullen aan den wedstrijd deel nemen. KOUDEKERK. Desaer dagen gaf de iMuziekvereeni- ging „Kunst na Arbeid" alhier, haar eerste aomerconcert in de nieuwe mu ziektent, staande in den boomgaard van den heer G. Domepaaï naast de O. L. School. Velschillende nummers werden keu rig uitgevoerd onder leiding van den Directeur, dien heer J. van der Kaajj te Leidem. De muziektent was elecfcrisch verlicht vanuit da O. L. School, bctf- geen gemakkelijk was' aan te brengen. ScheeAi er aanvankelijk weinig belang stelling voor dit concert, later echter in den avond groeide de belangstelling gestadig. De oorzaak hiervan is wel' dei weinige publicatie die de muziek vereniging vooraf had gegeven. We zullen echter hopen, dat nog meerde re concerten in deze zoo bij uitstek «gurtstig .gtaande tent zullen volgen. j. LISSE .Vrijdagavond is alhier de 10-jari ge L. van R.. die heimelijk op de tree plank van een vrachtauto meereed, on derweg er afgesprongen. Een der wielen ging hem over het hoofd. In zeer zorgwekkenden toestand is hij naar huize „Pius" vervoerd, waar hem de laatste H.H. Sacramenten zijn toe gediend. Zaterdagmorgen b hij overleden. NIEUWVEEN. Burgemeester J. W. Geesink, is aangewezen voor de functies van amb tenaar Burgerl. Stand, lid der commis sie tot Wering van Schoolverzuim en lid der Schattingscommissie. Het kohier Hondenbelasting is door den Raad op een bedrag van 1227 vastgesteld. De Raad dezer gemeente ging over tot het leggen van een ond -rgrondschbn kabel' op verzoek .van de electrischo central* te Leiden. Een bedrag van f 150,ontving de Wilhelm inavereenvoor onthaal dor schoolkind: ren op do TO ri ngnnefe^sten Burgerlijke stand. Bevallen: H. v. 't Kruis geb. v. d. Berg. z. RIJNSETTRO. Te Amsterdam is geslaagd voor het Politiediploma de heer O. v. Bee- (kum alhier. De 5-jarige H. alhier had het on geluk te vallen «ap. oen boen te breken. Per auto sverd het ventje naar een zie kenhuis te Leiden overgebracht. Nu het weer erven kouder is. gaat als vanzelf de handel ook vlugger met iets oploopendo prijzen. Eerste kwali teit Dahlia's komen niet veel. Wat wer kelijk best is, gaat van 2,502,80, af wijkende van 1,501,90, Pompon- Dahlia's varieeren van 0,500,70, Gla diolussen extra 1,101,25, andere0,40 0,70, Helianthus 0,450,60, Grool- bloemige 11,30, Asters blauw 0,30 p,35_, idem rood 0,40—0,45, idem wit 0,480,55, Scabiosa: 0,450,55, .Mont Bretia's 0,09—0,14, Zinnia's 1,101,30, WOUBRUGGE. Het Wilhelminafeest te Hoogmad.- is weder gevierd, bij de oudeits nog .al tijd ,,De Vijfschof" uit hun jeugd. Een kwart eeuw geleden werd op dat feest een plan besproken, dat in den winter die volgde, tot rqpheid kwam, nl. het oprichten vain leen ijsolub, welks herinnering strtaks niet' onge merkt zal voorbijgaan. De club begon met 80 leden; voor zitter werd D. van Rijn, 2e voorfc. J. v. Wieringen en H. Meijer, secr., (deze drie zijn reeds overleden), L. Liever- se, penningm. en tot commissarisf an G. van Vliet, 0. van der Meer Sr. en C. W- Lieverse. Bij het aangename, verbond Je club ,ook het nuttige, door steeds bjj glad heid, zand te laten strooien op den weg. De dienstplichtige P. Witteman. is vrijgesteld van de dienst, wegens persoonlijke onmisbaarheid. ZEVENHOVEN. Op een verzoek van den heer B. S. Wieienga, om uit de Gemeentekas een bedrag van f5,beschikbaar te stellen voor het bezoeken der z.g. In spectievergadering van onderwijzers, voor reis- en verblijfkosten, is afwij zend beschikt. Tot Poststationhouder is benoemd de heer G. v. Trigt alhier. Dü heer J. Veerman, Weth., heri dacht dezer dagen zijn 25-jarig jubi leum als raadslid. Als blijk 'van waar- deering werd hem door de raadsleden en ambtenaren ter Secretarie, een plat- teel' rookstel en een dito vaas aangebo den. -- y Het bouwen 'van eên burger woon huis voor rekening van L. S. Slingert land, is opgedragen aan do heeron J, V. Vliet alhier, en HL" Hegeman te Ter Aar. Burgerlijke stand. Getrouwd: W. Vollebregt jm. van Nieuwveen. en N. Vork Ld. jd. ZOETERWOUDE. Gisteren had alhier op den Rijn dijk een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een -wagon geladen met stroo. De wagen word omvergekanteld en kwam in de langs den weg liggen de sloot terecht. Voor den stroohande- laar Vromans van hier. een aanzien lijke schadepost. Door den heer Commissarlis der Koningin is besloten dat uit de gemeen te Zoeterwoude 17 personen zullen moe ten worden ingelijfdvoor de lichting 1928 als dienstplichtigen. .Aangeziener van de 32 lotelingen 15 zijn vrijgesteld wegens broederdienst en andere re denen, zal het hoogste nummer nog dienstplichtig zijn. GEMENGD NIEUWS. Aanvaring. Zaterdagnacht om! kwart over twee zijn het Engelsche s-s. Ellerdale en het Nederlandsche s.si IJsselmonde op tien Nieuwen Water weg in tien Hoorn tusschen Maassluis en rootershaven met elfeander in aanl varing gekomen. De scncfk was zoo hevig, dat tie IJs selmonde na 'drie minuten zonk. Zij is naar tien zijfeant omgeslagen! en is aan Idem Zuidwal, gedeeltelijk Do ven water, 'olijven liggen. Vier van tie opvarenden, twee Hol landers, een Noor en een Deen, zijn ora het leven gekomen. Het s.s. IJsselmonde van 'de N. V. Gebr. van JJdien's Scheepvaart en AgentuurMii., was uitgaande, beladen met cokes. Het schip meet 2200 ton. Gezagvoerder is kapitein D. Klontje. Het s.s. Ellerdale kwam, beladen met graan, van Montreal. Het is be stemd voor de cargadoors Sota en Aznar. Het heeft aan de voorplecht veel deuken en lekkage opgeioopen; tioch kon de reis naar Rotterdam! voortzetten. Het heeft ligplaats geno men^ in de Maashaven aan boei 14. Waarschijnlijk is de aanvaring ont staan door het uit het roer loopen van de Ellerdale. In den voorsteven van de Ellerdale( is een ^root gat geslagen, terwijl tot aan bakboordzijde het schip een groote deuk heeft. Een matroos van de IJsselmonde wist nog bijtijds over te springen op het s.s. Ellerdale, dat terstond zijn anker had uitgeworpen. Eenige opvarenden van het s.s. IJsselmonde, die te.water waren ge sprongen, werden door matrozen van' de Ellerdale, die een boot hadden uit gezet, opgepikt. 1 Te zeven uur is de Ellerdale in Rot terdam aangekomen. Vermoedelijk bevonden de slacht offers van 'de IJsselmonde zich tijdens ld© aanvaring in hun hutten. De namen tier slachtoffers zijn* Jacobus van Maurik. 55 "iaar. geb. te Nieuwe Tonsre. gewoond hebbende' Natiorststeaat 96b te Rolterdam. 'don keyman. Njj| Jensen, 29 jaar, geb. tel Stórward (Denemarken), woonachtig te Kopenhagen, matroos. Tohan P. Lal leman, 19 'iaar, geb. te Monster, woon; achtig te Naaldwijk, lichtmatroos en: Anie Rasmundsen, 22 jaar, geboren te S'kudesnes, woonachtig te Stavanger, stoker. De leden van tie bemanning, dié gered1 werden, zijn naar Rotterdam! overgebracht. 1 Omlfent het Ongeluk van de IJssel monde vernemen wij nog het vol gende l Experts van tie Gebr. van Utien steï tien gisteren ter plaatst een onder zoek in. t Men hoopt het schip, dat buiten tie, vaargeul en dus niet gevaarlijk voor tig scheepvaart ligt. nog te kunnen om trekken en üaarna net gat weer te kunnen dichten. De IJsselmonde meet 2200 ton tiwt. en is in 1918 gebouwd1. Het schip was eerst j.l. Zondag van een lange reis terug gekomen. De be manning maakte, op een enkele uit zondering na,, tie eerste reis. 1 De Ellerdale, welke niet ernstig be schadigd is aan den voorsteven, meet) 2350 ton netto. Het schip kon op eigen kracht naati Rotterdam komen en heeft ligplaats! gekregen in de Maashaven. Zaterdagavond is in het achterruim! van het scnip het lijk van den donkey man J. van Mourik gevonden. Als een tragische Bijzonderheid kan worden vermeld, dat aeze donkeyman! na geruimen tijd aan den wal te heb ben gewerkt, met de IJsselmonde zijn eerste reis weer maakte. Gister zijn tie eigenlijke bergings werkzaamheden van het bij Maassluis! gezonken s.s. IJsselmonde aangevan gen. Men is er in geslaagd 3 stalen trossen onder het schip, dat sedert fisteren 5 (M. dieper gezakt is, aan te reügen. Meerdere trossen zullen nog aan gebracht moeten worden, voordat het vaartuig zal kunnen worden opgetrok ken. De lijken tier 'drie overige vermis ten zijn nog steeds niet gevonden. Overleden. Te Oude Pekelal is Zaterdag overleden de wed. Stuut. die Vrijdag, toen zij aldaar fiets reed, onder een auto geraakte. 1 Gevallen. Toen de huisvr. van P. de R. te Bosschenhoofd Zater dag de lamp zou vergulden, was zijl daartoe op tafel geklommen. Zij had daarbij evenwel het ongeluk mis tg stappen, zoodat ztj van de tafel viel, met het noodlottig gevalg, dat zijl twee ribben brak. Brandi. iVrijklagmiddag werd in! |de kolenmagazjjtien van de Marine werf aan de Buitenhaven te Helidieii brand .gntdekt. Tweemaal in de week wordt 'door middel van thermometers, die in lan ge buizen, 'die in de kolenhoopen staan worden neergelaten, de temperatuur! opgenomen. Jnplaats van Zaterdagmiddag werdi iVrij'dagmiddag deze controle verricht en men ontdekte toen aan het oploo- pen van den thermometer, dat er iri den kolenhoop een vuurhaard was. In de opslagplaatsen is plm. duizend! ton kolen geborgen. O ogenblikkelijk werd de tijrectie an tie Marinew erf met tien brand in ken nis gesteld en met grooten spoed werd daarna begonnen om den vuur haard, die zich op ongeveer 1.5 Ml te bevond, bloo* cc- leggen. Groot* rookwolken stegen uit de kolen op en al spoedig sloegen de vlammen naan buiten. Met de stoomspuit van de werf: en een aantal perspompen werd de brand bestreden. Een groot aantal werklieden reed de kolen naar de opslagplaats buiten de loodsen. Den geheel en nacht werdl dit weik voortgezet. N o oti' landing. Zaterdagmid dag is in een polder onder Sliedrechc een Duitsche vliegmachine, No. 1233, voor een noodlanding neergekomen. Zij werd bestuurd door den piloot Lüsser. De machine is niet beschadigd. Men wendde zich telefonisch tot .Waalhaven om assistentie. Wind h o o s. Zaterdagmiddag isi over de gemeente Kruiningen (Z.) eeni windhoos van groote klacht getrok ken. legen kwart voor vier kwam de windhoos uit Zuid-Westelijke nchtingi gepaard met hevige regen, opzetten. Vele boomen werden ontworteld; in één boomgaard niet minder dan 31' vruchtboomen, waarbij 200 a 300 H.L. appelen op den grond werden gewor- jjen. Aan de groote kerk, het gemeente huis en vele particuliere gebouwen werd veel schade toegebracht. Ruiten werden ingedrukt, daken en schoorsteenen geheel of gedeeltelijk vernield. Op het plein rond de groote kerk bleef geen boom staan. De daar staande ligtent voor t.b.c. patiënten werd opgenomen en weg- igeslingerd. Het zelfde geschiedde met ide banken en de lessenaars uit de (muziektent op 'de markt. Een landbouwer, die achter zijn paarden op het land liep, werd op genomen en kwam voor de paarden terecht. Voor zoover bekend kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De ma- terieele schajde is zeer groot. Het pokkengeval. Het ziek tegeval, dat zich te Maastricht in een' woonwagen heeft voorgedaan, blijkt 'n overgangsvorm tusschen waterpokken en zwarte pokken te zijn. De moord te Capelle. .Ge meld wordt, |dat een psychiatrisch on derzoek) zal worden ingesteld naar de aeestvermosens van den verdachte B. M. in 'de moordzaak te Capelle aan1 'den TJssel. Als' deskundigen zijn benoemd Dr. D. M. van Londen en Dr. K. Penon. beiden zenuwarts te Rotterdam. Hoewel definitieve rapporten der deskundigen betreffende de lijkschom wing nog niet bekend zijn. kan toch! reeds worden medegedeeld, dat dg doodsoorzaak niet met zekerheid' zat kunnen worden vastgesteld', noch door" tie 'deskundigen, aangewezen door dern rec.hter-commissaris, noch tioor die, welke door 'den verdediger, Mr. Kassa Zegel, zijn benoemd. Het lijk verkeer de daartoe reeds in te verren staat van ontbinding. V e r d u i s t e r i n g. De voormar li ge penningmeester S. van 'de wo- ningbouvvereeniging St. Joseph te Haarlem, heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van gelden ten na- deele van tie vereenisring. S. spiegelde tien leden voor, dat op coöperatieven grondslag zou wor den gebouwd en tiat zij"1 daarom een; aandeel, groot f 100, moesten nemen. Ook moesten tie menschen f 10 z.g. oprichtingskosten betalen. 1 S. liet de menschen komen op tia- fen, waarop het bestuur geen zitting! ad, zoodat dit niets afwist van de practijken van S. Het totaal bedrag der verduisterde gelden is ongeveer f 4500. Wat de verduistering van bedragen van f 100 betreft, oorspronkelijk Jagi het, volgens 'de „N. H. Crt." in de be doeling coöperatief te bouwen, doch sinds 1924 was dit plan opgegeven. De gestorte gelden konden de deelnemers toen terug krijgen. Ook als men be dankte als lid voor 1924 -— kon men de gestorte f 100 terug bekomen. Doch de menschen kregen geen geld! los van 'S. Zoo is tenslotte uitgekomen, dat er geen geld meer in kas was. Verschil lende gestorte bedragen van f 100 zijn naar'gebleken moet zijn, niet verant woord. S. boekte deze niet. Tot gerechtelijke vervolging van S. zal worden overgegaan. Molenbrand. Een groote brand heeft Zondagnacht te Hoofd dorp gewoed. Omstreeks drie uur in den nacht ontdekten eenige bewoners van het anders zoo rustige dorp eqn hellen rossen gloed op hun vensters. Het bleek, dat er brand was uitge broken in den bekenden korenmolen „Hoop op Zegen", aan die concours laan. Ook tie bewoners van het nabij' den molen gelegen woonhuis hadden 'der* brand reeds ontdekt. Zij' waarschuw den de brandweer, die spoedig met een motorspuit ter plaatse was. Aam redding van den molen, noch van het woonhuis, dat reeds vuur had1 gevat, viel niet té denken. De molen, die reeds eenige jaren niet meer als molen gebruikt - wordt, en in welks benedengedeelte de heer Dooleman een timmermanswerkplaats heeft, werd geheel een prooi der vlam men. Met een donderend geraas stortte het geheèl uit hout opgetrokken ge bouw in, de wieken en daarna ook! de molenstéenen naar beneden. Het was een fantastisch en angstig schouwspel. Het woonhuis, bewoond door den heer Dooleman, ging eveneengeheel verloren. De bewoners moesten snel) het huis verlaten en konden niets red! denden. Een groote schuur, grenzende aan het woonhuis en toebehoorende aan den heer Doekes, werd eveneens een prooi der vlammen. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen der overigen m de nabijheid staande gebouwen. De molen en het woonhuis, beide eigendom van den heer J. van And el uit Hoofddorp, waren niet verzekerd. De schuur was wel verzekerd. Alle inboedel en oo'k de inventaris van de timmermanswerkplaats, waar toe, behalve gereedschap, ook een groote houtvoorraad behoorde,, gingen verloren. Deze waren wel verzekerd. De oorzaak van den brand is onbe kend. FRANSCHE ZUINIGHEID. De roekeloosheid, de verkwisting, de roekelooze onvoorzichtigheid met. huishoudelijke voorwerpen (ook met dingen van waarde), de verkwisting ook waar het etenswaren betreft, de hooghartige vaak minachtende ma nier waarop zij kleine gaven (half af gedragen kleeren bijv.) versmadenl daarvoor staat onze doorsnee-dienst bode helaas bekend. Er bestaan na tuurlijk en gelukkig, nog wel van die trouwe meest ouderwetsche typen, die we vooral niet te kort willen doen, maar ze worden al schaarscher en van het tegenwoordige dienstmeisje geldt in vele gevallen, dat ze, aan wat ze verknoeit of breekt, of verkwist haast nog eens zooveel als haar loon kost. Het kan, dunkt me, daarom geen kwaad eens over te nemon wat T. D. in „Opgang"' vertelt als haar ervaring in Frankrijk. Maar, laten we dit vooral niet verge ten, het zijn niet alleen de dienst meisjes die in Frankrijk zoo gunstig afsteken tegen de onze, ook de huis vrouwen zelf zijn er veel zuiniger. Het schijnt er dus een aangeboren eigenschap te zijn. Nog nooit, zegt T. D., heb ik in Holland een dienstmeis je meegemaakt dat zoo zuinig de groenten schoonmaakte als mijn meis je hier 't doet. Elk buitenste sla-, elk koolblaadje wordt zorgvuldig bewaard de prei gaat bijna in zijn geheel in de pan. Groentedeelen die niet mooi of niet zacht genoeg zijn om te eten, kun nen volgens haar nog altijd dienen om er rlo dagelijksche soep van te ko ken. Maar iets weggooien beschouwt ze als een doodzonde. Daar denkt ze niet over. En juist zoo als mijn meisje bij ons rnet de etenswaren omgaat, gebeurt het in elk Fransch huishou den. Er wordt nooit overvloedig, en nooit teveel gekookt en op een onver- wachten gast is het Fransche huis houden heel niet ingericht. Maar niet alleen met de levens middelen is men zoo zuinig. De spaar zaamheid strekt zich uit op elk gebied. Van elk lapje weet men nog iets te maken, de kleinste vodjes worden be waard. Mijn gedienstige bewaart zelfs leege garenklosjes en stukjes carton 0111 er de kachel mee aan te maken. Voor elk lorretje, dat ik weggooi, heeft ze nog een bestemming. Als ze naar huis gaat, voert ze in haar mandje tal van schatten mee, oude kranten, leeg© apothekersfleschjes, eindjes touw, af getrokken theeblaadjes, leege doosjes, van de havermouth en de maizena, enz. Nooit zal ze de prullemand zóó maar in den vuilnisbak omkeeren. Die wordt eerst zorgvuldig nagezocht, of er zich niet iets „waardevols" in be vindt Het prettige van de Fransche zui nigheid is, dat men nooit op iemand neerkijkt, die zuinig en eenvoudig leeft. Dat vindt men hier integendeel heel gewoon en juist zooals het be hoort. In Holland haalt een dienst meisje al gauw haar neusje op voor een mevrouw die zuinig is en op de kleintjes past. Het Fransche meisje weet niet beter of iedereen is zuinig en onze hulp vindt haar Hollandsche meesteres eigenlijk lang niet zuinig genoeg. Ze geeft me in vele dingen raad, hoe ik hier of daar op besparen kan. Uit eigen beweging zal ze bepaal de artikelen niet koopen zoolang er een tijdelijke prijsverhooging is of juist iets van de markt meebrengen, dat ze eens heel goedkoop heeft kun nen krijgen. Als de sinaasappels duur worden, raadt ze me aan, ze voortaan maar niet meer te nemen en met jon ge spinazie te wachten tot ze een beetje billijker is geworden. Een vrouw blijft in Frankrijk een dame, ook al draagt ze haar mooie kleeren alleen maar wanneer ze uit gaat, ook al doet ze thuis allerlei gro ve werkjes. Daarom geneert ze er zich ook niet voor en houdt ze ze niet angstvallig geheim. Deze week nog zag ik de bewoonster van een keurig villaatje uit onze buurt op klaarlich ten dag met kwast en verfpot bezig haar tuinhek te verven. In Holland wordt in de betere wij ken niet zelf in den tuin gewerkt. Daar heeft men zijn tuinman voor. Maar in Frankrijk ziet ook het stads heertje c-r niet tegen op om in zijn vrijen tijd hard in zijn tuin te werken te spitten, te zaaien en te wieden. Hij voer' met zijn kruiwagen grint aan of mest In één woord hij werkt als een boer op het land. Daarbij trekt hij dan na tuurlijk zijn oudste plunje aan, een vuile werkbroek, een overhemd met open kraag. Hij zet een grooten zonne hoed op en doet klompen aan de voe ten. Maar als de leverancier aan de deur komt, behoeft „mijnheer" zich' niet te geneeren en zich voor 's mans spiedeijde oogen te verstoppen. Ook deze vindt het heel gewoon dat mijn- lieer er vies en vuil iiitziet en in den tuin werkt als een arbeider. Hij is er niet minder beleefd en vriendelijk om. Door deze algemeene zuinigheid is Frankrijk, ook voor de minder met aardsclie goederen gezegenden een prettig land om te bewonen, hetgeen, van andere landen niet altijd (denken we o.a. maar eens aan Engeland) kan gezegd worden. Scbeepstlj dingen. HOLLAND— AHERIKA-LIJN. WES'TERBIJK Vancr. n. Rotfc. via Ham burg 9 v. Le nden. GRO'OTENDIJK Rott. n. Vancr. 8 te San Francisco. iNOORDERDIJK Vancr. n. Rott. 8 V-. Sti Thomas. KINDERDIJK Vancr. n. Rott. 8 tel Portland (O.). BIJJDENDIJK Newport News n, Rott. p. 10 n.m. Scilly. ROTTERDAM 10 v. N.-York n. Rott. VOLENDAM Rolt. n. N.-York 9 12.14 n.m. 200 m. Z.W. van Valentia. LOCHGOIL 10 v. Rott. n. Vancr. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. VEENDIJK uitr. 9 te Durban. NÏAS tbr. 9 te Kaapstad. RIJPERKERK 19 v. Rott. n. Hambiüngt JAGERSFONTEIN uitr. 9 v. Zanzibar. RANDFONTEIN uitr. 10 v. Zanzibar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. TEXEL 10 v. Rott. n. Hamb. CERES thr. 9 te Lagos. iHAARLEM uitr. 9 v. Freetown. KILSTROOM thr. 9 te Liberia *5. te! Freetown verw. DRECHTSTROOM uitr. 9 te Aocra. RIJNLAND thr. 10 v. Lagos. IJSTROOM 10 y. Amst. te Hamb. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. (FLANDRIA uitr. 9 te B.-Aynes. ORANIA thr. 10 te Amst. ZAANLAND' uitr. p. 8 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. (TABANAN uitr. 10 te Bat. TOBA thr. p. 9 Finisterne. ISAMARINDA thr. 10 v. Ba&. MENADO uitr. 10 v. Pt'. Said. TAMBORA ucitr. p. 10 Ouessant. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. C. HOOFT fchr. ir 6 v.mL te Hm. en 10 v.m. te Amst. verw. JCRAKATAU thr. 8 te Penang. iRATOE uith- 8 v. Pt. Swettenhant JOH. DE WITT thr. 9. v. Singapore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6