DAG-AGENDA. De avond-, nacht- en Zond-B^dienst dor apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 September waargenomen door de apotiieek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vipel". Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. Zaterdagavond 8 uur is op den Morsckweg door kortsluiting brand ontstaan in de auto van J. M. E. te Sassenheim. Het brandje werd door een passeerenden agent met een paar emmers water gebluscht. Bij de politie zijn inlichtingen t bekomen omtrent een handwagen, die onbeheerd is aangetroffen op den open baren weg. Door V. is bij de politie aangif te gedaan, dat hedennacht zijn ijsco wagen in den Witten Singel is gere den. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 193 volwassen personen en 6 kinde ren, totaal 199 personen. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE KATWIJK. In aansluiting op het verslag in ons blad' van Zaterdag, betreffende de huldiging van Primes Juliana te Katwijk, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden meedeelen: Tot het gevolg van de Koningin behoorden freule van Swinderen en de adjudant v u P. M., majoor de Jonge van Eliemeet; de Prinses was vergezeld door freule- Bentinck en den kamerheer J. C. baron Baud; de Prins door zijn adjudant, den heer Termeytelen. Nadat een muziekgezelschap uit Katwijk aan den Rijn, onder leiding van den heer Kouprie, het Wilhelmus had gespeeld, hield de burgemeester een rede. Het zij mij vergund, aldus nu*. Schokking, Uwe Majesteit, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana, namens den raad en namens de be volking van Katwijk hartelijk wel kom te heeten. Nauwelijks behoef ik u te zeggen, dat het door ons een hoo- ge eer wordt beschouwd, dat uwe Ko ninklijke dochter gedurende den tijd, dat zij hare lessen aan de Leidsche universiteit zal volgen, onze gemeen te als plaats van inwoning heeft ge kozen. Het heeft bij de gansche bevol king, inzonderheid bij dat deel, dat woont aan de zee, een diep gevoel van dankbare blijdschap gewekt, toen het gerucht daarvan tot zekerheid werd. Het viel moeilijk de uiting daarvan te bedwingen, nu het oogenblik van de vestiging zelf aanbrak. Ik meen recht te hebben, de verzekering te ge ven, dat wanneer zij misschien straks even uitbreekt, zooals de uit de zee aanrollende golven witschuimend breken op het strand, dit slechts op komt uit de onwankelbare trouw en liefde tot Uw huis en de diep daarmee gepaard gaande begeerte om het ver blijf voor de Prinses zóó te doen zijn, als met Haar wenschen het meest in overeenstemming is. Met de bede, dat God Zijn zegenen de hand over Uwe Koninklijke Hoog heid ook hier uitstrekke, moge ik ten slotte de hoop uitspreken, dat het ver blijf voor Uwe Koninklijke Hoogheid in Katwijk, dat ongetwijfeld samen valt met een beteekenisrijke periode in het jonge leven, in latere jaren tot de beste en aangenaamste herinne ringen moge behooren. De Koningin dankte den heer Schokking voor de door hem gespro ken woorden en voor de hartelijke ontvangst te Katwijk. Het feit ,dat zij aan Katwijk uit vroegere jaren zulke aangename herinneringen heeft be waard, heeft er niet weinig toe bijge dragen, dat op Katwijk de keuze is gevallen als woonplaats voor de Prin ses tijdens haar studie te Leiden. Hierna sprak ook de Prinses haar dank uit voor de tot haar gerichte woorden. Nadat de jongedames Ouwehand en Kobus de Koninklijke bezoeksters bloemen hadden aangeboden en de leider van het muziekgezelschap, de heer Kouprie, aan de Koningin en de Prinses was voorgesteld, zetten de auto's zich in beweging in de richting Katwijk aan Zee. Daar waren ook eenige straten aardig versierd. In de Voorstraat was o.m. een eerepoort op gericht; op de Wethouder van der Piaskade, aan het eind waarvan de villa's van de Prinses gelegen zijn, had men met behulp van harington nen, netten, bakens, enz., een goed ge slaagde eere-poort doen verrijzen, ter wijl over een groote lengte van deze boulevard, aan zee gelegen, een dak van vischnetten was aangebracht, waarvan aan weerszijden een drape rie, eveneens van netten, afhing. Door de honderden nieuwsgierigen luide toegejuicht, reed de Koninklijke familie tot voor de villa's, die de Prin ses bewonen zal. Een compagnie vrij willige landstormers, onder aanvoe ring van luitenant A. v. d. Pelt, uit Den Haag, daar opgesteld, werd door de Koningin geïnspecteerd. H. M. on derhield zich eenigen tijd met den commandant. De Koninklijke familie stelde zich vervolgens op het bordes van de villa op, waarna haar een zanghulde werd gebracht, waaraan de plaatselijke oranje-vereenigingen deelnamen. Het was een aardige gedachte, dat de muziek voor de Prinses, het be- Zaterdagmiddag bracht de Koninklijke Familie een bezoek aan Katwijk aan Zee, waar zij door de bev lking feestelijk werd ontvangen. Er was een eerepoort opgericht aan het einde van de Badstraat. kende studentenlied „Io Vivat" speel de. Ten slotte, na het defileeren der kin deren en nadat een thee was aange boden aan het gemeentebestuur, reed omstreeks vijf uur de Kon. familie langzaam de versierde Voorstraat door, uitbundig toegewuifd door de groote menigte belangstellenden. Het bezoek was hiermede geëindigd. PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen, zal dit jaar ook Prinses Juliana tegenwoordig zijn bij de opening van de zitting van de Sta- ten-Generaal. Hoewel wij van dit bericht geen of ficieels bevestiging konden krijgen, laat de bron, waaruit wij het ontvin gen, geen twijfel aan de juistheid. HET ENGELSCHE KONINKLIJKE PAAR KOMT NIET. De Haagsche correspondent van de Chicago Tribune had dezer dagen een door V. D. ook door ons overgebracht bericht in de wereld gestuurd, dat de Koning en de Koningin van Engeland in het begin van het volgende jaar een bezoek aan Koningin Wilhelmina zou den brengen. Een telegram van Reuter uit Lon den spreekt dat gerucht thans op grond van gezaghebbende inlichtingen volstrekt tegen. VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1927, de heer J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, lid van d^f Kamer. NEDERLANDSCH SLACHTVEE NAAR ZWITSERLAND. Bij besluit van 5 September heeft de Zwitsersche regeering het verbod van invoer van Nederlandsch slacht vee (runderen, geiten, schapen en var kens) ingetrokken. Van Zaterdag 10 September af, zul len weer invoervergunningen binnen de grenzen van het toegestane contin gent worden verleend. LUCHTVERKEER OP EN VAN NEDERLAND. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Niettegenstaande de weersomstan digheden zeer ongunstig waren, zijn de resultaten van het luchtverkeer op en van Nederland in de maanden Juli en Augustus in hooge mate bevredi gend. Op het vliegveld Schiphol, de lucht haven van Amsterdam, telde men in de maand Juli j.l. 2215 aankomende vertrekkende of doorgaande passa giers van de internationale luchtlijnen in Augustus j.l. 2262. Deze cijfers be droegen in 1926 resp. in Juli 1648, in Augustus 1463. Hierbij zij tevens nog opgemerkt, dat, terwijl in Augustus 1926 het aan tal passagiers een vermindering ver toonde in vergelijking met Juli van dat jaar, het vervoer in Augustus 1927 nog aanmerkelijk gunstiger was dan in Juli. NEDERLANDSCHE KINDEREN UIT DUITSCHLAND. Dinsdag j.l. is te Katwijk weer een transport Nederlandsche kinderen uit de omgeving van Bentheim en Dussel- dorp aangekomen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft, daartoe door een van het comité voor Nederlandsche Kinderen in den Vreemde, gevestigd te Amsterdam, in uitzicht gestelde gift in staat gesteld, zijn transporten weer kunnen hervatten. Deze kinderen uit Nederlandsche gezinnen in Duitschland zullen 6 we ken in het kinderhuis te Katwijk aan Zee vertoeven. Daarna zullen andere kinderen hun plaatsen innemen. Er komen nog velen op de lijsten van het RECLAME. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwslillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Roode Kruis voor. De aanvragen hou den nog steeds aan; zoo heeft thans het Roode Kruis weer een verzoek uk het Ertsgebergte, waar ook noodlijdén- de Nederlandsche gezinnen gevestigd zijn, ontvangen. DE EX-RIJKSKANSELIER, LUTHER, LOGEERT OP TEXEL. Naar de Texelsche Courant verneemt is gistermiddag te 5 uur op Texel aan gekomen de heer Dr. Luther, de vroe gere rijkskanselier van Duitschland. Het ligt in zijn bedoeling te de Koog, de rüstige Texelsche badplaats, eeni ge dagen door te brengen. Dr. Luther nam zijn intrek in het badhotel Prin ses Juliana aldaar en is vergezeld van zijn dochter, met wie hij de reis van Essen naar Amsterdam per vliegtuig aflegde. WEGENBELASTING. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ebels heeft aan den minister van fi nanciën de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat door de betrokken ambtenaren in verschillende plaatsen van ons land dan coöperatieve dorsch- en landbouwvereenigingen vrijstelling van wegenbelasting wordt geweigerd voor motorrijtuigen, welke uit den aard bestemd zijn om elders dan op wegen te worden gebruikt en die uit sluitend ten dienste van de eigen land bouwbedrijven van de leden dier coö peraties van den openbaren weg ge bruik maken? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, moet deze weigering dan niet geacht worden in strijd te zijn met den inhoud en de bedoeling van art. 6d der Wegenbelastingwet en is de minister bereid, te bevorderen, dat de bedoelde vrijstelling alsnog wordt verleend? 3. Indien vraag 3 ontkennend wordt beantwoord, wil de minister dan me- dedeelen, in welken vorm het gemeen schappelijk houden van motorrijtui gen dient te geschieden, ofri den hou ders aanspraak te geven op de te hun nen behoeve in art. 6d der Wegenbe lastingwet opgenomen vrijstelling van wegenbelasting? Naar het Hbld. verneemt is op het desbetreffend schrijven van den juri- dischen adviseur der Ned. Vereeniging van Landbouwtractorgebruikers, mr. R. H. Dijkstra, aan den minister van financiën thans van dezen een beschik king ontvangen van den volgenden in houd: „Naar aanleiding van uw adres van 1 September heb ik de eer u mede te deelen, dat coöperatieve vereenigingen opgpricht op den voet van de regelin gen vervat in de door u overgelegde stukken (statuten, huishoudelijk regie ment en huurcontract), de vrijstelling naar artikel 6, letter d, der Wegenbe lastingwet kunnen genieten. Mocht evenwel blijken, dat die ver eeniging zich niet houdt aan de sta tuten enz., dan behoud ik mij het recht voor op het verleenen van vrij stelling terug te komen. Bovenstaande geldt niet alleen voor de in uw adres bedoelde nieuwe coöperatieve vereeni gingen, doch ook voor die, welke reeds langeren of korteren tijd hebben be staan." Hieruit volgt dus, dat thans in hoog ste instantie is komen vast te staan, dat niet alleen vrijstelling van wegen belasting wordt toegekend aan reeds bestaande coop, dorsehvereenigingen, doch ook aan die, welke onder leiding van de heeren R. H. Dijkstra en J. S. Visser (Santpoort) door de Ned. Ver. van Landbouwtractorgebruikers in den laatsten tijd zijn opgericht. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Rede van Chamberlain. Chamberlain heeft Zaterdag in de middagzitting het woord gevoerd over het algemeene rapport der werkzaam heden en over het Nederland sche voorstel om terug te keeren tot de beginselen van het protocol van 19*24. De Engelsche minister verdedigde de houding van die mogendheden, welker vertegenwoordigers in ver band met de Raadszittingen ook af zonderlijke besprekingen houden. Hij verzekerde, dat deze besprekingen nooit loopen over kwesties, die lin nen de bevoegdheid van den Raad val len, maar wel over problemen, waar van de oplossing het werk van den Volkenbond makkelijker maakt. Het Nederlandsche voorstel, om de beginselen van het Geneefsche proto col van 1924 aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, noemde Chamberlain ondoelmatig, daar dit protocol door verscheidene mogendheden niet kan aanvaard worden. Deze mogendheden zijn bij hun vroegere opvattingen ge bleven. De Engelsche minister nam het En gelsche rijk in bescherming tegen het verwijt, dat het de ontwikkeling van den Volkenbond tegen houdt. Groot- Brittannië zoo zeide hij, heeft het handvest van den Bond onderteekend en heeft er veel toe bijgedragen om het verdrag van Locarno te laten tot stand komen. Het is onmogelijk van het rijk te verkrijgen, dat het nog an dere grenzen en meer gebi,ed waar borgt. De Engelsche delegatie is echter wel bereid een motie goed te keuren, zoo als de Poolsche delegatie heeft inge diend en waarin de oorlog plechtig wordt veroordeeld. Wijziging der Ned. resolutie. Minister Beelaerts van Blokland, die Chamberlain van repliek diende, ver klaarde zich om diens bedenkingen uit den weg te ruimen, bereid het Ne derlandsche voorstel aldus te wijzigen, dat niet meer uitdrukkelijk gesproken wordt van de beginselen van het pro tocol, doch dat slechts verlangd zal worden een studie van de beginselen van ontwapening, veiligheid en arbi trage, die in het Volkenbondsverdrag tot uitdrukking zijn gebracht. Het Ne derlandsche voorstel krijgt daardoor den volgenden tekst: De Volkenbondsvergadering, overtuigd dat het wenschelijk is, zonder de discussies over het proto col van Genève van 1924 te heropenen, te onderzoeken of het oogenblik niet gekomen is om de studie te hervatten der beginselen van ontwapening, vei ligheid en arbitrage, die in het' Vol kenbondsverdrag zijn tot uiting ge bracht, overwegend, dat het van de grootste beteekenis is, dat de Volkenbondsver gadering den arbeid van de voorberei dende ontwapeningscommissie aan moedigt, besluit de studie van de bovenge noemde beginselen en van de hoofd stukken van het rapport over het werk van den Volkenbondsraad en van het secretariaat-generaal, die be trekking hebben op de ontwapening, naar de derde commissie te zenden. Hierna heeft de voorzitter Guani verklaard, dat de wijzigingen hem be langrijk genoeg schenen om voor he den de beslissing over de wijze van behandeling van het Nederlandsche voorstel aan te houden en deze beslis sing op Maandag te nemen. Om acht uur werd de zitting tot Maandag verdaagd, nadat een com missie van vijf leden was benoemd over de kwestie van het nieuwe Vol kenbondsgebouw. NOODLANDING VAN DE PRIDE OF DETROIT. Op een Japansch vliegveld. De „Pride of Detroit" die Zondag morgen om 5.45 uit Sjanghai was op gestegen, heeft een noodlanding moe ten maken op het Japansche vlieg veld Omoera nabij Sasjoe (Kioesjoe). De landing, die het gevolg was van mist en tekort aan benzine, had om 3.30 's namiddags plaats. HET EINDE DER SPOORWEG STAKING IN QUEENSLAND. Naar uit Brisbane gemeld wordt, heeft de regeering erin toegestemd, al le deelnemers aan de spoorwegstaking in Queensland weder in dienst te ne men, zoodat er geen slachtoffers zijn. Het bericht van de opheffing der staking heeft algemeene vreugde ge wekt, ook in verband met het feit, dat een oplossing was bereikt in het eerste ernstige geschil tusschen de socialis tische regeering en de vakvereenigin- gen. De staking in de suikerfabriek, in sympathie waarmede de spoorwegsta king werd begonnen, duurt nog steeds voort NOODWEER IN BELGIë. Groote schade in de omstreken van Kortrijk. Boven de streek van Kortrijk heeft Zaterdagmiddag een hevige storm ge woed, waarbij boomen afknapten, de veldvruchten vernield werden, terwijl aan talrijke huizen schade werd aan gericht. Tevens was het onweer niet van de lucht, terwijl er een ware wolk breuk heerschte. Het dorp Bisseghem, 4 K.M. van Kortrijk. had zwaar te lijden. Talrijke daken werden afgerukt, terwijl een huis instortte. Een vlasschuur werd als een kaartenhuis opgetild en een eind verder neergesmakt. Twee arbei ders konden zich tijdig in veiligheid brengen, doch een twintigjarig jong- Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van: a. N. Doeven en G. G. Groenewcg-M cm vergunning tot het oprichten van een end rgrondsche bewaarplaats vcor 6coo liter benzine met bovengrond jch .aftapinrichting in en op de RserenstiL vóór het perceel Heeiienstr. no. n, ka dastraal bekend Gemeente Leid:n. Sec tie M. no. 4369. b. de Continental Petroleum Compa ny, om vergunning tot het oprichten van een ondorgrondsche bewaarplaats voor 2000 L. benzine met afta^urich- ting in en op den Mprschweg voor het perceel Morschweg no. 9c.. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L. no. 7.10. c. de N.V. P. Glos en Leembruggen, ,om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van wollen garens in het perceel 3e Binnenvestgracht no. 3 en 4, lead astraal bekend. ..Gemeente Leiden, Sectie B no. 2929. Gelet op de artb. 6 en 7. der Hindeiv wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlag2n op de Secretarie dezer gemeente ter visié gelegd z^n; alsmede dat op Zaterdag den 24en Sept. e.k., des v.m. te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij .er do aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet ovei* eenkomstig art. 7 der Hinderlwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Leiden, 10 September 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Koepokinenting. B. en W. van Leiden, brengen ter al gemeene kennis, dat met ingang van Woensdag 14 Sept. e.k., eiken Woens dag, telkens des n.m. om 2 uur, in het Eihsabethshof aan de Oude Vest. gele genheid zal worden gegeven tot koste- looze inenting en herinenting. Het trouwboekje moet worden mede gebracht. Leiden, 12 Sept. 1927. A. VAN DE SANDÉ BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Doorvaartwijdte Oude Vest. B. en W. van Leid.-n urengen ter kennis van belanghebbenden, dat de maximum doorvaartwjjdte van de nauw ste brug over da Oude Vest, thans be- kinaagt 0.10 M. Leiden, 10 September 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Nieuw gekweekte Dahlia ingezonden door de Kweekerij „Eureka" te Hillegom, op de Speciale Dahlia-Tentoon stelling en Keuring te Haarlem. 911 Sept. mensch werd onder de puinhoopen be dolven. Toen men hem had bevrijd, bleken de levensgeesten reeds geweken. Te Wevelghem werd een kermiswa gen opgetild en tien Meter verder te gen den grond geslingerd. Eenige hon derden huizen werden beschadigd. De aangerichte schade valt nog niet te overzien. KORTE BERICHTEN. Verwacht wordt, dat de Fransche regeering aan Moskou zal verzoeken zijn gezant te Parijs, Rakofski, terug te roepen. De „Action Frangaise" oefent in verband met jhr. Beelaerts' rede cri- tiek uit op Nederlands tegenzin tegen bewapening. Smuts acht het ondenkbaar, dat Zuid-Afrika in zijn nieuwen status in een oorlog, dien Engeland moet voe ren, onzijdig zou blijven. De president van het internatio nale industrie-diamantsyndicaat, te Antwerpen koestert geen concurrentie vrees van eventueele vestiging eener diamantslijperij-industrie in Zuid- Afrika. De beweging tegen de transatlan tische vluchten vindt in Amerika meer en meer aanhang. In politieke kringen te Londen wordt verwacht, dat Lord Cecil in den komenden winter een grooten veld tocht voor de Volkenbondsgedachte voor algemeene ontwapening zal on dernemen. Kapitein Macintosh heeft ver klaard, dat hij het plan, om met kapi tein Wreford van Dublin naar New York te vliegen, niet opgeeft en nog slechts op goed weer wacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2