2778 CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 011 nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8s'e JAARGANG MAANDAG 12 SEPTEMBER 1927 NUMMER 2229 ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pei kwartaali 2.50 Per weer f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.9ü Bureau: Hoolgrachl 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Posibox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Sireeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22V« cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Ons nieuwe telefoon nummer is Straatbetoogingen. De Sociaal-democraten hebben on langs op felle wijze afgekeurd het straatrumoer van de Communisten over de Sacco en Yanzetti-terechtstel- ling. „Het liederlijk spel met lijken", werd dat genoemd. Ook andere rumoerige straatbetoo- gingen worden vaak afgekeurd. De S.D.A.P. is immers de partij van rus tige massa-betooging, zij heeft de massa in de hand! Dat dit nog al eens misloopt heb ben wij hier meermalen gezien, wij herinneren slechts aan het afranselen van een rustig wandelaar in Den Haag verleden jaar. Wij herinneren ook aan het gebeurde te Weenen en andere buitenlandsclie steden. Daaruit blijkt dus dat de S. D. A. P. als het er op aankomt ook de men sehen niet in de hand heeft. Trouwens hoe kan het ook, iemand die eerst verzet predikt en de overheidsmacht afkeurt kan het volgend oogenblik geen eerbied voor die macht verwach ten. Daarom is de eenige manier om uitspattingen te voorkomen geen cpenbare betoogingen meer houden. Alleen binnenshuis betoogen, als er betoogd moet worden. Dr. A. R. Zimmerman, oud-Burge meester van Rotterdam, heeft on langs in een Telegraaf-artikel, naar aanleiding van de onlusten in Wee nen, verdedigd, dat het noodig is om straatbetoogingen te verbieden. „De eerste les", zegt hij, „die uit dit alles te putten valt, is, dat men in onze dagen niet voorzichtig genoeg kan zijn met het toelaten van straatdemonstraties, welke een politiek doel beoogen. Maar al te vaak is de Overheid liet slachtoffer der dwaling, dat zij, die zich de leiders der arbeidersbeweging noemen, in staat zijn, een ordelijk verloop te waarborgen. Zij zijn dat niet en en zullen dat nooit zijn, omdat hun werkelijke invloed op de massa veel en veel geringer is, dan zij voor geven en zich misschien inbeelden. In onzen tijd staat overal de com munist gereed, om zich van de leiding meester te maken en het graan te oogsten, dat de socialist heeft ge zaaid." Meer en meer zal blijken, dat de socialisten op straat door de commu nisten worden overschreeuwd. Zour den de socialisten daaruit niet de ver standige conclusie trekken, om voort aan niet meer openbaar te betoogen 't Ware te wenschen, want dan zouden zij ook anderen niet ergeren. Maar wij durven nauwelijks hopen, dat deze wensch ernstig zal worden opgenomen. V De a vaarlijke pers. Het beste bewijs, dat het noodig is, voor onze eigen pers te strijden, is gelegen in de onrustbarende toene ming van het aantal revolutionaire bladen. Dezer dagen vonden wij daarvan de volgende opsomming „En niet alléén de communisten beschikken over een uitgebreide pers, ook de anarchisten, de revolutionaire anti-militairisten en tal van andere revolutionaire groepen hebben hun bladen, die dag aan dag de bevolking van ons werelddeel vergiftigen. Zoo telt de communistische pers in Duitschland 42 dagbladen en be schikt de Duitsche communistische partij over een eigen uitgeverij en niet minder dan 20 drukkerijen. In Frank rijk verschijnen 4 dagbladen in de ste den en 25 op het platteland. Ook daar hebben de communisten een centrale te Parijs ten behoeve, van al hun ge drukte propaganda. In Oostenrijk beschikt de commu nistische partij over 4 dagbladen, in Tsjecho-Slowakije verschijnen 2 communistische dagbladen in 6 talen, het hoofdorgaan heeft een ochtend en avondeditie. In Noorwegen tellen we 12 communistische bladen, waar van 3^ dagelijks verschijnen. Zweden heeft 6 bladen van de communistische pers, waarvan 2 dagbladen. Denemar ken, Ierland, Nederland, België, Zwit serland hebben alle hun eigen com munistische dagbladen, terwijl in Engeland tal van communistische pe riodieken naast het hoofdorgaan, de Workers Weekly", van de pers ko- Ook buiten Europa is de communis- lisihe pers sterk vertegenwoordigd. Noord-Amerika, Argentinië, Uruguay, Chili en Cuba, Noord-Afrika en Azië, Nederlandsch-Indië en de Engelsche koloniën hebben alle eigen commu nistische organen". Een waarlijk ontstellend gevaar is hierin gelegen, omdat bij alle ver deeldheid in bijzonderheden, toch één machtige eenheid daaruit spreekt, wat de hoofdzaak aangaat, opstand tegen God en Zijn levensbestek Waarlijk onze stem moet steeds duidelijker klinken om daartegen te getuigen. STADSNIEUWS. AFSCHEID Ds. J. W. G. GOEDHARD. Gisteravond nam in de stampvolle Pieterskerk, Ds. J. W. G. Goedhard, predikant bij dé Ned. Herv. Gemeente afscheid van de Leidsche gemeente om de volgende week zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Gem. te Zeist. Aan het begin der godsdienstoefe ning werd gezongen Ps. 90 1 en 9. Gelezen werd Efeze 3 1421. Na het gebed las Z.Eerw. 1 Petr. 1 35 en 1725, naar aanleiding waarvan hij zijn tekst koos nl. de woorden: „Want alle vleesch is als gras, en alle heer lijkheid als een bloem van het gras. Het gras is verdord, de bloem is afge vallen, maar het Woord Gods blijft tot in 'eeuwigheid, en dat is het Woord dat onder u verkondigd is." Spr. begon met te zeggen, dat het werk van den mensch klein is tegen over het machtige van Gods werk. De brief van den apostel staat in het tee- ken der Godsverlieerlijking. En deze Petrus die zoo goed kent de heerlijk heid Gods, die spreekt dat woord uit: Het Woord Gods blijft tot in eeuwig heid. Dit woord is een borstwering die den zwakke kracht geeft. Op dit woord van God is pilaarvast te vertrouwen. Wanneer onze ziel moest gevoed wor den door het woord van menschen, dan zou ze verhongeren, immers de mensch is als gras en als een bloem van het gras. Om dat te weten behoeft men nog geen geloovige te zijn, zoo als Petrus dat was. Dat voelt bijna ieder mensch en het is een raadsel voor hem waarom dit korte leven is. Het is echter Gods Woord, dat van dit raadsel een oplossing geeft. En het is zulk een groot voorrecht wanneer wij aan dat woord gebonden zijn. Het Woord Gods blijft tot in eeuwigheid. Dit is hetgene waardoor Jesaja op zoo gebiedende wijs heeft kunnen zeg gen: Troost, troost mijn volk, zal u- lieder God zeggen. Petrus voegt in het woord van den tekst eraan toe: Dit is het woord, dat onder u gepredikt is. Zalig is de prediker, die Jezus, het vleesch geworden Woord naast zich heeft. Wanneer spr. een en ander toe wil passen op zich zelf dan durft hij het Petrus na te zeggen: Dit is het woord dat onder u gepredikt is en hij durft ook met Paulus te zeggen: Ik dank God, dat gij het aangehoord hebt, niet als eens menschen woord, maar als Gods Woord. Dat woord is door de eeuwen heen gebleven. Dat woord sterkt, voedt en geeft moed. Dat woord blijft tot in eeuwigheid. Spr. waarschuwt de toeschouwers hier, die gekomen zijn om een mis schien wat eigenaardig tafereel te zien, om het Woord van God niet te verwerpen en de gemeente van Chris tus vermaant spr. het woord te be houden en te bewaren. Nadat gezongen was Ps. 111 :5, zei spr. dat het hem een behoefte was tot sommigen hier een apart woord te spreken. Spr. is erkentelijk voor al de welwillendheid die hij heeft ontvan gen van de stedelijke overheid en zegt daarvoor hartelijk dank. Van de pro fessoren in de theologie aan de Leid sche Universiteit mist spr. Prof. v. Nes wat hem veel leed doet. Prof. Plooy dankt spr. voor alles wat deze voor hem gedaan heeft. Ook zijn collega's dankt spr. voor het vele dat hij van hen geleerd heeft en spreekt den wensch uit dat hun getal weer spoe dig volledig zal zijn. Voorts richt spr. zich tot zijn collega's uit de omlig gende gemeenten die hier aanwezig zijn, daarbij den wensch uitsprekende dat de grensregeling tusschen Leiden en Oegstgeest spoedig in orde zal zijn. Verder richtte spr. zich tot oud-colle ga Schokking, vervolgens tot de gods dienstonderwijzers en tot de broeders van den Kerkeraad, die hij heeft lee- ren waardeeren om hun noesten ar beid, van welken arbeid hij hoopt dat hij rijkelijk gezegend zal worden. Daar na uit spr. een woord van groote waar deering voor het werk van het Kies college en de leden van de gemeente commissie en bidt Gods zegen toe aan allen die in dienst der gemeente wer ken zooals collectanten, commissies voor den eerediensl. he Marekerk-co mité, de kosters en kerkelijke bedien den aan welke laatsten spr. toewenscht dat zij goed zullen beseffen wat be- teekent het woord: Dienende den Heere en niet de menschen. Ook veel werk buiten de kerk heeft altijd spr. s sympathie gehad, zooals het werk der zending, het vereenigings werk, de kinderkerk en de Zondags school. Spr. is dankbaar voor alles daarbij ondervonden. Ten slotte richt spr. zich tot de ge meente van Leiden, zijn groote dank brengende aan allen die vertrouwen in hem gesteld hebben en dat ook ge toond hebben. Spr. kan met de Schrift zeggen: Het is mij voor het minste door u geoordeeld te worden, maar toch stelt spr. prijs op het oordeel der gemeente en hij durft het gerust uit te spreken dat er in de afgeloopen vijf jaar nie s geweest is, dat hem heeft doen verlangen heen te gaan. De jon geren in de gemeente die zooveel moei lijke oogenblikken hebben,raadt spr. aan, wanneer zij niet durven antwoor den, op de vraag die Jezus aan Petrus stelde: Hebt gij Mij lief, -deze vraag aan Jezus te stellen en het antwoord zal bevredigend zijn. Ten slotte wekt spr. de gemeente op om, wanneer zij dankbaar is voor het menschenwerk, door hem verricht, vooral dankbaar te zijn voor het volmaakte werk door Christus. Als nazang werd gezongen Gez. 3 6. Aan het einde der godsdienstoefe ning zong de gemeente haar scheiden den leeraar staande toe Ps. 121 4: De Heer zal u steeds gadeslaan, waarvoor Ds. Goedhard met een enkel woord dankte. Ds. H. THOMAS. Zooals we Zaterdag 'reeds mede deelden is het vandaag 30 jaar gele den, dat Ds. H. Thomas, predikant bij de Geref. Kerk alhier in het ambt van Dienaar des Woords bevestigd Dit jubileum draagt natuurlijk geen officieel karakter en er stonden geen verkeersagenten voor de deur van Z.Eerw. om de files van equipages te regelen, zooals -de dominé lachend tegen ons opmerkte, maar dat de dag niet onopgemerkt is voorbijgegaan, spreekt vanzelf, als men weet van de achting en liefde, die men Ds. Thomas in zijn gemeente toedraagt. Van verschillende menschen mocht Z.Eerw. bewijzen van belangstelling ondervinden en we twijfelen er niet aan of in den loop van den dag en van den avond zullen deze nog zeer toenemen. CLASSIS LEIDEN DER GEREF. KERKEN. Donderdag hield de Classis Leiden der Geref. Kerken een langdurige ver gadering. Door de classis werd o.m. na breed voerige discussie de beroeping van Dr. D. J. van Katwijk te Schipluiden tot 2den dienaar des Woords der kerk van Oegstgeest geapprobeerd. Naar wij vernemen, is Dr. van Kat wijk, die godsdienstleeraar is aan de Chr. H.B.S. te Alphen, than9 ook be noemd tot godsdienstleeraar aan de Chr. H.B.S. te Leiden en geschiedt dit onder goedkeuring van de kerk van Oegstgeest. Dr. van Katwijk is n.l. tot Dienaar des Woords dezer kerk beroe pen onder zoodanige beperking van zijn arbeid als zoodanig, dat hij te vens zijn werkzaamheden aan de beide H. B. Scholen zal kunnen waar nemen. Wat betreft het geschil te O. werd door de classis besloten, dat de be handeling daarvan zal worden voort gezet onder leiding van de daarvoor reeds werkzame commissie CHR. ONDERWIJZERS. Zaterdagavond vergaderde de Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwij zeressen. Na het zingen van Ps. 89 1 opent de voorzitter de vergadering met g£- bed en leest hierna voor Pred. 3 18, waaraan hij eenige woorden van har telijk welkom verbindt. Na het voorlezen der notulen geeft de voorzitter het woord aan den in leider van hedenavond, den heer A. J. Anes, die een inleiding houdt over: „Het technisch lezen De inleider gaat achtereenvolgens na, welke fouten ons leesonderwijs aankleven en welke middelen dienen te worden aangewend om deze weg te nemen. Om beschaafd te leeren lezen, dienen de leerlingen in de eerste plaats beschaafd te spreken en te hooren spreken. Tevens moet worden aangebracht: Inzicht in zinsbouw, daar anders veel van beteekenis en in houd verloren gaan door verkeerde accentuatie. Daartoe behoort de leer ling veel hardop te lezen, 't liefst voor de klas. Alle spot moet onmiddellijk worden afgesneden. Toon en houding moeten in overeenstemming zijn met inhoud. Door het lezen voor de klas wordt de duidelijkheid, rust, het let ten op punktuatie en toonhoogte ten zeerste bevorderd. Eveneens: veel re- citeeren. De inleider beveelt zelfs wed strijden in het voordragen aan. Bij het voordragen heeft de voordrager te bedenken, dat hij slechts medium is tusschen dichter of schrijver en het publiek, dat hij zoo ge Louw mogelijk het gevoel en de aandoening van den eersten heeft over te brengen. Vooral moet gewaakt tegen te snel lezen. Flink en duidelijk, letten op klinkers en medeklinkers en niet de helft van een woord inslikken. De inleider licht met vele voorbeel den fouten v.an verschillende lezers toe en geeft zelf vele fragmenten ten beste. Vooral de bijbel schittert op zoo talrijke plaatsen door verheven majesteit en treffende klankencombi natie. Een luid applaus is de welverdiende dank van alle aanwezigen, die met veel belangstelling den inleider heb ben gevolgd. Aan de bespreking wordt deelgenomen door de heeren: J. C. VVirtz, H. de Boer, D. Meyer en J. Plooy. Tijdens de pauze, die hierna wordt gehouden, heeft de stemming plaats voor een voorzitter en secretaris, die beide niet herkiesbaar zijn, de eerste wegens periodieke aftreding, de laat ste wegens vertrek naar Ned. Oost- Indië. Bij eerste stemming werd tot voor zitter g-ekozen den tegenwoordigen 2e voorzitter, H. de Boer van Noord- Wijk aan Zee, en na eenige stemmin gen tot secretaris en 2e voorzitter, de neeren J. de Groot en W. G. Alders- hoff. D© heer H. de Boer richt eenige woorden tot den aftredenden voorzit ter, die steeds met groote nauwgezet heid en aangenaamheid de vergade ringen heeft geleid, dankt hem voor zijn arbeid en bidt hem Gods zegen toe. De voorzitter spreekt woorden van dank tot den vertrekkenden secreta ris en wenscht hem voor zijn arbeid in Ned.-Indië de hulp des Heeren toe. De secretaris antwoordt hierop met dank voor het genoten vertrouwen en de waardeerende woorden. De voorzitter sluit hierna de aange name geanimeerde vergadering met dankgebed. DIRIGENT F. E. A. KOEBERG. In December a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer F. E. A. Koe berg benoemd werd tot dirigent van het Leidsche Studenten-Muziekgezel schap „Sempre Crescendo". Dit jubi leum zal zeker niet onopgemerkt voor bijgaan. EEN UITKEERING VAN BIJNA 3000 Een lid van de afd. Leiden van den Fabrieksarbeidersbond, zoo lezen wij in „Het Volk", had in December '24 'n ongeval gehad, hetwelk echter door de Rijksverzekeringsbank niet als een on geval werd erkend. Uitkeering van on gevallenrente werd daarom geweigerd. Met medewerking van het Bureau voor Arbeidsrecht werd beroep inge steld. De Raad van Beroep besliste, dat de uitkeering ten onrechte was geweigerd en een rente werd toege kend van ƒ4.96 per dag. Het Bestuur van de Rijksverzeke ringsbank legde zich bij deze beslis sing niet neer en stelde beroep in bij den Centralen Raad, doch werd op nieuw in het ongelijk gesteld. De Bank was nu wel genoodzaakt uit te keeren en betaalde aan het lid 277 uit. Tegelijk werd de uitkeering stop ge zet, hoewel het lid, tengevolge van liet ongeval nog steeds niet werken kon. Na de weigering van verdere uit keering werd weer door het Bureau voor Arbeidsrecht beroep ingesteld en weer zag het lid zich bij uitspraak in hoogste instantie uitkeering toege kend. Hij ontving nu een bedrag van ƒ461, waarna opnieuw de Rijksverzekerings bank verdere uitkeering weigerde. Ten derde male was hij, die nog steeds niet werken kon, genoodzaakt in beroep te gaan. En hij had de voldoening, dat na een procedure van ruim een half jaar de Raad van Beroep opnieuw ten zij nen gunste besliste. Door de Rijksverzekeringsbank moest nu uitkeering worden gedaan over het tijdvak van 11 Juni 1925 tot 28 Octo ber 1926. Op 17 Augustus J.l. kreeg belanghebbende het lieve sommetje van 2147 uitbetaald. Begrijpelijkerwijs is hij over het verloop van deze zaak, waardoor hij in totaal bijna 3000 uitbetaald kreeg-, goed te spreken. NA HET CONFLICT-J. POPTIE. Men zal zich waarschijnlijk nog her inneren, dat er heel wat te doen is ge weest in het laatst van het vorige "en begin van dit jaar over een staking bij den bakker J. Poptie, waarbij strooibiljetten, ingezonden stukken, en manifesten elkaar bijna even hin- Binnenland. Afscheid van Ds. J. W. G. Goedhard van de Ned. Herv. Gem. te Leiden. Het s.s. „IJselmonde" in den Nieu wen Waterweg overvaren; 4 dooden. Een windhoos boven Kruiningen. Buitenland Rede van Chamberlain ter Volken bondsvergadering. Minister Beelaerts van Blokland amendeert zijn voorstel. De spoorwegstaking in Queensland geëindigd. Noodweer in de omstreken van Kortrijk. j De Pride of Detroit heeft een nood landing moeten maken op een Ja- pansch vliegveld. derlijk volgden als de stakende gezel len en hun aanhang het de werkwilli gen deden. Daar volgens de meening van den curator van den inmiddels gefailleer- den bakker, Mr. H. W. J. Averbeck, advocaat alhier, de ondergang van de bakkerszaak het onmiddellijk gevolg van het optreden Van de organisatie der stakers is geweest, heeft deze te gen die organisatie, den Alg. Nederl. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbedrijf gevestigd te Amsterdam, een actie in gesteld tot algeheele vergoeding der schade veroorzaakt door hun onrecht matige daad. Terzelfder tijd is door Mr. Averbeck gedagvaard de firma Gebrs. G. en J. v. d Oord, alhier, die oneerlijke concur rentie zou hebben gepleegd door van de moeilijke positie van hun collega gebruik te maken om zoo bun clien tèle te vergrooten. Voor den Alg. Ned. Bond enz. zal Mr. J. Weyl zich procureur stellen. VOOGDIJRAAD. D© Voogdijraad heeft, na verkregen Koninklijke goedkeuring, benoemd tot waarnemend secretaresse Mejuffr. W. van der Velden, alhier. ONTPLOFFING. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur zou in het Wijkgebouw aan de Hee renstraat, waar Ds. Goedhard afscheid nam en waar ongeveer een 100-tal per sonen, meest kinderen, aanwezig wa ren, door den photograaf B. een photo genomen worden. Bij het ontsteken van het magnesi umlicht had een ontploffing plaats en de heer P. B. kreeg een groote vlam in het gezicht, zoodat hij van het bankje, waarop hij stond, viel. De kin deren begonnen te gillen en er ont stond een kleine paniek onder hen. P. B. werd door den dokter van den E. H. D. onderzocht, en het ongeluk bleek goed afgeloopen te zijn; hij had geen ernstig letsel bekomen. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor alhier vestigt de aandacht erop, dat het luchtrecht voor correspondentie voor Ned. Indië (geen aangegeven waarde), die sinds Juli j.l. gedurende de eerstvolgende maanden na aan komst der booten te Batavia per lucht post BataviaSemarang—Soerabaja, verder wordt verzonden, is verlaagd tot 10 cent per briefkaart en 10 cent per 20 gram of gedeelte van 20 gram voor de overige stukken. Deze corres pondentie moet van een duidelijke aanwijzing „per luchtpost Batavia Semarang"' resp. BataviaSoerabaja" zijn voorzien. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Lasschuyf. jm. 33 j. en C. M. P. Kettenis, jd. 26 j. J. Bink. jm. 37 j. en J. C. Tel- jeur. gesch. 27 j. N. Langezaal. jm. 32 j. en W. Opdam, jd. 33 j. J. C. Drinhuysen, jm. 28 j. en C. J. Delfos, jd. 24 j. J. A. Weers, jm. 20 j. en C. M. Ouwendijk. jd. 25 j. A. M. Ver meulen. jm. 35 j. en S. M. Oudshoorn, jd. 28 j. P. P. Stokkerman, jm. 35 j. en J. J. Louwrier, jd. 21 j. J. Zitman, wedr. 46 j. en M. G. Smitte- naar, wed. 43 j. C. J. van Reenen, jm. 25 j. en C. A. C. den Hengst, jd. 24 j. A. Jongsma, jm. 24 j. en C. M. Bourgonje, jd. 22 j. J. Sijpestijn jm. 23 j. en W. Dekker, jd. 23 j. A. W. P. A. Leuven,jm. 28 j. en A. M. Laken, jd. 25 j. J. H. Rijsbergen, jm. 27 j. en W. J. Jokmin, jd. 26 j. D. Bouwman jm. 26 j. en L. C. S. de Lange. jd. 26 j! J. Cornelisse, jm. 27 j. en M. J. Al kemade, jd. 23 j. H. J. A. Visser jm. 24 j. en M. J. C. Kriek, jd. 23 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1