Gewijde en Ongewijde Historie. EGYPTE IN ABRAHAMS TIJD. Niet slechts Mesopotamië, ook Egypte stond ten tijde van Abrahams komst in Kanaan reeds op een hoo- gen trap van ontwikkeling. Wel had het omstreeks het jaar 2000 v. Chr. een tijd van binnen- en buitenland- sclie moeilijkheden achter den rug, doch een nieuwe periode van bloei stond aan te breken. Van de 6de tot de 11de dynastie (on geveer 25002000 v. Chr.) was het met de monarchie, die te Memphis haar residentie had, steeds bergaf waarts gegaan. Een tijdperk van ver val en van verwarring brak aan, waaromtrent ons de historische teks ten geen inlichtingen verstrekken, doch die wij leeren kennen uit de lit teratuur dier dagen. Van hoeveel me lancholie getuigt b.v. niet het Lied van den Harpist, gezongen bij het graf van een van de koningen Antef van de 11de dynastie toen de zetel der regeering reeds naar Thebe verplaatst was: „Het lichaam vergaat, verteert, Terwijl anderen blijven, sedert den tijd der voorouders De goden van vroeger rusten in hun pyramiden Zoo ook de edelen en wijzen, begraven in hun pyramiden. Wat hun betreft, die huizen bouwden, hun plaats is er niet meer; Ziet, wat er van hen is geworden. Ik heb de woorden van Imhotep en Harzozef gehoord, .Wier uitspraken zulk een goeden roep hebben; En toch, waar zijn hun plaatsen? Hun muren zijn puinhoopen, Hun plaatsen zijn er niet meer, Als waren zij er nooit geweest. Niemand komt daar vandaan Om ons te vertellen, hoe het hem gaat; Om onze harten gerust te stellen, Totdat ook wij gaan naar die plaats, Waarheen zij zijn gegaan. Moedig uw hart aan het te vergeten, En laat uw hart verwijlen bij wat voordeelig voor u is. Jaag uw verlangens na zoolang gij leeft, Leg myrthe op uw, hoofd, Hul u in fijn lijnwaad, Gedrenkt met kostbare geuren, De echte geschenken der goden. Voer uw vermaken nog sterker op, Laat uw hart niet vermoeid wezen, Volg uw verlangen en uw genot, En vorm uw zaken op aarde Naar de inspraken van uw hart, Totdat die dag der droefheid tot u komt, Als het tot stilstaan gebrachte hart de klaagzangen niet meer hoort; Want geen klaagzang kan den mensch uit het graf terugroepen. Vier den blijden dag. Blijf er niet bij stilstaan. Want zie, niemand neemt zijn goederen met zich, Ja, niemand keert terug, die daar heen is gegaan". Een somber tafereel schildert ons ook de priester Neferrehoe van Heiio polis van de toestanden in zijn dagen: „Dit land is geheel te gronde ge richt; niemand stelt er meer belang in, niemand spreekt er meer van, nie mand weent er meer over. En toch, wat is het land geworden? De zon ver bergt zich en schittert niet meer de rivier van Egypte is leeg, men kan haar )droogvoets overstekenDe Zuidenwind (typhon) vernietigt den Noordenwind.... Al wat goed was is verdorven, het land is overgegeven aan de ellendeVijanden zijn op gestaan in het Oosten, Aziaten zijn in Egypte binnengedrongenDe wil de dieren der woestijn drinken aan de rivier van EgypteDit land is ver- meesterd (door de plunderaars) en men weet niet wat er van worden zal Ik zie dit land in rouw en moei te. Wat nooit gebeurd was gebeurt nu. Men neemt de wapens voor den strijd ter hand, omdat het land leeft van wanorde. Men vervaardigt lan sen met het koper om het brood met bloed af te bedelen. Men lacht met een ziekelijk lachen. Men weent niet meer bij de begrafenissen Men vermoordt elkaar. Ik toon u den zoon die de vijand, den broeder die de tegenstander geworden is; en een man doodt zijn vader.De haat re- Leidsche Penkrassen. Amice, Het zal je niet verwonderen, dat ik vandaag nog eens weer m'n aandacht wijd aan de wethoudersverkiezing en de raadsvergadering. Wat de partijver tegenwoordiging aangaat, is er in het College geen verandering gekomen. Daarentegen hebben de leden zelf een zeer groote verandering gebracht. Met uitzondering toch van den heer Rei- meringer die bleef en wiens taak slechts geringe wijziging onderging, kregen wij een geheel nieuw college. Zelfs aan den heer Splinter, die een tijdlang tijdelijk het ambt waarnam, kan moeilijk ontzegd worden, dat hij eerst nu zich als leider van dezen tak van gemeentelijken dienst kan thuis gevoelen. Drie van de vier wethouders staan dus thans voor de niet gemakkelijke taak zich zoo spoedig mogelijk in de huishouding der gemeente in te wer ken en leiding te geven. Vergis ik mij niet al te zeer, dan zal dit college niet te kort schieten in kracht. De gekozenen beschikken ieder voor zich over een verleden dat ons waarborg biedt dat de opgenomen taak met ernst zal worden opgevat. Tevens kan ook van ieder worden ge tuigt, dat de taak in normale gevallen zeker niet te zwa&r zal vallen. geert onder de lieden van de steden. Den mond die spreekt doet men zwij gen, en men antwoordt met woorden die den stok in de hand doen nemen Het woord (der anderen) is voor het hart als vuur, en men verdraagt niet wat een mond uitdruktHet land is verkleind en (toch) worden zijn heeren talrijker.De Zon wendt zich af van de menschenIk toon u dit land in de ellende en den nood. De naam van Heliopolis is geen land meer, zij, de stad waar iedere god werd geboren!" Zoo klaagt Neferrehoe in den tijd van Snefroe, en wel scherp steekt te gen dezen donkeren ochtergrond af de lichtende profetie waarmee hij zijn Spreuken besluit: „Een koning zal van het Zuiden komen, wiens naam zal zijn Ameni.. Hij zal de witte Kroon nemen en de roode Kroon dragen, en de beide Heeren (Horus en Seth), die hem be minnen, zullen behagen in hem heb ben.... Verheugt u, menschen, die in zijn tijd leven zult! De zoon van een man (van aanzien) zal (onder zijn rijk) de hoogachting voor zijn naam hervinden (voor immer). Zij die kwaad willen doen en vijandige plan nen smeden, hun mond zal gesnoerd worden uit vrees voor hemHet Recht zal zijn plaats hernemen, en het Onrecht zal verdreven worden. Gelukkig wie deze dingen zien zal en dezen koning dienen". De redder, door de profetie van Ne ferrehoe aangekondigd, was Amenem- het I, de stichter van de 12de dynastie, onder wiens regeering en van die zij ner opvolgers Egypte opnieuw een tijdperk van orde en welvaart tege moet ging. Land- en Tuinbouw. DAHLIA-TENTOONSTELLING. In drie groote zalen van het ge meentelijk concertgebouw te Haarlem is gisteren een speciale dahlia-keu ring geopend. Deze tentoonstelling en keuring gaat uit van de Ned. Dahlia- Vereeniging, de vaste keuringscom missie van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en de Haar- lemsche af deeling van deze maat schappij. Bij de talrijke inzendingen, die over het geheel zeer goed gegroepeerd zijn, treft men van kleur en vorm zeer fraaie bloemen aan. Daar zijn in de groote zaal de Amerikaansche ver scheidenheden Jersey Beautry, Earle Williams en andere, van K. van Bour- gondiën en Zn. te Hillegom; en „Elio- nor van der. Veer", van I. A. van der Schoot te Hillegom. De Amerikaan sche verscheidenheden trekken de aandacht door den grooten vorm, maar de Nederlandsche zijn zeker even groot en over het algemeen mooier van kleur. Een fraaie inzending, groep dah lia's tusschen exotroste planten, is die van H. Hornsveld, te Baarn. Op het podium is door de N.V. v/h. H. Carleé, te Haarlem, een zeer mooie groep geplaatst, waarbij belangrijke soorten als Red Emperor, vermiljoen- rood, en de cactus-dahlia's Mary Mur ray, in oranje-kleur, en Edgar S. Jack son, zalm-oranje. Van C. Vianen, te Rijnsburg, staan hier mooie oranje- roode (Artis) en oranje-scharlaken (MacDonald) dahlia's. De bloemensierkunst is vertegen woordigd door een belangrijke inzen ding van J. F. Bekker, te Haarlem. In de groep van J. G. Ballego en Zn. te Leiden, vallen vooral de roode Al- bert E. Amos op en Oheinisches Ma- del, karmijn met witte punten. FYaaie purper-kleurige dahlia's ziet men in de groep van P. Majoor, te Baarn; en van D. Bruidegom, te Baarn, zijn er mooie aanwinsten als Cerise Queen, Delicata (lila met wit). Een diep-roode dahlia, mevr. Lud- wig, is een inzending van de fa. Lud- wig enCo., te Hillegom. Bij de fraaie groep van W. Topsvoort, te Aalsmeer, is een bijzonder mooie lila-mauve cac tus-dahlia „dr. Helmutz Spatz", en een zilverig lila „dr. Graf von Schwe- rin". Chr. Duin te Santpoort, en Albert Bos Hzn., te Overveen, hebben o.m. mooie pompon-dahlia's ingezonden, waarmee ook een groote tuinvaas is opgesierd, dfe een 150 bloemen van verschillende kleur torst. In bloem- Ik meen, Amice, dat wij als Anti revolutionairen ons ook niet moeten laten leiden door ons gevoel nu de heer Goslinga niet Onderwijs, maar Financiën kreeg. Je weet, ik was geen bewonderaar van de wijze waarop de vorige wet houder v. Onderw. dat „Departement" leidde. Ik had dit vooral krachtiger gewenscht. Zoo denkt men er in onzen kring in het algemeen over. Vandaar, dat wij wel eens teveel hebben toe gegeven aan de gedachte dat het toch vanzelf sprekend zou zijn, dat wij, zoo- dra wij een onderwijsman van erken de bekwaamheid als de heer Goslinga afvaardigden en hem als wethouder gekozen zouden zien, hem dan bij On derwijs zouden mogen begroeten. Maar niet de kiezers, niet de Raad zelf, het College bepaalt dat. Dat college zal er natuurlijk zijn wijze redenen voor gehad hebben om onzen Goslinga niet met Onderwijs, maar met Financiën en Sociale aan gelegenheden te belasten. Wij moeten dat billijken. In het algemeen kunnen wij onze fractie gelukkig prijzen, dat zij voor deze ongetwijfeld belangrijk ste portefeuille den man leverde. Wat onderwijs aangaat, hopen wij op radi caal breke net de weifelende hou ding, die wij tot heden wel eens zagen. Nu de heer Meijnen niet meer de plaats inneemt, onthouden wij ons na tuurlijk van verdere critiek. Trouwens versieringen laat ook Willy Muller, te Bloemendaal, iets moois zien. De fa. Otto Mann, te Leipzig, heeft enkee nieuwigheden gezonden, die door de reis slechts weinig geleden hebben. In de beide andere zalen zijn groe pen dahlia's van C. S. Weyers, te Hil legom, waarbij de schitterende „Cap tain Lindbergh", van Jb. Berghuis, te Wijk aan Duin en van oud-leerlingen der tuinbouwcursussen te Haarlem. Enkele belangrijke soorten zond C. cle Wit, te Dordrecht, en een goede groep is ook die v. C. Kroon te Baarn Verder treft men hier bloemschik- werk en meubelen en nijverheids-ar tikelen, waarbij de dahlia als versie- lirig is gebruikt. Donderdagmiddag is deze tentoon stelling in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en andere genoodig- den geopend. De heer E. Th. Witte, voorzitter van de Dahlia-vereeniging, sprak eenige woorden ter inleiding. Hij noemde deze tentoonstelling nog belangrijker dan die van 5 jaar geleden en zei, dat als men hier de Amerikaansche en Duitsche inzendingen beschouwt, men geen oogenblik zal twijfelen in zijn uitspraak, dat het Nederlandsche product nog altijd aan den spits staat. Dat men in Duitschland bang is voor de Nederlandsche kweekers blijkt wel hieruit, dat de Duitsche grens voor de Nederlandsche dahlia gesloten is. Spr. uitte nog zijn dank aan de Konink lijke familie voor haar belangstelling in deze keuring. De heer J. L. Bouwer, voorzitter van de afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, gewaagde van het onvermoeide voort gaan der kweekers in het winnen van nieuwe variëteiten. De burgemeester, de heer C. Maar schalk, sprak vervolgens de openings rede uit, waarin hij met groote waar deering sprak van de mooie inzendin gen en van de beteekenis van den ar beid der kweekers. De tentoonstelling blijft drie dagen geopend. BLOEMEN -EN VRUCHTENTEN TOONSTELLING TE FRANKFORT. Niet alleen onze industrie, maar ook de tuinbouw moet een harden strijd voeren tegen de steeds hooger worden de tarieven van andere landen. Eeni ge maanden geleden toch heeft Duitschland direct na de economische conferentie te Genève weder de in voerrechten verhoogd op aardappelen, varkensvleesch en suiker. Geen po ging mag dus onbeproefd worden ge laten om het export-gebied van onze producten en in het bijzonder van den tuinbouw te vergrooten. De bloemen- en vruchten tentoon stelling van 18 September tot 2 Octo ber in de groote en mooie Festhalle te Frankfort biedt daartoe gelegenheid. Makkelijk is dat aan het Centraal bu reau der veilingen niet gevallen. Ja ren is het geleden dat de Hollandsche kweekers onze Oostgrens overtrokken om daar op tentoonstellingen te too- nen wat zij te bieden hadden. De laat ste maal viel zelfs voor 1914, maar de herinnering aan onze successen is gebleven, vandaar ook den grooten in Duitschland te overwinnen tegenstand De Nederlandsche deelneming heeft dan ,ook absoliiut niet de instemming van de Duitsche kweekers, die zelfs ten spijt van de tarieven maar al te zeer de concurrentie vreezen. Mocht het gelukken te Frankfort door de in zending het afzetgebied te vergrooten, dan zal de voldoening daarover ook zooveel te verdienstelijker zijn. Eerst heeft men zelfs beproefd Ne derland te boycotten door het verbie den van alle producten, die ook door Duitsche kweekers geteeld werden of die zij in komende jaren zouden wil len gaan teelen. Onder die voorwaar de kon natuurlijk niet aan inzenden worden gedacht, maar nu deze verval len is, kan Nederland den strijd aan binden met de groote concurrenten op de Duitsche markt, Italië, Frankrijk, Spanje en Roemenië. Dat al deze bezwaren overwonnen zijn, is vooral te danken aan de wel willendheid van het Jaarbeürsbestuur te Frankfort, dat de leiding in handen heeft en aan den krachtigen steun van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort. Nu moet ook het beste de critiek goldt in den regel meer het hoeveel dan het h o e. De heer Meij nen was voorzichtig, was door leeftijd en verleden de man die wikte en woog meer dan forsch in te grijpen. Daar door gaf hij teveel toe aan de voor uitgrijpende daden van anderen, die hem wel eens het gras voor de voeten wegmaaiden. Daardoor verkreeg zijn bestuur wel eens teveel onvastheid. De voorzichtigheid, leidde ook wel eens tot niet handelen, waar krach tige daden gewenscht waren. Doch wij moeten daar nu verder in liefde over zwijgen en ik kan mij dan ook best aansluiten bij de woorden van lof van den Burgemeester, dat de heengaande met groote nauwgezetheid de onder werpen voorbereidde. Het hoe was behoudens verschil van meening wel in orde. In de tweede plaats ligt mij een woord op het hart over het optreden van den heer van Eek naar aanleiding van de commissie-keuze in den Raad. De sociaal-democraten hebben zich niet willen tevreden stellen met een zetel in het College, maar eischten er twee. Toen dat niet kon worden toe gestaan, trokken zij zich terug. Daaruit volgt natuurlijk, dat de S. D.A.P. niet tevreden is met de stem der minderheid, maar inderdaad heer- schen wil. Wanneer in het college twee S.D.A.P.ers zaten, zou gedurig een voorstel met 2 tegen 3 staan of beentje vooruit en moet de geheele Ne derlandsche tuinbouw eens toonen wat op dit gebied hier gekweekt wordt De inzending is een collectieve, dus onpersoonlijke, waarvoor alle tuinders van ons land de producten kunnen le veren. De gevormde commissie uit al le streken van ons land neemt het koopmansgedeelte voor haar rekening en moet zorg dragen voor klanten en klandizie, zoodat de eventueele koop man er toch steeds het gewenschte contact zal vinden. Als Nederlandsche inzending komt het er niet op aan waar het product gegroeid is, maar wel hoe het gegroeid is, dat is voor het succes beslissend. Zoo zullen er heengaan druiven, toma ten, perziken, aardbeien en meloenen uit het Westland, peren en appelen uit Limburg, verschillende andere produc ten uit de Streek, Langendijk, Zeeland en Friesland, zooals boonen, doperw ten, augurken, kool rapen en peen, een lijst van producten te groot om op te noemen, want een paar wagons die nen er m,ee gevuld in de meest ori- gineele verpakking. Italië roert zich volgens de berich ten reeds geducht, maar Nederland zal op post zijn en moet met lauwe ren thuis komen. Aan de verzameling van de produc ten en de voorbereiding van de inzen ding wordt de grootste zorg besteed. Geen wonder ook, want deze inzen ding kan voor onzen Duitschen ex port van de grootste beteekenis zijn. De Nederlandsche vlag moet blij ven wapperen boven die van de con currenten en de groote en goede naam van ons land op tuinbouwgebied moet zoo mogelijk nog aan beteekenis win nen. UIT ONZE INDIEN. ONTOEREKENBAAR? Naar de te Batavia verschijnende Courant verneemt, zal de communist De Jeer hoogstwaarschijnlijk' naar Bui tenzorg worden gezonden, om 'daar in het krankzinnigengesticht in observa tie te worden genomen. Hij vertoont, volgens het blald, ver schijnselen van ernstige geestelijke af wijkingen, zöodat aan ontoerekenbaar heid moet worden gedacht. TJOKRO. De Bandoengsche correspondent van „He' N. v. d. Dag v. N. I." schrijft: Tiokroaminoto, oftewel hadji Oer^r Said, zooals hij'' zich in zijn woonplaats Tiimahi noemt, is zeer zeker een ner- soon, op wien in deze dagen niet ge- noe°; kan worden gelet. Vooral merkwaardig en frap^eerenjd is de lust tot reizen, welke dezevrien'dj speciaal in de laatste maanden éidn den 'dag legde. i Intusschen heeft vooral Oost- en Midden-Preanger Tjokro's speciale ba langstelling, en onvermoeid trekt hiji her- en derwaarts, getrouw en gedwee gevold door zijn steun en rechter band. hadji Basri. Deze hadji Basri moest ook! Tiokro'a P. S. I.-kaarten in het Garoetscne aan den man brengen k raison van f 1 pefl stuk. Interessant is het te vermeiden, datJ op deze kaartjes geteekent zijn een halve maan, een ster, een bloem en een zwaard. In totaal moeten er al vijftig kaar ten zijn verkocht. En wat te zeggen van het leger van paidvin|ders, ISO in getal, door het heerschap in Madjalaia georganiseerd waarbij dan vermelding verdient, dat men minstens 18 jaar oud moet zijn om tot dit korps te kunnen toetreden. En op Trogong, Lel es, en Tjipakoe plaatsen, die Tiokro zeer vaak be zocht, was het, dat politie en bestuur in Juli onregelmatigheden verwacht ten. GEMEENTERAAD VAN BATAVIA. De heer N. A. Onnes is benoemd! tot wethouder van Batavia in de vaca ture-van Nieuwenhoven Helbach. De gemeenteraad nam een voorstel aan tot het sluiten van een promesse leening van 1 millioen gulden. VERDUISTERING VAN LEGER- GOEDEREN. De krijgsraad te Tjimahi veroordeel de den onderluitenant der intendance vallen, indien niet een van de drie met de 2 socialisten meeging. Dat is ongewenscht voor een College dat zijn kracht in homogeniteit moet vinden, in tegenstelling met den Raad, waar de veelheid van gedachten tot de juistheid vaak leiden moet. Welnu, zie ik het goed, Amice, dan wilden de sociaal-democraten hetgeen hun in het College niet gelukte in de Commissies doorvoeren. Voornamelijk de Commissie van Fabricage is den zeer belangrijke commissie die in ze keren zin een taak van het College overneemt. Wanneer in deze Commis sie de rolverdeeling zou zijn zooals de sociaal-democraten dat in het Colle ge wilden, dan beteekende dit de mo gelijkheid van doorvoering der socia listische ideeën op sommige punten. Maar dat zou dan zijn een doorvoering tegen de lijn door den raad aangege ven. Dat vergeten de heeren blijkbaar. Een andere vraag is, of het niet noodig is, dat de samenstelling der Commissies zoodanig wordt dat daar van zuiver evenredige vertegenwoor diging sprake kan zijn. Naar ik meen, Amice, kan het geen bezwaar ontmoe ten, integendeel zou het gewenscht zijn, dat de sociaal-democraten met ongeveer 1/3 van den Raad ook 1/3 aandeel in de Commissies hadden. Maar dan moeten daarvoor de Com missies worden uitgebreid hetgeen ook zijn bezwaren heeft. Doch daar K., wegens verduisteringen gepleegd bij het garnizoenskieedingmagaziin te Weltevreden, tot 41/2 jaar gevangenis straf. PREDIKBEURTEN. AARLANDERVEEN. Ncd. Herv. Kerk: v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk v.m. 10 30 en 's avonds 7.30 uur Ds. H. Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk v.m. 10.30 en des avonds 7.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Geref. Kerk: v.m. 10 en 's avond; 7 uur Ds. Speelman. Ned. Herv. Evangelisatie: v.m. 10en 's avonds 7 uur de heer de Jong. NIEUWKOOP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. W. J. Keiler. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. J. Eringa uit Woerden. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. TER AAR. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. G. v. d. Wal pit Riinzaterwoude. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. G. van Heiningen. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: n.m. 2.30 uur Ds. W. W. Siddré van Oude-Wetering. Geref. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Dr. Ubbink. BOSKOOP. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Preeklezen en n.m. 2.30 uur Ds. Bos uit Alphen a. d. Rijn. Gebouw „Salvatori" v.m. 9.30 en n.m 6 uur Ds. Hilberaht uit Streyn. HAZERSWOUDE. N©d. Herv. Kerk v.m. 10.30 en 's avonds 7 uur Ds. Luuring. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en 'savonds 7.30 uur Ds. .Veder van Waddinxveen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk vm 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Meijering. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Kalkman van Katwijk en n.m. 5 uur de heer van der Meer alhier. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Koers. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. A. M. Donner, em.-Pred. te 's-Gna- venhage. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 7.30 uur Ds. Kijne. Geref. Kerk v.m. 10 eo 's avonds uur Ds. Nauta. 's Morgens H. Avondm. en 's avonds H. Avondm. en Nabetrachting. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Mondt en 's avonds 6.30 uur Ds. Ling- beek, em.-Pred. te 's-Gravenhage. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Woudstra. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 6.30 uur Preeklezen. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 7, uur Ds. Haspers. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Groot Enzerink pit Leiden en n.m. 5.30 uur Ds. v. Dijken uit Leidschen- Idjajm. Kievitskerk: v.m. 10 uur Ds. Mee- ter ,uit Leiden. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Heyden. VOORSCHOTEN. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Dr. Wielenga. SASSENHEIM. Chr. Geref. Keift: v.mi. 10 en n.m. 5 uur Ps. H. J. L. de Vries van Hille- giersberg. passen de heeren misschien voor. Als minderheid behandeld worden verkie zen de heeren doorgaans niet. Daarom was het onjuist van den heer van Eek om te spreken van uit sluiting als straf. Het kon in begin sel niet anders. De genomen besluiten moeten uitgevoerd in den geest der meerderheid. Geen oogenblik moet de Raad in het onzekere behoeven te ver- keeren dat een genomen besluit niet zou worden uitgevoerd, of zou worden uitgevoerd op 'n wijze, afwijkende van de meening der meerderheid. Van straf of uitsluiting is daarbij geen sprake, dat is een vanzelfsprekend iets. 't Is intusschen wel opmerkelijk, dat de sociaal-democraten zoo gaarne voor uitgrijpen naar de kansen. Met 1/3 van den Raad de helft van het Bestuur uit te maken, dat is toch wel wat vroeg naar de kansen grijpen. Dat gebeurt niet alleen in Leiden, dat ziet men ook in Amsterdam. Ook daar 1/3 onge veer, maar dan eischt men de helft der Wethouderszetels. Kan die eisch niet ingewilligd worden dan trekt men zich terug, de anderen met de moeilijk heden latende. Trouw om beginsel wille aan de taak der regeering, staat blijkbaar ach ter bij partijbelang. Dat is zeer jam mer. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6